INGEZONDEN MEDEDEELING OE RAMP VAN DE „fWAFALDA". VERHALEN VAN REDDERS. Hl Do ..Evening News" heeft een onder- - 0yd gehad met den kapitein en de offi- jeren van de „Empire-Star", het vracht- Üchii'i van de Blue Star Line, dat het eerst ie in nood verkeerende „Principessa Ma- 1 akla'' bereikte en 210 opvarenden kon edelen en dat dezer dagen te Gravcsend binnenliep. Ter aanvulling van voorgaande berich- i gi geven wij een en ander weer. Wij passeerden omstreeks vier uur des I üddags de „Principessa Mafalda", aldus j apitcin Cooper van de „Empire Star". De vierde stuurman, die met den eer- j tea officier op de brug stond, zag, dat er raet het schip iets niet in den haak was [et sc li een in een kring rond te varen, en O bakboord te zwaaien. Toen heesch de i Jlafalda" de vlag en gaf een stoot op d aar sirene. on Ik draaide dadelijk bij en even later n iadden wij van haar een draadloos be- iebt „Gevaar in de machines". Wij stoomden volle kracht vooruit en g jen ontvingen wij het S. O. S.-sein. Toen i'i- bij het schip teruggekeerd waren, hei- het al over. Op het dek was de bemanning bezig de '"Jeddingsbooten, die volgepropt waren met innen, vrouwen en kinderen, neer te la- strijken en de menschen vielen in zee. Ik had de booten uitgezet en iedereen id zich aan voor het reddingswerk. Wij moesten de machine van ons schip [ilzetlen, want rond ons heen worstelden ïannen en vrouwen met de zee, en wij loesten voorkomen, dat zij in onze schroef gen zouden worden. Onze jongens erkten in het donker en pikten de men- clien uit zee op. Toen kwam het Hollandsche schip „Al- dat dadelijk zijn booten uitzette, spoedig daarop volgde de Fransche Formosa''. De eerste officier gaf een relaas van reen hij in een reddingsboot meemaakte Toen wij dertien menschen uit het wa- hadden gehaald, merkte ik, dat de lekte en opzij gescheurd was. Er wa- geen hoosvaten, zoodat wij met onze elfen het water moesten uitscheppen. Als we er nog iemand bij hadden ge- ke( urnen, zouden wij met de boot naar do I ieplc gegaan zijn. Het water stond bo- !n onze knieën. Onder de lichamen, die in zee ronddre- waren er oen aantal van kleine kin eren. Telkens weer wilden wij ze in de halen, maar als wij geen teekenen leven vonden, lieten wij ze weer schie- om plaats te maken voor de levenden. De vrouwen toonden een bewonderens- aardige kloekmoedigheid en wilden, niet booten gaan, voordat haar kinderen tred waren. or: De tweede officier van de „Empire Star7' was een van de eersten, die zijn schip verliet om hulp te gaan bieden. Ik roeide met mijn boot weg, aldus de tweede officier, en voor dat wij het wis ten, zaten wij tusschen de zwemmende en in het water spartelende menschen. Kinderen klemden zich aan de riemen vast en wij trokken ze in de boot. Ik voer vier of vijf keer tusschen de „Empire Star" en do „Mafalda" pp en neer. Het was verschrikkelijk, maar de jongens, die bij mij waren, hebben zich schitterend ge houden. Er waren een paar stokers tus schen, die niet wisten, hoe men een boot moet roeieu. Een van de dapperste kerels was Magee, een donkey-man. Hij is een geweldig poo- tig heer en zijn krachten kwamen dien nacht van pas. Vóór op de boot staande gooide hij een lijn uit tusschen de menschen, die in zee lagen en haalde met één hand achtereen vijf menschen in de boot. Toen de boot onder den achtersteven van de „Mafalda" roeide, gaf een man een lichtsein om midscheeps te gaan, daar er voor het schip gevaar van zinken be stond. Het gangboord stond nog maar drie passen uit het water. De eerste officier stond er kalm en bedaard bij. „Hoeveel kunt u er hebben?" vroeg hij. „Dertig" was het antwoord, en dertig vrouwen en kinderen kwamen naar bene den. Het zinken van het schip was het ver schrikkelijkste, wat ik ooit gezien heb. Het draaide in een cirkel rond' en helde toen over. Aan boord ontstond