Ernstig ongeluk op een bewaakten overweg. EEN AUTOBUS DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. DE BOOMEN WAREN NIET GESLOTEN. Alle inzittenden gewond. Zaterdagavond omstreeks kwart voor leven is op den overweg aan de Groene- etraat te Nijmegen een Quick-autobus door den trein uit Den Bosch overreden. De chauffeur J en alle 5 passagiers zijn per brancard en ziekenwagen vervoerd r.aar het R K. Ziekenhuis. De chauffeur verkeerde in zeer ernstigen toestand. Vijf passagiers zijn vrij ernstig en twee licht gewond. De hoornen waren niet gesloten. De persoon, die den overwegwachter bij de zen post verving, de wegwerker F A. v K beweert geen signalen te hebben ge hoord en dat de ramp is gebeurd op het oogenhlik, dat hij den handel greep om den weg af te sluiten. De „Tel." meldt nader de volgende bij- zonderbeden: Hoe het ongeluk gebeurde. Het ongeluk had plaats op dezelfde plaats waar in den afgeloopen zomer reeds een bus van dezen dienst door een trein werd gegrepen Het gebeurde toen, even als nu. omdat de hoornen van den overweg niet gesloten waren De overwegwachter, F A van Kerkhof, wegwerker en tijdelijk bulpwacht'er van de Ned Spoorwegen, ver klaarde dat het signaal, dat telefonisch uit Wycher langs de lijn gegeven moet worden wanneer de tTein daar om 6:35 uur passeert, niet gegeven is. Zijn instruc ties luiden, dat hij onafhankelijk van dit signaal drie minuten voor het tijdstip waarop de trein behoort te passeeren, de hoornen moet neerlaten De trein was pre cies op tijd Uit het voorloopig onderzoek, dat Zaterdagavond werd ingesteld, is reeds komen vast te staan, dat de man de hoornen niet op tiid heeft gesloten. Wel denlde hij mede. dat hij te 6 4D uur nog op de haan heeft uitgekeken en den trein niet zag Daamn is de man weer in zijn huisje gegaan. Hij hoorde even later den trein aankomen. Tegelijk klonk een ontzettende slag, die de nmwnnenenden deed onschrikken. De botsing had plaats gehad De tTein, die in volle vaart reed. trof de bus fn de flank en sleurde het voortuig, een van die zware bussen, welke zper comfortabel zijn inge richt en plaats bieden aan een dertigtal personen, nog over een afstand van pl m acht meter merle. Daarna viel de wagen, die geheel aan splinters was gereden, opzij en stortte als een ruine naast de spoorlijn ineen. Kermend lagen do vijf inzittende passagiers tnssehen do pninhoopen. Hout glns, onderdooien en brokken ijzer lagen naast de spoorbaan verspreid. De trein schoof nog een 200 meter door, vóór de rn^hinist hem tot stilstand kon brengen. De chauffeur H. Jansen, wonende te Ni'megen, die juist zijn vriien dag had. maar voor een collega inviel, was op de locomotief blijven hangen en werd door deze, over den geheelen afstand meegeno men Toen de trein stilstond, bleek, dat ook groote brokstukken van den wagen op locomotief en tender waren blijven hangen De hulpverleening. Van alle zijden kwam hulp voor de ge vonden opdagen. Met den tTein, waarmede let ongeluk plaats had. werden de chauf feur en nog twee andere gewonden naar het station Nijmegen en vandaar naar het P K Ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging werd opge^men. De andere gewonden werden voorloopig in woningen nabij den overweg binnengedragen Na onderzocht te zijn werden ook zij naar het Tiekenhuis overgebracht. De baanwachter, ten zeerste onder -den indruk van het ge beurde en geheel van streek, werd onmid dellijk door een ander vervangen. De overwegwachter van de post. onmid dellijk voorafgaande aan die waarhij het ongeluk plaats had. bevestigde de mede- Een der aanwezigen, die mededeelde arts te zijn. verklaarde zich bereid de me dische controle op de demonstratie uit te oefenen, om zooals hij zeide de or ganisatoren van