WEGENPLAN VAN ZUID-HOLLAND Een arme Verschoppelinge. tweede blad „de leidsche courant" donderdag 24 november Behandeling door de Provinciale Staten In do gisteren voortgezette vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, is eon aanvang gemaakt met de algemeen© be bouwingen over het provinciale wegen plan. De heer Balvers (R. K.) bracht hulde aan Ged. Staten voor het ingediende plan De ci'iüek daarop, is spr. in verband met ae vele gemeente- en particuliere belan gen, welke ermee gemoeid zijn, meegoval- 'en. Re< zou hem spijten als er door vele amendementen zeer groote wijzigingen in bet plan werden aangebracht. Do heer Werker (V. D.) achtte den financieclen opzet van het plan breed ge zien en noemde het verstandig, dat zoo veel mogelijk gebruik is. gemaakt van be staande wegen. De centra in de provincie zijn in het plan over het algemeen goed voorzien en men moei met meerdere wenschen voor zichtig zijn, doch één centrum is niet vol doende voorzien en dat is 's-Gravenliqge. Do heer Kortland (V. D.) vreesde groote bezwaren, wanneer eenmaal moet worden uitgemaakt, hoe de GOU per K.M. mor de wegen, moet worden geïnd. ■Do heer Jansen M a n e n s c h ij n (A. R> zegt, dat het wegenplan een groote werkverruiming zal blijken te zijn, doch dit zal niet voldoende zijn. Het plan geeft werk waar het minste werkloosheid beerschl, n.l. onder de landarbeiders en de polderarbeiders. Er is daar over het alge meen geen werkloosheid; bij de Zuider zeewerken heeft men reeds buitenlandsche arbeiders te werk gesteld. Bovendien be gint ongeveer gelijktijdig de uitvoering der wogenplannen van de provincies van het Rijk. Be werkloosheid is het grootst onder industrieele arbeiders, waaronder vele (geschoolde krachten zijn. Voor hen uioet men ruimte maken bij do uitvoering van hot wegenplan. In het begin zullen cle tosten daardoor wat hooger worden, want de ongeschoolde zal in den aanvang onge veer 80 pet. van het werk doen dat eon vakman verricht en mag natuurlijk geen 80 pot. van het loon van den vakman ver dienen Bit kan echter geen bezwaar zijn, gezien den omvang van het werk en de werkloosheid in de provincie. Binnen be trekkelijk korten tijd zullen (de ervaring Dordrecht bijv. leert dit) de werkloozen volkomen gelijkwaardige vaklieden zijn. Het getal der werkloozen in de steden zal sterk dalen, de bonafide werkloozen zullen naar het werk toekomen en de werkloozen, die niet als bonafide zijn te beschouwen, zullen het werk weigeren en daarmeo bewijzen, dat zij geen steun be hoeven. De heer Bergskoeff (S.G.P.) be- loogde, dat de aannemers in de provincie goed in staat zijn de werken uit tè voeren en daarvoor over voldoende perso neel kunnen beschikken. Als wegdek be val r. leerwegen aan. De heer v. Eesteren (G.H.) bepleitte ten voortdurend contact tusschen Ged. Sta- en Prov. Staten gedurende de uitvoe ring van het plan, in dien zin, dat, wan neer Ged. St. tot overeenstemming zijn ge- tomen met de localiteit over oen weg, dó gelegenheid voor Prov. Stalen wordt ge opend over de uitvoering te discussieeren. Be heer Hoger zeil (G.H.) maakte eenige opmerkingen over de finan- cieele berekening. De heer Ten Hope (V.B.) betoogde, dat de wegenbelasting veel te zwaar drukt op de bedrijven. Reeds zijn een groot aan tal auto's buiten bedrijf gesteld. Er is geen bedrijf in Nederland, dat zoo zwaar is be last als liet autobedrijf. Verlaging van die belasting zal onvermijdelijk zijn. De heef De Bruin (S.D.) bepleit een weg voor, van Rotterdam naar Hoek van Holland. In de namiddag vergader mg werden de algemeeno beschouwingen