INGEZONDEN HOEEUNG politiek compromis en wel omdat men hem niet noottig heelt. Daarover behoeft men zich niet ongerust te maken. Indien spi ke l niet weet, dan weet zijn partij het wel. Spr. ontdekt uit do begrooting een stijging van de inkomsten en de vermogens. Dit is niet iict geval met de arbeidersklasse, de kleine middenstand en de kweekers aan land. Spr. wijst op het groot te kort aan goede arbeiderswoningen. Ook de heer Boekraad bepleit meer wo ningbouw. Eveneens houdt bij 'n uitvoerig beloog voor verhooging van de subsidie van de burgerwacht. De heer Loef vraagt of het noemen, van 14 memorieposten op den kapitaaldienst, den raad niet verbindt. De heer Van der Wolf vindt het vreemd, dat men nu al komt met een verzoek om verlaging van den prijs van de electriciteit. Het gevolg zal zijn, dat geraamde winst van f 6000 met f 4000 verminderd wordt. Bovendien zal er dan ook gasprijsverlaging van 1 cent per M3. moeten komen. Alles Leeft dan tot gevolg, dat men de geheele bedrijvenwinst bijna prijs geeft. De heer Houdijk zegt, dal de uitdrukking de pot verwijt de ketel, dat zij zwart is, aan het adres van de liberale partij, kan worden gericht Spreker wil allereerst wijzen op een winst van 60 stemmen door de R. K. hij de laatstgehouden verkiezing voor den ge meenteraad, ook al bleef het aantal zetels lot 3 beperkt. Dit was echter voor deze partij een reden om aandrang uit te oefe nen om meer invloed op het bestuur der gemeente te verkrijgen. Het ligt voor de hand, dat de R. K. partij zich in de aller eerste plaats aangetrokken gevoelde tot een rechtsche coalitie. Er heeft dan ook een conferentie plaats gehad met dc A. R en de Ch. H. Toen is de opmerking ge maakt door een der aanwezigen, dat de R K. partij zoo weinig geschikt materieel had voor een wcthoudcrszetel. Wat daar mede bedoeld werd? De R. K. partij zal steeds de eisch stellen, gelijke partij, ge lijke rechten. Met genoegen heeft spr. de erkentenis van den heer van Kleef ge hoord, dat er nadeelen verhonden zijn aan het gesloten politiek compromis. De be langen van de eene partij zullen worden opgeofferd aan de belangen van de an dere Met minderheidspartijen zal geen rekening worden gehouden. Een combina tie van minderheden wil de R. Iv. partij niet aanvaarden. Het zou kunnen b,v. met de A. R. partij. Maar dan moet het wor den een stelsel van 3 plus 4 is 7. En juist dat wenscht de R. K. partij niet. Het ge val hetwelk de heer van Kleef aanhaalde, inzake, misbruik van benoemingsrecht, is spr. onbekend. Het schijnt, dat de kapelaan te Oudewater Burgemeester is. Het spijt hem den beer Grootendorst te hopren zeg gen, dat de A. B. het vraagstuk van de volkshuisvesting loslaat. Wel spreekt hij van een ethische en sociale gedachtengang Doch juist de liberale partij kent geen sociale en ethische waardeering. Het wo~ ninghouwvraagstuk is een zaak van socia len aard. Zoodra particulieren kunnen bouwen, gaan deze inderdaad voor. Maar waar nood is, behoort de gemeenschap te sleuDen. Spr. dringt aan op een systema tisch pian voor uitvoering van verschil lende werken. Het bouwrijp maken van het terrein aan de Zuidkade heeft nog geen vaste vorm aangenomen. Bij wegaan leg zal men echter meer kans op verkoop van grond hebben. Spr. vraagt of de dienst van openbare werken wel gced geregeld is. Voorts dringt hij aan op een herziening van de tabel, waarbij meer re kening gehouden zal worden met de hef fing naar draagkracht. De heer de Ruyter vraagt of het niet gewenscht is, dat de aangrenzende stroc- ken boomkweekerij aan deze gemeente, niet bij deze gemeente komen. Opzettelijk wil hij niet spreken van annexatie. De bewoners moeten het zelf inzien, dat dit voor hen veel voordeliger is. Boskoop is ingesloten tusschen