B 1 H B kerstgeschenken INGEZONDEN NIEDEDEEUG De Staatsbegroting in de Tweede Kamer Groote Sorteering UURWERKEN W. (BROUWER, HaarLstraat 23, Tel. 2076 vendamschen weg alhier, tongevolo-e van tie gladheid der wegen te vallen, dat zij haar dijbeen brak. De geneesheer oordeel de overbrenging van de patiente naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden nood zakelijk. PK RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De post. - I -ijst van onbestelbare brie ven en brefkaai-tcn, van welke de af zenders onbekend zijn: terugontvangen in de eerste helft der maand December. Brie ven binnenaud: Raad van Arbeid, Utrecht. Briefkaarten b nncnland. Mej. G. Ton ge et. Amsterdam. Gevestigd: A. M Strating van DeJft Th. Loos en gezin van Alkemade Knderen Bakvis van Rotterdam G. A van der Snoek van Hoenkoop N. Delfos van Velsen J. F. van der SIuijs en gezin van Rotterdam A. Rietveld en gezin van Giessen-Nieuwkerk G. A Kleinveld en gezin van den Haag P. Blok van Amsterdam D. A. Boelens van Amsterdam G. H. A. Ruiter van Harmeien. Vertrokken: P. den Ouden en gezin naar Ede J. Lepelaar en gezin naar Gouda A Verboom naar Rotterdam Julia Oriy naar Budapest W. Pronk naar den Haag M. C. Mol naar "War mond P. Mol naar Warmond. BOSKOOP. Gemeenteraad. Do raad dezer gemeen te vergadert Dinsdagavond te 7 uur. On derwerpen ter behandeling: 1. Opening. 2. Is oluien. 3. Ing. stukken. 4. Mededeelingen. 5 Voorstel om te besluiten tot verkoop aan de Provincie van het brandspuithuisje met arrestanlenlokaal bij de Ned. Herv. Kerk. 6 Voorstel om te besluiten tot vaststelling van de huren en toewijzing van de 15 een voudige gemeente-won. ngen. 7. Voorstel om te besluiten tot onbewoohbaarverkla- ring van het perceel Zuidkade 64. 8. Voor stel om te besluiten lol verbetering van den toegang tot de Achterkade. 9. Advies op verzoeken van Bouwvercenigingen om toe kenning van gemeentelijk voorschot voor den bouw van arbeiderswoningen. 10 Voorstel om een crediet te verleenen van 150 voor aanschaffing van twee leeren pakken en twee helmen voor de brand weer. 11. Voorstel om een crediet va-n 5000 te Verleenen voor verbetering van de Verlengde Biezen en Zuidwijk. 12. Voorstel om te besluiten lot verkoop van een perceel bouwgrond aan bet Torenpad aan den heer M. de Jong. 13. Voorstel om te besluiten tot aanvulling van het raads besluit, waarbij aan de vereen. „Het Plaat selijk Nut" een renteloos voorschot is ver leend voor uitbreiding van de bestaande had- en zwem nrichting. 14. Aanbieding ter vaststeli ng van het suppletoir kohier der Hondenbelasting, dienst 1927. 15. Voor etel om te besluiten tot wijziging van straatnamen 16. Voorstel om te besluiten lot instelling van een raadscommissie van advies i.z. de ontworpen plannen voor den bouw van een nieuw Gemeentehuis. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. Ruwe Schrale Huid pi tal KEHKNIEUÏ0S ST. PIETERSPENNING. In „St. Bavo" is opgenomen een schrij ven van kardinaal Gasparri, die namens Z H. den Paus den Bisschop van Haar lem en zijn diocesanen hartelijk dank brengt voor de milde gift van 20.000, als St. Pieterspenning, opgezonden. Begrafenis Pastoor M. Th. v. d. Drift. Donderdagavond, om '7 uur, zijn in de parochiekerk St. Bavo buiten de Veste te Haarlem de metten gezongen voor- de ziele- lust van den dezer dagen overleden pas toor dezer parochie, den zeercerw. heer M. Th. v. d. Drift. Agens was de zcereerw. heer P. J. J. M. v. d. Pavoordt, diaken de wcleerw. heer J. C W. v. d. Wiel, leeraar van het semina rie „Hageveld", sub-diaken