voortgezet. De beer Trouw (V.B.) bracht hulde aan Ged. Staten en den technischen en ad- ministratieven dienst der provincie. Wat de verbinding tusschen Rotterdam en den Hoek van Holland betreft, sloot hij zich aan hij den heer de Brui.n De heer v. A a 11 e n (V.D.) sloot zich aan hij de woorden van hulde van den heer Trouw. Wat de financieelo zijde "betreft merkte hij op, dat de voorgestelde aflossing in 25 jaren alleen dau gemotiveerd zou zijn in dien do kans beslond. dat na 25 jaren de bestedo gelden tot nihil zouden zijn terug gebracht. Niemand zou kunnen zeggen, dat, indien de aflossing Werd verdeeld over 40 of 35 jaren, dit een onsolide poli tiek zou zijn. De heer Ter Laan (S. D.) betoogde, dat er op het gebied der wegen een groote achterstand is in de. provincie en dat men r.iet mag- vergeten, dat in het bedrag van 33 millioen een groot deel beschouwd znpet worden als dien achterstand te vertegen woordigen. De uitvoering van het- wegenplan moet zoo good mogelijk zijn en daarom komt, naar spr/s meening, uitvoering in eigen beheer het meest in aanmerking. De financiering zou wel over een groo- ter^tijdvak, bijv. 30 jaren, kunnen geschie den. De jaarlijksche lasten worden toch reeds zwaar, mede wegens don bestaanden achterstand. Spr. vroeg voorts hoe het zal gaan met wegen, die niet op het wegenplan voorko men. Is provinciale steun aan de localiteit daarvoor mogelijk? Dq heer Diepenhorst (A. R.) achtte het noodig dat krachtig wordt ingegrepen om den achterstand in te halen. Hij juich te het toe, dat wegen, waarop tol geheven wordt, niet op het wegenplan zijn ge- De lieer v. Staal (S. D.) bepleitte de belangen van Gouda en het achterland van die stad. De heer Hoffman (R. K.) sloot zich bij den heer van Staal, nan wat betreft de gewenschte wijziging van den Rijksweg langs Gouda. Wat Schiedam betreft, oen cöilegé van geïieeioiiihouders. had deze stad niet stiefmoederlijkër kui-nen behan delen. Spr. sloot zich daaromtrent aan bij den heer de Bruin. De vergadering werd te 5.20 verdaagd tot heden 11 uur. OE RU3SSTREEK. ZANGERSAVOND. Korenbond „De Rijnstreek". ii Zóó'n avond als op 17 Nov, 1.1. is bepaald !«n stuk Paradijs voor een rechtgeaard terkzanger! Daar waren bijeen gekomen I kerkoren uit de Rijnstreek. Wij noemen ic in de volgorde die ze bij loting verkre gen voor hun beurt van optreden: 1. Hoog- made, directeur Th. Bosman. 2. Leider dorp, directeur W. Höogzaat. 3. Fraters II Kniisheeren (Zoeterwoude), dir. W. Hoog- iaat. 4. Zwaantje, dir, W. Hoogzaat. 5. Hazerswoude (dorp), dir. N. P. Kapte in. 6. Eoeterwoude (dorp), dir. C. de Boer. 7. Groenendijk, dir. J. Th. Wesselingh..; Bovendien waren er meerdere gasten 1 wn den naburigen Korenbond van Was- ienaar en Omstreken, o.a. hun leider Pas- f toor Meysing van de Kieviet, voorts kape laan Leijpzig va-n Wassenaar en kapelaan ïerkleij van Stompwijk. Later kwam nog de president der St. Gregorius-vereeniging i Pastoor Beukers uit Leiden, -die met spon- FEU8LLETOKI. Vertelling uit Bohemen. Naverteld door P. G. Hoeks. 13) En moeder had. daar slag van, dat dient gezegd. Maar aan den andere had !e ook een vlugge, en wat meer is, een 'eergierige leerlinge, die het er om te doen *as snelle vorderingen te maken. Dikwijls laddcn ze daarbij de grootste pret, want aan vergissingen ontbrak het bij Rosalie "act en als ze dan iets heelemaal verkeerd 'ïi proestten ze het beiden uit van 't kchen. Na verloop van eenige maanden 'is ze zoo ver gevorderd, dab ze tamelijk ?oed lezen kon. Maar 't schrijven was niet 109 gemakkelijk. Dat leek haar een hek- Kntoeren ze begreep