fcebben bun natte kleeren aan hun licha- röon moeten laten drogen, omdat het vol komen uitgesloten is vuur aan te maken. De temperatuur is tot 12 graden onder het nulpunt gedaald en de sneeuw ligt over al zeer hoog. Door de cavalerie van het fort Ethan Allen wordt hulp verleend aan de bewoners van de afgelegen hoeven. Alle levensmiddelen zijn geroquireerd om in de kerken te worden uitgedeeld. De cavalerie oefent ook het politic-toezicht uit in de verlaten dorpen. De aanvoer van levensmiddelen en me dicijnen voor het Roode Kruis, voor zoo ver deze niet per vliegtuig kan geschieden, heeft met groot gevaar langs de wegen plaats. Er zijn namelijk groote gaten in de wegen geslagen, alsof zij aan granaalvuur blootgesteld zijn geweest en deze gaten zijn voor het oog onzichtbaar, doordat de sneeuw alles heeft bedekt. Te Montpelier wordt toezicht gehouden door de burgerwacht, terwijl te Waterbu- ry en Bolton de cavalerie de orde hand haaft. Te St. Johnsbury is de staat van beleg afgekondigd en iedereen is daar ver plicht bij het herstelwerk te helpen. Generaal-majoor Brown heeft gisteren per vliegtuig een verkenningstocht boven bet geteisterde gebied gehouden en aan wijzing gegeven voor de noodzakelijke her- etelwerken. Naar Newport, dicht bij de Ganadeesche grens aan het Mempbragog-meer gelegen waarin het water 1.50 meter boven het normale peil staat, zijn eveneens troepen gezonden. In welken, hachelijken toestand Newport zich bevond vernam men eerst toen vier bewoners van die stad na een gevaarlijken tocht over de gevaarlijke we gen en bijna geheel vernielde bruggen te Berlington aankwamen. Zij deelden mede. dat de hoofdbrug op den weg naar Canada was weggeslagen en dat de stad sedert Donderdag geheel ge- isoleerd was. De bewoners moeten zlfch voor hun voeding behelpen met geconser veerde melk en wat graan. Er worden pogingen gedaan om levensmiddelen en medicijnen van Montreal naar Newport te vervoeren. Uit Toronto wordt gemeld, dat, nu het telegrafisch en telefonisch verkeer vrijwel hersteld is en de spoorwegverbindingen met de Oostelijke districten bijna weer nor maal functionrieeren, er thans meer bijzon derheden bekend worden omtrent de schade, welke door de overstrooming in Quebec is aangericht. Het blijkt, dat hier negen menschenlevens te betreuren zijn. De schade wordt geraamd op twee millioen dollar. De regeering van Nieuw Schotland heeft aangeboden, hulp te verleenen aan de slachtoffers van den watersnood in Midden- en West-Massachuetls. Heldhaftige reddingen zijn volbracht. Het moedigste is wel een bewoner van Bolton geweest, die uit vier doodkisten een vlot samenstelde en daarmede in 12 tochten 24- menschen heeft gered, die in de bovenste verdiepingen der overstroomde huizen waren opgesloten. De vernieling der spoorlijnen over groote "afstanden en der groote wegen maken de hulpverleening in Vermont buitengewoon moeilijk. Te Ludlow werd gisteren een groote bakkerij door brand vernield, waar door de ellende in de stad nog is toegeno men. Niet alle bewoners van de overstroomde gebieden laten zich gewillig inenten tegen typhus. Waar het leger echter de orde handhaaft, worden zij echter voor het al ternatief gesteld om zich te laten inenten of twee maanden afgezonderd te worden. In geheel New-England is de tempera tuur beneden het vriespunt, doch binnen enkele dagen wordt warmer weer verwacht waardoor evenwel het gevaar voor epide mieën grooter wordt. De totale aangerichte schade in New- England kan nog niet worden vastgesteld en de ramingen loopen van 50 millioen tot 100 millioen dollar uiteen; het is echter nog te vroeg een betrouwbare berekening te maken. Duizenden koeien en ander vee zijn omgekomen. Uit Boston wordt nog gemeld: Hot ge- I vaar voor verdere uitbreiding der over strooming is thans definitief voorbij. Er zijn 85 slachtoffers geïdentificeerd; van 75 anderen, die eveneens ten gevolge van de ramp om het leven zijn gekomen, staat de identiteit nog niet vast. Drama te Köpenick. 