INGEZONDEN MEDEDEELING NEGERRECLAME. INGEZONDEN MEDEDEELING uden dezer dagen twee „ambassadeurs n Hars" worden vertoond. Op de aan- itbiljctton stonden zij afgeschilderd als •htbehaardc wezentjes met abnormale n. ooren en lichamen, overeenkomende den veronderstelden lichaamsbouw bewoners onzer buurplaneet. Geen «der. dat de tent stampvol was. Onder de bezoekers bevond zich ook een fcere mevr. Muse, die vol belangstelling twee gedrochten gadesloeg, toen deze ,tséling allebei van het tooneel spron- en met den kreet „moeder! moeder!" haar afvlogen. Iet bleken inderdaad haar beide zoon- i te zijn, die in 1923 plosteling uit Roa- ike waren verdwenen en in weerwil van e nasporingen nimmer waren terugge ven. In het eerst duwde de verschrikte rbaasdo moeder de monsters van zich af aar weldra herkende zij haar jongens in jerwil van de vermomming, en alle drie snden van vreugde. En het gevolg van de dramatische ont- looping? Een eisch tot schadevergoeding c 240.000 gulden tegen het circus, en vervolging wegens kinderroof. De kna- waren indertijd in het circus gelokt steeds in een toestand van slavernij ge- aden. Zij konden noch lezen noch schrij- en hadden voor hun „optreden" nim- eenige belooning genoten. -jiae branden, brandstichtingscomplot, ineta seint uit Semarang: In den nacht Zaterdag op Zondag, zijn tijdens de rezigheid van de bewoners en de be- indeD, de huizen afgebrand van de hee- A. J. Hilbers, Mulo-leeraar, en J. W. Vaal, makelaar, alhier. Beide wonin- zijn totaal vernield. Het bestuur en de politie zijn er van rtuigd, dat er kwaadwilligheid in het il is. Vermoedelijk zijn de schuldigen te ig eken onder ide politieke elementen uit Soediro-partij. Vraagt Uwen bakker ftederlandsch Oost-lndië RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het zieke kalf. G. H. te Woerden had te Leiden ter rkt een 20-tal kalveren aangevoerd, arvan een bij nader onderzoek bleek te 3' !en aan een besmettelijke ziekte. De heer erna Weiland had toen de heele koppel beslag genomen. ferd. was niet verm amen, de heer Sper- Weiland bevestigde als getuige het ver- al, waarna de ambt. 50 subs. 20 dagen chte. Vuurwerk. Een viertal jeugdige inwoners van gstgeest P. Z., E. K., P. H. J. en B. hadden in Oegstgeest zonder toestem- ig van den Burgemeester zich vermaakt het afsteken van vuurwerk. Waarom hebben jullie dat gedaan, Mr. Vos. iJa. zoo maar. voor de aardigheid". ambt. vond blijkbaar dat die jeugdige rdigheden niet aangingen en eischte te- P. Z. 3 of 3 dagen tegen E. K.-3 1 maand tuchtschool, terwijl de beide ideren, die den leeftijd van 15 jaar nog hadden bereikt een berisping in het Wuitzicht werd gesteld. Nachtarbeid. hi do timmerfabriek van G. W. S. te ei den, hadden zich op een avond om- twaalf uur acht werklieden be nden met het doel daar werkzaamhe- to verrichten. Twee van hen, die nu als getuigen wer- gehoord verklaarden dat zij wel met doel daar gekomen waren, maar nog gewerkt hadden, daar er een veld- ichter kwam. l he ambtenaar eischte 8 maal 3 of 8 ial 3 dagen. Zonder toestemming een lijk vervoerd. Kl. v. d. W. te B o s k o o p stond terecht gens het feit, dat hij zonder vergunning lijkje van een kind dat in het Acade- Ziokenhuis aan roodvonk was ge wen naar Boskoop had vervoerd. 