tij sluit zich niet meer aan bij de eiscben van den tijd. Men maakt Leiden niet aan trekkelijk als woonstad, en in de toekomst komt ons nageslacht voor groote lasten Een lichtpunt ziet spreker in de gunstige kapitaal-positie van Leiden Leiden's schuld is niet onaardig belegd. Maar toch leven wij achteruit Spr. is geen tegenstander van groote werken, mits zij maar profijtelijk voor de gemeente zijn en niet te duur ko men voor dc draagkracht.van Leiden. Verkeers-problemen, enz. De heer Groene veld. (S. D AP) vindt de antwoorden van B en W in de Memorie van Antwoord weinig positief Spr. zal 'voornamelijk spreken over het verkeersvraaestuk. Zoo wil hij dc Zijlpoori beter geschikt maken voor het verkeer, door doorgangen te maken voor voetgan gers. B en W. willen daaraan hun aan dacht wijden, zeggen zij. maar de kwestie- is niet nieuw. Jaren geleden heeft prof Eerdmans er reeds op gewezen. Hoe lang lal die aandacht van het college nog duren? Verder wijst spr. erop, dat de openbare we'g to veel gebruik word! als garage. Dc politic houdt ook niet voldoende toezicht op het neerzetten van wagens. Melkwagens versperren soms ijskoud het geheele ver keer in een steeg en de politie laat dat maar toe. Het is spr verder opgevallen dat onderwijzers met wandelende school kinderen hij voorkeur op het linkertrottoir loopen Kan de wethouder hierop niet eens de aandacht der onderwijzers vestigen. Men kan zulke zaken wel met den wethonder persoonlijk hespreken, maar spr heeft daaromtrent treurige ervaringen Eenmaal heeft spr. een uur moeten wachten, ver schillende ambtenaren gingen voor en toen liet sprekers beurt was, moest de wethou der naar huis en hij ging daarna 3 weken op vacantia (Gelach). De heer Wilmer (R. K): Wie was die wethouder? Do heer Grooneveld: Dat was wet- nouder Meijnen. Verder vestigt spr. de aan dacht op het loopen van voetgangers op rijwielpaden. Ook daarop moet de politie meer letten De heer Heemskerk (R K) begint met den uitslag der laatste verkiezingen te bespreken in verhand met een uitlating van den heer v. Eek, dat zijn partij zoo ge glooid is. Spr. gelooft, dat de gToe; der S. D A. P. te wijten is aan het teveel in verhand met de gewijzigde kieswet Maar in ieder geval kan de rechterzijde met ge- roegon terugzien op de jongste verkiezin gen De heer Baart (S. D. A. P.): Dan zijn o allemaal blij! De heer Heemskerk constateert, dat 'e meerderheid der burgerij dooT de jong- ae verkiezingen haar instemming met het beleid van het gemeentebestuur te kennen heeft gegeven. Maar al blijft het tegenwoor dige college van B. en W in dezelfde lijn van het vorige dagelijksche bestuur, daar om behoeft men nog niet alles wat B en "W voorstellen slaafs te volgen Spr. wil dan vooreerst bezien de finan ciën, speciaal in verband met den toestand der bedrijven. De belastingen Ten opzichte van de belasting-voorstel len van den heer v. Eek stelt spr zich op 'iet standpunt, dat hij deze voorstellen niet 'eunen kan. De inkomstenbelasting is de ■nige belasting die het meeste rekening ïudt mot de draagkracht Vorige week eft de R. K. Staatspartij vergaderd spe- al over het belastingvraagstuk en men niet tot eenstemmïeheid gekomen, zoo- het niet te verwonderen is, alsmp dit nt de*meening der R. K partijleden uit- iloopen. Maar bij de vraag, hoe de be dingen moeten worden geheven. moet ■ch in ieder geval meer dan tot nog toe koning worden gehouden met de groote gezinnen, en vervolgens moet men voor oogen houden, dat de eerste levensbehoef ten zooveel mogelijk