INGEZONDEN MEDEDEELING 9e &2icbelte Cou^omt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL anoo per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» .jgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- tbetaling. Afzonderlijke nummers o ct., met Geïllustreerd iada£8blad 9 ct. 19e Jaargang VRIJDAG II NOVEMBER 1927 No. 5717 Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regoi Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarir betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. De Katholieke Kerk en de rede. Is aller-brutaalst en aller-dwaaat, men schrijven durft tegen de Katho- i Kerk, zoo hoogmoedige zelf-ingeno- beid met verblinding heeft geslagen. Je Tijd" wijst op zulk 'n brutaal geval "een zich als neutraal aandienend libe- al blad. hetwelk nu en dan Roomsch euws opneemt en in recencies e.d. ook en dan de Katholieken vleit, maar in- schen, onder al dat schijn-schoon, te- nover de Katholieke Kerk vijandig aai. Wij citeeren hier uit „De Tijd". ,,Zoo beëindigt het jongste nummer in de „Schager Courant" een artikelen- eks van den onder het pseudoniem „As- oi>' schrijvenden Ds. Schermerhorn te feuwe Niedorp over „de ware Katho- ske Kerk" 'n artikelenreeks, zoo rede- en verward, dat men zich afvraagt, een plattelandsblad het waagt, met like beschouwingen, die in „De Dage- iad" thuis hooren, een christelijke be- aan boord te komen. J)e ondergang der kerken en de tem- der toekomst" heel het slotartikel, arin de schrijver het „waagt om - te t;en, dat de tijd zal komen, waarin ome wordt overweldigd., wordit over- ranen. zoodat zijn luister verbleekt en glorie verdwijnt" door de kracht der... ede. Vastgekeken in de enge horizonten a Hegel en het beperkende rationalia- onzer dagen, begrijpt de voorspeller (I, dat hij het groote perspectief op de arheid uitsluit en vergeet, dat Rome rast juist op.... de redelijkheid id zijn geloof. Die redelijkheid trok in la eeuwen de rede aan en openbaarde de aarbeid aan grooter geesten dan Ds. ihermerhorn, aan een Augustinus, een lomas van Aguino, een Dante, een Pas ar en de groote genieën der mensch- ii Maar de schrijver in de „Schager jurant" sluit rede en redelijkheid op in stelseltje van een kleinen plattelands- nker. Het doet een weinig dwergachtig aan, Schermerhorn voor de landlieden id Schagen en Nieuwe Niedorp den achttoer wil verrichten, om de Katho- ïle Kerk neer te stormen. Een man van inder vooroordeel en grooter.... rede in die den geachten polemist der „Scha- i Courant" kenmerken, heeft eens dit oord geschreven, wel geschikt om een erkhpstormers-temperament te matigen. „Het Pausschap en dus de Katho- !ke Kerk was groot en geëerbiedigd, vorens de Saksers den grond van iroot-Brittannië betreden hadden, voor st de Franken den Rijn waren overge- okken. toen de Grieksche welsprekend- fid nog bloeide in Antiochië, toen de af- »den nog werden aangebeden in den tem- el van Mekka. Het kan dus nog groot i geëerbiedigd zijn, wanneer een reizi- tr vap Nieuw-Zeeland, in het midden an een uitgestrekte woestenij, tegen een iirokep boog van de brug over de heems zal leunen, om van de bouwvallen St. Paul's Cathedral een schets te tee- »en." (Macaulay). Wij hebben deze rake afweer hier- in aar geheel willen citeeren. Men moet er van overtuigd zijn, dat van n beroep op de rede tegenover de Katho- fke Kerk zelfs geen schijn van ;and kan worden aangevoerd door een Jn rede gebruikend menschf BUITENLAND Prinses Josephine Charlotte. De dooplechtigheid. Zooals aangekondigd, had gisteren in 'marmeren zaal van het koninklijk pa- 8i waar voor die gelegenheid een altaar el kruis met kaarsen, versierd met °emen en planten, was opgesteld, de toPP-echtigheid plaats van H. K .H. prin 8 Josephine Charlotte van België, doch- den hertog en van de hertogin ceremonie, die om half 12 begon, o een zeer eenvoudig karakter, aanwezig waren o.m. koning Albert en jjungin Elisabeth, groothertogin Ghar- Van Luxemburg, meter, en prins Ka- p graaf van Vlaanderen, peter van de ^>0 prinses; verder de ouders van prin- Astrid, prins