wegen, die aan an dere gemeenten behooren, waardoor uit breiding niet gemakkelijk is. Met de wo gen in Boskoop is het niet best gesteld. De heer Nijhof spreekt zijn volle ver trouwen uit in het nieuwe college van B en W Be Voorz. beantwoordt de sprekers. Over de wethoudersverkiezingen wil bij dit al leen zeggen, dat zij die critiek uitoefenen op de samenstelling een ding vergeten en wel dit, dat de verkiezingen, die achter ons liggen, feitelijk een oordeel waren over bet gevoerde beleid. En nu is de nieuwe Raad van dezelfde politieke samen stelling als voorheen. Spr. meent, dat een gewijzigde samenstelling van bet College van B. en W. eerder een gereede aanlei ding zou zijn geweest voor critiek. Wat de kwestie van het maken van bedrijven winst betreft, wil bij opmerken, dat op het laatstgehouden Congres van do Ver. van Ned. Gemeenten, welk congres in hel teeken van do bedrijvenwinst stond, dooi' allen gepleit is voor bedrijvenwinst, van .welke richting ook. Wat publieke werken aangaat, hierover dankt de Voorz. den beer de Ruyter voor dc vele nuttige wenken, die hij gaf. Op het oogenblik zijn B. en W. aan banden en voeten gebonden, omdat verschillende groote werken, die het aanzien van de gemeente geheel zullen wijzigen, door an dere organen worden uitgevoerd. Het uit breidingsplan zou gekomen zijn, ware het Biet, dat de spoorwegplannen nog niet zijn opgelost. Spr. illustreert de groote moeilijkhedentengevolge van de groote werken, die op handen zijn, met enkele voorbeelden. De te voeren, politiek moet van den voorzichtigen kant zijn. Boskoop stelt ech ter eischen als een gemeente van 25000 inwoners, niettegenstaande zij slechts 7000 inwoners telt. Wat de kwestie van memorieposten aangaat, in Juni 1.1., toen de begrooting werd opgemaakt wist men nog niets van de loop van verschillende vraagstukken af. Een memorepost wil niet zeggen, dat do Raad zich bindt. Zij beteekent enkel dit, dat de Raad later niet zeggen kan, waar om is er bij de begrooting niet op ge wezen. Een matige winst is volgens den Voorz. b.v. bij den gasprijs, een zoodanige prijs van het gas, dat wanneer men met 1 et. per M3. verlaagd, men nog een kleine winst overhoudt. Na de uitvoerige beantwoording wan den Voorz. werden replieken gehouden, die na de reeds uitvoerig gehouden beschouwin gen weinig nieuws opleverden. Omstreeks 6 urn- sloot de Voorz. de middagzitfing en de algemeene beschou wingen. BODEGRAVEN. R. K. Vrouwenbond. Zondagavond werd door den R. K. Vrouwenbond voor zijn leden een feestavond gegeven. Voor een stampvolle zaal in het patronaatsge bouw werd opgevoerd „Het beste deel", tooneel in 4 bedrijven en „De mislukte Séance", blijspel één-acter. Beide stukken werden vlot en zeer goed gespeeld. Den regisseur, den heer G. Stolwijk, komt alle eer toe aan het welslagen van dezen avond. Cursus in Pluimveeteelt. Donderdag avond werd hier deze cursus geopend met 17 leerlingen. De heer K. Hakker, voorz. der organiseerende vereeniging, de B. P. K. V., herinnerde aan het doel der vereeni ging: verbetering der pluimveestapel. Een prachtig middel hiertoe noemde spr. dezen cursus. Verder bracht spr. dank aan den heer Mr. van Dob ben de Bruijn, burge meester dezer gemeente, Andr. de Vos en W. F. Brunt voor hunne medewerking, door de Commissie van Toezicht te willen vor men. Voorts dankte hij den heer P. M. Smit voor zijn bereidwilligheid deze cur sus te willen leiden. Hierna sprak de heer Smit een kort woord ter inleiding. Spr. herinnerde aan den toenemend en uitvoer van eieren en ge slacht gevogelte. De Pluimveeteelt is zeker wel een tak van bedrijf, dat belangstelling verdient, en deze cursus dient, om hier omtrent ©enige theoretische kennis bij te brengen, die voor een goeden gang