Het dramc in den auto. Naar do „Zw. Crt." verneemt is me vrouw De G.. die zooals men weet op last van den rcchIer-commissaris in liet huis van bewaring te Zwolle was opge sloten, Maandag weder op vrije voeten gesteld. De hoor A. ten K werd Maandag op nieuw door den rechter van instructie te Zwolle in verhoor genomen en is daarna eveneens weer in vrijheid gesteld. De moord te Culemborg. De „Culcmborgschc Courant' deelt mede. dat A. Collé te Culemborg bij de justitie te Tiel een klacht wegens mein eed heeft ingediend tegen den gemeente werkman de K. aldaar, in verband met door hem als getuige afgelegde verkla ringen Dij de behandeling van de Culem- borgsche moordzaak voor hel Gerechtshof te Arnhem. Inbrekersbende gesnapt. Do gemeentepolitie le Doctinchem is in samenwerking met die te Torhorg een uit gebreide dievenbende op het spoor geko men. In de laatste maanden was reeds drie maal ingebroken in de goederenloods der Gohlerseho Stoomtram te Tcrborg en o.m. eenige honderden paren schoenen ont vreemd. zonder dat het mocht gelukken oenig spoor le vinden. Vrijdag evenwel kreeg de Doetinciiemschc politie argwaan omtrent een kist appelen, die door een expediteur met bestemming Amsterdam werden bezorgd aan bet station. Dij onderzoek bleek deze kist 43 paar di vers schoenwerk te bevatten, fabrikaat II. D. Sterenberg, Lichtenvoorde, en af komstig van den ïaalslcn diefstal. Het voortgezet onderzoek leidde tot de arrestatie van een 73-jarig man te Gaan- deren met zijn beide zoons. Ofschoon dit zeer ongunstig bekend staand drietal ont kent iets met do inbraken uitslaande te hebben, hoopt hot bewijsmateriaal zich te gen hen op. O.a. werden te bunnen huize origineele verpakkingen der schoenen ge vonden, benevens ander pakpapier, voor zien van de letters H. B. S. Waar de schoenen bestemd waren voor een schoenmaker te Amsterdam, werd de lusschenkomst der recherche aldaar inge roepen. De schoenmaker bleek echter vol komen te goeder trouw te zijn. Dit bleek r.iet liet geval met den expediteur te Am sterdam, die als de heler van het gestolene moet worden beschouwd. Het onderzoek is nog in vollen gang. De Amslerdamsche expediteur heeft zich hij de politie in de hoofdstad gemeld; hij beweerde van den diefstal onkundig te zijn en is voor liet onderzoek naar Doetinchc-m overgebracht. Buiienl. Berichten ONGELUKKEN. DEFINITIEVE CIJFERS VAN DE „MAFALDA". Totaa': 314 personen zijn verdronken. Uit Rio de" Janeiro wordt gemeld: De reeders van hot vergano stoomschip „Prin oipessa Mafalda" doelen mede, dat het de finitieve cijfer voor de bij deze ramp ver ongelukten 314 bedraagt, terwijl 945 per sonen zijn gered. Van de eerstc-klas pas sagiers werden 50 procent, van de tweede klas 66 procent en van de derde klas 75 cent gered. Van de bemanning zijn 11 of ficieren op 231 minderen gered en 9 offi cieren mei 37 minderen gestorven. DE VISSCHERSRAMP AAN DE IERSCHE KUST. Vijf en veertig visschers omgekomen. Bevestigd wordt, dat tijdens den storm hoven West-Ierland 45 visschers, belioo- rend tot drie vaartuigen, om het leven zijn gekomen. Twee vliegtuigen van den Iersclien Vrij staat hebben de kust bij Galway. Mayö en Connemara afgezocht paar de lijken der slachtoffers van den storm. De visschers maakten bij hun bedrijf gebruik van roei- booten en konden tegen den wind en de golven niets uitrichten. In de bootjes bevonden zich slechts 5 tot 8 man en toen zij in zee staken, was het weer zeer goed. Priester Quin van Lachan, die door zijn draadloos ontvangtoestel de waarschu wing hoorde, dat er een storm op komst was, kon de visschers niet meer waarschu wen, daar zij reeds waren vertrokken. Door den storm zijn hoofdzakelijk arme visschers geteisterd. Behalve