zelf niet, dat moedor tooveel geduld met haar kon hebben. «Wordt u nou nooit boos, moeder, als ik 1(9 zit te knoeien?" iiWelneen. Waarom zou ik boos moeten '°tden. Je doet er immers je best op, niet »»ar?" zeker." «Nu, dan heb ik ook geen enkele reden me over je te beklagen. Doe je best fciar en alles komt terecht. Je gaat al W vooruit." «Vindt u?" 0 pastoor kwam 's avonds ook wel een poosje beneden en had er schik pdat die twee het zoo goed met elkaar J °n vinden. Ja, liij verheugde zich er ®ri dat ze zoo aan elkaar gehecht wa- 'acn dat ze leefden, alsof er geen ande taan gejuich werd begroet, den avond met zijn bezoek vereeren. De bijeenkomst werd voorgezeten door Pater Meckina van 't Zwaantje; voor cle beoordceling en bespreking der muzikale prestaties was gevraagd kapelaan Heijnen uit Den Haag. En de gastheer van dezen buitengewoon gozelligen en nuttigen avond was Pastoor Meijer Tvam Leider dorp. Deze laatste kon zijn gasten heel pret tig ontvangen in een mooie, fleurige en goed verwarmde zaal (met een uitstekende acóustiek) en een lekker kop koffie. De leerzamo bijeenkomst moet dan ook wel tevens alle aanwezigen een prettige ont-: spanning zijn geweest, .zooals, op alle ge-;. zichten te lezen was. In zijn openingswoprdje richtte Pater Meckina den heelen avond van meet af op zijn eigenlijk doel: Gods verheerlijking door betere kerkmuziek. 't Is merkwaardig, dat in 't feitelijk verloop van den avond geen moment was, waarop van dat doel praclisch werd afge weken. Daar zong geen enkel koor, en voor re wereld bestond dan'do pastorie en de kerk. „Ik ben blij, moeder," zei hij eens, „dat u het zoo goed met Rosalie getroffen hebt." „En ik ook. Ik wil u wel zeggen, dat do menschcn zich aan dat kind maar al te dikwijls bezondigd hebben en haar ver schrikkelijk veel onrecht bobben aange daan." „Dan zullen wij trachten, dat zooveel mogelijk goed te maken, moedertje en u doet dat al lang. U redt daardoor een menschenziel en ge verricht een groot en goed werk." Dit laatste was waar. Moeder had, eer een jaar verloopen was, van haar pleeg kind een heel ander mensch gemaakt. De schaduwen waren uit haar ziel verdwenen. Ze hadden moeten wijken voor het zonne tje der liefde. Rosalie had tante Chora, de Be-nda's en zooveel anderen alles vergeven, wat ze haar eertijds aangedaan hadden. De ge druktheid, waaronder ze vroeger gebukt ging, had plaats gemaakt voor opgeruimd heid en als ze met moeder alleen thuis was konzo praten, lachen en zingen, dat het een lieve lust was. Maar als er men- schen kwamen, voelde zo zich nog altijd verlegen en had dikwijls groote moeite om iedere wantrouwige gedachte te onder drukken. Dan sprak ze. geen woord en dit werd maar al te vaak verkeerd uitgelegd. „Wat een vreemd mcnsch! Die zegt nou geen stom woord." „Ze acht zich zeker te hoog, omdat ze in do pastorie dient." „Ze is leelijk van 't hondje gebeten." „Nou, die mag van geluk spreken! Loopt zoover uiterlijk te merken was geen en kele zanger tot meerdere eer en glorie van zich zelf, iets wat nu juist niet van eiken kerkzanger kan getuigd worden! Daar werd gezongen in den goeden geest en daar was en werd gestreefd naar fijnere vol maaktheden onder allerlei geestelijke en artistieke opzichten. Het resultaat, hoe wel natuurlijk niet geheel en al feilloos, was dan ook opvallend goed. Als we daar mee vergelijken wat een massa kerkzan gers, die zich nog altijd en overal blijft schrap zetten tegen do nieuwe kerkelijk- muzikale beweging, ten beste geeft, vooral in de steden, dan zien wij duidelijk de heilzame werking van een goed