den avond in de gelegen heid te stellen hun apparaat te toonen. Maar eerst wilde de „arts" zijn oonleel te kennen geven omtrent bet apparaat, waarvan in de a^mace gezegd wordt, „dat het rheumatisme overwint". En een ander persoonen ,die naast den „arts" zat en het ook liet voorkomen me dicus te zijn, riep daarop „dat aan dui zenden ongelukkige rheumatiek-lijders een valschs hoop is gegeven, daar dit apparaat niet genezen kan". Nu kwamen van alle kanten interrup ties los Woedend riep men den „medici" toe: „De dokteTs kunnen er niets aan vot- dienen, daarom zijn ze er tegenl" De vertegenwoordiger van het Healing- Mnfor-Instituut benield zijn kalmte en zeide het publiek te laten zien, dat, als de medici maar op het podium wilden ko men. de pijnen van rheumatiek-patiënten binnen tien minuten opgeheven zullen lijn. En daarop repliceerden de „artsen", dat rheumatiek alleen door doctoren ge rezen kan worden. Inmiddels was de „arts'', die uit Voor burg hij Den Haag afkomstig bleek te zijn, op liet podium verschenen. Hij zeide het in het belang van de menschlieid te achten, als er een machine zou zijn uitgevonden, die genezing kan brengen, maar wetenschappelijk achtte hij hr-t onmogelijk. Zijn grief togen de organi satoren van de bijeenkomst was, dat zij zich niet tot de medici hebben gewend. En zijn „collega" viel hem bij, door uit te roepen, dat indien het apparaat wer kelijk goed is hij 100.000 beschikbaar cieldc voor do armen. Nadat het rumoer bedaard was, ving de ^demonstratie aan. Een drietal patiënten ;bad zich aangemeld en op hun pijnlijke ledematen werd het apparaat toegepast. De deelingen van den overwegwachter. dat bet signaal uit Wychen niet gegeven is. Bovendien is uit het voorloopig onderzoek, •dat door de politie onder leiding van den irspecteur van het verkeer werd ingesteld, komen vast te staan, dat het signaal niet defect was. In afwachting van de komst der justitie werden de resten van den vernielden auto onder politiebewaking gesteld De Quick-autobussen onderhouden een dienst langs een ringbaan: om dc vijf mi nuten passeeren zij uit beide richtingen den gevaarlijken overweg. De gewonden. De namen der slachtoffers zijn, behalve den reeds genoemden chauffeur: mevrouw Van Ewijk. echtgenoote van een schoenfa brikant, oud 28 jaar, en de heeren: J. den Burger. F. van Heumen, J Walraven, A C Veenendaal en J. Huhers allen tus- schpn 20- en 30-jarigen leeftijd en inwo ners van Nijmegen. Behalve do heeren Hubers en Veenen daal, die na verbonden te zijn naar huis konden keeren, moesten allen ter verple ging in het R K Ziekenhuis worden op genomen. Zij hebben min of meer ernstige hoofdwonde" en inwendige kneuzingen Mevrouw van Ewijk heeft bovendien een arm gebroken. De toestand van den chauf four was later in den avond van dien aard. dat men voor zijn leven vreesde. De heer J den Burger heeft een kaak- fractuur en bloeduitstorting in fiet lin kerbovenbeen. de beer F. van Heumen een sleutelheenfractuur en brandwonden aan den rug. Zaterdagavond werd .nog door de polit'" gehoord de overwegwachter van post 59 aan het Maas-Waalkanaal, die in tegen stelling met zijn collega's van post 60 en Tost 61 (de post waar het ongeluk ge beurde) verklaarde, dat hii het signaal uit Wychen wel heeft gehoord. Nader wordt gemeld: De politio in Nijmegen heeft den ge heelen dag het onderzoek naar de schuld voortgezet. Zeker is thans dat de plaatsvervanger seinwachter nipt gecontroleerd heeft of de trein in aantocht was on het uur dat deze gewoonlijk passseerd Het won nog niet uitgemaakt worden of inderdaad de sein- inrichfine van het baanwachtershuisje aan de Groenestraat gewerkt hppft Do autobus lag heden nog in stukken en brokken langs den weg. Het mag een won