een paniek, maar de officieren en de bemanning kon den deze onderdrukken. Mannen en vrouwen sprongen van het schip in zee; allen hadden een reddings- gordel om. Het verlies aan menschenle- vens zou lang zoo groot niet geweest zijn, als de vrouwen in zee gesprongen waren, maar de meeste schenen bang te zijn. De bemanning van het verongelukte schip hield zich kranig. Wij hadden de grootste moeite om te voorkomen, dat wij in de draaikolken van het zinkende schip werden getrokken. De kapitein stond op zijn post op de brug, toen het schip zonk. Nadat het schip in de diepte verdwe nen was, konden wij de menschen in het water nog booren roepen en vlak boven de plek waar de „Mafalda" gezonken was, haalden wij nog vele drenkelingen op. Aan boord van de „Empire Star" deed men alles om het den schipbreukelingen zoo geriefelijk mogelijk te maken. Men kou hun natuurlijk geen kleeren verschaffen maar men deed zooveel mo gelijk in die richting, door hun kleeren in de machinekamer en in het stookruim te drogen. „Msb." Een onverwachte millioenen-erfenis. k'1 Een familie te Schwelm bij Barmen is hp iverwachts een millioenen-erfenis ten Ln iel gevallen. De erflater emigreerde in 48 naar Amerika en bepaalde in zijn nd stament, daar hij niets van zijn broer üdo weten, dat het pas vijftig jaar na ja dood zou geopend worden. Deze ter- ijn was in 1925 afgeloopen. Bij de opening van het testament bleek, K het vermogen van den overledene in- tischen tot 90 millioen mark was aange- ioei'1, waarvan ongeveer 80 pet. onder h< taal 29 erfgenamen verdeeld moest wor- •hi Men heeft twee jaar noodig gehad om de fgenamen die i&i verschillende staten van oropa wonen, te achterhalen. Een griezelverhaal. Onze lezers weten, dat spook- en grie- 'sl perhalen in Engeland aan de orde van dag zijn. Men scheen aan de overzijde hot Kanaal tot nu toe het monopolie dergelijke geschiedenissen tc bezitten. ao ook Groningen heeft thans een eigen riozelverhaal, en nog wel en, dat vol- ®2! rekt niet in geheimzinnigheid onderdoet tor dit uit Engeland, meldt de „Prov. Gr. "V Be omgeving die hij dergelijke gevallen to'n groote rol speelt, was hier wel bui tgewoon geschikt; het vreemde geval toft zich namelijk afgespeeld in het huis in wijlen notaris Sanders in de Station- laat. re^j In dat huis woont op het oogenblik'nog n dienstbode, die dezer dagei i iendin bij zich te logeeren had. id^chts nu, nadat de beide meisjes zich uste hadden begeven, begon plotseling het groote verlaten huis, een bel te ct iden. Niet de huisschel dat zou im- i as niet geheimzinnig zijn geweest ;ea ich een bel binnen in het huis. Men tot toegeven, dat dit inderdaad heel 'tornd was. Bovenal, omdat er gebeld ad van uit de slaapkamer van den over- fii Jon heer des huizes! Geen wonder, dat de beide meisjes doo- gj, "ik verschrikt ontwaakten. Zij hadden zich niet verbeeld, want nog steeds 'helde in haar kamer het electrische bel to, dat deze kamer verbindt met de "j Opkamer van wijlen den notaris. Licht maken was natuurlijk de eerste lachte van de meisjes. Maar tevergeefs ïd bel knopje van het electrisch licht 'gedraaid! Het bleef donker. En nog tods rinkelde in haar kamer de schel "U kan niet anders worden gezegd dan de beide meisjes zich uiterst kranig froegen. Ondanks het geheimzinnige en re? vmdo van het geval begaven zij zich oielijk naar beneden naar de slaapka- waar de bel in beweging werd ge- :ht. 0 openden de deur en bemerkten, dat het verlrek een brandlucht hing. Het "t aan het hoofdeinde van het ledikant feilde. föi snelden onmiddellijk naar de teJe- a en waarscuhwden de brandweer, die de bekende snelheid verscheen en het ^hiidendo brandje doofde. j[w was de oorzaak van deze vreemde Rieden is? Wie had de bel in bewe- gebracht, waardoor wilde 't licht niet o ndeo en hoo was het bed van den z'J ^toden notaris in brand