twee booten, die in de Lachan-baai vergingen, werden in de Claggenbaai vijf schuitjes op de rotsen te pletter geslagen, waarbij 26 mannen hel leven verloren, terwijl bij de In is ten-eilanden vijf bootjes vergingen met tien man aan boord. De mannen hiel den zich op slechts eenige kilometers van de kust bezig mt haring- en makreelvis- scherij. Een oude schipper had de man nen Vrijdag nog gewaarschuwd, dat cr vuil weer op komst was, doch men had niet naar zijn waarschuwing geluisterd. DE TREINBOTSING BIJ BARI. Honderdtien gewonden. Ook ernstig aut o-o n g e v a 1. De spoorwegramp, die Zondag bij Bari heeft plaats gehad, blijkt nog ernstiger te zijn, dan men aanvankelijk dacht. Naar thans geconstateerd is, zijn er niet min der dan 110 gewonden; twaalf hunner zullen er naar men vreest het leven niet afbrengen. Het aantal dooden bedraagt thans zeven. De speciale trein, waarvan de rijtuigen werden versplinterd, vervoer de ongeveer duizend fascisten naar Bari voor de herdenkingsfeesten aldaar. In liet zuiden van Italië heeft Zondag nog een ongeluk plaats gehad. Een auto bus, waarin groepen fascisten zaten die op weg waren naar een optocht waaraan zij zouden deelnemen, sloeg om. Vier per sonen werden gedood, vijf ernstig gewond en verscheidene anderen bekwamen lichte verwondingen. SPAANSCH DORP GEHEEL IN BRAND Tien dooden en honderd gewonden. In het dorp Arcediano is ten gevolge van kortsluiting brand ontslaan, die zich tot alle huizen van het plaatsje heeft uit gebreid. Tien personen zijn hierbij om liet leven gekomen en honderd gewond. GROCTE DORPSBRANDEN IN POLEN. Honderd woningen in de asch gelegd. De dorpsbranden in Polen, die daar bijna dagelijks voorkomen als gevolg van het feit, dat voor de meeste buizen stroo als dakbedekking is gebezigd, hebben de laatste dagen op twee plaatsen een zeer groolen omvang aangenomen. In een dorp bij Lublin zijn niet minder dan tach tig woningen afgebrand, terwijl nabij Biala 24 boerenhofsteden door hel vuur werden vernield. Noodlottige ontploffing in een kopermijn. Uit Houghton (Michigan) wordt gemeld: Door een ontploffing in do Quincy-koper- mijn zijn zeven mannen, belast met het plaatsen der beschoeiingen, bedolven. Door de leiders der mijn wordt verklaard, dat er weinig hoop op hun redding be staat. Auto-ongevallen in Duitschland. Zondag j.l. zijn weer tal van ernstige auto-ongevallen in Duilschland geschied. Bij Interburg in Oost-Pruisen reed een auto tegen een boom, met zulk een vaart dat de motor ontplofte en twee der inzit tenden levens verbrandden en wee au* deren ernstig gewond werden Te Berlijn reed een autobus op de Pots dammer Ghausseo legen een met een paard bespannen wagen. Negen passagiers wer den gewond onder welke vier ernstig. In Hamburg sloeg een auto in een bocht over den kop. Een doode, een zwaar gewonde. Tusscben Liincburg en Goclirde reed een auto tegen een boom waarbij een koop man en zijn vrouw uit Hamburg gedood werden, en de zoon licht verwond. SCHANDDAAD IN ZEVENBURGEN. Oude man van 1 Vi mil.ioen lei beroofd. Daarna levend begraven. De „Montag" bevat een bericht uit Klausenburg over een ongelooflijke ge schiedenis, die zich in de Zevenburgsche gemeente Cziktaplocza moet hebben afge speeld. In dit dorp leefde een 70-jarige grijs aard, Stefan Gsedoe genaamd, van wien verteld werd dat hij verscheidene millioe- nen lei in een kast verborgen hield. Op zekeren dag verscheen te zijnen huizo een lid van het gemeentebestuur, den notaris en een ambtenaar, benevens een gendar me. De heeren deelden den ouden man mede, dat zij gekomen waren om zijn in ventaris te registreeren in verband met de vermogensbelasting cn hij zou tevens moeten beslissen, wie zijn erfgenamen zouden