der heeten, dat er nog geen dooden geval len zijn. De bestuurder Jansen was gisterenmid dag in eenigszins vooruitgaande toestand ofschoon de wonden van dien aard zijn dat ieder oogenhlik het einde kan worden verwacht. De 7 overige gewonden hadden wel ernstige kwetsuren, doch hun toestand is niet levensgevaarlijk. Van den heer Tichelaar te Amsterdam, die als deskundige, namens assuradeurs een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval beeft ingesteld, verneemt „de Courant" nog het volgende: Vastgesteld kon worden, dat de autobus met zeer ge ringe snelheid heeft gereden. De trein daar enteeen stormde met een vaart xan circa 65 K M. op het voertuig in, zoodat het geen wonder is. dat de carrosserie geen «paan is heel gebleven. Of de chauffeur Jansen het ongeluk lnd kunnen voorkomen? Volgens den heer Ti chelaar zeker niet. Kort voor den overweg nl. rijdt de trein door een uiteraving, waardoor hii aan het gezicht onttrokken wordt. Bovendien ^roeien langs de kanten nog koolsoorten, •die ook niet bevorderlijk zijn aan een be hoorlijk vergezicht. Was het weer heter geweest, vermoedelijk was de chauffeur dan wel door het geraas, dat een aanko mende trein maakt, gewaarschuwd. De storm heeft echter elk geluid overstemd. De locomotief heeft den auto gegrepen tus- schen de vooras en den 50 c M naar ach teren gelegen versnellingsbak De chauf feur, die op do locomotief werd aangetrof fen is letterlijk door de machine geschept. De justitie heeft de resten van den ver nielden wagen heeft vrijgegeven. cene had verlichting van pijn ondervon den, de ander bleek er geen baat bij te hebben. De heide „medici" lieten intusschen tel kenmale hatelijke opmerkingen hooren. De „arts" haalde een potje zalf te voorschijn en zeide tot het publiek, dat het gebruik van deze zalf betere resultaten opleverde dan het apparaat. Maar toen kwam de onthulling, die een onverwacht einde aan de demonstratie maakte. De agent van het Instituut deelde het publiek mede. dat er tijdens de demonstra tie strooibiljetten op straat werden ver spreid. waarop vermeld staat „dat het absoluut onmogelijk is, dat een z. g. liea- tingmotor rheumatiek-patiënten genezen kon, omdat rheumatiek verschillende oor zaken heeft en een machine deze nooit kan bestrijden". En dan gaat de circulaire voort: „Wilt gij werkelijk van uw rheumatiek genezen, zendt dan onderstaand invul- lings-formulier aan: (hierop volgen de na men van een arts en van een Indisch kruidkundige), die u dan een nooit falen de behandeling zullen voorschrijven". Een hoonend gelach ging op, toen de namen van den „afts" en den „kruidkun dige" genoemd werden, want die bleken te zijn van de heide opposante medici. Het publiek was niet meer tot bedaren Ie brengen: de heide „kruidkundigen" wer den do zaal „uitgeschreeuwd" en toen was het ook uit met de demonstratie, die we gens het rumoer geen voortgang meer kon hebben. Amsierdamsche inbrekers ie Eindhoven. Gelijk 'indertijd gemeld werd, is in den nacht van 3 op 4 November ingebroken in den horlogewinkel van den heer Van Roy in de Ten Haveslraat te Eindhoven, waar bij circa 60 zilveren horlogos en 50 kot- tingen werden ontvreemd. Verschillende personen ziju door de recherche aan een verhoor onderworpen, cfocfi zonder resul taat. Ondertusschen bleek, dat eenige horlo ges door de Amsterdamsche recherche in een bank van leening werden terugge vonden. In opdracht van den commissaris van politie te Eindhoven begaf zich een Eind- hovensche rechercheur naaar Amsterdam, waar het hem in samenwerking met de Amsterdamsche recherche na 2 dagen moet gelukken, 16 horloges en eenige ket tingen in bas lag te nemen, en als ver dacht van heling zekeren F. v d. V., wo nende te Amsterdam te arresteeren