2 dooden, 1 gewonde. _k, het bekende stadje, dat door de kostelijke comedie, die er zich eens in den vóór-oorlogschen keizerstijd afspeelde, een wereldfaam verwierf, is thans het too- ceel geweest van een geheimzinnige trage die. De 25-jarige kantoorbediende Albert Haag was mot verscheidene jongelui uit Köpenick naar een communistische betoo ging te Berlijn gegaan, vanwaar hij met zijn vrienden, den 24-jarigen arbeider Willi Wute en den 22-jarigen metselaar Herbert Miling, beiden uit Köpenick naar buis terugkeerde. Na de koffie begaven de drie vrienden hch naar een zijvertrek. Kort daarop weerklonken hier drie schoten. Toen men de kamer binnendrong jond men de drie jongelui hadend in hun dood op den grond liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en een geneesheer ontboden. Wute was dood, de twee anderen waren zwaar gewond. Later stierf ook één hun ner. Wie de schoten gelost heeft er was maar één revolver in de kamer en de schoten zijn kort achter elkaar afgevuurd ?°g n*e* vas* te stellen.' Mogelijk heeft één van het driotal eerst zijn twee kameraden geschoten en daar- Da op zichzelf. Omtrent do aanleiding tot het drama "^t men nog in het duister. lJ&ag had reeds vroeger herhaaldelijk Plegen bij zelfmoord zou Alle dnie de vrienden waren verwoede ^ci, die al hun krachten, in dienst der ideeën stelden. Monsterachtige vadermoord. Om een fortuin te bemachtigen. Te Savignano in Apulië bleek dezer da gen een grijsaard, Luigi Lombardi gehee- ten, die voortdurend zijn fortuin, in zijn zak droeg, spoorloos verdwenen. Overblijfselen van zijn lijk werden later tusschen een haag gevonden. Een onderzoek wees uit. dat zijn zoon, zijn dochter en zijn schoondochter den ouden man vermoord hadden en hem van zijn fortuin ten bedrage van 30.000 lire hadden beroofd, het lijk daarna hadden verbrand en de asch en de beenderen had den weggestopt. De daders zijn gearres teerd. Ontploffing in Amerika. "Wraakneming van stakers. Een draadloos N. T. A.-telegram uit New-York meldt: Een ontploffing, waarbij 11 personen van hun bedden geslingerd werden en een door twee gezinnen bewoond huis vernield werd, heeft hier plaats ge had. Zij wordt door de politie toegeschre ven aan wraakneming in verband met jjo huisschildersstaking. De Chineezen op de „Almkerk". „Met geweld in de hallasttanks g e d r e v e n." Uit Fremantle wordt gemeld: Bfj het verhoor van Wong Ting, den voorman stoker van het Nederlandsche stoomschip „Almkerk", is aan het licht gekomen, dat er een uitgebreid plan bestond om op groo te schaal Chineezen Australië binnen te smokkelen. De blinde passagiers gaven een levendige beschrijving van mishandelingen waaraan zij blootgesteld waren geweest. Zij zouden op het hoofd geslagen en met ge weld in de ballasttanks gedreven zijn door den verdachte en de andere Ghineesche stokers, even vóórdat het schip de haven van Fremantle binnenliep. Wong Ting kreeg een boete van honderd pond sterling en zes maanden gevangenisstraf. Het is ge bleken, dat, indien de Chineezen nog even langer in de tanks hadden moeten blijven zij dit niet hadden overleefd. Een revolutie in de heerenkleeding. Een fascistische mode. De „Brillante", het geillustreerde bijblad van de „Impero" heeft een soort prijs vraag uitgeschreven, met premies van 10.000 lire, teneinde bruikbare voorstellen voor een nieuwe fascistische kleeding in banden te krijgen. Om dergelijke dwaasheden te kunnen be grijpen, moet men er in het buitenland aan denken, dat de fascisten hier soms zeer overmoedig worden en dat anderzijds in dezen tijd van het jaar, waarin bijna da gelijks in Italië een of ander „overwin ningsfeest" wordt gevierd, de menschen in hevige mate aan overspanning lijden. Daartoe heeft het volkskarakter nu