van zaken onmisbaar is. Spr. hoopt dan op me dewerking van alle cursisten. Hierna be gon de gewone les. Z0ETERW0UDE. Het Kruisheeren-klooster. Naar we vernemen zal het tweede ge deelte van het Kruisheerén-klooster aan den Vrouweweg alhier tegen Kerstmis ge reed komen, zoodat alsdan het geheele ge bouw in gebruik kan worden genomen. Thans is de bovenste verdieping reeds in gebruik. Aanbesteding. De publieke aanbeste ding van den afbouw der 50 woningen aan den Vrouwenweg zal einde dezer maand plaats hebben. Mede ligt het in de bedoeling oan' aan te besteden het maken eener zijstraat en het daar langs bouwen van een 6-tal grootere woonhuizen. Hier mede wordt een begin van uitvoering ge geven aan het' door den raad. vastgestelde uitb reidingsplan. Collecte. De gehouden collecte, ver koop van vlaggetjes, ten bate van de fe deratie van het Wit Gele Kruis in het bis dom Haarlem, heeft in deze gemeente f 27.57 y2 opgebracht. Cursus. Door den Zeereerw. heer J. H. Niekel, professor aan het groet semi narie te Warmond zullen dezen winter eenige cursusavonden gegeven worden in het patronaatsgebouw aan den Schenkel- weg alhier. Behandeld zal worden „Het werk der verlossing". De eerste dezer cursussen world gegeven hedenavond. Missiefilm. Donderdag- en Vrijdag avond zal in het patronaat vertoond wor den de missiefilm over Oeganda UIT DE ORflGEWIHG ZEGWAART. GEMEENTERAAD. Presentiegelden. Straatverlich ting. Het Vaarwater. Vrijdagavond vergaderde Zegwaart's vroedschap onder voorzitterschap van burgemeester F. S. G. Bos ten Raadhuize. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. Laniens. De vergadering werd geopend met het voorgeschreven gebed, waarna door don secretaris, den heer G. P. Blaauwhof, de notulen der „vergadering werden gelezen. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij loting werd den keer G. van Straalen als voorstemmer aangewe zen. Daarna werden de ingekomen stukken voorgelezen, waaronder „Wegenplan". In verband met het wegenplan, waarop ge projecteerd den Zegwaartsckenweg en de Hoorn, werd besloten om bij Ged. Staten aan te.dringen, om dien weg door te trek ken naar den geprojecteerden hoofdverbin dingsweg den HaagGouda. Aan de orde werd gesteld voorloopige vastsitelWng Gemeeniterekening dienstjaar 1926. Uit het rapport der Commissie tot het nazien der rekening blijkt, dat-er geen op- of aanmerkingen waren. Met algemee ne stemmen werd tot voorloopige vaststel ling besloten. Voor den gewonen dienst sluit deze in ontvangsten f 61590.62in uitgaven f 56.719.43, alzoo batig slot f 4871.19voor den kapitaaldienst ont vangsten f 3128.64 uitgaven f2816.92, ba tig slot f 311.72 Aan do orde werd gesteld behandeling Gomeentebegrooting dienstjaar 192S. Alge meene beschouwingen werden niet gehou den. Bij de post „presentiegelden raadsleden" vroeg de voorz. of de heeren die post vol doende vonden. Spr. stelt deze vraag, aan gezien hij reeds gehoord had, dat daarom trent van gedachten gewisseld was. De heer Van Well vond het aangenaam, dat de voorz. dit aan de orde stelt. Zijn meening is, dat het presentiegeld, als thans vastgesteld, absoluut te laag is. Do heer Van Duyvenbode had een voor stel terzake van Burg. en Weth. beter ge acht. Do heer Van Straalen is vóór de vast stelling van een vastbedrag per jaar aan presentiegeld. Do andere leden zijn er voor, hot presen tiegeld per vergadering vast te stellen. Vraagt Uwen bakker 6914 De voorz. zegt., wat denken de heeren er van het presentiegeld vast te stellen op f 2.per lid per vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten Ged. Staten voor te stellen, het presentie geld op bovengenoemdbedrag vast te stel len,-» ingaande 1 Januari 1928. Bij de post aankoop en onderhoud meu belen