onbelast moeten blij ven Daartoe behoort o.a. bet gebruik van gas In 't algemeen staat de R K partij cp hot standpunt, dat de winst bij de over heidsbedrijven niet mag worden nagejaagd om de winst maar dat rekening moet wor den gehouden met de billijkheid der pro ductprijzen. Nooit mag men zoo'n groote winst ma ken, dat de bedrijven eigenlijk gaan werker, ais een indirecte belasting En toch gaar. B en W den laatsten tijd dien kant op Men mag die winst niet gebruiken als een lelasting no. 2, waardoor zelfs de eigenlijk.' inkomstenbelasting zou kunnen wonden verlaagd. Wanneer wij den winst geringer maken door verlaging der tarieven dan moeten wij toch ook de voorzichtigheid be trachten. Daarom gevoelt spr. niet veel voor het voorstel-v. Eek, doch meer voor dat van den heer Eikerbout. Want daarvan zullen de menschen mot groote gezinnen het meest profitecren en deze hebben het 'I meest noodig. De salarissen. Inzake het voorstel-Sijtsma (commissie tot salarisregeling van het gemeenteperso- neel) zegt spr. dat hij veel voelt voor een nieuwe regeling. Dat wil niet zeggen, dat hij verlaging wenscht. maar de toestanden zijn veranderd en een wijziging in de ver houdingen met dc loonen in het particulier bedrijf is wol eens gewenscht Daarbij zul len sommige ambtenaren wellicht verlaagd worden, maar anderen zullen verhoogd kunnen worden. Spr. is het echter eens me den heer Baart, dat de weg van een com missie ad hoe niet de juiste weg is Deze salarisherziening hoort thuis in de Com missie voor Georganiseerd Overleg Spr geeft de hoor Sijtsma dan ook in overwe ging om zijn motie in te trekken. Omtrent do herziening van het werklie denreglement vraagt spr., of het alleen het nieuwe college van B en W. is, dat deze kwestie in studie heeft genomen, of dat B en W. hebben willen zeggen, dat de kwestie nu pas in studie is genomen. Want 4 jaar lang is steeds beweerd, dat er reeds hard aan deze zaak werd gewerkt. Hoe zit dat nu? Omtrent het voorslel-v. Eek om toelating V>an raadsleden tot allo instellingen der femeente en afgezette gedeelten in geval brand, zegt spr. dat hij voor het eerste eelte wat voelt, maar wat raadsleden brand moeten uitvoeren is hem niet dui- fedijk. Spr. wcnechL dat de raadsleden toe gangskaarten krijgen. Thans bestaat de mogelijkheid, dat het eene raadsl'd du v. een hoofd van dienst wordt toegelaten, terwijl aan een ander den toegang gewei gerd wordt. Wethouder G o s 1 i n g a Hebt u daar bewijzen van? De heer Heemskerk: 't Kan toch voorkomen! De heer Huurman (A.R.): Misschien in Lutjebroek. De Zondagsrust. De heer Heemskerk komt thans toi de Zondagsrust net standpunt der R. K. partij is dat niet toegestaan mag worden openbare vermakelijkheden en optochten in den voormiddag tijdens de godsdiens'- oefeningen. Maar hier moet rekening wot- den gehou/lcn met plaatselijke omstandig- ueden. Wat in uitsluitend Katholieke stre ken kan geheuren kan hier niet worden toegestaan. In onze stad met een groot ge deelte van protestantsche ingezetenen moet men rekening houden met den ernstigen wensch van diegenen, die prijs stellen op !c Zondagsrust. Onzerzijds bestaat geen bezwaar om na 8 uur optochten met mu ziek toe te staan. Dan wordt ook aan de fractie der S D A. P recht gedaan. Spr acht de houding van het college van B en W. in deze zeer juist. Be uitvoering van de Zondagswet is aan B. en W opgedra gen. Toch wil spreker hem een wenk ee- ven Het Katholiek program wenscht vóór één uur geen publieke vermakelijkheden toe te staan, opdat aan ieder