een maal een sterke neiging. De „Brillante" zegt dan tol inleiding, dat elke eeuw een eigen kleeding heeft, welke geheel aan haar karakter beant woordt. Daar nu de twintigste eeuw geheel aan het fascisme behoort, is het niet meer dan billijk, dit ook in de kleeding te too- nen. Het gaat daarbij alleen om de heeren mode, die kleurloos en eentonig is gewor den en geheel aan de mentaliteit van de Angelsaksen is aangepast. Dit moet vol strekt anders worden, want het is noodig, dat thans het fascisme in Europa den toon aangeeft. De tegenwoordige heerenkleeding is bo venal te „democratisch", te „liberaal". Daarom is het noodig, dat weldra een nieu we manier van kleeden ontstaat, kleurig, fleurig, met het Italiaansche karakter over eenstemmend. waarin vooral ook op den krijgszuchtigen geest van den nieuwen tij'J de nadruk gelegd wordt. Bovendien is het goed. zooals eens in de middeleeuwen, het onderscheid van de afzonderlijke standen ast te leggen. De gelijkheid in de kleedij past dus niet voor het nieuwe Italië, daar zij „sociaal democratisch" en derhalve direct anti-fas cistisch werkt. In Italië is het noodig den eest ook door de kleeding te toonen en niet alleen door het fascistische insigne in het knoopsgat. Elke vakvereeniging inoest eigenlijk haar aparte kleeding heb ben evenals de verschillende geestelijke be roepen. Thans heeft men toch reeds het militaire en het geestelijke kleed; waarom niet in deze richting door .indeeling van het geheele volk voortgegaan? Ook den ministers, diplomaten en amb tenaren van den nieuwen staat moet men een apart uniform geven. Wat de groepeering van de afzonderlij ke standen aangaat, stelt de „Brillante" voor, de volgende indeeling te maken: le de intellectueelen, zooals schrijvers, kun stenaars, journalisten: 2e. zij, die na vol tooide studie een ambt vervullen als inge nieur, geneesheer, apotheker, advocaat; 3e ambachtslieden; 4e. kapitalisten zooals in dustrieelen, kooplieden, huiseigenaren; 5e ambtenaren, zoowel staats- als par;i(uliere employé's; 6e. boeren: 7e. studenten Twee-en-iachfig jaar bij één firma. Te West Bromwich, is Zaterdag op 91- jarigen leeftijd overleden John Hughes, die in September jl. afgetreden was als di recteur-generaal van een firma in weegtoe stellen en haar toen 82 jaar had gediend. Hij had een eenvoudig recept voor oud worden; een tevreden gemoed, vaste ge woonten, bijtijds naar bed en niet te laat opstaan en belangstelling in de dagtaak. „Als men zijn tijd goed gebruikt, hoeft men niet bang te zijn voor den ouderdom", placht hij te zeggen. De eerste sneeuw in Engeland. Na de prachtige dagen van de vorige week is het weer eensklaps omgeslagen en op tal van plaatsen in Schotland, op High Peak in Derbyshire en de heide in York shire is de eerste sneeuw in den nacht van Zondag op Maandag gevallen. De thermo meter daalde 's nachts te Londen tot 29 graden Fahrenheit of een val van 34.5 gr. bij 3 dagen geleden. De weervoorspelling luidde Maandagavond; Koude die ten min- J ste een volle week zal aanhouden. BELANGWEKKENDE VERBETERINGEN. Een plan, dat een deel onzer molens kan redden. Ir. A. G. von Baumhauer schrijft ons: De bemaling van den Dorpspolder te Waardenburg bij Geldermalsen bleek ge brekkig te zijn, zoodat de vraag was gere zen op welke wijze hierin verbetering kon worden gebracht. Electrische bemaling was uitgesloten, in verband met de hooge kabelkosten. Motor bemaling zou eveneens een groote uitgave bezorgen. De windmolen zelf was in zeer goede conditie, doch had hetzelfde gebrek als zijn soortgenooten, dat het scheprad te zwaar loopt voor zwakken wind. De kracht namelijk noodig om een scheprad te drij ven is bij langzaam loopen van den molen vrijwel even groot als bij hard draaien. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen had al eenige jaren geleden do molenma ker A. J. Dekker uit Leidein als antwoord op een prijsvraag van de vereeniging „De Hollandsche Molen" een plan uitgewerkt, waarbij het mogelijk was, dat de molen ook bij zwakken wind voldoende snel loopt om den wind goed te benutten. In plaats van één enkel scheprad waren in het ontwerp voorzien drie ccntrifugaal- pompen, welke elk afzonderlijk of tezamen konden worden ingekoppeld. zoodat de pompen den molen belasten overeenkom stig de windsterkte. Het bestuur van bovengenoemden pol der heeft vertrouwen gesteld in den voort varenden heer Dekker. Er is heel wat aan den molen veranderd, maar nu is ook een fraai resultaat bereikt. Dit bleek toen verleden Zaterdag de molen werd bezichtigd door de Technische Commissie van de Vereeniging „de Hol landsche Molen". Uit het oorspronkelijk ontwerp is een elegante oplossing ontwikkeld, waartoe de fabrikant der pompen (Nering Bögel) en dc leverancier der kogellagers (S. K. F.) het hunne hebben hijgedragen. In den beneden-loop (het laagste wa ter) zijn drie staande schroefpompen aan gebracht, die bij een normale draaisnelheid van den molen, dat is 60 einden (wiek toppen) per minuut, een waterlevering ge ven van 20< 30 resp. 40 kubieke meter per minuut. De aandrijving van den staanden koningsspil af is daarbij zeer merkwaardig Doze aandrijving geschiedt met behulp van een riem, die in een horizontaal vlak een dubbele S beschrijft om de kleine riemschijven der schroefpompen en van daar weer terug naar de groote schijf van den koningsspil. Kleine rollen zorgen er voor, dat de riem niet naar beneden zakt en van de schijven afglijdt. Om te maken, dat desgewensclit elk der pompen kan wonden ingeschakeld, zijn de genoemde riemschijven niet vast verhon den aan de staande pomp-assen, maar door middel van wrijvingskoppelingen, welke met een eenvoudige handbeweging worden bediend. De molen idie ,.in vreugde stond" bij aankomst van het bezoek, werd met rappe handen zeilklaar gemaakt. Hoewel de wind zeer matig was (ongeveer 5 a 6 m. per se conde), liep de molen snel aan en konden al de pompen worden aangezet. Er werden geen metingen verricht, maar wel kon stel lig worden verklaard, dat bij dezen wind de molen gemakkelijk, men zou haast zeg gen te gemakkelijk, het gevraagde werk kon verrichten. Dit bleek o.a. hieruit, dat er geen duide lijk verschil in snelheid van den molen was waar te nemen toen afwisselend de drie pompen tegelijk wenden in- of uitgekop- peld De tijd, noodig voor het passecren van 10 wieken, wisselde tusschen 9 en 11 seconden en wel met de fluctuaties van den wind, en niet in verband met hot aan tal ingekoppelde pompen. Deze tijd komt overeen met dc als gemiddelde aangenomen snelheid van 60 einden per minuut (15 om wentelingen per minuut). Wat betreft de windsnelheid kon worden vermeld, dat deze tor plaatse niet is geme ten, maar dat daaromtrent gegevens zijn verkregen van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te Do Bilt. welke waarden levert voor een hoogte van 6 meter boven den grond in open veld. Deze liepen in den betreffenden tijd van 3.7 tot 7.7 met een gemiddelde van ongeveer 5.5 metel per seconde. Het waterverzet werd nu niet gemeten wel kon worden gemerkt, dat de pompen behoorlijk werk leverden, want de tocht vóór den molen leek wel een snelvlietende beek. Hoe het zij, duidelijk is gebleken, dat de molen in dezen toeetand met matigen wind veel vermogen over had, zoodat de over tuiging is verkregen, dat met zwakkeren wind bijv. van gemiddeld 3 a 4 meter per seconde, de molen een of twee pompen zal kunnen drijven. De kans op stilliggen door windzwakte is daarmede in ons „waaierige" land wel sterk gereduceerd. Het lichte loopen van den molen is niet alleen te verklaren uit het feit, dat do mo len zonder pompen kan aanloopen, maar is te danken aan de verdere verbeteringen. Hiertoe behoort in de eerste plaats het aanbrengen van kogelblokken