geraakt? ,|S we in Engeland woonden, zouden de oplossing van het geval aan de fantasie onzer lezers overlaten. Een ver haal, toch dat met dergelijke vragen ein digt, zou de "geschiedenis nog geheimzin niger maken. Wij zijn echter iets nuchterder en geven er dus de verklaring bij: Boven het bed van wijlen notaris Sanders hingen twee draden. De eene was een trekker voor het aansteken van het electrisch licht en de andere draad voor de electrische bel. Nu waren beide leidingen van een verou derde constructie. Het gevolg is geweest, dat het koper van de draden door de isola tie heen, in contact is gekomen. Het resul taat daarvan was kortsluiting, het luiden van de bel, het uitgaan van het licht en het in brand geraken van het bed. Men ziet, de oplossing was heel eenvou dig. Maar dat neemt niet weg, dat het geval voor de beide betrokken meisjes vrij griezelig was. UIT DE Oi^G£¥fiMG_ RIJNSBURG. Blocmenlust. Dc veilingvereeniging „Bloempnlust" hield een ledenvergadering in de zaal van den heer J. J. Verbree. Er was flinke opkomst. De Yoorz., de heer Adr. den Heijer, sprak zijn voldoening uit over de uitkomsten van 1927, al is niet -te ontkennen dat de opbrengsten der bloemen den laalsten tijd niet loonend zijn voor de kweekers. Na enkele minder belangrijke mededeelingen kwam aan de orde het punt „besprekingen betreffende het veilen in verband met het a.s. sei zoen". De oorz. deelde mede, dat onder handelingen hadden plaats gehad met den heer Geelen over het aanleggen van elec trische geleiding en plaatsen van lampen benevens het plaatsen van een toestel op het afmijntoestel waardoor in het ver volg dit toestel op de stroom van het net en tevens op de bestaande accu kan loo- pen. Een en ander volgons het nieuwste systeem zooals meerdere veilingen al reeds hebben geplaatst en daar met groo te voldoening loopt. De heer Geelen, aan wezig, geeft de noodige toelichting en prijsopgave waarna do vergadering be sluit hiertoe over te gaan. Ingekomen is een schrijven van cenige leden waarin voorgesteld wordt den voorz. een gratifi catie te geven. Met verschillende bewijzen wordt het verzoek gemotiveerd. Do ver gadering bleek van hetzelfde gevoelen en meende hetgeen de voorz. voor de ver- eeniging doel, zeer te moeten waardeeren en dit te kunnen toonen door het aanne men van het voorstel. Aldus besloten. Do Yoorz., in de vergadering teruggeroepen, dankt voor dit bewijs van waaivleering. Enkele zaken, minder belangrijk, kwamen bij de rondvraag aan de orde waarna dan de Voorz. de vergadering sloot en men overging tot verloting van een groot aan tal prijzen, tuinbouwwerktuigen en luxe voorwerpen. TER AAR. Veilingvereeniging „Tuïndersbelang". Onder voorzittorscliap van den heer Joh. Rekelhof vergaderde Maandagavond de R. K. Veilingvereeniging „Tuindersbclang" in het café van den heer Verhoef. De voorz. heette in zijn openingswoord a-llen harte lijk welkom; alleen moet de voorz. de le den teleurstellen, dat do spreker van dezen avond over de aardbeienteelt-onder-glas door omstandigheden niet kon komen. 'stuijiAs(y C Vraagt Uwen bakker Bij de mededeelingen zegt de voorz., dat dezen zomer 11 vaten snijboonen voor re kening der verecniging zijn ingemaakt. Het aangekochte glas ten behoeve der le den is voor het grootste gedeelte reeds ge leverd; ook een gedeelte der lijsten zijn op het terrein aanwezig. De voorz. stelde voor, dat het glas door de tuinders zelf in de lijsten wordt geschoven. Mocht zulks niet met goed gevolg gaan, dan zal het door het bestuur worden aanbesteed. De pronkboonen zijn nog onverkoopbaar ge bleven, de erwtenboonen zijn voor een groot gedeelte verkocht en kunnen a.s. Dinsdag worden geleverd. Hoewel op de Juni-vergadering werd besloten over te gaan tot aankoop terrein, en overname ge bouwen, zegt de voorz., dat noodig is' dat thans opnieuw dit