UIT DE RADIO-WERELD Der. Kaag: S. D. G. IBI. Zwart I. R'cïain: Col erExcelsior II. Dorde klasse E. Sas-seuheim: Teijlingen IILeiden H. R'veen: D. O S. I—S N. A. I. Den Haag: Edoh TI—0. V. V. I. Derde klasse G. LeidschendamA. V. V. IH. V. G. I. Loosduinen: G. D. A. IIIWilhelmus II. Vierde klasse G. Leiden: Leiden IIITeijlingen III. Lisse: Lisse IV—V. V. L. II. Vierde klasse H. Den Haag: R. I. A. IIL. en Sn. UT. Delft: D H. L. UI—BI. Zwart II. Junioren-competitie. District Leiden. Lisse: Lisse IIV. V. L. 12.30 uur. Leiden: LeidenLisse I Sassenheim: Teijl. IITeijl. I 12.30 uur. R. K. S. V. Teijlingen. Was vorige week vastgesteld Teijlingen IS. D C. I, deze wedstrijd ging echter niet door, omdat besloten was Leidens lste Lustrum in het geheele district Lei den te vieren. Voor a.s. Zondag trekt Teijlingen I naar Rotterdam om daar Spartaan I te ontmoe ten. De Spartanen hebben nog geen enke len wedstrijd verloren, dus Teijlingen dient op haar hoede te zijn wil zij geen neder laag slikken Vertrek per auto van 't K. S. A.-ge- bouw om 11.30 uur. De leden zorgen er voor op tijd aanwezig te zijn, daar de tijd hard noodig is. Op Sporthof moet gespeeld worden Teij lingen IILeiden H, maar dan mag het weer wel hard veranderen, anders vreezen wij het ergste: Leiden krijgt echter bij tijds bericht. ,Je laatste wedstrijd heeft plaats ge had. den laatslen Augustus, en het ziet er naar uit. dat de competitie niet op Sport bot uitgespeeld kan worden. Het bestuur van Teijlingen is dan ook druk bezig om een hulpterrein te bemachtigen, wat met beholp van den adviseur en het Kerkbe stuur zoo goed als in orde is. Wij komen hierop nog nader terug. Hei 3e elftal trekt naar hoeve „Veld- heim"' om aldaar Leiden III te ontmoeten. Vertrek per fiets om 1 uur; draagt zorg, gelijk de veteranen de vorige weck, beide puntjes mee noar Sassenheim te nemen. De Teijlingen-junioren bekampen elkaar thuis.als het terrein zulks toelaat. KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. WESTELIJKE AFDEELING Eerste klasse Noord. Amsterdam: D. E. V.D. D. V. D. V. D D T V. Koog a.d. Zaan: Koog Z.Swift. HilversumExcelsior—-Weslerkwartier. Eerste klasse Zuid. Leiden: VitesseDcetos. Den Haag: H. S. V Het Zuiden. R'dam: VeloxD. K. G. Tweede klasse E. Den Haag: Vitesse (H.)Vitesse (L.) II Den Haag: G. K. V S. D. 0. BILJARTEN. Het Intern, tournooi te Berlijn. De verdere uitslagen zijn: pnl. brt. gem. h.s. Corty 400 19 22.05 78 Domraering 245 19 13.42 49 Van Belle 400 13 30.77 91 Foerster 250 12 22.83 72 Moons 69 9 7.67 Poensgen 400 9 44.4 206 Unshelm 400 32 12.50 48 Faroux 321 31 10 35 50 UIT DE OMGEVING UITHOORN. GEMEENTERAAD. Geen uitbreiding van het electri- citeitsnet. Een kwestie met den gemeente-opzichter over 400 gld. Alle leden aanwezig. Voorzitter Mr. D. F. Pont, burgemeester. Na opening met gebed worden de notu len vastgesteld, waarna eenige ingekomen stukken voor kennisgeving worden aan vaard. 1. Uitbreiding electriciteitsnet „de Ban ken" De commissie van het G. E. B. heeft door den gemeente-opzichter hierover een rapport doen uitbrengen, waarna de com missie hierover rapport uitbracht aan B. en W. Hierin is overwogen, dat de aan sluiting alleen rendabel zal zijn, wanneer ook het gedeelte der gemeente Leimuiden wordt aangesloten en als de Provinciale Waterstaat genegen is do sluizen van clectr. licht te voorzien. Aangezien laatst genoemd collego hiertoe niet bereid is, acht de commissie het niet wenschelijk tot den aanleg over te gaan. B. en W. hebben zich met dit rapport vereenigd en stellen voor afwijzend to beschikken. Met alge- meene stemmen aangenomen. 