9e Jaargang ZATERDAG 10 DECEMBER 1927 No. 5742 e StwA&oha Gou/ta/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ico per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ibaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- italing. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd lags blad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 83553 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het k dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50 ouvrner bestaal uit vijt bladen, waaronder (eillustreerd Zondagsblad. Het fascisme. is ook op het terrein van. liet staat- idig leven een zoeken en tasten naar ie richtlijnen. at is in dezen tijd zeer verklaarbaar, lok zij, wier levens- en foereldbesehou- berust op vaste grondslagen, kunnen dezen tijd met zijn ontwrichting van oncmisch leven en zijn vele sociale yden niet zoo gemakkelijk vinden de icretiseering, do verwezenlijking van op hun beginselen gegronde staatkun- opvattingen. [och kunnen wij gelukkig cons bate eren, lo groote politieke partijen in ons land het algemeen een klare politiek vol- a, althans in de hoofdlijnen, fan de R. K. Staatspartij kan dit zeker jrden geconstateerd. Tegenover deze mindere of grootere larheid steekt af het ia wazige critiek stoken vaag gedoe of liever: gepraat wie zich in Nederland fascisten noe- Wij hebben hier voor ons liggen no. 1 a de 1ste jaargang van een nieuw fas- isch orgaan, geheeten „Do Bezem". Als redacteur treedt op de heer H. A. iair de Rochemont in den Haag. Deze t in zijn inleidend artikel hoog op van voortreffelijkheid van den Fascistiachen aat., maar een duidelijke uiteenzetting wat het fascisme en een dergelijke aat u precies inhoudt, vermochten we )k in het nieuwe organ n niet te ontdek- m. Lees maar 'ns. „Nederland, tot nu toe afhankelijk van in, die hun duim te baat nemen, waar ikundigheid faalt, heeft van noode een liste voorlichting omtrent een geestelijk, aatschappelijk en staatkundig streven, ,t blijkt een verzonken natie te kunnen en naar de hoogten van volkskracht 'olksgeluk; dat bewezen heeft den ont- ig'lijken scheidswal van den klassenhaat kunnen ómgraven tot schutswal der mndracht; dat ernstig poogt het wer end volk de vruchten van eigen arbeid gemeenBchap'8 tucht te doen plukken; welhaast de oogst van welvaart en ind8vrede zal binnenhalen. Daar wordt een grootsche bouw ge- irocht voor Italië's nijver volk. De boud- Eoisie, voor dezen jagend achter haar naai, het Egoïsme, heeft voor i1 keus jMtaan goedschiks dan wel kwaadschiks le te arbeiden bij het uitwerken van «t nieuw bestek. En het proletariaat, Joost der lands, gegrepen met krachtige Hist uit den baloorigheidsdroom van loskou's opium, zette, allengs ontwa- end naar de hardnekkige werkelijkheid, e tanden op elkaar en meldde zich voor iet groote werk. Dan begon Bouwmeester Mussolini met optrekken van het reusachtig ge touw: den Fascistischen Staat." Dergelijke goedkoope-champagne-taal ichenkrt het blaadje zijn lezers, waarbij Im nu en dan een „geestigheid" als een tudbakkeo sandwichje wordt gepresenteerd. Wij en ieder moet het jammer vinden drukkosten. Het fascisme is toch tolt tegen nutteloozen arbeid en onnutte uitgaven OUSTENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSRAAD. Hef Poolsch-Litausch conflict. Pilsoedski te Genóve. Maarschalk Pilsoedski is gisteren te Ge- tóve aangekomen Bij zijn aankomst was tot geheele station door detectives afge- tel Eerst nadat de overige reizigers zich *at hadden verstrooid stapte Pilsoedski ®it zijn coupé. Hij werd ontvangen door de Poolsche delegatie en den Franschen tonsul-generaal, die tevens lid der Fran ce de'egatie is en aan den maarschalk de jutnoodïging van Briand overbracht, om hij hem de lunch te nuttigen. De regeling der onderhavige aangele genheid schijnt op grooter moeilijkheden Je stuiten, dan men had verwacht, zulks jen gevo'ge van den tegenstand van den wtauschen premier. Aangezien de tegonkanting van "Wolde- toaras zich ernstiger liet aanzien, dan men gedacht, is do tegen hedenochtend be lde openbare Raadszitting afgelast. Het staat nog niet