De Staatsbegrooting in de Tweede Kamer tweede blad „de leidsche courant" vrudag ii november Algemeene beschouwingen Pij wat Mgr. Nolens en Dr. de Visser -ezeTd hebben over de gezindheid Lot sa menwerking ia nu ook de A.-R. partij zich komen voegen, en heeft haar leider zelfs kranig en moedig betoog gehouden voor het herstel. Betoogde Mgr. Nolens, dat de Christel ijk-Historischen te kiezen hadden tusschen herstel van de coalitie, jus samenwerking met de beide andere zfcbterpartijen, of zicb te laten meeslee pt door de dominé's Kersten en Ling- hoek in antipapistische richting uit vrees Toor verlies van stemmen, de heer Heems kerk heeft datzelfde, zij het met andere «►orden, ook gezegd. De samenwerking ran rechts zal mogelijk verlies opleveren aan de A.-R. en C.-H. partij, maar dat deert hem niet, want zelfs met dat ver in zicht blijft hij op samenwerking F.vS stel'en, omdat er dan ontstaat een aaneengesloten groote minderheid Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting 1928. Mr. Heemskerk over den politieken toestand. De heer Heemskerk (A.-R.) zegt, dat er ta! van vraagstukken zijn, die de geilen weerhouden, in rust te blijven, hoewel er toch een tijdperk van rust heet te zijn Dit kabinet, als extra-parlemen tair, wordt geacht sterk te staan, omdat het ?een politieke oppositie heeft Toch is er een partij, die het kabinet in den be ginne prees, waarschijnlijk omdat het niet het kabinet-Colijn was, maar die nu toch oppositie is gaan voeren en men zegt, dat het kabinet feitelijk een voort zetting is van het kabinet-Colijn- Spr. irijst op een aantal verschillen tusschen dit kab'net en dat van Colijn, zoo o.m. de voorgestelde benoembaarverklaring van \touw tot griffier der Staten, waar voor spr het kabinet geenszins zijn com- iliment kan brengen. Een ministerie-Co- zou met zulk een voorstel toch zeker liet gekomen zijn! De heer Heemskerk betoogt verder, dat drie groote rechtsche partijen, ondanks 11e verscheidenheid, dit gemeen hebben, lat zij erkennen den godde'ijken oor- ng van het gezag en alle drie volks- ortijen zijn, n.l. alle lagen der bevolking orlegenwoordigen. De kleine Protestant- the partijen wenschen zich afzijdig te ouden, meenen, dat de Staat zich met geloof moet bemoeien. Spr vreest dat e R.-K Volkspartij minder volkspartij is u de R.-K Staatspartij. De Plattelan- frsbond vertegenwoordigt enkele boeren. S. D A P. is reeds krachtens haar aam klassepartij, evenals de communis- sche De Vrijz. Dem. Bond en de Vrij- eidsbond zijn al evenmin volkspartij; oor hen blijven slechts de burgerlijke ele- öiten over. De S. D. A. P herbergt nog een aantal elementen, die meer aar bet revolutionaire over hangen. Men an duidelijk waarnemen, dat wanneer de minimist zijn lied zingt sommigen in D. A. P geneigd zijn. den ratfen- anger van Hamoln te volgen. Spr. constateert, dat bij de R.-K. een fcnscli is waar te nemen om weer te ko- eu tot samenwerking. Ook wat dr. De' gisteren zei levert een verschiet moge'ijkheid van samenwerking. Visser heeft zich echter laten ont- illou dat de A.-R. en R.-K. beschouwd orden als een Siameesche tweeling. Het ireekt echter vanzelf dat, nu de coalitie 'ft in stand is, de A.-R., do C.