tweede blad DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 28 NOVEMBER Vergadering Partijraad R.K. Staatspartij. VOORSTELLEN. Tor aanvulling van ons verslag van de i-rgadering van Vrijdag onder voorzitter- chap van mr. jhr. Ruys de Beerenbrouck joctcn wij nog melding maken van enkele ijcussies. Militair vraagstuk. Een voorstel van Rotterdam, verzoeken- om op do eerstvolgende vergadering in de orde te stellen het militaire vraag- ;uk, werd verdedigd door den heer A. j. Bart (Rotterdam), die daarbij gcle- enheid vond als zijn meening uit te spre- fn, dat do R. IC. Staatspartij moet stre- cn naar afschaffing van den dienstplicht. Do lieer Kor te-ka as uit Lisse opperde imons Leiden het denkbeeld, reeds thans ■enige bekwame persoonlijkheden aan te tijzen, die bij een eventucele behande ling van pracadvies over dit vraagstuk iiillcn kunnen dienen. Pater dr. de Beaufort O.F.M. wees óp, dat in het verband van don R. K. 'resdesbend het vraagstuk „Katholieken Ontwapening" bereids in studie is ge- omen door een sectie, waarin militairen tnowcl als theologen zitting hebben. voorzitter herinnerde aan do ommissie van 1907-08 en 1920, welke rap- ort hebben uitgebracht over hetzelfde agstuk, cm tenslotte toe te zeggen aan eerstvolgende vergadering behandeling i deze kwestie in overweging te geven. Classificatie van gemeenten. De Rijkskieskring Tilburg kon zich ver enigen met het praeadvies van het P. B. o haar voorstel, strekkende tot afschaf ing van de huidige classificatie der amb- inaarsplaatsen, doch wenscht bij monde ■an den heer G. V. B. Hevenaar een moedige behandeling van deze kwestie, nartoe het partijbestuur geneigd bleek. De voorzitter wees er op, dat de irtijraad de taak heeft het programma an de R. K. Staatspartij samen te stellen, ioch dat het niet tot haar werksfeer be kort controle uit te oefenen op de R. K. Minorfractie. Men behoort, in een goest m vertrouwen tegenover onze Kamer- ractio te staan. Naar aanleiding hiervan onstond een [cdachtenwisseling, waarbij door L i m- werd aangedrongen op inlichting ran den Partijraad over den stand der be- andcling van het onderhavige vraagstuk. Besloten werd op de volgende vergade- riag var» den Partijraad aan do orde te ilcllon een onderzoek naar de uitlegging Art. 3e van het Reglement. (Verhou- ling tusschen R. K. Kamerfractie en Par tijraad). Besloten werd omtrent het voorstel vol- jens het praeadvies van het Bestuur. Rondvraag. Bij do rondvraag merkte de heer v. oorst tot Voorst van het Partij- estuur op, dat de wederinvoering van het evendo leerjaar bijzondere moeilijkheden leebrcngt voor het platteland, waar de lohoolklassen thans reeds overbelast zijn. Spr. bepleitte de wenschclijkheid van uimcming van het initiatiefvoorstel-Zijl- lira- (Zaterdag door ons vermeld), ertoe [fokkende de schaal der leerlingen te her- HET BELASTING-VRAAGSTUK. Zatordag vergaderde do Partijraad on- ir voorzitterschap van mgr. dr. Nolens, lie om 10 uur de bijeenkomst met een kort 'oord opende. Aan do orde waren de drie praeadvie- d ovor het belas ting vraagstuk. Aan iede- ra spreker werd een kwartier gegeven. Zcoals elders gezegd: het debat stond op wik 'n peil, dat van ieder der sprekers ba worden verklaard, dat hij zijn betoog :sd voorbereid en in goeden vorm naar Mren bracht. Daarom moeten wij óf de ïkers geheel „verslaan" een samen- witing kan van hunne reeds gecompli ceerde betoogen moeielijk worden gegeven of slechts aanduidden, wilt -zij wilden etoogen. Wij zullen de laatste methode liezen. Sprekers. i heer Kevenaar (Tilburg) is voor atomsIcnbola-sting met progressie, voor «n, zwaardere, vermogensbelasting, voor