2. Jaarwedde brugwachter Thamer- liuisbrug. Van den heer v. Diemen, die be last is met het bedienen van bovenge noemde brug, is een verzoek ingekomen om zijn salaris van 25 te verhoogcn tot J 41); of hem het recht to geven eenig bruggeld te mogen eischen, daar hem ge bleken is dat er veel meer gebruik van de brug wordt gemaakt, dan gedacht is. Uit oen overgelegde staat bleek dat het hoogst aantal keeren 30, het laagst aantal 6 keer por week is geweest. B. en W. hebben on derzocht of destijds, toen tot den bouw van de brug is besloten, ook voorwaarden aan verbonden waren, waarhij is geble ken, dat de doorlocht vrij moet zijn, lioe- jrel er geen correspondentie daaromtrent werd gevonden. Om adressant tegemoet te komen, stellen zij voor het salaris met in gang van 1 Januari 1928 te brengen op 40 per jaar. Na het voor en tegen gewikt en gewo gen te hebben, wordt B. en W.'s voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 3 Begrafenisrechten. Ged. Staten heb ben bezwaar gemaakt tegen de bepaling in art. 31 n.l. om een verhoogd tarief te hebben voor buiten de gemeente-wonen- den. Het-college geeft in overweging met de gemeente Mijdrecht onderhandelingen te voeren omtrent het onderhoud, waar van de Voorz. zich niet veel voorstelt. B. en W. stellen voor, bedoeld artikel te la ten vervallen. Met algemeene stemmen be sloten. 4. Vermakelijkheidsbelasting. Voorge steld wordt een redactie-wijziging aan te brengen, alsmede art. 6 te wijzigen zoo dat het tarief voor een muziekvergunning van 1.00 wordt gebracht op 2.50 in dien door den ondernemer entree geheven wordt. Het voorstel wordt met 101 stem men aangenomen. Tegen de heer Blom. 5. Leges. B. en W. stellen voor tot een wijziging over te gaan. Hierdoor zal de verordening meer in overeenstemming zijn met die der omliggende gemeenten, voorts zijn eenige leemten aangevuld. He: voorstel van B. en W. wordt met 3 stem men aangenomen. Tegen de heeren Blom, Verwoerd en Camp huynder. 6. Tarief openbare verlichting. Do Voorz. deelt mede, dat do gemeente voor straatverlichting 0.25 per K.W.U. be taalt. Het collego van B. en W. komt dit bedrag te boog voor, en stellen voor dit te brengen op 0.20. Het voorstel wordt met 1 stem tegen aangenomen, de heer Camphuynder tegen. Verlichting Parallelweg. B. en W. vra gen een crediet aan van 450 voor ver lichting van genoemden weg daar dit noodig geworden is door de aanwezigheid van 't slachthuis, waardoor van dezen weg veel meer gebruik gemaakt zal wor den. Met algemeene stemmen wordt 't ge vraagde crediet toegestaan. Besloten wordt tot grasverpachting 1928 volgens voorstel van B. en W. Subsidie Wijkverpleging. De vereeniging vraagt weer als vorig jaar 300. B. en W. stellen voor 200 te geven. ïn ver band hiermede wil de Vöorz in 't alge meen er op wijzen dat bij subsidie-aanvra gen de gemeente behoorlijk wordt voorge licht en men met behoorlijke cijfers komt. Deze begrooting was herliaaldeliik eewij- zigd, omdat B. en W. niet met de gege vens accoord konden gaan. De heeren Blom en Gamphuynder wijzen op 't groote nut der vereeniging in 't belang der bevol king en maken er tenslotte een voorstel van om weer 300 te geven. Het voor- stel-Camphuynder-Blom wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen, 't Voorstel B. en W. 200 wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Do commissie voor t. b. c.