-H. en de •K. partij ieder op zichzelf een zelf- andig geheel uitmaken. Het komt spr. ak voor, dat de positie van een tweeling i juist niet de moest gunstige is om tot rmatie van een drieling te komen. De Br Heemskerk zou een groot aantal be- ngrijke punten kunnen noemen, waar- otrenl de drie groote rechtsche partijen overeenstemming zouden kunnen ko- Geroep: Noem zo dan! De heer Heemskerk: Maar ik noem niet! Want dan zou het lieve kin.d, eer 'geboren was. reeds onthalsd worden. De heer Schaper: Nu wordt het toch misgeboorte! Do heer Heemskerk betoogt verder, Ue groote verdeeldheid van het Protes- itisme het Katholicisme niet verzwakt, juist versterkt. Toch is die verdeeld- ra niet zijn wezen; dat wezen ligt in de 'beid der inspiratie van den allerhoog- oorsprong. In dit verband bestrijdt «oor Heemskerk den heer Lingbeek, don Katholieken erweet een streven de macht. Ook de Protestanten heb- naar de macht gestreefd, om vrijheid godsdienst te brengen. Doch de heer 'wek streeft er naar, de Katholieken Mwaug to houden. Welken toestand wij krijgen als wij een regeering "•on, die, zooals de heeren Kersten en 'obeek wenschen, één godsdienst zou poffen tot Staatsgodsdienst. W. betreurt, dat het voorstel is ge- invoering van den 7-jarigen leer ton Do A.-R. partij heeft principieele ron (ogen den leerplicht en deze ver- ?>«g verscherpt die bezwaren nog. Een nge leerplicht wordt bovendien voor kinderen een verkapte 8-jarige Ieer- J, "at do regeering bij voorbaat een demont-AJbarda heeft afgewezen, is 1 #»rek aan stijl, jjarom wordt niet eer gedacht aan «derwijs aan schipperskinderen en Hfle kleine scholen? torts komt spr. op tegen het handha- do uitbreiding van het aantal Zon «ionen. Hij juicht de pogingen der «g toe om inzake de handelspoli- L.L 6°men tot een verweermiddel bij j. andelingen en dringt aan op een fche fDiancieele verhouding dat\ en £emeenten' al gelooft Uw i rar)Port der staatscommissie kan brengen. kt het °®st k&] ofte waarschuwt spr. tegen te ver Dozri zuiniging op leger en vloot. Welvaarts-politiek. De heer Bakker (C.-H.) dringt er op aan, dat bij de regeling der financieels verhouding tusschen Rijk en gemeenten, rekening gehouden wordt met de belan gen der plattelandsgemeenten. Spr. dringt aan op meer Zondagsrust voor het Rijkspersoneel. Spr. komt dan op de welvaartspolitiek. Hij meent dat onze financieele toestand op een onzekere basis berust. Ondanks de ruimere toevloeiing der middelen blijft de welvaart binnenslands beneden piel. De industrie en de landbouw blijven klagen. Nauw verband daarmee houdt het pro bleem om bij de toenemende bevolking, meer werkgelegenheid te verschaffen. Breidt de land- en tuinbouw zich gesta dig uit, dan zal een grooter gedeelte van onze bevolking daarin een bestaan kun nen vinden. De lasten op land- en tuinbouw ge legd, werken ook niet tot den bloei mede. Het Rijkspersoneel. De heer v. d. Tempel zegt, dat de uitlatingen van de regeering in de mil- lioenennota en in de Memorie van Ant woord zijn .hoop op een spoedige finan cieele regeling tusschen Rijk en gemeen ten niet heeft verlevendigd. Spreker's be zwaar geldt de financieele gestie van de regeering, die iedere ruimte'in de geld middelen wegwerpt. Hij vreest, dat er zoodoende een obstakel wordt geschapen voor het totstandkomen eener regeling, want zoodoende zal een regeling niet mo gelijk zijn zonder nieuwe geldmiddelen te creëeren De heer v. d. Tempel bespreekt ver der de financieele positie van het Rijks personeel en de houding der regeering daartegenover aangenomen. Hij spreekt de hoop uit, dat de technische herziening van het bezoldigingsbesluit een eind zal maken aan den ongezonden toestand van het oogenblik, waarbij het lot der salaris sen vastgekoppeld blijft aan den toestand der Staatsbegrooting. De salarisverlaging is veel grooter ge weest dan do regeering nu voorgeeft en gaat er stilzwijgend van uit. dat de sala rissen in 1920 behoorlijk waren. Dit was niet het geval. Zij waren lager dan in 1914, rekening houdende met het index cijfer. De regeering betoogt in de Memorie van Antwoord, dat de verlaging van 1925 (ad 22 mill.) voor driekwart is opgevan gen door de feiten van na dien datum Maar deze redeneering is voor spr. slechts het bewijs, hoe hard de