MAANDAG R9 DECEMBER 1927 No. 5749 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal nco per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- ie taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd datrshlad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edvertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend s Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver huur, koop en verkoop f0.50 MMER BESTAAT ÖIT TWFF BLADER- ,Het Volk" en Mexico. Mexico zijn in het afgeloopen jaar minder dan 147 priesters vermoord erschrikkelijk! !n toch, toch zwijgt, een zoo groot deel pers over dezen gruwel, toch meent die er geen woord van protest of afkeu- over le mogen uitsprekenl )e cultuur, de beschaving van haar edste en schoonste zijde bezien! q „Het Volk" van Zaterdag lezen we Ier wel iets over de schandelijke Ka- lieken-vervolging in Mexico. Daar rdt melding gemaakt van de overeen- nst tusschen den Heiligen Stoel en Li- welke overeenkomst niet de goed- ring van het socialistisch dagblad kan 'dragen. En dan wordt door het orgaan terloops gewezen naar Mexioo, en we el: Wanneer een geestelijke door de proletarische Mexicaanscbe regeering gedwongen wordt op straat in gewone kleeren te loopen en een al te ruim gebruik van ontplofbare stoffen (in werkelijken en overdracbtelijken zin) na te laten, is hij een martelaar. In Mexico een „proletarische" ieeringl Dat die „heeren" daar, die voor schandelijke terreur terugdeinzen, 't betreft de Katholieke Kerk te tref- dal die „heeren"„proleten'' zijn, den zin, waarin dat woord wel 'ns ge- igd wordt, dat wisten wij wel. Maar bet „proletarische" dagblad „Het Ik" de Mexicaan so he regeering noemt „proletarische" dus: gesstverwante regeering daarover verwonderen wij wel ietwat, maar nemen er goed nota Doch vooral willen wij den nadruk leg- op de cynische, wreed-onverschil- i wijze, waarop „Het Volk" durft schrij- i over de onderdrukking, de vervolging, gevangenis en martelingen, waaronder o vele priesters in Mexico lijden. Och, zou daar in Mexico niets tegen de Ka- of eke gebeuren, als alleen maar de gees- lijken „in gewone kleeren" wilden loo se en „een al te ruim gebruik van ont- lofbare stoffen" (in werkelijken of over rachtelijken zin) wilden nalatent Bo- indien, wordt hier nog 'n schandelijke in- nuatio geuitl En de moraal, de lessen, die wij hieruit onnen trekken? Dat zijn er vele. En onder deze vele ook eze: Ook hij, die niet begrijpt, door ge- rek aan ontwikkeling, dat het Socialisme laat tegenover het Katholicisme, ook ij die, door gemis aan zelfkennis; dit Biet p anderer oordeel wil aannemen ook zelfs moet toch wil in deze en dergelijke rlikelen in „Het Volk" klaar inzien deze ch rijn end e tegenstelling! Dat die tegenstelling er niet altijd een is an beginselen een eerlijke, oprechte, raardige beginsel-strijd 1 toont o. m. het lier gesignaleerde „Volk"-artikel. Om de latholieken te treffen wordt hier de waar- leid geloochend, worden op bitter-onver- Iraagzame wijze anderer rechten miskendl 't Spreekt vanzelf, dat wij, Katholieken, tooit als tegenweer zulke wapenen mogen [ebruiken! In de practijk en in de tactiek tan ónze strijdwijze moeten waarheid ferdraagzaamheid beginsel en gedragslijn tonnen! Zóó mogen zijn ten allen tijd b alle omstandigheden ónze manieren! ËSUiTEÜLAISD Frankrijk De Action Fran^aise. Eenboek van Léon Daudöt op den index. Het boek van Léon Daudet „Voyage de 6hakespeare" is op den index geplaatst. Italië. Overval op Italiaansche soldaten in Benghasi. Het agentschap Stefani verneemt uit "enghasi, dat door opstandelingen een on- terwachten aanval is gedaan op vier wa gens, die door 30 soldaten werden ge ëscorteerd. De rebellen werden op de vlucht gesla gen en lieten zeven dooden en vele gewon den achter. Vier mi'itairen werden ge dood en twaalf gewond. Litauen. Jodenvervolging in Litauen? Poolsche bladen maken melding van Jo denvervolgingen in het Litausch stadje