tweede blad jemengjde Berichten. 91 de leidsche courant" k3?^s0ag 22 november ONGELUKKEN. CE NEDERLANDSCHE TANKBOOT „GEORGIA" VERGAAN. Het schip is in tweeën gebreken. Zestien man gered. Het lot der overigen onzeker. I)e Nederlandsche tankboot „Georgia", in Aba dan naar Grangemouth met_ een ding olie is gestrand op de Haisbore jnds. Het schip is in tweeën gebroken. Het voorschip zit nog op de bank met inian aan boord. Het Nederl. s.s. „Trent" in do nabijheid en heeft 16 man gered, el achterschip is van het voorschip los raakt en drijft in de nabijheid van het jisboro vuurschip en is zeer gevaarlijk -or de scheepvaart, Van de Engolsche ust zijn reddingsbooten vertrokken. (De strandingplaats is ongeveer 6 mijl ui Nowarp vuurschip ter hoogte van real Yarmouth). Het s.s. „Georgia" is 5110 bruto en 3183 [,|to tons groot, in 1008 gebouwd en be- oort aan Frans Hoynck te Amsterdam. Een sleepboot gezonken, vier opvarenden redden zich zwemmende. Uü sleepboot „Onderneming", van de liitlerzeewerken te Medemblik, is bij rmweer gezonken. De vier opvarenden ,1 in zee gesprongen en wisten met veel -spanning op het. nieuwe dijkgedeelto te tnien, waarlangs zij den vasten wal bob- bereikt. Ontsporing van een rangeermachine. 'Stremming van het verkeer. Zaterdagavond omstreeks aeht uur ont lorde te Sticns op het hoofdspoor een mgccrmaehine, waardoor het verkeer ffperd werd. De locaaltrein van Dok- wclke 's avonds te 8.57 uur te Leeu- irdcn meet amveeren, kon niet passee- zoodat de passagiers tot elf uur te iens moesten wachten op een extra-trein Leeuwarden. Ook het- verkeer te Leeu- [irden ondervond vertraging. De avond van 9.07 uur naar Groningen kon erst te 11.05 vertrekken. De sneltreinen Heerenveen en Stavoren hadden res- eetievelijk twee uur en anderhalf uur irtraging. Ook Zondag was bet verkeer op de lijn kuin—Leeuwarden nog gestremd. Gis- morgen is de machine weder overeind •zet. Het is nog niet bekend, wat de oor sak van het ongeluk is geweest. „Tel." De gladde wegen. Auto-ongelukken door den ij z e 1. 'Gisterenmorgen is. naar hel „Hhld." fldt, door de gladheid van den weg te eovst een auto-ongeluk gebeurd. Iemand Loc hem reed met zijn auto tegen een tan. In don auto zat een dame, die ern- vverd gewond en naar het ziekenhuis Zutphen moest worden vervoerd. De guurder kwam er goed af, de auto werd in voren in elkaar gedrukt, verschillende autobussen en particuliere aio's zijn in en om Deventer van'den weg naakt, of tegen hoornen gereden, doch persoonlijke ongelukken kwamen hierbij it voor. Te Harendermolen is gisterenmiddag x>r do gladheid een luxe-auto irit Veen- im tegen een boom gereden en totaal ver- eld. Te Hoogkerk had Maandag tengevol- van do gladheid een botsing plaats fus ion een autobus en een auto. De autobus loog tegen een hek en werd in elkaar ge nikt. De chauffeur werd aan de hand avond. Enkele ruiten van do autobus wer- vernield. Doodelijkc val. Te Melick is het vier-jarig zoontje van familie Janssen Zaterdag van 'n melk- sr doodgevallen. Verdronken. 16-jarige Klaasje Krol te Valther- lond, die een boodschap was gaan doen, Zaterdagavond jammerlijk verdronken. Aan de gevolgen overleden. De 84-jarige J. G. Steller te Kampen, verleden week door een vrachtauto trd overreden, is aan de gevolgen over- ton. Mevrouw V., die de vorige week op fn Scheveningscheweg te 's-Gravenhage, wr een tram werd aangereden, en ern- 'ig gekwetst werd, is Zondagavond aan gevolgen van deze aanrijding in het tkenhuis overleden. Bloedvergiftiging. Men meldt uit Julianadorp aan de b."; ij een noodslachting van een koe, die Jn miltvuur leed, kreeg een slager