verlaging van 1925, toen het indexcijfer hooger was dan nu, is aangekomen. De Minister wees niet alleen op de daling van het index cijfer, maar ook op de belastingverlaging. Doch rekent de regeering h'er niet twee maal met denzelfden factor? Spr. merkt op ton aanzien van do positie der Rijks werklieden, dat de Rijkscommis sie-De Wilde een verhooging mot 3 cent voorstelde. De regoering wil or echter niet op ingaan, maar motiveerde haar houding niet. Zij betoogt thans in de M. v. A. o.m., dat een verhooging met 3 cent per uur zou leiden tot vorhooging over de geheele linie. Dit is wel de beste critiek op het lage sala rispeil. Ten slotte komt spr. tot de positie der contractarbeiders. Men heeft gemeend op he>n te kunnen bezuinigen door hen buiten de pensioenregeling te houden en him loo- nen lager te stellen. De ambtenaars-orga nisaties zijn daartegen steeds opgekomen, doch iu den laatsten tijd heeft het instituut nog een groote uitbreiding ondergaan, zoo dat er thans 8659 personen op contract werkzaam zijn, waaronder groepen perso nen zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij geregeld in rijksdienst zijn. De heer Schaper (8. D. A. P.) consta teert, dat geen der redevoeringen van bur gerlijke zijde iets heeft weerlegd van de rede van den heer Albarda. Men wil het levenspeil der arbeidersklas se neerdrukken, haar loonen verlagen, haar werktijden verlengen. .De heer Van Gijn (V. D.): Tot betere tijden. De heer Schaper (S. D Tot betere tijden, dat kennen we. Als men eenmaal van den S-urendag af is, zal men hem niet gemakkelijk weer invoeren als de tijd be ter is. De heer L. De Visser (C. P.) wijst op de stijgende neiging van de bourgeoisie naar fascistische methodes en reactie. Het verval van het parlementarisme blijkt niet alleen uit vermindering van de macht van het parlement, maar ook uit zijn samenstelling. Als spreker denkt aan menschen als Victor de Stuers mot zijn vrijmoedigheid om op te komen tegen on recht, aan mannen als Kuyper en Talma, als v. Houten, Pierson, als Treub in zijn volle vrijz.-dem. kracht, in wiens figuur het verval van het parlementarisme overigens tot uiting is gekomen, daar hij buiten het parlement grooten invloed heeft op de re geering, Do heer Marchant (V. D.): En waar blijft Wijnkoop? De heer De V i sa e r (O P.): dan blijkt, bij vergelijk met do tegenwoordige kopstukken van de bourgeoisie, het verval van het parlement. Slechts definitieve koersverandering en het aanvaarden van den schcrpsten klas senstrijd lean verbetering brengen. Deze Regeering verkracht de besluiten van de Kamer. De voorzitter: Ik kan dit niet toe laten. De heer De Visser (C. P.)Dan moet u maar zeggen, hoe ik het moet qualifieeer- ren als oen Regeering brutaalweg tot de Kamer zegt Dc voorzitter: Ik kan niet toelaten, dat u zegt, dat de Regeormg brutaalweg tot dc Kamer zegt De heer De V i s s e r (C. P.): Wat moet ik dan zeggen? ik kaai tooh niet zoggen: onbeschaamd? De voorzitter: Neen, zeker niet, de Regeering is altijd vriendelijk en welwil lend jegens de Kamer. De heer De Visser (O. P.): Ik wou, dat ze dan wat wel willend er en oprechter jegens het proletariaat v aa. Een Begee ring, die in strijd handelt met den wil der Kamer, moet heengaan. En wie verzoekt haar hier te blijven? De Vrijz.