gelegenheid worde gegeven zijn godsdienstplichten on gestoord waar te nemen. Dat is ook de op vatting van B. en W. maa»- daarom frap peert het spr. als B. en W vergunning verleenen om op Zaterdagavond feestelijke bijeenkomsten in openbare gebouwen, zoo- a's de Gehoorzaal, te houden, wanneer die voortduren tot 6 uur in den Zondagmor- gen. Zoo komt er van de Zondagsheiliging niets terecht. B. en W kunnen van den onderen kant wat royaler zijn mei het ge ven van vergunning wat niet-openbarc vermakelijkheden betreft. In de Vink bijv mag op den geheelen Zondag muziek wor len gemaakt en gedanst, terwijl ouk velen iun vermaak in Den Haag gaan zoeken. De steunregeling. - Besprekendo do voorstellen-v St-alen ir.zake den steun aan werkloozen. zegt spr dat hij het optimisme van B en W inzake dc werkloosheid niet begrijpt. Men heef» hier te maken met een internationaal pro bleem, waaraan wij nog steeds onze volle aandacht moeten wijden. De voorstellen v Stralen zijn niet nieuw en reeds verleden jaar is bijv. beslist over de huurbons en de vermindering van den stcunaftrek hij ge zinsinkomsten. Het betreft hier een kwestie van inzicht. Men moet deze kwestie bezien in het licht van de algemeene ondersteu ningsnorm. Zou de wethouder niet eens willen overwegen of hij de voorstellen-Van Stralen niet zou kunnen -nwilliger.? Spr is vóór het geven van huurbons. maar men moet dat niet te hoog opvoeren, want dnn ii een averechtsche uitwerking te vreezen De menschen zullen dan niet zoeken naar een goedkoope woning. De gemeente zal immers wel bons verstrekken Spr. vindt de kwestie der werkverschaf fing een lastig vraagstuk. Hii vraagt of E en W. ook pogingen aanwenden, om Leid- sche arbeiders in andere plaatsen te werk te doen stellen, zooals elders met succe* gebeurt. Spr. komt op tegen de beschuldi ging van den heer v Stralen alsuf oud wethouder Sanders niets gevoelde voor werkverschaffing en werkverruiming. De Leer Sanders was een tegenstander van onproductieve werkverschaffing. Het is moeilijk om practisehe maatregelen te tref ftn, welke tot werkverruiming leider Doel. spr. vertrouwt dat B en W. wel iets zul len kunnen vinden Hij denkt daarbij voor al aan iden woningbouw Woningbouw. Daarbij vestigt hij de aandacht op eer adres van den R. K. Volksbond, om bij deu bouw van buizen toch moer rekening te houden met de behoeften van grootere ge zinnen aan meer plaats ruimte. Daar het intusschen reeds over half 6 is geworden breekt spreker zijn rede af De zitting wondt geschorst tot 's avonds 8.15 uur. AVONDZ7TTTNG. De heer Heemskerk zet zijn rede voort. Ingaande op een opmerking van den heer v. Stralen inzake verhooging der kindertoeslag bij den werkloozen-eteun, vraagt spr. den wethouder of deze daartoe genegen zou zijn. Burgert. Armbestuur. Over de reorganisatie van het Burger!. Armbestuur zegt. spr. dat hij geen aanlei ding ziet voor zitting nemen van raadsle den in het B. A. De zaken zouden niet be ter gaan als er raadsleden bij kwamen. Wel lijkt het spr. wenschelijk dat de raad er althans eenigezina in vertegenwoordigd is. Ook meer contact met de vakorganisa ties is wel gewenscht. Bij volgende vaca tures kan daar misschien rekening mee ge houden. Spr. gevoelt veel voor de naams verandering. 