Karei van Zweden en ^jes Ingeborg, en haar zuster, prin- &li~d van Zweden, alsmede prins it pk ?ourI}on» gemaal van grootherto- P™1563 Clementine met j. JWöe kinderen; verder prins Axel Remarken, de ministers Jaspar en fltoJi5' gezanten van Zweden en ^mburg. alle hooge personaliteiten geknield Werd de kleine prinses door prinses door de u. a,yan Zweden, gevolgd "miiengebracht. Daarna deed kardinaal van Roey zijn intrede, omgeven door den vicaris-gene raal Tessens, deken Evrard, kanunnik Gocheteux, den aartsbis sc hoppel ij ken se cretaris, kanunnik Dessain. De kardinaal droeg mijter en staf. De godsdienstige' plechtigheid duurde maar enkele minuten. Frankrijk DE ACTION FRANCAISE. Een schrijven van de Apostolische Poenitentiarie. Aan de bisschoppen van Frankkrijk. Het verzet tegen de Pauselijke voor schriften inzake de „Action Frangaise" heeft in Frankrijk hier en daar zulke pro porties aangenomen, dat het niemand zal verwonderen, dat het ook te Rome is be kend geworden en den H. Vader heeft ge noodzaakt, de H. Apostolische Poeniten tiarie te doen ingrijpen door het zenden van een nieuwe verklaring aan het Fran- sche episcopaat, waardoor aan alle toe- geef'ijkheid een einde wordt gemaakt. Men weet, hoe kardinaal Dubois dezer dagen in een herderlijk schrijven een dringend vermaan, aan alle Katholieken, richtte om zich te onderwerpen, kinderlijk en volkomen aan den H. Vader. Thans wordt ook de verklaring van de Apostolische Poenitentiarie, dd. 11 Octo ber j.l. gepubliceerd: 'Wij laten ze hier onder volgen: „Rapporten in bladen en gedrukte pu blicaties, welke den Apostolischen Stoel bereikten, of in bijna geheel Frankrijk zijn verspreid, stellen het nauwe'ijks ge loofbare feit vast, dat een groot aantal le den en aanhangers der veroordeelde par tij genaamd de „Action Frangaise", on danks openlijk en harnekkig verzet te gen de verklaringen en de voorschriften van dit H. Gerechtshof, dato 8 Februari van dit jaar, toegelaten worden, en zich daar publiek op verheffen, tot de sacra/- menteele absolutie en tot de Heilige Ta fel, door priesters verbonden aan of gun stig gezind jegens die partij. Vandaar het gerucht, met opzet ver spreid, dat de Heilige Stoel, om grooter kwaad te voorkomen, en van zou af zien, voortaan op de toepassing der verklaringen en verboden, bovenvermeld, aan te drin gen. Om ten spoedigste en zoo krachtig mo gelijk dat rampzalig misbruiken der Sa cramenten en de zeer ernstige ergernis welke er uit voortvloeit, te verhinderen, beveelt en proclameert de Heilige Aposto lische Poenitentiarie. op uitdrukkelijk be vel van Onzen Heiligen Vader den Paus, plechtig, dat de voormelde verklaringen en verboden, alle in ieder afzonderlijk, hun volle kracht behouden in het geheel en in elk hunner onderdeelen, en dat nie mand, hoe dan ook, ze kan overtreden of schenden zonder ernstig nadeel voor zijn ziel. Zij gelast en beveelt allen Ordinarii van Frankrijk en legt him dit als een ern- stigen gewetensplicht op, hunne geloovi- gen daaromtrent duidelijk te onderrichten en de priesters ernstig te waarschuwen, inzake de strikte verplichting, die, vol gens die beginselen der moraaltheolo gie, hun verbiedt de H. Sacramenten toe te dienen aan personen, die openlijk on waardig en impenitent zijn, zoo zij niet zelf de wraak van den Goddelijken Rech ter willen oploopen. En voor het geval hun waarschuwing van geenerlei uitwerking zou zijnzullen de Ordinarii niet in gebreke mogen blij ven, de canonieke sanctie toe te passen volgens den inhoud van bovengenoemde verklaringen en verboden. Gegeven te Rome in de H. Poenitentia rie, den lien October 1927. LAURENT. KARD. LAURI, Groot-Poenitentiarius. I. THéODORI, Secretaris v. d. H. Poenitentiarie. De valsche munters. Nieuwe arrestaties verwacht. In de zaak der valsche Hongaarsche bankbiljetten worden verdere arrestaties verwacht. De politie moet nog een koffer hebben ontdekt, waarin zich voor een be drag van ettelijke millioenen valsche bil jetten bevonden. De twee medeplichtigen van den ban kier Blumenstein, die