vast, of in plaats daar- 1 van een geheime zitting, aldan niet in te genwoordigheid van den Litausclien pre mier, zal worden gehouden, dan wel of slechts particuliere besprekingen zullen plaats vinden. Duitschland Hef bezette gebied. Verklaringen van den Rijkskanselier. Dr. Marx heeft als minister voor het bezette gebied in de rijksdagcommissie een rede over den toestand in het bezette' gebied gehouden, waarin hij verklaarde, dat hem tijdens zijn inspectiereis door het Rijnland in October overal verzekerd is, dat de door de rijksregeermg gevolgde politiek om tot overleg met Frankrijk te geraken, door de bevo'king van het Rijn land ten volle begrepen en goedgekeurd wordt. Aan den anderen kant worden de zware lasten van materieelen en moreelen aard, die aan de bezetting evrbonden zijn, over al dopr de bevolking drukkend gevoeld. De toezegging, die de raad van gezan ten verleden jaar heeft gedaan, om de bezetting met 10.000 man te verm:nderen, kan als verwezen'ijkt worden beschouwd. Daardoor zijn in verschil'ende steden wo ningen vrijgekomen. Overigens moet worden vastgesteld, dat in verschillende andere steden o.a. te Mainz de woningnood ten gevolge van de bezetting door de bcvolk'ng nog sterk ge voeld wordt, terwijl de landbouw te lijden beeft onder de manoeuvres en schietoefe ningen der bezettingstroepen. Bij de Fransche bezettingstroepen be vinden zich nog ruim 1000 zwarten. Duitschland heeft steeds ver'angd, dat deze gekleurde troepen ten spoedigste zul len verdwijnen. Frankrijk UITZETTING VAN EEN PASTOOR. HET INTERDICT OVER LALEVADE. De parochianen verdedigen hun herder. In het Fransche dorp Lalevade (dep. Ardèche) is de pastoor huurder van de pastorie, die daar n.l. gemeentewoning is. Woensdagochtend vroeg zou de pastoor vanwege de gemeente, die het gebouw voor andere doeleinden meent noodig te hebben, ontrirmd worden. Om zes uur 's morgens werden nu de parochianen door klokgelui bijeengeroe pen. waarna zij zich ten getale van on geveer 400 voor en rondom de won-ng van den geeste'ijke opstelden om te voor komen dat Abbó Serré zoo is zijn naam uit zijn huis zou worden gezet. Om 8 uur verscheen de deurwaarder en som meerde den pastoor, naar buiten te ko men. Abbé Serré verscheen en sprak, vei lig achter zijn haag van getrouwen: „Ik za! slechts wijken voor geweld." Weldra verscheen nu de gendarmerie, die zich' echter, ondanks zachten drang, geen weg door de opgepakte manifestan ten kon banen. In den namiddag ging het er reeds wat ruwer toe, maar toen uit de eerste handtastelijkheden bleek, dat men den kant van bloedvergieten opging, trok ken de gendarmes zich wijselijk terug. De manifestanten verspreiden zich daaron, na aan den prefect een telegrafisch protest te hebben gezonden. Woensdagmiddag om halfzes werd echter de aanval hervat. De straat werd afgezet, en om 6 uur kwam de deurwaar der den Abbé Serré opnieuw tot vertrek sommeeren. Deze weigerde ditmaal zelfs de deur te openen. Daarop werd do pasto riedeur met bijlen ingeslagen en de gees te'ijke kwam naar buiten, verklarend, dat hij zwichtte voor het geweld. Zijn meubels werden onmiddel'ijk op een hoop gezet en vervolgens een gerequireerden vrachtauto geladen. In dien tusschentijd verzamelden zich weer een 500 manifestatnten rondom het gebouw. Zij werden echter door de gen darmes op een afstand gehouden, zoodat zij ermee moesten volstaan, den gelief den herder luide en ostentatief toe te jui chen. Deze begaf zich onverwijld naar de kerk, waar hij van den preekstoel do me nigte toesprak en ze tot moed en kalmte aanspoorde. Zondag zal, tijdens een laatste mis, Abbé Serré voorlezing doen van een or donnantie van den bisschop van Viviers, waarin de opschorting van den Katholie ken eeredienst in Lalevade wordt gelast en tot beter dagen het interdict over de pa rochie wordt afgekondigd. DE KATHOLIEKE RECHTEN IN DEN ELZAS. Een schrijven van Mgr. Ruch. Naar aanleiding van het indrukwekkend protest van ouders in den Elzas, die hun kinderen naar de St. Jokannesschool stu ren en nu den steun zullen missen van Katholieke leerkrachten, Zond mgr. RucL, bisschop