'n Twintig jaar geleden was de naam Armbestuur gerechtvaardigd, maar tegenwoordig is de taak van dat be stuur uitgebreid buiten de grenzen der ar menzorg. Naamsverandering ontneemt aan deze instelling het vernederend "karakter. De heer v. Stralen heeft eenige aanval len op de R. K. fractie en op spr. in 't bij zonder. Spr. zou verouderd en veranderd zijn. Het eerste kan spr. niet helpen, maar ver anderd is hij niet. Hij deelt niet het stel sel van den heer v. Stralen om ook voor stellen te steunen die geen schijn van kans hebben. Maar van den anderen kant moot een mensch wel veranderen, in zoover de omstandigheden zelf veranderen. De Christel, afgevaardigde zouden geen rekening houden met de wenschen der ar beiders, maar spr. ontkent dat ten zeerste. Natuurlijk kan niet ieder zijn wenschen ver wezenlijken, om tactische redenen al niet, maar ook is het niet juist, dat de R. K. arbeiders ontevreden zijn met hun afge vaardigden omtrent het niet-spreken over een adres van den R. K. Volksbond inzake do cokcsprijzen, merkt spr. op, dat. de Volksbond de R. K. raadsfractie daarvan niet op de hoogte gesteld heeft, terwijl het adrea bovendien ontijdig was inge diend. De heer V e r w e y (S.D.A.P.) merkt op, dat de vlucht uit de gemeente door de wel- gestelden de boeman is, die elke verlichting van belastingdruk voor de minder welge- 8telden moet tegenhouden. Spr. wil aanne men, dat die vlucht juist is, maar dan moet men daarmee rekening houden. Doch aan den anderen kant blijft het als een paal boven water staan, dat do belasting druk te zwaar is voor de minder gesitueer den. De heer de Recdo heeft zich bij zijn be toog jammerlijk tegengesproken. Hij hangt een droevig beeld op van den financieelen toestand van Leiden, maar de kapitaal- dienst is gunstig. Hoe rijmt zich dat. Spr. erkent dat de 10e zetel een gevolg is ge weest van de kieswet herziening, maar als de kieswet niet verajiderd was geworden, zouden de Vrijz. Dem. twee zetels behaald hebben en had de rechterzijde maar 18 in pl. v. 19 zetels geteld. Onderwijs-wenschen. Verder meent spr. dat het aantal open bare bewaarscholen moet worden uitge breid. Omtrent het 7e leerjaar meent spr. dat men bij de invoering daarvan het on derwijs zal moeten uitbreiden met een les in den vreemde taal. Verder vraagt spr. meer aandacht voor het nieuwe op onder wijsgebied. Spr. heeft f 1000.— gevraagd voor het maken van schoolreisjes. Dat bedrag is te klein voor alle scholen, maar wie kan spa ren moet de reisjes zelf betalen, wie het niet kan, wordt met die ondersteuning ge holpen. Verschillende practisehe wenschen. De heer Bergers (R.K.) heeft verle den jaar een voorstel ingediend tot uitbrei ding van de commissie voor de Bank v. leening. Hij heeft er tot heden toe niets meer vaji gehoord. Spr. dringt aan op vlug ger afdoen van verzoeken om te bouwen, enz. Verder maakt spr. er aanmerking op, dat ambtenaren, die een behoorlijk pen sioen hebben, een functie in de gemeente vervullen. Wat werkverruiming betreft, meent spr. dat veel werk in den winter kan worden gedaan, in'den tijd dat er veel vraag naar werkgelegenheid is. Spr. is persoonlijk niet tegen een soepeler toepas sing van de Zondagswet. Een nieuwe sala risregeling acht spr. ook wel wenschelijk. Wat het vooretel tot verlaging der gas- prijs van den heer Eikerbout betreft, ge looft spr.-dat daarmee de groote gezinnen werkelijk gebaat zouden zijn. Spr. heeft met genoegen gezien, dat er nu gewerkt wordt aan de verbinding van de Morsch- weg met den Haagweg. Prost.