en wel die van het halsblok van de molenspïl. Bij de oude bouwwijze ligt hier de massieve mo- lonspil dichtbij het zware wiekenkruis in een steen, die met vpt wordt gesmeerd. Het aanbrengen van een kogellager (Hol- landsch: kogelblok) om de as zou te groote moeilijkheden opleveren Nu is de as on dersteund door twee rolblokken, gevat in een voet, die goed aanpast aan de zware halken van den molen. De bovenbonkelaar u vervangen door een kegelvormig rad met cylinderrormige rollen. De koningsspil is ook voorzien van ko gelblokken. De opstelling van hel drijf werk is zeer ruim in den molen; do mole naar had nl. al een vrijstaande woning, zoodat hij niet uit zijVi molen is verdreven. De wieken, die een vlucht hebben van ongeveer 26 m. zijn ook hersteld en daar bij voorzien van een gladde metalen bedek king tusschen voorrand en roede, met het doel daarmede den luchtweersland, dien de wiek bij.h^t draaien ondervindt, te ver minderen. Ook zonder zeil was de molen in slaat de drie pompen te drijven, maar met halve snelheid. Do schepradmolen, die op ecnigo hon derden meters afstand stond, had alle zei len op. doch draaide slechts langzaam, nl. met een snelheid van 19 einden per mi nuut (vrijwel geen waterlevering), toen de verbeterde molen met volle zeilen or 50 maakte en met volle kracht pompte.... wel een verschil! gegeven voor de oppervlakte van 100 MY op normale wijze met vruebtboomen be plant. Pas verplante vruchlboomen wordt in 't eerste jaa/ geen bemesting gegeven. M. UIT HE OMGEVBMG VOOR HUIS EN HOF. DE BEMESTING ONZER VRUCHT- BOOMEN. Enkele nuttige wenken. De bemesting van vruchlboomen komt in hoofdzaak overeen met die van andere cultuurgewassen; zo hebben dezelfde voe dingsstoffen noodig om in het leven te blijven en (e gedijen en het gaat dan ook met onze ooftboomon in hoofdzaak om vier elementaire stoffen n.l. stikstof, fos- forzuur, kali en kalk. Do stikstof is bevorderlijk voor een flinken, krachtigen groei en zij begunstigt wel voornamelijk de scheut- en bladont wikkeling. Een teveel aan stikstof geeft echter veel blad en weinig vrucht. Een te kort aan stikstof bezorgt onzen vrucht- hoornen wel veel bloemknoppen, maar de vruchten blijven in dit geval klein en ko men niet voldoende tot ontwikkeling. Fosforzuur bevordert de vruchlzetling in hooge mate, vooral onze steenvruch ten (perziken, pruimen, kersen) hebben deze stof zeer van noode. Bij gebrek aan fosforzuur lijden de boomen. de boei is steeds onvoldoende en ook dc ontwikke ling der vruchten laat te wenschen over. Kali geeft do boomen krachtig hout, dat goed tegen diverse weers-invloeden, zoo als vorst, ziekten enz., bestand is, terwijl het ook op de groote der vruchten van beteekenis is. Het ontijdig afsterven van jonge twijgen en het uoodrijp worden der vruchten wijst op gebrek aan kali. Kalk heeft eveneens een grooton in vloed op den gezondheids toestand der boomen. Zonder kalk is een opname van fosforzuur en stikstof niet mogelijk omdat deze stoffen met kalk vereenigd zouten vormen welke in opgeloste toestand door de plantenwortels worden opgenomen. Een flinke kalkhomesting is een krach tig middel bij de bestrijding van kanker bij den appel en van gomziekte bij perzik en kers. De peer op wildeling veredeld heeft minder behoefte aan kalk dan de appel, maar verlangt bij een veredeling kwee een bodem met een hoog 'kalkgeha!