-beslxijding vraagt een subsidie te mogen ontvangen B. en W. stellen voor dit bedrag te stellen op 200. Met algem. stemmen alzoo be sloten Begrooüngsvvjjzigmt; 1927. Alvorens deze aan de orde te stellen, deelt de Voorz. mede, dat hierop een belangrijke post voor komt n.l. die voor 't woonwagenkamp ad 400, ontstaan door te lage raming van den gemeente-opzichter. B. en W. achten 't gewenscht deze zaak uiteen te zetten. Door den gemeente-opzichter was indertijd een begrooting opgemaakt van 225. Door den Raad was hiervoor 250 gevoteerd 't Werk is tot stand gekomen, zonder dat overleg is gepleegd met B. en W. De to taal uitgaven blijken nu geweest te ziju ruim 580. 't College van B en W is van meening, dat hier een ernstige machts- overdrijving heeft plaats gehad. De ge meente-opzichter was verplicht geweest B. en W. en den Raad in kennis te stel len dat de kosten zooveel hooger zouden worden. De eerste gedachte van B. en. W. is geweest 't bedrag op hem te verhalen. B. en W. waren evenwel bang dat dit niet zou worden goedgekeurd, waarom zij hem een strenge berisping hebben gegeven en hem de verplichting hebben opgelegd in 't vervolg zijn instructie uit te voeren. Verder willen B. en W. dit geheel aan den Raad overlaten. Bij de discussies welke hierover gevoerd worden blijken de heeren Maat, Konst en Klijn het bodrag waar mede de begrooting is "overschreden, ge heel of gedeeltelijk op den gemeente-op zichter te willen verhalen. De heer Blom vindt dit erg hard en wil hen nog eenmaal waarschuwen. De heer Nederland vraagi of dit wel een juist voorstel is. Spr. dacht, dat het heelemaal aan den Raad overge laten zou worden, waarop de Voorz. zegt, dat B en W. 't bedrag op do begroot ng moesten brengen. De Raad is geheel vrij om 't bedrag wel of niet toe te staan. De heer Bosman vraagt zich af, of de ge meente-opzichter er wel erg in gehad heeft, dat hij zoo ver buiten zijn boekje ging. Voor dezen eersten keer wil spr. 'l bij een waarschuwing laten. De heer van Die pen wil hem een gedeelte laten betalen. De heer Kamphuynder vraagt, wat 't ge volg is als deze post geweigerd wordt door den Raad en of door den betrokken wet houder wel voldoende controle is uitge oefend, of dat 't soms door drukke werk zaamheden aan zijn aandacht ontgaan kan zijn. De Voorz. antwoordt:. Als de post wordt geweigerd worden B. en W. er persoonlijk aansprakelijk voor gesteld, die 't dan weer kunnen verhalen op den ge meente-opzichter. Controle door de wet houders kon niet. De opzichter had moeten waarschuwen. Overladen door werkzaam heden is hij niet geweest. Vervolgens infor meert de heer Gamphuynder nog of de heer v. d. Zeijden zich ook beroepen kan, waarop de Voorz. zegt, dat hij zich beroe pen kan bij de Rechtbank en den Hoogen Raad. De heer Gamphuynder stelt voor 't geheele bedrag voor rekening van den heer v. d. Zeijden te nemen. Met 't oog op mo gelijke andere dergelijke gevallen moeten we recht door ze gaan. Hij moet zich aan zijn instructie houden. Als er eenige on oprechtheid in zat zou spr. er niet voor zijn. De heer Bosman merkt op, dat bij een hegrooling gemaakt heeft, die te laag was. 't Geld is aan 't woonwagenkamp besteed; alleen heeft hij niet gewaarschuwd De heer Geurts is er niet voor om het Programma's voor Zondag 20 Nov. Hilversum, 1060 M. 10.30 V. U. R. O. Dienst in de Rem. Kerk te Amsterdam. 