bloed- Lwgiftiging, aan de gevolgen waarvan hij T, overleden. Op heeterdaad betrapt. Terwijl hij in zijn woning was zich aan Jdeeden en gereed te maken voor den chtdienst, zag Zondagavond een in de Mariastraat te R'dam wonende agent lD politie, dat een paar mannen bezig Aren in te breken in het woonhuis van ■0 hakker J. de V., aan de Gaffeldwars- Tad- Zoo als hij was op pantoffels en hemdsmouwen holde do* agent de straat De dieven sloegen op de vlucht, maar ogent had zijn revolver en wist hen tot 'au te brengen. Het bleken de 21-jarige 'werkman S. K.. de 29-jarige chauf- ■Ii- en ^iens 21-jarige broer, de •minder M. V., te zijn. Zij zijn opge- mer gezouten visch, om die weder te ver- kcopen in haar winkel. Een maand na den koop werd het gezin na het gebruik van dc visch, door hevigen huikloop ge kweld, doch men had geen idee dat de visch, hoewel die een vieze roode kleur had en sterk rook, daarvan de oorzaak zou zijn. Ook nadien werd van de visch gebruikt en werden eenige partijtjes weggegeven. Toen nu dezer dagen do bodem zichtbaar werd, kwam men tot de ontstellende ont dekking, dat zich onder de onderste laag visch een tweetal cadavers van ratten be lenden, die daar blijkbaar hij het inzou ten van de visch in terecht gekomen wa ren. Het vermoeden ligt dus voor de hand •dat de rottingsproducten dezer dieven het onoogelijko aanzien van de visch hebben veroorzaakt, alsmede do ongesteldheid van de gebruikers ervan. Inbraak. Uit een winkel in de Van Wousliaat to AVlam zijn ontvreemd 25 dozijn zelfstrik- kers, 120.0 paren kousen, en sokken en een bedrag,aan gckl. groot f 15Q. Geza menlijke waarde ongeveer 1350. De da ders hebben zich toegang verschaft door een luik in do gang naast den winkel en door verbreking van den winkelvloer. Door verbreking van een ruit in de keu ken van een perceel aan do Prinsen gracht zijn ontvreemd een ijzeren geld- tiommel inhoudende een aandeel groot 1100 en een bedrag aan geld groot 100. Een mooie vondst. De motorbootka-pitein J. Joontjes heeft to Steenwijk, enlcelo minuten huiten de Woldpoort aldaar, op den rijksweg naar Heerenveen een bedrag van f 2000 aan sa mengevouwen bankbiljetten, 19 van f 100 en 4 van f 25, gevonden. Hij heeft op het politiebureau van zijn vondst kennis gege ven. Onbeheerde auto gevonden. Op den weg Oss-Den Bosch is in de harm sloot tusschen do hoornen een auto gevonden zonder bestuurder of passagier. De twee voorste wielen van den wagen waren losgeraakt en beschadigd. Hevige keude in Drents. Sedert Zaterdag is liet te Emmen zeer strenge winter. Een ijsregen heeft geduren de Zaterdagavond en -nacht de straten in ijsbanen herschapen, waarop door de jeugd Zondag vrij druk schaatsen gereden «•werd. Gisterennacht heeft hot, terwijl hot he vig stormde, zwaar gehageld, terwijl zelfs reeds "gedurende den gelieelen morgen een hevige sneeuwstorm woedde. Het tramver keer ondervond grooto stagnatie, terwijl auto- en motorverkeer zoo goed als onmo gelijk was. Verschillende personen kregen door vallen tengevolge van de gladheid verwondingen. Een 5-jarig meisje brak o. m. een been. Geheime distilleerderijen. Onder leiding van den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Emmen, hebben eenige belasting ambtenaren uit Emmercompascuum, in sa menwerking .met do marechaussees en dac gemeenk'veldwacht uit Emmen. Zaterdag ochtend bij J. H., arbeider te Emmer-Erf- scheiderveen. een clistilleertoesteJ in beslag i genomen, bestaande uit ketel met helm. slangen, koelkuip, benevens een gistkuip, waarmee reeds oenigen tijd frauduleus sterkedrank gefabriceerd moet zijn. Tegeu <T H. en tegen den smid, die het toestel