Raadhuis, wijst do heer Van Duy- venbode op de wenschelijkheid van aan brenging van een ventilator. Bij de post jaarwedde Gemeente-Ont vanger, wijst de voorz. er op, dat bet uit getrokken bedrag alsnog met f 20 vermin derd moet worden, omdat voor een Ont vanger niet de bepaling geldt, dat het mi nimum-bedrag van kindertoeslag f 50. moet zijn. Spr. vindt hierin echter wel eenige onbillijkheid en is voornemens dit in een vergadering met de wethouders te bespreken, zoodat het heel goed mogelijk is, dat in een volgende vergadering den Raad een voorstel bereikt om deze onbil lijkheid op te heffen door een kindertoe slag vast te stellen in kwaliteit van Amb tenaar ter Secretarie. Bij de post Straatverlichting merkt de heer Van Well "op, dat het verhelpen van storingen door het inzetten van lampjes, nogal duur uitkomt. Dit is gebleken bij onderzoek der Gemeenterekening. De heer Van Duijvenbode zegt, dat ten deze aanzien door het treffen van een re geling met den heer B. C. Groenhyde, aan een en ander kan worden tegemoet geko men. De voorz. antwoordt zulks te zullen be spreken. Tot 1 Januari 1929 wordt de heer J. van der Velden tot lantaarnopsteker herbe noemd. Besloten wordt voor 1928 aan de Gew. Landstorm-Commissie een subsidie van f 25.te verleenen. In verband met missive van Ged. Sta ten, betreffende aanschaffing van een autobrandspuit zal dit College geschreven wprden, dat men het resultaat van de brandkranen eerst wenscht af te wachten. Bij de post Vleeschkeurimg geeft de voorz. een uiteenzetting van het nadeelig saldo, welke die dienst oplevert. Het tref fen eener andere regeling is noodzakelijk. B. en W. hebben besloten met Zoetermeer een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. De heer Van Well vestigt er den aan dacht op, dat de schippers klagen over den slechten toestand van het vaarwater. Na eenige besprekingen daaromtrent, heb ben, op verzoek van den voorz., de heeren Vollcbregt en van Straalen op zich geno men, een onderzoek in te stellen. Indien het bezwaarlijk gaat voor do onderhouds plichtigen om de zaken in orde te brengen, zal vanwege B. en W. een voorstel den Raad bereiken, om van gemeentewege maatregelen te nemen. De heer Van Duy venbode dringt er op aan dat er gezorgd wordt, dat de men- schen belast met vuilnis ophalen, in de ongevallenverzekering worden opgenomen. De voorz. zegt toe, dat daarvoor zal wor den gezorgd. Besloten wordt de verplegingskosten van de krankzinnige J. van Zoelen, opge nomen in het gesticht „Coudewater" te Rosmalen, voor rekening der gemeente te nemen, terwijl de heer J. van der Goes daarin een jaarlijksche bijdrage verleend van f 500. In verband met de alsnog ontvangen uit- keeringen óver 1925/1926, in de dividend en tantième-belasting, resp. f 2089.82 en f 1210.96, wordt besloten over 1928 een post uit te trekken ad f 1000. De begrooting in stemming gebracht, wordt mot algemeene stemmen vastge steld. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Well, of het niet wenschelijk is om tot ver koop over te gaan van de strook grond achter het Dorp bij den Molenweg. Do voorz. antwoordt, dat in een volgen de vergadering B. en W. met een voorstel zullen komen. De heer Van Straalen wijst op den toe stand van de watering aan het eind van den Zegwaartschenweg en dringt op ver betering aan. Zal worden ter hand genomen. De heer Van Well vraagt nog of het aan brengen van trottoirs is overwogen. De voorz. antwoordt, dat het de bedoe ling is te wacbten tot de waterleiding ge reed is. De Gemeente-Opzichter zal "ech ter opdracht worden gegeven een begroo ting te maken. Om pl.m. 9.30 uur werd de vergadering gesloten en was de agenda geheel afgehan deld. UITHOORN. Gemeenteraad. Op Woensdag 23 Nov. a.s. zal de Baad