de weleerw. heer kapelaan H. Sondaal, cantores de zeereerw. heeren L. J. Willenborg en J. P J. Kok Vrijdagmorgen half tien begonnen de landen, waarbij agens was de zeereerw lieer J. Lagerweij, diaken de zeereerw. heer J. J. M. Janssen Schmidt, sub-diaken de zeereerw. heer A. Homulle, ceremonia rius dq weleerw. heer kapelaan H. Son daal en cantores de zeereerw. beer G. J. Penning, sub-regent van het seminarie „Hi geveld". De plechtige H. Requiem-Mis werd opge dragen door den hoogeerw. heer Plebaan I. A. A. M.. "Westerwoudt met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Een zeer groot aantal geestelijken vulde het priesterkoor. Onder hen was o.m. hoogeerw. heer Th. Fhbinkhuvsen, regent van het seminarie „Hageveld", alsmede velen, die tegelijk mot den overledene op „Hageveld" zijn geweest. De lijkrede werd gehouden door den hoogeerw. plebaan Westerwoudt. De absoute werd verricht door den zeer cerw. pastoor Lagerweij, die ook de beaar- dingsplechfigheden op het kerkhof, achter de kerk gelegen, verrichtte. 46. Ja, daar hadt u beslist een rijksdaalder fian verkeken, toen mijn jongens op St. Nicolaasmorgen hun pakjes kregen. Al da gen lang waren ze binnen gekomen per trein, per voerman, per fiets, per poBt VooraL Het was een heele stapel geworden. Ik wed dat or eenige dien' nacht niet geslapen hebben: vol verwachting Hopte het hart. Nu, ze werden hier niet met snoep verwend, 't Is dus niet te verwonde ren, dat ze zoo vol spanning de heerlijk heid van dien dag tegemoet gingen. Ja, dat hadt u eens moeten zien, die vijf tig jongens, springend en dansend van ver wachting. En toen ze eenmaal hun pakje hadden. Een geschreeuw, een gelach, uit roepen van verrukking en pret 1 't ,T7as een lie-c lust om het te hooren en te zien. 't Deed mij echt goed m'n jongens zoo blij En ik zelf? Of ik ook ncgal goed bedacht ben? Nu ik mag niet klagen. Behalve het jaarlijkschc pakje van mijn Moedertje (hoeveel jaar deed ze dat nu al!) heb ik nogal heel wat sigaren gekregen. Mijn pijp zal wel jaloersch zijn gedurende een paar weken. En nu het voornaamste van alles: Heeft St. Nicolaas ook nog aan het Missie huis gedacht? Zoo ziet u, zijn er weer een paar Stich ters bijgekomen. Ik mag dus niet blagen. (Voor hen die het nog niet weten: men wordt Stichter(es) van dit Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken). Hebt u wel eens last van slapeloos heid? Een Stichter vertelde mij dat hij de kwaal is kwijtgeraakt van af de dag dat hij zijn honderd gulden betaald heeft, 't Kan te pas komen. Aan zoo'n ongewoon slaapmiddel denkt ge anders misschien niet. FATHER LEFEBER Directeur. Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937. Hebt u in uw testament al een plekje voor 't St. Bcnifaeius-Missichuis te Hoorn uitgezocht? U zult eens zien ho* chique dat 6taat. De Lager-Onderwijswet. Bezuiniging voor het bijzonder onderwijs. Een vreemde stemming. - De Oorlogsbe- grooting aangenomen. Lager- Onderwijswet. Aan de orde is de wijziging van de wet van 16 Februari 1923 tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 (verlenging met 1 jaar van den bezuinigingsmaatregel ten aanzien van de oprichting van bijzondere scholen). In dit wetje, destijds ingediend door Mi nister de Visser, werd in verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging een be paling opgenomen, die automatisch op 1 Januari 1928 zou vervallen en waarvan het doel w.'de vrijheid van oprichting van bijzondere scholen te beperken. Voor de oprichting van een nieuwe bijzondere school zouden