fftEEBE BLAD „DE LE9DSCHE COURANT" WOENSDAG 2 NOVEMBER BIMHENLflMDc. UNIE VAN R. K. STUDENTEN- VEREEN IGINGEN IN NEDERLAND. De jaarvergadering. Zaterdag j.L werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden der Unie^ van r K. Studentenvereenigingen in Neder lander vrij goede belangstelling opende de nieuwe pracses, A. van Dal, deze ver- I nadering- In züu inleidende woorden be- lsl Jankte hij het oude bestuur voor den ar- tód, dien het voor de Unie verrichtte en 0Q(vèinsdo zich geenszins de moeilijkheden «die Jt nieuwe bestuur moet verwachten. Het oude bestuur bracht hierna de lespectievelijke jaarverslagen uit, waar- 3 aan wij het volgende ontlcenen: Oud-praeses Goebergh memoreerde, ho-3 N van de nieuwe fundeering der Unie, zou- ajg die werd voorgesteld in een het vorige jaar uitgebracht werkrapport, weinig is lot stand gekomen door den enormen loc vloed van werkzaamheden. Een definitieve b regeling der schulden kwam tot stand. I Technische verbeteringen werden aange- l «acht in het secretariaat. De resultaten der vertegenwoordiging in binnen- en bui onland mogen als zeer gunstig worden leschouwd. De R. S. D. in Utrecht slaag- ie buitengewoon. Do belangstelling voor bel veelzijdige zomerprograrnma is nog ileeds snel groeiende. Spr. eindigde met m woord van dank aan de oud-bestuurs- leden voor de ondervonden samenwerking, t ja 't bijzonder professor Groenen. Een har- lelijk applaus volgde. Oud-secretaris Gastermans releveerde de intense werkzaamheden van het secre- ariaat betreffende de abiturienten-propa- 5 ;anda en het zomerwerk. Uitvoerig© mel- ling werd gemaakt van de praestaties van i iet Inlichtingenbureau van professor m Jroenon 143 Gegradueerden verzochten cm hulp bij 't verkrijgen van een positie, II erwijl door werkgevers 133 aanvragen ferden gedaan naar gegradueerden. Vel© p (fgestudeerden kregen aldus door middel van het bureau een positie of althans de ieg daartoe werd hun zeer vergemakkel ijkt. Wanneer deze ook op een andere nanier dan door een paar woorden hun aDkbaarheid hadden betoond, of wanneer ij, die beloofden van hun te ontvangen j alaris iets voor de Unie af te staan, hun voord hadden gehouden, dan zou voorzo- er de post van inkomsten, onder hel loofd: Inlichtingenbureau, veel hooger zijn eweest en de financiën der Unie hadden r wel bij gevaren. Oud-quaestor ten Hagen liet door Lind- er verslag uitbrengen over het financieels - eheer in het afgeloopen jaar. Een batig aldo van 300 gld. werd bereikt. De vrij- illige jaarlijksche bijdragen verminderden 0! iet 834 gld. De onvoldoende steun, dien et Inlichtingenbureau ondervindt, drukt j vaar op de Uniefinanciën. Een opvoering an deze beide posten naast verstandigo linigheid moet de leidende gedachte zijn in zijn opvolger. Ij 'Praeses van Dal, hierna 't woord rie- ènde, luidde onder zeer sympathieke be- oordingen zijn voorganger uit. Hierbij id hij do gelegenheid de verschillende iriodes, die de Unie in de laatste jaren -j id meegemaakt, te bespreken „Thans", 1( dus van Dal, „zijn wij in 'n periode van zinniug en bozinking. Men is critieker lan toekijken, maar dat niet alleen, men il de dingen op haar juiste waarde halten. Onze taak zal zijn met deze 3 rooming, die een voorloopige beperking iteekent, rekening te houden/' Tegenover (l c opwerping, dat de Unie niet meer zou ildoen aan de behoeften van het groot- Q edeel der Nederlandsche Katholieke stu- pfnirereld, stelt spreker de stelling, dat organisatie zelf daarom nog niet over- j (dig is Is de Unie niet 't symbool van j ize ruimte van blik? En dat kan men wh niet overbodig noemen in 't leven van I ?n student. Daarom zal het de taak zijn «1 't nieuwe bestuur belangstelling aan kweeken, waar deze niet bestaat en zo verdiepen waar zij aanwezig is. Daar- i zal getracht worden tot een breederen bouw te komen, al zal ook 't persoonlijk zicht naar voren komen. Met open en imc critiek zal steeds rekening- worden houden. Tenslotte geeft spreker de ver kering, dat zijn bestuur niet zal zijn een ituur van woorden, maar van de daad. Na een belangstellende rondvraag werd vergadering, die o.a. werd bijgewoond or Prof. Welschen O. P., gesloten. Nederl. R. K. Huisvestings-Comité. fet Bestuur van hot Ned. R. K. Huis v.