worden. Do grijsaard, die niet meer spreken kon, schrok hevig bij het hooren van deze mededeelingon. Men doorzocht het huis en vond inderdaad in een kast een bedrag van niet minder dan 1 Vi millioen lei. De wethouder riep daarop den ouden man toe, dat een testament gemaakt zou wor den, waarin de leden van de „commissie" als erfgenamen zouden worden opgeno men. Toen liet document gereed was, werd het don kluizenaar ter teekening voorgelegd. Men drukte hem pen pen in de hand en met behulp van oen der amb tenaren kwam na veel moeite de ondertec- kening lot stand. Ten gevolge van zijn agitatie verloor Scedoe het bewustzijn Hij werd vervol gens op voorstel van den wethouder in een doodkist gelegd en den volgenden dag ter aarde besteld. De wethouder had zich in- tusscben de IV millioen l^i toegeëigend. Zijn medeplichtigen eischtcn evenwol ver deeling van den buit; liet gevolg was een aanklacht. Een gerechtelijke commissie heeft thans de moordenaars gearresteerd. Nederlandsch Qost-lndië Een Oostenrijksch tandarts niet toege aten. Koffers met millioenen en vergif. Aneta seint uit Batavia: Een vroeger in Indië zeer bekende Oostenrijksehe tand arts Petkovic, die na een afwezigheid van tientallen jaren weer in Indië wenschte te rug te keeren, is niet toegelaten, omdat hij verdacht wordt relaties met Rusland te onderhouden. Ilij reisde op een Hollandsch paspoort terwijl hij vreemdeling is. Zijn bagage bestond uit ruim honderd koffers, waarin voor millioenen aan papieren van, waarde en voor tienduizenden aan goud geld, dat verbórgen was in honderd paar sokken en honderden dassen. Ook bleek hij in het bezit van een groole hoeveelheid chemicaliën, waarbij zooveel cyaankali, dat het voldoende was om geheel Batavia te vergiftigen. Petkovic is vroeger reeds in Griekenland niet toegelaten. KERKNIEUWS BEGRAFENIS PASTOOR S. DE WIT O. F. M. Maandagmorgen heeft de uilvaart cn begrafenis plaats gehad van hel stoffelijk overschot van den zeercerw. Pater Solanus de Wit O.F.M., pastoor te Gorinchem. Om half tien uur hadden de Lauden plaats. Colebrans was de hoogeerw. Pater Rcgalalus Hasebroek, Provinciaal der Paters Franciscanen, diaken de zeereerw. Pater S Bennebrock en sub-diaken de zeereerw. Pater N." Willemse, gardiaan te Woerden. Om 10 uur werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den hoog eerw. deken Cli. F. le Blanc, pastoor ïe Cothen, die daarbij werd geassisteerd door den zeereerw. Paters C. Haancn O.FM, pastoor- te Rotterdam, als diaken, en N. Willemse als subdiaken. Er werd geen lijkpredicalic gehouden. De absoute werd. verricht door den hobgèerw. Pater Provinciaal, met assi stentie van de Weleerw. Paters P. M. Bruekers en G. H. Geelen, kapelaans der parochie van de H. Maria Onbevlekt Ont vangen te Gorinchem. In de kerk, die geheel met geloovigen was gevuld, waren behalve tal van gees telijken, B. en W. van Gorinchem en do overste van het garnizoen aanwezig. Onmiddellijk na de H. Mis werd het stoffelijk overschot per auto naar Wychen gevoerd, alwaar het op hel kloosterkerkhof ter aarde werd besteld. PATER L. VAN MIERT S. J. t Zondag is in het klooster der eerw. pa ters Jcsuieten „Huize Mariendaal" te Grave overleden de bekende grafische vor- scher de zeereerw. lieer pater L. van Miert S.J. Nog slechts enkele weken geleden, op 25 September, vierde pater van Miert zijn gouden feest als Jcsuiet. De overleden geleerde werd in Den Bosch geboren op 8 Juni 1858; hij deed zijn voorbereidende studies op de colleges van Ruwenberg en Sittard om daarna den 26 September 1877 te Mariendaal zijn in trede te doen in de sociëteit van Jcsus. Pater v. Miert was oen geleerd histori cus en boekkundige. In vele tijdschriften zijn artikelen