-Democr. aan *t woord. De heer Marchant (V. D.) sluit zich aan bij de hulde aan den min. van Buiten- landsche Zaken voor zijn optreden te Ge neve. Aangaande de handelspolitiek meent spr., dat de Regeering blijkbaar een dubbel tarief wil en een vechttarief afwijst. Zij wenscht een stok achter de deur, maar hoopt, dat hij aohter de deur kan blijven. Wanneer men echter een dubbel tarief wil, dat eenig resultaat oplevert, zal men een heel eind den weg van het surprobeet ionie- me moeten opgaan. Do aandrang tot pro tectie komt vooral uit Brabant en Lim burg, voortreffelijke provincies, maar wij moeten ons er voor hoeden om voor geheel Nederland een tarief in te stellen ten be hoeve van twee provincies, die hun sympa thiek chauvinisme zullen moeten beperken. Wat betreft de financieele verhouding tusschen Rijk cn gemeenten; dit moeilijke vraagstuk moet worden opgelost. Inzake het ambtenarenvTaagBtuk dringt spr. aan op een afdoende regeling voor de oud-gepensionneorden, wier toestand treu rig is. Voorts merkt hij 'op, dat de lust der Regeering om tot een herziening der ambtenaarssalarissen te komen, niet zeer groot schijnt te zijn. Juridisch moge de intrekking van art. 40 zijn te verdedigen, moreel was zij niet te rechtvaardigen. Hoe kan men verwachten, dat er rust zal komen, als de Regeering eerst op grond van overmacht de salarissen verlaagt en daarna, als blijkt, dat die overmacht niet bestond, het onrecht niet herstelt? De overschotten, dio er voor zijn, makon een volkomen afwijzing der herziening onmo gelijk. (Hier breekt hij zijn rede af). De vergadering wordt te 5.26 uur ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een wagen door den trein gegrepen. Gisterenmiddag is op een onbewaakten overweg tusschen Almelo cn Zenderen een tilbury door den trein gegrepen. Het rij tuig werd geheel vernield, terw;;l het paard moest wonden afgemaakt. V voerman kwam met den schrik VTij en wist zich te redden. SPOORWEGONGELUK. Botsing tusschen twee goederentreinen. Gisterenmorgen zijn op het station Hoogkeppel twee goederentreinen op elkaar gereden, doordat een der treinen wegens gladheid «der rails niet tijdig kon stoppen. Een der wagens werd totaal vernield en drie andere beschadigd: bovendien werden drie goederenwagens uit de rails gewor pen. De lijn was geruimen tijd versperd. De passagiers moesten ter plaatse over stappen. KERKTOREN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Gevaar voor instorting. Gisterennacht om kwart over één is de bliksem in den toren van de Neder-Duitsch Herv. kerk te Amstelveen geslagen. Twee zijden van den toren werden grootendeels vernield. Het overgebleven gedeelte van de spits zal moeten worden afgebroken. Nu reeds bestaat gevaar van instorting Tusschen kwart over eenon en halftwee knalde plotseling een ratelende donder slag uit den kouden nachthemel. Het was cr slechts één, doch deze was ruimschoots voldoende om den toren van de Hervorm de Kerk te Amstelveen wrak te slaan De slag was overigens zóó hard, dat tal van Amsterdammers er door in hun nachtrust werden gestoord. De inwoners te Amstel veen echter werden er door uit de veeren gejaagd en bijna het geheele plaatsje liep uit naar het Kerkplein. Het zal ongeveer zeventien minuten over eenen geweest zijn, toen de bliksem insloeg De klok wees hedenmorgen dat tijdstip aan en als men de ravage ziet moet men wel aannemen, dat het uurwerk na het treffen geen seconde meer heeft geloopen. Het torentje, dal vrijwel geheel van steen is opgetrokken, is 28 meter hoog en werd in 1918 gebouwd, nadat het oude kerkje danig gerestaureerd was. Het was een massieve toren, vierkant en met een uur- aanwijzing aan drie zijden. Boven de wij zerplaten zijn galmgaten aangebracht, ver volgens is er nog een verdiepinkje en daarboven rust de flauw toeloopende spits, gekroond met een haantje. Wat tusschen dit glimmende beestje en do wijzerplaten gelegen is, werd compleet aan stukken ge slagen. De jalouziovormige bedekking van de galmgaten werd aan de voorzijde van den toren versplinterd: de steenen muur voor en ter rechterzijde werd in gruizele menten geslagen, terwijl het dak, bestaan de uit hout met leien gedekt, gedeeltelijk