-Christelijke politiek. De hper v. E s (A. R.) acht de begroo ting voor 1928 niet zoo somber. Wij kun nen met vertrouwen aan dit college onzen stem geven als het voortgaat op den weg van het vroegere college. Onnoodige uit gaven zullen moeten worden voorkomen. Verhooging der belasting is een precair ding, de belastingdruk is voor allen ern stig genoeg. De verkiezingen hebben ons een versterkte meerderheid gegeven. Vooral met het oog op de onderwijspoli tiek behooren wij dus ook meer dan tot nu toe een rechtsche politiek te voeren. Dat mogen de heeren van de overzijde zich wel eens inprenten en zich herinne ren, dat de S.D.A.P. al is zij de grootste groep, niet haar wil aan de meerderheid kan opleggen. De heer v. Eek heeft ge pleit voor hooger levenspeil van den ar beider en gezegd dat het christendom daartoe niet wil medewerken. Maar de heer v. Eek moest zich beter indringen in het wezen van het ware Christendom, waar het woord geldt: zoekt eerst het rijk Gods, e-n het overige zal u worden toege worpen. De heer v. Eek heeft ocnigo financieele voorstellen gedaan, welk© spr. aan critiek onderwerpt. Spr. zegt dat zijn fractie niet zal kun nen medewerken aan de oprichting van een levensmiddelenbnreau. Hij voelt ook wei nig voor toelating voor betaling van raads leden op vertoon van toegangskaarten evenmin voor medezeggenschap der arbei ders. Over de uitbreiding der com- v- fa bricage zegt spr. dat hij instemt met het denkbeeld cm deze over praeadvies te stu ren. Wat betreft het houden van optoch ten op Zondag merkt spr. op, dat de Zon dagswet nog niet verouderd. Nooit zullen wij optochten met muziek en banieren op Zondag kunnen bestaan, al zou het ook zijn voor ons doorluchtig Oranjehuis. Tegenover de meening der S.D.A.P. dat er ontevredenheid heerscht onder de ar beiders, herinnert spr. aan de veel grootere meeningsverschillen in de S.D.A.P. De heer S pendel (R. K.) wil geen po litieke salto-mortale maken (gelach), al leen enkele opmerkingen. Aan „Gemeentewerken" wordt hard gewerkt. Er wordt aan gemeentewerken te lang zaam gearbeid, is de algemeene klacht aan dc overzijde. Men houdt echter geen reke ning met de ontzaglijke voorbereiding welke voor groote werken noodzakelijk is. Er is geen enkel jaar geweest, waarin zoo veel bestekken van gerncei .ewerken zijn uitgegaan als in het afgeloo: en jaar. Qver de financieele zijde vundebegroo- tirtg hebben wij betrekkelijk weinig ge hoord, wij hebben gehad een financieele rede van de Reede, die met reden kan worden aangemerkt als een goede rede (hilariteit). Deze heeft een somber beeld opgehangen. Spr. begrijpt niet dat men aan de overzijde dan nog kan komen met voorstellen, die zooveel geld kosten. Als wij zoo doorgaan, zitten wij binnen een paar jaar aan den grond. De voorstellen der S.D.A.P. zullen tonnen kosten, en die paar snippertjes van belastingvoorstellen wegen daar niet tegen op. De comm. van fabricage. De S. D. A. P. wil de comm. van fabri cage uitbreiden. In die comm. moet ge werkt worden en niet gepraat. Als die comm. wordt uitgebreid, dan zal er zeer zeker meer gepraat worden en daardoor zullen de werkzaamheden belemmerd wor den. Want er zijn bijv. personeelsaangele genheden, waarover wel heel wat gepraat zal kunnen worden. Bovendien bestaat de vrees, dat er nog veel meer zaken naar fabricage zullen worden overgeheveld. Spr. zal zich tegen die uitbreiding blijven ver zetten. Wat de steunverhooging betreft, ver klaart spr. dat noodzakelijke verhoogingen moeten geschieden, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat er nog op ver schillende andere wijze steun verleend wordt. Kinderen van werkeloozen bijv. krijgen gratis kleeding, verder zijn er co kesbonnen enz. Al deze dingen worden niet meegeteld en men stelt het voor, alsof zij met slechts