19e Jaargang DONDERDAG I DECEMBER 1927 No. 5734 e Eaidóofaz 0ouAomt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL co per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'a ver» 1is;ir tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor tteling. Afzonderlijke nummera 5 ct., met Geïllustreerd lacshlad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. J Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regeP Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. 5 Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- buur, koop en verkoop f 0.50 NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. liet geluk van ontvangen en geven. en Sinterklaas-artikel in „Het Volk", den titel „Wat zullen wij onzen kin geven", viel onze aandacht op het inde citaat 't gaat over de Sinter- jverwachting in een behoeftig gezin „Maar, al zeggen zij het dan niet mei woorden, moeder ziet bet wel aan de hoog gekleurde snuitjes, merkt hel jan -de verhalen, dat zij niettemin wat blijde zouden zijn, als maar een 0 zoo klein stukje van al die heerlijkheid bun deel zou worden. En zij tobt dag en nacht er over, waarop zij nu nog jou kunnen sparen, om althans wat ireugde aan haar kinderen te schen ken. In de meeste gevallen zal het gelukken Want, moeders zijn zoo vin dingrijk. waar het gaat om het geluk ba er kinderen En wij durven het ge rust zeggen, dat deze moeders meer pleizier van haar gaven zullen hebben, dan zij die met een goedgevulde beurs de winkels binnenstappen om uit de ruime keuze haar inkoopen te doen." it is goed gekarakteriseerd het geluk bet geven ook èn zelfs vooral als 't ge- 1 moet uit een schrale portemonnaie hetzelfde in een b'ad van de „bour- bad gestaan, zou „Het Volk" er irschijnlijk iet-wat venijn uit gezogen ben: Jullie hebben goed praten; je moet ir eerst 'ns, enz Is ons een aanleiding, om in de- Sinterklaas-tijd ons een paedagogisch, loodkundig lesje te veroorloven. Iin diepe menschcn-kennis zelfs nog izien van alle positieve Christelijke ze- ulten getuigt het woord van Thomas «mpis, dat er geluk ligt in het met ieig tevreden zijn. in zijn er niet meer en meer ouders, die 1 kinderen als 't ware in den tegenover ren zin opvoeden? die hen sGhij- te leeren het weinige te versmaden om ir steeds grootere en kostbaarder dingen wlangen? Men moet den kinderen lee- de kleine genoegens in het leven te «ken, te genieten, te waardeeren. Hèèl leven zullen zij daaruit nut trekken, arin geluk vinden. Ook, als zij grooteT lolwaseen zijn geworden, zullen zij van betrekkelijke kleine Sinterkbaas-sur- iw meer pleizier hebben, dan in hun :;d verwende menschen van een kost- ir cadeau. k vreugde van het ontvangen ligt niet ïd in dc grootte van wat •it. E» daarin ligt ook niet altijd de vreug- 'in het geven. Wie in zijn vetmogen om feven zeer beperkt is kan tóch andere I zijn gaven gelukkig maken, als hij ér ivan z'n hart weet in te leggen: 'n kie- hulp in nood, een fijn-bedachte atten- een ongezocht blijk van waardeering. Hel St. Nicolaasfeest is een welkome 'ijenheid om te leeren de kunst van blij- f te ontvangen en oprecht te geven. Dat «n levens-kunst, die in het leven met le zorgen en harden tegenslag doet fijnen een warm en zacht zonnelicht! BUITENLAND Volkenbond DE VOORBEREIDING OER ONTWAPENING. IE ROSSEN DOEN VOORSTELLEN. Onmiddellijke totale ontwapening! De leider van de Russische delegatie, '^commissaris Litwinof, heeft in de Heren gehouden zitting van den Volken- "dscommissie ter voorbereiding van de *tirapeningsconferentie mededeeling ge- un van de voorstellen der Russische re- Hij stelde niets meer of minder dan afschaffing van alle land-, zee- luchtstrijdkrachten, vernietiging van oorlogsmateriaal en munitie, afsclraf- Tan de militaire oefening, slechting J"'alle vestingen en afschaffing van de •J-ogsbegroo tingen. Wwinof voegde eraan toe, dat de Russi- delegatie volmacht bezit om een over komst te leekenen, waarin deze voorstel- verwezenlijkt worden en waarbij wordt 'gesteld, dat alle oorlogsmateriaal bill yh;11 iaar zal worden vernietigd, erder moet dit ontwapenings-program dj f. jaren worden ten