werd weggerukt. Er is dus een hap uit het steenen bouwwerk, terwijl het op twee plaatsen ernstige scheuren vertoont. Of schoon geen. onmiddellijk gevaar voor in storten bestaat, is toch voorzichtigheid ge boden. Want op tal van plaatsen is de to ren ontzet en van welken aard dat i3, kan men niet met één oogopslag overzien. Om de kerk is een tuin, zoodat de voorbijgan gers eventueel voor ongevallen gevrijwaard zullen zijn. Het pad voor den ingang onder den toren is bedekt met puin: daarbij zijn gemetsel de brokken van een halven meter middel- lijn. Het gruis en stukken lei liggen over het Kerkplein verspreid. Het hemelvuur heeft steenplinters in de houteu deur van win kels, staande tegenover het kerkgebouw ge jaagd. Dat geen ruiten van deze huizen gebroken zijn, mag een wonder heeton. De koster, die eveneens op het pleintje woont, heeft onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd; het bleek echter, dat geen brand was ontstaan. Wel dragen alle me talen voorwerpen in het gebouw de sporen van den electrischen stroom. Waar de lichtleiding aan de muren bevestigd ia, constateerde men zwarte brandplekken: zoo ook aan een paar ankers en zelfs heeft men beschadigingen gevonden aan "e gas kachels in de kerk, en aan het prikkel draad boven het hek, dat de tuin omgeeft. Door het gat in den toren zijn de klokken stoelen met de klokken te zien. Vermoede lijk hebben de bellen geen schade gekre gen; wol ©chter het uurwerk, dat door den kracht van zijn plaats geschoven is. De wijzers geven op het oogenblik 1 uur 13 aan: dat komt omdat de uurwerkma ker het uurwerk gisterenmorgen onderzocht en verzet heeft. In den loop van den dag verwachtte men den architect, die de verbouwing heeft ont worpen, den heer Posthumus Meijer. Deze zal omtrent een en ander advise^ren. Het is echter zeker, dat de geheele spit, boven het uurwerk gelogen, afgebroken moet worden. De toren was niet van een bliksem afleider voorzien. „Tel." Een steiger gebroken. Drie arbeiders neergestort Te Rijssen wordt aan de gasfabriek een tweede gashouder gebouwd. Woensdagmid dag brak, naar het „O. D." meldt, bij dat werk een steiger, waardoor 3 arbeiders naar beneden stortten. Dr. Oosthoek ver leende geneeskundige hulp en constateerde bij twee Zwolsche arbeiders: Gerrits en van M&rle inwendige kneuzing, terwijl de arbeider Nijland uit Rijssen zijn pols ge broken had. Doodelijk mijn-ongeluk. Woensdagavond geraakte op de boven- grondsche werken van de staatsmijn Mau- rils te Lutterado-Geleen de 18-jarige J. M. Driessen, leerling-bankwerker, bekneld tusschen schacht 2 en de liftkooi. De borstkast werd hem ingedrukt en de jonge man, die kostwinner was, overleed na een half uur. Verdronken. Het 14-jarig zoontje van schipper De Jong, kapitein van het stoomschip Stad Tilburg No. 6, is gisteren tijdens de vaart op de Maas nabij hel Keizersveer over boord geslagen. Zonder dat hulp geboden kon wonden verdronk do jongen voor de oogen van zijn vader. Door een vallenden luchtkoker getroffen. Op de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieelo Onderneming te Hendrik Ido Ambacht is gisterenmorgen een ernstig ongeluk ge beurd Doordat een stuk ijzer tegen een luchtkoker stootte, viel deze om en kwam terecht op den 24-jarigen scheepsbrander Terlauw te Hendrik Ido Ambacht. De ge troffene kreeg een hersenschudding en bevindt zich thans in de ziekenbarak op dc scheepsslooperij. Hij mag niet vervoerd worden. Ernstige val. Te Tegelen had do smid Plucker werk zaam aan do N. V. Grèsbuizenindustrie, het ongeluk van do bovenste verdieping door de liftkoker te vallen, waardoor hij ernstige verwonndigen bekwam. Zijn toe stand is vrijwel hopeloos. Auto over den kop geslagen. Gistermorgen is door het springen van een band de vrachtauto van den heer v. d E., die op weg was naar Deventer, nabij Olst over don kop geslagen. De la ding blik werd over den weg geslingerd; de auto werd bijna geheel vernield. De chauffeur liep enkele kwetsuren op, maar kwam er overigens vrij goed af. OPZIENBARENDE FAILLISSEMENTS AANVRAGE VAN DE NALATEN SCHAP VAN EEN HAAGSCH NOTARIS. TEKORT VAN CIRCA ZES TON. De overledene ging voer schatrijk door. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren liet faillissement over de nalatenschap van wijlen notaris Treub uitgesproken. Tegen de aanvraag is geen verzet gedaan. De rechtbank benoemde mr. Kühn tot rechter-commissaris cn mr. L. A. Nijpels en don candidaat-notaris W. H. v. d. Gies- sen tot curatoren. De beer v. d. Giesen was reeds werkzaam als waarnemer van het kantoor van wijlen notaris T. Notaris Treub is onlangs te 's-Graven- hage overleden. De overledene, die een der bekendste Haagsche notarissen was. ging voor schatrijk door. Het schijnt, dat eenige zware verliezen, geleden in een paar niet floreerende Haagsche inrichtingen, de oor zaak zijn geweest, dat zijn fortuin is verlo ren gegaan. Een Haagsche dame is aldus weet de „Tel." te berichten voor één ton gedu peerd, het kapitaal, dat haar man destijds voor hun dochter tol haar meerderjarig heid had vastgezet bij den notaris in hypo theken, waarvan zij het vruchtgebruik had. Tot het overlijden van don notaris had iie dame geregeld iedere rnaand de rente ge kregen, maar toen zij daarna als gewoon lijk haar geld kwam innen, moest zij tot l.aar groote ontsteltenis vernemen, dat uit niets bleek, dat zij oen kapitaal van circa JOO.OOO te vorderen zou hebben. Naar de dame vertelt, had de notaris de uitbe talingen steeds persoonlijk behandeld en toen zij eens op afrekening bad aangedron gen. om te weten hoe het met het kapitaal van baar dochter 6tond. was do notaris boos geworden en had dit als een bewijs van wantrouwen opgevat. Daarna heeft zij nooit meer den moed gehad er over te spreken. Er moet nog geprobeerd rijn de zaak té sussen en allerlei geheimzinnigheid is be tracht. Een d«r grootste gedupeerden heef® het er echter niet langer bij willen laten ritten en heeft nu de zaak aan het rollen gebracht Naar het Corr. Bur. nog nader ver neemt. moet het tekort het gevolg zijn van een minder nauwkeurige administratie ton opzichte van particuliere gelden, welke nan Notaris T. werden toevertrouwd Voor de ontvangsten en 't beheer van deze geVlen schijnt in het geheel geen boekhouding te hebben bestaan, terwijl voorta moet vast staan, dal notaris Treub op zeer licht vaardige wij» hypotheken en ere diet en verstrekte van de hem toevertrouwde gel den. Het gevolg hiervan zou geweest rijn. dat notaris T. op zeer lichtvaardige wij» moest stoppen, zoodat het ontslaan van een aanzienlijk tekort dan ook onvermij delijk was. Verschillende personen, die veel met notaris Treub in aanraking kwa men, beweren, dat zij deze catastrophe reeds langen tijd hebben zien aankomen. Het moet voor de cliënten steeds zeer moeilijk geweest zijn. hun zaken weder uit handen van notaris T. los te krijgen. Deze laksheid moet de oorzaak zijn geweest, dat eenige jaren geleden een Haagsch ad vocaat tegen notaris T een aanklacht heeft ingediend bij de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidast-Notarisscn, waarvan notaris T. zelf lid was. Deze Ka mer van Toezicht hoeft toen den notaris gedwongen, zijn verplichtingen ten aan zien van de cliënten na te komen Notaris T. heeft daarop deze zaak met die cliënten geschikt, doch daarvan is uit do boeken ook al weder niet gebleken, zoodat de waarnemende notaris dezer dagen aan den bedoelden advocaat moest vragen, of de zaak wel afgewikkeld