f 13.per week moeten rondkomen. De heer v. Stralen heeft de tegenstelling tusechen het Sinterklaasfeest der rijken en der armen schrijnend ge noemd. Maar spr. durft wel zeggen, dat er in do Sintcrklaaedagen dikwijls meer vreugde heerscht in de gezinnen der min der gesitueerden, dan in die der rijken. Spr. verklaart zich tegen elke verlaging der gas- en clectriciteitsprijzen. Wij moe ten vasthouden aan de begrooting, zooals die is vastgesteld. Als wij de gas- en elec- triciteitsprijzen gaan verlagen dan sturen wij de geheele begrooting in de war. Bo vendien bezorgen wij met gas- en electri- citeitsprijzen-verlaging ook onze buiten klanten een douceurtje, en daartoe zijn wij niet geroepen. De heer M anders (R.K.) wil een klein vooretel doen, n.l. om een cursus op te rich ten om de raadsleden te leeren iets te vra gen zonder iets te zeggen. Dit naar aan leiding van een reprimande vaji den voor zitter toen spr. in een der eerste vergade ringen een opmerking maakte bij de rond vraag, en de voorzitter zeide, dat hij niets moet zeggen, maar moest vragen. De voorzitter: Wilt u wat duidelij ker spreken. Ik versta het niet. De heer Baart: De cursus begint al. (Groote hilariteit). De heer M a n d e r s merkt op, dat de coalitie niet tegen de S. D. A. P. gaat, maar ten doel heeft eigen, gezamenlijke rechten te verdedigen. Wij willen met andere par tijen samenwerken, en de S. D. A. P. mag niet veronderstellen, dat wij niets goeds in haar partij kunnen waardeeren. De voorstellen der S. D. A. P. komen ieder jaar terug. Spr. ziet hierin een be wijs, dat die voorstellen goed overwogen zijn.- Wat de steunverleening betreft, moet men ook rekening houden met financieele mogelijkheden. Niemand zal ontkennen, dat werkver schaffing en werkverruiming gewenscht is. De heer Schüller heeft eenige werken genoemd, maar hij heeft de meest urgente niet genoemd en deze zijn juist in de be grooting opgenomen. Tot demping van het Levendaal kan men zoo maar niet ineens overgaan. Al de genoemde werken kunnen slechts voor korten tijd en voor een be paalde categorie menschen werk verschaf fen. Doch spr. heeft een ander plan. Leiden heeft, een groote geschiedenis. Het werd gesticht..., (Hilariteit. Waar gaan wij heen). De heer Mande rs: Toen do Noorman nen kwamen.... De heer Huurman: Waar is de be- greoting van 1928 gebleven 1 De voorzitter: Luistert u naar de woorden van prof. Blok. De heer Manders gaat onder groote hilariteit kalm verder door de geschie denis. De voorzitter: Wilt u zich beper ken tot de begrooting? Verbetering van het vaarwater van den Rijn is zeer noodig. De heer Manders: Ik ben al in 1700. Ik wou laten zien, dat Leiden achteruitge gaan is en daar gaat het toch maar om. Spr. gaat. de geschiedenis van Leiden in 't kort- na en komt. tot de practisehe conclu sie, dat verbetering van het vaarwater van den Rijn zeer noodig is, ter bevordering van de Leidsche industrie. Daaraan moet harder worden gewerkt. De Haarlemmertrekvaart De gemeente moet trachten van de zorg voor de Haarlemmertrekvaart af te ko men. Dat kan, als men met kennis van za ken optreedt; spr. herinnert hierbij aan de geschiedenis van het Jaagpad. Spr. verklaart zich verder tegen verhoo ging der opcenten op de vermogensbelas ting en tegen de andere belastingvoorstel len van den heer v. Eek. Wat de uitbreiding van de comm. v. fa bricage betreft, ontkent spr. dat de S. D. A. P. een recht heeft op een zetel in die commissie. Spr. vertrouwt, dat B. en W. een praeadvies zullen geven, dat meer re