gearresteerd zijn, heeten Tovbini en zijn Russische onderda nen. Het zijn 2 broeders, van wie de een wegens oplichting reeds tot jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Zij woonden sedert 8 jaar te Parijs. Den bankte*, wiens vermogen 15 millioen zou bedra gen, hadden zij te Weenen leeren kennen. De zoon en dochter van Blumenstein hebben zich uit de voeten gemaakt. De politie neemt aan, dat zij zich thans te Budapest ophouden. Naar een anderen medeplichtige wordt nog gezocht. Dit ls ook een „bankier", Bierbaüf genaamd, die zich te Berlijn moet ophouden. Waar schijnlijk trad deze als bemiddelaar op tusschen Blumenstein en de Hongaarscbe kringen, waarmede de bende in verbic- ding stond. AMSTERDAMSCHE Zo'i*ul,dls« - bediening ANTHRACIET-MIJ. Ve,^kV„ld* Heerensingel 34/35 r-Tel.1523 A'dam Hilversum Busauin Haarlet? De valsche biljetten zijn waarschijnlijk niet direct uit Boedapest naar Parijs ge zonden, doch hebben langen tijd te Berlijn gelegen, waar de medeplichtige van Blu menstein een bureau had. Ook te Berlijn hebben de oplichters ge tracht hun slag te slaan, doch hun pogin gen mislukten daar. Daarna moeten zij hebben getracht met Nederland za- ken te doen, doch spoedig bleek het hun, dat ook hier het terrein voor hen niet gun stig was. Engeland Veertien vrouwelijke burgemeesters. Bij de Woensdag in geheel Engeland en Wales gehouden verkiezingen voor het ambt van lord-mayor en mayor is een on gewoon groot aantal vrouwelijke candida- ten gekozen, n.l. veertien. Roemenië. Proces tegen Manoilescu begonnen. De „B. Z. am Mittag'' meldt uit Boe karest dat gistermorgen te acht uur het proces tegen den vroegeren staatssecreta ris Manoilescu is begonnen. Gemeld wordt, dat het grootste gedeelte der behandeling met gesloten deuren zal plaats hebben. De politie te Boekarest heeft uitgebreide maatregelen genomen om ordeverstoringen te voorkomen. Publicatie van Carols minnebrieven? Uit Boekarest wordt gemeld, dat de re- gentschapsraad voornemens is in do af- faire-Carol tot een merkwaardigen stap over te gaan. Men wil n aelijk prins Carols liefdesbrieven publiceeren, in do verwachting, dat deze hem bij het volk in discrediet zullen brengen. Polen. Een verdwenen afgevaardigde. Eenogen tijd geleden werd groot opzien in de hoofdstad gewekt door het spoorloos verdwijnen van den communistischen af gevaardigde Paszcuk. Blijkens berichten, die thans uit Warschau komen, is het raadsel nu opgelost: de heer Paszcuk heeft een groot bedrag op zijn vlucht mee genomen, toebehoorende aan een commu nistisch fonds. Afrika Een gevecht met bandieten. Drie dooden. Het B.T.A. meldt uit Parijs, dat vol gens een telegram uit Casablanca aan het „Petit Journal" zich aan de Franscb- Spaansche grens in Marokko een voorval heeft afgespeeld, dat herinnert aan het optreden van de bende van BonnoL Een chauffeur, Souvenpart geheeten, stal te Casablanca een zware torpedo auto. In Tetoean vond hij twee medeplich tigen, waarop het drietal in de voornaam ste bijouteriezaken aldaar inbraken pleeg den en voor twee millioen aan sieraden en briljanten meenamen. Zij namen de wijk naar Fez, in de meening Oran te kunnen bereiken, doch toen de diefstal ontdekt was, werden drie auto's met machinege weren en met Spaansche politie bemand de dieven achterna gezonden, die aan do Marokkaansche grens werden achterhaald. Er werd een woest gevecht geleverd, waar bij de bandieten ten slotte werden gewond en zich moesten overgeven. Zij werden naar Tetoean teruggebracht. In den loop van het gevecht werden drie politiebeambten gedood en vier go- wond. De gestolen bijoux zijn gevonden. China. Terugtocht der Sjansi-troepen. Het Ankwotsjuun heeft naar gemeld Soeiyoeen (ten Westen van Kalgan) bezet en de verslagen Sjansi-troepen hebben zich naar het Westen in de richting van Paotau (Mongolië) teruggetrokken, waar door de geheele S o eiyoeen-Pek ing-spoor- weg is gevallen. De spoorweg heeft een ter veel schade geleden en geruimen tijd zal noodig zijn om den spoorweg weer in orde te brengen. Amerika De onafhankelijkheid