wterings-belastingen, maar tegen ver- iruiks-belastingen als op tabak enz. Grond belasting heeft ook zijn sympathie, maar antièmcbelasting acht hij onbillijk. Oelieer mr. Truyen (Roermond) betoogt, niet de individuen, maar de gezinnen loeten worden aangeslagen. Inkomen loot zijn het gezinsinkomen; er ïoet een veel hoogere, kinderaftrek zijn. Uil e schoolgeldheffing progressief is, icht >r. een verkeerd beginsel. Hij is het footendeels met den praeadviseur Swane ÜÜS De heer Van IJsselmuidcn (Am; wijst op de wenschelijkheid van ver- «umdiging in het belastingstelsel. Hij met den praeadviseur v. d. V. eens, dat *'i den weg der indirecte belastingen op loeten. Directe belasting, inkomstenbe- ulkg, wel in theorie, maar lang niet "tijd feitelijk naar draagkracht; en indi kte belastingen gevoelt men niet zoo. De heer mr. v. He- llenberg Huba Rijswijk) is tegen indirecte belastingen, ftooverrc deze het meest de groote ge- jJNfca treffen. Waar de tabaksbelasting woelt, de kleino bedrijven naar achter duwen, komt deze volgens spr. 't eer6t tor afschaffing in aanmerking. Den lieer v. Hemel (Coevorden) ver andert het, dat de praeadviseurs alleen tookeu over de Rijksbelastingen, terwijl T- in Drenthe de Rijksbelasting niets is 'vergelijking met de Oemeentegelasting. beer Nieuwenliis (Amsterdam) tl°ogt, dat kapitaal- of geld-vorming geen ^schappelijk nut is, als dat geld niet *d wordt besteed. En daarover hoeft de niets te zeggen. Geld spar,en is niet toogste deugd. En geld naar het buiten land brengen is niet in 't belang van het land. Spr. pleit voor een gedwongen con versie van leeningen. De heer v. Poll (Helmond) betoogt, dat do heer Swane, in zijn pracadvies ageert legen het Katholiek beginsel van belasting naar draagkracht. De progressie wordt algemeen aanvaard en verdedigd. Spr. erkent in tusschen dat het heffings-percentage van de hoogste in komens men spreekt van 60 pet., maar dat zal wel uitzondering zijn. Geroep: neen inderdaad zeer hoog is, maar daar staat tegenover, dat de staat niet met min der inkomsten op het oogenblik kan vol staan en do druk op de lagere inkomsten toch reods zijn uiterste grens heeft be reikt. Spr. toont aan, dat er veel kapitaal vorming in Nederland bestaat en dat de overheid dus in strijd met de katholieke beginselen zou zijn indien zij overging om de druk op de hoogere inkomens to verla gen ten einde kapitaalvorming te bovor- doren. Do heer van Term (Maastricht) ge- veelt aan de instelling van oen commissie die de afwijkende denkbeelden van de praeadviseurs tot elkaar tracht to bren gen. Do heer mr. Brandsma (Zwolle) ver heugt zieh over het standpunt van den pracadviseus prof. Veraart, die betoogt, dat ook den kleinen man eenige belasting moet worden opgelegd. Spr. betoogt, dat hot totaal der opgelegde lasten rechtvaar dig moet zijn en gaat na hoe weinig eco nomisch de staat soms geld uitgeeft. De corruptie iu de overheidsbedrijven legt een zwaren druk op den belastingbetaler. Do heer Ch r. Jansen (Amsterdam) vereenigt zich in het bijzonder met het praeadvies van prof. Veraart en waar schuwt tegen het te ver gaan in de richting van de indirecte belastingen. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze werd het eerst het woord gevoerd door den heer J o s. Meijering ('s Bosch). Spr. wijst er op, dat in de prae- adviezen niet wordt gerept over verhoo ging van invoerrechten. In verband met een behoorlijke bescherming der industrie, bad dit toch zeor zeker het geval mogen zijn. De lieer De Vlam (Eindhoven) zal met enkele voorbeelden een schel licht werpen op het ingewikkelde belastingsysteem ten onzent. Spr. acht kapitaalvorming onmo gelijk zoolang niet door hoogere invoer rechten de industrie wordt beschermd. Spr. wijst er verder op, dat de arbeiders in het vrije bedrijf er veel slechter aan toe zijn, dan de ambtenaren. Prof. Veraart, vervolgt spr., betoogt in zijn praeadvies, dat er meer belasting geheven moet wor den van vermogon dan van inkomen uit arbeid. Als een voorbeeld, hoe ons belas tingsysteem werkt, merkte spr. op, dat een huis 23 maal als belastingobject wordt ge bruikt. (gelach). Prof. Do LangenWonde 1 s (Nij megen), acht het do hoogste tijd, dat de Katholieke Staatspartij de algemeen Katholieke principieel© belastingtheorieën niet alleen deductief uit de beginselen, maar ook uit historisch oogpunt eens ste vig onder handen neemt. Wij dienen ook ten deze ons te onthouden van opportunis me. Thans is de belasting-ethiek hopeloos verward. Het beginsel der organische heffing wordt door spr. sterk op den voor grond gesteld. De praeadviseurs. De heer Swane begint zijn beantwoor ding der sprekers met de verklaring, dat hij principieel verzet aan moet teekenen tegen uitingen van leden van den Partij raad, dat zijn praeadvises niet in overeen stemming is met de Katholieke belasting- leer. Spr. licht ziin meening over kapitaalvor ming toe. De kapitaalvorming acht hij als een groot goed, zoodat, wanneer daarvoor geen gelegenheid wordt gelaten, er nog grootere ontevredenheid dan thans in ons land zal ontstaan. De bezwaren, die hier tegen kapitaalvorming zijn aangevoerd o.a. dat thans veel kapitaal naar het bui tenland gaat, meent spr. door voorbeelden uit zijn practijk van notaris te kunnen weerleggen. Wanneer men weet, dat hier voor het verstrekken van hypotheken slechts vier procent wordt gegeven, terwijl men in het buitenland 8 pet. en meer kan krijgen, dan is het toch te vorklaren, dat kapitaalbezitters dat grootere rendement niet afwijzen. Spr. wil niet ontkennen, dat gevaar daarin schuilt, maar straks, zegt spr., wanneer voor onze goed gefundeerde industrieën kapitaal wordt gevraagd te gen behoorlijk rendement, zal het Neder- landsch kapitaal niet meer afkeorig zijn van een belegging in de Nederlandsche in dustrie, dit moet ook mogelijk worden ge maakt door het belastingsysteem, dat thans aan het kapitaalbezit te zware las ten oplegt. De tweede prae-adviseur, de heer v. d. Ven, geeft een breedvoerige toelichting van het nieuwe systeem, dat hij in de be lastingheffing wil toepassen. Spr. zet dan uiteen, waarom hij aan hot systeem der in- directo belastingen de voorkeur geeft, zich daarbij refereerend aan hot oordeel van prof. Steinmetz. De derde prae-adviseur, prof. Ver aart, geeft oen nadere verklaring van den opzet van zijn prae-advios. Als spr. dit debat heelemaal had willen doen ont aarden, dan had hij er ideeën over alles b.v. over do invoerrechten bijgehaald. Spr. heeft zich op het standpunt gesteld, dat we op het gebied der belastingen nu een maal niet voor een schoone lei staan. Spr. betreurt het, dat men de Staatspartij weer heeft willen belasten met eenige nieuwe beginselen. Het gevaar ontstaat dan weer, dat men als beginsel gaat beschouwen be paalde maatstaven, die slechts gelden in bepaalde omstandigheden voor bepaalde tijden. Dit is echter iets anders dan wat spr. als beginselen verstaat. Ingaande op eenige punten bespreekt prof. Veraart do ronlclooze leeningen. Kapitalen van de Zuiderzee-drooglegging acht spr. bijv. ren dabel, maar waar is het equivalent voor de staatsschulden, aangegaan voor de mobili- satiekosten. Toch moet elk jaar een groote som gebracht worden op hoofdstuk VII A voor renten van deze mibilisatie-schulden. Aan de rente voor deze