- |i f®ité deelt o.m. het volgende mede: a de pers is medegedeeld', dat de afdeo- r; 6 Amsterdam zich van liet R. K. Huisv.- mité heeft afgescheiden en dat Kape- i a Wennen ontslag heeft genomen als i van het Bestuur. Dit is de beëindiging i i een conflict, dat anderhalf jaar ge- ird heeft en dat ontstaan was door do gering van Amsterdam om zich te voe- 1 naar de besluiten van het Hoofdbc- i w of zich aan de reglementen der 1 oh ting to houden. Het bestuur meent ter zich van een verdere uiteenzetting 0 dit conflict vooralsnog te moeten ont- 5 oen, omdat het er een is van zuiver in- korganisatorischcn aard. Slechts 1 lscht het eenige punten in het dezer on door de uit do afdeeling Amster- o geboren nieuwe „Vereeniging Kath. deruitzending" gepubliceerde communi- to rectificeeren. D!uist is de mededeeling daarin dat de 'gons het bestuur ongegronde) bezwa- I v'an Kapelaan Wennen c.s. tot eenig 'oord hebben gehad de vorming eener ^commissie. Die studie-commissie n.l. 'aarin ook Kapelaan Wennen en do ?'^er der afdeeling Amsterdam zitting i en was het unaniem eens ge- H on over een compromis, waarover ook 19 aan Wennen zich voldaan verklaar- i strijd met de afspraak, dat in dit l Mmis geen enkele principieele wijzi- nieer zou worden aangebracht, zijn I 9 heeren met een totaal nieuw voor- i Wkomen, waaraan zij halsstarrig vast hielden en dat voor het bestuur op allo punten onaanvaardbaar was. Dat Kapelaan Wennen in de „Centrale Commissie" niet bet R. K. Huisv.-Comité zou vertegenwoordigen, doch slechts de Kath. kinderuitzending, is een standpunt dat door het bestuur niet gedeeld .wordt en dat door verschillende documenten en de houding van Kapelaan Wennen zelf ge logenstraft wordt. Het bestuur heeft daarvan in een gemotiveerd schrijven me dedeeling gedaan aan do „Centrale Com missie" en haar medegedeeld, dat zij in de plaats van Kapelaan Wennen, dien het niet als de vertegenwoordiger der Ka.th. Xin- doruitzendingsvereenigingen kan erkennen, wenscht aan te wijzen Dr. L. N. Deckers, lid van het hoofdbestuur der Stichting en lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Men gelieve daarom de mededeelingen van de nieuwe vereeniging onder alle re serve te aanvaarden en wachte liever den loop van zaken af. In eene op Zondag 30 October te 's-Her- togenbosch gehouden buitengéwono alge meen© vergadering van Kringafgevaardig den, waarop vele Kringen tegenwoordig waren, is een uitvoerige bespreking gewijd aan de afscheiding der afdeeling Amster dam en wat daarmede verband h >udt. De vergadering betreurde deze beëindiging van het conflict. Vele afgevaardigden keurden de onorganisatorische handelingen van Amsterdam af. Geen enkele af deeling en de voornaamste afdeelin- gen uit het Bisdom Haarlem wa ren tegenwoordig verklaarde de zijde van Amsterdam te kiezen én met haar te zullen medegaan, terwijl heb bestaande misverstand omtrent de afdeeling Den Haag werd opgeheven door de pertinente verklaring van haren afgevaardigde dat ook deze afdeeling bij het R. K. Huisves tings-Comité aangesloten wenscht te blij ven. Wel werd door Den Haag de wensche- lijkheid van diocesane indeeling bepleit. Heb Bestuur zegde toe die zaak onder de oogen te zullen zien, wat te gemakkelijker kon geschieden nu van bestuurszijde werd voorgesteld om het hoofdbestuur met eeni ge leden, die de kringen in de verschillen de diocesen vertegenwoordigen, uit te brei den. De benoeming dezer nieuwe hoofdbe stuursleden en de aanvulling in do vaca ture-kapelaan Wennen zal geschieden in eene nieuwe vergadering, die tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal worden bijeen geroepen. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. D.O.S.—Lelden II 2—1. D. O. S. heeft Zondag haar dorden com petitiewedstrijd goed beëindigd tegen Lei den II. Als de scheidsrechter beginnen aankondigd volgt er direct aan beide kan ten cenige verkenning waarbij de achter hoede van D.O.S. eenige gevaarlijke bal len moet wegwerken. Als er ongeveer 20 minuten gespeeld is krijgt Leiden een pe nalty te nemen, welke voor v. Goozen te machtig bleek (01). Als de bal weer bij het Leidsche doel zweeft maakt een der backs hands in het beruchte gebied. De toegestaande penalty wordt door den mid- half onhoudbaar ingeschoten (11). Nu volgt er van beide kanten uiterst vlug spel. Bij een D.O.S.-aanval krijgt de links binnen den bal te pakken en met een mooi schot geeft hij D.O.S. de leiding (21), waarna spoedig de rust intreedt. Na aftrap komt D.O.S. geweldig opzet ten. maar de keeper van Leiden zendt al les retour. Leiden zit echter ook niet stil en onderneemt eenige aanvallen, echter zonder succes. Als we wederom den rechts binnen van .D.O.S. denken te zien doel punten, schiet deze het leder juist over. Na eenige wederzijdsclie aanvallen aan beide zijden kondigt scheidsrechter Zwart, die goed voldeed, het einde aan. R.K. Sportvereeniging A. V. V. Het was Zondag een succesdag voor A. V. V., daar èn le èn 3e elftal overwinnin gen wisten te behalen. Het le elftal speelde om 2 uur thuis te gen S.D.G. II. A. V. V. verscheen met 5 invallers, terwijl ook S. D. G. 1 of 2 in vallers had. Terstond wordt er aan beide zijden flink aangepakt en reeds spoedig heeft S. D. G. succes (01). A. V. V„ niet ontmoedigd, pakt flink aan en reeds spoe dig ligt do gelijkmaker in hot net. Door beide ploegen wordt nu nog vurige aange pakt en allen geven zich geheel. A. V. V. blijft het meest in den aanval en neemt bij een mooien aanval met een even mooi doelpunt de leiding over (21). S.D.G. laat zich niet onbetuigd en weet wederom gelijk te maken, doch nog voor de rust daar is, heeft A. V. V. wederom de lei ding genomen (32). Na do rust is A.V.V. terstond in den aanval. Er wordt goed samengespeeld en een serie mooio aanvallen worden opge zet, zoodat doelpunten niet kunnen uitblij ven. Geleidelijk wordt de stand dan ook opgevoerd tot 62. Dan begint A. V. V. te verslappen en worden de zaken te licht opgenomen, waarvan S. D. G. dankbaar en goed gebruik maakt. Op mooio wijze weten de gasten, zij het dan ook niet zon der fortuin, den achterstand in te halen tot 65. A. V. V. begin dan in te zien, dat het ernst wordt en pakt nog eens flink aan, doch het wil niet meer lukken. Ook S.D.C. kan het net niet meer vinden, mede door het goede verdedigen der A.V.V.-achter- hoede en het keurige werk van den A.V.V.- keeper, zoodat het einde van dozen span- nenden en mooien wedstrijd kwam met een 65 overwinning voor A. V. V. Het 3e elftal speelde eveneens thuis en wel te 1 uur tegen Edoli V. In het begin leek het, dat beide ploegen aardig tegen elkaar zouden opgaan, doch langzamer hand kwam A. V. V. er beter in en er werd zoo goed samengespeeld, dat Edoli niets meer in te brengen had, het werd al spoe dig-10, terwijl geleidelijk de stand werd opgevoerd tot 60, waarmede de rust kwam. Na do rust bleef A. V. V. in de meerderheid; Edoli probeerde alles, ter wijl de geheele ploeg door elkaar werd gegooid, doch niets hielp en A. V. V. maakte hiervan een goed gebruik en scoorde nog 4 maal, zoodat het einde kwam met een 100 overwinning voor A.V.V. Het geheele elftal speelde een mooien en goeden wedstrijd. R. K. S. V. „Teijlingen. Teijlingen l-Jun.Lisse ll-Jun. 61. Om 12.30 uur fluit scheidsrechter J. v. Nobelen beide elftallen in 't veld: 11 klei ne Lissers, 9 grootere Teijlingers. Wanneer wij dezen uitslag bekijken, dan moeten wij toch