niet mee mogen tellen de kinderen, die reeds op een soortgelijke sc'-^ol waren. Het kan niet ontkend, dat door een der gelijke bepaling dc gelijkstelling in strijd met de Grondwet benadeeld werd, want het stichten van een openbare school werd heel wat makkelijker, dan van een bijzon dere school, maar cmdat het slechts tijde lijk was, heeft oqk de rechterzijde zich er destijds bij neergelegd. Op grond van adviezen van de bezuini- gingsccmmissie-Pop was de Minister van Onderwijs reeds lang bezig na te gaan of de datum van 1 Januari 1928 moest worden vorlengd, vooral ook omdat de Staatscom- missie-Rutgers bezig is, of juister mede tot opdraeht heeft, te bestudecren op welke wijze het stichten van niet volstrekt nood zakelijke bijzondere scholen kan worden tegengegaan. Uit het antwoord van Minister Kan bleek nu, dat Minister Waszink advies had gevraagd bij den Onderwijsraad, en dat dit college, met uitzondering van twéé le den, den bewindsman beslist ontraden had op grond van prineipieele bezwaren, den termijn van beperking te verlengen. Er ge beurde na Juli, toen dit advies gevraagd werd, niets en terecht zullen tal van instel lingen reeds maatregelen genomen hebben met het oog op 1 Januari 1928, toen begin December dit voorstel plots werd inge diend. Tal van onderwi's-instellingen zul len hierdoor, als ook de Eerste Kamer het wetje aanneemt, in ongelegenheid kernen. De heer Dr. deVisser (Ch. H.) vraagt naar de aanleiding der indiening van het ontwerp, dat hij niet billijk acht. De heer van W ij n bergen (R.K.) heeft eveneens bezwaren en wijst op bet onbillijke om den bezuinigingsmaatregel speciaal ten nadeele van de bijzondere scholen te bestendigen. De heer van Zadelhoff (S.D.) acht het juist gezien, dat de regecring wil wach ten op de voorstellen der Staatscommissie- Rutgers, alvorens een wijziging in de be paling aan te brengen. De heer Oud (V.D.) verdedigt het ont werp. Sinds het in leven roepen van deze bepaling heeft de Kamer geen enkel voor stel ter verbetering van dëii toestand be reikt. Nu de commissie-Rutgers de zaak onderzoekt, dient op baar gewacht te wor den. De heeren Kersten (Staatk. Geref.) en Bulten (R.K.) bestrijden het ontwerp. Minister Kan zet de bedoeling uiteen om de Kamer gelegenheid te geven zich over deze aangelegenheid uit de spreken. In de mérites der bepaling wil epr. als in terimair minister van onderwijs niet tre den. Dr. De Visser (C.H.) deelt bij de re plieken mede, dat hij uit differentie voor den minister zich niet langer verzet. De heer Nolens (R.K.) zal tegen het ontwerp stemmen. De minister ad interim mag algemeenc zaken niet van zich af schuiven. Door het niet automatisch ver vallen van den termijn kunnen verscheide ne schoolbesturen in moeilijkheid geraken. De heer Zij ls tra (A.R.) licht een amendement toe om voor dc stichting van bijzondere scholen o.m. wel mede te reke nen de leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige school zouden verlaten, in dien deze school in een andere gemeente gevestigd is dan die van de te stichten school. Het amendement wordt. z. h, s. aangeno men. Het ontwerp wordt aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. Het stond 45 stemmen tegen 30; de te genstemmers waren een politiek-vreemde combinatie: de katholieken, de helft van do Christ.-Historisclicn onder leiding van den heer Snoeck Hcnkemans, prof. Vis. scher en de twee staatkundig gereformeer den. D.e Oorlogsbegrooting. Voortgezet worden de beraadslagingen over de begrooting van Oorlog. De beer Tilanus (O. H.) vraagt op welke wijze de minister er in geslaagd is den departementsdienst te versoberen. Zijn er ambtenaren afgevloeid of zijn hun sala- INGEZONDEN NIEDEQEELING GESCHIKT VOOR KERSTGESCHENKEN. 