leeningen ont breekt elke grond. Wat de kapitaalvorming betreft bostrijdt spr. het beleggen van Nederlandsch kapi taal in het buitenland. Heeft men in het verleden niet geleerd! Milliardon zijn ver loren gegaan. Denk aan de zwarte jaren van 1907. In allerlei buitenlandsche fondsen heeft men zich vergist! Ook nu gaat men het bespaarde kapitaal beleggen in ris kante buitenlandsche fondsen. Als dat straks weer een catastrofe oplevert, is dat geld voor Nederland verloren 1 (Geroep: Zeer juist). De voorzitter is van meening, dat nu de praeadviseurs aan het woord waren geweest de behandeling van het belasting- vraagstuk voor heden als afgedaan kan worden beschouwd. Spr. gaf in overweging geen roplieken te houden, omdat de prae adviseurs dan ook wederom aan het woord moesten komen, terwijl men toch over dit belangrijk punt niet uitgepraat raakt. Overeenkomstig dezen wensch van den voorzitter werd van hot houden van replie ken afgezien. Slotwoord. Mgr. Nolens sprak hierop het slot woord. Het heeft mij. zeide spr., veel genoegen gedaan deze vergadering te mogen voor zitten. Het moeilijk vraagstuk der belas ting is hier „doorsproken" geworden. Voor een politicus is het altijd de groote vraag, hoe kan men de belastingen verla gen zonder de noodzakelijke uitgaven te verminderen. Dat daarbij rekening moet worden gehouden met het beginsel der rechtvaardigheid spreekt van zelf. De vraag doet zich daarbij echter voor: wan neer zijn de belastingen naar draagkracht rechtvaardig? Spr. meent hierop te kun nen antwoorden, dat zulks het geval is, wanneer ieder individu en ieder gezin evenveel drnk van de belasting gevoelen. Dat ideaal zal echter nooit worden be reikt. Na hetgeen spr. hier gehoord heeft, moet hij toch nog een enkel woord zeggen. Theoretisch zou men nu aan het werk kun nen gaan voor het ontwerpen van een nieuw belastingstelsel. Dat heeft ook Treub, in den oorlog gedaan, maar daar is natuurlijk niets van terecht gekomen. Bij do belastingen moet men immers niet wil len opbouwen, maar afbreken datgene wat er te veel is. Als spr. denkt aan hetgeen omtrent het belastingvraagst.uk op het program der Staatspartij staat, dan moet hij zeggen, dat zulks toch nog niet zoo verkeerd is. De belangstelling voor het belasting- vraagstuk is door deze vergadering op nieuw opgewekt. Er zal een kleine litera tuur rond dit vraagstuk ontstaan, waarvan gebruik kan worden gomaak't bij de voor bereiding van een nieuw punt over het belastingvraagstpk op ons program over twee jaar. Spr. dankt de praeadviseurs en de spre kers en sluit de vergadering. Gemengde Berichten MOORD EN ZELFMOORD TE AMSTERDAM. PISUISSE EN ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. De dader pleegt zelfmoord. In het Plantsoen op het Rembramlt- plein te Amsterdam heeft zich Zaterdag avond om even 8 uur in enkele seconden een vreeselijk drama afgespeeld. Er vielen daar op dat uur drie schoten en toen een aantal schoten achter elkaar. Een toesnellend politieagent en publiok vonden daar drie personen. Deze personen, een dame en twee heeren. werden naar den politiepost op 't Rembrandtplein ge dragen. Een van de twee heeren stierf daar onmiddellijk. Dit bleek de acteur Tjakko Kuiper, vroeger verbonden aan de troep van Pisuisse. Do beide andere zwaar ge wonden waren de bekende conferencier Jean Pisuisse zelf en zijn vrouw Jenny Gilliams. Zij waren zwaar gewond, maar bij kennis. Ze verklaarden beiden, dat Kui per do schoten had gelest. De heer Pisuisse geraakte spoedig, nadat hij nog naar den toestand van zijn vrouw had gevraagd, be wusteloos. Onmiddellijk was de geneeskun dige dienst gewaarschuwd. De doktoren