DE TWEEDE MOEDER. lejte 3n twttUE BLAD - „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 3 NOVEMBER STADSNIEUWS. UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Niet te hard rijden! Het ge meentelijk waschbureau en een warme en verwarde discussie daar- 'n Langdurige Raadszitting j.l. Maandag. Och mochten toch de heeren, die veel en 0ver veel dingen in den Raad praten Je eenige dame maakt zich daaraan tot toe niet schuldig eens leeren, om kort t® zeggen, waarop het neerkomt. Daaraan ontbreekt, helaas, nog veel. Bij de benoeming van twee schoolartsen bleek, dat er nog al waren, die liever no. 2 dan no. 1 van de aanbevelingen wenschten. Even is er gepraat over een wijziging van de verordening op de straatpolitie, waarbij het verboden wordt bij het venten lawaai te maken (men denkt hierbij vooral aan het bellen en slaan op de gong van de zoogenaamde IJsco's) op een afstand van 50 Meter van kerken, gedurende de Gods dienstoefeningen, scholen, gedurende de schooltijden en ziekenhuizen. Breeder is er gesproken over een wijzi ging van de verordening op het Rijden. Over veel is gepraat, zonder dat er iels in de voorstellen avn de Commissie voor de Strafverordeningen werd veranderd; één beteekenende wijziging is er echter in aangebracht, n.l. een voorstel van den heer Spendel, om een maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen van 25 K.M. per uur vast te stellen. De meerderheid van B. en W. wenschte heelemaal geen maximum-snelheid te bepalen, welk voor stel door den burgemeester knap en kan- werd verdedigd, maar dat toch o.i. terecht niet de sympathie van de Raads- mcerderheid kon trekken. Nadat besloten was wéér 'ns in beroep i gaan bij de Kroon inzake een onderwijs- aangelegenheid omhet wéér 'ns te ver bliezen wethouder Tepe had hier een na latenschap van zijn voorganger overgeno men kwam aan de orde het voorstel tot verplaatsing van het gemeentelijk wasch bureau. En daar is wat over te doen geweest. En >g is er geen besluit genomen; in de vol- ;nde vergadering zullen de discussies worden voortgezet. 'fc Is niet de eerste keer, dat deze zaak in den Raad komt; en wij hebben er al meer onze meening over gezegd. alle drie de rechtsche partijen staan op het principieele standpunt, dat staat, provincie of gemeente geen bedrijf moet uitoefenen (en dit geldt ook voor een asch bureau, al is dit eigenlijk geen wasch b e d r ij f)), indien daaraan geen re delijke behoefte bestaat of indien particu lieren in de bestaande behoefte behoorlijk ei kunnen voorzien. Nu gaat het dus hier om i. de f e i t e 1 ij k e kwestie, óf er een redelij ke behoefte bestaat aan wat men noemt: n een waschbureau, en, zoo ja, óf in die be hoefte dan behoorlijk kan worden voor zien door particulieren. Over deze tweeledige feitelijke kwestie hebben Raadsleden, die overigens het >er het principe eens zijn, ver schil Van inzicht. En bij het uitspreken van dit verschil ging het er warm, ja hartstoch telijk toe! Men raakte daarbij ook op zij wegen of werd in z'n verklaringen eenigs- 'ns verward. Op een zijweg raakte b.v. de -heer Gos linga, die een frissche verdediging van het voorstel van B. en W. gaf, maar ten on rechte tegenover den vasthoudenden tegen stander, den heer Bergers, als een door slaand argument aanvoerde, dat verschei dene waschindustrieelen zelf vóór heb waschbureau zijn: dat kan en mag toch nooit over de stem van een Raadslid deci- leeren! Een Raadslid moet een zaak als deze breeder bezien, datn vanuit het oog punt van eigenbelang van enkelen. Overigens was, zooals gezegd, het be toog van den heer Goslinga, o.i. heel goed. fypcerend voor den atmospheer bij deze discussie is, dat, toen de heer Goslinga do vrijz.