heeft vervaardigd, is proces-verbaal opge maakt. In aansluiting aan bet bericht over Let aantreffen van een geheime branderij in een schuur, toeheiioorende aan den vee houder J. L„ in den Horstermeorpolder in Ncderhorst den Berg deelt do „G. en E." nog mee", dat de verdachte J. L.. aan de rijkspolitie verklaarde, dat hij onschuldig aan de affaire was. Zijn kostganger. v die inmiddels weer naar Hilversum verhuisd was, vanwaar hij ook afkomstig was, zou de schuldige zijn. Voorts werd J. S. ge noemd, een zoon van den veehouder S eigenaar van het pand, door J. L. be woond. Toen dc politie J. S. een verboor afnam, ontkende ook deze, iels van de zaak af te weten. Wel kwam'hij veel bij J. Lmaar dat was alleen maar om des avonds 'oen beetje te domineeren. Voor de politie zijn echter termen aanwezig om te vermoeden, dat er een heel ander spelletje gespeeld werd. Dezer dagen is ook de thans te Hilversum wonende voormalige kostganger gehoord, tegen wien de beschuldiging allen grond bleek te missen. Do kostganger had drie maanden geleden van L. de uitnoodiging gekregen, om zich te zijner tijd mot do behandeling van het distiJleer-toeslel te belasten. Doch de man had voor de eer bedankt, Zelfs de medcdeeling van L.. dat hot een goed zaakje kon worden, want dat er ruim 1.20 per liter aan verdiend kon worden, kon hem niet er toe leiden zijn hulp te verleenen tot een strafwaardige handeling. De man hield voor zijn lief hebberij eenige konijnen, waarvoor door hem het schuurtje was gebouwd, waar de politie zulle een goede vondst deed. Op een goeden dag werd hem echter gezegd, dat hij hot schuurtje ontruimen moest, omdat S er kippon ging houden. Inmiddels was het den kostganger gebleken, datvde konij nen in aantal vrij spoedig verminderden. De man gaf niet onduidelijk te kennen, wien hij daarvan verdacht. Dit leidde tot een minder aangename verstandhouding en het resultaat was, dat de kostganger weer naar Hilversum vertrok. Smakelijke visch. Paar maauden geleden kocht iemand isse, meldt de Midd. Ct., een em Euitenl. Berichten ONGELUKKEN. Ongeluk met een autobus. Te Glasgow is Zondag een autobus om geslagen. Zij week uit voor een tram en botste daardoor op een andere auto. Door den schok vloog de autobus het trottoir op, verbrijzelde een winkelruit en kantel de. Tien menschcn kregen sneden en kneu zingen. Terwijl de gekwetsten geholpen werden,, reed een tweepersoonsauto in dc menigte en bracht tien anderen verwon dingen toe. In do berrie die volgde, wer den er allerlei dingen uit do uitstalkast vaü den winkel gestolen. Tragische dood. Gistermorgen vroeg zijn in een houten loods op een onbebouwd terrein bij Ber lijn oen 18-jarige jonge man en een meisje van 16 jaar bewusteloos gevonden. Pogin gen om de levensgeesten weder op te wek ken, hadden geen succes. Waarschijnlijk heeft de jongo man een tractor op stoom willen brengen en hebben zich daarbij ver giftige gassen ontwikkeld, tengevolge waarvan beiden bewusteloos zijn gewor den. De gladde straten. Door de gladheid van de straten, ver oorzaakt door den sneeuwval, hebben te Leipzig enkele ernstige ongelukken plaats gehad. Een vracht-auto reed, tengevolge van de gladheid, op het trottoir, met het gevolg, dat. twee mannen eins tig werden gewond. In het Zuidelijk gedeelte van de stad kwam een meubelwagen in een bouw put terecht. De inhoud van den wagen werd tengevolge van den schok op straat geslingerd, zoodat het hcele tramverkeer tot stilstand werd gebracht. Verder had er nog een botsing tusschen een auto en een motorfiets plaats, waarbij een meisje ernstig werd gewond. Aardschokken In Frankrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er in verschillende deelen van Frank rijk aardschokken waargenomen. Te Evroux, te Rennes, te Caen en St. Malo is liet verschijnsel gevoeld. F,r is geen schade aangericht. In een ander gedeelte van Frankrijk, n.l. in liet gebied van Albi, heeft gisteren een tornado gewoed, die groole schade beeft aangericht en bovendien een men- sclienleven heeft geëischt. Op den weg van Toulouse naar Albi is de auto van een in genieur door een neervallenden boom ge troffen. Do ingenieur, die den wagen zelf bestuurde, is gedood; zijn vrouw, zijn drie kinderen en zijn schoonmoeder zijn allen zwaar gekwetst naar een ziekenhuis ge bracht. Hun toestand moet zeer ernstig zijn. Groote hotelbrand te Badgastein. Het gebouw in asch gelegd. Uit Badgastein wordt gemeld: In het kurhaus Sckovik, dat meer dan 100 kamers bevat, heeft een hevige brand gewoed, die het groote gebouw bijna ge heel in asch gelegd heeft, Dc brand word zeer laat ontdekt, zocdat hij reeds het licelc dak had aangetast. Dc brandweerlieden, geholpen door gen darmen en inwoners, werkten 2 uur lang om het vuur le blusschen, doch do blns- schingsarbeid moest, tengevolge van den lieorschcnden wind, beperkt blijven tot lo- calisecring van den brand en bescherming der naburige .huizen. Tijdens den brand hecrsclite er te Ga-stcin een temperatuur van 7 graden on der nul. Het water bevroor in do blusch- slagen, eer liet in do vlammen gespoten kon worden. Door do enorme hitte smolt de sneeuw, die voor liet gebouw lag, en een wolk van damp steeg op. Ongelukkigerwijze smolt de naast het kurhaus loopendo hoogspanningslciding door en do vöedingsdraden hingen over het brandende huis, waardoor een kortsluiting in allo nog intacte lichtleidingen ontstond en het betreden van het gebouw tevens gevaarlijk was. Eerst moest do sterkstroom uitgescha keld worden en toen pas gelukte het den brandweerlieden heb hotel binnen te drin gen. Het kurliaus is bijna geheel in asch ge legd. Alle ameublementen van circa 80 ka mers zijn volkomen vernield. Groote petroleumbrand. Reuter seint uit Buenos Ayres d.d. 21 dezer: Een brand, die den omvang van een ramp dreigde aan te nemen, brak uit in de reservoirs van de „West Indian Oil Company". Vijf wagons petroleum zijn verbrand. Verscheidene personen werden gewond. Spuitgasten slaagden er in, het voor naamste reservoir te isolêeren, dat 100.000 gallons petroleum bevatte. Brand in een filmfabriek. In de Agfa-Filmfabriek Wolfen bij Bit- tdrfcld is gisterenochtend, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting brand uitge broken in de afvalafdeeling, waarin zich slechts losse overcomplete filmcoupures bevonden. De brand breidde zioh zeer snel uit, zoodat het geheele gebouw uitbrandde. De schade wordt op 30.000 mark geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; in het bedrijf is geen stagnatie. Zakkenrollers in een bus. De passagiers in een Londenscbe bus, die naar het East-end reed, schrokken Vrijdagmiddag geducht toen dc bus on verwachts voor een politiebureau in Beth- nal Green stopte en negen medepassagiers werden gearresteerd. Eenigen tijd tevoren had een motorbri gade der politie negen mannen in een bus zien stappen, die hun bekend waren al3 gevaarlijke zakkenrollers. Twee politie mannen stapten eveneens in de bus en fluisterden den bestuurder toe naar het politiebureau te rijden. Toen de bus een eind weegs had gere den, zwenkte hij plotseling een zijstraat in en hield bij het politiebureau stil. Er klonk een kort signaal en onmiddellijk kwamen alle in het bureau aanwezige be ambten, in uniform of burger, naar bui ten stormen en