INGEZONDEN MEDEDEELING ONDERJURKEN Fijn GEMOLTONNEERDEN- te hebben toegebracht. Zekere F. uH Raams donk, die te dezer zake mede was aange houden, is nu op vrije voeten gesteld Een Beval van chantage. Een juffrouw te Rotterdam kreeg Dins dagavond, toen haar man uit was. bezoek van den 23-jarigen M. S. trft Amsterdam, die haar vroeg, hem f 250 te geven; anders zou hij haar man vertellen, dat zij wel eens met een ander was uit geweest. Do juffrouw zei zooveel geld niet te hebben, maar zij verklaarde zich bereid, bet gevraagde bedrag te gaan leenen, bij kennissen. S. vond dit goed en ging met baar mee naar de woning van deze kennis sen. Daar is hij buiten blijven wachten, tot de juffrouw, die binnen gewoon op visite was gegaan en geen geld te leen had ge vraagd, weer buiten kwam. Zij vertelde, dat de kennissen haar niet vóór den volgenden dag konden helpen en vroeg om uitstel. S. stemde hierin toe en sprak af, de juffrouw den volgenden dag, dus Woensdag op den Goudschen Singel te ontmoeten. De juffrouw heeft evenwel in dien tusschentijd de politie gewaarschuwd. Toen zij Woensdagmiddag op de afge sproken plaats kwam, waTen een paar re chercheurs in de buurt. Voor alle zeker heid had de juffrouw een couvert meege nomen waaruit een bosje bankbiljetten van 10 stak. Het waren evenwel geen echte biljetten, maar reclame-papiertjes, welke een gelijken rand als bankbiljetten hebben Toen S. de biljetten wilde aanpakken, is hij aangehouden. Nadat gisterenmorgen proces-verbaal te gen hem was opgemaakt, is hij weer op vrije voeten gesteld. Brand. In de sigarenmakerij gevestigd in de Noorderstationstraat te Groningen, is gis terenmiddag. naar de „Tel." bericht, brand ontstaan in de drooginrichting. Een rich in de droogkast bevindende kachel is ver moedelijk to heet gestookt, waardoor de bouten vloer vlam vatte. Beneden deze si garenmakerij is het pakhuis gevestigd van de firma Adresch en Louwerens. De brand deelde zich ook aan dit pakhuis mede. De groote hoeveelheid sigaren in de bovenver dieping en een gedeelte van den inventaris der firma Adresch en Louwerens gingen verloren. Een auto werd zwaar beschadigd. De inboedel van de bovenverdieping en de sigaren waren niet verzekerd. De heeren Adresch en Louwerens waren verzekerd voor circa f 9000. De schade moet echter meer bedragen. Drie gulden verdiend met een brief. Vóór eenige dagen (aldus vertelt het ,,H. Dwerd een ingezetene van Haarlem betrapt dat hij met een vierwielig motor rijtuig zich niet hield aan de regeling van het verkeer, waarvoor hij van den agent van politie die hem betrapte een proces verbaal ontving. Hem werd. zooals tegen woordig voor dergelijke overtredingen de gewoonte is. een bonnetje overhandigd vermeldende de overtreding en tevens de oproeping om te verschijnen op de zitting van het Kantongerecht. Nu is het evenwel ook mogelijk om vóór den verschijningsdatum zich te wenden tot den ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij het Kantongerecht ten einde de voorwaarde te vernemen waaronder een strafvervolging kan wonden voorkomen. De betrokken persoon die bovenomschre ven overtreding had begaan wendde zich ook persoonlijk tot den ambtenaar met bet verzoek op welke voorwaarde hij van de strafvervolging vrijgesteld kan worden, waarop hij ten antwoord ontving, dat dit kon geschieden bij een boetebetaling van 8.De man vond dit bedrag veel te hoog en wees op den slechten tijd enz., doch het hielp hem niets; de ambtenaar bleef bij de aQht gulden en liet zich niet vermurwen. Do bekeurde besloot nu schriftelijk