Nanewa, welke berichten echter wegens anti-Litausche stemm:ng waarschijnlijk zeer gek'eurd zijn Volgens bedoelde be richten zouden er n:et minder dan 100 Joden zijn gedood. De rest der Joodsche bevolking van Nanewa zou naar Kowno zijn gevlucht. In verband met de strenge censuur, die in Litauen heersebt, kunnen berichten langs de normale kanalen niet verkregen worden. Rusland De oppositie. Ho nderd leiders uitgebannen. Het commumst'sch congres te Moskou heeft Zondag met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarbij 08 leiders der oppositie uit de partij worden ver bannen. Tot hen behoo'ren Rakofski, Ka- menef en Radek. Daar tegelijkertijd de uit- bann'ng van Trotski en Zinowjef bevestigd wordt, is een rond getal van 100 bereikt. Hoewel d<* namen der overigen buiten Rusland minder bekend zijn, hebben toch alle uitgebannen oppositieleiders een groote rol gespee'd in de binnelandsche politiek. In dezelfde resolutie wordt gezegd, dat het congres besloten heeft, nog niet alle aanhangers van Trotski met één slag uit partij te bannen, daar er bij de commu nistische com'té's op was aangedrongen, te trachten de aanhangers der oppos'tie er top te bewegen, hun dwaMng te erkennen. Doen zij dit evenwel niet, dan moeten zij de partij uit. De ioestand Fn de Oekraïne. geruchten over een opstand in de Oekrainè onjmst gebleken, doch dit neemt niet weg, dat de toestand er momenteel voor het sovjet-gezag allesbehalve gunstig is en dat het er hevig „broeit". De hoofdoor zaak van de ontevredenheid van het volk te zoeken in de groote duurte, gepaard gaande met het ontbreken of schaarsch zijn van verschinende noodzakelijke arti kelen, zooals manufacturen e. d. en h-er en daar ook leven smid de'en. Bijzonder moeilijk in dit opz'cht moet de toestand te Kief zijn. waar men zich zelfs op eeü hongersnood voorbereidt. De anti-bolsje wistische elementen, waaronder ook de oppositie thans wordt gerekend, roeren er zeer geducht, wat weder een verscherp te werkzaamheid der Gepeoe tengevolge heeft. Vooral op de inrichtingen voor hoo- ger onderwijs die door haar als broeines ten van anti-bo'sjewisme worden be schouwd, houdt de Gepeoe een nauwlet tend toezicht. Er schijnen zelfs plannen te bestaan tot een tijdelijke sluiting van alle inrichtingen voor hooger onderwijs te Charkof en Kief. Russisch protest naar Sjanghai Steun aan r-evolutionnairen geloochend De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Tsjitsjerin heeft in antwoord op de nota van den Chmeeschen nat'onaüstischen comm'ssaris van Buiten landsche Zaken te Sjanghai telegrafisch geantwoord, dat de Sovjet-regeering in China vertegenwoordigd is op den grond slag van de overeenkomst met de regee ring te Peking en het Chineesch-Russi sche verdrag van 1924. De Sovjet-regee ring. aldus het telegram, heeft nooit een andere regeering dan die te Peking er kend. Met nadruk ontkent Tsitsjer'n. dat door do Sovjet-consu'alen of Russische han- delsorganisat'es steun zou worden ver leend aan revolutionnairen. Het besluit van Nanking om de Sovjet-consu's te des- avoueeren verklaart Tsitsjer'n als het re sultaat van pressie, uitgeoefend door im- periaMsten op Chineesche generaals, die zich de macht hebben aangematigd. China. Nieuw® opsiandpoging to Canton. Spoedig door de troepen onderdrkt De Chineesche communisten te Canton hebben Vrijdag j.l. in het "Westen der stad een nieuwe poging gedaan om de macht in handen te krijgen. De troepen slaag den er spoedig in, de orde te herstel en. Naar gemeldt wordt, zijn bij den aanval in het Sovjet-consulaat groote hoeveelhe den munitie ontdekt. de onderdrukk;ng door de Chineezen, waarvan de Koreanen in Mandsjoerije het slachtoffer zoudeh zijn, zich uitbrei den. Drieduizend Chineezen vluchten de laat ste dagen uit Mansjoerije. Woensdag hadden te Tsjimoe'po per soonlijke atfnva'len op Chineezen plaats en Donderdag deden eenige honderden Koreanen een aanval op de Chineesche