besluit zal worden ge nomen, omdat do Koninklijke goedkeuring na die vergadering is ingekomen, om tot overschrijven van eigendommen en hypo theek over te gaan. De voorz. vraagt de goedkeuring der vergadering. De totale kosten bedragen f 14.000. De vergadering besloot tot aankoop en overname gebou wen en tot de beschikbare hypotheek met alg. st. Thans is aan do orde de aankoop van tuinbouwbenoodigdheden door bemidde ling van het bestuur. Dc vooi'z. heeft met het bestuur den aankoop besproken "an dennehout. Reeds werd vorige week een voordeelige aanbieding gedaan; nog an dere aanbiedingen zijn binnengekomen, doch eerst zal worden afgewacht, hoeveel op de bestellingen binnenkomt. De kos ten zullen op de bestelde partij worden verhaald. Ook kan de benoocligde kalk en kunstmest, door bemiddeling der vereeni- ging worden betrokken. Wat de kosten der lijsten betreft merkt de voorz. op, dat deze f 123.75 kosten per 100, het glas f 17.10 per kist. Bij de rondvraag wordt op de vraag van den heer H. Egberts door den voorz. mee gedeeld, dat de kwitantie van het lidmaat schap van den L. T. B. gelijktijdig bij de uitbetaling der pronkboonen zal worden aangeboden. Nog andere voorstellen wer den gedaan o.a. in 't belang der tuinbouw- belangen aan te sluiten bij de groep vei- lingsvereenigingcn, wat op de eerstvolgen de vergadering als agendapunt zal worden behandeld. Dc directeur drong erop aan, dat de em ballage, welke nog in het bezit der tuin ders is, spoedig zal worden ingeleverd. Nog werd besproken een gedeelte dop erwten te contracteeren. De voorz. wil in- formeeren, in boever loonende prijzen kun nen worden bedongen, om anders tot teelt beperking over te gaan. Door don heer H. G. van Straalen wordt de tomatenteelt aanbevolen. Spr. acht het van groot be lang dat door een deskundige een lezing zal worden gehouden. Ook de teelt van tuinboonen driemaal wit, welke deze zo mer op de veiling aanwezig was en den tuinder betere uitkomsten gaf dan de ge wone zal in den a.s. zomer in den han del worden gebracht. Gezorgd zal worden voor goed zaadgoed, wijl daar een groot gedeelte van het welslagen van de oogst in is gelegen. Hierna sluiting. De Tuinbomvcursus. Dat dc tuin- bouwcursus van den Plantenzicktekundi- gendigen dienst slaagt, blijkt wel uit de groote opkomst der cursisten eiken Vrij dagavond. De eerste avond was begonnen met 29 deelnemers, voor den tweeden avond steeg dit getal tot 41. Het ligt in de bedoeling, dat ook een excursie zal worden gehouden, vermoedelijk naar het Westland. VOORSCHOTEN. Geboren: Cornelis z. v. J. H. van Tuyl en M. de Geus. Theodora Cor nelia Maria d. v. J. J. Nederhof en G. A. Zwartjes. WASSENAAR. De koster en zijn revue. Zooals be kend is vierde do heer Hugo van Veen op 1 November j.l. zijn 25-jarig jubileum als koster van dc St. Willibrorduskerk. Behalve een kerkelijk feest had do feest commissie op haar programma een vroo- lijken avond gezet,- welke den koster en zijn familie zou worden aangeboden en waarop de parochianen ook in de gelegen heid zouden zijn den jubilaris te huldigen. De eerste dezer avonden is Dinsdag in het Patronaatsgebouw onder groote be langstelling gevierd. Do bijeenkomst werd geopend door den Pastoor met gebed. Vervolgens deelde zijneerw. mede, dat liet kerkbestuur had gemeend naast de kerkelijke viering ook een avond van vermaak te moeten aan bieden en zoo juist had bem liet verzoek van de feestcommissie bestaande uit de heeren J. J. de Smit en G. Raaphorst be reikt, om er nog een avond aan toe te voegen, ten einde allen in de gelegenheid te stellen van hunne belangstelling te doen blijken. Zijneerw. wees er op, dat het kleine comité zich niet slechts tevreden had ge steld met de regeling van het feest, maar er zelfs niet tegenop had gezien een revue samen te stellen, waarin alle lotgevallen van het 25-jarig