Deze werd eerst naar Eindhoven en vervolgens naar 's-Hertogenbosch overgebracht ter beschikking van de justitie aldaar. De Amsterdamsche politie zette intus schen haar onderzoek voort met het gevolg dat vorige week weder eenige horloges in beslag genomen werden. Er waren twee personen, zekere D B en W v. O., wo nende te Amsterdam, als verdacht van diefstal aangehouden. Ook deze lieden zijn ter beschikking gesteld van de justitie te 's-Hertogenbosch Buiienl. Berichten ONGELUKKEN. DE STORMEN IN DE VER. STATEN. Verscheidene slachtoffers. Groote schade Een storm, welke op sommige plaatsen de kracht van een cycloon bereikte, heefl Zaterdagnacht in het Oosten van de Ver- eenigde Staten gewoed, waardoor ten min ste dertien personen gedood zijn, terwijl de plaatsen en steden tusschen Washington en de Canadeesche grens en tusschen New- York en Chicago. De schade door regen en storm veroor zaakt wordt op een millioen dollar ge schat. Te Washington is een mensch gedood Het noodweer, dat opnieuw New Enge land met overstrooming bedreigde, woed de met buitengewone hevigheid in den staat New-York en sommige gedeelten van Pennsylvanië. De stad New-York bekwam betrekkelijk weinig schade, ofschoon de zwars regens van den afgeloopen nacht verscheidene malen het verkeer belemmer den ONTPLOFFINGEN IN AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld: Bij de groote schade, door .de natuurrampen ver oorzaakt worden Zaterdag twee kleinere ongelukken ten gevolge van ontploffingen uit Baltimore en Coffeyille (Kansas) ge meld In het eerste geval was een aantal werk lieden een stoomschip in de haven met acetyleenvlammen aan het herstellen. Plot seling ontplofte een nabijgelegen olietank, waardoor een man gedood en vijf liedeu gewond werdon. De stukken van het schip vlogen in het rond- Bij Goffeyvillc ontplofte een groote hoe veelheid nitroglycerin, waardoor de fa brieken van de Torpedo company verwoest werden Op dertig mijl afstands schudden de huizen, doch daar brand de ontploffing voorafging, konden werklieden en andere menschen bij de fabrieken zich in veiligheid stellen Granaat tegen gevangenis te Sofia terechtgekomen. HeVige paniek, doch sleehts twee gewonden Uit Sofia wordt gemeld: In het artille riepark aan de oostelijke grens van de stad werd Vrijdagavond een stuk zwaar geschut, dat bij oefeningen was gebruikt, door ka nonniers teruggebracht. Het kanon was echter nog geladen. Het schot ging af en 't projectiel sloeg tegen de gevangenis, die in het westelijk deel der stad staat. Een soldaat werd zwaar, en een ander licht ge wond De schade aan de gevangenis is on- beteebenend: hier werd niemand gewond, doch onder gevangenen en personeel ont stond een hevige paniek. De bruitoft van miss Mellon. Woensdag j.l. is mejuffrouw Mellon, dochter van den Amerikaansehen secreta ris v d schatkist, die als een van de rijk ste mannen van de wereld doorgaat, in het huwelijk getreden met den heer Scaïfc, een lid van een uiterst rijke familie te Pittsburg Bij deze bruiloft is een pracht en een praal tentoongespreid, welke alle records in do Vereenigde Staten gebroken heeft, en welke wij in Europa slechts bij vorstelijke huwelijken zien. Na een eenvoudige kerkelijke plechtig heid kwam het jonge paar met meer dau 1000 gasten in een apart opgericht pavil joen op Mellons landgoed bijeen. Kosten van het paviljoen: f 50.000. In het middrn was een balzaal ingericht, van waaruit de gasten door ramen met hooge bogen een sprookjesland van tropi sche tuinen, dal door een kunstmaan schit terend verlicht werd, konden bewonderen Het plafond van de balzaal was een hooge koepel op gedraaide gouden pilaren rustend. Elke pilaar droeg een groote lamp, terwijl aan de wanden enorme electrische