INGEZONDEN MEDEDEELING Het Wiegekind. DE STORM. Verschillende schepen In nood. Omstreeks 3 uur Zaterdagmiddag werd beuoorden Staveriden van de kust af waar genomen, dat een zolderschuit op zee londdreef. Onmiddellijk begaven de vis- schers zich met hun vaartuigen in zee. Bij de schuit aangekomen, bleek, dat aan boord was een zekere J. Wiegman, van Wieringen. De schuit, afkomstig van de Zuiderzeewerken, tusschen WieTingen en Medemblik,en diep geladen met puin, is Zaterdagnacht omstreeks 3 uur op drift geraakt, doordat het anker brak. Na in den hevigen storm den geheelen nacht te hebben rondgedreven, werd de schuit met den opvarende gisternacht omstreeks 5 uur door do visschers behouden in de ha ven van Staverden binnengebracht. In- tusschon was een sleepboot der Zuider zeewerken uitgezonden om de schuit te zoeken, en de haven van Staverden ge naderd. Vrijdagmiddag in het ijzeren tjalk je van schipper Galenkamp van Hasselt, ge laden met-grind, op reis van Zwolle naar Oldemarkt, voor Blankenham in de Zui derzee op het strand geslagen. Met het oog op het ruwe weer zijn de opvarenden Vrijdagavond omstreeks 8 uur door vis- cchers van Kuinre van het schip gehaald eu aldaar binnengebracht. Zaterdagmiddag is te Lemmer door rlen Lemster visscher H. Kingma aldaar de gasboei van Mirdumerhoek binnenge bracht, welke door den storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is losgeslagen. Van de tjalk Spes Mojor schipper Bergsma, van Staveren, die Zaterdagoch tend in de Boontjes, bij Makkum, in nood verkeerde, zijn door de reddingsboot Den Tex de vrouw en vijf kinderen van den schipper in de haven te Harlingen ge bracht. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld: Men is zeer ongerust over het kustvis- schersstoombootje „De Zeemeeuwkapi tein J. Buitjes uit Zoutkamp, dat Zater dagmorgen niet met de andere stoomboot jes is binnengekomen. Wegens den storm van Vrijdagnacht kon men niet uit zee ko men, omdat het Friesche gat niet bevuurd is De kapitein van een ander binnenge- loopen visschersstoombootje rapporteerde gisterenmorgen „De Zeemeeuw" wel te hebben gezien, doch plotseling uit het oog te hebben verloren. Op 't strand spoelen veel ledige vischmanden aan. De stoom trawler „Noordzee" uit Zoutkamp is gis teren op onderzoek naar „De Zeemeeuw", naar zee vertrokken. Zaterdagavond, ongeveer 10 uur werden vuurpijlen van hier op zee gezien. De red dingscommissie van Schiermonnikoog be sloot de motorreddingboot „Insulinde" van Oostmahorn derwaarts te zenden, die ech- teT gistermorgen terugkeerde. De schipper rapporteerde niets te hebben gezien. De loodsbooten, welke voor de Eems lig gen, hebben ook deze vuurpijlen gezien. Nader wordt gemeld, dat de stoomtraw ler „Noordzee" met „De Zeemeeuw" gis teren uit zee te Zoutkamp is aangekomen Aan boord is alles wel. VALSUHE MUNTERIJ. Inval In een rijksdaalders-makerij. Sedert enkele maanden zijn bij een aan tal winkeliers te Rotterdam onechte rijks daalders en een stuk antimonium, val- Do centrale recherche kreeg verdenking tegen den 26-jarigen werkloozen machine bankwerker J. L. van B., een bewoner van Katendrecht, die een tijd geleden is ver oordeeld wegens het vervaardigen en uit geven van valsche rijwielmerken. Vrijdag middag is in zi n woning een inval gedaan. Van B. verzette zich hevig tegen zijn arres tatie. Op zolder bleek hij een heel arsenaal aan wapens, breekijzers, koevoeten enz. te hebben. Er is een huiszoeking inge steld, waarbij bleek, dat een van de voe ten van den