der Philippijnen. De Wetgevende vergadering heeft voor haar sluiting een motie aangenomen, waarin de directe en algeheele onafhan kelijkheid der Filippijnen wordt gevraagd. BINNENLAND. KERAMISCHE INDUSTRIE. VERHOOGING VAN INVOERRECHT. De geldigheidsduur gesteld op drie jaar. Thans is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke verhooging van hot invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten tegels. Naar in de M. van T. wordt opgemerkt, geldt het hier een noodmaatregel tot be houd van een oud-Nederlandsche industrie. Een onderzoek heeft n.1. geleerd, dat de hoofdoorzaak van do moeilijkheden, waarin die industrie verkeert, gelegen is in het feit, dat het buitenland een in de na-oor logsjaren ontstane overproductie tegen prijzen, welke tot op of beneden den kost prijs dalen, op de Nederlandsche markt werpt. Aangezien het hier een verschijn sel van tijdeJijken aard is, wordt dan ook een tijdelijkn maatregel voorgesteld. Do geldigheidsduur daarvan is gesteld op drie jaren. De vorm, waarin de verhooging voorge steld wordt 5 pot. in plaats van 8 pet. der waarde met een minimum recht van f 3 per 100 K.G. netto, is gekozen, nadat een oplossing in den vorm van een speci fiek recht zeer ernstig was onderzocht, maar ten slotte ondeugdelijk was bevon den. Dat door verhooging van het invoer recht de inheemsche artikelen noemens waard duurder zullen worden, behoeft naar de meening der regeering, niet te worden gevreesd. In tegendeel bestaat er h.i. een redelijk vertrouwen, dat do verkoopprijzen van de inheemsche artikelen zullen dalen, wijl de algemeene onkosten, welke thans op een betrekkelijk kleine productie druk ken, in de toekomst op een grooteren bin- nenlandschen omzet worden omgeslagen. Elke prijsverhooging steunende op het verhoogde invoerrecht zou natuurlijk on middellijk de buitenlandsche invoeren sti- muleeren. Overigens is 't de bedoeling, zegt de regeering, dat sleohts artikelen voor huishoudelijk gebruik en wandtegels aan het tijdelijke recht zullen worden on derworpen. Voorwerpen, die de industrie als hulpmiddel dienen, b.v. verpakkings glas, bloempotten, enz. zijn van de ver uitgesloten. ZIEKTEVERZEKERING. Min. Slotemakeris plannen. De minister van Arbeid heeft in een brief aan den voorzitter der Tweede Kamer thans mededeeling gedaan van de intrek king van bet ontwerp Ziekte- en Ongeval lenwet 1925. Tevens heeft deze bewindsman thans ingediend een tweede nota van wij zigingen op het wetsontwerp tot regeling der ziekenfondsen. In de toelichting hiertoe geeft de minis ter allereerst een korte uiteenzetting van het standpunt, dat hij met betrekking tot de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaan- den inneemt. Met nu wijlen minister Talma en oud- minister Aalberse is hij van oordeel, dat een wettelijke regeling, welke beoogd wordt in een behoorlijke geneeskundige ver zorging niet als aanvulling op een wette lijke regeling betreffende ziekengeld-verze kering van arbeiders moet worden opgezet, maar moet worden gezocht in de regeling en de ontwikkeling van het ziekenfondswe- zen, dat zich in onze samenleving bereids heeft ingeburgerd. Ook hem schijnt daar bij het uitoefenen van rechtstreekse!)en dwang gericht op toetreding tot een zie kenfonds niet raadzaam. De minister wenscht hierbij subsidiccring der bestaande ziekenfondsen voorop te zetten. De vrije artsenkeuze wil hij al3 regel invoeren. Onder geneeskundige wenscht hij ook vroedvrouwen te verstaan. Koniklijke Besluiten. Notariaat. Bij K. B. zijn benoemd tot notaris bin nen het arr. Utrecht, ter standplaata de gemeente Montfoort, J. T. Warning, cand.- notaris, te Baarn; Haarlem, ter stand plaats de gemeente Hillegom, D. Boddeüs, thans notaris te SchiedamAlkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, mr. O. J. de Lange, cand.-notaris, adv. en proc. te Alkmaar; Utrecht, ter standplaats de ge meente Amerongen W. G. J. van Heerdc, thans notaris te Eenrum; Zwolle, ter standplaats de gemeente Kampen, C. van Drimelen, cand.