-democratie angst-democraten noem de, zijn partijgenoot, de lieer Parmentier, hem toeriep, dat hij zelf daarop nu heel veel leek, waar hij den weg voor het so cialisme aan het lie reiden wasOch, wat liep men warm! Verward leek ons het „principieele" (aanhalingsteekens hooren er bij) stand punt van het anti-rev. Raadslid Eikerbout, die zich principieel tegenstander verklaar de van een gemeentelijk waschbureau, maar er toch voor zou zijn, omdat er zoo'n mooie gelegenheid is. om het in te richten. Zoo raakt men met zichzelf in de war, als men geen onderscheidt maakt tusechen een princiep en de, van de omstandigheden afhankelijke en voor verschillend inzicht vatbare, toepassing van dat princiep Zooals gezegd, gaan we de volgende Raadszitting verder met het waschbureau, waarvan wethouder Reime ringer „de baas" is. KERKNIEUWS Parochiaal Hoogaltaar en Communiebank der St. Bavo-Kathedraal. De parochie van St. Bavo te Haarlem zal een nieuwe communiebank en parochie altaar rijk worden. Het is de bedoeling om het nieuwe paro chie-altaar met aansluitende omgeving te gelijk met de torens gereed te hebben. De „N. H. Crt." geeft de volgende be schrijving van altaar en communiebank: Het nieuwe altaar komt te staan in een afzonderlijk priesterkoor, dat vier treden hooger ligt dan het tegenwoordige. Boven dien heeft het altaar zelf drie (reden, zoo dat de blik op altaar en priester van uit de groote kerkruimte zeer veel zal worden verbeterd. Het altaar is door de edelsmeden Brom ontworpen als eenvoudige offertafel, be staande uit een sokkel, vier zuilen en mensa, alles vervaardigd van fraai geaderd goudgeel Skyros-marmer. Op het altaar ko men, evenals tot nu toe, uitsluitend het kruis en zes kandelaars te staan. Hier mede wordt dus verkregen een streng litur gisch altaar, naar het voorbeeld der oude bekende altaren uit Oi ^-Ohristelijken tijd, Kruis en kandelaars zi...on eenigsrins ver hoogd geplaatst worden op een laag voet stuk van brons. Het bestaande kruis, een werk van wijlen den edelsmid Jan Brom blijft behouden, maar de kandelaars zul len vervangen worden door kandelaars van grootere afmetingen, beter passend bij het momumentale kruis. De bestaande kleine kandelaars zullen dan worden overgebracht naar de onlangs geplaatste kleine altaren in de zijkapellen van het schip. In de toekomst zal het altaar een schit terenden achtergrond krijgen, in het reeds vroeger ontworpen bronzen koorhek, dat, behalve aan de beide zijkanten, ook aan de voorzijde het hoogkoor geheel zal omslui ten. Yoorloopig zal allicht een tijdelijke achtergrond van gordijnen wenschelijk blijven. Bij plechtigheden op het hoogkoor zal steeds het parochiealtaar geheel ontruimd worden, zoodab dan slechts de enkele mar meren altaartafel blijft staan. Door den lichten, open vorm, zal deze het vrije door zicht naar het hoogkoor zoo goed als niet belemmeren. Het parochiaal hoogaltaar, waaraan be houdens enkele uitzonderingen op hoogo feestdagen, alle kerkelijke plechtigheden der St. BaVoparochie plaats vinden, zal door deze wijziging der dispositie prachtig gereleveerd worden en meer dan tot nu toe het aandacht trekkend centrum der kerk worden, zonder nochtans te schaden aan het domineerend karakter van het hooger en voornamer gelegen bisschoppelijk al taar. De nieuwe communiebank der St. Bavo- katliedraal is ontworpen door do edelsme den Jan Eloy en Leo Brom. De communiebank wordt uitgevoerd ge heel in massief brons, gepatineerd in ver schillende nuances van groen en bruin met 'n bovenblad van gevlamd palissanderhout Het middendeel zal bij processie's geheel geopend kunnen worden. De symboliek, waarvoor de hoofdgedach ten worden aangegeven door Z. D. H. Mgr. Calier. lean als volgt omschreven worden: eerste deel: gedachtenis aan Christus' lijdon. Siermotief: passiebloemen, in de medail- ÜIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 4 November. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het trio P. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. C.157.15 Gramofoonmuziek. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje door P. v. d. Meer: Moderne Boerderijen. 7.45 Politieber. 8.108.35 Lezing vanwege het onder wijsfonds v. d. Binnenvaart. 8.359.50 Concert door het A.N.R.O.- orkest o.Lv. Nico Treep. Mevr. Soph. Haa- scPienemann, sopraan. 10.Persber. 