georgani- seerden Korenbond. Wij hebben hier te doen mot eenvoudige, goedwillende men- echen, die zich niet to hoog achten in een Korenbond te loeren, terwijl men, in de steden vooral, dikwijls nog te kampen heeft, met de zelfbewuste muzikale „groot heden" die zich door hun standpunt, dat zij bekende musici en' zangers het weten, den pas afsnijden er ooit achter te komen hoe poover hun schoonheidsresul taat is. Het is merkwaardig, dat op dezen avond door kapelaan Heijnen kon gespro- kon worden over do fijnere perfecties van directie en gironomie, van voordracht cn rhythme, toonvorming en stemtechnick, articulatie en uitspraak; en dat dezo za- ken bevriende ooren vonden en zelfs voor een mooi deel reeds bereikt waren. Dit bleek uit de stemmige en zorgvolle uit voering van het verplicht nummer: den Grcgoriaan.sc.hen Introitus der Requiem- Mis. Dit bleek ook uit de niet- of weinig voorbereide uitvoering van een willekeu- rigen Introitus in den eersten kerktoon, door kapelaan Heijnen aan elk koor aan te wijzen uit de Zon- en feestdagen na Pink steren. Dit bleek ook uit de keuze en uit voering dor vrije meerstemmige nummers, hoewel het toch opvallend was, dat stem gebruik en uitspraak bij deze over 't al gemeen minder goed waren dan bij 't Gre- goriaansch. Men ziet in de meerstemmige muziek nog te weinig de samenwemeling van verschillende melodieën, die elk voor zich zoo fijn moeten gecultiveerd worden als de Gregoriaansche eenstemmige zang. Een enkel nummertje uit Rothe (no. 5, To- ta Pulchra) maakte een uitzondering op de gelukkige keuzo dor stukken. Dergelij ke melodie-looze maaksels kunnen zelfs door een zorgvolle uitvoering als van de zen avond niet tot iets genietelijks ge maakt worden. Onder de vrije nummers waren er twee van de oude polyhonisten, waarvan het alleen reeds knap was, dat ze door een dorpskoor konden worden in gestudeerd. Toen do Eerw. fraters Kruisheeren aan de beurt kwamen, vroeg een van hen eerst verlof om him zang te mogen beginnen met een gezongen gebed, zooals zij dat op de repetities gewoon zijn; om daardoor hun werk op God te richten en Diens ze gen' erover te vragen door de voorspraak der beide bekende H.H. .Patroons der kerkmuziek. ;Na do 'cdrste -p&aze vroeg de Eerw. voorzitter den fraters, om dat gebed met muziek en vertaling in 't Gregorius- bla-d te laten zetten, ter aanbeveling ook voor de leeken-koren en later nog deed een der. aanwezigen het practische voor stel het bovendien te laten hectografceren en uitdeelen aan alle koren van den bond. Toen alle koren hun program hadden gezongen werd er een tweede maal gezel lig gepauzeerd; zóó gezellig, dat wij het jammer moeten vinden, dat er niet meer tijd overgelaten werd aan de bespreking en critiek, die eigenlijk het meest leerza me zijn van zulk een avond. Toen na de pauze kapelaan Heijnen het woord kreeg, bleek hem al spoedig, dat de tijd ontbrak om op diverse punten van beoordeeling verder in te gaan. Hoe ongaarne ook, zag hij zich gedwongen algemeen to blijven. Andere nuttige wenken en opmerkingen moest hij geheel achterwege laten. Het is hier de plaats niet om de muzi kale besprekingen nauwkeurig weer te ge- ven. Wij weten uit de beste bron, dat ka pelaan Heijnen bereid is aan elk koor, dat er hem om vraagt, in telegram-stijl zijn vorder© op- of aanmerkingen voor dat koor afzonderlijk, in een gesloten schrij ven te laten toekomen. Als van dit aanbod gebruik wordt gemaakt, kan het nut van den avond nog groot-er worden. Ook ver klaarde spreker zich bereid hen, die verder dje.zaken bostudeeren willen, den weg te gekleed als