'e ÏÏMdóobd (Bou/tomt hge Jaargang ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927 No. 5718 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling jr Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal cco per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaliDg. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEORAAGT: Gewone advertenfldn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of 'gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50 nummer bestaal uit vijl bladen, waaronder [lilluslreerd Zondagsblad. Giftige vruchten. jelfmoorden zijn geen zeldzaamheden. Fooral niet in de groote wereldsteden. Ja zijn mede een teeken des tijds. Dezer dagen werd uit Berlijn gemeld, een drietal jongelieden hadden beslo- een eind aan hun leven te maken. En Jan werd volvoerd. Een van hen trok revolver. Twee hunner waren op slag dood; de le verwondde zich zóó ernstig, dab nog in levensgevaar verkeert en in geval voor zijn verder leven blind zijn. En de reden van deze gruwelijke col- itieve daad? overlevende heeft ze meegedeeld n zijn moeder, toen deze hem in het sthuis kwam bezoeken. Hij vertelde, dat de drie vrienden uit eigen levensverachting bes'oten hadden zelfmoord te plegen. Ze had den den laatsten tijd veel aan filosofie gedaan en samen Nietzsche, Dosto- jewski en Tolstoi gelezen. Zondag middag hadden zij een lange discus sie over politieke onderwerpen. Ze waren het er tenslotte over eens ge worden, dat hun revolutionaire ver wachtingen wel nimmer zouden wor den verweenHjkt. Ze meenden, dat het leven als revolutionair hun geen kans mee. bood en dat het daarom nutteloos was in deze wereld te blij ven Wuthe, oen hunner, de sterkste peTsonnliikheid van de drie, welke anarchistische neigingen had, had ten slotte een revolver getrokken en voorgesteld samen ze'fmoord te ple gen Weinige oogenblïkken later wa ren de noodlottige schoten gevallen. „Hef Centrum" teekent hierbij aan: „Men kan het zich nauwelijks vreese- >r denken. Haar ook, welk een les en welk een larschuwing ligt in dit ontstellende feit, de verklaring, welke ervan gegeven ird, opges'otenl De hersens van deze drie ongelukkigen 'n de war gebracht door revolu- tnaire theorieën en het lezen van voor gevaarlijke werken, i zich wijsgeerig te vormen en hun fflnis van het leven te verdiepen had- 'd zij hun toevlucht genomen tot schrij- fs.jan wie Nietzsche de eerste was, en meesten invloed op hun geest en moed zal hebben uitgeoefend. Een drievoudige zelfmoord was het re- ftaat. in zelfmoord, omdat het leven voor geen waarde had, wanneer zij hun ro'utionaire ideeën niet konden verwe nden. ^ij hebben de hand aan zich- elven sagen, maar in waarheid zijn zij geval- i als slachtoffers van de giftige vruch- I waarmede zij zich hadden gevoed." Nu leidt niet alle slechte, anbi-godsdien- i?e, prikkelende lectuur tot zelfmoord, atuurlijk niet. Maar: toch wel tot ver- Dording van ziele-rust en tevredenheid, ziele-schoon en reine deugd! Daarom is vooral de taak en de plicht r ouders in deze zoo zwaar. Aan onze abonne's te Breezand. Jog steeds geen antwoord van den Di- deur-Gencraal der Posterijen1 ontvan- waarom wij aannemen, -dat het on- Koek nog niet afgeloopen is. Wij ge- B toe, dat het wel wat lang duurt, maar faouwen toch ook, U een afdoende op ging te kunnen mededeelen zoodra het ncht binnenkomt. Adm „De Leidsche Courant". BUiTEHLAWD Duitschland Bezuiniging dringend noodzakelijk. het gisteren gehouden congres van msischo landelijke gemeenten werd door in rijksminister van Financiën, Kohier, rede gehouden, waarin hij nogma op de dringende noodzakelijkheid j^eii afzienbaren tijd tot bezuiniging «stingverlaging te komen. 