'e Eaidóohz (Sou/ta/nl No. 5728 buitenland binnenland 19a Jaargang DONDERDAG 24 NOVEMBER 1927 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Leiden 19 cent per. week f 2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL mco per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 1b voor de Abonné'a ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Alzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone advertentlên 30 cent por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop ©n verkoop f 0.50 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER. De Liturgie. Creutzberg heeft in zijn - kerk in inoord te 's Gravenhage onlangs een gsdienst voor de gestorvenen ouden. n verslag van dezen dienst lezen we Protestantsch blad: Da. Creutzberg en Ds. H. A. O. Sneth- hebben den vrij druk bezochten ieast geleid. Deze was voor het over- roote deel liturgisch. De gemeente trkt in den geest bij de liturgie meer sn'anders, doordat zij de Belijdenis dea kloofs meeprevelt, wat onmiskenbaar nabootsing van Rome lijkt. Deze nab ootsing kreeg nog meer nadruk, door- st twee predikanten optraden, die ikaar in beurtspraak nog een stapje wier en we hebben beurtzang af wie dden. De Nieuwe Leidsche Courant" merkt aanleiding van dezen „liturgischen" tót op: Hier is de verkondiging van het ffoord Gods verdrongen door de litur- ie. Niet aan de liturgie een plaats ge- aren, maar tot hoofdzaak gemaakt, tenais bij Rome. Alle goede bedoelingen en daar rijfelcn we niet aan ten spijt, mee- en wij, dat hier het karakter van den iredjenst wordt verlaagd. Wij moeten niet Gods Woord verdrin- 90 door tot ons gevoel sprekende han- elingen. lij willon met onzen sympathieken col- niet gaan debatteeren over de waar der Liturgie. De uitdrukking „tot ons to e 1 sprekende handelingen" is ons Ier een aanleiding, uiteen te zetten, in kort, wat in de Katholieke Kerk de Li ne n i e t en wat zij w e 1 is. Ie Katholieke Liturgie is niet louter tien-schoon, is geen gebaren-spel. Pas- Beukering zeide het in zijn voor- icht over de Misgewaden, j.L Dinsdag ,Geloof en Wetenschap" te Leiden, kort idoidelijk: de Kerk kent in haar liturgie o pantomime l la indruk, dien de Liturgie der Kerk welt te maken, is niet b.v. die van een 'oo muziekstuk, hetwelk den kunstzin- sa hoorder, ook al kent hij niet den en niet de bedoelingen van den corn et, treft met 'n min of meer vage aan- ning. Liturgie dor Kerk heeft ten doel deze i?ne waarheid der geloofsleer in een JToIle handeling te doen zien. b Liturgie der Kerk brengt het rijke nol volle leven der Kerk tot een uit- *iig-zichtbare en welsprekende uit- ttrag. Owe Liturgie heeft geen koud-vormelijk ftkter maar iedere ceremonie is de af rende en dramatische voorstelling of de meest natuurlijke begeleiding van SWproken of gezongen woord. W nu de Liturgie in een Protestantsch© 4 ook een zin vollen inhoud heeft?.... villen dit hier niet ontkennen noch hijgendoch alleen opmerken, dat, om Geloofswaarheid in zinnelijk-waar- fffibare „liturgische" vormen, op in dekkende wijze, tot uitdrukking t© ft¥ea, eerst die waarheid-zelve door al ?fnen, die aan deze „liturgie" deolne- «noot worden gekend en voor hen vaststaan dat toch ètlle Katholieken meer ken- Ien m0er begrepen de Liturgie der Kerk de Liturgie, „waarin", zooals pater ^fhorn O.P. zegt, „een ziel van 6Q liefde, en dus van de hoogst© ^eid, klopt." HET NIEUWE MINISTERIE. Fractievergaderingen. Moties van vertrouwen. dernuddag zijn de rechterzijde van H.r,ea Senaat bijeengekomen om den a]e bespreken. Vol vreugde dat de a dor partij door de meegaandheid der christen-democraten hersteld schijnt te zijn, hebben de beide fracties een motie van vertrouwen in de katholieke leden der regeering aangenomen. De Lberale fractie van Kamer en Se naat zijn eveneens bijeengekomen. Van de zijde der progressistische leden is men niet zonder heftigheid opgekomen tegen de overhaasting, waarmee het nieuwe ka binet is gevormd. Ook heeft men gewezen op de u latingen van den