een juffrouw 1 En wa-t was ze vroeger? Stalmeid bij de Loeren van Ho- litz! Dat grootsche dier!" Gelukkig hoorde Rosalie zelf geen en kele van die uitdrukkingen en de koop vrouwtjes, dié aan de pastorie haar waren te koop boden, deden allen even vriende lijk tegen haar. Het was echter opmerke lijk, dat er den laatsten tijd zooveel kwa men en dab do meesten haar telkens iets „gewichtigs" hadden te vertellen. „Ja, ziet u, RosalieJe mot weten, ■je bent nou al een eindje in de twintig en nou wil ik je wel even zeggen, dat die en die de naam werd dan genoemd een goed oogje op je heeft. Hij zou jo graag wel eens willen spreken en ik verzeker je, je zult er een besten man aan krijgen. Zou dat kunnen?" „Ik denk niet aan trouwen. Ik heb 't hier veel te best." Toch bleven zulke mededeelingen niet zonder invloed op haar en maakten in druk. Ze liep dan soms een paar uren na- donkend rond zonder een woord te spre ken en dan op eens bevrijdde ze zich van den last, die haar drukte door het moedige besluit zich door zulke praatjes niet in de war te laten brengen. Moeder zag heel goed, dat er iets niet in den haak was bij Rosalie en, mcnschcn- kenster als ze was, merkte ze al heel gauw, waar de schoen wrong. „Opdringen wil 'ik mc niet," dacht ze. „Het is niet meer, zooals in het begin, toen ze hier kwam. Als ze raad noodig heeft, moet ze me dien maar vragen." Maar ze vroeg niets. Dal duurde zoo een heelen tijd. „We zullen waarschijnlijk Rosalie wel UIT OE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 25 Nov. Hilversum 1060 M. 12.— Politieher. 12.352.Lunohmuziek door het trio D. Groonevold, viool'. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 4.Lezing door Mevr Jo Riemens Reurslag: Idealisme. G.7.15 Dinermuzick door het „Kliug"- ensemble van Hotel Hof van Holland to Hilversum. 7.15'7.45 Landbouwhalf uurtje door den heer J. Tukker, Rijkspluimveeconsu- lent. 7.45 Politieker. 8.10 Lezing vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. Schippersles. C. A. M. G. v. Kasteel: De verzekering in de hinnenvaart. 8 35 Concert met medew. van Sonja ten KatoKovalcfska, sopraan. ANRO-orkest o.l.v. Nico Treep. Egb. Veen a.d. vleugel. 10.Persber. 10.30—12.N.O.V. Gramofoonmuziek. Huizen 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.3(L—1.30 K.R.O. Concert door het Trio Winkels. P. Lustenkouwer, piano. H. Scholl, viool. O. Hendriks-cello. 3.4.K.R.O. Vrouwenuurtje door Mevr. Kaller-Wiginan. 4.5.Gramofoonmuziek N.G.R.V. 5.6.Concert N.G.R.V. Luthersche kerk. G.6.45 Spreker N.CR.V. Mr. Sikkel etc. 7.30 V.P.R.O. Lezing door Jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, over: Kerkgaan. 8.10 V.P.R.O-boriclilen. 8.15 V.P.R.O.-cursus door Prof. dr. M. G. van Mourcwk Brookmeer (Breda), over De Godsdienst in haar verscheidenheid van voorstellingen. 9.V.P.R.O.-berichten 0.10 V.P.R.O. Franckcyclus. Piano- quintet van Gesar Franck. D a v e n t r y 1600 M. 11.20 Daventrykwaxlct en solisten 12.50 Orgelconcert. 1 202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Muziek. 3.50 Lezing. 4.05 Concert. 4.10 People's concert society. 5.05 Concert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestcoucert. 0.50 Nieuwsber 7.05 Orkestconcert. '7.20 Muziekcritiek. 7.35 Werken van Bach (piano, viool, fluit). 7.45 Lezing: The modern drama. 8.05 „Find (ho original" (voorlezing, 8.15 Sympbonieconcort. 9 20 Nieuwsber. 9 35 Over ,de muziek v. d. volgende week. 9.50 Nieuwsber. 9.5511.20 Vervolg Symphonieconcorl. 