12059 rissen misschien in andere posten verbor gen? De heer L a m b o o y, zegt, dat de ver sobering gaandeweg is bereikt. Reeds spre kers voorganger was in die richting werk zaam ge—eeet. Er wordt economischer ge werkt. De heer K. Ter Laan (S. D.) betoogt bij art. 20, dat de inkrimping voorname lijk moet beginnen bij de hoogere rangen. Er zijn vele cfficiersbaantjes, die heel goed door onderofficieren kunnen worden waargenomen. Spreker maakt eenïge op merkingen over de salarissen. De heer Duymaer van Twist (A.R.) meent, dat voor 3300 man te veel soldij is uitgetrokken. Do Minister zegt, dat hij bij de eerstvolgende salarisherziening op de bres zal staan voor de belangen van het per soneel. Hij zal onderzoeken, of de raming van de soldij niet juist is. De heer K. Ter Laan bespreekt bij de Ge af doeling (koeten van kleed ing). Do Minister zegt, dat Woerden ook voor hem een buitèngewoon groote teleur stelling is geweest. Tot driemaal toe is er oen commissie ingesteld pm achter knoeie rijen te komen. Zij waren zeer moeilijk te ontdekken. Dat de controle niet voldoende was, erkent spr. De controle va-n het de part ement. in slechts oen eind-controle, dio niett ter plaatse gehouden werd. Spr. zal zijn uiterste best doen, dat toestan den als in 't verleden bestonden, niet meer zullen voorkomen. De heer- K. ter Laan (S.D.) wijst op onvoldoende geneeskundige hulp in het mi litair hospitaal te Amersfoort. Een mili tair, die in den buik gestoken was, moest naar Utrecht worden vervoerd. Spr. somt verschillende gevallen op, waarin hij den militairen geneeskundigen dienst in ge breke stelt en herinnert aan een geval met een gedeserteerde koloniaal, bijgenaamd „kromme van 't zesde", die zonder keuring weer in dienst werd gesteld. De Minister antwoordt, dat hij in dertijd reeds zeer uitvoerige mededeelin gen gedaan had over het geval van mis- handeling te Amersfoort. Wat de kwestie van den „kromme" betreft dit verhaal had de minister nog niet eer gehoord. Het is mogelijk, dat hij voor den Indischen dienst was afgekeurd en voor den Neder- landschen dierst is goedgekeurd. Bij de afdeeling Luchtvaart stelt de heer K. ter Laan een motie in, waarin de Kamer van oordeel, dat in den loop van 1926 en 1927 gebleken is, dat de steunre geling aan de mobilisatieslachtoffers on voldoende hulp 1 iedt, de regecring uitnoo- digt een herziening der wet tc bevorde ren. Mej W ester man (V.B.) gaat met do motie mee, als is zij van meen ing, dat de bestaande regeling goed moet worden uit gevoerd. De heer Oud (V.D.) zal vóór de motie stemmen, af gelooft hij, dat de motie weer zal worden verworpen. Do heer Tilanus C.H.) zegt, dat het zwakke punt van deze steunverlcening is, dat men nooit kan aantoonen het verband tusschen de invaliditeit en de mobilisatie. Misschien kan de minister echter inlichtin gen verschaffen ovde lijn, die gevolgd wordt. De lieer Deckers (R.K.) is van mee ning, dat de regeling niet onbillijk wordt toegepast. De belangen der mobilisatie slachtoffers worden allerminst gediend door het optreden van den bond, die de Kamerleden overstroomt met geschriften en hun de les leest. Aanmerkelijke steun zou de bond hebben kunnen verleenen al leen door de porti te besparen. De heer Duymaer van Twist (A. R.) zegt, dat men van do ondersteuning geen armenzorg mag maken. Spr. begrijpt overigens den