VOOR ST. NICOLAAS VROOM$DREEIMANN lissienivereeÉiim ,1 Fraai De Nieuwe Boek- en Muziekhandel INGEZONDEN MEOEOEELINC INGEZONDEN MEDEDEELING LOTERIJ (F. L. SERVAAS ZOON) 1,7,4 Ruime sorteering Kinderleesboeken Ruime keuze Luxe en betere Prentenboeken PRACTISCHE GESCHENKEN „DE PRACTISCHE HUISVROUW" LEIDEN atoom hoeft men laten varen, maar wel is men bezig de resultaten te bestudeeren van het verwarmen der bovenleiding door electriciteit zelf. Hierbij is reeds gebleken, dat het heel moeilijk zal zijn over groote afstanden een deugdelijke temperatuursverhooging van hot net te verkrijgen. Maar zelfs al zou dit geen bezwaren opleverert dan nog doet zich do moeilijkheid voor, dat wel een ge deelte van den ijzel tot smelten wordt ge bracht, maar dat zich dan, zooals b.v. in Beieren het geval is, toch steeds weer ijs pegels aan de draden vormen. Men denkt dan ook, dat de eenige oplossing zal zijn naast de verwarming van het net ook het echoonschrappen van den draad ter hand te nemen b.v. door een getande rol. Intussclien werd door den directeur van het Meteorologisch Instituut de verzeke ring gegeven, dat een ijzelvorming, zooals onlangs voorkwam, een hooge uitzondering is en zich slechts ééns in do twee jaren voordoet. Bij de proeven, die op dit gebied wor den genomen, mag niet worden vergeten, dait het alle laboratoriumproeven zijn, waarbij het niet gemakkelijk is de prak tijk van het natuurverschijnsel „na te bootsen". Na verloop van eenige weken zal men pas kunnen uitmaken, of men op den goe den weg is en een combinatie van verwar ming door stroom mèt het systeem van af- Bchrapping der draden blijvend kan wor den aanbevolen. HET SPOORWEGONGELUK TE RIJSWIJK. Aan den hoofd conducteur F. A. Verbeek te Rotterdam, betrokken bij het spoorweg ongeluk te Rijswijk (hij deed dienst als hoofdconducteur op trein 1145 van Den Haag) is op zijn verzoek eervol ontslag uit den spoorwegdienst verleend. DE LAGER-ONDERWIJSWET. Een initiatief-voorstel-Zijlstra. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van den heer A. Zijlstra tot wijziging van de artikelen B en 8 van de wet van 30 Juni 1924 en van art. 28 der Lager Onderwijswet. De heer Zijlstra stelt voor verlaging van de leerlingenschaal en intrekking van de wet tot opschorting van de technische herziening. De voorsteller meent, dat, nu er geld beschikbaar is voor het verplichte 7e leer jaar, de door hem voorgestelde maatregel prioriteit verdient. Een „interview met onze Koningin. Het is voldoende bekend dat onze Ko ningin aan niemand interviews verleent, maar nochtans beweert barones Groner er ©en gehad te hebben voor de Continental Press Agency. Als derde „leven van regeerende monar chen" is het vermeende verslag ervan o.a. in de veelgelezen Londensche Daily Ex press verschenen. Van de zonderlinge din gen die erin staan, willen wij er slechte enkele aanhalen: „Om half twaalf 'e ochtends is zij (de Koningin) gereed met de zaken van staat en dan ontbiedt zij een van haar hofda mes, rijdt met een auto door de stad of wandelt naar de winkels, waar zij zich de mocratisch onder de menigte mengt.. Ik ben haar verscheidene malen op straat te gengekomen, te voet gaande, glimlachende rechts en links tegen menschen die bogen en hun hoed voor haar afnamen „'8 Middags kan het voorkomen dat zij een paar uur in haar tuin doorbrengt met het verzorgen van haar bloemen.... ,,'s Avonds bezoekt zij dikwijls kleine plaatselijke feestelijkheden in dorpen bui ten Amsterdam". Wat wordt er al niet gedrukt! „N. R. Ort." Gamengde Berichten ONGELUKKEN. GAS VERSTIKKING. Een oude vrouw overleden. In haar woning in de Paulus Potter straat te 's-Gravenhage is gistermiddag de 87-jarige weduwe B. S. dood gevonden in de keuken, terwijl de gaskraan daar openstond. Vermoedelijk is het kraantje door het gebruik van een daarbij hangen den handdoek ongemerkt open gegaan, met het bovengemeld noodlottig gevolg. Do Geneeskundige Dienst heeft het lijk van de vrouw naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Onder het hooi bedolven. Een jongen gestikt. Gistermiddag was het 14-jarige knechtje van den landbouwer O. te Nieuwleusen be zig rondom een hooimijt hooi weg te har ken, toen plotseling eenige duizenden pon den hooi naar beneden stortten en het knaapje daaronder werd bedolven. Met man en macht word getracht den jongen te bevrijden; hij riep nog van onder het hooi, waar hij lag. Toen hij bevrijd was, waren de levensgeesten geweken. Do Justitie heeft beslag op het lijk ge legd, dat naar Zwolle is overgebracht. De Officier van Justitie met den rechter commissaris uit Zwolle hebben in tegen woordigheid van den Burgemeester en den Opperwachtmeester van de marechaussee ter plaatse een onderzoek ingesteld. Ongeval aan boord. De sleepboot „Madi I" sleepte Donder dag in de Maas te R'dam het tankschip „Lixtaria" van de firma Van Ommeren. Ter hoogte van de Rijnhaven zag men plotseling onder den ketel van do sleep boot een groote vlam, welke zelfs boven het dek uitsloeg. Twee mannen, die zich in de machinekamer bevonden, n.l. de 28-jari- ge P. v. d. Wijngaard en de 30-jarige mon teur A. J. Wiegman, probeerden zoo spoe dig mogelijk aan dek te komen. V. d. Wijngaard kwam met den schrik vrij, doch Wiegman bekwam brandwonden aan ge laat en armen. In veilige haven gebracht. Men meldt uit Kampen aan de„Msb.": Terwijl de gebrs. Bo^kes met hun mo torschip op weg waren van Urk naar Kam pen, zagen ze in zee een schip met de noodvlag in top. Dadelijk stevenden zij er heen en het bleek te zijn het klipperschip „Vertrouwen", schipper Westerink te Has selt. Aan boord bevonden zich man, vrouw en kind. Het schip was op weg met een lading hout van Zaandam naar Kampen. Verleden week Vrijdag was het schip reeds wegens het stormachtige weer voor anker gaan liggen, doordat deze niet meer hie'den. was het schip op drift ge raakt tusschen het ijs Het ge'ukte gebrs. Romkec het schip op sleeptouw te nemen en behouden te Kampen aan wal te bren gen Cofen, thlf /urudturufots <T - o4>n, QT'ttrevzs Vraagt Uwen bakker 6981 Boerenhoeve afgebrand. Zes koeien en dertien varkens omgekomen. Donderdagavond tegen zeven uur ont stond brand bij den landbouwer J. K., te Arcen. In een oogenbük stond de hoeve tot in den nok in vollen gloed. Aan blus- schen was niet meer te denken. Alles brandde uit. Zes koeien en dertien var kens kwamen in de vlammen om. Al het hooi, a'smede de geheele zomeroogst en de gereedschapnen zijn verbrand. Een paard kon nog bijtijds uit de stal worden gehaa'd. De oorzaak is vermoede'ijk hooi- broei De schade wordt door verzekering „Tel." Ernstige dierenmishandeling. Eenige malen per week worden te Til burg groote partijen varkens per trein voor de export slachterij en verzonden. Bij dit inladen gaat het wel wat bar toe. De dieren worden dan, omdat er haast bij het werk is, kort voor het vertrek der treinen in de wagons gesmeten, nadat ze eerst met stokken, mestvorken en ander gereedschap zijn mishandeld. Telkens^ blijkt het, dat enkele der dieren een of meer pooten heb ben gebroken. Wanneer men aanmerking maakt, dan verontschuldigt men zich door te zeggen, dat het toch maar varkens zijn, die bestemd zijn om spoedig te worden ge slacht. Het vreemde is evenwel, dat vrou wen, die bij dit inladen tegenwoordi0 zijn, dergelijke mishandeling rustig toezien en zelfs in zekeren zin daaraan medewerken. „Tel." Melkwagen onbeheerd op de trambaan. De melkrijder K. te Nieuwleusen liet zijn melkwagen onbeheerd op de trambaan der Dedemvaart-sche Stoomtram staan. Door de mist werd dit niet opgemerkt, en het gevolg was een botsing. De wagen werd vernield, het paard werd een poot afgere den boven de hoef. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Proces-verba al is Inbraak te Vlaardingen. Gisternacht is ingebroken in het kan toor van de Boazhank aan de Oosthave te Vlaardingen. De dief heeft zich toegang verschaft door een kelder aan de Bleek- straat, waarna hij door het forceeron van eenige deuren in het gebouw is gekomen. In het privé-kantoor van de directie is het bureau opengebroken, waarin de s'eu- tel van de brandkast lag. In de brandkast was slechts een doosje met f 3.05 en eeni ge postzegels, hetwelk is gesto'en. Voorts wordt een aantal sigaren vermist. Aan de safe, waarin de ge'dswaarden waren ge borgen is geen spoor van braak te bespeu ren. Berucht fietsendief aangehouden. Door de marechaussee te Hoenebroek is aangehouden de internationale fietsendief H. van der I., die in België en Holland den laatsten tijd reeds meer dan 20 rijwie len heeft ontvreemd. Een goede tijd voor onze kustvisschers. In de laatste dagen komen verschillende m"«torkustvaartuigen met groot- aanvoe ren sa-rdyn aan de markt te IJmuiden. Er worden goede prijzen voor deze vischjes besteed, zoodat één der vaartuigen giste ren zelfs eene besomming maakte van niet minder dan duizend gulden. Voor een der gelijk klein vaartuig, bemand met slechts enkele visschers, is dit een buitengewone besomming. Indien het weer in de komen de dagen niet slechts wordt, zal menige kuslvisscher nog een kans krijgen een mooie vangst aan wal te brengen. Voorna melijk gaat deze visch naar de rookerijen om dan als de zeer gewilde „sprot" in den handel te komen. Intusschen is het voor onze kustvisschers een bijzonder goede tijd. „Msb." luiten). Berichten ONGELUKKEN. EEN MOEDIG PRIESTER. De „Catholic Citizen", een te Milwaukee verschijnend b'ad. bevat een bericht over het moedig optreden van 'n priester. Pa ter J. P. Hurst, rector van de St.-Anna kerk te New Bul'er, die zijn leven in de waagschaal stelde om het H. Sacrament te redden, toen zijn kerk afbrandde. Toen hij den brand ontdekte, stond heel zijn kerk reeds in lichten laaie. Slechts een oogenblik aarzelde hij. Terwijl hij zijn mantel voor zijn gezicht hield, liep hij in gebukte houding door de sacristie naar de kerk. 't Vuur had heel het a'taar reeds aangetast. Haastig deed hij het taberna kel open en bracht het Al'erheiligste in veiligheid. Hierbij had hij echter zulke brandwonden opgeloopen, dat hij veertien dagen later na een smartvol lijden aan de bekomen wonden is overleden. Paniek in een kerk. In de kerk te Cliarquemont bij Monthé- liard was Donderdag een groote schare geloovigen verzameld, toen de aanwezigen plotseling op de treden naar het altaar den priester zagen ineenzijgen. Weinige oogenblikken later zakten ook verschillen de vrouwen en kinderen in elkaar. De oor zaak was de slechte functionneering van den radiateur der centrale verwarming, waardoor kolendamp in de kerk stroomde. Van de aanwezigen maakte zich bij den aanblik der ineengezakte kerkgangers echter een paniek meester waarbij ten overvloede bleek, dat de gesloten kerk deur naar binnen openging. De opdringen de menigte belette geruimen tijd het ope nen der deur. Een tiental kinderen werd in het gedrang gewond. Passagiersschip op een rif in de Caraïbische Zee. Het stoomschip „Mexico" van de Ward- lijn is nabij Blanquilla op een rif geloo- pen. Aan boord bevinden zich 150 passa giers. Het schip heeft noodseinen gegeven. Nader wordt gemeld, dat de „Mexico" niet in onmiddellijk gevaar verkeert. Er moet echter onverwijld hulp komen om het schip van het rif te helpen. Een w-aardevol St. Nicolaas- geschenk blijft toch een uur werk. Indien gij er een koopt, koopt dan een goede. Wilt ge daarin vakkundig worden bij gestaan, dan is Uw aangewe zen adres: W. BROUWER, Haarlemmerstr. 23, Tel 2076. Gij vindt daar een ruime sor teering uurwerken. Horloges in goud en zilver voor Dames en Heeren. Pendules in eiken hout met Bim-Bamslag en carrillon en moderne uitvoe ring- Moderne marmer pen dulestellen. Wandklokken met zeer mooien slag. Speciaal adres voor St. Nicolaas; een groote sorteering albast klok jes in diverse kleuren 4. en hooger Wekkers, Baro meters, enz. 11622 Vloedgolf in Chili. Uit Santiago di Chili wordt gemeld, dat een vloedgolf onmiddellijk na een aard beving de kleine zeehaven van Peres Ro- sales heeft verwoest. GEVANGENIS0PR0ER IN CALIF0RNIE GEËINDIGD. Alle muiters geven zich over. N "Uit Folsen City wordt gemeldAlle muitende gevangenen, die zooals men weet, in de gevangenis aldaar door troe pen werden belegerd, hebben zich ten slotte overgegeven. Zes bewakers, die de muiters als gijzelaars hadden opgesloten, zijn vrijgelaten. Bandieten-ferreur te Chicago. 