12.302.00 N. O. V. Orgelconcert i. <L Luthersche Kerk te Den Haag. .002.30 Engelsche liederen door Mevr H. E. PippelGlatwortby, a. d. vleugel G. "Wolthers. 2.304.30 Klassiek concert door het Hollandsch sextet (J. Poolman, fluit, J Stotyn, hobo. Hr. Witt, clarinet. J. Poons, fagot. P. Veenstra, hoorn. P. Frankel, piano). Mevr. G. StotynMolenaar, so praan. 5.307.15 Dincrmuziek door het A. N R. O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep, Gor. Igesz, sopraan. Egb. Veen a. d. vleugel. 8.00 Persher. en sportuitslagen. 8.10 Svmphonie-concert door het orkest van de Haarlemsche Orkestvereeniging, met medew. van Di Moorslag, sopraan. Ed v. Beinum, dirigent. O.m. de onvoltooide symphonic van Schubert. Huizen, 1950 M. (van 26 uur op 1850 M.). 10.3012.00 K. R. O. Dienst in de St Petruskerk te Gulpen (L.). Het koor zingt o. 1. v. Hubert Cuypers de „Missa in ho- norem S. S. Trinitatis", van Hubert Cuypers. voor 4 mannenstemmen. Organist W. Theelen. De wisselzangen zijn in Gre- goriaansche toonzetting. Na de H. Mis wordt gezongen het „Te Deum" (Grego- riaansch) en het Tantum ergo Sacramen- tum 5 st. mannenkoor a capella van M Haller. De Predikatie wordt gehouden door kapelaan W. Theelen: Het laatste oordeel 12.301 30 Concert door het Trio Win kels. K. R O 1.302.15 Wetenschappelijk Godsd. On derricht door Prof. Theo Bont. K. R. O 2.30 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam 4.005.00 Ziekenuurtje. 4.50 Dienst in de Gercf. Kerk (Herst Verband) te Amsterdam. (N. O. R. V.). 7.308.00 Bijbelexegese door prof. Dr R Jansen O.P K. R. O 8.0010.30 Concert. K. R. O. Gertru des Jeannette Moes, sopraan. Jac. Ober- stein, cello, K. R. O.-orkest o. 1. v. Martin v d. Ende. Spreker: Alph. Mulders. Epi loog. Muzik. "leiding Mej. v. Rooyen. Avond gebed. Zegen. Daarna Persber. Wiiziging Huizen. Zaterdag 19 November. 6.00700 Orgelconcert uit de muziek zaal ten huize van den heer M. Denteneer te Tilburg. 7.308.00 R. K. Staatspartij, J. B. Ves ters. 8.00 Concertavond. Daventry, 1600 M. 3.50 Kamermuziek. A. Desmond, alt. A. Morrisson, piano. Poltronieri-strijkkwar- tet (2 violen, viola, cello). 5.40 Vertellingen u. h. Oude Testament. 5.506.20 Kinder-kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Weerbericht, nieuws. 9.25 Orkest- en vocaal concert. Orkest en de Wireless Singers". 10.50 Epiloog. Radio-Paris 1750 M. 12.20 Gewijde muziek. Cesar Franck-koor Preek. 1.052.10 Orkeslconcert. 5.055.55 De Homonyme Jazz. 8.35 Orkestconcert. 9.2011.20 Dansmuziek. Langenberg, 4-69 M. 8.209.20 Kath. Morgenwijding. 9.2010.20 Düsseldorfer Strijkkwartet en soli (clarinet, sopraan, declamatie). 12.201.20 Kamermuziek. Werag. strijk kwartet en rio 1.203.20 Voetbalwedstrijd Nederland Duilschland. 5.206.20 Werag-koor, -Orkest en Fr flansen, sopraan. 6.50 Orgelconcert en zang. 8.30 „Der Ackermann aus Bölimen", van J. van Saaz. Königwusterhausen, 1250 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Blaas-orkestconcert. 1.203.20 Voetbalwedstrijd Nederland Ruitsckland. 4.205.20 Orkestconcert. 7.35 „Requiem" van Mozart. 9.20 Nieuwsberichten. college van B. en W. in moeilijkheden te brengen. Spr. zou er voor zijn in de in structie in te lasschen, dat hiervoor ont slag kan volgen dan zal hij wel voorzich tiger worden. Bij de gehouden stemming werd met 8 tegen 3 stemmen besloten den post van 400 niet toe te staan, zoodat B. en W. in overweging zullen nemen, wat hun te doen staat. De andere posten op de hegroolingswijziging worden goedge keurd. Na eenige mededeelingen en rondvraag wordt de vergadering gesloten. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Hei vloekverbod. Wijziging begrooting 1927. Tarieven voor electrische verwarming. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Do Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld Bij de ingekomen stukken werd het ver zoek van den Bond tegen het vloeken breedvoerig besproken. De Voorz. stelde voor, daar dit punt in 1923 reeds behan deld is, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Darn is voor be handeling. De heer van Ruiten zou het gewenscht achten, dat ook onzedelijke taal werd ver- Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Pleinconcert. 12.35 Concert. 2.20 Gemengd programma. 4.50 Orkeslconcert. 7.20 .Concert. 8.5011.20 Orkestconcert. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Concert. Orkest en s,oli (ba riton. alt). Programma's voor Maandag 21 Nov. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het Trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cel lo. P. Jochems, piano. 4-405 55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.7.15 Dinermuziek door het Kling- Ensemble van Hotel Hof van Holland te Hilversum. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieber. 8.10 Volkszangavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen o.I.v. G. H. Goossens. Mevr. v. d. MeydeKruisbrink, zangeres. 8.50 Causerie door Mevr. Schaako Verkozen: Lederbewerking. 9.059.50 Operaconcert. ANRO-orkest o.I.v. Nico Treep. Greta SanthagensMan deis, sopraan. Joh. A. Schulze, tenor. R. v. Helvoirt, Pel, bariton. 10.30 Nylacte uit de opera Aïda, Verdi. Huizen 1840 M. (N a 6 u u r 1950 M.) 12.301.45 N.S.R.V. Orgelconcert te Utrecht. 6.157.Lezing van de serie Literaire voordrachten door Dr. Ph. Lansherg (N. C. R. V.). 77.30 Engelsche les. 7.308.N.C.V.R. 2e Les in pluim veeteelt door den heer Josset Sluis te Weesp 8.N.C.R.V. Concert. Ds. J. Panne hakker, Ned. Herv. Predikant" te Amers foort. Daventry 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten. I.202.20 Orgelconcert en London La- dies Trio. 2.50 Causerie. 3.20 Lezing. 3.35 A Brown's Quintet en solisten (so- pran, alt, bariton). 5 20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.40 Berichten. 6.50 Tijds.. weerb., nieuws. 7.05 Gramofoon. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Bach's fuge's. (piano). 7.45 Lezing: „Le Colonel" (Fransch). 9.05 Variëté. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Lezing: Beam Wireless. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Plantageliedjes. O. Kavann, alt. T. Kinniburgh, bariton. Koor en orkest. 10.35 „St. Cecilia's Eve", gedichtenvoor lezing 10.50 Orgelconcert. II.2012.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 5,055.55 Literair en muziekprogram ma. 8.5011.20 Concert. Op er et te-fragmen ten. Orkest, koor en soli. Langenberg 469 M. 12.301.50 Orkestconcert 5.206.20 Schubert-concert voor orkest 7.208.35 Hindemith-avand. Orkest, P. Hindemith, viola. E. Luebbecke, piano). 8.409.50 Declamaties van Willy Busch- hoff Daarna tot 11.20 Drkestconcert. Königswusterhausen 1250 M 11.207.30 Lezingen en lessen. 8.20 Italiaansche avond. J. Riawez, te nor. Orkest. Werken van Rossini, Cherubi- ni. Puccini. 9.50*10.50 Dansmuziek." Hamburg 395 M. 5.20 Concert. 6.20 Orkestconcert. 