dezer gemeente in openbare zitting bijeenkomen om de vol gende punten te behandelen: 1.. Ingeko men stukken; 2. Begrooting bedrijven; 3. G emeenfce-b egro oting. Openbaar Slachthuis. Op Dinsdag 1 December 1927 des namiddags 2 uur zal het openbaar slachthuis dezer gemeente officieel in gebruik genomen worden. Slachten buiten 't abottoir is in do ge meente Uithoorn vanaf 1 December ver boden. - - w HET SPOORWEGONGELUK TE RIJSWIJ De verkeerde wisselstand. - Waar ligt de schuld? De commissie van onderzoek inzake het spoorwegongeval nabij Rijswijk in den nacht van 15 op 16 Oct. j.l. heeft gister morgen een aanvang gemaakt met de open bare verhooren. Voorzitter der commissie is ir. A. H. W. van der Vegt, oud-hoofd-inspecteur- generaal voor spoor- en tramwegen, le den zijn: ir. L. M. Barnet Lyon, oud-lid van den Raad van Toezicht op de spoor- en tramwegen, en de heer F. L. D. Ni- vard, wethouder te Rotterdam; toegevoegd secretaris der commissie is ir. D. Ver hoop, rijkshoofd-ingenieur voor de spoor wegen. Te 10 uur 15 werd, zonder den heer Nivard en met een anderen getuige, het verhoor begonnen. (De eerste get. de heer Alma uit Rotterdam en de heer Nivard konden door de aanmerkelijke vertraging in den treinenloop niet tijdig aanwezig zijn). Gehoord wordt eerst de seinhuis wachter van post 111 (Vail'ant'aan) uit Den Haag, R. Schneider. Deze deelt mede, dat hij sedert een tiental maanden als seinhuiswachter werkzaam is, vóór dien tijd was hij o.m. rangeerder. Trein No. 1140 had hij op den bewusten avond door laten gaan naar Den Haag en daar voor had hij de wissels moeten omleggen Voor de komst van trein No. 1145 uit Den Haag had hij toen het sein op veilig moe ten zetten, maar de automatische inrich ting liet dat niet toe. Get. heeft daarop naar de oorzaak gezocht, maar kon deze niet vinden. Natuurlijk had hij de handles naar beneden moeten zetten, maar hij is, b'ijkbaar door de drukte, niet op die ge dachte gekomen. Hij werd toen door Den Haag opgebeld, met de vraag of trein No. Ï145 kon vertrekken, waarop hij ant woordde. dat hij het signaal niet veilig kon trekken. Get. vermoedde een electrisch defect en zoo werd na eenige verdere in formaties met het station Den Haag over eengekomen. dat de trein toestemming zou krijgen, door het onveilig signaal te gaan. Dit geschiedde en de betrokken posten werden hiervan verwittigd, terwijl de wa genvoerder het zoogenaamde model A. daartoe ontving Toen de trein uit Den Haag den post Vail'antlaan voorbijreed, zag get., dat op verkeerd spoor werd gereden. Daarop heeft get. inderhaast getelefoneerd met de vol gende posten o.a. Rijswijk, waar de trein echter reeds passeerde zonder dat men nog kon ingrijpen.- Op een vraag, waarom get, het alarm sein niet in werking had gesteld, waar door alle seinen op onvoelig zouden ko men te staan, terwijl tevens sluiting der"" hoornen daardoor zou zijn gelast, ant woordt getuige, dat hij daarmede wel be kend was, maar niet op de gedachte is gekomen, terwijl hij in de meening ver keerde, langs telefonisch en weg resultaat te bereiken De volgende get, de stationsambtenaar A. Bos, van Den Haag, H.S.M., heeft het bedoelde model A, dat toestemming gaf tot het rijden door onveilig signaal, aan den wagenvoerder afgegeven, na de noodige inlichtingen te hebben gevraagd Deze lastgeving gold voor heide volgende sein- pa'en. Get. is reeds acht jaren in zijn te genwoordige functie en hij is, wanneer hij dagdienst heeft, opzichter en in den nachtdienst is hij met de regeling van deu treinenloop op het station be1 ast. Get. was dien avond om 10 uur in dienst- getreden, na een rustdag van 's morgens zes uur af. Op een vraag van den voorzitter aan get. Schneider antwoordt deze niet geweten té hebben, dat