kening houdt met de belangen der gemeen te, dan met de eischen van een partij. Verkeersverbe'teringen. Wat de verkeersregeling betreft, maakt spr. eenige opmerkingen, langs welke weg verbetering is te bereiken. Do Weddesteeg in het Noordeinde moet verbreed worden. De De Gijselaarsbank diende meer naar achteren te zijn geplaatst. Van „waterleiding" en „brandweer" gaan dikwijls bepalingen uit, die belemmerend werken, hetgeen spr. illustreert. De eischen zijn dikwijls kostbaar voor dengeue, wien ze treffen, terwijl men er het nut van in ziet. Rede van den voorzitter. Daar niemand meer het woord verlangt, beantwoordt de voo r z. de gemaakte op merkingen, waarbij hij tevens antwoorden zal voor den afwezigen wethouder Splin ter. Er zijn 21 redevoeringen gehouden en beantwoording is derhalve niet zoo ge makkelijk. Alleen de rede van den heer v. Eek stond zi. in het teeken van de alge meene beschouwingen. Spr. heeft er met belangstelling naar geluisterd, maar een systeem heeft hij niet opgebouwd. Zijn al gemeene ideeën heeft hij trachten te uiten op de gemeente-politiek. De positie van de S. D. A. P. is moeilijk. Zij wil construc tief medewerken in do gemeente-politi«l doch haar beginselen passen niet bij di van de tegenwoordige regeering. Vandaa is de eisch van 2 wethouderszetels te ret klaren. De S. D. A. P. zal steeds moeilijk heden hebben, als zij in bestuurscollege zitting neemt, omdat dt, 8. D. A. P. eej klasse-partij is. De heer v. Eek heeft uh breiding van de comm. v. fabricage ge eiseht. Hij heeft zich gekant tegen ho zenden van praeadvies, alsof B. en W, vijandig stonden tegenover die uitbrei ding. Spr. verklaart, dat dit niet het ge val is. Het college heeft de zaak reeds od der de oogen gezien en hij kan den hee van Eek met vertrouwen adviseeren ziel niet te verzetten tegen het zenden v»i het voorstel om praeadvies. De heer v. Eek wenscht ook toelating van raadsleden tot alle gemeenteinatellia gen. Dat recht hebben de raadsleden, doel zij moeten zich eerst wenden tot de hoof den van dienst. Dat is bevorderlijk vooi een goede gang van zaken. Bij weigerinj staat altijd beroep op B. en W. open. Bij brand zou de aanwezigheid van 33 raad© leden niet bepaald bevorderlijk zijn. Aai een paar daarvoor aangewezen vertegen woordigers wil spr. wel zulk een toegang» bewijs bij brand geven. Wat de toepassing der Zondagswet bs treft, zegt spr. dat hij deze wil toepa6sei in verband met de stemming der bevol king. In Leiden wenecht de meerderhek geen optochten met muziek en geen dan cings. Aan de beslissing, welke de raad zal nemen omtrent het voorstel-v. Eek zal spr, opnieuw de stemming kunnen peilen. In tegenstelling met den heer Wilbnnl zegt spr., dat het traditie geweest is. dal optochten op Zondagavond na 8 uur won den toegestaan. Het waè alleen geen 'rs ditie dat dit aan de S. D. A. P. werd rn» gestaan, hoewel een optocht van het sta- tion naar het Volksgebouw reeds vroegci aan de S. D. A. P op Zondag is toege staan. De heer Svtama heeft aanmerkingen ge maakt op de politie, welke aanmcrkingoi spr. zal bespreken met den commis'nrii De heer Sytsma heeft zich echter vergist, als hij zegt, dat er bij gelegenheid van ee» bezoek van de prinses 4 inspecteurs ii functie waren. Wat de schermutseling tusschen de lie» ren Schüller en v. d. Reyden betreft, zegt spr. dat de heeren blijkbaar de juiste tooi hebben gevonden, waarop zij met el kaai hun kwesties kunnen uitvochten. (Hilari teit). De heer Schüller veronderstelt, dat, waai in het afdeelingaverslag