41s getuigen werden gehoord de heer J. Ms, ambtenaar van den Burg. Stand heiden, die verklaarde een verlof tot he aven op de begraafplaats „Rhijnhof" te bben afgegeven. Get. D. Noest, werkzaam aan het Acad. ekenhuis, verklaarde het lijkje met edvindon van Mej. Dr. Peters ten ver- er le hebben afgegeven. B Ook de vader van het overleden kind, beer H., werd gehoord, die zeide niet *eten te hebben, dat het kind niet in akoop mocht worden begraven. Hij deel- ®ede alles wat hij gedaan had om de Pafenis in Boskoop te doen plaats heb- daar de begrafenis eenmaal was be- l en de familie zat te wachten, islotte had de directeur van den 'deskundigen Dienst hem aangeraden hikje te vervoeren, vertelde de heer De lieer Dupon, amanuensis aan het zie kenhuis had verd. nog aangeraden te wach ten, daar hij eerst de politie wilde waar schuwen. Intusschen was de auto met het lijkje weggereden. De ambtenaar eischte tenslotte f 20 of 10 dagen. De Leerplichtwei. Tenslotte kwam er een groot aantal ver dachten van leerplichtweteovertredingen voor don kantonrechter. Do meesten waren weer Katwijksche moeders, die de gewone klachten lieten hooren over werkloosheid en armoede, zoodat de jongens in vele gevallen met va der op zee voeren. Een huisvader wist o. a. te vertellen, dat de eenigste „vervoermiddelen" van zijn zoon, zijn klompen, gebroken waren en dat deswege zijn zoon de school had verzuimd. Sommigen wenden vrijgesproken, terwijl anderen direct door den kantonrechter tot lichte straffen wenden veroordeeld. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Haagsche Hof heeft uitspraak ge daan in devolgcnde zaken: C. V., los werkman te P ij n a c k e r, is door de Haagsche Rechtbank, wegens dief stal veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. Het Hof verminderde deze straf tot maand Het Hof bevestigde: het vonnis van de Haagsche Rechtbank waarbij H. P. W., electricien. D. M., tuin der en G. P. A. A. G., tuinder, alle drie wonende te Nootdorp, zijn vrijgespro ken van hun te lastegelcgden meineed in een strafzaak voor het Kantongerecht te Delft, betreffende een overtreding van de Jachtwet; het vonnis van den Haagschen Politie rechter, waarbij H. de V., kleermaker te Katwijk aan Zee, wegens beleediging en mishandeling, is veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Vleesch van een zieke koe. De kantonrechter te Delft heeft den landbouwer C. van V. te Schipluiden ver oordeeld tot f 100 boete subs. 14 dagen hechtenis wegens het in een hem toebe- hoorende schuur in voorraad hebben ge had van vleesch, afkomstig van een aan tu berculose lijdende koe. De ambtenaar van het O. M. had een boete van f 100 subs. 2 maanden hechtenis geiëscht. SPORT NEDERLANDSGHE VOETBALBOND VOETBAL. OEFENWEDSTRIJD TE 'S-GRAVENK-AGE. Jongeere spelers aan het werk. (Van een hijzonderen medewerker). Op het A. D. 0.-terrein-te Den Haag heb ben gisterenmiddag rood- en blauw-gehem- de jongelieden gevoetbald en zij hebben ieder voor zich gepoogd het vrij talrijk opgekomen publiek den indruk te geven, dat de plaats in de roode of blauwe com binatie hen inderdaad toekwam. Erg overtuigend waren die pogingen intusschen niet. Slechts een enkeling gaf duidelijk blijk dat hij meer was of meer zou kunnen worden dan een doorsnee-voet baller. Het roode elftal slaagde er eenige malen in goed samen te spelen, waardoor het de roode voorhoede gelukte het doel der blau wen, dat door een weinig zekere verdedi ging werd beschermd, zeer dicht te nade ren. Het hinnentrio wist echter geen pro fijt