wijk, gooiend met keien en steenen door de ruilen werpend. Zeventien Chineezen werden ernstig, twintig licht gewond. Pölitie-versterkingen, welke uit Seoel gezonden werden, maakten een eind aan de wanordelijkheden, doch de spanning duurt voort en de toestand is weinig ge ruststellend. Van het Vaticaan. De H. Stee! en Tsjecho-Slowakije Een Modus Vivendi bereikt. Vo'gens de „Osservatore" zijn door de besprekingen, eerst te Praag gevoerd tus schen den Pauselijken de'egaat en de Praagsche regeernrr, en later tusschen den gevolmachtigden min:ster Krofta en den Pauselijken staatssecretaris, de moei lijkheden tusschen den H Stoel en Tsjo- cho-Slowakië vereffend d:e vooral twee jaar geleden waren ontstaan. Er is thans een modus vivendi ontwor pen door een verlegen woord'ger der Pau selijke staatssecretarie en Krofta (voor Tsjeclio-Slowakijë). Deze modus vivendi is door beide par tijen goedgekeurd Alg. Vergadering te Haarlem OPENINGSREDE. Heden voormiddag om 11 uur werd in de Keuringszaal van het Beursgebouw, Lange Begijnestraat 13 te Haarlem, de 158ste Algemeene Vergadering gehouden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, hield de volgende rede: Het is voor uw voorzitter heden niet ge makkelijk een geschikt onderwerp te vin den voor een openingswoord. Er zou zeker alle aanleiding zijn eenige beschouwingen te wijden aan hel vraagstuk der handelspoltiek, maar het zou niet gepast zijn, sprekende van deze plaats, andere denkbeelden te verkpndigen dan die van 't Hoofdbestuur als zoodanig. Mijn overtuiging in deze verschilt daarvan, en ik acht het daarom juister dit onder werp op dit oogenblik te laten rusten, mij voorbehoudende bij het desbetreffend punt der agenda de meening van de minderheid van bet Hoofdbestuur toe te lichten, als daar aanleiding toe is en dan niet spre kende als voorzitter. Een ander onderwerp, waarvoor de be- Iftggstelling niet gering is. zo".Ii>- Ogi aj? <►- vreesd zijn mijn kruit le verschieten, auHv het reeds in mijn openingswoord behan delde. en ik meen dat het beter is, ons kruit droog te houden. DE TROEBELEN IN KOREA. Nieuwe aanvallen op Chineezen. Telegrammen uit Korea melden, dat de troebelen, welke uitgelokt zouden zijn door Autoweg voor snelverkeer. Liever beweeg ik men daarom een oogen blik in de neutrale zone, en wil ik uwe aandacht vragen voor bet verkeersvraag stuk. Eenige weken geleden zijn op verga deringen van belangstellenden in Den Haag plannen ontvouwd voor een auto weg voor snel verkeer, door de ontwerpers gedacht als loopende van Am sterdam naar Botterdam, maar door de ergadering in grooter verband gewensebt geacht. De motiveer'ng van het plan was deze, dat het rijkswegennet, ondanks de daarin reeds aangebrachte en nog aan te brengen verbeteringen, nooit in staat zal zijn, te voldoen aan het steeds toeneemend'1 snelle en rechtstreeksche verkeer tusschen de hoofdplaatsen. Men denkt zich daar voor in de toekomst een opzettelijk voor het doel aan te leggen weg, liefst op een via duct, om te voorkomen, dat langs den weg gebouwd wordt en er dus nieuwe be bouwde kommen ontstaan, die men juist wil ontgaan. Men denkt z:ch zulk een weg op een breedte van 10 Meter met een laag muurtje in het midden. Aan weerszijden van het muurtje is dan plaats voor drie rijen auto's in elke richting, waarvan het langzame verkeer aan den buitenkant toch altijd nog wel aan een verplichte mini mum snelheid van 80 K M zal moeten vol doen. De verhoogde weg heeft op talrijke punten opritten, die uitkomen op de be staande wegen, zoodat men van allo kan ten op den weg voor snel verkeer kan ko men. De bedoelde vergadering bracht den voorgestelden weg AmsterdamRotterdam onmiddellijk in verband met de in Duitscu- land hangende plannen voor eon derge lijke verbinding van Hamburg over Frank fort aan den Main naar Basel, welke weer via Zwitserland zou aansluiten bij den Italiaanschen autoweg van de meren naar Milaan. Men achtte een