uitvoer gelegd ea dit niet direct mogelijk is. Aan het slot van zijn rede diende Litwi nof een resolutie in, waarin de commissie wordt uitgenoodigd, onmiddellijk te begin nen met de uitwerking van een gedetail leerd plan voor algemeene ontwapening op de basis van de voorstellen der Russische delegatie. In de resolutie wordt vender voorgesteld de internationale ontwapeningsconferentie uiterlijk in de maand Maart bijeen te roe pen. De sovjet-delegatie zal zich wel geen oogenblik de illusie gekoesterd hebben, dat haar voorstellen zullen worden aange nomen zij zijn slechts door propagan distische overwegingen ingegeven. Litwinoff zelf moet toch. wel weten, dat het internationaal wantrouwen helaas nog zoo groot is dat het utopistisch is, een onmiddellijke afschaffing van alle legers te wenschcn. Zijn motie kreeg dan ook in het geheel geen steun. Hoffelijk, doch beslist wezen Paul Boncour. Bones, en Politus haar van de hand. waarbij vooral Boncour de Rus sische motie met kracht van argumenten bestTeed. Boncour wees erop, hoe totale ontwa pening volstrekt niet totale veiligheid aan de kleinere staten verzekert. Ook bij algeheele ontwapening zullen deze steeds blootgesteld zijn aan mogelijke geweldda den van een grooten staat, met veel tal rijker bevolking en sterker ontwikkelde industrie. Een internationale veiligheidssysteem bleef dan ook bij algeheele onlwapening noodzakelijk. Boncour meende dus, dat de voorberei dingscommissie zich door de sovjet-voor stellen niet zal laten afbrengen van haar plicht, door het nieuwe comité voor vei ligheid en arbitrage naar nieuwe veilig heidswaarborgen te streven. Graaf Berstorff wist tenslotte den Bus sen een onmiddelltie verwerping van hun motie te besparen door voor te stellen, dat motie-Litwinoff eerst grondig behan deld zou worden in de volgende zitting of vóór de behandeling der tweede lezing van het ontwerp-conventie. Italië. Een Italiaansche atlas. MetDuitsche namen. Gisteren bood een delegatie van de Ita liaansche Touring Club Mussolini een nieuwen wereldatlas aan. De drukkers hadden evenwel alle plaatsnamen in Alto- Adige en andere Italiaansche districten, die na den oorlog bij Italië zijn ingelijfd, iu het Duitsch gedrukt. Mussolini be merkte dit onmiddellijk en verzocht de de legatie alle verdere afdrukken van den atlas in te houden. Later bleek, dat de atlas iu Duitschland gedrukt was, waarbij de drukkers de oude Duitsche plaatsnamen hadden gedrukt. Litauen. ALARMEERENDE BERICHTEN. Opmarsch van emigranten naar Kowno? Woldemaras neemt maatregelen. Volgens een persbericht uit Wilna moet de LitauSche premier Woldemaras ver klaard hebben, dat een door emigranten ingestelde Litausche tegen-regeering een opmarsch naar Kowno voorbereidt. In verband biermede moeten alle garnizoenen in Lilauwen gewaarschuwd zijn- zich bij het eerste alarm gereed te houden. Kowno heerscht een paniekstemming. Verder moet Woldemaras de lrie jong ste lichtingen gemobiliseerd hebben, die binnen 48 uur onder de wapenen moeten kpmen; deze mobilisatie moet tegen Polen gericht zijn. Bovendien zou do premier zich tot de Duitsche en Russische regee- ringeu gewend hebben met het verzoek om militairen en diplomatieken bijstand, in dien Polen naar Kowno mocht oprukken, Beweerd wordt, dat de regeering van Wol demaras als belooning voor Duitschlands steun laatstgenoemd land moet hebben beloofd bet district Memel te zullen af staan. sonen. Zij vormen een herdersvolk, dat van zijn kudden leeft, doch zijn voor hun graanvoorziening en tal van andere levens behoeften afhankelijk van het vruchtbare land tusschen de bergen en de kust, dat ;ehofel door de Franschen bezet is. Als zij 3iervan worden afgesneden, komen zij van honger om. Het losgeld voor de zes ge vangenen omvat een aantal artikelen op het gebied van kleeding en paarden tuigen, maar bestond grootendeels uit zilveren munten. De afgezanten der stammen uit hel hoogland werden bij de uitbetaling echter gewaarschuwd, dat op het geld een vloek rustte en dat het ongeluk zou bren gen aan allen die het aanraakten tot het aan "de Franschen was teruggegegeven Uw karavanen, zoo werd hen gezegd, ziju steeds veilig geweest als ze kwamen han deldrijven op de markten waarboven de Fransche vlag waait. Hier hebt gij vrede en veiligheid gevonden, maar gij hebt met moord en roof geantwoord. Dit zult gij moeten betalen. Zoodra de afgezanten met hun op muil ezels geladen zilver vertrokken waren, weruen de wachten aan de grens verdub beld en werd het heele berggebied van de markten in de vlakte afgesneden. Sedert zijn er besprekingen geopend met ver schillende der stammen van over de grens voor de teruggave van het losgeld en de onderwerping der stammen aan het Fran sche bewind. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Calles wordt steeds geraffineerder. Men schrijft uit Rome aan de „Msb President Calles heeft allen militairen commandanten het bevel gegeven, van de .rebellie van den Katholieken clerus'' filmopnamen te laten maken, welke vooral in het buitenland moeten worden opge voerd. Tot dit doel worden den oommau- danten alle vlaggen en standaards en an dere voorwerpen, welke voor' opname ge schikt zijn, ter beschikking gesteld. Er zullen zeker lieden te vinden zijn, die de film de rol spelen, welke Calles aan de Katholieke geestelijken zou willen toe schrijven, doch welke zij in werkelijkheid niet spelen. Daarbij zal dan het buitenland den gru wel van den opstand der Katholieke gees telijken zien en de mildheid bewonderen, waarmele de goedaardige regeering van Calles al deze booze misdadigers behan delt- Australië De havenarbeidersstaking. De hoop op een regeling van de staking vau havenarbeiders is verijdeld. Een stop zetting van de scheepvaart in heel Austra lië! schijnt dientengevolge onvermijdelijk. Van het Vaticaan. De H. Stoel en Hongarije. Pater Szeredyi opvolger va Kard. Czernoch. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Uit absoluut betrouwbare brond wordt gemeld, dat in het Consistorie van 19 De cember a.s. do Benedictijner-pater Jusli nus Szeredyi tot primaat van Hongarije en aartsbisschop van Esztergom zal ver heven worden. Kardinaal Gasparrj vraagt ontslag. Om gezondheidsredenon. Volgens de Duitsche bladen heeft kar dinaal-staatssecretaris Gasparri om zondheidsredenen Z. H. den Paus om zijn ontslag verzocht. BINNENLAND Marokko Frankrijks prestige in Marokko. De onderhandelingen tusschen de Fran schen in Marokko en de stammen in den Atlas betreffende de vrijlating van de door roovers ontvoerde personen, zullen waar schijnlijk belangwekkende gevolgen heb ben, aldus de correspondent van de „Times" te Parijs. Toen meer dan veertien dagen het los geld werd uitbetaald betreurden velen in Frankrijk de uitwerking hiervan op den geest der inlanlers. Ongetwijfeld heeft het Fransche prestige er wel wat onder gele den, doch de Fransche autoriteiten heb ben onmiddellijk maatregelen genomen om dit effect legen te gaan door den stam men waartoe de roovers behooren .ten volle den economischen druk te doen ge voelen, welken degenen, die de vlakten be zet houden steeds op de bewoners der bergen kunnen uitoefenen, mits zij over de noodige militaire macht beschikken. De stammen van den Hoogen en den Midden-Atlas tellen ongeveer 10.000 per BEGROOTING POSTERIJEN ENZ. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag (18 Nov. 1.1.) over de bogrooting der Posterijen, Telegra fie en Telefonie voor 1918. Tarieven, Uit het verloop van de ontvangsten we gens frankeerkosten kan de gevolgtrekking worden gemaakt-, dat de met ingang van 1 Juli 1.1. ingevoerde verlaging van het bin- nenlandsche briefport op het verkeer in gunstigen zin heeft ingewerkt. De voornemens inzake verdere tajiefver- laging hebben nog niet in alle opzichten een vasten vorm aangenomen. In overwe ging is o.m. een portvorlaging voor de drukte stukken en wederinvoering van een afzonderlijk, verlaagd tarief voor locale brieven en briefkaarten. Opgemerkt wordt, dat voor de in plaatselijk verkeer verzon den drukwerken nooit een afzonderlijk ta rief heeft gegolden of wenschclijk werd geacht. Weder-invoering van bet vijfcents-port voor brieven ook in algemeen binnen- landsch verkeer is om financieels redenen