te trekken van de mooie voorzetten die de Spartaan Knape en Huisman van Ex celsior, voor het doel plaatsten. De blauwe voorhoede werd door zijn middenlinie waarin alleen de Boer (Z. F. G.) zeer op viel matig gesteund. Do enkele malen dat v. Kesteren en Viergever tot het roode doel wisten door te dringen, voorkwamen v. Daalen en BaTt ernstig onheil. Aan het einde der eerste helft leidde rood met 2—1. De tweede helft begon met een over wicht der rood-gehemden. Nadat zij twee maal het net hadden gevonden, kwam er ook wat meer lijn in de blauwe combinatie. Daarna kwamen de doelpunten, met korte tnsschenpoozen, aan weerszijden. Aan het einde was de stand 75 in het voordeel van Rood. Bij de Roooden deden in de voorhoede Knape, Huisman en Prins goed werk.'In de verdediging brachten v. Daalen en Balt soms op fraaie wijze redding. In den blauwen aanval toonden Vierge ver en v. Kesteren over een goed schot te beschikken, daarenboven is de H. B. S.'er zeer snel. De Zaandammer De.Boer was de beste speler van het veld. De achterhoe de maakte weinig indruk. De elftallen, die verschillende invallers telden, waren: Rood: Balt (U. V. V). v. Daalen (Haarlem), de Bruijn (Z. F. C.); v. d. Ber gen (H. B. S.). Klopper (Z. F. C.), Kerk vliet (A. D. O.); Knape (Sparta), Ran (Helder), Prins (Sparta), v. d. Griendt (H. D. V. S.) en Huysman CE. D. O.). Blauw: Oerlemans (Spartaan)De Vries (Z. F. G.), Grosveld (Helder); De Boer (Z. F. C.), De Boer (Blauw "Wit). Mo lenaars (Haarlem); v. Bruramelen (Spar ta), Viergever (Sparta), v. Kesteren (H. P. S.), v. Ecmbergen (A. D. O.), Camp- man ('t Gooi). DIOG. HAARL. VOETBALBOND. De uitslagen. Do uitslagen van j.l. Zondag luiden: le Klasse. A Amsterdam: R.K.A.V. 2N.E.A. 11 Z.P.C.P.V.C.B. 3—1 Zwaluwen 2G.V.O. 26 B India—R.K.V.Z. 6—0 Haarlem: Geel WitBeverwijk 2 12 T.Y.B.B. 2—D.E.M. 1- 0—7 G Wassenaar: Blauw Zw.Teijlingen 22 Den Haag: Graaf FlorisS.D.G. 40 2e Klasse. A Beverwijk: Beverwijk 3Vitesse 1 29 De Missie-Custodie van het H. Land. door E. VAN KROONENBURG O. F. M. VIL In het vorig artikel werd een zonderling verwijt besproken van iemand, die onge noemd een pleidooi meende te moeten hou den voor de priesters van het Patriarchaat. De missiezorg is in Palestina verdeeld. De missie-parochies der Franciscanen tellen 13000 Katholieken, die der priesters van het Patriarchaat 4000 en de parochie der paters Carmelieten telt er 1000. Een tegenhanger van het reeds aange haald verwijt is het volgende, dat ik, begin van dit jaar, in een onzer groote katholieke dagbladen vond. Na gewezen le hebben op de werkzaam heid van het Zionisme, van Y.M.G.A. en van de Gustodie, die volgens don schrijver, naar den scepter over Jeruzalem streven, gaat hij voort: „Bezien we nu de drie oppo nenten wat nauwkeuriger. De custodie der Franciscanen gaat wel het radicaalst naar de mentaliteit van het Oostersche volk te werk een mentaliteit, welke ook zegevierde in zeker tijdperk van het Romeinse he rijk: geeft het volk brood en spelen, (1) en ge zijt koning en keizer. Velen der bovenge noemde 12.000 ax-men (2) voorzoover ze in Jeruzalem verblijven, hebben zich het pre- dicaat arm doen welgevallen, omdat het nu ten eenenmale in Jerusalem gemakkelijk is arm zijnde aan den kost te komen. Inge schreven in do registers der behoeftigen van de parochie, zorgt de pastoor (3) voor huis, brood, soep (4) en diesmeer voor ge- ruimen tijd