- te. Zooals algemeen bekend is, is kalk niet alleen een voedingsstof, maar oefent zij ook een gunstige werking uil op de na tuur r vnn don boden In de genoemde voedingssotffon aan vruebtboomen geven? Op de eerste plaats komt in aanmerking de gewone stalmest. Stalmest is een uitstekende meststof voor onze ooftboomen. Zij bevat al de noodzakelijke voedingsstoffen in een zoo opneembaar mgelijken vorm, en heeft bo vendien door haar humusvormende be standdoelen een zeer gunstigen invloed op de structuur van den grond. Aanbeveling verdient hot, bij de stal mest nog wat kali en fosforzuur te geven in den vorm van kunstmest, daar do stal mest van deze stoffen naar verhouding te weinig bevat. Ook enkel kunstmest geeft op humusrijke gronden goede uitkom sten. Verscheiden fruilkweekers in ons land bemesten reeds jaren achtereen hun vruchlboomen uitsluitend met kunstmest en hebben de meening dat zulks het voor deel igst is en de beste bemesting voor hun bedrijf. In hoeverre zij hierin voor hun grond gelijk hebben willen wij hier in het midden laten, maar over het algemeen het voor een gunstige ontwikkeling noodig worden geacht hierin niet to over drijven en het gebruik met kunst meststof fen af te wisselen met stalmest. Vooral op zwaro klei en zandgronden is het voor een goede structuur van den grond noodig dat er dikwijls gebrik gemaakt wordt van stalmest. Van de kalkhoudende kunstmesttoffen vindt de Luikscho kluilkalk do meeste aanwending terwijl in kleine tuinen ook een nuttig gebruik van kalkmergol of schelpkalk kan worden gemaakt. Een der belangrijkste kalihoudende kunstmeststof fen is do patentkali met een in water op losbaar kali gehalte van 25 pet. Fosforzuur geven wij meest in den vorm van super fosfaat, een kunstmeststof met een ge halte van ongeveer 14 pet. fosforzuur. Ghilisalpeter kan als de belangrijkste stikslofhoudende kunstmeststof voor vruebtboomen worden beschouwd. Door haar snelle doch kortstondige werking houdt de groei der vruebtboomen in 't na jaar niet lang aan en bestaat er weinig kans dat het hout niet voldoende uit- rijpt. Uitgenomen de Chi'isalpcter en super fosfaat die in 't voorjaar worden uitge strooid worden alle meststoffen in het najaar toegediend en ondergespit. Het uitstrooien geschiedt over de geheele op pervlakte van den grond en niet zooals vaak plaats heeft, zoo maar wat bij elke boom. Wat do toe te dienen hoeveelheden be treft dit is niet zoo gemakkelijk aan to geven. Vooreerst do grondsoort, vervöf'- •ns do oudderom dor boomen en ten s'.tte de ..soort van vruchtboomen. zijn de factoren waarbij met de bemesting reke ning moet worden gehouden. Met de volgende hoeveelheden, die eenigszins aan de veiilge kant zijn geno men, zullen wij vrij zeker eenigo houvast hebben. Koemest met toevoeging van conigc ki lo's patentkali on superfosfaat 5 a 600 K.G. Wat dan een volledige bemesting is. Wil men uitsluitend met met kunst mest dan neme men 100 K.G. schelpkalk, 70 a 80 K.G. patonlkali, wat eenige we ken na het uitstrooien wordt ondergespit. Hierbij wordt in het voorjaar nog 50 a 60 K G. superfsfaat en 30 K.G. chilisalpeter aan toegevoegd. Alle hoeveelheden ziju op- LISSE. GEMEENTERAAD. Het gemeentebestuur en de heer Kingma. Plannen voor den bouw van 19 arb- woninoen. De raad dezer gemeenlo vergaderde gis teravond te 7 uur onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig allo le den. Na opening der vergadering en lezing der notulen wordt overgegaan tot beëodi- gmg van den heer A. Vorduyn. Verzoek van mej. Anderson om eervol ontslag als assistente aan do O. L. School en als onbezoldigd vakonderwijzcros aan de U.L.O.-school met ingang van 7 Nov. De heer Sobels vroeg of met het hoofd der school was gesproken of het ontslag op dezen datum gelogen kwam. Weth Warmerdam zeide, dat dit niet het geval was geweest. Spr. wenschto in openbare vergadering hier verder echter niet op in te gaan, daar het prestige van het hoofd der school, den heer Kingma, er mode gemoeid was. Dc hoer Sobels wonschte echter mot een uiteenzetting in besloten vergadering geen genoegen te nemen, nu in het open baar het prestige van don hoer Kingma werd besproken. Weth. Warmerdam zeide hierop, dat er reeds lang iets hokte op de Openbaro School. Het dictatoriaal optreden van den heer Kingma ging volgens spr.'s inzien te ver. Zoo weigerde de heer Kingma aan de