de voorwaarden te vragen. Men kan zich zijn verbazing voorstellen toen hij als antwoord op zijn brief do mededeeling ontving dat hij er met een boete van vijf gulden van af was De man had dus met zijn brief 4r*e gulden verdiend Waarschijnlijk had de ambtenaar, die elk geval op zichzelf beschouwt, zich toen hij een beslissing nam op het schriftelijk verzoek, niet herinnerd dat hij te voren bij een persoonlijk onderhoud met den betrok kene een andere beslissing had genomen ten aanzien van hetzelfde geval. Een dramatische maatregel. Waarschijnlijk door het feit dat bij een vechtpartij aan den Geerdijk te den Ham de vorige week een revolver werd ge bruikt, is thans, naar de „Zw. C." meldt, door het hoofd der plaatselijke politie last gegeven, dat allen, die daartoe niet be voegd yjjn, de vuurwapenen en munitie, welke zij voorhanden hebben, binnen acht dagen moeten inleveren ten gemeente huize. Buitengewone vischvangst. De stoomtrawler IJ M. 176 (Holland II) is gisteren met oen buitengewone vangst te IJmuiden teruggekeerd. Het vaartuig, dat slechts twee dagen in zee was ge weest, besom de voor de aangevoerde la ding visch niet minder dan 4300. Niet alleen voor de betrokken reederij, doch ook voor de opvarenden die een zeker aandeel in de besomming krijgen ie dit een mooi bu Herkans je. De eerste sneeuw. In de buurt van de gemeente Holten U gisternacht sneeuw gevallen; in Zmd- Ümburg gistermorgen. Onveilig strand. Hot strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Maandag 14 en Dinsdag 15 "dezer, telkens van 10.30 tot 2.30 nam. en op Woensdag 16 en Donderdag 17 dezer telkens van 9 uur voonn. tot 2 30 nam. wegens hel schieten met geschut. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. De Neckar buiten zijn oevers. Aanzienlijke materieele schade. Ten gevolge van de aanhoudende ze gens der laatste dagen is de Neckar bui ten zijn oevers getreden. Groote uitge strektheden land staan onder water. Te Stuttgart slaan de lager gelegen straten in de wijk Kannstadt diep onder water. Bij Ruchsen is het spoorwegverkeer gestremd; het water heeft daar den spoordijk onder mijnd. De Neckar, welks normale stand 1.2 M bedraagt, heeft heden met een stand van 4 M. zijn hoogste peil bereikt. Het vuile water voert groote hoeveelheden huisraad, planken, boomstammen en vele cadavers van verdronken vee met zich mee. Ook te Heilbronn zijn de langs de oevers gelegen straten overstroomd, waar bij het water de huizen binnendrong. In verband met het uitgestrekte gebied, dat door de overstrooming getroffen is, zal de schade die op het oogenblik nog niet te overzien is in elk geval zeer aanzienlijk zijn. Te Zweibrucken in de Palts is de in het Oosten der stad gelegen noodwonin- genwijk in den afgeloopen nacht door het hoogo water geteisterd. In korten tijd steeg het water uit den Schwarzbach in de woningen tot circa een meter hoog. De brandweer en de geneeskundige hulp moesten meer dan honderd personen, o.w. 38 kinderen, uit bet water redden. Te Neurenberg is de Pegnitz buiten haar oevers getreden, waardoor een aan tal straten in de stad onder wator staan. De rivier is vol voorwerpen, die uit de omgeving door het water zijn meegevoerd. Te Saarbrücken is de Saar sinds giste ren met drie meter gestegen. De was be draagt op het oogenblik nog circa 2 c.M. per uur. STORM OP DE FRANSCHE KUST. Stoomschip en visschersboot vergaan. Op de Fransche kust woeden sedert eenigen tijd hevige stormen, die groote schade veroorzaken en het scheepvaart verkeer belemmeren. Te Cherbourg is de geheele