de toestemming van model A. voor beide signalen gold. De eerste seinhuiswachter J. van Aken van hét Haagsche station (zijde Rotterdam) verklaart met Schneider gete lefoneerd te hebben over de mogelijkheid van veilagzetting der seinen. Hij geeft hier omtrent eenige inlichtingen en antwoordt op een vraag van ir. Barnet Lyon, geen bericht van de post Vaillantlaan of van een ander te hebben ontvangen, dat trein Ng. 1145 op verkeerd spoor reed. De arbeider-telegrafist G. Goedhart van het station Rijswijk heeft, zoodra hij bemerkte, dat de trein op verkeerd spoor reed deze was toen 75 meter van zijn post af naar den post Klijweg getelefo neerd om den trein tegen te houden. De afstand van zijn post nar den Klijweg wordt door den trein in 35 s. afgelegd. Ook had get. met de roode lamp naar buiten kunnen gaan, maar dan had hij niet meer kunnen telefoneeren. De trein reed, naar getuige meende, met gewone snelheid. De seinhuiswachter N. van D ij k, van post T. A. (Kleyweg) zegt eveneens, dat toen de trein uit Den Haag hij hem pas seerde, met gewone snelheid werd gere den. Getuige zag, dat de trein op verkeerd spoor reed en werd op dat moment aan de telefoon geroepen. Hij heeft daarop mede gedeeld te weten, dat de trein op ver keerd spoor reed en rende naar buiten om te trachten den trein tegen te houden. Wat echter niet meer gelukte. Getuige wist dat toen een botsing met den trein uit Delft onvermijdelijk was, tenzij de be stuurders eikaars treinen nog tijdig zou den opmerken. Toen de hotsing geschied was, heeft getuige, na van zijn verbouwe reerdheid eeuigszins te zijn bekomen, maatregelen genomen in verband met de hulpverleening enz. Hierna wordt voorlezing gedaan van het verhoor van den wagenvoerder D. A. de Gast, uit Rotterdam, die den trein uit Den Haag bestuurde, welke verhoor 18 dezer in het gemeente-ziekenhuis te Den Haag is gehouden. De voorzitter lichtte toe, dat De Gast voorloopig het ziekenhuis nog niet zal kunnen verlaten. Uit de voorlezing blijkt, dat De Gast den hoofdconducteur op de Vaillantlaan attent maakte op het feit, dat op verkeerd spoor werd gereden. De hoofdconductcur, die n.l. hij hem op het balkon van den motorwagen stond, antwoordde niet anders dan „ja", doch op zulk een loon, alsof hij wilde zeggen „nu, dat is toch goed". De Gast was niettemin blijven twijfelen, of zijn trein wel op ver keerd spoor moest loopen, en durfde dan ook niet hooger schakelen dan „parallel" zoodat de trein geen grootere snelheid dan pl.m. 70 K.M. kreeg. Al verder twijfelen de, dacht hij laat ik goed opletten, station Rijswijk doet, daar zal men wel rood licht voorhouden als het keerd is. Dicht bij Rijswijk zag hij den chef althans iemand van het personeel iD deuropening van het station staan, zich, toen getuige's trein een paar m van hem af was, omdraaide en naarj nen ging. Toen dacht getuige: Nu is toch wel goed, doch dat duurde slet een oogenblik. Want toen zijn trein i bocht uitreed, ontwaarde getuige pk ling te midden van de vele lichten Delft de twee witte lichten van een r die hem op hetzelfde spoor tegemoet r De stand van het blokhuis te Rijswijk i „veilig", Getuige wist wel, dat het „oni lig" had moeten staan, indien zijn |r volgens aanschrijving, op verkeerd sp had moeten rijden, maar bij benader van Rijswijk en bij de waarneming het veilige bloksein, is de gevolgtrekki dat hij ten onrechte op verkeerd sp reed, niet bij hem opgekomen Een en der schrijft De Gast toe aan het gevoel onzekerheid en gejaagdheid, dat zich i hem had meester gemaakt en ook aas omstandigheid, dat hij voor het eerst trein vervoerde in den hulp-stuurs tand, als hier het geval was. Getuige wierp remkraau terstond in den stand ,j remmen" en gaf alarmseinen met luchtdrukfluat. De