van zijn hand verschenen. RECHTZAKEM KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een loudspeaker. M. A., lapster te Leiden, wier produc ten de bezoekers van haar localiteiten somtijds tot ongearticuleerde vroolijkheid brengt, wilde de gezelligheid van haar in richting verhoogen door de stamgasten door middel van een radiotoestel van de aclherklanken te laten genieten. Daar dit echter bij hier ter stede geldende politie verordening zonder vergunning verboden is, had zij deswege een vermaning gehad van den rechercheur Mom. In een helder oogenblik had zij toen de ingeving gekre gen, de loudspeaker in de gang te zetten, die naar haar localiteit voert en die slechts door een gordijn van elkander zijn geschei den. Zulks ontwaarde wederom dezelfde in specteur en deswege sleepte hij ha?- nu voor het tribunaal, waar Mr. Nord Thom son als opperste magistraat zetelde. Zij vertelde nu dat zij inlusschen een ra- diovergunning aangevraagd en gekregen had en dat zij de loudspeaker in de gang had gezet, omdat zij in dc kamer te hard klonk. Wie lacht daar? De ambt. eischte- dan oolc f 5 of 5 dg. Dc kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzend, achtte de aanwezigheid van een electrische piano en dc inmiddels verkre gen vergunning zoo verzachtend, dat hij vord. schuldig verklaarde zonder oplegging van straf. Des avonds na 0 uur. Een Leidsche jongedame, in den aan- valligen leeftijd van 1-1 jaren, dochter van melkvorkooper, werd op een avond opge schrikt door een zeer luidruchtig bellen aan dc deur der ouderlijke woning. Zij opende en_ontwaarde een paar dames, ver- blijfhoudcnde in woonwagens, die men in den volksmond met den naam van zigeu nerinnen pleegt aan te duiden. De dames verlangden melk. Het wa-s- reeds na acht. maar het meisje durfde niet weigeren en verkocht de melk. Deswege moest nu papa terecht staan en al beweer de het meisje ook, dat pa haar gezegd had, dat het niet mocht, tegen pa werd door den ambt. f 3 of 3 dg. gcëischt, conform welken eisch hij door den kantonrechter onmid dellijk werd veroordeeld. Het spatbord. Een handelaar in boter en kaas stond met zijn auto, waarin hij zijn producten, of liever die van. de koe, rondventte, voor een huis op de Middelste Gracht op zijn gemak kaas te snijden, toen H. de G. een L e i d s c h chauffeur, kwam aanrijden en doortocht verlangde. Hij reed misschien wat te onvoorzichtig, en de doorgang was te smal, waardoor hij het spatbord van eerstgenoemde auto in elkaar drukte. Wegens dit feit eischte de ambt. nu f 10 of 5 dg. Uk en herijk. Bij W. J. W., een lood cn zinkwerker te Oegstgeest. werden eenige gewichten in beslag genomen, die niet geijkt of her ijkt waren. Verd. betoogde, dat hij nooit iets bij ge wicht- verkocht-, maar dat hij de gewichten in zijn winkel ter verkoop in voorraad had. Hij kreeg zc dan geijkt van de fabriek. De gewichten bleken tenslotte wel ge ijkt, maar niet herijkt. Verdediger van verd. was Mr. W. A. v. d. Fellz, die niet veel nieuws had in te bren gen. De ambt. eischte voor ieder der gewich ten, in totaal 7 stuks, een boete van 50 c. Verduistering door een advocaat. De Ulreclilsche Rechtbank behauclelde de strafzaak tegen J. B. v. d. B, advocaat en procureur te Woerden, die zich te verantwoorden bad wegens verduistering van gelden uit een faillieten boedel van zekeren N., te Gouda. Verdachte bekende. In totaal werd een bedrag van 2600 ontvreemd. De Officier vroeg mr. v. d. B.'s veroor- deeling lot 10 maanden gevangenisstraf. Als verdediger van mr. v. d. B. trad op jhr mr. K. J. Schorer, die een voorwaar delijke veroordeeling subsidiair een zeer korte vrijheidsstraf pleitte. Verduistering uit de vereenigingskas. De Haarlemschc Rechtbank heeft gis teren veroordeeld den gewezen agent van politie L W., wegens verduistering van ruim 520, gepleegd als vice-pennin.