01 dusverre, aldus Kohier, hebben de J-enten vaak uitgaven gedaan, die met economischen toestand in Duitschland ®eaenmale onvereenigbaar waren. In and met de zware lasten, die op het ijisleven drukken, moeten wij ons zóó- j> inrichten, dat wij rondkomen met de L'^^^Aiug staande middelen- Admi- atievo herziening moet een einde ma- aan den dubbelen en drievoudigen ar- uer autoriteiten. Deze maatregel z>al aS niet beteekenen, dat de adminis tratie slechter wordt. Integendeel, wij heb ben vereenvoudiging noodig van boven naar beneden. Ook het belastingwezen moet vereenvoudigd worden. De rechten der landen en gemeenten blijven daarbij in elk opzicht onaangetast, ook, indien eventueel de rijksbelastingkantoren de aanslagen be palen. Men kan, zooals bij mij het geval is, het standpunt van het federalisme huldigen, of wel dat van den eenheidsstaat, maar nie mand mag door financieels ondermijning politieke doeleinden nastreven. Frankrijk Fransch-Joegoslavisch Verdrag geteekencL Gistermiddag om 5 uur hebben Briand en Marinkovitsj het Fransch-Joegoslavi sche vriendschaps- en arbitrageverdrag onderteekend. De twee staten verplichten zich bij dit verdrag elkaar niet aan te vallen, noch ter beslechting van geschillen hun toevlucht tot oorlog te nemen, uitgezonderd in ge vallen, waarin het om rechtmatige verde diging gaat of om verplichtingen, voort vloeiende uit het statuut van den volken bond. Verder verplichten zij zich alle geschil len, die niet langs vriendschappelijken weg kunnen worden opgelost, door arbitrage te Voorts zal de eene staat, voor het geval de andere van een derde zijde aangevallen wordt, binnen de perken van den volken bond maatregelen treffen ter verdediging van de nationale belangen en het grondge bied van den aangevallen staat. Het verdrag wordt voor 10 jaar gesloten Verder is overeengekomen, dat op ge zette tijden politieke gedachtenwisselingen zullen plaats hebben, teneinde, zooals het heet, de vredelievende bemoeiingen van bende staten met elkaar in overeenstem ming te brengen. De vervalschingsaffaire. Nauwe tij ks is de aangelegenheid der vervalschte Hongarsche vooroorlogsche obligaties' aan het rollen gebracht of er blijkt, dat men hier met een affaire van groot formaat te doen heeft- In vrijwel allo Europeosche hoofdsteden schijnen zich medeplichtigen te bevinden en de „ban kier" Blumenstein heeft, dank zij zijn ma nipulaties, millioenen en millioenen ver diend. In Weenen is een medeplichtige gear resteerd. Als vertegenwoordiger van het Oosten- rij ksche ministerie van Financiën is „Mi- nis terialrat" Wlassak naar Parijs vertrok ken om de Oostenrij ksche belangen waar te nemen. Volgens de „Nachtausgabe" is het zoo goed als bewezen, dat de „bankier" Blu menstein ook te Amsterdam, Londen, Brussel, Parijs en Boedapest medeplichti gen heeft. Engeland Een studentengevecht. Donderdagmiddag is Londen het too- neel geweest van een fiksche studenten kloppartij. De vechtpartij ontstond, doordat stu denten van King's Goljege een poging do den om University College binnen te drin gen om zich meester te maken van „Phi- neas", de.mascotte(I) van deze Uni versiteit, die boven aan de trappen van het gebouw was neergeplant. In totaal na men naar schatting een vijftienhonderd studenten aan de kloppartij deel. De stu denten van King's College trachtten de citadel van University College in te nemen met behulp van het doeltreffende projec tiel, dat koolstronken en niet meer geheel gave vruchten vormen, die bij lorrievrach ten vol werden aangebracht en waarmee de Stormloop werd ondersteund. Tallooze malen drongen de studenten van King's College met „Reggie", hun mascotte, voorop, en gewapend met appels, peren en ananassen en koolschijven als handgrana ten, door de. poorten van University Col lege, de vestibule van het gebouw binnen, doch even zoo vele malen werden zij te ruggejaagd door de verdedigers vau „Plii- neas'', die door een duizend meisjesstu denten die zich achter „Phineas" had den opgesteld om het gevecht gade te slaan onstuimig werden aangevuurd en ook van de daken van een paar portiers huisjes de invallers onder „vuur'' namen. Do politie stond aanvankelijk machteloos tegenover de overmoedige, vlugge vechters, die haar telkens weer verschalkten en, of schoon ongewild, ook haar onder vuur namen. Nadat de politie versterking had gekre gen gelukte het een eind aan het gevecht te maken. Verscheidene studenten werden gearresteerd. Van de vijftienhonderd vechtersbazen moest slechts één naar het ziekenhuis worden gebracht; dien had