verb'nding van den weg AmsterdamRotterdam met het - Oosten des lands noodzakelijk, om zoo den weg HamburgBasel te bereiken. Ander zijds werd aangedrongen op voortzetting van den weg AmsterdamRotterdam naar Hoek van Holland. Het is voorloopig een vrij phantastisch toekomstplan. Alles hangt dunkt mij, af van do totstandkoming van den weg HamburgBasel. Blijkt deze een maal werkelijkheid to zijn geworden of te zullen worden, dan zal Nederland zeker niet achter kunnen blijven en zich zoo spoedig mogelijk van een goede verbin ding met d en nieuwen hoofdverkeersweg moeten verzekeren, en tevens voor door trekking van den autoweg naar Hoek van Holland moeten zorgen. Het is ik behoef het wel niet te zeg gen een zeeï* duur plan, en er zal nog heel wat water door het Spaarne vloeien aleer er eenige kans is op verwezenlijking cinthenziek gunstige resultaten opgeleverd en is sedert verleden jaar een afneming Blijkt echter de ontwikkeling van do groo te verkeersrouten voor snel verkeer in Europa in deze richting te gaan, dan zou den wij inderdaad staan voor een radikale omwenteling in de verkeerstoestanden, evenals bij de eerste invoering der spoor wegen. Ook destijds heeft men daar zeer sceptisch tegenover gestaan en ontbrak van overheidswege de noodige medewer king, en het is zeer wel mogelijk dat wat de wegen voor snel verkeer betreft, ne gt- schieden's zich zal blijken te herhalen. Ik heb gemeend uwe aandacht op dit vraagstuk te mogen vestigen, omdat ik in de totstandkoming van dergelijke gtroote verkeerswegen een belang zie voor ons bloembollenvak Niet alleen zal men per vrachtauto de voor overzeesche landen be stemde zendingen op deze wijze recht streeks met groote snelheid van de schu ren haar de booten kunnen vervoeren, maar ze eveneens aan de afnemers op het vaste land van Europa op dezelfde wijze kunnen doen toekomen Dat hierin een voordeel van bcteekenis en zelfs onbegrensde toe komstmogelijkheden gelegen zijn, ligt voor de hand. Ik meen daarom, dat wij de ver dere ontwikkeling van dit vraagstuk met opmerkzaamheid moeten gadeslaan. Zelfstandige vemngsvereeniatiiuc»- Ik kom nu weer op den beganen grond terug en wil een oogenblik stilstaan bij de coöperatieve bloembollenveiling, welke on langs te Anna Paulowna is opgericht Er is natuurlijk niets tegen, dat de kweekers aldaar, wanneer zij meenen langs dien weg hun produkt het best te kunnen ver- koopen, het aldus doen. "Wel mag echter naar aanleiding van de oprichting van weer een veiling de vraag worden ge steld, of niet de veelheid dier veilingen ju'st de kooplust schaadt. De week is reeds nu in het volle seizoen voor de koopers overbelast, elke dag heeft zijn eigen beurs of veiling en men kan niet op meer dan één plaats tegelijk zijn. Niet iedere zaak beschikt over voldoend geschikt personeel om gelijktijdig meerdere veilingen te be zoeken, en liet zal derhalve de vraag zijn of de u'tbreiding van het aantal veilingen niet leiden zal en moet tot meerdere con centratie. Het oprichten van Zelfstandige veilings- vereeniging heeft nog een anderen kant Ter goede uitvoering van de door het ge- hoele vak gewenschte maatregelen ter ver zekering van den export door bestrijding van ziekten en door bevordering van on persoonlijke reclame is het noodzakelijk dat alle vakgenooten bij onze algemeene organisatie zijn aangesloten. Bij de oprich ting van zelfstandige veilingsvereenigingen kan daarmede rekening worden gehouden door in de statuten het lidmaatschap der Algemeene Vereen:ging voor Bloembollen cultuur voor de leden verplicht te stellen, zooals dat naar ik meen bij een enkele veilingsvereeniging het geval is. Ik ver trouw dat Anna Paulowna dit voorbeeld zal willen volgen. HET VOORNAAMSTE NfEUWS BUITENLAND. Honderd oppositie-leiders door de Sov jets uit de partij gestooten. Een Amerikaansche onderzeeboot ge ramd en gezonken. Geen der 36 opvarenden gered. (Buitenl. Berichten, 2e blad). Te Quebec is een nieuwe