scheepvaart stilgelegd, terwijl te Omonville door de vloedgolven tal van buizen werden overstroomd, zoodat de be woners moesten vluchten. Nabij Plouguer- neau is een Engelsch stoomschip vergaan, de bemanning kon gered worden. Ter hoogte van Gascogne is een visschersboot met 8 opvarenden vergaan. Storm op de Spaansche kust. 9 d o o d e n. Langs de kust van de Straat van Gi braltar tot Santander heerscht storm. De havens van Cadiz, Vigo en La Go- runa zijn gesloten wegens het slechte weer en huizenhooge golven beletten het ver keer over den weg van de landengte, wel ke Cadiz met het vasteland verbindt. Te Vigo dreven twee visschersschepen tegen elkaar op, waardoor er één in tweern brak. Negen van de twaalf schepelingen verdronken. Te Gogollon in de provincie Burgos woei de toren van de kerk omver. Paniek bij een brand te Windsor. Twee personen in de vlammen omgekomen. Opgewonden tooneelen hebben zich gis teren te Windsor afgespeeld tijdens een zwaren hrand in een groot woonhuis, waarbij twee personen omkwamen. Om halfvijf gistermorgen werd Windsor opge schrikt door het bericht, dat een hev.ge brand in de „Elm-flats" woedde. De brand ontstond in de keuken van een der wonin gen en het vuur greep met zoo groote snel heid om zich heen, dat velen slechts op het laatste oogenblik gered konden worden door uit het raam in opengehouden dekens te springen. Een weduwe kon echter niet meer gered worden, evenmin als een man, die kortgeleden zijn been had gebroken en zich bij het loopen van krukken moest bedienen. Zijn vrouw liet haar kindje uit het raam in een opengehouden deken val len en durfde zelf niet te springen, zoodat de man zijn vrouw uit het raam moest duwen. Hij zelf deed wanhopige pogingen om uit het raam te klimmen, doch plotse ling viel hij terug in de vlammen. Ongeluk aan een spoorbrug. Vijf schilders te water. Terwijl vijf schilders aan de nieuwe spoorbrug over de Kempische vaart op den Dam te Antwerpen aan het werk wa ren op een aan de brug hangende stelling, brak plotseling één der planken van deze stelling, zoodat het vijftal te water viel. Twee hunner konden zich zwemmende redden en twee andere werden door bur gers op het droge gebracht. De vijfde een ter kon eerst eenigen tijd later worden op gehaald en bleek te zijn overleden. Trein ten gevolge van een cycloon ontspoord. Ten gevolge van een cycloon is bij La Robla in de Spaansche provincie Leon een trein ontspoord. Twee personen wer den gedood en drie gewond. Bomontploffing. Uit Piltston (Pennsylvania) wordt ge meld, dat daar voor de derde maal bin nen den tijd van vier weken weer een bom ie ontploft. Ditmaal werden het nieuwe gebouw van de hoogeschool en een kerk ernstig beschadigd. Onder de bevolking heerscht tengevolge van deze herhaalde bomaanslagen een paniekstemming. Twee kinderen bedolven. "Woensdagmiddag maakten een 23-tal kinderen uit Weenen onder leiding van him onderwijzer een uitstapje naar den Lagerberg. Bij het Lagerboschje kwam men bij een open zandplek, waar de kin deren onder toezicht van den onderwijzer Wollen f 2.85, f 4.35, f 6.85 en hooger WOL met ZIJDEN- f 5.95 en f 7.95 f 0.95, met 15 et. per maat stijgend Dito 9182 DIRECTOIR-PANTALONS f0.55, met 15 ct. per maat stijgend IN DIVERSE KLEUREN. ■i WOLMAGAZIJN in bet zand gingen spelen. Plotseling zag hij tot zijn ontzetting van een hoogte van twee meter een groote massa zand losko men en op de zandplek neerstorten, waar bij twee acht-jarige jongens bedolven wer den. Met groote krachtsinspanning kon hij een van hen intijds bevrijden. Toen de