zeggen, dat de kleine Lis- senaren zich kranig geweerd hebben; en er is dan ook van heide zijden een gezelli ge wedstrijd gespeeld wat zeker te danken is aan den scheidsrechter daar deze al bij zonder goed mot jeugdige spelers om kan gaan. Wij spreken dan ook den wensch uit, dat wanneer de junioren uitwedstrij den gaan spelen er gezorgd wordt voor een goede leiding Het gaat er maar om goede krachten (e kweeken uit de junioren en dat hebben heeren scheidsrechters zeker in handen. Teijlingen II—S. J. C. II 5-2. Even 2 uur wordt begonnen en dadelijk ontwikkelt zich een vurig spel. Teijlingen, dat den bal aan het. rollen bracht, stormde regelrecht op het S.J.C-doel af en gaf den keeper het nakijken (10). S.J.C. brengt in enkele minuten den stand op gelijken voet. Beide doelen verkeeroii beurtelings in gevaar. Teijlingen is de gelukkige daar na een kwartier spelen No. 2 in de touwen ligt (21). S. J. G. begaat voortdurend de fout om buitenspel te staan wat den scheidsrechter niet ontgaat. Niettegenstaande weet S.J.G. spoedig opnieuw gelijk to maken (2—2). Kort hierop krijgt Teijlingen eën penalty te ne men. welken de keeper stopte. Spoedig hierop is het rusten. Na de theee hetzelfde vlugge spel. Al spoedig valt Teijlingen weer een penalty ten deel, welke wordt benut (32). Nu komt er een kiene inzinking bij S, J. G. waarvan Teylingen, die dezen middag al bijzonder op dreef is, gretig gebruik maak te. Zij wisten den stand op te voeren tot 52. Het laatste kwartier kwam S. J. G. nog flink opzetten, maar te laat, want doel punten werden niet meer gemaakt. Scheidsrechter Paardekooper voldeed voor beide partijen en Teijlingen en S. J. G. kunnen op een preltigen wedstrijd terug zien. „Community Singing" bij NederlandZweden. Het bestuur van den Ned. Voetbalbond doelt mede, dat ter gelegenheid van den internationalen voetbalwedstrijd Neder landZweden op 13 November a.s. de toeschouwers in het Stadion te Amsterdam zullen worden beziggehouden met ge meenschappelijk zingen van toepasselijke liedoren, gewijd aan de voetbalsport, de spelers, de Olympische Spelen enz. Zooals men weet is de gedachte aan „community singing" dit jaar voor het eerst opgekomen in Engeland, waar het bij den cupfinal in April j.l. lot een bui tengewoon succes werd, waarna het in het Stadion te Kopenhagen, tor gelegen heid van den wedstrijd Denemarken— Nederland op 12 Juni j.L, met niet min der groot succes werd nagevolgd. Hier door geimponeerd, maakte do invoering van het gemeenschappelijk zingen door de tienduizenden toeschouwers bij onze internationale wedstrijden weldra ook bij den N. V. B. een punt van overweging uit. Het gemeenschappelijk zingen zal een uur vóór het begin van den wedstrijd aan vangen. Alle toeschouwers ontvangen bij bun entree in hot Stadion een programma der op bekende melodieën te zingen lie deren, waarvan de tekst wordt vervaardigd door den heer Clinge Doorenbos. Het spreekt vanzelf, dat de samenzang door muziek zal worden begeleid, terwijl een bekend Nederlandsch dirigent als muzi kaal leider zal optreden. Middlesex Wanderers naar ons land? Er bestaat groote kans, dat op 20 No vember het 2e Olympisch elftal tegen de Middlesex Wanderers een sterke En- gelsche amateurs-combinatie speelt. Het Olympisch elftal wordt, evenals het Nod. elftfal tegen Duitschland, op Zondag 13 November, na NederlandZweden, ge kozen. „Sp.kr. ZWEMMEN. Mej. Gleitze wil over de Straal van Gibraltar zwemmen. Mej. Mercedes Gleitze, de Londensche typiste, die voor den volgenden zomer niet in staat zal zijn om het Kanaal over te zwemmen, heeft besloten een poging te doen om over de Straat van Gibraltar le zwommen. Medegedeeld wordt, dat ze begin De cember naar Noord-Afrika vertrekt en de poging omstreeks Kerstmis zal wagen De breedte van de Straat bedraagt 9 mijl op het smalste en 24 mijl op het breedste punt, maar ton gevolge van den