7.2011.20 Concert. Orkest en Ada Goldschmidt. piano. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.3510.35 Concert, koor. orkest. boden bij verordening. Hij vindt dat veel verschrikkelijker. De Voorz. zegt, dat di' reeds bij de wet verboden is. De heer van Dam oordeelde dat het misbruiken van Gods Heilige Naam het voornaamste is dat verboden moet worden, omdat dit zonde is. - j De heer Tondu, zou de hoofden van scholen en godsdienstonderwijzers willen verzoeken op hel vloeken te letten en te waarschuwen, niet alleen kleine maar ook grooten. De heer van Dam zou aan B. en W. willen opdragen een verordening te maken. De heer Tondu ontraadt dit en wijst op de vele moeilijkbeden, die bij het constateeren ontslaan De heer van Dam stelt voor een verordening tegen het vloe ken voor deze gemeente. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Noor- dam en De Vette. De Voorz. brengt dit voorstel in stem ming. Voor de heeren van Dam, de Vetie en Noordam; tegen de heeren Boot, Lie- vexse, Tondu en van Ruiten. Aan Dr. Job. Kijne wordt afschrijving verleend van belasting bij zijn vertrek. Het voorstel in de vorige vergadering door den heer van Ruiten gedaan inzake wijziging verordening op drinkwater, in verhand met de tuinders, wordt goedge keurd. Ook de legesverordening voor wat be treft het houwen van warenhuizen wordt goedgekeurd. OVER VARIABELE CONDENSATOR^ De variabele condensatoren worden ij een groote verscheidenheid van modelij vervaardigd, en daarbij kuunen we di verse vormen van de platen waarnemeij De werking blijft steeds dezelfde, al is ei wel degelijk onderscheid tusschen de ver, schillende type's. Indien parallel op een spoel, b. v. de an. tennekring, een variabele condensator gei zet wordt is men op een bepaalde golf] lengte afgestemd wanneer de condensatoj in zijn minimum positie (platen uit elkaar) staat, doch indien hij op maximum (pij$ ten in elkaar; gezet wordt is de aigesteuiuj golflengte ook veel grooter. De grootte van het aldus af te stemmen golflengte-gebit] wordt bepaald door verschillende factoren! De max. waarde, welke in den regti u,uuu5 Mfd. (5ÜÜ c.M.) bedraagt, is steeds juist doch in den nulstand is de capaciteit mei altijd nul. Bij de betere meriien is net ieti hoven nul, bij sommige merken be draag) het minimum, nog 1'20 «n< 1 in von max. capaciten. Niet dat dit zoo'u bezwaar nJ want tj wordt een zeer goede afstemming me<ie verkregen, b. v. een spoel van 200 Micro! henrij's zal afgestemd kunnen worden van 200 tot 600 M. Bij gebruik van een var.a- beien condensator van 500 c.M. met een minimum capaciteit van 50 c.M., 1/10 dus, Nu spreekt men van z.g. recht eiijn-com densatoren, waarin 3 soorten onderschei! den worden, n.l. frequentie-lineair, golf lengte-lineair en capaciteit-lineair. Möd noemt ze lineair of „réchte lijn" omdat in een grafische voorstelling een recüte lijn verkregen wordt, indien men de capa citeit, golflengte of frequentie uitzet op de horizontale lijn en de graad verdeeling geel! steeds dezelfde toename resp. van capa citeit, golflengte of frequentie De afstemsclierpte is hij alle drie lyjje'j precies hetzelfde; het golflengtebereik blijft hij dezelfde min. en max. capaciteit ooi hetzelfde. Met een „capaciteit-lineaire" con densator ontvangt men de stations top de korte-golf) zeer dicht op elkaar bij net be gin van de graadyerdeeling, terwijl ze hier voorhij zeer wijd uit elkaar liggen. Met