- meester van het Haagsche poiitie-muziek- korps „Onderling Kunstgenot'', lot 6 maanden gevangenisstraf. FINANCIEN EN ÜECONOMIE. DE ONTWIKKELING DER PHILIPS' FABRIEKEN. Een rede van den heer A. F. Philips. Interessante bijzonderheden. Ter gelegenheid van het feit, dat op de Philips-fabrieken de 10.000ste arbeider werd tewerkgesteld, heeft de heer A. F. Philips Maandagavond voor de microfoon van den Philij)szender een rede gehouden, die ook door Hilversum werd uitgezonden. Dc vol gende interessante bijzondorheden werden o.m. over de ontwikkeling der Philips Fa brieken medegedeeld: In 1891 werd dc firma Philips en Co. op gericht door mijn vader, Frederik Philips to Zalt-Bommel en door mijn broer, Ir. G. L. F. Philips. De zaken gingen dc eerste drie jaren lang niet rooskleurig en veroorzaakten mijn vader, zoowel als mijn broer, zorg- werkkende dagen. Bijna was men er toe overgegaan, de fabriek te sluiten; weder om werd beraad en men besloot, 't bedrijf nog één jaar als proef voort te zetten. Dit jaar, 1894, gelukte het zonder verlies te werken. Waar het bezwaarlijk was, dat één persoon zoowel de technische als cle koop mansleiding op zich nam, werd een com mercieel medewerker gezocht en werd mij gevraagd, of ik soms vrienden had die lust gevoelden, mede de verantwoordelijkheid voor de zaak op.zich te nemen. Geen van mijn vrienden had evenwel trek. zoodat ik besloot in 1895 zelf van Londen naar hier te komen, om gedurende zes maanden behulpzaam te zijn, opdat in dien tijd naar een ander kon worden uitgezien. Wij werkten toen met 42 arbeiders(-sters). Het reizen en verlcoopen beviel mij ech ter zóó goed, dat ik voorstelde bier te blijven, waarmede mijn vader en breer in stemden. In het jaar 1S95 maakten wij 500 lam pen per dag; (thans 250.000). Na eenige af schrijvingen werd dat jaar voor het eerst winst gemaakt en wel f 14.000.netto. In 1899 ontviel ons onze vader, inze oudste firmant, helaas te vroeg. In 1907 werd de metaaldraadlamp uit gevonden en kort daarop was Ir. G. L. F. Philips in staat ongeveer een zelfde lamp op de markt te brengenterwijl de vroege re kooldraadlamp 3J4 Watt per Kaars ver bruikte, was het verbruik van de nieuwe metaaldraadlamp ca. 11/4 Watt per Kaars, dus een groote besparing. In .1911 werd de getrokken-draad -amp in Amerika uitgevonden. Waar mijn broer, Ir. G. L. F. Philips, te druk bezet was met proefnemingen, was het mijn taak naar Amerika te gaan. Ik kwam na zes weken met eenige machines terug. Een maand nadat ik uit Amerika in Nederland ge land was, op St. Nicolaasavond, weer in Moskou zijnde, vond ik een telegram van mijn broer, Ir. G. F. L. Philips, waarin deze mij mededeelde als St. Nicolaas- surprise da-t zijn eerste getrokken draad-lamp in het laboratorium met suc ces brand-do. Een buitengewone prestatie, die voor zich zelf spreekt. Tot 1915 betrokken wij onze glazen bal lons uit Duitschland en Oostenrijk, omdat deze in Nederland niet worden gefabri ceerd, toen plotseling begin 1915 de uit voer naar Nederland, werd verboden. Wij besloten toen zelf e^p,. glasfabriek te bouwen. De eerste spade ging 15 Augus tus 1915 in den grond en 5 Januari 1916 werden ballons geblazen. Op het oogenblik wordt door ons gewerkt in de glasfabriek met 12 ovens, die meer dan 300.000 glasbal lons per da-g maken. Voor de fabricage van de gasgevulde lampen moesten wij het Argon uit Duitsch land betrekken. Ook voor dit gas werd een Duitsch uitvoerverbod uitgevaardigd. Gevolg was, dat mijn broer met zijn uit stekende helpers in 1916 volgens een pro ces van eigen vinding, Argongas fabri