en zoo noodig altijd. Een gevolg van dit systeem is, dat de custodie zich de bezitster kan noemen van een kwartier van de stad (5). De huizen zijn opgekocht van de Mohammedanen, men teekent ze met he; devies der Franciscaner-orde (6). De wao.r- de voor het sociale leven van do bewoners dezer huizen, die in naam arm doch in werkelijkheid een zeer goedkoop en gemak kelijk leven leiden, behoef ik hier niet uit te meten''. Om den rhetorischen gang niet te storen plaats ik de verklaringen of rectificaties hier aan het einde achter elkaar volgens het nummer. 1. Hoe ge Gustodie voor het tweede doel van het recept, de spelen zorgt, wordt niet aangeduid. Waarschijnlijk zijn er die spe len nog niet, en is daarom alleen in Jeru zalem nog geen Franciscaansch keizerrijk uilgeroepen. 2. Het getal 12.000 heeft betrekking op het heele missiegebied der Custodie, dus vooral op de Armenische vluchtelingen in Syrië. „12000 armen door de Gustodie on dersteund" is het officieele cijfer, genoemd door de Jouvenel, die het Fransche man- daatsgebied in Syrië bestuurde. 3. Men zal toegeven, dat de pastoor der parochie, hoewel niet onfeibaar, toch de aangewezen persoon is om over de hulp behoevendheid te oordeelen. Een commissie van toeristen om den pastoor van advies te dienen heeft Rome nog niet noodig geoor deeld, waarom de Gustodie er zich van ont houdt die vooruitstrevende wijziging in te voeren. 4. Dat de pastoor voor soep zou zorgen, is to veel goedheid, daar de inlandschc be volking nooit soep gebruikt. Het tafereel wint er bij, het krijgt door erwtensoep-be doeling een echt Hollandsch tintje. 5. Zooals gezegd, zijn er 40 huizen voor de armen. Om een stadskwartier te vor men is dat niet al te veel. 6. De huizen worden niet geteekend met liet devies der Franciscaner-Orde, wat zou zijn: in sanctitate et doctrina (in deugd en wetenschap) maar met de 5 kruisjes van het H. Land. Hoewel dus die woorden voor eenige verbetering vatbaar zijn, heb ik ze met ge noegen aangehaald. Hier toch wordt door iemand, die niet van plan is den lof der Gustodie te verkondigen, vastgesteld, dat er uitmuntend gezorgd wordt voor dege nen, die de pastoor der Jeruzalemsche parochie steunbehoeftig vindt. Alleen is het wat hard geblazen, daarbij te spreken van een streven naar den scepter over Je ruzalem. Wel tracht de Gustodie de armen te beveiligen tegen de verleiding, die door tegenstanders der Kath. Kerk op hen wordt uitgeoefend. En Rome prijst het, zooals Paus Sixtus eens Laurentius prees. Nu nog een ander geluid van iemand, die wel geen doctor in de staathuishoud kunde is, maar toch in Palestina thuis schijnt: „De Custodie heeft 9 parochies in de uit economisch oogpunt beschouwd best gesitueerde plaatsen". Eerst hadden we iemand, die beweert dat er in Palestina niets voor de armen gedaan wordt. Dan komt een ander en noemt Jeruzalem een parochie van nau- pers, die met behulp van de Gustodie het decadente Rome opvoeren. Dan tracht een derde ons door een bedrieglijk zinnetje de gedachte bij te brengen, dat er alles wel vaart is. Dr. Kuyper, die uit heldere oogen zag, zijn inlichtingen bij de meest bevoegde personen inwon en zelf scherp en raak oordeelde, schrijft over die best gesitueer de steden als volgt. „Voor oen land zonder industrie, dien naam waard, wijst deze op- eenhooping van de helft der bevolking in een aantal kleine steden op een ongezon den