11.2012.20 Dansmuziek. wijzen in do bestaande litteratuur. De Eerwaarde voorzitter sloot de bijeen komst met een woord van dank en den Christelijken groet. Moge de Korenbond der Rijnstreek blij ven toenemen in studiegeest en ijver tot meerdere eer van God en tot beschaving van de onwilligen. H. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De electriciteitstarieven. De uit breiding van het buizennet en de prijs van het gas. De „Kerke lijke" burgerwacht. De Raad hervatte do zitting des namid dags te 7 uur. Aan do orde is de voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooting. Ar- tilcelsgewijze-behandeling. Bij den post jaarwoclden yan de ambte naren ter secretarie zegt de heer Brand, dab de meerderheid der Commissie tot het nazien der begrooting van oordcel was, dat een aparte salarisrcgeling van een be paalde groep ongew'enscht is. Dit schept een scbcevo verhouding. Welgevoelt de kwijt raken," zei Ze op zekeren dag tot haar lieerzoon, „dan moeten we naar een andere hulp uitzien. En waar vinden we iemand, zooals zij?" „Waarom? Bevalt het haar hier dan niet meer?" vroeg de pastoor verwonderd. „O, 't bevalt haar hier best. Maar de menschcn laten haar niet met rust. Ze wil len haar aan den man hebben en ik zou 't al heel ver mis hebben, als ze er geen ooren naar heeft. Daarvoor is zo te veel vrouw. Vooral die tante uit Holitz laat haar niet met rust. Die neemt elke gele genheid te baat om haar te spreken en maakt haar 't hoofd heelemaal op hol." Dit zeggende schoten do oude ziel do tra nen in de oogen. „Zoo! Zit do vork zoo in den steel. In vredes naam. Als het haar roeping is, mo gen we haar niet van een goed huwelijk terughouden. Huil nu maar niet, moeder tje. Je bent wel erg aan haar gewend, maar Onze Lieve Heer zal u niet in den steek laten en als Hij het wil, krijgen we wel weer en goed mensch in huis." „Ja, maar zoo iemand als zij, krijg ik nooit meer. Ik maak rne erg ongerust over de toekomst." Aan die ongerustheid werd een paar dagen later onverwachts een einde ge maakt. Tante Ohora was weer in de pastorie ge komen en had verzocht Rosalie te mogpn spreken. Moeder had haar naar den tuin verwe zen, waar het meisje aan 't werk was. „Ga daar maar heen, dan vind je ze wel," had ze alles behalve vriendelijk tot de bezoekster gezegd. Een poosie later hoorde ze in den tuin R a d i o-P aria 1750 M 10.5011.Concert. 12.502 10 Orkestconcert. 5 055.55 Literair en muziekpro gramma. 8.5011.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg 469 M. 12.301.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestcohcort. 7 258.55 Kamermuziek door het Drcs- denor strijkkwartet. 8.559.30 „Die Matrone von Epbesus", klucht van G. E. Lessing. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterbausen 1250 M 2.207.05 Lezingen cn lessen. 7.35. Sonates door W. Gasper, viool. 8.35 Chineescho avond. Orkest cn solis ten. 0.50—10.50 OrfccsUroncert. Hamburg 395 M. 3.35 Ba'let muziek. Orkest. 6 45 „Rigoletto", opera in 4 aclen van Vordi. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel 509 M 5.206.20 Trioconcorl. 8.35 „Werlhcr", opera van Massenet. 8.2010.35 Vlaaiqseho litteratuurlc- zing. De nieuwe Duitschiand-zender. De nieuwe Duitschiand-zender Zeeson, die het station Königswusterhausen ver- Vangen zal, wordt vcrmoede'ijk reeds ein de December in gebruik genomen. In ver band met de nieuwe regeling der golfleng te, die voor de lange-go'fstat'ons het ge bied van 13401875 M. reserveert, zal Zeosen op een andere golflengte dan Kö- nigswnsterhansen gaan zenden. Radio-verstoppertje. Engeland is van ouds1 bet land van sport- en jachtvermaken geweest. Dit land hoeft do were'd bet voetbal-, tennis- en hockeyspel