voorshands nog niet mogelijk. Het proces waarop het Voorl. Verslag doelt, het veld winnen van do telefoon ten nadeele van do telegraaf, zal nog verderen voortgang hebben, zelfs aJ zouden de te genwoordige tarieven worden gehand haafd. Want hoog zijn deze, vergeleken met het buitenland, niet. Niettemin is do minister er op bedacht, zoo spoedig als dit kan, alle tarieven, dus die, geldende zoowel voor locaal, interlo- caal als internationaal telefoonverkeer, te herzien, ten einde de deelneming aan het vorkeer aan te wakkeren. In dit verband vermeldt de minister met voldoening, dat ing. 1 Dec. 1.1. de taxen voor de gesprek ken van Nederland met de drie Engelsche zones met f 1.25 zijn vërlaagd, zoodat voor een gesprek tusschen Ned. plaateen en Londen de prijs van f6.25 zal worden te-'' ruggebracht tot f 5. Na besprekingen wordt- een voorstel tot verlaging van de Belgische administratie ingewacht; deze verlaging zal evt-1. ook leiden tot verlaging van de Nederlandsch- Fransche telefoontarieven. De bestudcering van het materiaal voor de herziening der locale en interlocale ta rieven, waarmede in 1926 is begonnen, zal thans vrij spoedig tot de gewenschte af doening leiden. Herhaald wordt, dat een aantal van drie bestellingen per dag voor verschillende steden (anders dan Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhago) niet onvoldoende is te achten. Het ligt niet iu het voornomen, de be staande kleine kantoren in agentschappen om te zetten. Personeel. Nu een technische herziening van het bezoldigingsbesluit wordt voorbereid, acht do minister bet niet doelmatig op saJaris- kwosties, als in het Voorl. Verslag bedoelt, thans diep in te gaan. Om het hoofd te bieden aan de extra- drukte tijdens de Olympische Spelen zal het Stadion een tijdelijk wijkkantoor voor den Post--, Telegraaf- en Telefoon dienst worden ingericht. Het denkbeeld, om de telegraaf en tele foontarieven op Zondag te verhoogen, kan de minister niet tot hot zijne maken. Luchtpost. Inderdaad is op de begrooting voor een snelle postverbinding met Indië niets uit getrokken; in verband met de noodige voorbereidingen zal de instelling van een luchtverbinding in 1928 vermoedelijk nog niet kunnen geschieden. Echter is op deze begrooting in art. 9 wel in het algemeen ergoeding aan luclitvaartlijnen begrepen, waarbij f 60.000 is geraamd voor diensten, welke schakels vormen in de verbinding met Indië, ook van de K. L. M. Postchèque- en Girodienst. Of het meer aantrekkelijke, dat in ren te voor de rekeninghouders is gelegen, oen zoodanige toeneming van het algemeen saldo zal te weeg brengen, dat daarmede uitkeering van rente althans wordt goedgemaakt, staat niet volkomen vast. Daarom wordt thans de beslissing omtrent al of niet toekennen van rentevergoeding nog aangehouden. HAARLEMSCHE DIOCESANE R. K. VROUWENBOND. Najaarsvergadering te Amsterdam. Maandag word in Huize „Lydia" te Am sterdam de najaarsvergadering gehouden van den Diocesanen R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, onder presidium van mej. Toos Post. In het openingswoord legde do voorzit ster er den nadruk op, dat de vergaderin gen van den Dioc. Bond niet alleen baar waarde ontleenden aan een belangrijke agenda, maar ook aan hot herhaaldelijk contact zoeken en krijgen van de afdeo- lingsbesturen onderling, die, over elkan ders werk sprekend, ervan kunnen leeren, De voorzitster stolde na herdenking van wat de vorige geestelijke adviseur, de zcer- eerw. pastoor Melkert, voor den bond had beteekend, den zeercerw. pastoor Jansen als zijn opvolger aan de vergadering voor. Zij vertrouwde in Z.Eerw. een even aan gename samenwerking als met den zeer- eerw. heer Melkort. Hierna kreeg mevr. Steenhcrghc-Enge- ring 't woord en schtste geschiedenis werk van den Intern. Bond. Daar deze rede nog op meerdere plaatsen in de ko mende maanden zal worden gehouden, leek het wenschelijk, ditmaal er nog geen ver slag van te geven. De voorzitster dankte de sprekster na mens allen hartelijk. Do notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Bij de mededeelingen en ingekomen stukken werd do aandacht nog eens op hot oprichten van missie-naaikransen geves tigd. Het bleek, dat een zevental nieuwe kransen was opgericht. Mededeeling werd gedaan van hot ont- 8lagnemen van mej. Marie Kleipool als bestuurslid. Hoe ongaarne voorzitster en bestuur deze kracht zagen heengaan, men moest de opgegeven redenen billijken. Op voorstel van liet bestuur werd besloten 1 mej. Kleipool behalve oen woord van dank. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dc Russen doen op de voorbereidende ontwapeningsconferentie zeer radicale vcorstellen. Alarmeerende berichten uit Litauen. De film in dienst van de Mexicaansclv godsdienstvervolging. Volgens den oud-gouverneur van Algiers Violette hebben de overstroomingen aldaar 2500 slachtoffers gecischt, waarvan 250 Europeanen. (Telegrammen). Een cho'era-epidemie in Britsch-lndifi. Meer dan 2000 dooden. (Buitenl. Berich ten, 2de blad). De storm op de Kaspische en Zwarte Zee. (Buitenl. Berichten, 2do blad). BINNENLAND. n dc Memorie van Antwoord inzake de Begrooting Posterijen wordt o.m. me- degedee d, dat tariefsver agingen in over weging zijn. (1ste blad). Debat over de woningpolitiek In de Twee de Kamer. (3de blad). Een vergadering van den R. K. D. Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem, (ls.e blad). De begrafenis van het echtpaar Pi- suisse. (Laatste Berichten). LEIDEN. n een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland worden o.m. besproken enn rec'ame vnor de Leidsche Kaas. de verbetering v. Leid- sche trekvaart en daarnaast gelegen weg en winke'sluiting en werktijdenbesluit voer winkels. (3do blad). OMGEVING. De gas-kwestie in den gemeenteraad van Wassenaar. (2de blad). een souvenirtje aan le bieden, als blijk van waardcering voor al wat zij voor den bond secretaresse zoo uitmuntend had po- daan. In 1928 is aan do beurt van aftreding, mevr. Lommere-Maury, die herkiesbaar is en zich weer beschikbaar stelt. Voorts is en vacature door liet bedanken van mej. Kleipool, die in 1929 aan do beurt van aftreding zou zi^ geweest. Eventueel© ca-ndidaten worden voor 1 Februari bij de secretaresse ingewacht. Als verificatio-cominissio werden bo- noemd afgevaardigden van Haarlem, Alk maar en Zaandam. Na do lunch kereg do zoercerw. adviseur het woord. Hij beantwoordde het welkom van do presidente. Vervolgens kwam aan do orde het voor stel Rotterdam, betreffende ecu statuten wijziging. 't Voorstel luidde: „Besluiten, die den afdeelingen financioolo verplichtin gen opleggen, vereischen 2/3 van de stem men der afdeelingen, ter diocesane verga dering aanwezig." Do voorzitster kon namens het bestuur de genoemde verandering niet aanraden, daar bij de thans geldende regeling de in vloed der afdeelingen op de besluiten eer lijk volgens ledenaantal geregeld is. Bij hoofdstemming word echter hot voor- stel-Rotterdam aangenomen. Het voorstel van hot dag. bestuur om de bespreking over het instituut amblena- resso uit te stellen tot het voorjaar, nu het proefjaar om is on de wintorprogramma's reeds opgemaakt zijn, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Na do rondvraag dankte de voorzitster de afdeeling Amsterdam voor de keurig volbrachte taak van gastvrouw. Inzonder heid werd een woord van lof gebracht aan juffr. Crielaers, die een deel der ontvangst onder haar leiding had genomen. DE INTERNUNTIUS. Zijn Exc. Mgr. L. Schioppa is van zijn reis naar Kowno weder te 's-Gravenha-ge teruggekeerd en heeft do leiding van do internuntiatuur weder op zich genomen. Do Nederl. gezant te Brussel plotseling ongesteld. Do Brussolsche correspondent van do „Msbd." seinde gistermiddag: De Nederlandscho gozant te Brussel, Jhr. Dr. van Vredenburch is gisteren plotseling ongesteld geworden. Drie genceshecren, die Z. Exc. onderzochten constateorden een acute blindedarmontsteking. Daarom werd tot operatief ingrijpen besloten. De operatie had nog gisteren plaats. Naar wij heden vernemen heeft Jhr. van Vredenburch een goeden nacht doorge bracht en hebben do genceshecren zich te vreden verklaard over den algcmcencn toestand van don patiënt.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1