10.1010.30 Vervolg Concert. 10.3012.N.O.V. Gramofoonmuziek. Huizen 1840 M. (na 8 u. 1950 M.). 12.301.30 Lunchmuziek door Trio Winkels (K.R.O.) 3.4.Vrouwenuurtje. Mej. D. Twaalfhoven. 1 Zilver als metaal. 2. Eigen schappen van zilver. 3. Het onderhoud er van. 4. Bewaren van zilver. 6.457.30 Kerklatijn, Leo Speet, Alk maar. 7.30 Lezing: Prof. Dr. H. A. v. Bakel: Maarten Luther (V.P.R.O.). 8.15 V.P.R.O. Lezing: De heer Rutters: Caesar Franck. 9.05 Caesar Franck-cyclus. F. Hasse laar. orgel. Daventry 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet. 12.20 L. Mason, viool. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing: 4.05 Concert. 4.10 Voorscholen. 5.05 Concert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing: Seen at the screen. 7.35 Franscho pianosuiten van Bach. 7.45 Lezing: Tho art of the cinema. 8.05 Florence Oldham. 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Nieuws. 9.35 Muziekprogramma-bespreking. 9.50 Nieuws. 9.55 (Vervolg) Symphonieconcert. II.20 Een partijtje Bridge. 11.3512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s, 1750 M. 10.5011.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Literair- en muziekprogram ma. 8.5010.50 Concert. Opercttefragmentcn Orkest, soli. Langenberg 469 M. 12.301.50 Orkestconcert. 4.505.50 Trio-concert. 7.35 Vroolijke avond. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. 2.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Concert. Orkest. M v. d. Berg, viool Werken van Graener, Respighi, Rich. Strauss. 9.50—11.50 „Die Jagd". Hamburg 395 M. 6 20 Orkestconcert. 7.20 Sleeswijk-Holslein'sche avond. Or kest en soli. 9.5011.10 Actueel uurtje. Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 TriooenoerL 8.35 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Vlaamsche literatuur. 10.35 Sluiten. DE KORTEGOLFZENDER TE HILVERSUM. Een „neutrale" omroep voor Indië? De rechtsche groepen wenden zich tot de regeering. Door verschillende groote Indische cul tuurmaatschappijen is, onder leiding van de N.V. Philips Radio, een kapitaal van één millioen gulden bijeengebracht, ten einde met dat bedrag een radio-telefonie kortegolfzender te bouwen, welke zal wor den geplaatst op de Meent bij Hilversum, en door middel van welken zender genoem de maatschappijen zich voorstellen, aan hare employe's in Indië contact met het cultuurleven in het moederland te ver schaffen. Ten behoeve van dien zender werd aan den Minister van Waterstaat een zendvergunning aangevraagd. Door de Ned. Christelijke Radio-Ver- ceniging en den Katholieken Radio-Om roep is gezamenlijk ook een zendvergun ning naar Indië aangevraagd, dit mede in verband met de Nederlanders in Transvaal en Amerika. Daar de Regeering prijs stelt op samen werking, werden de voorzitters der be staande om roep vereeni gingen door den di recteur-generaal der Posterijen uitgenoo- digd tot een bespreking, waarbij in uit zicht werd gesteld, dat de Philips-combi- natie niet ongenegen zou zijn, af en toe verzorging van enkele kerkdiensten aan de Christelijke groepen af te staan. Omdat op die vergadering geen een stemmigheid kon worden verkregen, heb ben de N. C R. V en de K. R. O. thans in een nota hun gemeenschappeijk stand punt inzake den Indischen omroep aan de Regeering kenbaar gemaakt. Dit stand punt is daarin volgens de „Ned." als volgt omschreven: 1. Wanneer de Regeering van oordeel mocht wezen, dat de aanvrage om een zendvergunning door de groote cultuur maatschappijen een particulier karakter draagt en aan die maatschappijen gele genheid moet worden gegeven, haar per soneel des avonds door een licht pro gramma te haren keuze ontspanning en verpoozing te geven, is het billijk, dat ook aan andere particulieren, in casu aan de Roomsch-Katholieke en de Ortho dox Protestantsché radio-organisaties, ten behoeve van de communicatie met hare zendingsposten, en met geestverwauten in Zuid-Amerika en Noord-Amerika, een zelfde zendvergunning worde uitgereikt. 