chïisten-demj- craat lieyman na zijn benoeming tot mi nister aangaande het program, dat hij in de regeering zou verdedigen en waaraar. heel wat leden aanstoot namen, doch de leiders wisten, de ontevredenheid te stillen en ten slotte hebben de fracties ingelijks een motie van vertrouwen in de liberale leden der regeering aangenomen. De katholieke Vlaamsche fractie heeft ook een vergadering gehouden. Zij kwam tot het besluit, dat het zeker noodig zou zijn het beleid van Vauthier aan Kunsten en Wetenschappen scherp in het oog te houden. Persbeschouwing. „Bij eersten oogopslag valt liet op, dat we met dit kabinet staan voor een gewel digen ruk naar rechts" schrijft de Brus- seische „Standaard". In Vlaamsch opizcht verdient het heen gaan van minister Huysmans, die Vlaan deren aanzienlijke diensten heeft bewezen, en zijn vervanging-door den beer Vauthier de volle aandacht. Hier dient inderdaad door onze vrienden gewaakt, opdat we geen herhaling beleven van wat door den heer Neujean aan spoorwegen is verricht, „.die, toen hij minister Poullet opvolgde, al diens beschikkingen in taaiopzicht eenvou dig ongedaan maakte. Het zou toch een al te brutale uitdaging van de Vlamingen mogen heeten indien de heer Vauthier zich ging beijveren, om te niet te doen of te ontzenuwen wat door zijn voorganger verwezenlijkt werd. Het nieuwe ministerie wacht een zware taak, vooral de militaire kwestie zal door nen strooien op haar pad. De tijd der nieuwe „Union Sacrée'' is uit. Het nor male partijleven herneemt zijn gang*'. Engeland Lloyd George over Europa's bewapening. „Tegen wien iszij gerich t?" In een te Canterbury gehouden rede heeft Lloyd George gefulmineerd tegen de enorme bewapeningen, die thans in de lan den der voormalige geallieerden te consta- teeren zijn. De minister van Oorlog, aldus spreker, heeft zich gericht tegen een ver klaring, volgens welke de geallieerden thans in totaal 10 millioen manschappen onder de wapenen hebben. Als de minister echter de momenteele sterkte der lexers In Europa op 3 a 4 millioen rekent. Ueeit nij slechts de staande legers op het oog «n niet die, welke ten oorlog trokken. Een zorgvuldige bestudeering van bet Hand boek van den Volkenbond toont aan, dat genoemde landen in staat zijn op bet oogenblik 15 millioen manschappen in het vuur te brengen De gestadige bewapening doet de vraag rijzen, tegen wien men eigenlijk voornemens is te gaan strijden De Engelsche marine is zoo machtig, dat zij alle overige vloten ter wereld te zamen zou kunnen verslaan. Oorlogstoerusting tegen de Vereenigde Staten zou uiteraard waanzinnig zijn. Rusland MOSKOU'S DELEGATIE NAAR GENEVE Litwinof over zijn bedoelingen. Geen maximu m-p rogram, dat tot mislukking gedoemd is. Litwinof, Loenatsjarski. en de overige leden der Russische delegatie, zijn naar Genève vertrokken, ten einde deel te ne men aan do werkzaamheden der voorbe reidende ontwapeningscommissie. Vóór zijn vertrek verklaarde Litwinof met betrekking tot het standpunt der Sov jet-regeering o.m. nog, dat de Sovjet-unie aan de kwestie der algemeene of voorloo- pig gedeeltelijke ontwapening steeds de grootst mogelijke beteekenis heeft gehecht. Slechts het na den moord op Worofski ontstane conflict met Zwitserland heeft Ruslands deelneming aan de tot dusver plaats gevonden beraadslagingen der voor bereidende ontwapeningscommissie ver hinderd. Het thans door Sovjet-Rusland genomen besluit om een delegatie naar Genève te zenden, beteekent geenszins, dat Rusland zijn principieele houding aangaande de kwestie der ontwapening of ten opzichte van den Volkenhond gewijzigd heeft, al dus de plaatsvervangende volkscommissa ris van Buitenlandsche Zaken. Uit zijn woorden bleek voorts, dat de Russische delegatie niet voornemens is een a priori tot mislukking gedoemd maximum-program voor te leggen. Litwinof verklaarde, dat de Sovjet-Unie als einddoel streeft naar algeheele en al gemeene ontwapening. Indien dit doel echter niet ineens of binnenkort bereikt kan worden, zullen