een „golflengte-lineaire" conaeu- sator zijn ze meer verdeeld over de geheelu graadverdeeling en met het „frequentie- lineaire'' type is de afstemming meur uni form en Beter gesepareerd. De „capaciteit- lineaire'' condensator is in onbruik ge raakt omdat de afstemming van de korte- golf-stations er bezwaarlijk mede wurdij En nu zou men denken dat om dezelfde reden de „golflengte-lineaire" condensator niet meer gevraagd wordt nu bij de Euro- peesche golflengteverdeeling een onderlinge afstand in frequentie van 10 Kilo-cycin tusschen <le stations bewaard wordt. Zulks is echter niet het geval c-mdat men Lij de in gebruik zijnde afstemspoelen slectiü weinig stations kan hooren bij lagen con- densatorstand (200300 M.) en de meesie stations afgestemd worden in het midden en aan het eind van de graadverdeeling. Zooals gezegd is de afstemsclierpte voor beide type's gelijk. Indien men wil afstem men op twee stations welke in golflengte elkaar zeer dicht nabijkomen zullen deze stations bij de „golflengte-lineaire" con densator h v. 3 graden uit elkaar liggen en bij de „frequentie-lineaire" condensa tor 5 graden In het laatste geval is ue af stemming dus gemakkelijker en niet scher per. indien de iwee stations elkaar storen bij geuruik van een „goltlengte-lineaire" condensator sloren ze elkaar cok ïijg als er een „frequentielineaire"' condensator ge bruikt wordt. De afstemsclierpte of selec tiviteit wordt met het laatstgenoemde type dus niet beter, al is er cp de schaaiverdee- ling een grootere afstand tusschen die be paalde stations. Hetzelfde zou te bereiken zijn met een condensator \an geringere capaciteit, hoewel dan een kleiner golf lengtebereik bij de zelfde spoelwaarde ver kregen wordt Men kan dus beide type's-frequentie- lineair en golflengtelineair gebruiken. De „capaciteit-lineaire" condensator, die ie herkennen is aan de halfcirkelvormige platen, daarentegen is althans voor kor'e- golf-ontvangst weinig'geschikt. INGEZfPFH MEDFOFEUG I.E.M.C.O. KflOIO - Mare 70 - LEIDEN - Tel. 1118 LADEN VAN RADIO-ACCU 4 volt-27 A. II. 25 cent iasga 40 d. 13267 De heer Tondu vraagt of de bouw van warenhuizen in de gemeente ook toeneemt De Voorz. antwoordt, dat de vorige week nog vier nieuwe aanvragen zijn ingeko men. De begrooting 1927 eischt eenige wijzi- I gingen in uitgaven en inkomsten. De beer Tondu brengt daarbij ter sprake u* schoeiing bij Verzaal en wijst op de scha de aan dezen berokkend bij de verniel-1 wing door de gemeente van de schoeiingj voor perceel Zandstra, nabij de brug- j Deze is naar binnen gebracht en nu heelt de schoeiing van Verzaal meer kans aan-! gevaren te worden. Spr. vraagt, of er geefj schrijven van Rijnland is gekomen daar omtrent, De Voorz. zegt, dat B. en W. een schrij ven van Rijnland heeft ontvangen. Do heer Boot heeft de toestand vóór en na het herstel in het bijzonder opgenomen Dat de gemeente te veel naar binnen heel' geschoeiend is niet juist. Dc schoeiing ra" Verzaal is door de diepte van het wat# uitgezet. Rijnland zou dit steeds om «e breedte der vaart verbieden. De heer Tondu wijst er op, dat zetè grond van Verzaal was genomen. De Voor zitter meent van niet en leest de noia- rleele acte voor alsmede de brief van n* hoogheemraadschap Rijnland. De &ce? Tondu antwoordt dat dit alles juridisc juist kan zijn en handig bedoelt, maar m moot d ik- pfischH vau twqn hfinten bezi®8

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12