ceerde. In 1919 bouwden wij onze eigen earton- nagefabriek die het golfcart-on voor onze emballage levert en sinds 1926 door onze papierfabriek van liet hiervoor benoodig- de papier wordt voorzien. Naast electrische gloeilampen werd in 191S de fabricage van radiolampen ter hand genomen. In dit artikel nemen wij thans dc eerste plaats in Europa in. Dc- radio-afdeelingen hebben zich dc laatste jaren dusdanig uitgebreid, dat reeds 40 pet. van ons gehcclc personeel hierin is te werk gesteld. In aanbouw zijn een 6 verdiepingsge bouw, bestemd voor mechanische werk plaats, met een vloeroppervlakte van 8000 M2., een nieuwe, 5 verdiepingen beslaande radiofabriek, vloeroppervlakte 16.000 M2. en een groot gebouw voor schaftlokalen, ontspannings- en vertooningszalon, terwijl verder op bet programma staan ccn school voor industrie-onderwijs, voortgezet airir bachtsonderwijs en technisch onderwijs. In aanbouw is een administratiegebouw voor 1000 personen; dit wordt binnenkort be trokken. In de polikliniek wordt gratis hulp ver leend; zieken worden ook aan huis be zocht, terwijl het geheele gezin van deze gratis hulp kan profitecrcn. Circa 1300 beambten- en arbeiderswonin gen zijn gebouwd, hygiënisch ingericht en tegen lage huur verkrijgbaar. Wegens bet groole gebrek aan werkkrachten bestaan bij onze Vennootschap plannen, om nog een vijf a zeshonderdtal woningen te bou wen, wanneer de Regeering ons hierbij de hand wil reiken, ter bestrijding van de werkloosheid. Voorstellen hieromtrent wer den reeds door ons gedaan. Tevens werd een sportpark aangelegd cn een studiefonds gesticht. Op het oogen blik zijn 156 pupillen in dit fonds inge schreven. Het Philips dc Jongh Wandelpark werd dc Gemeente ter beschikking gesteld als publiek park, terwijl een Philips de Jongb Ontspanningsfonds werd opgericht. Nog werden door Mevr. Philips de Jongh gesticht: Naai- en verslelscholen, kook scholen, wasch- en strijkcursussen. Niet onvermeld mag blijven, dat de af- deeling Onderwijs, behalve een lagere school met 250 leerlingen en een kleuter school met 100 leerlingen, nog avond- en dagscholen verzorgt voor vervolgonder wijs en cursussen voor technisch onder wijs. In 1891 werd begonnen met 30 arbeiders, m in 1895 bedroeg dit getal 42, in 1900 400, in 1915 3100, in 1925 S100, en thans is voor onze industrie het historische moment ge komen. dat dc 10.000ste man zijn intrede gedaan heeft in onze fabriek. In al onze dochterondernemingen tc zamen ca. 7000, dat maakt 17.000 beambten en arbeiders in totaal. I LUCHTVAART Vliegongeluk in New-Jersey. Vier personen omgekomen.-. Maandag is in dc nabijheid van New-- Brunswick in den staat New Jersey (V. S.) een vliegtuig van een hoogte van 69 meter in een korenveld neergestort. Ia het toestel bevonden zich de bestuurder en drie passagiers, o.w. de verloofde van den piloot. Toen de eigenaar van het ko renveld op de plaats des onheils aan kwam, vond hij nog slechts dc verminkte lijken der vier slachtoffers. FAlLLISSEMEIB'fEM Uitgesproken: J. M. van Dorp, metselaar tc Leiden; cur. mr. F. D. L. Gunning, te Leiden.- P. J. den Ambtman, koopman te L e i- d e n; cur. mr. H. B. Goudsmit te Leiden. Opgeheven: S. Staal te Leiden. ALLERLEI WAT DRINKEN DE AMERIKANEN? Zooals bekend, valt over den smaak niet te twisten, maar niettemin is het interes sant, eens een vergelijking te maken tus scben de smaken der verschillende volken, en vooral in betrekking tot hun dranken. Zoo is in 't Zuiden wijn de nationale drank, in Duitschland speelt het bier van oudsher oen belangrijke rol als' volksdrank, terwijl in Amerika horribile dictu ijswater de geliefde verversching is, tenminste tij dens de maaltijden. Reeds voor de invoering van het drank