kandelaars waren aangebracht. Buiten in het sprookjesland waren duizenden lichten zóó gesteld, dat af en toe wolken langs den hemel schenen te drijven. Men schat do waarde van de bruidsge schenken op 250.000. De zuster des keizers gehuwd. Op zeer eenvoudige wijze is Zaterdagmiddag twee uur het huwelijk voltrokken tusschen prinses Victoria von Schaumburg— Lippe met den Rus Zoebkof op het stadhuis te Bonn. Het paar werd begeleid door den Kon kamerheer v. Solemacher-Antweiler en door geheimraad prof Roudneff, te Ber lijn, die ook als getuigen optraden. Köpenickiade in Transjordanië. Te Foeala in Transjordanië heeft zich een scène afgespeeld, die zoowaar eenige gelijkenis vertoont met de affaire van den Köpeuickschcn Hauplmann In genoemd Circassen-dorp, dat 13 K.M. van de hoofd- stad Amman ligt, verschenen eenige per sonen in militaire uniformen, verklaarden dat zij regeeringsambtenaren waren en dat zij gekomen waren om een regeeringsbesluit uit te voeren, volgens hetwelk onmiddellijk al het Turksche geld moest worden inge ruild voor het nieuwe Palestijnsche betaal middel. Die inruiling vond dan ook onmiddellijk plaats. Do bewoners kwamen goedmoedig aandragen met Turksche goudstukken van een half en van één pond, en ontvingen in ruil daarvoor koperstukjes ter waarde van 1 Yk en 2i cent. De brutale oplichters want iets anders waren de bezoekers niet maakten op deze wijze een winst van duizenden ponden. Daarna vertrokken zij Pas naderhand bleek, welk een poets men den dorpelingen gebakken had; maar hun geld zijn zij kwijt en de oplichters zijn nog niet gevonden. Spionnage in Engeland. Onder verdenking va spionnage zijn in Engeland twee personenen gearresteerd, een Duitscher, T Hansen, en een Amerikaan van Iersche afstamming, James Mac Cort- ney. Hansen was ongeveer drie weken ge leden naar Engeland gekomen, voleens zijn voorgeven om Engelsch te leeren. De beide gearresteerden zijn naar Scotland Yard gebracht, waar hun een uitvoerig verhoor is afgenomen. Verschillende papieren, die in hun bezit waren, zij in beslag genomen en worden thans nader onderzocht. Een restaurant aan de Noordkaap. Cm in een dringende behoefte te voor zien, zaï aan de Noordkaap oen restaurant worden opgericht. De onlangs gestichte N.V Noordkaap Company tracht monopolie te krijgen voor de Noordkaap. De Noorsche maatschappij heMt ziel: ten vriendelijke taak gestold den toeristen van het hooge Noorden den toegang e 7org& irkko'iikoo, eensdeels door doa bouw van een kade te Homoiken, anderdeels door den aanleg van een weg naar het plateau en de oprichting van een restaurj. it aan de Noordkaap. 't Noordelijkste restaurant der aarde De maatschappij onderhandelt op het oogenhlik met do Noorsche regeering over de noodige concessies. De kosten voor de ontworpen werken zullen gedekt worden door van elke toeristenboot, die te Homoi ken binnenloopt, een bepaald bedrag per scheepston meer te heffen In den afgeloopen zomer werd de Noord kaap door 14.000 toeristen bestegen. INGEZ0^rw """PR ING L@$tes»eBi en TOONEEL. De kleine Theresia van Lisieux door Jules Verstraete. Trianon- theator. Den Haag voor haar met toewijding gegeven zuivere uitbeelding van Theresia'a leven. Dat was ontroerend mooi. Ook de andere medespe lenden deelen in dien lof. Het zijn Ko van Sprinkhuysen eerst als Vader van Celestinc, die in het kloos ter wenscht te gaan en later als de vader der kleine H. Theresia, Gretha Meijer, als moeder van Celestine en ook als Moeder Overste, Bettie Vink als Celestine en Wil lem Grelinger als haar verloofde, later als priester. Ook de priesterfiguur van Peter Hanzen, was diep en zuiver Marie Coucke als kloosterzuster en Nelly van Velzen, als vriendin van Celestine, sloten zich evenals de zwijgende rollen uitmun tend hij het geheel aan. Wij aarzelen niet dit stuk met vreugd» te begroeten en hartelijk aan te bevelen, vooral als het bij het voorgenomen tour- né< ook in Leiden ongetwijfeld zal worden opgevoerd. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Aanbesteding. Vrijdagmorgen werd alhier in café Flora aanbesteed de uitbrei ding van de bedrijfsgebouwen der N.V, Van Til-Hartman te Hillegom, onder ar chitect L. van Tol Jr. te Li&se. De uitslag was als volgt: Firma Kneteman te Oegst- geest f60.040 zonder schoeiing f59.990; E. Schuit Hillegom f63.000; J. Wittebrood Beemster f 73.700, zonder schoeiing f 72.450; Joh. Kraay Haarlem f69.900, zon-ler schoeiing f66.448; Beton Mij. Gouda f73.300, zonder schoeiing f69.300; C. Kwak Haarlem f69.450, zonder schoeiing f68.000; Wageningen en Rietveld f 64.755, zonder schoeiing f63.323; J. Schuit Egmond Hoef f64.000; H. v. d. Wiel Den Haag f62.894; Mij. Erika Noordwijk f67.700, zonder schoeiing f 66.150, Gebr. Ransdorp Lisse f 60.142, zonder schoeiing f 58.820Joh. Seijsener Hillegom f 66.438, zonder schutting f65.138; Van Deursen Haarlem f60.900; M. Zwan, Nieuwendam f 76.670, zonder schoeiing f75.175; J. van der 'Val Bergen f 68.486, zonder schoeiing f 66.486; Gebr. Molenaar en Neutcboom Haarlem f62.449, zonder schoeiing f 61.349; M. Kool Warmond f 68.900, zonder schoeiing f67.400; J. R. v. d. Veer Den Haag f58.239, zonder schoeiing f56.890; Gebr. Van Bre da, Sassenheim f77.583, zonder schoeung f68.583; Vergunst Daudy en Co. Leiden f67.450, zonder schoeiing f65.950; C. J. Kiebert-, Sassenheim f 68.873, zonder schoeiing f67.406; Gebr. Van der Pr!Ken Heemstede f 64.630, zonder schoenng f 63.000. Gunning over 6 dage-i. LEI DSC HEN DAM. R. K. Volksbond. Dinsdag 22 en Woensdag 23 November a.s. zal het feest zijn voor den R. K. Volksbond te Leid- scliendam. Op dezo dagen zullen de jaar- lijksche St. Willibrordusfeestcn gevierd worden; de feestavonden in het Patro- naafrsgebouw zullen beide dagen aanvan- I gen tc 7J4 uur. Dc harmoniekapel „St. Ce cilia", de Tooneelvereeniging „S-t. Gcne- sius" en de Gymnastiekvereeniging „S. S.. S.", onderafd. van het St. Aloysius-Patro- naat, zullen beide avonden hunne mede werking verleenen, zoodat het alleszins in teressant en het een paar aangename avond§n zullen worden, die een bezoek overwaard zullen zijn. De leden worden herinnerd aan de algemeeno H. Communie op Zondag 20 November a.s. Jules Verstraete tieett Liet scenario van de bekende Theresia-film: De ontbladerde Roos, gebruikt als gegeven voor een loo- neelstuk en van dat tooneelstuk is de pre mière gegaan in het Trianon-tbeater in den Haag, dat een tooneelgezelschap heeft gevormd voor de opvoering van dit stuk. Was de film der kleine H. Theresia goed en mooi, er kleefden ontegenzeggelijk fou ten aan, daar de uitbeelding op het witte doek aan kracht verliest door het ontbre ken van het gesproken woord. Maar in dezelfde mate als een tooneeluitvoering hooger staat in dramatische kracht, in die zelfde male stijgt ook het gevaar voor een mislukking: du sublime au ridicule, il n'ya qu'un pas. Maar als wjj nu na liet zien van dit tooneelstuk aanstonds onze meening geven, dan luidt zij aldus: dit is een katholiek tooneelstuk, met een opzet en uitbeelding, waarnaar wij langen lijd tevergeefs hebben uitgezien. Met zulk een tooneelstuk dat een Katholiek karakter draagt, zijn wij volkomen voldaan. Men kent het gegeven. Celestine, die haar het klooster wilde, aangetrokken door het voorbeeld der kleine H. Theresia Verzet der ouders, het wonder van The resia en daartusschen do uitbeelding van het leven der kleine heilige. De schrijver heeft van het bijkomstig gegeven zoo weinig mogelijk gebruikt om het