stroom moet mej. Gleitze er op rekenen om 25 mijl of moer te zwemmen. SCHIETEN. Leidsche Pclitie-Schietvereeniging „Burgemeester De Gijselaar". Gisterenavond had op den Burcht de prijsuitreiking plaats van den gehouden ouderlingen schietwedstrijd van bovenge noemde vereeniging. Te 8.30 uur opende de voorzitter, do heer Uitendaal, de vergadering, alle aan wezigen een hartelijk wolkom toeroepende, inzonder do aanwezige dames, waarvoor dien avond oen schietwedstrijd was geor ganiseerd, den oud Burgemeester jhr. De Gijselaar, den w.n. commissaris van poli tie den heer Balfoort, den beer Bolder- dijk, directeur van het Leidsch Politie- Muziekgefcelschap en de afgevaardigden van de verschillende politie-organisatïes. Na dank gebracht te hebben aan do sóhenkers der verschillende mooio prijzen, aan den heer Backer, pachter van don Burcht, voor het steeds bereidwillig af staan van de schietbaan en aan de heeren Kok en Do Gunst voor de goede hulp, welke steeds door hen wordt verleend, gaf hij het woord aan den heer De Gijse laar tot hot uitreiken der prijzen. Dezo verklaarde liet oen groot genoegen te vinden, naar Leiden te zijn gekomen om do prijzen van deze schietvereniging uit te reiken. Spreker schetste in het kort. dat de laatste jaren bij do Leidsche politie is opgericht een muziekgezelschap, een schietvereeniging en oen sportvereeniging, welke vereenigingen alle haar nut hebben, daar zij kameraadschap kweeken. Het nuttige van allen vond hij echter voor de politie de schietvereen., daar dezo geeft zelfvertrouwen, vastheid van hand en de zenuwen staalt, want een wapen in de hand van een ongeoefende geeft meer gevaar dan voordeel. Vervolgons maakte spreker oen compliment aan de heeren Kok en De Gunst voor hun trouwe mede werking en bracht hij hulde aan liet be stuur, dat zijn best doet om do animo tot het schieten er in le houden en hij hoopte, dat de schutters hunne prestaties zoo hoog mrwelijk zullen opvoeren. Hierna werden door den hoer De Gij selaar do prijken aan de verschillende winnaars uitgereikt onder een toepasselijk woord, dikwijls niet geheel van humor ontbloot. Nadat deze prijsuitreiking was afgeloo pen en do heer Do Gijselaar de aanwe zige dames had aangespoord in het schie ten niet voor de mannen onder te doen, werd door den heer G. P. Kok, diens wis selbeker uitgereikt aan den heer Udo,. de zen tevens den raad gevende goed zijn best te doen, daar hij hem anders een volgend jaar weer zal moeten inleveren. De voorzitter overhandigde daarna als blijk van waardeering voor de vele bewe zen diensten aan de heeren Kok en De Gunst een kistje sigaren, waarna werd aangevangen met den schietwedstrijd voor dames, waarvoor veel animo was. Het grootst aantal prijzen een twin tigtal moest echter bij loting worden toegekend. De rest van den avond, welke nog ge deeltelijk werd bijgewoond door de heeren Inspecteurs Eskens en Duval, werd ver der opgevroolijkt door don heer G. W Bakker met verschillende leuke voor drachten, terwijl de bekende pianist Jan Gordijn den geheelen avond zijn voortref felijke muziek deed hooren. Te 12 uur gingen allen voldaan huis waarts. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap. De 22e partij weer remise. Do 22e partij, die Zaterdag afgebrokeu werd na 40 zetten, is Maandagavond her vat. Nadat er nog 12 zetten waren ge- da'an^ scheen Aljechin voordeel te hebben, maar hij was niet in staat een overwinning to behalen. De partij word na 80 zetten remise. Winterwedstrijd „Philidcr". Eerste groep: Snieder wint van Van den Burgh, Van der Zeeuw remise met II. I. de Nie, Van der NatSnieder afgebroken partij. Tweede groep: Worst wint van N. *N„ H. G. de Nie verliest van Do Boer, Do Boer verliest van De Nie, WorstDe Nie afgebroken partij. LUCHTVaaRT. Noodlanding le Rijswijk. Maandagmiddag even na één uur, heeft het militairo vliegtuig 104 uit Soesterberg, bestuurd