Keizer en Kindermans waren weldra ter plaatse, maar Pisuisse overleed reeds voor geneeskundige hulp kon worden verleend. Jenny Gilliams werd naar het Binnengast huis vervoerd. Toen prof. Noordenbos ope ratief zou ingrijpen, trad ook bij haar den dood in. De heer Pisuisse en diens vrouw logeer den in hotel Schiller, zij hadden daar den maaltijd gebruikt. De heer Pisuisse ont ving daar tijdens den maallijd een briefje van Kuiper hem door 'n piccolo gebracht. Op dit briefje heeft Jenny Gilliams ge schreven: „geen antwoord". Om even 8 uur hebben ze beiden het hotel verlaten, om naar „Mille Colonnes" te gaan, waar zij zouden optreden. Ze gingen door het plantsoentje. Daar onder het beeld van Rembrandt stond Kuiper. Hij had een re volver in de hand. Toen Pisuisse dit zag. riep hij. terwijl hij zijn vrouw beetpakte: „Politie, politie, hij schiet." Daarop vielen do scholen Toen Pisuisse viel, trachtte zijn vrouw hem nog verder te beschermen. Nadat een 5-lal schoten waren gelost, zelte Kuiper het wa pen tegen do borst en lc$le een schot op zich zelf. Op het poliliebureau bleek, dat Kuiper zich door het hart had gescholen Pisuisse was door drie kogels getroften. Hij had oen schot onder liet hart, een in cte lechterzijde en een in den linkerarm. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 29 November. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochcmse, piano. 3.4.Knipcursus. 5.307.15 Concert door het ANRO-or- kest o.l.v. Nico Treep. C'audine Witsen Elias, sopraan. Tot slot een populair pro- grmma. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.109.N.O.V. Lezing door Henri Borel: Oosterse he invloeden in onze lite ratuur. 5e der serio lezingen over letter kunde, georg. o. ausp. van de „Bijenkorf", door Herman de Man. 9.Optreden van Russische kunste naars. Leo Riasanzeff, bariton. Alexander Moszkowsky, viool. Olga Moskowsky E;ias, piano. Egb. Veen, pianobegel. 10.Pcrsber. 10.15 Voortzetting v. h. Concert. 10.3012.N.O.V. Populair concert door hel N.O.V.-kamer-orkost o.l.v den heer Try tel. Ie god. Franz- Léhar-h er den king. Fragmenten uit de operettes Dor Raste'binder, Lustige Wit we, Der Graf v. Luxembourg, Zigeunerliebe, Eva, Libel- lentanz. Paganini, Gigolette. 2e gedeelte populaire muziek. nuizen 1850 M. (Na 6 u. 1950 M.) 12.301.30 K.R 0. Concert door trio Winko's. P. Lustenhouwer, piano (leider). G.307.Esperantoles door P. Heil- ker. Hoofddorp. 7.7.30 Engolscho les, voor beginners. K. R. 0. '7.308.K.R.O. Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8 Avond v. d. Kath. Radiover. Poel dijk-Monster i. h. St. Vinoentiusgebouw te Poeldijk, met medew. van het R.-K. Fan farecorps „Pius X", dir. G. F. Jouvenaar. De R.-K. Zangver St. Machutes (Monster) Dir. J. v. Beyersbergen van Henegouwen. R.K. Gem. zangver. „Sursum Corda" te Poeldijk. Dir. J. v. Veen. R.K. Dubbelman- nenkwartet Euponis, Den Haag. Dir. J. v. Veen. Hr. Beyersbergen van Henegouwen, accompagn. Spr. G. W. Kampschoer. lid van de Tweede Kamer, Burgemeester van Monster en voorz. Kath. Radiover. J. Ba- rendse. Poeldijk, voorz. van den Bond Westland. Mr. J. Niemoller, Den Haag, secr. Centr. Bureau van Veilingen in Ne derland. Jac. Delfgauw, Poeldijk, deola- matie. Da ven try 1600 M. 11.20Daventry-kwartet en solisten. 2.50 Muziekles. 3.35 Fransche les. 4.05 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing, 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Can we do without war? 7.35 Mendelssohn's songs without words (piano). 7.45 Lezing: Europe throughout the ages. 8.05 M. Herbert, sopraan. M. Herbert liedoren. K. Falkner, bariton. 8.20 Lezing: How we work and learn to work. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.Kamermuziek 11.12.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s'\ 1750 M. 10.5011.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5011.20 Conoert. Orkest en solisten. Opera fragmenten. 12.251.50 Orkestconcert. 5 206.20 Orkestconcert. 7.30 Bonte avond. Jenny Gilliams had een schotwond links boven het hart. De dader van dezen tweevoudigen moord, de heer Kuiper, die 29 jaar is, was tot voor enkele weken verbonden aan bet gezelschap Pisuisse. De aanleiding tot deze verschrikkelijke daad zou een liefdesverhouding zijn. Het was een publiek geheim, dat Pisuis se ton gevolge van het herhaaldelijk lastig vallen van Kuiper in overspannen toe stand verkeerde. Onlangs in Rottco-diam smeet hij zijn guitaar op het tooneel in stukken en verklaarde niet in een stemming te zijn om als pias voor het publiek op te treden. Later verontschuldigde hij zich daarover, zegge Ie dat er kwesties waren, die hom in een opgewonden bui hadden gebracht. Tjakko Kuiper hoeft in den afgeloopcn zomer duetten gezongen met Jenny Gil liams. Hij is op haar verliefd geworden on schijnt door zijn afwijzing en zijn ontslag verbitterd te zijn geweest op het echtpaar. Het bericht ging als een loopend vuurtje door de stad. Honderden menschen bleven den geheelen avond voor het standbeeld van Rembrandt staan. Wie voorbij kwam en het nieuws hoorde, werd diep getroffen. Hel cabaret in „Mille Colonnes" werd on middellijk gesloten. 's Middags waren beiden nog in Den Haag geweest, waar Pisuisse's oude moe der woont. Zij hadden nog gesproken over de cadeautjes voor liet as. St. Nicolaas- feest. Pisuisse bad zijn moeder een bontjas beloofd. Hoe de moeder van den dader het vreeselijk nieuws te hooren kreeg. Bij fouilleering van de feeding van Tjakko Kuiper hoeft de politie van liet bureau Singel een aantal brieven gevon den, die de dader aan (al van personen heeft gericht. Aan hel schrift is te bespeu ren, dat zij in haast zijn geschreven. Een der brieven was aan zijn moeder gericht. De commissaris heeft deze brieven niet geopend; daar door den dood van alle per- Königswusterhausen 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. '7.50 „Eine to'le Nacht". Klucht vaj» Freund en Mannstaedt. Muziek van Einödshöfer. Hamburg 395 M. 3.35 Operolleconcert. 7.35 Norag-orkcst en solisten. Concert „Deulsches Lcben deutsche Landschaft". 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.2010.35 Dansmuziek. Program van a.s. Zondag. Zondag a.s. zal worden uitgezonden do Hoogmis van het Groot-Seminarie te Warmond, waarbij do Scliola Cantorum de gezangen uitvoert. DE OMROEP-ONTWIKKELING. De kabellijn in eer hersteld. Toon de radio eenige jaren geloden uit hot kristallen tijdperk trad in dat van den lampontvanger cn de gehoorgrenzen van een ontvangtoestel op ongekende wijze werden uitgebreid, was het 't streven van iederen rechtgeaarden radio-amateur ons de geheele wereld te be'uistcren. En wie niet was ingeste'd op Peking of Hono'ulu, wie zelfs geen lust had om in den winter nacht al b'bberend te gaan luisteren naar de Amerikaantjes, die had toch minstens de eerzucht alle groote Europeoscho sta tions to kunnen „halen". Dat was juist het aantrekkelijke, hot fnscineerende van de radio, dat men zon der cenig ander communicatiemiddel dan de aether elkander bc'uisteren kon tot ver over de scheidende grenzen. Vooral dat luisteren naar builen'anders was en is thans nog do groote attractie van do radio Uitgezonderd misschien een enkelo gemakzuchtige, die niets anders wenscht te doen, dan één knopje om te draaien, zooals men electrisch licht aandraait, cn