geheel het cachet te geven van sober heid en rijken eenvoud. Daardoor zijn het eerste en derde bedrijf, die de bijkomstige geschiedenis behandelen kort, zoodat dat gedeelte niet overheerscht, maar onderge schikt blijft aan het tweede bedrijf, waar in het leven on sterven van de H. The resia in drie tafereelen wordt uitgebeeld. En ook het spel verdient allen lof. Het spel van prieslcrs en kloosterzusters is zóó waardig, zoo voldragen innerlijk, voor al in het tweede bedrijf als de intrede in het klooster, een kloostertafereel en het sterven van de H. Theresia wordt vertoond dat het voor Katholieken voorzeker, die dit doorvoelen en begrijpen een oprechte ontroering te weeg moet brengen. Alles is zoo echt, en zoo zuiver, geen seconde verslapping en, wat in zulk een stuk voel meer zegt, geen moment over drijving. Alle medespelenden hebben, zonder uit zondering, met toewijding zich gegoven en van dit zeer goede, door Verstraete be werkte gegeven, een spel gemaakt, dat ons geheel en al heeft voldaan. Hoe ontroerend mooi was niet de scène van Theresia's sterven, de zang der Zus ters, die om het sterfbed geknield lagen en ook op andere ontroerende oogenhlik- ken, de muzikale begeleiding, die zich vol maakt zuiver bij het spel aansloot. Aan de jonge actrice Corry Heerings. brengen wij gaarne alle buide en dank NO ORDW IJKER HOUT. R. K. Volksbond. Maandag-, Dinsdag en Woensdagavond bood de afd. Noord- wijkerhout van den R. K. Vol'- hond hare begunstigers, donateurs en leden een drie tal feestavonden aan in de zaal van liet café „Het Wapon van Noordwijkerhout", Op deze avonden had de onderafdeeling van den Bond, do tooneelvereeniging „Oefening Baart Kunst" op zich genomen te zorgen voor „feestelijke avorden", avonden waaraan men met genoegen en met een glimlach op het gezicht terug denkt. De avonden werden telkens "c- opend door den voorz. van den Volksbond, den heer A. H. van Noort. Deze opende met den Christelijken groet en een welkom tot de aanwezige dames en heeren. Ver volgens la6 spr. voor een circulaire van'het Hoofdbestuur, waarin werd aangespoord een collecte te houden voor den afbouw der Kathedraal te Haarlem, opdat van wege den R. K. Volksbond tenminste f 2500 voor dit scboone doel zou kunnen worden afgedragen. Gedurende de pauze werd dan ook door een tweetal jongedames met open schaal gecollecteerd. D tooneelvereeniging had onder leiding van den Geestelijk Adviseur, kapelaan der St. Jozefparochie, ingestudeerd een klucht spel in drie bedrijven „Meneer Klaproos" van G. Nielen. Nu, het moet gezegd wor den, dat het een echte „klucht" was. Meneer Klaproos verlaat zijn stil dorp om in de groote stad avonturen tc bele ven. Nu, hij heeft die beleefd in restaurant Bulier, wat hij aanziet voor een modern Amerikaansch ingericht gekkenhuis. Men begrijpt dat deze misvatting aanleiding wordt van allerlei angstige avonturen \oor den armen meneer Klaproos, die ten s'ot- te midden in den nacht de groote stad ver laat om in zijn stil dorpje wat rustiger te leven. Hier echter achterhalen de avontu ren hem en wordt hij in allerlei verwikke lingen betrokken, totdat eindelijk door een paar kellners do juiste toedracht aan het licht komt. Vooral het eerste en tweede bedrijf wor den goed gespeeld. Er is onbedaarlijk en hartelijk gelachen met de benauwenissen van meneer Klaproos. Do rollen waren dun ook in goede handen en had de tooneelver eeniging 'n welverdiend succes. De be zoo kers gingen dan ook ongetwijfeld voldaan huiswaarts. (Tengevolge van een vergissing eerst heden geplaatst. Red.) Gemeenteraad. De vergadering van den Raad zal niet Woensdag as., doen Dinsdag a.s. des namiddags tc twee uur worden gehouden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4