2. Indien do Regeering van oordeel mocht wezen, dat slechts één zendvergun ning naar Indië kan worden verstrekt, de ze dus een monopolistisch karakter zal dragen en deze zender het óénige radio middel zal zijn. waardoor de Ncderland- sche cultuur naar builen zal worden uit gedragen, behoort het beheer van den zender en de verzorging der programma's te worden toevetrouwd aan een commissie of organisalie, welke evenredig uit de vier- groote volksgroepen vrijzinnigen, Roomsch-Katliolicken, orthodox-Protes- tanlen en socialisten is samengesteld, opdat ieder gevaar voor éénzijdige samen stelling dor gemeenschappelijke pro gramma's worde vermeden. 3. Indien beheer van den zender en verzorging der programma's door zulk een nationale commissie om de een of andere reden onmogelijk zou blijken, en de be-< schikbare zendtijd door verschillende or ganisaties zal worden bezet, zijn onderge- teekenden van -oordeel, dat aan hunne groepen, gezien hare getalsterkte, geza menlijk de verzorging van den halven zendtijd behoort t© worden opgedragen. 4. Met het besluit der Regeering, dat alleen Nederlandsch mag worden gespro ken en geen politiek mag worden go- broadcast, kunnen onze organisaties ao- coord gaan. 5. Onze organisaties kunnen zich in geen geval vereenigen met een regeling, waarbij de verzorging van den omroep, dio dan „neutraal" wordt genoemd, gelegd wordt in handen van een conservatief- vrijzinnige organisatie, terwijl aan onzo organisatie alleen gelegenheid zou wordon gegeven, af en toe als aanvulling en toe gift oen enkele kerkdienst of toespraak uit te zenden, zonder dat ons eenige in vloed op de overige programma's of op den gang van zaken zou worden toege staan. Ondergeteekenden meenen, dal dit zou neerkomen op de wederinvoering van het overwonnen standpunt der openbaro school, die ook „neutraal", en voor allo Nederlanders bruikbaar zou wezen en waarbij voor onze groepen door het ge ven van één uur godsdienstonderwijs per week gelegenheid zou zijn, het voor allen geschikte programma der openbare school naar eigen inzichten aan te vullen. Wij hebben er groot principieel be zwaar tegen, de vrijzinnige levens- en we reldbeschouwing als norm voor ons na tionale leven te zien geproclameerd, om dan de levensbeschouwingen onzer groe pen te zien gedegradeerd tot iets bijzon ders, iels seclarisch, iets, dat van de nor male uiting van ons nationale cultuurle ven zou afwijken. Wij zijn van oordeel, dat onder meer de vrijzinnige, do ortho- dox-Protestanlsche en de Roomsch-Ka tholieke levensbeschouwing als volkomen gelijkwaardig naast elkander staan, en eenzijdige verzorging van don omroep door één bepaalde groep nooit door de Regecring mag worden toegestaan of be vorderd. Slechts een nationale d.i. uit alle volksgroepen samengestelde organisatie is in staat, een waarlijk nationaal pro gramma samen te stellen, waarin de na druk valt op datgene, wat ons als Neder landers vereent. NIEUWE ZENDER TE GENEVE. Een eigen 50-kilowatt zendstation voor den Volkenbond Het bestuur van de Zwilserschc Marconi maatschappij heeft, met het oog op de toe nemende publiciteitsbchoefte van den Vol kenhond, besloten, een nieuw sterk telegra fisch uitzendstation op to richten met een vermogen van 50 kilowatt, waarmede ruim 3000 K.M te overbruggen zijn en dus den zetel van den Volkenbond ten allen tijde kan verbinden met ieder punt in Europa. Voor-Aziö en Noord-Afrika. Tegelijkertijd worden de beslaande zenders versterk', zoodat de Volkenbond en het overige ver keer den volgenden zomer zullen kunnen beschikken over vier telegrafische zenders, die geheel in overeenstemming zijn mot den modernsten stand van de techniek. Het zal mogelijk wordon emissies van twaalf buitcnlandschc uitzendslalions te gelijkertijd op te nemen. Met den houw van uitzend- en onlvangslinrichtingon maakt de Marconi-maalschnppij te Genó- ve een eigen aanneembureau, van waaruit berichten direct radiotelegrafisch kunnen worden uitgezonden. De kosten voor den bouw worden berekend op 650 000 Zwil- sersche francs, waardoor de