koslorschap passecren. Zijneerw. brengt die commissie daarvoor ten hoogste dank. Spr. hoopt ten slotte cn twijfelt er niet aan, dat allen zich zullen amuseeren. Hierna werd door twee dochters een echoone toespraak tot den jubilaris go- houden, met welke wensch de aanwezigen door applaus instemden. Toen begon het hoofdnummer van dezen avond, de opvoering van de Revue „Hoe is 't mogelijk". Hierin werden op werke lijk schitterend, gevonden wijze de voor naamste gebeurtenissen in 's kosters loop baan vertolkt. Allereerst kreeg men hom te zien als hoofd van de klokluiders, ver volgens werd hem een bloemenhulde go- bracht, dan zag men hem optreden als tuinman, als geldophaler, als bedienaar van het buffet in do patronaatszaal, met alle lusten en lasten van dat vak. Zelfs verscheen hij met vrouw en kroost, het laatste gezeten in den bokkenwagen, ten tooneele, zooals men hem voorheen des Zondags vaak langs 's Heeren wegen zag gaan. Eindelijk word hij met zijn familie ten tooneele geleid, om de hulde van allon in ontvangst te nemen. Zeer onder den indruk dankte do jubi laris voor alle gelukwenschen en geschen ken, hem toegestuurd op zijn feestdagen, onder den uitroep „Hoo is 7t mogelijk". Ook bracht hij dank aan het kerkbestuur, feestcommissie, allen, die deze avond had den opgeluisterd en alle parochianen, waarna een „Lang zal hij leven" door allen spontaan werd aangeheven. De zeereerw. heer pastoor was van oordeel, dat hij aan den dank van den koster niets behoefde toe te voegen. Hij kan niet anders dan getuigen, dat hij uit het bart had gesproken. Alleen deelde hij nog mede, dat Donderdagavond de revue nogmaals zal worden gegeven. Het was een vroolijke avond. Vermeld dient nog te worden, dat hot zeer goed gelijkend portret, van den jubi laris, geteekend door onzen plaatsgenoot, den kunstschilder G. Raaphorst, en gevat in keurigen eiken lijst, in een der hoeken van de zaal was opgesteld. DE RBJHSTREEK HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Begrooting 1928. Subsidies aan scholen. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmorgen to 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester, de heer J. van der Meulen. De voorz. opent de vergadering met ambtsge bed. De secr., de heer B. den Braver, leest de notulen der vorige vergadering, die on veranderd worden goedgekeurd en vastge steld. De voorz. doet voorlezing van inge komen stukken w.o. missive van Ged. Sta ten hou fl an de goedkeuring van raadsbe sluiten. Missive van Ged. Staten houdende bericht dat voor de Keuringsdienst van Waren over 1926 een bedrag an 55.92 door de gemeente is te veel betaald, welk bedrag met oen volgende rekening zal wor den vereffend. Schrijven van den inspec teur der dir. belastingen, dat voor de ge meente het bedrag aan opcenten grondbe lasting bedraagt 7711.63. Verzoek van de afd. Hazcrswoude-Koudckerk van de Holl. Maatschappij van Landbouw om een verwarmd en verlicht lokaaT der Open bare school tot het houden van een cur sus voor pluimveeteelt. B. en W. stel'cn voor aan het verzoek te voldoen, waar mede de raad zich kan vereenigen. Hierop komt aan de orde ondershandsrho verhuring van het voormalig tolhuis. B. en W stellen voor aan den heer Th. W. van Niekerk voor 75 in 1928 het voor malig tolhuis te-verhuren, wat wordt goed geondon. Op voorstel van B. cn W wordt beskoten do woning bij het raadhuis weer voor één jaar'tegen f4 per week onder dezelfde voorwaarden als het vorige jaar, aan de tegenwoordige bewoners Ie verhu ren. Vervolgens werd op voorstel van B. en W. besloten de tol aan de Gemccneweg weer voor één jaar in eigen beheer te houden en den heer P. Plomp als tolgaar der weer voor één jaar te benoemen te gen een vergoeding van 26 per week plus 5 pet. van de inkomsten der tol. Do voor zitter deelt mede dat tot cn met 1 Nov. j.l. de