on derwijzer met oen toegesnelden brigadier van politie het andere slachtoffer te voor schijn bracht, gaf deze geen teekenen van leven meer. "Waarschijnlijk was door de kracht van de vallende zandmassa zijn borstkas ingedrukt, waardoor de dood in trad. Het drama te Köpenick. Het gebeurde opgehelderd. Het drama te Küpenick, waarbij van drie jeugdige communisten er twee, door schoten getroffen, den dood vonden, is thans opgehelderd. Haag, de eenige, die is blijven leven, heeft verklaard, dat hij en zijn beide vrien den besloten hadden, zelfmoord te ple gen, omdat hun revolutionaire verwach tingen toch nooit in vervulling zouden gaan. Spoedig nadat dit plan was vastgesteld, waren de schoten gevallen, met het beken de noodlottige gevolg. Haag verkeert nog altijd in levensgevaar en zal, als tyij niet sterft, blind blijven. Een losgebroken stier. Gevaarlijke schietpartij. In éen der Farjjscne voorsteden heeft een losgebroken slier schrik en ontstelte nis onder de inwoners verspreid. Een hoele polmeinacht werd op de been gebracht om net woedende dier te van gen, doch deze dienaren van Hermandad le\erden meer gevaar op voor de veilig heid der burgerij dan vuor die van ueü viervoetigen woesteling. Een 10-tal scho ten weruen gelost, waarvan er echter geen enkel doel trof. Dies zette het beest zijn wiluen galop onvermoeid voort. Een politie-inspecteur wist tenslotte een karabijn te bemachtigen en schoot daar mee den stier neer. Een Rubens gestolen te Antwerpen. Dader vermoedelijk bekend. Gistermiddag constateerde de 81-jarige weduwe van Hal-Maillard te Antwerpen, dat gedurende haar afwezigheid uit daar woning een schilderij van Kubens, voor stellend de onthoofding van Johannes den Dooper was gestolen. In de kamer waren in het geheel geen sporen van de inbraak waar te nemen. Iemand uit de omgeving van mevrouw Van Hal wordt van den diefstal verdacht. Op gelijke wijze is on langs uit hetzelfde huis een schilderij van De Braekeleer gestolen. Een 8-jarige moordenaar. Zijn b r o er t j e m e t s p r i t us begoten en aangestoken. Te Butzweiler (voorstadje van Mülkau- sen) beeft zich een vreeselijk drama afge speeld in een huis, dat door zekere familie Braun bewoond wordt. De vrouw des hui zes liet een kind met zijn broertjes van resp. 8 en 3 jaar in de woning achter. Toen de kleine in de wieg begon te hui len, haalde de oudste jongen uit de keuken, een flesch brandspiritus, begoot daarmee zijn broertje en stak d'e wieg in brand. In weinige minuten had het ongelukkige kind zware brandwonden bekomen en 'slaakte hartverscheurende kreten. De moeder, die inmiddels teruggekeerd was en zich reeds op de trap bevond, toen de kleine begon te schreeuwen, ijlde op het brandende wiegje toe en kon het vuur blusschen. Het vreeselijk verbrande kind stierf echter in het ziekenhuis. De jonge dader zeide, toen hij den dood van zijn broertje vernam: „Ik ben blij, dat hij dood is, dan hoef ik niet meer op hem te passen. Wanneer ik weer eens op mijn andere broertje moet passen, dan doe ik betzelfde met hem!" Moord uit wrok over onrecht. Voor de rechlbank te Dassau heeft gis teren de koopman Schröter terechtgestaan wegens moord op de landgoedeigenaar en gepensionneerd ritmeester Klepp en po ging tot moord op diens twee zoons. Beklaagde's moeder had indertijd voor de inflatie een boerderij aan Klepp verkocht, maar een deel van de koopsom als hypotheek laten staan. Dit bedrag had Klepp, toen de inflatie later haar toppunt bereikte, afbetaald, in vrij wel waardeloos geld en was doof gebleven voor de vortoogen