door de korporaal-vliegers J. S. W. v. d. Feyst en L. Fieyez wegens mist een noodlanding gemaakt op een weiland van den landbouwer Klapwijk aan do Lan ge Klei onder de gemeente Rijswijk. De vliegers bekwamen geen letsel en liet vliegtuig bleef onbeschadigd en wordt door militaire politie bewaakt. Noodlanding te Haarlem. Op een uiterst drassig weiland achter de Kleverlaan te Haarlem, op het gebied van het voormalige Schoten, heeft gister middag tien minuten voor half vijf bet mi litaire vliegtuig 498, met aen boord lui tenant Bacb en sergeant Pot, wegens dik ken mist een noodlanding moeten maken. Na gcruimen tijd gecirkeld te hebben bo ven de weilanden, waar de natte bodem weinig goeds beloofde, besloot de bestuur der. die ten slotte volstrekt geen keuze had te dalen. Honderden bewoners uit den omtrek sloegen met angst on vrees uit hun vensters het manoeuvrecron van don pi loot gade. Het toestel werd op keurige wij ze geheel onbeschadigd op den grond ge zet. Tot de assen zakten de wielen in den bodem weg. Wanneer het vliegtuig niet naar een beter naburig terrein kan wor den gesleept, zal demontage onvermijdelijk zijn. DE RDJHSTREEK ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De Zwetmolen. Subsidies aan Scholen. De gemeenteraads- siukken. Het zilveren feest van wethouder Kompier. Maandagavond vergaderde de gemeente re ad onder voorzitterschap van den burge meester. De zaal was versierd met bloe men, zulks in verband met het feit, dat de heer Kompier, wethouder, daags te voren zijn 25-jarig jubileum als raadslid her dacht. Allo leden waren aanwezig, behalve de heeren G. van Leeuwen en J. C. Stad houder, die bericht van verhindering had den gezonden. Te ongeveer 6 uur opent de voorzitter de vergadering, waarna door den secretaris de notulen worden voorge lezen, die onveranderd worden goodgc- kourd. Voor kennisgeving worden aange nomen een schrijven van den commissaris der Koningin, houdende de mededeeling dat bij het K. B. do verordening op de hef fing van opcenten op de pcrsoncele belas ting en op do grondbelasting is goedge keurd; een schrijven van God. Staten waarbij do vastgestelde rekening over 1925 wordt teruggezonden; een schrijven van hotzelfdo collego, waarbij wordt medege deeld dat afwijzend is beschikt op hot ver zoek om voor de openbnro school vrijstel ling te verleenen van de verplichting tot hei geven van onderwijs in lichamelijke oefening en een schrijven waarbij wordt bericht, dat do uitkeering volgons do wet van '97 voor het derde en vierde kwartaal 1927 zijn vastgesteld. Vervolgens doet do voorzitter nog mededeeling van een tijdons de vergadering ingekomen schrijven van hot bestuur van den Zwetpoldcr, waarbij dat in beroep komt van bet bésluit van B. en W. waarbij afwijzend is beschikt op een verzoek van genoemd bestuur om den Zwetmolen to mogen sloopen. De voorzit ter stelt voor dit stuk thans niet te behan delen, doch eerst te zenden naar B. en W. om advies. Aldus wordt besloten. Hierna wordt met algcmccne stemmen besloten tot wijz.iging der algcmccne politicveror dening, betreffende het aanwijzen van eene standplaats voor woonwagens en den duur van hot verblijf binnen dezo ge meente, in verband met do inwerking tre ding van art. 31 der wot op do woonwa gens en woonschepen. In do vacature Cap- tein, die periodiek aftreedt als lid der plaatselijke schoolcommissie, wordt mot 7 van de 9 uitgebrachte stemmen benoemd de heer Captein, terwijl de heer Jac van Diemcn, die nummer twee der nanbovo- ling staat, er twee verkrijgt. Vervolgens worden vastgesteld de gemeentelijke ver goedingen ingevolge artikel 101 dor L. O. Wet, ovor het jaar 1925, berekend naar oen gemiddeld bedrag por leerling van f 22.61. Deze vergoedingen bedragen voor de school aan den Schonkelweg f 3481.94; voor de Meisjesschool in de Zuidbuurt f 3849.77 en voor de school aan den Hooge Rijndijk f 