dan volop muziek wil hebben. Dezulken moeten zich bepalen tot oen krachtig zend station vlak in de buurt. Maar overigens is er geen amateur, die niet met moor plei- zier naar het buitenland luistert dan naar zijn eigen zendstations. De Enge'scho stations hebben dat reeds lang begrepen en zij komen aan deze eigen aardige voorkeur voor buitenlandsche pro gramma's tegemoet door weder-uitzending van die programma's. Dat is economisch ook, zal men opmerken. Maar toch kost zulle ern her-uitzending veel hoofdbre ken. De kwaliteit der wedoruitzenrtmg van gewoon per radio opgevangen buitenland sche programma's slaat toch meestal ver re beneden de technische kwaliteit der eigen uitzendingen, vaak zelfs beneden hetgeen een amateur zelf met een good oigen toestel zelfs thans citeert uil het bui tenland kon opvangen Zoo zijn de ingenieurs dor Britscho Omroep Mij. er toe gekomen, naar direc te kabel- en 'andlijn verbindingen om lo zien met de klankzalen der buitenlandsche zenders, aldus vertelt „Radio Expres". Er bestaat ©en uitstekende verbinding Brus selLonden, via den nieuwen kabel lo Ostende. De bedoeling is nu, die verbin ding naar Ber'ijn en Weenen door te trok ken en indien mogelijk, ook andere hoofd steden van Europa daarin op te nemen. Inderdaad zullen voor het eind van het volgend jaar op het schake'bord van Sa-) voy Hllil, hot hoofdkwartier der B B.C., klinken zijn, gemerkt „Beriijn" en „Wee nen", zoodat er slechts oen stop ingezet behoef* te worden, om hot programma van de botreffondo stad uit te zenden. Het is wel eigenaardig te bedenken, hoe in dez^i ontwikkeling kabel en lijn de taak voor de overbrenging over grooto afstanden terugnemen en ho© d© radio- uitzonding tot do rol van plaatselijke dis tributie wordt teruggezet. sonen 'die br -te' drama betrokken zijn, geen vervolging kan plaats hebben, valt het te bezien, of tot opening zal worden overgegaan. Do kans bestaat, dat zij on geopend aan de familie ter hand gesteld worden. De moeder van Tjakko Kuiper heeft Zondagavond laat de politie opgebeld: bu ren, die van het drama door do radio ken-" nis gekregen haddon hebben haar ge waarschuwd. Ook de familieleden van den heer en mevrouw Pisuisso zullen overkomen. Do voorgeschreven herkenning der lijken door dezo familieleden zou heden in het Bin nengasthuis geschioden. Het echtpaar vertoefde tijdelijk in ho tel Sohiller, Zaterdagavond na het gebeur de zijn de kamers afgesloten en gistermor gen hooft do politie do eigendommen van den heer on mevrouw Pisuisse in koffers laten pakken. Dezo zijn ten politiebureelo Singel gtxleponeerd. Do fouilleering van mevrouw Pisuisse heeft in het gasthuis plaats gehad. Gebleken is. dat een danr-o»- tasch ontbrak. Er werd reeds naar ge zocht, toen een der bezoekers van een bar op het Rembrandtplein dezo tasch aan andere gasten toonde. Hierover waren deze laatsten zoor verontwaardigd en do man, die het taschje zich had' toege ëigend, werd dringend geadviseerd het aan den directeur van hotel Schiller te ge ven. Zoo geschiedde cn deze liet het naar liet politiebureau Singel brengen. In deze tasch was eenige correspondentie. Dezo en andere correspondentie van mevrouw Pisuisse werd bij de andere eigendommen opgeborgen. De levensloop van Pisuisse. De bladen wi/len grooto beschouwingen aan hot oven tragisch als plotseling ver scheiden van den ongetwijfeld begaafden chansonnier en conférencier Jean Louis Pisuisse. Hij werd den Gden September 1880 to VIi -ingen geboren. Na do H. B. S. en do Rijkskweekschool voor Onderwijzers ta Middelburg te hebben doorloopen, begon hj(

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7