van bekl. en zijn moe der, dat zij in elk geval recht hadden op een redelijk bedrag in goudwaarde. Bekl. was over dal onrecht zoo verbit terd geworden, dat hij besloten bad Klepp te dooden. De rechtbank heeft Schröter wegens den moord ter dood en wegens de poging tot moord tot 5 jaar tuchthuis veroor deeld, doch hem aanbevolen voor bege nadiging. Grafschennis. Op bet Duitscke soldatenkerkbof bij Riga heeft door het omwerpen van graf- steenen een grafschennis plaats gevonden. Naar aan de bladen wordt medegedeeld heeft het Duitscho gezantschap te Riga ernstig protest bij de Letlandscke regee ring aangeteekend. Deze beloofde de zaak te zullen onderzoeken en de schuldigen te bestraffen. Thans blijkt, dat de daders twee jongens van 10 en 14 jaar zijn, vau wie er één achterlijk is. Ook een huwelijk. Rochefort-aan-zee is op stellen gezet door het huwelijk van een kruideniers-be diende. Niet omdat een kruideniersbe diende niet zou mogen trouwen, maar om dat de jongeman in kwestie, die achttien lentes telt, getrouwd is met een vrouw van zevenr-en-zeventig winters. De ironische be langstelling voor dit huwelijk is, volgens de Quotidien, zóó groot geweest, dat er in de buurt van het stadhuis lang voor bet plechtige uur, allerlei bijzondere orde maatregelen moesten worden getroffen. De bruigom en de bruid, de laatste aan den arm van een politie-agent, werden door een aparten ingang het stadhuis binnen gelaten en weldra was de trouwzaal over stroomd door een luidruchtig publiek. Te midden van lawaai werden de jongen en de oude vrouw in het huwelijk verbonden. Langs een aparten trap en weer door den achteruitgang bereikte het ongelijksoortige echtpaar de straat, maar daar stond al een grootemenigte het op te wachten om het onder luid gejoel naar de echtelijke woning te geleiden. Marconi ernstig ziek. Uit Londen wordt gemeld: Marconi, de bekende uitvinder, is ernstig ziek. Men gelooft, dat deze ziekte het gevolg is van de inspanning bij zijn jongste bezoek aan de Ver. Staten. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Belasting-verlaging. M. de R., Het Bestuur van de R. K. Staatspartij heeft een drietal deskundigen uitgenoo- digd om over het belasting-vraagstuk prae-advies uit te brengen. De heeren waren het er over eens, al thans hebben het niet bestreden, dat de belasting moet worden geheven naar draagkracht, maar hoe of de heeren dat nu kunnen doen rijmen met een behoud, zelfs met een vermeerdering van de indi recte belastiugen, dat is mij een raadsel. En zoo aanstonds is men misschien ook al rood of op zijn minst licht rose wanneer men durft zeggen, dat alleen een belasting naar «draagkracht geregeld, rechtvaardig is en dat daarom moet worden geijverd, de indirecte belasting te verlagen. De heer v. d. Ven (een van de prae-ad- viseurs) wil de directe belastingen zooveel mogelijk door indirecte vervangen, vooral om wille van de gemakkelijke betalings wijze. Maar al wordt deze belasting ge makkelijk betaald (wie heeft er erg in, dat hij bij het koopen van suiker bijv. al een groot bedrag aan belasting betaald) daar om is het nog niet geoorloofd de minst draagkrachtigen en de groote gezinnen op die wijze zoo zwaar te belasten. Om te laten zien, dat hier geen socialis tische theorie wordt verkondigd, laat ik volgen wat Mr. P. J. M. Aalberse schreef m zijn „Katholieke Staats- en Maatschap pijleer" eerste deel: „Het aangevoerde ar gument: indirecte belastingen worden door den kleinen man gemakkelijker, immers bijna ongevoeld, betaald en zijn daarom tot zekere hoogte