van Straatsburg, een schrijven aan de deelnemers der algemeene vergade ring, dat met groote geestdrift ontvangen werd. Hij zegt daarin o.a.: Tegenover een stadsbestuur, dat meer op de wenschen der loge bedacht is dan op het algemeen welzijn, moet gij vastberaden De kerkvervolging in Mexico. WAAROM DAT STILZWIJGEN OVERAL? Het werk der vrijmetselarij? De „Osservatore Romano", het blad dat in nauwe betrekking slaat tot het Vaticaan gaat zonder ophouden voort met do publi catie van de gruwelen, die Calles, bet Me- Aj'caansche Staatshoofd, dagelijks bedrijft aan Katholieke leeken en priesters In het laatste artikel beschrijft 1 ct pau selijk blad, volgens de journalist Mac Gul- lagh, de onmensckeHjke wreedheid van Itn gouverneur der hoofdstad, den vriend van Galles en diens meest geweL-nloozen medewerker in do moderne Kerkvervol ging. Merkwaardig is het weer, hoe do in ternationale Liberale Wereldpers, die toch altijd de „Osservatore" napluist en veel waarde recht aan .de daarin opgenomen berichten, wijl zij weet, dat op de. juistheid gerekend kan worden, ook dit artikel weer ongemerkt voorbij laat gaan en zwijgt over Mexico. Evenals in Nederland heeft in I:aliö dit stilzwijgen de aanlacht getrokkenDe vroeger ouderwetsch-liboiale T: -buna' die sedert een paar iaar de verjongings kuur heeft ondergaan, en officieren fascis tisch orgaan is geworden, vraagt zich af, waa-om die groote internationale pers zoo'n diep stilzwijgen bewaart over de gru welen van Mexico, terwijl ze moord en brand schreeuwt over sommige uitspattin gen van het fascisme. En het blad komt tut de conclusie, dat de vrijmetselarij hier in de hand heeft. Men moet aannemen, zegt het blad, dat de sociaal-vrijmetselaar Galles de politiek voert gewild .door de vrij metselarij en dat door do i oges en de bon den van vrijdenkers wordr aangemoedigd de kerken te sluiten en te vernielen, do ge- loovigen uiteen te jagen, aan de priesters de uitoefening van hun ambt te verhinde ren. Het moet wel hetzelfde bevt' zijn, meent de „Tribuna", dat van de gruwelen van Mexico dood te zwijgen en de aanval len van de anti-fascisten iuid te verkondi gen. Deze uitlating van de „Tribuna' geeft te denken. Hoewel het overdreven is, om ir. alle zaken, die niet naar wensch gaan de hand van de gemaskerde Loge-man te zïen. lijkt me het vermoeden van de „Tri buna" dio vanwege haar vroegere betrek kingen wel goed met de gedragingen der Vrijmetselaars op de hoogte kan zi.n, niet van allen grond ontbloot. Wanneer het wer kelijk zoo is, dan lost het alle raadsels io deze op. Dan wordt het duidelijk, hoe deze eenparige boycot van Mexicaanse!.© be richten kon ontstaan; dan is het algemeen stilzwijgen over de misdaden van tiet Cal- les-bewind geen geheimvolle zaak meer. den eisch stellen, dat uw kinderen aan he- gelijke en uitmuntende opvoedsters toever trouwd worden, waaraan zelfs sectariers voor de opvoeding hunner dochters de voorkeur geven Talmt niet den minister-president uw wenschen en de argumenten, waarop zij berusten, ter kennis te brengen Zegt hem al hetgeen blijkbaar degenen nalieten te zeggen, die hem hel materiaal voor een antwoord op mijn brief geleverd hebben Waarom zoudl gij ook niet bij hem om een audiëntie vragen voor twee of drie door u uitgekozen afgevaardigden? Ik ben bereid mij bij hen aan te sluiten en hen te vergezellen. Meer dan ooit voelt zich nv;f bisschop één met u. Immer zal hij aan uwe zijde staan om uw rechten en uw vrijheid te verdedigen, om de zielen van uw kinderen te beschermen, om den wil van het Katho lieke Elzas te doen gelden en om Frank- rijks eer en welzijn te redden. Roemenië. DE ONLUSTEN IN ZEVENBURGEN. Ook te Klausenburg uitspattingen. Twee synagogen en vele winkels beschadigd. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Zevenburgen wordt nog gemeld, dat :u Klausenburg twee synagogen en vele win kelzaken ernstig werden beschadigd. Te Grosswardcin werd do synagoge verwoest,, hier werden gewijde voorwerpen voor don eeredienst gestolen. De gisteren te Boeka rest aangekomen studenten u.t Klausen burg staan onder militaire bewaking m verdere onlusten te voorkomen. In de Kamer heeft de Jowsclie aige- vaardigde Filderman een interpellatie over do gebeurtenissen in Zevenburgen gehou den. De minister van Binnenlandsche Za ken zegde maatregelen toe. In een gisterochtend gehouden minister raad werd besloten over het geheele land alle studenten-demonstraties te verbieden, die heden gehouden zouden worden in verband met den vijfden herdenKingsu«3 van de instelling van het Roemeensche studen ten recht. China. De ontvoerde kapitein. Nog steeds gevangen. Naar gemeld wordt is Captain Lalor, do gezagvoerder van het s.s. „Siangtan" van de China Navigation Company, die de vo rige week door Gkineesche zecroovers ge vangen is genomen, nog steeds niet in vrij heid gesteld. De bandieten hadden toege zegd, na de onderhandelingen met Mr. Tocher, een Schotsch zendeling, om hem Woensdag uit te leveren. Vernomen \yordt, dat zij Captain Laior verder het binnenland hebben ingevoerd; zelfs weet men niet waar hij zich bevindt. Er wordt een onderzoek ingesteld. BlfSRENLAMD HET ZEVENDE LEERJAAR. Memorie van Antwoord. Verschenen is de memorie van ant woord over het voorstel van wet van den heer Albarda c. s. tot invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar. Daaraan is het volgende ontleend: De voorstellers konden na de toezegging van den minister van financiën en den heer Suring omtrenti vroegtijdige behande ling vóór 1 Juli hun voorstel niet intrek ken, omdat zij de leerverplichting niet op 1 Juli maar reeds in Januari willen zien ingevoerd. De leden, die meenden, dat hel voorstel had moeten worden ingetrokken na de toezegging, begaan bovendien een on voorzichtigheid indien zij uit de bereid- wililgheid der regeering afleiden, dat daar door de tijdige totstandkoming van oen wet tot invoering met 1 Juli van den 7-ja- rigen leerplicht verzekerd is. Het gevolg der invoering met 1 Juli zou zijn, dat 30.000 a 40.000 kinderen een voor de meeste hunner levenslang onher stelbaar tekort aan onderwijs zullen lijden. Nu, eerder dan verwacht werd, het even wicht in de staatsfinanciën is bereikt, is vervroegd herstel van de leerverplichting voor het zevende leerjaar niet slechts mo gelijk, maar naar het gevoelen dor voor stellers, ook plicht. De voorstellers betwisten, dat de regee ring met haar wetsontwerp tot invoering met 1 Juli 1928 tegemoet is gekomen aan den wensch der Kamer, uilgesproken door aanneming der motie-Suring WIJZIGING RIJWIELBELASTINGWET. Geen verdere verlaging. In het ontwerp worden drie wijzigingen van de Rijwielbelastingwet voorgesteld: lo. den aanvang van het belastingjaar van 1 Januari te brongen op 1 Augustus; 2e. verlaging van hel bedrag der belasting van 3 op 2 50. Ten slotte een wijziging ie zake de uitreiking van kosteloozo belasting merken. De vaste Commissie voor Belastingen uit de Tweede Kamer heeft schriftelijk overleg geploegd met den Minister van Financiën. De Regeering zond bij do Commissio een Nota van wijziging en een gewijzigd ontwerp in. Uit het verslag van dat overleg blijkt o a., dat den Minister de br iren, d.e tegen 1 Augustus worden aangevoerd, niet overwegend toeschijnen. Op de gronden, door de merderheid der Commissie aangewezen, blijft ook de Mi nister van meening, dat een belastingver laging van 0.50 als een verlichting van druk moet worden aangemerkt Voor een verdero verlaging bestaat geen aanleiding. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een motie. De Twecdo Kamer heeft gisterenmiddag zonder hoofdelijk© stemming geen motie- Boon aangenomen, waarin de Kamer een ernstig onderzoek naar het vraagstuk van de veiligheid op onbewaakte ovenvegon door een commissie van deskundigen ver zoekt. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Door het Curatorium der R. K. Handels- boogeschool is aangekocht do bibliotheek van het Centraal Bureau voor de Eatholio ke Sociale Actie te Leiden, welke ongeveer 10.000 deelen bevat, vooral op gebied van economie en sociologie. Uit het Bouwbedrijf. Do onderhandelingen. De besprekingen tusscben vertegenwoor digers van de patroons- en arbeidersorga nisaties in het bouwbedrijf duren voort. Gisteren is woer een conferentie gehou den, waarin voornamelijk de loonen zijn besproken. Do patroons wenschen een kleine herziening van de loonon n;uir be neden en ook een lagere klasse-indeclin^ van ceni'ge plaatsen. De arbeiders vragen o.a. een verhooging van de loonen in de laagste klasse met tenminste 3 cent per uur. In de gehouden conferentie hebben beide partijen bun voorstellen toegelicht en ver dedigd. Het laat zich aanzien, dat, nadat beide partijen hun voorstellen in eigen kring hebben herzien, nieuwe besprekingen zullen worden gevoerd. Het zal nog wel geruimen tijd duren, voor dat een beslissing over het al of niet aangaan van een nieuw contract zal wor den genomen. Het oudo loopt eerst einde Februari af. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Maarschalk Pilsoedski is te Gcnève aan gekomen. In een Fransch dorpje Is een pastoor met geweld uit zijn pastorie gezet. De onlusten in Zevenburgen. De Italiaansche „Tribune" over de gru welen in Mexico en het zwijgen der pers. BINNENLAND. De regeering acht geen aanleiding aan wezig om over ts gaan tot een verdere ver laging van de rijwielbe'asting, dan onlangs is voorgesteld, (lsto blad). Tusschen Amerongen en Rlieden is een verkenningsvliegtuig bij een nood'auding tegen een electrischen leiddraad gevlogen. De vliegmachine werd vernield. De be stuurder kwam er zonder noemenswaardig letsel af. (Luchtvaart, 2de b'ad). Pater Bonaventura Kruitwagen O.F.M. uit het klooster te Woerden is gisteravond in het St.-Franciscusgasthuis te Rotterdam opgenomen tot het ondergaan cencr ope ratie. (Kerknieuws, 1ste b'ad). De vermissing van de Sch. 276 (Ge mengde Berichten, 2de b'ad). De onveiligheid in de mijnstreek. (Ge mengde Berichten, 2de blad). Pauselijke onderscheiding. W. G. J. J. baron van Voorst tot Voorst benoemd tot Gomman deur in de St. Gregorius-orde Naar de „Msb." verneemt, is do heer W. G. J J. baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravonhago wegens zijn verdiensten als secretaris der Loo-stiehling door Z. TI. den Paus benoemd tot Commandeur in de orde van den H. Grogorius den Grooten. De Li o-Sticliting heeft (ot doel, het verschaffen on onderhouden van oen pas sende woning voor den Vertegenwoordiger van Z. H. den Paus bij hot Nederlandseb' Hof. ëCERKIÜBEUWS Pater BONAVENTURA KRUIT WAGEN O F. M. Naar we vernemen, ïs do Zoereerw. Pa ter Bonaventura Kruitwagen O FM, uit l et klooster te Woerden, die sinds oonigeri tijd ongesteld is, gisterenavond in het St. Franciacusgasthuis to Rotterdam opgeno men tot het ondergaan van een operatie. Hot zal wel onnood'g zijn do vele vrien den en kennissen van dezen sympathiek en geleerden en toch zoo eenvoudiger kloos terling aan te sporen tot een gebed voor zijn po-cdlig algeheol Dorste' Msbd SPORT KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag Westelijke lo klasse N. Amsterdam: WesterkwartierD D V. Amsterdam: SwiftD. T. V. Hilversum: ExcelsiorKoog Zaandijk. Woslolijke le klasse Z. leiden: FluksVclox Den Haag: H. S. V.Vitesse Delft: D. K. G.Het Zuiden Westelijke 2e klasse E. Den Haag: EmmaG K. V. WATERPOLO. De Vliegende Hollanders winnen to Dresden. Men meldt uit Dresden aan hot „Vad."r Do Vliegende Hollanders hebben do Dresdencr Stadtemansohaft met 12—4 ge slagen. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristverccn. Swift" Morgen zal de eerste wedstrijd voor do competitie gereden worden op de home trainers. De strijd gaat over do afstanden van 1, 2, 3 K.M. in serie's, on over 1, 2 en 3 K.M. op tijd. Hiervoor is als hoofdprijs beschikbaar gesteld do Ras-beker, tweodo prijs een geëm. kr. mod., geschonken door den heer P. T. de Jong. Do renner, dio in deze wedstrijden No. 1 is, wordt tevens kampioen. Do aanvang der wedstrijden is 10 u. De Zesdaagsche te New York. Na 109 uren was de stand: 1. Bclloni Debacts 155 pnt. (afgelegd 3039 km. 800 m.) op een ronde; 2. SpencerWintor 137,3; Fauuctr—Marcillac 102; op twee ronden; 4. Rotii—Hul 165.5; Van Nek—Lands 120. Do andere koppels volgen op drie en meer rondom

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1