opbreugst der lol slechts 5 min der is geweest dan liet vorige jaar. niette genstaande. do tol dit jaar des Zondags is opengesteld. Wel een bewijs dat het verkeer enorm is toegenomen. De jaar wedde van de keuringsveearts werd, overeenkomstig een voorstel van B. en W vastgesteld op 1700. De heer A. J. de Jong informeert of dan in 't vervolg al de inkomsten als keurloon enz. zullen vloeien in de gemeentekas, waarop de voorz. be vestigend antwoordt. Op een vraag van den hoer D. Buitenhuis of de keurings veearts weer voor één jaar is benoemd antwoordt de voorz., dat het een vast aangesteld ambtenaar der gemeente is. Hierop stelt de voorz. aan de orde be handeling en vaststelling der begrooting over 1928. Bij de voorlezing van liet rap port der conimisie van onderzoek, stelt de commissie voor, het aanplagboord bij den heer Jochem aan de Gomceneweg cn dat geplaatst in het Ooslcinde te doen verval len en in p'aatfl daarvan een bord tc plaatsen bij de R.-K. kerk of de woning van den heer Jac. Verbey. Vervo'gens aan den weg, langs de woningen toebehooren- de aan den heer G. M. Natzijl aan de Go mceneweg, eenige verbeteringen aan tc brengen. Do heer M. ITeijker, lid der com missie van onderzoek, spreekt den wensch uit, dat bij het verdwijnen van hot bord hij den lieer Jochem dan tevens een ein de mag komen aan het ontsierende aan plakken van rcclamohüjetten aan den muur. De voorzitter zegt, dat B. en W zich kunnen vereenigen met het voorstel der commissie tot hot plaatsen van een bord iu het Westeinde hij de R.-K. kerk, en liet wegnemen van de lioidc andere bor den, omdat bij het Raadhuis oen bord is gep'aatst, waardoor voldoende gelegen heid is geboden, om zich op de hoogte te stellen van hetgeen wordt medegedeeld Omtrent het verbeteren van den weg langs de huizen hij den heer Natzijl achten B en W. liet beter te wachten, daar bij hot overnemen van de wegen door de pro vincie vermoedelijk ook dat gedeelte zal worden inbegrepen en hierdoor onnocdi- ge groote kosten kunnen worden h spaard. De voorzitter brengt de comm - sie een woord van dank voor het ver richten van haar werkzaamheden, en doeit nog mede, dat zeer waarschijnlijk de hi&- derlijke tolephoonpaal op den hoek vam den Gemecneweg zal worden weggeno men. De begrootiifg wordt daarop op voor stel van den voorzitter afdcelmgsgewijs behandeld. Bij de uitgaven is een post uitgetrokken voor onderhoud der gebouwen. Bij do post voor ambtswoning van den seereta- ms werd door den heer G. A. van Dam opgemerkt dat een groot bedrag hiervoor is uitgetrokken. De voorzitter licht dit nader toe en zegt dat alleen onderhouds werken aan de woning worden aange bracht die dringend noodig zijn om liet gebouw goed in stand te houden Aan het arrestantenlokaal zullen eenigo verbeten- ringen moeten worden aangebracht, daar door den Minister oischen worden go- steld, waaraan het gebouw moet vol doen. Bij de post „brandwoor" merkt de voor zitter op, dat door Ged. Staten wordt aan gedrongen tot het aanschaffen van een motorspuit voor de gemeente, desgo- wenscht in samenwerking met omliggendo gemeenten. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben gemeend hieromtrent nog geen voorstel aan den Raad te moe ten doen, daar door het aanbrengen van brandkranen en slangenwagen, naar hun meening, voldoende is zorg gedragen om bij het voorkomen van brand te kunnen voorzien, en het aanschaffen van oen motorspuit groote kosten zou vragen voor de gemeente. Door de heeren L. Noordam en D. Buitenhuis wordt do aandacht vav B. en W. gevestigd op de bewaarplaats der slangen van de spuit, eu wordt hier bij opgemerkt, dat op tijd luchten en droog houden een eerste vereischto is tot hot in stand blijven. B. en W. zullen van deze opmerking nota nemen. Bij de post salaris gemeente-ambtena ren stelt de heer Jac. van Beek voor do jaarwedde