de Sovjets de tenuit voerlegging in termijnen aanvaarden, wel ke de ontwapeningsconferentie zal moe ten vaststellen. Een ander geluid. De oorlogszuchtige Rakofski. In een debat op het partij-congres van het gouvernement Moskou, behandelde Rakofski, gewezen Sovjet-gezant te Parijs, de buitenlandsche politiek der Sovjet- Unie. Hij v.el de politiek van het centraal- coniité heftig aan. De successen der Sov- jet-Unio, zoo verklaarde Rakofski, zijn door de verkeerde politiek in nederlagen veranderd. Spreker wees daarbij vooral op de terugroeping van den gezant uit Frankrijk en op het mislukken van de Chineesche politiek en van de algemeene staking in Engeland. De Sovjet-Unie had z. i. den aauyal op het gezantschap te Pe king met een oorlog moeten beantwoorden. Rosengolz, geweien gezanlschapsraad te Londen, verklaarde hierop, dat de arbei dersmassa's een dergelijke avonturiers- politiek veroordeeld hebben. De oppositie in Rusland beteekent voor het buitenland een versterking der contra-revolutionaire krachten. In den loop van het debat werd nog de opmerk.ng gemaakt, dat men er goed aan zou hebben gedaan een zoo oorlogszuchti- gen gezant als Rakofski niet op een zoo verantwoordelijken post als Parijs te plaatsen. Gebrek aan waren. Nu de oogst binnen is en de boeren een gedeelte verkocht hebben, bezitten ze geld en willen koopen. Dat is begrijpelijk en komt ieder jaar terug om dezen tijd. Men heelt echter niet de noodige maatregelen getroffen, want over gehoel Rusland klaagt men, dal do coöperaties volstrekt niet aan de vraag kunnen voldoen. Ze zijn totaal uitverkocht; zelfs de n.el-gangbare voor werpen, die maanden lang in stoffige hoe ken weggestopt lagen, zijn verdwenen. Alle coöperaties verkoopen sinds lang slechts uitsluitend aan leden, maar dat kan den stroom van koopers niet stuiten. Daarom zijn eenige ertoe overgegaan te eischen, dat de boeren-leden, een bewijs moeten overleggen, dat ze hun belasting 1927'28 hadden betaald. Maar ondanks deze drastische maatregelen \j am men goederen tekort. Het gevolg daarvan is een opbloei der corruptie. Men verkwanselt zijn lidmaat schapsboekje der coöperatie voor grof geld want menschen die zich nu als lid opgeven moeten drie maanden wachten voor ze op hun boekje aLs lid kunnen koo pen de bedienden en employé's laten zich omkoopen, vriendendiensten worden bewezen, enz. Daarnaast beleeft de particuliere han del een periode van opbloei. Verscheidene private winkels in Kief, die dezen zomer gesloten waren wegens te hoogen belasting druk, zijn weer heropend. En in de parti culiere winkels kan het publiek altijd do dingen vinden, die ze noodig heeft De waren zijn er duurder dan bij de coöpe ratie, maar ze zijn er; dat is voor het pu bliek op een bepaald oogenblik het voor naamste. Griekenland Komitadzjis te Salonikl ter dood veroordeeld. Het gerechtshof te Saloniki heeft twee Bulgaarsche komitadzjis, Nanof en Coule- lis ter dood veroordeeld. Zij waren in het bezit gevonden van bommen, waarmede zij Joegoslavische gebouwen te Saloniki In de lucht wilden doen vliegen. Mexico. De aanslag op Obregon. Crie arrestaties. De politie van de stad Mexico heeft on der verdenking van medeplichtigheid aan den aanslag op den oud-president, gene raal Obregon, drie leden van de „actie sec tie" van den bond voor do verdediging der geloofsvrijheid gevangen genomen. De gearresteerde personen, zijn Seguca Vilchis, een electrotechnisch ingenieur, Mignel Augustin Juarez, genoemd als zijn de Katholiek priester en zijn broer Hum- Per to Juarez. Volgens de politie zouden allo drie be kend hebben in bet complot betrokken ge weest te zijn, nadat zij geconfronteerd waren met de lijken van Juan Tira/lo en Lamberto Ruix, die aan de wonden, welke zij bij hun poging om te ontkomen nadat zij bommen naar generaal Obregon hadden geworpen, waren overleden. Vichio trachtte de geheele verantwoordelijkheid van den moordaanslag op zich te nemen. Hij be kende eveneens, dat hij voortdurend wa pens had verscheept