brand uitge broken in een Katholieke inrichting. Men denkt aan boos opzet. Buitenl. Berichten, 2g blad). De Koude in het buitenland. (Buite.nl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. IJsbcrichten uit verschillende plaatsen (lste blad). De Ag. Ver. voor Bloembollencultuur ver gadert vandaag te Haarlem (lste blad). Het 122-jarig bestaan van den L. T. B. (2de blad). Bioscoopbrand te Assen (Gemengde Be richten, 2do blad). OMGEVING. Veertigjarig priestei feest van den Zeer- eerw. heer Pastoo, G. Daalmans te Bos koop (Rijnstreek, lste blad). derdaad heeft de bestrijding van het Hija- van het kwaad vast te stellen. Dit is in de eerste plaats voor de Hyacinthencultuur van belang, maar toch niet minder voor het geheele vak. Laat men toch nimmer uit het oog ver liezen, dat alle voorwendsels voor het slui ten van grenzen voor onze producten grond van plantenziekten voorkomen moe ten worden; dat ieder naar zijn krachten behoort mede te werken tot het verzekeren van de verzending van uitsluitend zuivere, gezonde waar, en dat geen enkele opoffe ring te groot mag worden geacht om dit resultaat te bereiken, algemeen'onder gen. Helaas moet ik nog de opmerking „vrijwel" maken. Er zijn inderdaad a tï'.d nog enkelen, die zich aan hunne verplich ting om aan bel 2 cents-per-Roefonds tc betalen, onttrekken, die dus liever parasi teeren op anderen, door wel te prof Heeren maar zonder daaraan bij te dragen. De iu den beginne gevolgde taktiek om tegenover de onwillige betalers niet in volle gestreng heid op te treden, was zeker te verdedrgen, maar zij kan thans niet meer gevolgt wor den. Zij schept onbillijkheid tegenover hen, die geregeld aan hun verplichtingen vol doen en het toepassen van royement bij alle véreenigingen waartoe de overtreder be hoort, kan thans bij wanbetaling niet laiw ger uitblijven. Laat ons hopen, dat het zoover niet be hoeft te komen, en dat ieder ten slotte uit volle overtuiging en uit eigen aandrift zal illen medewerken tot het gemeenschappe lijk doel en zal begrijpen dat hij hierdoor niet alleen handelt in zijn welbegrepen eigenbelang, maar tevens blijk geeft van dien gezonden gemeenschapszin. DE BfJKSTBEEK BOSKOOP. PASTOOR G. DAALMANS. 40-JARIG PRIESTERFEEST. Het 2 cents-per-Roefonds. Zooeven noemde ik de ziektebestrijding en onpersoonlijke reclame, waarvan de kosten, zooals u bekend is, uit het 2 cents- per-Rocfonds worden bestreden. De erva ring leert elk jaar weer opnieuw boe nuttig deze uitgaven zijn besteed. De onpersoon lijke reclame bestrijkt steeds wijder ter rein. Naast de beplantingen met bloembol len in openbare parken, in Amerika, Duitschland en Oostenrijk en in den tuin van hot Rijksmuseum te Amsterdam, en naast do smaakvolle Ir'.sinzending op de Parijsche tentoonstelling van dit voorjaar, is dit jaar een keurig boekje met gebruiks aanwijzingen Voor de behandeling van bloembollen, op zeer ruime schaal ver spreid, bestemd om door de buitenlandsche wederverkoopers onder hunne particuliere klanten te worden verspreid. In Amerika wordt een kalender verspreid, in samen werking met de Holland—Ainerika-lijn ia verband met de Olympiade, waarop een al gemeene bloembollenreclamo is opgenomen Er zijn nog veel uitgebreider plannen voor de toekomst. De ziekte bestrijding hoeft dit jaar groote bodragen geëischt door de voltooiing der koelcellen in het laboratorium te Lisse, die echter ten volle gerechtvaardigd waven wegens het daarbij betrokken belang. In- Zaterdag en Zondag is het 40-jarig Priesterfeest van Pastoor G. Daalmans feestelijk herdacht en wel op schitterende wijze. Door het Feestcomité werd de Pas toor Zaterdagavond afgehaald bij zijn fa milie te Gouda, en ongeveer half zeven des avonds kwam da stoet van tien auto s Bos koop binnen. Bij zeer veel Katholieken was vlag uitgehangen met pauselijken wimpel, vooral in Reijerskoop, waarlangs de stoet moest komen

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1