toestand. Het toont, dat de landbouw in verval is, dat de veiligheid te kort schiet en dat een bevolking zonder ener gie zich liever als proletariaat in de klei ne steden saampakt, dan dat ze flink de armen uit de mouwen zou steken". „De geringe handel op de kust verraadt dan ook in zijn cijfers van import en ex port een verre van bloeienden toestand", (dl. I p. 444). „Mocht dan ook de verwachting ver vuld worden van hen die aan Palestina 'n oeconomisch opleven voorspellen, dan zal die hetere toekomst moeten dagen door een terugdringen van de Bedouïnen naar het Oosten en door het inkomen van een internationale vermenging van kolonisten, die een geheel nieuwe bevolking van Pa lestina voorbereiden'', (dl. I. p. 445). Dus die bewering over best gesitueerde plaatsen onder economisch opzicht is on waar en in verband met de parochies der Custodie is ze oneerlijk. Wel komt het vreemdelingenverkeer grootcndeols aan die plaatsen ten goede. Maar do handel is niet in handen der Katholieken evenmin als de verkeersmid delen. Met gering voordeel voor de Ka tholieken gaat er samen het groot nadeel van prijzen en duurder leven. Alleen in Bethlehem is de toestand, zooals gezegd, betrekkelijk gunstig. Waartoe moet nu echter die gefingeerde welstand dienen? Om de welwillende aan dacht te vestigen op missiestaties, die niet tot de Custodie behooren. Dat moest an ders en beter geschieden. Zeker niet met klachten, waardoor de Gustodie als in ge breke gesteld wordt. Toen het Patriarchaat, dat enkel nog titulair was, weer in Jeruzalem werd ge vestigd, heeft Rome daartoe ook passende inkomsten aangewezen. De Custodie moet van de ontvangen giften jaarlijks een vast bedrag aan het Patriarchaat uitkeeren. 't Bedraagt nu ruim 37.000 gulden. Nu zal ik niet nagaan, waartoe dat be drag uitreikt. Alleen kan ik ter vergelijking aanvoeren, dat de missie-bisschoppen in China met een 30 missionarissen in vica riaten van meer dan 30.000 christenen, zich heel wat geruster zouden voelen, als hun geen andere vaste inkomsten!)ron dan een jaarlijksche uitkoering tot dat bedrag verzekerd was. De priesters van het Pa triarchaat hebben, zooals gezegd, de zorg voor 4000 christenen en ze behouden het recht stipendia aan te nemen, die evenals in de meeste Oostersche missies van bui ten worden toegezonden, zelfs onmiddel lijk door de Propaganda. Den plicht van dankbaarheid jegens de weldoenors, ook voor het gedeelte der aal moezen, dat aan andoren wordt afgedra gen, vervult de Gustodie. Heemskerk: A.D.O.Onze Gezellen 12 B Bovenkerk: RodaR.K.A.V. 3 60 Amsterdam: Wilskr. 3V.V.Z. 2 00 St. LouisD.O.S S. 2 11—3 G Heemstede: 11 B C. 2—T.Z.B 2—0 Santpoort: Santpoort 2Viclrix 10 D Loosduinen: G.D.A. 2R.I.A 21 Delft: D.H.L. 2—Gr. Willem 3 11—0 Naaldwijk: Westlandia-Wi 1 helmus 22 E Rotterdam: V.G.M.Donk 2 120 Schiedam: Excelsior 3Duiven 2 51 3e Klasse. A Castricum: Vitesse 2Voorw. 2 22 Krommenie: G.V.O. 2A.D.O. 2 44 B Amsterdam: AmstcldijkThe Vict. 32 Constant.Purmerend 11 G UnityDe Meer 3 23 Ouderkerk: N.E.A. 2Volendam 2 37 D Bennebroek: B S M H.B.C. 3 9—0 Lisse: Lisse 3Alliance 43 E R'veen: D.O.S.Leiden 3 21 Sassenbeim: Teijlingen 2S.J.G. 2 52 Stompwijk: S.N.A.O.V.V. 16 G Den Haag: Edoh 3—Wilhelmus 2 5—1 Den Haag: L. en S. 2H.V.G. 72 Vcur: A.V.V.—S.DC. 2 6—5 H Rotterdam: Aeolus 2Celer 3 33 Schiedam: S.GV.Activitas 71 4 e Klasse. A Castricum: Vitesse 3A.D.O. 3 52 IlecrhugOAvaard: S.V.W.A.R.C. 3 22 B Purmerend: Purmer. 