naar de rebellen te Jalisco en Zacatecas. Het blad „Grafico" bericht, dat generaal Hector Almada, de eenige der leiders in don opstand van Gomez, die niet door de regeeringstroepen is gevangen genomen en doodgeschoten, ontsnapt is naar San Antonio in den staat Texas der Vereenigde Staten. Generaal Almada leidde den op- sland van een deel van het garnizoen in de hoofidstad. Geen verandering van regiem. De duur van hejt presidentschap. De kamer van afgevaardigden heeft be sloten don ambtsduur van het president schap van vier op zes jaar te brengen. Het is dus waarschijnlijk, dat het Calles- Obregon-regime nog zeven jaar zal duren, daar generaal Obregon de eenige candi- daat is. Minister Beelaerts naar den Volkenbondsraad. Naar het „Vad." verneemt, zal Neder land in de 48ste zitting van den Raad van den Volkenbond, welke op 5 Decem ber te Genève aanvangt, worden verte genwoordigd door den minister van Bui- ten'andsche Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. St.-Nicoiaasdrukte en de bedienden. De Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden heeft zich met een verzoek tot de patroons gewend om, in verband met den langeren werktijd tengevo'ge van de verkoopdrukte ter gele genheid van het St.-Nicolaas- en Kerst feest, het goede voorbeeld van sommige patroons te volgen, door voor dat extra-- werk ook extra-vergoeding te geven. SPORT VOETBAL. R. K FEDERATIE. Vergadering Technisch Bestuur. Te Eindhoven heeft ender leiding van den vooizitter den heer Kockelmans, het technisch bestuur der R. K. Federatie vergaderd De „Spcrtill." meldt van do genomen besluiten Aan hof. Federatiebestuur zal voorge legd worden een redactiewijziging van den nieuwen regel inzake niet aanvallen van oen doelvendediger, terwijl tevens voorge steld wor.lt een opdracht aan de scheids rechters toe te voegen,'waardoor het den d.'plverdrdiger niet langer mogelijk zal zijn het spel onnoodig op te houden! De promotie- en degradatieregeling werd vastgesteld als volgt: Nummer laatst der eerste klas A speelt degradatiewedstrijd hu tegen den kampioen der tweedo klasse G. Nummer laatst der eerste klas B speelt degrada'-ewedstrijden teven den kampioen der tweede klasse B, D en eventueel E. Nummer laatst van Overgang A speelt degradatie-wedstrijden tegen den kampioen van de tweede klas I en eventueel van de tweede klas E. De twee laagst geplaatste elftallen van overgang B en nummer laatst van over gang C spelen degradatiewedstrijden tegen d« kampioenen van de tweede klassen F, G en H cp de wijze als nader door het technisch bestuur te bepalen Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de samenstelling van het competitie- programma der R K F zulks op ver zoek van den competi opleider Per circu laire zuRen den vereenigingen nadele me de leelingcn hieromtrent worden gedaan Ten slot'e werd nog besloten een com missie *o benoemen we ke een onderzoek zal instellen?waarom verschillende groote- re vereenigingen in het l.imburgsche voor namelijk. de katholieke voetbalorganisatie verlieten DIOG. HAARL. BOND. R. K. V. V. „Blauw Zwart". Na twee weken rust speelden Zondag jl. alle drie de elftallen. Het eerste elftal ging bij S. D. 0. op bezoek Als scheidsrechter Duivensto n laat bogi men blijkt het, dal llauw Zwart met 10 man speelt, terwijl S. D. G. volledig is Blauw Zwart wint den opgooi en verkiest torren wint te spelen. Als S. T). C aftrapt blijft het spel in den beginne op het middenveld. Dan volgen er aan beide zijden eenige aanvallen; echter zonder succes. Als er on.ireveer 25 miijuten geépeeld is begaat een Blauw Zwartspeler oen overtreding binnen Let beruchte go- bied en do scheidsrechter wijst naar de be ruchte plek. S. D. C. voet dan de leiding to nomen (10). Na aar beide zijden nog eenige aanvallen, hreekt de rust aan. Na de rust is Blauw Zwart direct in de meerderheid en na oen:ge oogenblikkcn t weet de lihksbinnen prachtig gelijk te ma ken (11) S. D. G. vall dan weer krach tig aan, doch de achter' oe>de van Blauw