was. De bescheiden die notaris T. in zijn kwaliteit van notaris moest opmaken, waren alle volkomen in orde. Het „Vad." deelt mede: Van iemand, die wijlen notaris M Treub van nabij gekend heeft, vernamen wij, dat hij de laatste reeks van jaren vele stroppen moet gehad hebben door borgstellingen en hypotheken. O.a. heeft hij een hypotheek op de Seinpost, toen het Theatre dos Am bassadeurs. dat in een groote debacle is ondergegaan, twee ton verloren en een eveneens groot bedrag heeft hij verspeeld aan een hypotheek op do Twee Steden Van andore zijde vernamen wij. dat er van ter administratie in zijn handen ge stelde groote bedragen, na zijn dood zelfs geen aanteekening is gevonden. De liqui datie van het faillissement zal dan ook on getwijfeld vele moeilijkheden meebrengen. Naar wij van dezelfAie zijde hoorden voor spellen, zou het passief vermoedelijk veel hooger blijken le zijn dan hot genoemdo bedrag. De rechthebbenden hadden den boedel onder beneficie van inventaris aan- vaaid. Inbraak in een kerk. Gisternacht is ingebroken in de katho lieke kerk te Zandvoort. Door overklim- ming is men in den tuin van de pastorie gekomen. Daarna heeft men eenige gaten geboord ter weerszijden van tweo glazen deuren., welke waren gesloten met oen spanjolet, vervolgens een stuk uit die deur gezaagd en vervolgens de spanjolen overgehaald. Toon do deuren open waren had men toegang tot de kerk, waar do offerblokken werden gelicht. Vermoede lijk hielden deze slechts weinig grid in. Inbraak. Woensdagnacht is in den schoenwinkel der firma A. W. aan de Kanaalkade te Volsen (Noord) ingebroken. Door het in slaan van 'n ruit wist do inbreker veertien paar schoenen uit de etalagekast te kemacli tigen. De vermoedelijke dader, P W., dio reeds meerdere kleine diefstallen in den omtrek van Beverwijk en Velsen zou heb ben gepleegd, is intusschen door de politio aangehouden. Boefjes. Do politie te Barneveld heeft con drie tal knapen opgespoord, respectievelijk 14, 10 en 8 jaar oud, die uit de woning van een arbeider oen portemonnaie met f 30 hebben gestolen. Verder hebben zij bekend bij een alleenwonend llndbouwer te heb ben ingebroken. Moordaanslag op zijn wouw en zelfmoord. In do woning van M. N. te Onnen deden zich, naar de „Asser Grt." meldt, vele on- cenigheden voor tusschen man en vrouw en zoo ook nu weer. Dczo echter is do laab sto en de ergste geworden. De twist tus schen man en vrouw liep zoo hoog, dat 't niet bij woorden bleef. De man ging züa vrouw met een mes te lijf cn heeft blijk baar getracht haar lo vermoorden Aan hoofd, hals en polsen althans waren diver se diepe messteken te constateeren. Ten gevolge van bloedverlies geraakte do vrouw versuft en begaf zich to bed. waar na ze zeer waarschijnlijk bewusteloos is geworden, 't Is niet onmogelijk, dat de bruut eens in de woonkamer is gaan luis teren en dat het hem. toen hij de vrouw zich niet heeft zien bewegen, te benauwd is geworden, althans in de schuur heeft bij door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Toen dit vreeselijk gebeuren de politie ter ooro kwam. was reeds een dag over do mis/laad verloopen. De man werd gevon den en dr .Jager werd geroepen om do vrouw, die in een deerniswekkenden foo- stand verkeerde, onder behandeling fe ne men. Op 't oogenblik maakt de vrouw het vrij goed. De mishandeling Ie Hoensbroek. Ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht is thans gesteld de 24-jarige mandenmaker N., afkomstig uit Kerkdriel, die den laatsten tijd als sleeper werkzaam was in de Staatsmijn „Emma". De man heeft bekend Zondagavond jl den heer Egge, toen deze hot café van den heer "NV. verliet, een levensgevaarlijke moaateek

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5