hoofdconducteur 1 terstond naar de zijdeur en ging op treeplank staan. Zijn trein kwam vóór botsing tot stilstand, zei de getuige, niets anders meer kon doen, dan 'alai seinen geven. Daarop hoorde hij een l den klap, gekraak en gegil en wel zat hij beklemd tusschen ingedrukte t den. Na voorlezing van dit proces-verli werd gepauzeerd tot twee uur Bij den aanvang der middagzitt'ng j het commissielid de heer Nivard aaci zig, evenals de inspecteur van het i voer, de heer J. A. Alma uit Rotterdaa De heer Alma geeft een resumé i het voorgevallene, zooals hem dat uil inlichtingen langs ambtenlijken weg door persoonlijke waarneming ter kei is gekomen. Vo'gens dezen deskun! ligt de groote fout bij den seinhuiswad aan de Vaillantlaan, die den trein op: keerd spoor heeft laten gaan, en vei bij den wagenvoerder en den hoofde ducteur van den trein uit Den Haag, hadden moeten zien. dat zij ten onr« op verkeerd spoor reden. De heer G. Muller, stationschef i Den Haag (H.S.), deelt bijzonderk» mede omtrent de maatregelen tot hulp: leening, zoodra het bericht van het os val, te ruim half een 's nachts, het stal had bereikt. De hoofdconducteur van deu trein Den Haag J H Verbeek uit Roll dam verklaart, dat op het laatste i ment voor het vertrek uit Deu Haagi stationsambtenaar naar hem lock* met de mededeeling: „Teeken eens gi ant het sein kan met veilig goste'd den". Dit gold de lastgeving model A. De voorzitter: „Hebt u zich rel schap gegeven van den inhoud der last ving?" Getuige: „Daar is geen tijd voor; i gaat gauw-gauw." De voorzitter: „Maar u diende toch weten wat er in stond?" Getuige: „Ja, mara dat. gaat a'lem op goed vertrouwen!" Verder antwoordt getuige, dat hij del geving in zijn portefeuille heeft geslol Hij heeft daarop plaats genomen naasl bestuurder, evenwel zonder in dit pi daartoe verplicht te zijn. Voorz. Ingeval van storing behoorl hoofdconducteur toch naast den besto der te staan? Get.: Ja, maar storing in dien zini er m i. niet Voorz.: Dus was het toeval, dat u os den bestuurder ging staan? Get.: Ja, meneer Voorz. Kwam het u niet vreemd n dat de trein op verkeerd spoor gin? den. U was toch verantwoordelijk? Get.: Maar de bestuurder was het' zijn- bestuurderstaak Ik dacht, dat liel den op het verkeerde spoor in de lad ving was in begrepen Voorz.: Maar u had toch alleen toed ming voor 't rijden door onveilig seit Get.: Dat is juist, maar ik dacht op moment, dat het rijden op verkeerd ff erbij was inbegrepen* Verder vestigt get. er de aandacht dat in de maand September 493 ep October 643 aanschrijvingen zijn ver» nen, waarvan ook hij kennis moest men. Heele wanden zijn er mee rJ plakt! Get. heeft op het balcon van den stuurder niets meer kunnen lezen, het is daarop volslagen donker, heif noodig is om het uitzicht op de baai verbeteren. Voorz.: Met welke snelheid werd den? Get.: Dat heb ik niet kunnen conslJ ren, want er was geen snelheids®' aangezien de motorwagen andersom gekoppeld. De conducteur van den Rotterdam* trein G J. S c h r ij v e r s, uit Den 8 deelt mede. dat hij als hoofdcondo: dienst deed. Ook hij vergezelde den ffjl voerder op het voorbalcon. Toen bij botsing zag aankomen, heeft hij tot wagenvoerder, die alles had gedaan den trein tot stilstand te brengen, g® Laten we zoo gauw mogelijk naar act' gaan en de passagiers waarschuwen zelf is op den grond gaan liggen. Noch de wagenvoerder, noch bij -aanvankelijk op iets abnormaals reid, want men reed op het goede en de seinen stonden op zijn baart* veilig. De heer H G. P c 1 e t i e r, staliofl te Delft, geeft een relaas vau de gelen tot hupverleening die hij heel' nomen. Dc stationsambtenaar H. Quaadr van den Haag heeft oveneens aan de

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8