geschonken Het heeft er allen schijn van. dat dezo overigens onvo'ledige, opsomming ver rijkt zal worden met den naam van oen nieuwe sport, welke weliswaar nog niet officieel is vastgesteld, doch welke men zou kunnen betito'en mei radio-chnse". Dit vermaak bestaat hierin, dat een transportabele zender van klein vermo gen in een uiterst lando'ijke omgeving wordt opgesteld, terwijl de plaats van don zonder aan do jagers niet bekend is. Dezo trokken er nu gewapend met zware auto mobielen en 'n superliet met roamanton ne op uit„ om door middel van kruispei lingen, we'ko op een kaart worden uitge zet, den verborgen zender. Ie Ipcalis^ereji on to „vangen" De zonder is echter ook niet van gisteren en indien hij bemerkt, dat men liem op het spoor is „vlucht" hij naar, een andere plaats hetgeen natuur lijk ten govo'ge heeft ,dat do jagers geen peil op hun pei'ingen meer .kunnen (rek ken Dg jacht eindig! in den'régel loeit'met de vangst van den verborgen zender. Hot kan njet ontkend tyorden. dat voor dit „radio-vors I opport jo" heel wat techni sche vaardigheid en sportiviteit roroischt worden. Cümmissio voor het toekennen van toela gen voor behaalde diploma's. Do lieer Noest wil vooratollen om voor allo ambtenaren cn werklieden een .pen sioenkorting te bepalen van 5 pet., dus zij die thans 8y, pet. betalen, zullen dan slechts 5 pel, behoeven te storten. De heer Van Kleef is tegen hot toeken nen van toelagen voor diploma's, omdat het in dc hand werkt oen akten-jagcrij ten kóste van do gemeente. Wel zou hij enkele vorhoogingén ineens willen zien toegekend. De voorz. zegt, dat bij nieuwe wedden re kening is gehouden, dat Sy pet. aan pen sioensbijdragen zou moeten worden ge stort, zoodat het een onbillijkheid zou ge ven, indien nu werd besloten .om 5 pet. to verhalen. Ti. oh W. hebben het nivcllee- ringHsysteeiu laten varen. Vandaar gere geld particelo herzieningen der woelden, zobóls reeds het gevel is geweest met do brugwachters. •Spr. meent, "dat de huidige wedden niet in overeenstemming zijn met do capacitei ten en den stand van do functionarissen. Wel gevoelt spr. voor het bezwaar van den heer Van Kleef wat betreft hot IGc- kciinor van toelagen voor diplom-a's. twee twistende stemmen. Do pastoor kwam op liet hooren van het gekijf snel naar be neden en stond, luisterend, naast zijn moe dor in dc keuken. „Jij, jij bent mijn verleidster," riep Ro salie. „Overal zoek je me op en nergens laat je me met rust. Jij hebt gemaakt, dat mevrouw hier verdriet van mo heeft cn dat we mokaar aankijken als tweo vfeemden. En dat is allemaal jouw schuld. Ik...." „Kind, houd op! Schreeuw zoo niet! Iedereen kan jo hoorenI.... Je begrijpt toch zeker wel, dat het me alleen te doon is om je gelukkig te maken! Je kunt nooit een betere partij doen. Hij verwacht van daag stellig je antwoord. Je moet aan jo toekomst ook denkent" „Toekomst denken!? Nou, je bent 'n mooie! Heb jij vroeger aan mijn toekomst gedacht, toon ik voor jou en je man sto len moest? Toen je met liet afranselen door den opzichter! En nou zou je alleen mijn geluk willen?.. Weet je, wat jo wilt? Het geld opstrijken voor je bood schapjes aan mij, dkt wil je!" „Jo liegt. Ik krijg er niets voor. Ik doe 't alleen voor joul" „Nou, dan lieg ik maar! Ook goed! En nou zal ik je ercis wat zeggen. Nou kan je naar de maan loopen met al je praatjes. Trouwen doe ik nooit, zoolang de oude mevrouw leeft. Ik zal bij haar blijven tot aan haar dood. Ik oud veel te veel van haar, om ze aan haar lot over tc laten." „Maar (Worc't vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3