over één lid spra ke is, hij bedoeld is. De heer Schiillpr it een belangrijk man. Hij lijkt wat op pre sident Roosevelt, die als hij op een brui loft was, zoo meeleefde, dat hij dacht dat hij de bruid was en op een begrafenu, dacht dat hij het lijk was. (Groot gelach), Verder merkt spr. op, dat men steedi maar aandringt op meerdere spoed en steeds vraagt: hoe staat het nu met dit en met dat. De plannen van B. en W. eischen zeer veel voorbereiding en een meer po»i- tief antwoord dan: de zaak is in overwe ging, is moeilijk te geven. Wat de aansluiting der rioieering mei die van Oegstgeest betreft, gelooft spr, dat dit nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De schuld ligt meer bi; Oegstgeest. De plannen voor de St. Nicol&asbrug ko men binnenkort in behandeling cn die van de Langegrachtbrug moeten nog nader on der de oogen worden gezien. Er zijn trou wens meer bruggen, die verbetering behoe ven en dat moet met elkaar in verband be schouwd worden. De niet-uitdieping van de Oranje-gracht is niet de schuld van de gemeente. Zij kan de Leidsche Katoen Mij. niet dwingen, althans op het oogenblik niet. Binnen niet al te langen tijd zal de Hooigracht nieuw bestraat worden en dan zal de kwestie van den aanleg van rijwiel paden ook onder de oogen worden geziez De heer Wilbrink heeft het college nasi een urgentie-program gevraagd. Dat is moeilijk te verwezenlijken, hel college is daarvoor nog te jong. Spr. gelooft ook niet dat het noodig is, het werk ligt als opgi- stapeld. Daar ïb de kwestie vau de vee markt, van den overweg aan den Rijoe- burgerweg, reorganisatie van gemeente werken, grondexploitatie, werkliedenregle ment enz. allemaal urgente vraagetukkes. Over de kwestie der bouwvergunningen zegt spr. dat deze een geschiedenis heeft, welke men moet kennen om de houding van B. en W. te begrijpen. B. en W. moeren zich houden aan de eenmaal vastgestelde rooilijnen in verband met bet- a.s. uitbrei dingsplan, dat anders in gevaar gebracht zou worden. Inzake de uitdieping van ver schillende grachten is binnenkort een voorstel te verwachten. Wat betreft het verschaffen van bouw grond aan particulieren, zegt spr., dat het hier alleen gaat over „Zuiderzicht". De be sprekingen zijn daaromtrent nog gaande, maar spr. gelooft, dat de aanleg van de straat over dat landgoed nog in dit sei zoen ten goede zal komen aan de werk verschaffing. Spr. gelooft dat uitgifte vos grond in erfpacht niet zeer voordeelig De heer Romijn is wel wat algemeen geweest, zoodat spr. er niet verder op in kan gaan. De heer Wümcr heeft o.a. eenige opmer kingen gemaakt over de politie. De erva ringen met vrouwelijk politiepersoneel elders is niet gunstig geweest, zoodat spr. huiverig is voor dit experiment. Aan dl bestrijding van de prikkellectuur is op het mement weinig te doen. Spr. is het intus- schen met den heer Wilmer volkomen eens, dat deze lectuur weerzinwekkend it Men zal eerst een verordening dienen t« aanvaarden. Spr, kan mededeelen, dat hij ernstig de mogelijkheid van zulk 'n ver ordening overweegt. Zoodra wij iets nieuwi zien, leggen wij beslag, probeorende of dl Justitie er op in wil gaan. Antwoordende op de rede van deu heel v. Stralen zegt spr., dat deze gemakkelijk eenige plannen tot werkverschaffing kafl opnoemen, doch zoo gemakkelijk is dat niet in werkelijkheid, hetgeen spr. met voorbeelden illustreert. Aan praatjes ovet uitstel van de werkzaamheden aangaande de veemarkt moet men niet te veel waarde

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6