500 detectives op jacht. De politie te Chicago is een waren veld tocht begonnen tegen de dranksmokke laarsbenden, welke die stad onveilig maken, door haar onderlinge veete moordpartijen. Dezer dagen werden in oen nacht 500 de tectives gemobiliseerd, die in pantserauto's door de stad patrouilleerden. In een toespraak door den chef detec tive William O.Connor tot zijn man schappen gehouden, verklaarde hij oa. dat men moest toonen, dat de stad n:et be- heerscht werd door een troep ongure bandieten Het is de wensch van het volk van Chicago, zoo zei de, dat gij deze mis dadigers zonder genade neerlegt. Schiet er het eerst op los en schiet ora hen te dood en. Als gij een bekend bandiet doodt, zult ge een flinke belooning krijgen en promotie maken. A's gij een auto met bandieten ziet, ach tervolgt zè en vuurt op henl Als ik op het tooneel uwer actie ver schijn, zal mijn hoop vervuld zijn, wan neer gij alle auto-bandieren van hun wa* gens hebt weggeschoten. Bezield door deze aanmoediging trokken de detectives er op uit Hun „raid" lever de een vangst op van 45 bandieten. De gearresteerden worden bcschu'digd van schieten, steken en bommenwerpen. Het meest gevreesde lid der bende is Capone. Hij heeft een lijfwacht van acht man en rijdt rond in een pantserauto, waar hij nog in een aparten stalen j zit „opgeborgen". Onderafd. R.K. Vrouwenbond - Leiden. De prijzen kunnen nog gehaald worden iederen dag van 10-12 en van 2-5 uur (behalve Zondag), tot en met Woensdag 30 Nov. a.s. in het St. PANCRATIUS PATRONAAT Hooigracht. 11743 Na dien datum vervallen alle prijzen aan bovengenoemde Vereeniging. Lijsten zijn niet beschikbaar. HET BESTUUR TELEFOON 2660 - BREESTRAAT 102 - TELEFOON 2660 bericht dat de SINT NICOLAAS-ETALAGE gereed is Groote keuze Muziek op elk gebied: Zoo zingt Holland, Van Alles wat, Neerlands Zangboek, Zangbundel de Heer en vele duizenden andere nummers en bundels, zeer geschikt voor St. Nicolaas-Cadeaux zooals Serie: Ons Genoegen, In de Vacantie, Hut van Oom Tom, Alleen op de Wereld, Robinson Crusoe, Aimard, enz. Speciale aanbiedingVroolijke Vacantie, Anton Peslers Piet Pluis gebonden voor den prijs van slechts fl.75 Sprookjes van Moeder de Gans op rijm door van de Rop Beweegbare en Linnen Prentenboeken. hebben wij in alle afdeelingen een Keur-Collectie voor elke beurs, bijvoorbeeld: HEERENMODE, HAND SCHOENEN, PARFUMERIEËN en TOILET-ARTIKELEN, ZAKDOEKEN, SCHORTEN, TASSCHEN, PARAPLUIES, enz. enz., te veel om alles te kunnen vermelden. ONZE „SPEELGOED-AFDEELING" met haar vele attracties van mechanisch Speelgoed in volle werking is een groote bezienswaardigheid van Leiden Komt ons met Uw kinderen bezoeken LEES- EN PRENTENBOEKEN Deze afdeeling is ruimer gesorteerd dan ooit te voren. Wij vestigen op deze atdeeling Uwe speciale aandacht, omdat zij „elck wat wils" biedt Wilt gij een NUTTIG GESCHENK geven en gemakkelijk Uw keus doen, raadpleeg dan ons GRATIS TIJDSCHRIFT dat in deze week GRATIS huis aan huis bezorgd werd. Hierin vindt U een schitterende collectie artikelen van den meest uiteenloopenden aard. Sint Nicolaas blijft in onze Magazijnen tot 5 Dec. en zal gaarne alle kinderen ontvangen. Bij aankoop van minstens f 2.50 heeft St. Nicolaas voor elk kind 'n aardig geschenk In verband met de overstelpende drukte, verdient het aanbeveling zooveel mogelijk In de ochtenduren te koopen. Gij kunt dan rustiger uw keus doen. In deze drukke St. Nicolaasdagen verzoeken wij onze Cliëntèle kleine pakjes zooveel mogelijk zelf mede te nemen, om overbelasting onzer afdeeling EXPEDITIE te voorkomen. f 4É

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4