en onder het gemaakte voorbehoud aan te bevelen dit argu ment is volkomen juist, doch uiterst ge vaarlijk. Het wordt maar al te zeer mis bruikt om hooge fiscale invoerrechten en accijnzen goed te praten. „Ook heet het: men betaald het zoo ongemerkt! Verhoo ging van andere belastingen wekt onte vredenheid.' Men vergeet hier, dat 't volstrekt niet de vraag is: welke belastingen het meest on gemerkt uit de zakken der belastingschul digen kunnen worden geklopt, maar wel of een bepaalde belastingheffing al of niet in strijd is met de rechtvaardig heid? Op deze zwaarwichtige vraag past het allerminst zoetsappig wat te pra ten over het ongemerkt betalen van indi recte belastingen door den minderen man. En dat geschiedt ook zoo ongemerkt niet, als men soms wel denkt. Juist de kleine man en wij mogen er God voor danken heeft een diep en levendig gevoel van rechtvaardigheid "Wie tegenover hem een onrechtvaardigheid begaat, kwetst hem diep in het hart. En een schier onoverwin nelijk, schuw wantrouwen zal postvatten in zijne ziel. en jaren en jaren van edele zelfopoffering en groote rechtvaardigheids zin zullen noodig zijn, om dat gevoel van wantrouwen weer uit zijn hart te schuren. Wij mogen niet goedkeuren, maar moeten met kracht onze stem ertegen verheffen, wanneer men ooit onder het voorwendsel „dat het toch zoo ongemerkt betaald wordt" door middel van indirecte heffin gen en accijnsen op de schouders van het arme betalende volk lasten zou willen leg gen, die niet geëvenredigd zijn aan zijn draagkracht. Neon, wij gaan niet mee met hen, die het volk vleien met de voorspie geling, dat de onrechtvaardigheid verwe zenlijkt zal kunnen worden, waardoor het ooit geheel vrij van belasting zal zijn. Maar evenmin behooren wij tot hen, die, in strijd met zelfs de primitiefste opvattin gen der christelijke rechtvaardigheid, om den man uit het volk, zoogenaamd onge merkt en ongevoeld. lasten zouden willen opleggen, die behooren gedragen (e wor den door sterkere schouders en beenen dan hij van God verkreeg. Zijn wij dan, ook op het gebied der lasting-politiek, mannen niet slechts van het christelijk woord, maar mannen op de eerste plaats van de christelijke daad? En dan. maar dan ook alleen zal bei volk ons zijn vertrouwen schenken en luis teren naar ons woord en gelooven in onze daadl Wat zeggen de heeren prae-adviscura hier van? Wat het bestuur van de R. K. Staatspartij? Moet dan het volk zijn ver- trouwen in onze partij gaan verliezen? Want, om met Aalberse te spreken, wij zouden, zoo ingegaan wer,d op het advies van den heer v. d. Ven c.s., handelen in strijd met zelfs de allerprimitiefste opvat- ting der christelijke rechtvaardigheid. Is het misschien ook omdat het gewone volk zoo'n juist gevoel heeft voor d» rechtvaardigheid, dat de Volkskrant zoowe! voor als na het uitbrengen van de prae- m adviezen bestreden heeft de verlaging vat de directe belasting zoolang, om slechts een voorbeeld te noemen, nog 42 million aan suikeraccijns moet worden opge. bracht. En zelfs het argument van Prof. Ver- 'I aart, dat hij ongewenschte gevolgen vreest voor de afschaffing of vermindering vat «p de suikeraccijns (zoo gauw zal het volk van suikersnoepen niet onpasselijk wor den). geeft hem niet het recht onrechtvaar. dige belastingen te verdedigen. Kapitaalvorming is noodig zeggen eeni- It ge prae-adviseurs. maar dat kan toch riet *i rechtvaaidigen een belasting die onrecht i vaardig is. Kapitaal, door de tegenweer- dige kapitaalvormers belegd in het huilen- land, zal ons land en industrie al weinig