een appel wat onzacht in het oog getroffen.. Italië. De ver-ltaliaansching van Zuid-Tirol. Te Kastelruth (bij Bozen) heeft de de ken in opdracht van den burgemeester me degedeeld, dat het twoe-talen^stelsel in Zuid-Tirol opgehouden heeft te bestaan en dat alle opschriften ook de inscripties op do grafsteenen, in het Italiaansch moe ten luiden. De burgemeester van Margreit heeft opdracht gegeven, dat de preeken in de Italiaansche taal gehouden moeten wor den. De in het Duiffech gestelde opschriften op oorlogsmonumenten en grafzerken moe ten door Italiaansche inscripties worden vervangen. In de volksscholen te Bozen ia instructie gegeven, dat de kinderen niet slechts gedurende de lessen, doch ook tij dens de pauzen zich niet meer van de Duitsche taal mogen bedienen. Amerika Anti-rood eenheidsfront in Verre Oosten? Naar de „Chicago Tribune" (Parijsche editie), meldt, wordt er op het oogenblik door Engeland, Frankrijk en Neder land aandrang op de V.S. uitgeoefend om tot een gemeenschappelijke actie te "komen tegen het communisme in het Verre Oos ten, een actie, geboden door de van Sovjet zijde opgestookte onrust in de koloniën en onderhoorigheden dezer landen in en nabij het Pacific-gebied Tevens zou deze aciie zich moeten richten tegen de Chineesche boycot-politiek in deze koloniale gewesten, en dit zeker niet in de laatste plaats, daar de boycot door nationalistisch China com- morcieel erger is voor genoemde landen dan de eigenlijke communistische roerig heid Vier maanden geleden is een Engelsche actie in dezen zin uitgegaan van Brltsche Kamers van Koophandel in OosPAzië en in Australië, en vervolgens werden bij de resp regeeringen gelijksoortige stappen ondernomen door de handelsbelangen van Frankrijk en Nederland. Toen voelde men, dat gezamenlijke actie geboden was. De Britsche minister van Koloniën, mr Amery, nam voeling met zijn Nederland- schen collega, dr. Koningsberger; tusschen heide bewindslieden kwam (zegt de „Tri bune") een algemeen accoord tot stand voor de onderdrukking en inbedwanghou- ding van alle revolutionaire bewegingen in de Pacific-koloniën der twee landen Dit anti-Sovjet-bloc vereischt echter ook de betrekking in de combinatie van de be langrijke eilandengroep der Philippijnen. De Amerikaansche handelsbelangen aldaar hebben reeds hun oprechten steun toege zegd. maar de „non-entanglement"-poIitiek der V S. scheen een onoverkomelijk be zwaar voor een officieele deelneming van Washington. Thans zouden volgens de „Tribune" pogingen worden gedaan om Washington te overtuigen van de noodzaak van een eenheidsfront tegen het communis me. Het is, zegt dit blad, mogelijk dat on der deze omstandigheden de regeering der V. S. bewogen wordt, zich bij een gemeen schappelijke politiek, strikt beperkt tot de Pacific-eilanden aan te sluiten. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet. Algemeens motiveering. Het wetsontwerp strekt om meer plaats in te ruimen aan voorzieningen, die uit het maatschappelijk leven opkomen. Bovendien bevat het verschillende andore wijzigingen en aanvullingen, die voor een deel haar motief vinden in de omstandigheid, dat in de veertien jaren na de totstandkoming der Ziektewet als gevolg van den wereld oorlog veranderingen in de economische verhoudingen zijn ingetreden, waardoor een aantal bepalingen der Ziektewet, welke welstands- en loongrenzen stellen, niet meer beantwoorden aan de bestaande toe standen. Voorts kwam in den loop dier ja ren wijzigingen van andere wettelijke re gelingen benevens internationale verdra gen tot stand, waarmede de Ziektewet in overeenstemming behoort te worden ge bracht. Voorgesteld wordt de verzekering uit te strekken, tot alle loonarbeiders, onverschillig of zij in dienst van een on derneming dan wel in dienst van een parti culier arbeid, verrichten en onverschillig ook of zij in vasten dan wel in lossen dienst verkeeren. De verzekering wordt voorts onafhanke lijk gemaakt van do hoogte van het loon van den arbeider. Ook de uitsluiting van de verzekering van den arbeider, wiens dagloon een zeker nader vast te stellen bedrag te boven gaat, zal