-notaris te Oegstgeest. Zaterdags een latere trein naar Gouda. Een proefneming. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Gouda heeft van de Nod. Spoor wegen op haar verzoek tot hot inleggen van een lateren trein uit Den Haag naar Gouda,, op grond, van het te vroege ver- trek-uur, thans 22 uur 22, bericht gekregen, dat van morgen af op do Zaterdagen van November en December bij wijze van proef een latere trein zal rijden. Deze trein, waarop alle plaatsbewijzen le, 2e en HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een schrijven van de Apostolisches Poe nitentiarie aan de Bisschoppen van Frank rijk inzake de Action Frangaise. De in Parijs gearresteerde obligatie-ver- valschers hebben ook in Nederland gepro beerd hun slag te slaan. Hoog water in Duitschland. De Neckar buiten zijn oevers. (Buitoni. Berichten, 2® blad). BINNENLAND. Het oordeel van mr. Heemskerk over het herstel der coalitie. (2de blad). Een wetsontwerp is ingediend voor steun-verleening aan de Keramische in dustrie. (lste blad). Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van het wetsontwerp inzake rege ling der Ziekenfondsen, (lste blad). Te Amsterdam is een kerktoren doo» den bliksem vernield. (Gemengde Berich ten, 2de blad). Te 's-Gravenhage is het faillissement aangevraagd van de nalatenschap van ee>. bekend notaris aldaar; tekort van circa zes ton. (Gemengde Berichten, 2de blad). OMGEVING. Trein-ongevallen op het traject Amster damDen Haag. (Laatste Berichten). Diefstal van postzakken uit de tram LeidenHeemstede, (lste blad). Notaris-benoeming te Hillegom. (lsto blad). Triduum 6n zangersavond van den Ko- renbond „St.-Wil ibrord". (lste blad). Onze Geïllustreerde Pagina Onze photo-pagina geeft o.m. photo'a van: het grootste hotel ter wereld; do be kende Chineesche muur; een gouden jubi laris van het R-K. zangkoor to Stomp- wijk. 3e klasse geldig zijn, zal vertrokken van Den Haag te 23.3023 u. 30 pree ice en aankomen te Gouda 23.59. Op tijdig verzoek zal de trein stoppen te Zoetermoer en te Zevenhuizon. Al is dan nog niet oen dagclijksche la tere verbinding verkregen, toch komt dezo bewilliging al tegemoet aan veler bczwa- ren. Voor hen, die te Den Haag do Men gel bcrgconcer ton, opera-voorstellingen c.d. willen bezoeken, is deze late trein oen uit komst. Uit het bouwbedrijf. Do oontract-actio. Naar de „Volkskr." verneemt, worden Maandag 14 November as. do besprekin gen tusschen partijen over de vernieuwing van het landelijk collectief contract voor de bouwbedrijven geopend. Deze eerste conferentie vindt plaats te Amsterdam. R. K. Bond van Rijwielhandelaren en Herstellers. In een gehouden Hoofdbestuursvergado ring van den R. K. Bond van rijwiel hande laren en -herstellers is besloten tot op nog nader te bepalen datum tot het oprichten van een proefstation, hetwelk voorloopt te Wassenaar gevestigd zal worden. KERKNIEUWS Het Missiewerk in Afrika. Alt ij d nog arbeiders te kort. In het jongste nummer van do „Annalen der Witte Paters" lezen we o.a.: Woensdag 7 September kwamen hier 88 uieuwe novicen aan o.w. 11 Hollanders, lf Belgen, 3 Luxemburgers, 1 Zwitser, 10 En- gelschen, 7 Canadeezen, en 40 Franschen, waaronder 3 priesters en 2 subdiakens. Donderdag 22 September vertrokken <le 57 novicen, die thans hun noviciaat geëin digd hebben naar Carthago, om daar hun theologische studios voort te zotten of Iff beginnen. Onder die 57 zijn: 14 Hollan ders, 20 Franschen, 7 Engelschen, 7 Belgen, 4 Canadeezen, 3 Zwitsers, 1 Luxemburger en bovendien een Hollandsche priester. In het noviciaat der Broeders zijn 44 no vicen, naar hun landaard als volgt ver deeld: 14 Hollanders, 13 Franschen, 7 Bel gen, 5 Zwitsers, 4 Canadeezen, 1 Engclsch- man. In den loop van do maand October worden 15 nieuwe novicen verwaoht. Een verblijdend getal, een schoonc toe komst welke nieuwe schitterende vruchten voor het missiewerk van deze congregatie belooft. En toch.in eiken brief van het zelfde nummer klinkt de kreetmeer price ters, meer broeders. De velden staan w?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1