verbod was ijswater de geliefkoosde tafel drank. Alcoholische dranken werdca eigenlijk alleen als een soort verdoovende middelen gebezigd, en wel op zoo'n groolen schaal, dat de afschaffers niet veel moeite hadden, hun eischen ingewillend te zien. Naast Galifornischen wijn en bier, die als eigenlijke volksdranken golde, werden zoo genaamde „Mixed Dranks", in de groot ste verscheidenheid, en met zeer verschil lend alcoholpercentage, geconsumeerd. Er zijn „mixers" geweest, die konden optre den met een repertoire van 200300 ver schillende mengsels. Als basis voor de meeste hiervan diende begrijpelijkerwijze de geliefde whisky; ook vruchtensappen, thee, melk, en vooral scherpe kruiden, zoo-, •als paprica, gaven den drank de eigenlijke pittigheid, de „kick". Zooals gezegd, over den smaak valt niet te twisten. Na de invoering van het drankverbod is de kwestie der dranken in een stadium ge treden, dat nog ver is van elke oplossing. De gebruikelijke dranken tijdens de maal tijden zijn in ieder geval dezelfde gebleven: de honderdprocent Amerikaan bespoelt zija oesters en zijn biefstuk nog altijd met ijs water, maar zijn voorliefde voor „Mixed Drinks" heeft hij onvrijwillig moeten opge ven onder den dwang der wetten. Hij drinkt nog slechts tersluiks, en wel een pro duct, dat door gewetenlooze elementen (moonshiners) gebrouwen, in vele gevallen ernstige maagziekten veroorzaakt. Volgens, de statistieken van verschillende ziekenhui zen is het aantal ziektegevallen tengevolge van alcohol stijgende. De gesmokkelde en vervalschte vvlasky is echter al door zijn hoogen prijs een flesch kost vijf tot tien dollar geen volksdrank. Het volk neemt zijn toevlucht tot niet-alcoholische mengdranken en limo nades, die slechts in ijskouden toestand eenigermate genietbaar zijn. Hiertoe belioo ren de sedert tientallen jaren verbreide Sarsaparilla, een suikerzoete, flauwe drank- voorts Ginger Ale, een vloeistof, die op do tong een langblijvenden nasmaak van zoe tige medicijn achterlaat. Nog erger naar de apotheek smaakt het Rootbeer, dat met bier absoluut niets uit te staan hecfl.maar zooals de naam reeds aanduidt, uit worte len bereid wordt. Om zich cenigszins een idee te vormen van den smaak van dit goedje, stelle men zich een mengsel van hars, vernis en terpentijn voor. Minder ge liefd is het zoogenaamde Nearbeer (bijna bier), een drank, die uit werkelijk bier ver kregen wordt, door bet alcoholgehalte tot een half procent te reduceeren. Een cenigs zins prikkelende, laat staan opwindende, werking gaat van geen enkete dezer dran ken uit; in het beste geval zijn ze in staat liet gevoel van dorst, waardoor men in dc zwoele Amerikaansche atmosfeer altijd ge kweld wordt, voor een oogenblik te doen verdwijnen, maar ze laten steeds een ondc- finieerbaren nasmaak achter. Daar z" slechts in ijskouden toestand genoten kun nen worden, komen zij als vervangingsmid del voor goed uitgegiste, licht alcoholische dranken, absoluut niet in aanmerking. Deze laatste kunnen bij onmatig gebruis hoogstens storingen teweeg brengen, de Amerikaansche alcoholvrije dranken daar entegen, veroorzaken in vele gevallen ern stige maag- en nierziekten. De mees» Amerikanen lijden aan een maagkwaal een gevolg van het gebruiken van ijskoud® spijzen en dranken en liet overladen va® de maag met allerlei zoetigheden. Het drankverbod heeft wel het alcohol gebruik moeilijker gemaakt, maar het hoe» niet, zooals verwacht werd de volksg® zondheid bevorderd. Naast de oude nu* standen zijn nieuwe gekomen, die, wan* neer niet spoedig wordt ingegrepen, cj ernstiger bedreiging voor dc volksgezon heid uitmaken dan de alcoholbevallen dranken.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10