heer Ter Laan niet, die te gen dc begrooting stemt, dus ook tegen den post. Dc Minister antwoordt, dat de wet zoo loyaal mogelijk wordt toegepast. Dc <loor den heer Ter Laan genoemde geval- en zal spr. onderzoeken. De wet werkt een half jaar en reeds is 91.000 gulden uitge keerd. Er wordt afgegaan op den huisdok ter of een anderen arts. Over de motie wordt Dinsdag gestemd- De heer Hi cms tra (S.D.) dringt er op aan, dat goederen, die voor den dienst noodig zijn, zooveel mogelijk in Woerden worden gemaakt. Dc Minister is hiertoe bereid, doch wijst er op, dat het personeel niet mag worden uitgebreid. Z. h. st. worden aangenomen de bij deze afdeelingen aan de orde zijnde ontwerpen vestingbegrooting, begrooting fonds tor verbetering van dc kustverdediging en be groting artillerie-inrichtingen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 uur. BINNENLAND. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BECRIJFSR A AD. De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad hield Donderdag een algemeene vergadering te Utrecht. Vertegenwoordigers waren aanwezig van alle aangesloten bedrijfsraden, nl. van de bedrijfsraden voor het stucadoors-, meu bel, schilders, slagersbedrijf, van de be drijfsraden voor den manufacturenhandel en voor de schoenreparateurs. De vergadering stond onder presidium van Dr. J. van Beurden, Ord. Praem., den Voorzitter van den Algemeenen Raad. Openingswoord. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter eraan, dat op de vorige alge meene vergadering behandeld wend het wetsontwerp inzake de civielrechtelijke re geling der collectieve arbeidsovereen komst, met de daarop door den Nederl. R. K. Middenstandsbond en het R. K Werk- Siedenvo" bond ingediende amendementen De in de vorige vergadering aangenomen amendementen zijn daarna aan de Regee ring ter kennis gebracht en het is spr. een genoegen te kunnen conslateercn. dat de voorstellen van den R. K. Alg. Midden standsbod rijfsraad vrijwel volledig door dc Tweede Kamer werden overgenomen Bij het agenda-punt „Bestrijding kosten Algemeene Raad" deelde de Voorzitter me de, dat het Bestuur van oordeel is voor het jaar 1928 te kunnen volstaan met het hef fen eener bijdrage van 10.van iedere in de bedrijfsraden vertegenwoordigde or ganisatie Vanuit dc vergadering werd voorgesteld deze bijdrage te brongen op 25.Van bestuurszijde werd evenwel opgemerkt, dat voor 1928 een bed-ag van 10.per organisatie voldoende kon wor den geacht, omdat nog een tamelijk kas saldo aanwezig is. De vergadering ver- eenigde zich hierna met het voorstel van het bestuur. Mededeelingen. Mededeelingen werden gedaan over de bemoeiingen van het bestuur tot uitbrei ding van het aantal bedrijfsraden. De bcdrijfsraad der schoenreparateurs werd 29 Juni te Arnhem geïnstalleerd. De constitueerende vergadering van den be- drijfsraad voor den Manufacturenhandel vond 22 November plaats, nadat de be trokken organisaties: de R. K. Bond van Handelaren in Manufacturen en aanver wante bedrijven „St. W;llibrordus" en de Ned R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en "Winkelbedienden, reeds eerder in be ginsel lot stichting van den bedrijfsraad besloten hadden. Uit de verdere mededeelingen van den Voorzitter bleek, dat vanwege het bestuur met enkele andere organisaties over de oprichting van een bedrijfsraad gesproken werd en dat het niet onmogelijk is, dat binnen afzienbaren tijd nog andere be drijfsraden tot stand komen. Leerling-opleiding. De op de vorige algemeene vergadering begonnen, maar wegens gebrek