omsingelden den bus. Vóór dat de overige passagiers wisten wat er gaande was, waren de negen in dividuen gearresteerd en het bureau bin nen geleid. Daarna rged de bus door. DE IJZEL STGORT HET SPOORWEGVERKEER. WAT WAS DE OORZAAK? Men vertrok „cp hoog van zegen". Omtrent de treinvertraging tengevolge van den ijzcl vernemen wij nog bet vol gende uit Rotterdam: De treinvertraging aan D. P. en station Hofplein duurde te 12 uur nog voort, le gen halftwaalf vertrok van do D. P. een electrische trein naar Amsterdam. Ver scheidene Rotterdamscho directeuren, die de filmbeurs te Amsterdam moesten bij wonen, trachtten hiermede nog de hoofd stad te bereiken. Tegen kwart voor twaal ven arriveerde, zooals gemeld, aan bet Hofplein een electrische trein, dio te kwart voor negenen van Voorburg-Leid- schendam was vertrokken. Met horten en stooten was de machinist er eindelijk in geslaagd, op eigen kracht Rotterdam te bereiken. Hij had een half uur noodig ge had om van den Bergweg haar liet sta tion Hofplein to komen. Om twaalf uur is dezelfde treiu weer op hoop van zegen in de richting Don Haag gedirigeerd, üf de trein de plaats van bestemming zal be reiken, kon men niet van te voren zeg gen. Want er beslaat bij ijzel steeds groot gevaar voor doorbranden der electrische stoppen. In de middaguren werd tusschen cicn Haag en Rotterdam met stoomtractle go- reden. De electrische treinen, die toen vrij wel op tijd uit de hoofdstad vertrokken, vormden hierop een uitzondering en gin gen door Terug was dit op het eerstge noemde lïjnvak nog niet mogelijk, aange zien do reparaties aan de bovenleiding zulks nog niet gedoogden. Hoe groot de eerste vertragingen waren, blijkt uit bet feit, dat de eerste trein, die hier aan bet G. S. om 7.45 moest aanko men, pas om 11.30 arriveerde. De correspondent van „de Tel.'' te Rot terdam meldt nog nader: Nadat men do lijn Den Haag-Rotter dam via Pijnacker had vrijgemaakt door een motorwagen met opgezetten beugel door een locomotief getrokken langs de lijn te voeren, is de dienst van liet Hof plein langzamerhand genormaliseerd. En in den namiddag was van stagnatie geen sprake moer. •Op het D. P.-station was men uiel zoo gelukkig. Daar bleef het den ganschch middag zeer rumoerig en druk. Onver moeid waren de daarvoor aangewezen ambtenaren bezig am de dienst op het traject RotterdamAmsterdam zooveel mogelijk te herstelen. Maar wat op den ochtend in de war was geloopcn, werd den ganschen dag nietin eer goed ge maakt. De electrische treinen naar Am sterdam werden verdubbeld. Wanneer de dienst gewoon zijn gang gaat, rijden eenige electrische treinen op de spitsuren met 10 rijtuigen, doch nu werden.er meer ingelegd om den reizigers-toevloed to kun nen verzwelgen. Vertraging bleef er uil den aard der zaak.op het traject naar Amsterdam den gelieelen avond bestaan. Do Haagse lie correspondent van do „Tel." meldt: De oorzaak. Ir. Hoekstra, hoofdingenieur van de tractie, zeide ons: „Wij hadden niet ge dacht, dat een storing als die van heden morgen kon voorkomen. Een jaar lang hebben wij proef gereden, en nooit eenigen last ondervonden. De groole stagnatie van hedenmorgen is voor ons aanleiding, om naar een middel te jweken om in het ver volg iets dergelijks to voorkomen. Ik kan u wel zeggen, dat het niet eenvoudig zal zijn, een oplossing te vinden. Op de lijnen der N. Z. H. T. M. heeft men nooit Jast van don ijzel, omdat men hier te doen heeft met wisselstroom. De ondervinding heeft ons nu geleerd, dat bij gelijkstroom wel storingen kunnen voorkomen. Er vormt zich een laag ijzel om den draad en het is niet mogelijk, den stroom door to