2Velend. 3 13 A'dam: Constanlius 2N.V.A. 2 01 D A'dam: V.V.A. 2—S.V.F. 2 7—1 A'dam: D.O.S.S. 4—St. Louis 3 12—0 E Haarlem: T.Z.B. 2—T.Y.B.B. 3 0—6 Overveen: Alliance 2B.S.M. 2 34 G Lisse: Lisse 4S.N.A. 2 81 Noordwijk: S.J.C. 3Teijlingen 3 51 H Den Haag: Gr. Floris 2D.H.L. 3 70 J Den Haag: Valken. 1Geel Zw. 1 21 Den Haag: V.A.G. 2—R.I.A. 3 1—1 Het Leidsche Junioren Districts-elftal. Zondag 6 November zal het Leidsche vertegenwoordigend Junioren-elftal naar Haarlem trekken om deel te nemen aan den R. K. Sportdag, waar het als tegen partij zal ontmoeten het dito Junioren- eiftal van Haarlem. De resp. spelers en reserves zullen per stoomtram de reis ma ken. Deze tram vertrekt van Leiden om 9.50 uur. van Sassenbeim te 10.15 uur en van Lisse te 10.30 uur. De aangewezen spe lers worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. De heeren A. H. Schrama, H. Hoo- gervorst en ondergeteekende zullen het elftal vergezellen. De spelers en reserves zijn: N. Mens (Lisse), A. Leunen (Leiden), Ghr. Homan Jac. Hoogorvorst en J. van Reizen (Teij lingen), N. Vaars en P, Zwetsloot (Lisse), H. Oostdam en A. Verhoogt (Leiden), G. van Diost. (Lisse), C. Huiskamp (Teijlin gen), F. Hackaert (Leiden), De Bruin (Lis se), Chr Korpershock (Teijlingen) en B Elferink (Lisse). Het Leidsche Elftal speelt in Oranje shirt, waarvoor van Districtswege wordt gezorgd, en zwarte broek. D. IIAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. SCHAKEN. Winter wedstrijd Lcidsch Schaakgenootschap. In dezen wedstrijd zijn nog de volgende partijen gespeeld: le groep: Demmcndal verliest van Bos scha; Noleboom wint van Ir. van Hoek 2e groep: De partij SegaarStam is afgebroken; eveneens de partij Mr. Goud smitSegaar. LUCHTVAART EEN VLIEGTOCHT NEDERLAND— WEST-INDIc. Luit. Van Onlangs' plannen. Vertrek in 't a.s. voorjaar. Luitenant J. v. Onlangs Jr. is reeds 8 maanden bezig met het voorbereiden van een vliegtocht naar Wcst-Indië. Aanvankelijk was hij van plan op den zelfden dag, waarop luitenant Koppen Leidsche dames, Leidsche heeren. 't Missiewerk is bijna klaar, Met die stapels negerkleoren Is 't nu bijna voor elkaar. Zeg nu eens niet zoo minachtend, Zoo onwetend en onpas: „Wat doet nou in 's hemelsnaam tooS 'n Neger met een winterjas?" Want dsn hebt u niet begrepen Waarom d' arbeid is gedaan, En waarvoor die Leidsche dames Aan het naaien zijn gegaan. Alles wat door haar gemaakt is, Wordt nu gauw tentoongesteld, En de opbrengst van dien arbeid Moet zijn: goud en zilvergeld. Allen naar die expositie Allen dan uw best gedaan, Zelfs kunt gij met mooie spullen Dan weer naar uw huis toegaan. Prettig wordt gij daar ontvangen, Vroolijk keert ge daarvan weer En dan zijn er ook weer spoedig Een paar blanke negers méér. Ieder centje wat ge daar dus Voor het werk der missie geeft, Maakt, dat in die verre landen Weer een Pater vreugde heeft. Ieder dubbeltje en kwartje Ied're gulden, ied're riks, Is tien. twintig nieuwe negers En voor u is 't bijna niks! Verzuim toch niet bij het boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag kan het in Uw gezin te pas komen. 