ten goede komen, terwijl, zoo suiker een grooter afzetgebied kreeg, werkloozen uit de suikerindustrie niet ru Engeland behoefden te worden gezondi maar in eigen land werk konden vindei Met één opmerking van den heer v.J Ven ben ik het roerend eens en dat is, het een dwaasheid is zulke lage belastii bedragen te handhaven, dat de kosten de inning nog hooger of gelijk zijn het te innen bedrag. Deze bedragen mi ten niet worden opgelegd Doch dat is hj eenvoudig en daar behoeft oak geen anf belasting voor inplaats te komen, want schatkist verliest daarbij niets. Wanm wordt nagegaan, hoe groot een aansj moest zijn, om de kosten van inning rechtvaardigen en alle bedragen, die dai onder vallen, worden niet aangeslaj dan heeft men zonder dat iets of iem^ daar onder leed een groote weldaad ged| aan meenigeen, die nu soms met moeite en dikwijls met groote kosten «Iragen voldoen, waaraan niemand heeft. Maar nog eens: willen wij het volk van ons vervreemden, dan moeten wij nj door woorden, doch door daden dat wij voorstaan een christelijke leer: moeten wij niet. omdat het zoo makki is, een onrechtvaardige lastenverdeel] en onrecht begaan tegen het groote gei dulden. U, M. de R., dankend voor de verlet plaatsruimte teeken ik. Hoogachtend, W. VAN KESTERENj] geer. R. K. Volksbo? ALLERLEI MODEHERVORMING IN PERZIê. Het is ongeveer 5 jaren geleden, de tegenwoordige sjah nog minister oorlog was, dat in Perzië een aaiivaü werd gemaakt met de modern.seenng r mode, doordat de mutsen van schaapsfl die in het leger in gebruik waren, véjj gen werden door gerande hoeden, weldra den naam van „Pahlevi-boed kregen. Deze hoofdbedekking, die heel j doelmatiger was dan de oude, doordaf den drager beschermt tegen de zod stralen, had zoo'n succes, dat zij tul ook het nationale hoofddeksel, de „koa een hooge zwarte muts zouder rand.j het verdringen is. Om niet bij het sterke. faesiaein te blijven, haalden al spoedig de Pen vrouwen zich in het hoofd, een mode-re lutie op touw te zetten. De ongemakken „tchadoer" een mantel, die het lichaj van het hoofd tot de voeten bedekt, r door heel wat vooruitstrevende Perzi schoonen verruild voor de elegante „tcï chab'', een Turksch kleedingstuk, dat ter in Turkije zelf, dank zij de zorgenj Kemal Pasja, thans verboden is De geestelijkheid ziet deze hei-wjinnJ met leede oogen aan omdat zij ze beschot als een schrede naar de afschaffing j den, door den ritus voorgeschreven, der vrouwen. Zij blijkt trouwens in afkeuring niet alleen te staan, daarj Regeering elkaar, die deze nieuwighM propageert, met strenge straffen bed Voorloopig zuilen de Perzische vrou| en meisjes deze „emancipatie" dus i aan hun Turksche zusters moeten ten. HET DROGE AMERIKA. Volgens een statistiek der Ameriöj sche gerechtshoven is het aantal zuchtige veroordeelden, dit jaar gr°| dan ooit te voren. Vijftig procent van| vergrijpen zijn in dronkenschap hegall MISS NICOTINE. Op een onlangs te New York medisch congres verklaarde de bel arts Dr. Ghauncev L. Barber, dat nic voor kinderen een doodelijk vergif fcj legde er den nadruk op, dat de verr dering der kindersterfte ten nauw. menhangt met het toenemende tab! bruik onder de vrouwen. De nicotine] vergiftigt hot zenuwgestel van moeder als kind en het spreekt dat de nog zoo teere organen van] laatste daartegen niet bestand zijn. Dr. Barber eindigde zijn beloog sensationeele mededeeling, dat zestig! cent van de kinderen die geboren uit moeders, die gewend zijn te ri* sterven voor hun tweede jaar.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6