Chr. Zangvereeniging de school to openen voor het houden van repetities, of schoon B. en W. toestemming haddon ver leend. Het personeel beklaagt zich regel matig over het hoofd der school on met name in dit geval heeft deze de belangen van hot personeel niet behartigd, integen deel. De heer Kingma heeft, langen en langen tijd gewacht met het plaatsen van een oproepings-advertentio ter voor ziening in de vacature-mej. Anderson, waardoor deze thnn<? in onge'egenheid zou komen Het geval is een ontwerp van brcedo be spreking geweest in B. on W. hrn. Sdbels antwoordt, dat andere Wr—.i vnn den wethouder gewoonlijk meer Fout sneden dan vanavond. Wat heeft de weigering van het locaal te ma ken met do ontslagkwestie van mej. An derson? Eerst op 13 October heeft mej. Anderson haar ontslag ingediend en men kan dus niet verwachten, dat hot hoofd in Sept. een oproeping zou hebben geplaatst voor een vacature welke nog niet bestond. Spr blijft het onbegrijpelijk vinden, dat de lieer Kingma niet is gekend in den da tum van ontslag. Als er over prestige gesproken wordt, dun is deze wijze van buiten-om handelen de beste nni iemands prestige te ontnemen Dc voorz. zeide, dat hel plaatsen van een oproeping herhaaldelijk werd uitge steld. tot op den 30ston October Weth Tromp zegt. dat er blijkbaar iels was tusschen den heer Kingma en mej. Anderson. Deze laatste had haar ontslag niet schriftelijk ingediend, maar wol aan het hoofd kenbaar gemaakt. Had deze toen niet moeten opmerken, dat het schrif telijk moest worden ingediend? De lieer Sobels merkt op, dat het hoofd der school zich inzake dezo vacature tot B. en W. had gewend om te vragen of het zeker was, dat er weer oen assistento zou worden benoemd. Door den secretaris werd opgemerkt, dat deze vraag reeds zes weken geleden was gedaan Dc lieer Verduyn meende, dat het ook zij, dat liet beter was geweest, dat liet hoofd der schoo was gehoord. Spr. stel do voor van verdere discussie af te slappen. Aan mej. Anderson word daarop fogon 7 Nov. eervol ontslag verleend. Tot onbezoldigd assistent aan de O. L. school werd benoemd de heer II. Exalto in plaats van den heer J J. Vrolijk. Tot lid vuil de gascommissie in de va- cature-Verduyn werd gekozen de heer Nor landt met alg. slonjnen De heer Verduyn had verklaard zich geen herbenoeming te zullen laten welge vallen Op hei verzoek van de heeren P. Dui venvoorden en P. J. v. d. Hulst om van de gemeente strookjes grond aan het Kruis li or entje ta kunnen koopen, werd afwijzend beslist. De gemeenlo heeft do grond zelf noodig. Van den heer L. A Schippers werd gekocht oen hoekje grond aan de Juliana- straat, ter grootte van 4 M.2 tegen den prijs van 2 per M.2 Aan denzelfden werd verkocht een strook grond van on geveer 100 M2 tegen den prijs van ƒ1.80 per M2, onder toezegging, dat dezo grond nimmer voor openharen dienst zal worden bestemd Van Mevrouw M Baronesse van Lijnden werd aangekocht voor den prijs van 1.—een gedeelte Esscnlaan en een erf, noodig voor do vcrbrceding van dio laan. Do weg daar ter plaatse zal ruim 12 M. breed worden Aan liet bestuur der woningvoreeni- ging „Volksbelang" werd machtiging ver* leend een gedeelte sloot met berm te ver- koopen aan den heer T. G.' Kersbergen. De heer Kersbergen wil na demping een melkkoclhuis bouwen, aansluitend bij zijn perceel Wilhelminaslraat No. 39. "Wijziging der verordening op de gus- en waterleidingbedrijven, op verzoek van Ged. Staten. De wijziging betrof slechts ondergeschikte punten. De gemeenterekening werd vastgesteld sluitende, wat betreft den gewonen dienst in ontvangsten op 382.170.89, uitgaven /342.568.04, batig saldo 39.602.25; wat betreft den kapilaaldionst: ontvangsten ƒ329.761.89. uü va ven ƒ321 742.55. hitig saldo ƒ8.019 Dc gemeen l 1928 en dc be-» glooiingen der bedrijven werden aangebo den.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5