krijgen. Wij moeten nu een technisch instrument trachten te vinden, dat den ijzel van don draad kan halen. Op welke manier dit moet geschieden weet ik nog niet''. Wij vroegen den heer Hoekstra nog, of het niet gevonden kon worden in een andere wijze van stroom levering. Onze zogsman ant woordde, dat het niet mogelijk was om nu over te gaan tot een conslructio met wis selstroom. Een overzicht. De „Msb." geeft nog het volgend over zicht van den toestand op gistermiddag: Gisterenmiddag toen officieel de treinen loop op de electrische lijnen weer her steld heette, hebben niettemin velo hon derden reizigers nog buitengewonen hin der ondervonden van het ijzelen in den nacht van Zondag op Maandag. Het treinverkeer was niet slechts op do geëlectrificeerde lijn AmsterdamRotter dam zeer aanmerkelijk vertraagd, doch den ganschen dag hebben ook lal van stoomtreinen op diverse lijnen oponthoud gehad. Reizend Holland (in den strikten zin des woords) heeft in elk geval plcizier be leefd van den gansch onvoorzionon ijzel, die het geheele verkeer tusschen do twee hoofdsteden practisch zoo onmogelijk heeft gemaakt, dat op den overdrukken Maan dag zeer Yelen niet slechts last, doch ook zakelijk nadeel hebben ondervonden. Het feit, dat een trein van den Haag naar Rotterdam ruim vier uur noodig heeft om deze route af te leggen, is zelfs al kon men theoretisch niet op een storing als deze rekenen iets onge hoords. De vraag, of de spoorwegen niet hadden kunnen zorgen dat de reizigers in dezen trein op een vluggere en dus andere wijze liun plaats van bestemming beroik- ten, ligt voor de band. Do reden van de storingen, welke zich op drie plaatsen hebben voorgedaan, n.l. te Rijswijk, bij Warmond en bij Pijnacker, moet vermoedelijk gezocht worden in een betrekkelijk locaal zeer sterk ijzelen, bel geen op andere plaatsen niet het geval is geweest. Immers, op do tramlijn Rotterdam Schiedam b.v. hoeft men geen hinder on dervonden evenmin als b.v. een te sterko ijzel voor don voedingsdraad zich heeft voorgedaan op het traject Amsterdam Haarlem of RotterdamSchiedam. Toen eenmaal de draad bij Rijswijk en Warmond was doorgebrand, stond liet net voor een richting natuurlijk zonder stroom en vorderde vakkundige herstel ling enkele uren. Van het station Hofplein zijn na één uur gisterenmiddag de treinen weer vol gens do dienstregeling vertrokken. Up het station D. P. heeft een echter tot half zes met mooilijkbeden te kampen gehad. Nadat de eerste treinen vertrokken waren te half twaalf en oven na één uur, zijn, daar het electrische verkeer vice- versa nog slechts over enkel spoor kon platas hebben, alle treinen vervallen dio ongeveer op het halve uur moeten ver trekken. Op het heelo uur vertrokken trei nen, die uit een dubbel stel wagons, u.l. tien stuks, waren samengesteld. Te circa twee uur was de doorgebrande draad bij Rijswijk weer hersteld. Toen is men suc cessievelijk den lialf-uur-dienst weer gaan invoeren, zoodat te half zes de treinen weer volgens do dienstregeling van Rot terdam vertrokken. Op de geheele lijn RotterdamAmsterdam was de regeling omstreeks dezen lijd weer normaal Niettemin zijn verscheidene treinen, ver moedelijk door een ongunstige verdeeling van het materiaal op do verschillende sta tions, later dan op den vastgestelden tijd aangekomen. Naar wij vernemen bestaat er officieel geen zekerheid of bij bet opnieuw intreden van een dorgelijken ijzel niet wederom be langrijke storingen zullen plaats hebben. De omstandigheid, dat ijzel lot dusverre de electrische Rotterdam HofpleinDen Haag nog noo.it belemmerd had, is niette min eenigermate geruststellend Ook