gezamenlijke uilgaven van do Zwitsersche maatschap pij voor draadlooze installaties met drie millioen Zwitsersche francs stijgen. lons het geslachtofferd Lam en de lijdens werktuigen. Tekst: Deus qui nobis passione tuae me- moriam reliquisti: tribue ut redemptionis tuae fructum in nobis jugiter sentiamus. Tweede (midden) deel: eenheid en vrede aan de kerk. Siermotief: hyssop, beeld van het geloof in de medaillons do tempel der wijsheid on do Ark van Noë, beelden van de Kerk. Tekst: Ecclesiae tuae unitatis eb pacis propilius dona concede. Derde deel: hoop op het eeuwig leven. Siermotief: meidoorn, beeld der hoop; in de medaillons de Phenix, scepter en kroon Tekst: Fac nos divinitatis tuae sempiter- na fruitionc repleri quant pretiosi corporis et sanguinis tui temporalis perccptio prae- figurat. De teksten zijn genomen uit de geboden der H. Mis van Sacramentsdag. De geheele communiebank zal een lengte heben van niet minder dan elf Meter en belooft een monumentaal bronswerk te worden, geheel aansluitend bij het prach tig smeedwerk van do bronzen ambo en van het bronzen koorhek, voor zoover dit thans reeds bestaat. BINNENLAND. OVER WETHOUDERS-BENOEMINGEN. Hoogere cn lagere ambtenaren. „Het plattelands-raadslid", dat elke week in het Katholiek Weekblad „Do Nieuwe Eeuw'' schrijft, wijdt in haar laatste nummer zijn aandacht aan wet houders en benoemingen van Rijksambte naren tot wethouder. Hij schrijft o.a.: „De wethouder van Leiden is er mee klaar. Het is net gegaan, zooals ik gedach' had en in de laatste vergadering kon do heer Goslinga dan ook reeds prompt me- FEUILLETON. Naar bet Fransch, v. H. GREVTLLE 13) óij naderde hem, reikte haar hand tee, po, terwijl hij aarzelde, hief zij haar hand op in de richting van rijn lippen. Nauwe lijks raakte hij de slanke vingers aan, jnaar zelfs dat lichte contact gaf hem het bewustzijn der werkelijkheid terug en hij duchtte naar rijn learner waarvan hij do deur op slot deed. Wat hebt ge gedaan Yvelina? vroeg mevrouw do Présances fluisterend. Is het dus waar dat hij mij liefheeft? ri Yvelina glimlachend door haar tranen teen; u wist het en u verborgt mij dat! oei! Zeg hem dat hij niets vreoze, noch H noch anderen.... noch ik! Zeg hem jst ik vol moed ben, dat mijn moeder Odi- 's uiterst goed is enendat ik vrouw zal zijn... ja rijn vrouw met JOds wil, indien hij mij daarvoor genoeg tef heeft 0 Godzuchtte mevrouw de Présances, vrees dat deze dag ons heel wat ver- net zal geven! Maar kom hier m'n kind, wil u als een moeder omhelzenom- 3t uw hart zoo edel is de armoede niet te boezen. Maar vertrek nu! Zult u hem alles zeggen? vroeg Yve na, terwijl ze naar de deur ging. U zegt leen, maar ik lees in uw oogen het [oordje „ja". Tot ziens Berthatot eer zei ze niet want reeds was ze in de Penstaande buitendeur. Een uitbundige vreugde sprong op in haar ziel. 't Liefst zeu rij onmiddellijk naar Odilia gesneld zijn om haar alles toe te vertrouwen en haar deelgenoote te maken van haar geluk. Zij moest echter wachten en den daarop volgenden nacht bracht zij slapeloos door, maar gelukkig en rijk, bezig met allerlei plannen. En George, overmeesterd door de macht der liefde, overstelpte zich met ver wijten; hij was tegelijkertijd de ongeluk kigste en de gelukkigste man ter wereld. Den volgenden dag verliet Yvelina het landgoed la Rouveraye. Op 't laatste oogenblik gaf de nieuwe genegenheid die in haar hart ontloken was, haar een opwel ling van teederheid voor mevrouw de la Rouveraye. Toen zij de oude dame zoo be wogen zag, ondanks het geweld dat zij zich aandeed haar ontroering te bedwingen, herinnerde Yvelina zich al de liefdevolle zorgen en moederlijke gevoelens waarvan zij zoo lange jaren het voorwerp was ge weest. Grootmama, zei het meisje daarom en meteen sloeg ze haar armen om den hals van mevrouw de la Rouveraye, Grootma ma, wees er van overtuigd dat niets mij uw liefde zal doen vergeten! Ik ben niet ondankbaar ziet u, maar ik heb een eigen aardig karakter en dat maakt me soms niet erg gemakkelijkDat