aan tijd niet voleindigde besprekingen inzake de leerling-opleiding in de werkplaats, werden thans voortgezet. Aan de hond van een door de Katholie ke organisaties van patroons en arbeiders iu het meubelbedrijf gemaakte leerovereen komst, werden door het bestuur ontwor pen een concept-reglement van de natio nale comilé's voor werkplaatsopleiding (als zoodanig treden volgens besluit der alge meene vergadering van 2 November 1926 op do bedrijfsraden), alsmede een concept leerovereenkomst, bedoeld om te worden afgesloten tusschen den wettelijken verte genwoordiger van den leerling en den patroon. Beide concepten werden arfikolsgewijzc behandeld, op enkele punten gewijzigd of aangevuld en daarna als model vastgesteld. De Voorzitter drong er op aan, dat de bedrijfsraden spoedig bijeen zouden komen om na te gaan wat zij in het belang van een goede leerlingopleidihg in de werk plaats zouden kunnen doen. Spr. hoopte, dat de bedrijfsraden bij de uitwerking hun ner plannen ten deze met het op deze al gemeene vergadering aangenomen model reglement van bet Nationaal Comité voor Werkplaalsopleiding, alsmede mol de thans vastgestelde concept-leerovereenkomst aan Ie gaan tusschen ouders van den leerling (voogd) en den patroon. ernstig reke ning zullen houden. ITet ligt in de bedoeling van liet bestuur na 2 a 3 maanden bij de bedrijfsraden te informeeron. welko stappen ten aanzien van de leerling-opleiding gedaan werden. Cs taak der bedrijfsraden. Aan de ordo kwam hierna: bespreking der al of niet wenscbelijkheid van decen tralisatie in de uilvoering van dc taak der bedrijfsraden. Do Voorzitter bracht in herinnering de besprekingen op het laatste R K. Midden- slandscongres om bij do toepassing van het bedrijfsradenstelsel op bet middenstands- bedrijf meer rekening te houden met hel liet kenmerkend locale karakter van dit bedrijf en daarom het systeem sterk tc de- centra liseeren. Met behoud van de lande lijke bedrijfsraden werd er op het congres voor gepleit het zwaartepunt meer naai de plaatselijk en gewestelijk te vormen ra den over te brengen. Nadat over deze idee eenigen tijd van gedachten was gewisseld, meende de Voor zitter te mogen concludceren, dat het goed kan zijn dit punt later nog eens opnieuw aan de orde te stellen; dat echter in deza algemeene vergadering de wenselijkheid eener decentralisatie als ten congresse be pleit, vooralsnog niet was gebleken Ziekte-verzekering. Als laatste punt stond op de agenda: be spreking van de positie, welke de bedrüfs- raden dienen in te nemen bij de uitvoering van de Ziekte-verzekering der a~beiders Door den Voorzitter en don Secretaris werden mededeelingen gedaan over het se dert kort ingediende wetsontwerp tot wij ziging der Ziektewet. Hot was do bedoeling van het bestuur het oordeel der algemeene vergadering te vernemen over de idee. dat de Algpmoone Raad de totstandkoming van bedriïfsver- eenigingen, als bedoeld in het ontwerp- Ziektewet. bevordert, misschien ook o a. tracht meerdere g-oepen samr-n te brengen tot één bedri.ifsvereenieing. Ook zou over wogen kunnen worden de vraag, of het "e- wenscht is, dat alle groepen uit het m:d- denstandsbedrijf gaan ressorteeren onder één bed" ijfsvereeniging. Bii .de uitvoering van deze plannen ware wellicht én aan de bedrijfsraden èn aan den Algemeenen Raad een taak toe te bedoelen. De vergadering nam met belangstelling van een en ander kennis De besprekingen, welke naar aanleiding van deze ideeën gevoerd werden, droegen uiteraard een zeer vooriooplg karakter VERMINDERING BELASTINGDRUK