van de gemeente-opzichter met 100 te verhoogen, aangezien het hem voorkomt, dat, lettende op hetgeen door dezen ambtenaar wordt gepresteerd, het salaris niet hoog kan worden genoemd. Do voorzitter is van oordeel, dat alle lof kan worden gebracht aan hetgeen door dozen ambtenaar wordf verricht in het belang der gemeente, maar hij acht het niet ge- wenscht, op het voorstel in te gaan. De heer P. F. Veelenturf merkt hierbij op dat door het Prov. Wegenplan, dat in do naaste toekomst is, de werkzaamheden van de de gemeente-opzichter aanmerke lijk zullen verminderen, zoodat verhooging van jaarwedde op heden hem niet ge- wenscht voorkomt. De lieer Jac. van Beek kan zich hiermee vereenigen. De post voor bediening van de Oostbrug wordt op voor stel van B. en W. van 25.op 60. gebracht, met terugwerkende kracht ook voor het jaar 1927. De begrooting werd daarna met aige- meene stemmen vastgesteld op een eind cijfer van J 126.059.2914 voor den gewo nen dienst, met een onvoorzien van ƒ3500, terwijl voor den kapilaaldienst in ontv. en ui tg. op f 2970. De begrooting voor het waterleium-.-be drijf werd eveneens met algemeene stem men vastgesteld op 14 500 Wegens liet afloopcn in dit jaar van het contract voor opstalrecht brands;.uit huis Groenendijk met mevr. Visser voor 25 per jaar tegen een betaling van I per jaar, stollen B. en W voor met in gang van 1 Jan. 1928 met de tegenwoor dige eigenaar een overeenkomst aan to gaan voor 5 jaren tegen een vergueding van 5 por jaar, wal wordt goedtrevon- den. Bcs'oten werd tot publieke v. ...imng van het vischwater hij het station voor den tijd van 5 jaar, om alzoo een ieder in de gelegenheid te stollen dit water t» kun nen pachten Op voorstel van B. en W werd een aanvrage van de R.-K. school aan den Groenendijk om gelden voor het aanschaf fen van schoolbanken ingewilligd. Lor» aanvraag van de chr. school aan den Rijn dijk, om ge'den voor do getloelto'üke over kapping van de speelplaats, gaf aanlei ding tot b'reodoerige bespreking, in 't bij zonder over liet bedrag van 800, waarof do kosten waren geraamd. Na breed voerige bespreking, ;aan door ver schillende leden werd «l.genomen, werd door den heer P F. Veelenturf voorge steld indien de raad het verzoek inwil ligde, a'sdan door B. en W mol het be stuur der school iu overleg wordt getre den inzake do wijze van uitvoering dezei zaak, om zoo mogelijk oen minder kost baar plan uit te voeren. Met 9 tegen 2 stemmen, die van de hoeren D Buitenhuis en C. A. van Dam, werd hiertoe besloten. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd voor hot dorp do hoeren J. van der Meulen, A. Heesterman, A. F do Ruiter, A. P Heij- kcr, B. Offringa, L. .1. Windhorst en Jac. Bol. Voor don Rijndijk: P. F Veelenturf, E. Bersraa, F. W. Verklcij, W. J Kap- tein, Jac. Groen. F. G. A. Wille en B. den Braver. Na gehouden rond vraag sloot de voorz. dc vergadering. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Geen vloekverbod. De dorp straat waarschijnlijk gcasphalfeerd Alle leden tegenwoordig Na opening met een woord \an wöikoin door den Voorz. werden gebed en notulen gelezen. Ingekomen van Ged. Staten het wegen- plan, waaruit blijkt dat de weg in Nieuw- veen vanaf de Kaltenbrug tot aan de drie sprong in Blokland (grens provincie Utrecht) zal geasphaltcerd worden. Do heer Augustinus vraagt, of dc straat daar ook bij is inbegrepen. De Voorz. antwoord bevestigend, de gemeente zal nu slechts de noodige reparaties hebben te bekosti gen, maar groote werkzaamheden zullen achterwege blijven. De heer Iloogcrvorst vraagt, hoeveel dit de gemeente zal kos ten. De Voorz. antwoordt van f 600 per Kilometer per jaar. Het zal jaarlijks 1500 aan de Provincie kosten De af- stand van K hriig tot aan do Limmer- brug is 21 K.M. de rest komt voor polder

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7