zult u mij wel vergeven nietwaar Grootmama? Samen weenden zij eenige oogenblikken en de vrede was gesloten. De grootmoeder volgde met de oogen het rijtuig totdat dit bij de kromming van den weg verdween. Langzaam ging zij daarna naar het salon terug en constateerde nu met verwondering, dat het vertrek barer kleindochter, hetwelk zij vrceger als een martelaarschap geducht had, haar slechts weinig kostte. HOOFDSTUK XXIIL Verscheidene weken gingen voorbij zon der dat Yvelina iets vernam van de familie de Présance. Alleen ontving zij op Nieuw jaarsdag een kort briefje van Bertha, waardoor zij haar huwelijk met een kleinen landeigenaar uit den omtrek, aankondigde. Doch in dat schrijven was er met geen onkel woord sprake van George. Dat was een teleurstelling! In haar onrust cn ver driet nam het meisje haar toevlucht tot Odilia. Zij vond haar in haar klein salon. Ri chard was afwezig en Karei was na een vcrlcf van eenige dagen naar zijn post te ruggekeerd, zoodat moeder en kind dus rustig konden praten zonder vrees ge stoord te worden. Ma, begon Yvelina nadat zo zich naast haar tweede moeder had neergezet, hebt u iets nieuws verteld aan vader, u weet wel waarover? Neen, antwoordde Odilia, sinds den dag waarop hij het plan zoo slecht gene gen was, heb ik hem daar niet meer over gesproken. Denk je er nog steeds aan? Nog steeds? Maar ma ik heb nooit aan iets anders gedacht al dien tijd. Vader is wel goed voor mij, doch ik voel toch dat er iels aan hapertDat komt om dat ik ra'n armen niet om zijn hals sla en hem alles zeg wat ik op 't hart heb. Maar kan ik dat helpen, hij heeft me daartoe nooit aangemoedigd.... Verdien je aangemoedigd to worden? vroeg Odilia even glimlachend. Ik geloof het wel, moedor Odilia, want ik heb dapper volgehouden.... Maar luis ter liever naar wat anders. En zij vertelde haar precies hetgeen er bij do familie de Présances aan huis was voorgevallen. Waarom heb je mij daar niet eerder over gesproken? vroeg Odilia. Omdat ik dacht dat hijdat mijn heer de Présances iets zou doen ten gunste van een toenadering.... maar hij hoeft niets gedaan, dat maakt me ongerust. Ben je er zeker van dat hij van je houdt? Zijn moeder zelf heeft het mij ge zegd!.... dat is te zeggenik heb haar die bekentenis afgedwongen 1 zei Yvelina zegevierend. Welnu, wacht nog wat; ik zal zien, wat ik kan doen, maar vooral geen onvoor zichtige dingen hél Ik wil je niet beknor ren om het verleden, ofschoonenfin dat jongmcnsch heeft erg kiesch gehan deld. Nietwaar? zei Yvelina naief en haar oogen schitterden van voldoening en trots. Maar niet weer beginnen hoor! Neen mama, ik zal niets meer doen, zonder u eerst geraadpleegd te hebben. Den volgenden dag, toen Odilia naar haar man toeging om hem te spreken over de belangrijke zaak die haar toevertrouwd was, zei hij haar: Heet dat jongmensch, waarvan je mo sprak in betrekking tot Yvelina's huwelijk, niet de Présances. Ja, antwoordde Odilia ongerust. Als kamerlid heeft men mij vanmor gen gevraagd of ik mijnheer do Présances kende, en of ik inlichtingen kon geven over hem. Hij schijnt aangevraagd te hebben om als geneesheer naar Tonkin of een an dere verre kolonie gezonden te worden. En zijn mooder dan? vtoct Odilia met beklemd gemoed. Ik hob gehoord dat zijn zuster gaat trouwen cn dat zij haar moedor bij zich zal nemen. En gaat hij naar zoo'n ongezond land?Waarlijk Richard, dat jong mcnsch heeft een edel hart. Nu vertelde Odilia wat zij van Yvelina vernomen had. Do vader fronste dc wenk brauwen, maar uitte geen enkel afkeurend woord. Daardoor aangemoedigd vorvolgdo zijn George do 'résanccs geeft wel een bewijs van kiesche fierheid! Ditmaal kan men niet zeggen dat hij ons in den valstrik wil lokken. Kijk Richard, zijn sollicitatie staat gelijk met een ter dood veroordce- ling; hij wil zijn leven op nuttige wijze ge ven, in plaats van den dood to zoeken in. Men gaat zoo gauw niet dood, en soms vergeet men z'n rouw, onderbrak Brice haar. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3