GROOTE BEZINNEN. Een belangrijk amendement. Op het ontwerp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting en wi.irieing van art. 243a der gemeentewet en van art. 126 qninouies der Provinciale wet heo't de heer v. Vuuren een amendement ingediend om in art. 38 in te voegen na het e^ste L:d: „Indien het aantal der in het eerste lid bedoelde kinderen meer dan vier bedraagt, wordt de vermindering voor iedc- kind boven dat getal gesteld op een en een vierde maal het bedrag de- in hri eers'* lid bepaalde vermindering per kind. „Gtr." De Biosccopwet. Inwerkingtreding op 1 Maart. Zooals eenigen tijd geleden gemeld werd, is de met 1 Januari e. k. voorgenomen in- werk i""st rerUn'' v*»n do ■n-'nsconnf*» gen tijd uifgcste'd. in verband met het niet tijdig vóór dat lijdst'p gereedkomen van de bureaux voor de centrale fi'mkniriri" op het Imhoffplein te 's-Gravenhage. Naar thans kan worden medegedeeld, ligt het in de bedoeling de Bioscoopwet op 1 klaart 1928 in werking te doen treden. Internationale van Kath. Journalisten- Vereeniningen. Op initiatief van het Syndic&t doe Jour nalistes Francais zijn tc Parijs een aantal vertegenwoordigers van katholieke jonrna- listcnveroenigingen bijeen gekomen ter be spreking en voorbereiding van een Inter national van Katholieke Journalisten- Vcrecnigingen. De openingsvergadering beeft Donder dag plaats gehad in de Salie des Conféren ces du Centre Catholique op de Boulevard Monimartre. Aanwezig waren de vertegenwoordigere der volgende vcreenigingenSyndivat des Journalistes Francais; Consortium des Journaux de la Presso Regionale Catho- lique de France; Association de la Press© Catholique de Bclgique; de Nederlandse-hé R. K. Journnlislenvereeniging; Augusti- nus-Verein für Pfle-ge der katholischer Presso; de Zwitseraehe Jouraalistenver- eeniging; Polska Katholika Ageneja Pro- eowe (Poolsche Kath. Journ.-Ver.); Oeuvres de Prcsse de l'oeuvre Cardinal! Ferrari (Italië); Persafdceling van Union Catholique d*Etudes Internationale deFri- bourg; Bureau van de Kath. Pers vau den Kardinaal-primaat van Polen. Voorts ver tegenwoordigers van groote bladen en zich met de pers bemoeiende vereenigingen uit Canada, Bulgarije, Tseeho-Slnwakije, Por tugal, Ierland, Spanje, Zweden, Syrië en liet. nabije Oosten; Griekenland en Oos- teurijk. De goedbezochte bijeenkomst werd ge opend door den president, den heer Mi- chelin, redacteur van de Croix, die de aan wezigen welkom heette op deze voor de katholieke pers zoo belangrijke bijecn- komst. Do heer Ageorges, secretaris van het initiatief nemend comité, zette daarna doel en beteekenis van de bijeenkomst uitr een, den wensch uitsprekend, dat de groot© belangstelling een groot succes mag waar borgen. Mgr. Beaupin; wijzend op het groote belang van do R. K. Internationale van Journalisteiivcrocnigingen voor dc al gemeene Katholieke Zaak, deelde mode, dat het Arbeidsbureau en het Instituut van intcllectucelc Samenwerking to Gene ve zich bereid hebben verklaard tot sa menwerking, wat door den officicelen ver tegenwoordiger uit Genève, den heer Prczzolini, ter vergadering werd beves tigd. Nadat nog ecnige afgevaardigden het woord hadden gevoerd, wcru de openings- bijeenkomst gesloten. Gisterochtend tien uur had een nieuwe vergadering plaats, waar de Statuten werden behandeld. Donderdagavond vercenigdon zich een honderdtal katholieke journalisten van al lerlei nationaliteit aan een diner, aange boden door do Cooperation dei Publiciste® Chrétiens.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7