2-187.10. Aan do orde is dan de besproking van hot voorstel Los, inzake het rondzen den van prao adzieven e.d. aan de raads leden. De voorzitter zegt dat B. en W. gaarne de meening van den raad hierom trent wenschen te vernemen en hij wijst erop, dat wanneer dit voorstel wordt aan genomen het noodig zal zijn, dat or ccue nieuwe, op dat werk berekende machine, zal moeten aangekocht worden, waarvan de prijs f 585 bedraagt. Evenwel kan eene andere machine opgeruimd worden, waar voor nog oen bedrag van f 100 verkregen kan worden. Dc heer Los zegt vernomen te hebben dat de oude drukmachinc zijn geld wel opgebracht heeft, dus van dit standpunt bekeken behoeft er geen be zwaar lo bestaan om tot aanschaffing eener nieuwe over te gaan. Waar nu te vens do raadsleden do belangrijkste stuk ken thuis gezonden kunnen krijgen on er met do nieuwe machine ook nog meer drukwerk te vervaardigen is als mot de oude, dat tot aankoop wordt overgegaan. Spreker wenscht er evenwel dc aandacht op te vestigen, dat het geenszins in zijne bedoeling heeft gelegen dat met bet thuis zenden der stukken deze ook aan het pu bliek mogen verstrekt worden, integendeel dit zou misbruik maken zijn en bij ver trouwt dat do raadsleden hiermede reke ning zullen houden, ook wanneer zo een maal geen lid meer vnn d^n raad zijn. Do lieer de Graaf informeert hoe of B. en W. tegenover dc aanschaffing der machino 8taar>. Do voorz. zcgi, dat H collet0 er niet togen is. Do heer Noordman. wethou der, zegt vroeger als raadslid reeds de locmlo gevoeld Le hebben, dat men de be langrijkste stukken voor de vergadering niet kon bestudeoren, zoodat men soms voor feiten kwam te staan, dat mon on voorbereid zijn stem moest geven en later bij nader overwegen tot de conclusie kwam, dat men wellicht anders gestemd zou hebben, ware men voldoende a do zaak ingewerkt. Over het algemeen heb ben de raadsleden niet den tijd om naar do secretarie to komen en daar do stukken te komen inkijken; hoeft men zo thuis, dan lean men zo op zijn gemak instudeoren, daarom is hij voor de aanschaffing der ma chine. Hij wil er evonwel op wijzen, dat, wanneer de raad besluit om de stukken niet rond te zenden, er geen nieuwe ma chine noodig is, omdat men tor seeretario het dan wel met do oude af kan. Met alg. st. besluit de raad hierna voor het rond zenden der belangrijkste stukken, waarna eveneens met alg. st. tot aanschaffing der Edison Dick Mimeograph wordt besloten. Hierna wordt aan B. en W. machtiging verleend tot het verkoopen van oude lan taarnpalen. Een lange discussie ontspint zich vervolgens over liet al of niet verkoo pen van een klok (vroegere brandklok), waarvoor de Ecrw. Kruisheeren liefhebbers blijken te zijn. Hot corpus delicti wordt zelfs te voorschijn gehaald en vóór do groene tafel opgesteld, waarna ovor het lot ervan in dien geest wordt beslist, dat hot verkocht zal worden, zij het dan ook met slechts 5 stemmen voor en 4 tegen (do hcèron Jac. van Leeuwen, J. do Graaf, A. van Bennckom en E. J. Los). Nog is dan het feit niet beslecht, want opnieuw wordt er dan gediscussieerd over den prijs; tot tenslotte aan B. en W. wordt overgelaten om langs deskundigo zijde do waarde ervan te weten te komen, teneinde in eene vol gende vergadering definitief over den ver koop te kunnen besluiten. Dan hebben we bet eind der vergadering cn do voorz. richt zich dan in eene gloedvolle speech tot den heer Kompier, den zilveren juiblaris, die daags lo voren den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren tot lid van den gcmocn- loraad werd gekozen. De voorz. wijst er op, dat de kiezers zeer zeker een groot vertrouwen in den lieer Kompier hebben gesteld, gezien het feit, dat we in een lijd leven, waarin do sympathieën dor kiezers nog al eens verschuiven. Waar do jubilaris met trouw en nauwgezetheid on groolcii

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3