Zwart weet gevaar to voorkomen. Dan volgt er oen schermutseling voor het S. D. C -doel, waaraan de linksbuiten van Blauw Zwart eer einde maakt door prachtig te doelpunten (12) Bh een Blauw Zwart- aanval, d:o spoedig volgt zet de rechtsbui ten voor, de rechtsbici ru krijgt den bal te pakken en maakt geen fout (13). Met S D. C. in den aanval komt nu spoedig bot einde en heeft Blauw Zwart verdiend gewonnen. De leiding was zeer goed. Het 2do elftal ging bij D H. L. 3 op be zoek en wist een 7«1 overwinning te be halen Do rust trad in loet 10. Na do rust wist Blauw Zwart er nog 6 doelpun ten bij te voegen, zoodat het einde kwam nip» 70. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITËNi.AND. Motie van vertrouwen in het nieuwe Bel- gischo ministerie. De Russische delegatie naar Genève. Nieuwe arrestaties in Mexico. De Roemeensche minister-president, Bratianu is hedenmorgen overleden. (Tele grammen). BINNENLAND. In de Tweede Kamer zijn de landbouw belangen besproken. (2de blad). Het wegenplan in de Prov. Staten van Zuid-Holland. (2de blad). Moeilijk blusschen van den brand in de Staatsmijn Emma. (Gemengde Berichten, 2de blad). Nadere bijzonderheden over de stran ding van de „Georgia". (Gemengde Be richten, 2de blad). Op een bewaakten overweg te Leeuwar den is een auto met vier inzittenden door een trein gegrepen; een hunner licht ge. wond. (Laatste Berichten). LEIDEN. Uit een postzending ZoeterwoudeLel den een dépêche-zak met 2200 vermist. Het 3do elftal speelde thuis voor de Junioren-Competitie t6ger V. A P II en wist in een heel goeden wedstrijd een 81 overwinning te behalen District Leiden. Junioren-competitie. Voor Zondag 27 November zijn de vol- gendet wedstrijden vastgesteld: Lisse, 12.30 u LisscIITeijlingcn II. Liase: 2 u.: Lisse ILeiden. Voorschoten: 12.30 u.: V V L.Teijlingen I D. HAVEPKORN, Gompetitieloider. SCHAKEN. CapablancaAljechin. De 32ste partij afgebroktD De 32ste partij is na 40 zetten afgebro ken. Capablanca speelde de orthodoxe ver dediging van het geeigerd dame-gambiet. Aljechin deed een krachtigen aanval op den zwarten koning, en do Cubaan was tot den 21sten zol gedwongen zich tot het defensief te bepalen. Bij het afbreken was Aljechin een pion voor, maar het is twijfelachtig of dit voordeel vo'doende is. De stand is thans: Aljechin 4; Capablanca 3; remise 24; afgebroken 1. LUCHTVAART DE GROOTE VLIEGTOCHTEN. San FranciscoNieuw Zeeland. Giles vertrokken; maar weer teruggekeerd. De Engelsche vlieger kapitein Giles, die voornemens is om, via Ilonoloeloe van Californiö to vliegen naar Nieuw-Zeelahd is Dinsdag, naar gemeld, opgestegen. Hij heeft zich echter genoopt gezien, naar hel land terug te keeren, na vijfhon derd mijl in zee te zijn geweest. Hij is ge land te St. Simoon, ten Zuiden van San Francisco. Een nader Reuter-bericht uit Now Yorlr deelt iets medo omtrent hetgeen in- een Californisch blad is gemeld over de po ging. Het door regens kletsnat gemaakt© toestel kwam terecht in een z.g. „air poc ket'', d i. een plaats waar de lucht op dat oogenblik wat minder drukking heeft en een vliegtuig dus een eind weegs „valt". Welnu het toestel van Giles sloeg over den kop en alles wat er los in lag kaarten, voedsel, instrumenten c. d. plofto in zee. De vlieger slaagde er echter in het even wicht weer te horstellen en ging toen or goed geluk weer op het land af. Hij had de hoop om het te bereiken opgegeven. Ei waren bij den plotselingen Yal verbin dingsdelen, die tot steviging van het toe stel dienden, doorgeknapt. Om het toestel nu niet zwaarder te laten dan het behoef de te zijn, gooide Giles zijn voornaamste benzine-reservoirs overboord. Het was le gen alle redelijke verwachting in, dat hij het zou halen, maar hij bereikte de kust. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onvoorzichtige chauffeurs. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter Mr. Nonl Thompson slond gistarmid-» dag terecht P. A. \V. te Leiden,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1