vertraging in Friesland. Gisteravond ijzelde liet in Friesland zoo sterk meldt de correspondent van de „Tel." te Heerenveen dat de laatste trein uit Leeuwarden aldaar met meer dan vijf kwartier vertraging aankwam. De rails waren zoo glad, dat de wielen van de löcomoteif doorsloegen. Wat een paisagior van dc ver traging vertelde. ^De chef van de afdooling publiciteit der K. 7,. M.. de lieer D. Manassen, die in Botterdam woont, hoeft aan liet „Vad." van zijn wederwaardigheden verteld Ja, begon onze zegsman, ik heb voel ge reisd, maar zoo iets als me nu overkomen is. noen, dat is nog nooit gebeurd. IJ moet weten, dat ik altijd gewoon ben met don trein van 8.32 van do Dolftacbe Poort le vertrokken. Dan ben ik precies op tijd aan den Hofweg. Toen vanmorgen op liet tijdstip van ver trek maar geen trein kwam voorgereden en er gefluisterd werd, dat er iets gebeurd was op de baan, ben ik tenslotte maar naar liet Hofplein gegaan, om dan maar over Pijnacker Don Haag le bereiken. Toen ik er aan kwam was het er zwart van do menschcn. Er waren zeker wol vijfhonderd menschen, die op een trein stónden to wachten. Toen ik ook hier geen verbinding kreeg ben ik maar weer naar hel slation D. P. teruggegaan. Tegen half tien kwam daar juist uit hef Zuiden een trein binnen met bestemming Rotterdam. Eerst had men het voornemen dozo door le laten rijden in de richting Don Haag. Maar jawel, juist toen allen ge zeten'waren kwam er een electrische bin nen. Daar klinkt de tegenorder: Passagier^ richting Amsterdam in den spoortrein. Do overvolle electrische werd weer ontladen liet was de mooning van den lieer Ma nassen. dat wanneer men den stoomtrein bad laten vertrekken, do reis misschien een uur of iets meer geduurd zou hébben. En nu met do electrische? Om zeven minuten voor half twee kwam deze in Den Haag a an I Toen de electrischo dan om half 10 ver trok was hij overvol. Niet alleen, dat er <de menschen schouder aan schouder zaten, ook in do loopgangen en op de balcons stond men als haring in een ton. De reis ging goed lot Schiedam, maar oven voorbij deze plaats word do vaart minder en bij Kothel stonden we stil. Dat stilstaan duurde oen uur. Toen kwam er een goederentrein achter ons aan. die tie electrischo enkelo K. M. opduwde Ech ter raakte do locomotief niet alleen de 'kluts, maar ook do stoom kwijt. Na eeni gen tijd ging het weer en reden we met een slakkengangelje Delft binnen. Hier had de trein vijf kwartier noodig om van zijn wederwaardigheden te bekomen. De stemming onder do passagiers was uitstekend. Ieder stilstaan van den trein ontlokte een gejuich en als de conducteurs dan over do baan liepen, riepen oolijkerds: Zeg conducteur stopt dezo in Delft? Gaan wo naar Amsterdam of blijven wc overwin teren? Een groep handelsreizigers hield er den mood in met oen volledig repertoire zang liederen. Eerst klonk het: Heb jo wol go~ boord, van den electrischen trein, die rijdt zoo heerlijk en zoo fijn (wijze Piet Iloin) of: Zie ginds komt waarachtig oen trein uit Don Haag, toen oen electrische trein met een locomotief voorop naderde. Juist toen vertrok do Rotterdamscho trein uit Delft, terwijl de handelsreizigers zongen: Adieu, wij moeten elkander groeten. Voorbij Delft ging liet toen op linker spoor naar Den Haag. En terwijl de trein do overkapping binnenreed onder gejuich der passagiers, zongen do handelsreizigers die schijnbaar nog verder moesten: En we gaan nog niet naar huis, nog lange niet. nog lange niet, direct over stemd door een aantal jongens, die do oude nationale hymne zongen: En van je hela, bola, enz.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5