6813 naar de Oost vertrek, zijn voorgenomen tocht naar de West aan te vangen. Maar hij was nog niet klaar en daarom moet hij nu het voorjaar, eind Februari of begin Maart, afwachten. Ach ja, die voorbereidingen: wat stuit men telkens op een berg schier onover komelijke bezwaren. De problemen, waar men op den beganon grond voor komt te staan, als daar zijn: het verkrijgen van do noodige fondsen, de aanschaffing van machine en motoren, de bezwaren van binnen- en buifenlandsche autoriteiten, wier medewerking dringend noodzakelijk is die alle zijn vaak grooter dan do hinderpalen, welke men op dc luchtreis zelve ontmoet. En zelfs de handigste na- vigator, de meest onverschrokken en stout moedige vliegenier heeft naast zijn vlieger capaciteiten een ijzeren volharding noodig, om dezen moeilijkheden hot hoofd te bie den. In het voorjaar van 1928 hoopt luite nant v. Onlangs te vertrekken. Het doel is lo onderzoeken of 't in do toekomst mo gelijk is een luchtverbinding met Nedor- landsch West-Indië tot stand te brengen. Het vertrek vindt plaats van Amster dam of Rotterdam. De route is verdeeld in vijf étappes: eerste étappe: naar Casa blanca (Afrika) via Parijs, Bordeaux, Ma drid, Sevilla, Gibraltar, Tanger, Rabat, een afstand van 2/i00 K.M.: tweede étappe: naar Dakar, via Mogador, Agadir, Port Louise, een afstand van 3000 K.M.; dorde étappe: over den Atlautischen Oceaan r.aar Pernambuco, pl.m. 3000 K M vierde étappe: langs de Noord-Oostkust van Zuid-Amerika naar Paramaribo, pl.m. 3000 K.M.; vijfde étappe: naar Curasao, pl.m. 2000 K.M. Te zamen 13 400 K M. Zoo mogelijk wordt de terugreis ook por vliegmachine gemaakt. Groote plannen van Costes. Wintervlucht New Yor k P a r ij s? Het Argentijnsche blad „La Critica'' meldt, dat dc Frauschc vlieger Gostea voornemens is, eind Januari of begin Februari, na de hoofdsteden van Zuid- Amerika, Mexico en Cuba bezocht te heb ben, een vlucht New YorkParijs te on dernomen. Costes is van plan, in December naar New York te vliegen, waar hij voor zijn vlucht naar Parijs een ander meca nicien zal engageeren. Voorts is hij voornemens, later een non stop vlucht ParijsBuenos Aires te on dernemen met zijn speciaal geconstrueerd vliegtuig „Bréguel", dat een snelheid van 300 K.M. por uur kan ontwikkelen. Noodlottig luchtreisje. Boven Hadley Field (New Jersey) maak te do vlieger Lcroy Thomson met drie vrienden als passagiers een pleizierreisjo door de lucht, toen do machine, die hij be stuurde, plotseling van 500 voet hoogte om laag stortte. De vier inzittenden werden op slag gedood. Dc oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het vliegtuig, een Fairchild-machine. was pas 2 weken oud. Thomson was een bui tengewoon bekwaam vlieger, een veteraan Yan den luchtpostdienst. Dit is het tweede ernstige ongeluk le Hadley Field in 6 weken tijds. Op 17 Sep tember 1.1. werden 7 personen gedood en 5 gewond bij het vallen van een aeroplaan bier in de omgeving. Botsing tusschen vliegtuig en locomGtief! Bij New Market in den staat New Jersey is in een dichten mist een vliegtuig in botsing gekomen met de locomotief van een personentrein. De vliegmachine word ge heel vernield, doch do piloot bleef ongo" deerd. Vliegongeluk in Amerika. Do „Taglichc Rundschau" moldl uit Washington, dat de broer van den ver ongelukten Oceaan-vlieger, Nunge&ser, Za^ terdag mot een vliegtuig omlaag gevallen' is bij een proefvlucht. Toen men bfi het wrak van het vliegtuig kwam, hoorde man een schot: Robert Nungossor had zien bli.i'.L'ur wanhoop over het mislukken van zijn proefvlucht het leven benomeik-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5