komen to vervallen. Intusschen zal, naar het voorbeeld der ongevallenwetten, geen ziekengeld naar een hooger dagloon dan f 8 kunnen worden Nog eenige bijzonderheden. Het wetsontwerp stelt naast de verzeke ring bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid de verzekering bij een erkende bij zondere ziekenkas, bij een erkende onder nemingsziekenkas en bij een erkende be- drijfsvereeniging. Géén plaats is ingeruimd aan de voorzie ning tegen geldelijke gevolgen van ziek ten, geregeld bij collectieve arbeidsover eenkomst. Dit verhindert niet, dat tusschen werkge vers en werknemers in een bepaald bedrijf wordt overeengekomen, dat bijv. het uit te betalen ziekengeld 80 pet. of meer van het dagloon zal bedragen of dat de werk gever de volle premie voor do verzekering of meer dan de helft daarvan voor zijn rekening neemt. Voor de bijzondere ziekenkas wordt een minimum aantal leden vereischt van 2000, voor de ondernemingskas is het minimum gesteld op 400 verzekerden. - Het ontwerp opent echter aan de bijzon dere kas, welke minder daji 2000 leden telt, gelegenheid om toch te worden erkend zij onder zekere voorwaarden toetreedt tot een Vereeniging van zieken kassen, waarbij te zamon 5000 personen zijn verzekerd. Voor de bedrijfsvereeniging wordt als eisch gesteld een minimum verzekerd loon bedrag van f2J4 millioen, welk bedrag een aantal verzekerde arbeiders van ongeveer 2500 vertegenwoordigt. ZUID-HOLLANDS WEGENPLAN. Het verslag der commissie uit de Prov. Staten verschenen. De door de Prov. Staten van Zuid-Hol land ingestelde commissie heeft thans ver slag uitgebracht over het provinciale we genplan. De meening werd uitgesproken, dat een wegennet van 441,5 K.M. niet vol doende is om de verkeerstoestanden in de verschillende dcelen der provincie op een behoorlijk peil te brengen, en dat zelfs een wegennet met 564.6 K.M. lengte, zooals dat door den minister is aangegeven als maximum-lengte, daartoe niet voldoende zal zijn. Door onderscheiden loden werd aangedrongen op een kortoren termijn van uitvoering var. het plan dan het tijdvak van 5 jaar, waarvan Ged. Staten bij hun toelichting tot het voorstel uitgaan. Deze leden meenen, dat dit tijdvak zoo eenigs- zins mogelijk tot 10 jaar terug moet wor den gebracht. Begrooting van Binnl. Zaken. Wijziging der Gemeentewet te wachten. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting Binnenlandsehe Zaken en landbouw van 1928 deelt de Mi nister mede, dat hij zoo spoedig mogelijk een wetsvoorstel zal indienen tot wijziging der gemeentewet in verband met een wet telijke regeling der samenwerking van ge meenten. Verder lezen we nog in dat Antwoord, dat de Minister wijziging der Krankzinni gen-wet zal vorderen; dat hij togen in stelling van een Landbouwraad is, dat be sprekingen inzake overbeviesohing der Noordzee nog gaande zijn. Vragen van Kamerleden. De treindienst Den Ha a g Leiden. Op de volgende vragen van den beer Schaper, lid van de Tweede Kamer, 1. Is de minister bereid, op korten ter mijn een onderzoek in te stellen naar de bezetting der treinen, rijdende lueschen 's-Gravenhage en Leiden, in het bijzonder naar die van trein 1088, vertrekkende van den Haag om 17.27, waar telkens, volgens betrouwbare ooggetuigen, ten aanzien van de derde klasse een onbehoorlijk gedrang ontstaat om in den troin te komen, terwijl bij vertrek de derde klassewagens op er gerlijke wijze zijn ovcrvuld, zoodat tiem al len van reizigers op elkander gedrongen moeten staan? 2. Wil de minister, indien deze toestand als bovenomschreven wordt bevonden, ten spoedigste maatregelen uitlokken om aan dien misstand een einde te maken? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1 en 2. De electrische treinen, die aan vankelijk overbezet waren, zijn door het bijplaatsen van een rijtuig derde klasse of door het inleggen van voortreinen zooveel mogelijk ontlast. Door deze maatregelen is ook de overbezetting van trein 1088 op geheven. De doorvaart der Mallegatsluis te Gouda. Praeadvies van Ged. Staten op het adres van Schutte vacr. In hun praeadvies op het adres van de Schippcrvcrceniging Schut te va er aan Prov. Staten van Zuid-IIolland inzake do doorvaart der Mallegatsluis te Gouda bo- toogen God. Staten, dat uit verkregen ge gevens blijkt, dat er voor het oogenblik weinig verbetering in de schutgelegenhcid aldaar is to verkrijgen en dat de eenige afdoende oplossing is de spoedige tot- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Fransch-Joegoslavisch verdrag getee- kend. Een studentengevecht te Londen. Een anti-communistisch eenheidsfront in het Verre Oosten? BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet (1ste blad). Minister de Geer is begonnen met zijn be antwoording van de sprekers, die bij de Al- gemeene Beschouwingen over de Staatsbe- grooting het woord hebben gevoerd (2c bi.) Eenige persstemmen over bet noed vetj» voor de aardewerk'industrie (2de blad) Mededeelingen over een margarine-con cern (2de blad) standkoming van de nieuwe vaartverbin ding GouweHollandsche IJ sa el. Derhalve stellen. Ged. Staten voor, aan adressante te berichten, dat or in afwach ting van die nieuwe vaartverbinding va& wege de Provincie geen maatregelen bevor derd kunnen worden, welke tot de door adressante gewenechte verbetering in de schutgelegenheid aan de Malleeatalui» zouden knnnen leiden. De corruptie in Den Haag. Ook een G.E.W.-a mbtenaar ontslageïi. Thans is ook een ambtenaar bij de Ga meentelijke Electricil cits werken to 's-Gra venhage door B. en W. in hun verger-i -a van gisteren ontslag verleend en wel we gens het aannemen van gelden van een leverancier. De gasdirecteur te Waalwijk. Op verzoek eervol ontslagen. In de gisteren gehouden openbare vit ting van den gemeenteraad van Wonlv. i k was ingekomen een schriftelijk verv ek van don directeur van het gemeentelHo gasbedrijf om eervol ontslag met in«mng van 1 Mei 1928. Zooals men weet is in do geheime vergadering van 4 Novemhor, waarin de corruptie-kwestie in liet irnste- drijf aan de orde was, het voorstel geop perd don directeur gelegenheid te geven oen aanvraag om eervol ontslag in te die nen. Het verzoek van den directeur is met al- gemeene stemmen aanvaard. Aardenburgs verkiezingskwestie. Togen den gemeent e-o nt v a n g e i vier maanden geëischt. Bij de behandeling voor de rechtbank te Middelburg van de zaak tegen G. P. H. W., gemeente-ontvanger te Aardenburg, ver dacht van knoeierijen bij de verkiezingen, eischtc do Officier van Justitie ter zake van valschhcid in geschrifte een gevange nisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. Houbon, uit Breda, pleitte vrijspraak. Uitvoer van melk naar Engeland. In het Engelsche Lagerhuis werd Don derdag den minister van gezondheid de vraag voorgelegd of hij zich op de hoogte had gesteld omtrent het feit, dat de ver koop van gecondenseerde afgeroomde melk, zooals die in Engeland uit Neder land wordt ingevoerd, in Nederland zelf is verboden; voorts of hij zich op dfl hoogte heeft gesteld van de voorschriften en bepalingen, welke hij de fabricage van dit melkproduct in Nodorlnnd en Dene marken van kracht zijn. In antwoord hierop deelde Neville Chain» berlain mode, dat een onderzoek is inge- steld, zoowel in Nederland als in Dene marken, onder welke omstandigheden c( afgeroomde melk wordt geproduceerd; dit onderzoek werd verricht door een vat zijn medische ambtenaren en inspectcui van do mclkvoorziening van zijn departo ment en oen ffrofessor van de universiteit to Reading. Op het oogenblik oven-weegt d« minister, in welken vorm hij do resultaten vau dit onderzoek waaronder een omschrij ving van de van kracht zijndo bepalingen en voorschriften dienaangaane in beide landen, aan de leden van het huis ter in formatie kan voorleggen. Insigne voor Kraamverpleegsters. Do Minister van Arbeid enz. heeft be paald: Aan de verplcogsters, welke de aan. teekening voor kranmverplcging hebben verworven wordt vergund het insigne, bo hooiend bij haar diploma, te doen voon zien van een ooievaar in half hoog relief van zilver 833/000, aangebracht op don verticalen arm van hot kruis, metende vat de punt n den kop tot den teen van dei poot .3 cM.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1