schoorsteenmantel in een der kamers was doorgezaagd, en wel zooda nig dat dit op het eerste gezicht niet te zien was. De stukken achter dit voetstuk waren uitgebroken. In de hierdoor ont stane bergplaats stond een blikken doos, die een matrijs voor het vormen van rijks daalders en een stuk antimonium om val sche geldstukken glanzend te maken, be vatte. Verder werden andere materialen voor het vervaardigen van valsch geld in be slag genomen. De valsche geldstukken bleken heel goed te zijn nagemaakt. Zij kosten den vervaardiger slechts onge veer 15 ct. en zijn goed van klank. Slechts wegen ze iets minder dan de echte geld stukken en voelen vettig aan. Van B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het maken der valsche rijksdaalders was, naar hij zegt, geheel eigen werk. Men vermoedt, dat hij bij het uitgeven hulp van anderen heeft gehad. Voor zoo ver men kan nagaan, zijn 30 a 40 valsche geldstukken in omloop gebracht, vermoe delijk ook in Den Haag en Amsterdam. Van B., die als werklooze werd onder steund, is opgesloten. Ter beschikking van de justitie gesteld. De passier van de gemeentetram te Am sterdam, die wegens vermoedelijke onre gelmatigheden gearresteerd was en die in arrest gehouden werd aan het bureau Leidscheplein, is Zaterdagmiddag tor be schikking van de justitie gesteld. Het onderzoek heeft, zoo verneemt „de Tel.", uitgewezen, dat do kassier op een yvijzo leefde, dio niet geheel en al rekening hield met zijn salaris, hetwelk 5000 be droeg. De arrestant zegt echter geld te heb ben verdiend met speculatie. Hoe. kon hij niet precies aangeven. Bankdirecteur gearresteerd. De Centrale Recherche te Rotterdam, heeft aangehouden den heer C. A. O., di- Ïecteur van de Incasso Bank voor den landeldrijvenden Middenstand, gevestigd aan de Boompjes te Rottendam. Hij wordt verdacht van verduistering van eenige hon derden guldens, welke hij voor verschillen de winkeliers heeft geind en niet heeft afgedragen. Men heeft hem naar het huis Tan bewaring overgebracht. Een spcok te Mesch. Het ging van mond tot mond: het spookt langs den weg GronsveldEysden, onder de gemeente Mesch, vertelt de „Limb. Kr." Daar wend een witte gedaante gezien, die menig avondwandelaar of fietser reeds den schrik om bet hart had doen slaan. De veldwachter van Mesch had pogingen aan gewend, het spook te naderen, maar dat was niet gelukt. Het spook bleef er tot schrik van de vrouwen en kinderen vooral. De rijksveldwachter H. van Gronsveld trok er toen op uit. om de spookgedaante te begroeten. Deze pakte het spook stevig vast. Een wit laken fladderde om de spookge daante. Twee. drie medehelpers van het spook kwamen van terzijde gestormd, om den rijksveldwachter men wist niet. dat hij het was van schrik op de vlucht te doen slaan. Maar dat lukte niet. Het spook werd ontmanteld. Hem werd het laken van den kop getrokken. Het bleek zekere K. te zijn, dienstknecht wonende te Mesch. Buifenl. Berichten ONGELUKKEN. SCHEEPSRAMP BIJ DE KUST DER V. S. Weder een Italiaansche boot er bij betrokken. Twintig vermisten. De Italiaansche stoomboot „President Wilson" is op een afstand van 8 K M. van de kust van Massachusetts (V.S.) in een dichten mist met een schoener in botsing gekomen, welke dientengevolge is gezon ken. Drie man der équpage van den schoe ner zijn gered; men vreest dat de overige twintig leden der bemanning een prooi der golven zijn geworden. SPOORWEGRAMP IN ZUID-ITALIë. Zes dooden; tachtig gewonden. Op de lijn Bari-Locorotondo is een spe ciale trein in botsing gekomen met een ge wonen trein. De rijtuigen van eerstge- noemden trein werden omvergeworpen en versplinterd. Voor zoover tot nu toe be kend, zijn zes personen gedood en 80 ge wond, waarvan 30 ernstig. ORKAAN TEISTERT ENGELAND. Vele slachtoffers. Tal van schepen in nood. Over Zuid-Engeland en Ierland heeft Zaterdag een hevige storm gewoed, die op sommige plaatsen de kracht van een or- kaaan aannam. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zijn vier personen ge dood en velen gewond. In het centrum van Londen stortte een hooge kraan in, waarbij de voorbijgangers als door een wonder aan den dood ont snapten; een chauffeur werd door neer vallende steenen getroffen. «roi.vtnau uuuaseineir ontvangen. Gemeld wordt, dat talrijke per sonen verdronken zijn. 0. m. is de Zweed- sche trawler „Balder" met man en muis in de Noordzee vergaan. Naar aanleiding van S. O. S.-seinen van het Spaansche s.s. „Arnus" zijn reddings booten uitgevaren, teneinde te trachten de bemanning in veiligheid te brengen. Langs de Oostkust van Engeland zijn talrijke huizen ingestort. Do verbindingen tus schen Engeland en Ierland waren, met uit zondering van de lijn LondenDublin ge durende zes uur verbroken. Een en twintig dooden in Engeland. Sanatorium onder water. Uit alle deelen van Engeland komen be richten over de schade, aangericht door den storm, die Vrijdag boven het land beeft gewoed. Niet minder dan 21 personen zijn bij verschilenlde ongevallen om het leven gekomen en do materieele schade is zeer aanzienlijk. In Lancaster kwam een sanatorium door een vloedgolf plotseling onder water te staan, waardoor drie patiënten verdron ken. De anderen konden slechts met groote moeite gered worden. Verder zijn verschei dene menschen gewond door neervallende boomen en muren. Hevige storm boven Hamburg. Graanelevator gezonken. Vrijdagnacht en Zaterdag heeft boven Hamburg een buitengewoon hevige storm gewoed, die tegen den middag van tijd lot tijd een snelheid van meer dan 30 M. per seconde aannam. Boven de Noordzee werd de storm bijna tot een orkaan. In de ha ven werd een graanelevator door de kracht van den wind onder water gedrukt, waar door hij zonk. De bemanning slaagde er in zich in veiligheid te brengen. Alcoholvergiftiging in Amerika. Het aantal sterfgevallen tengevolge van alcoholvergiftiging is in den Amerikaan- schen staat Minnesota tot het dubbele ge stegen sedert de invoering der prohibition. De coronor verklaarde onlangs bij do'lijk schouwing van een man, die overleden was tengevolge van het gebruik van „syntheti- schen alcohol", dat dit het 251ste geval van alcohol-vergiftiging sedert 1 Januari was, terwijl er in 1916, het laatste jaar voor do invoering van het drankverbod, slechts 110 dergelijke sterfgevallen gecon stateerd waren, en volgens grafieken is 't sterftecijfer nog stijgende. VREESELIJDE DAAD VAN EEN VADER Zijn drie kinderen gedood. Hijwaandezijnvrouwgestorven De 30-jarige schilder Hamachor to Sterkrade bij Ruhrort heeft Zaterdag een drievoudigen kindermoord gepleegd. Toen hij om tien uur 's avonds thuis kwam, vond hij een briefje van zijn vrouw, waar in zij hem mededeelde, dat zij wegens hun ongelukkig huwelijk besloten had, een einde aan haar leven te maken. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest men met PUROL 204 Daarop wikkelde Hamacher znjn vijfja rig zoontje Frantz, zijn dochtertje van drie en zijn tweede zoontje van ruim twee jaar in een omslagdoek, waarna hij de kinde ren naar het Emscher-kanaal droeg en hen in het water wierp. Daarna keerde hij naar huis terug, waar hij tot den morgen bleef slapen. Toen ging hij in de omgeving ronddwalen, totdat hij om vier uur 's mid dags nabij Oberhausen gearresteerd werd. Do dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn vrouw was inmiddels in den loop van den Zondag naar huis terugge keerd. De lijken van het oudste zoontje en het dochtertje zijn in het kanaal gevonden. Zijn zoon doodgeschoten. De jongeman had er om gevraagd. Voor de rechtbank te GreifswaJt stond een 61-jarigo slager uit Anklam terecht, die zijn eigen zoon om het leven had ge bracht, toen deze een bedrag van 1800 mark had verduisterd en de daad op het punt stond ontdekt te worden: De oude man verklaarde, dat zijn zoon hem had verzocht hem dood te schieten en dat hij daarop een revolver had genomen en hem met twee schoten om het leven had gebracht. De rechtbank kende dezen modernen Manlius Torquatus verzachtende omstan digheden toe, te meer omdat hij na den moord op zijn zoon getracht had, ook zich zelf van het leven te berooven. Hij werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, de minimumstraf die in Pruisen op het plegen van een moord staat. Hersteld onrecht. Het Hof van Cassatie te Parijs herstel- do een ernstig justitieel onrecht, begaan gedurende de oorlogsjaren, ofschoon het slachtoffer der gerechtelijke dwaling een gevangenschap van elf jaren op Duivels eiland onderging. Gedurende den oorlog werd zekere Hen ri Bellon, een harbier. wegens invaliditeit tijdelijk gedemobiliseerd, waarna hij een kapperszaak te Genève begon. Hij ontmoet te daar iemand, die zich noemde Michel Stanley, consul eener Zuid-Amerikaansche republiek, en die, zich in Bellon's vertrou wen wist op Je dringen. Laatstgenoemde leende zijn nieuwen vriend zelfs 2000 frs., die nooit werden terugbetaald. Stanley werd in rechten aangesproken, gearresteerd en verbannen, waarna hij een verschrikkelijken wraak nam. Stanley was o-g-OT* -ra» dem FrECirscheu spitmiiage- dienst en hij rapporteerde aan het hoofd kwartier dat Bellon hem niet alleen belet had om zijn zending te vo'hrengen, maar hem ook had aangebracht bij de Zwitser- echo autoriteiten. Toen nu Bellon in 1916 in Frankrijk te rugkwam, werd hij voor den krijgsraad ge bracht en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het heeft den verdediger lange jaren gekost om de onschuld van den veroor deelde aan het licht te brengen en aan te toonen, dat Bellon alleen had getracht om zijn uitgeleend geld terug te krijgen. Nu is Bellon op vrije voeten gesteld; hij kreeg een schadeloosstelling van 5000 frs. Stanley fungeerde dezer dagen als ge tuige in een sensationeele moord-geding, en toen bleek, dat hij verscheidene malen door Fransche rechtbanken was vroordeeld en ten slotte ook verbannen was. Wolven in Galicië. In meerdere streken van Galicië worden talrijke wolven gesignaleerd, die op klaar lichten dag den veestapel aanvallen In de omgeving van Morszyn werden meerdere paarden in de onmiddellijke nabijheid van boerenhoeven aangevallen en verscheurd. Menschenlevens vallen tot dusver nog niet te betreuren Wilde honden in Pretoria. Pretoria wordt de laatste weken onvei- hg gemaakt door troepen wild geworden honden, die bij nacht en ontij onder ge blaf en gebrom op buit uitgaan en zich zelfs niet ontzien, kinderen en volwasse nen aan te vallen. Niets is voor deze on dieren veilig: als uitgehongerde leeuwen storten zij zich op alles wat van hun ga ding is. Op zekeren nacht had een kaffer in een der voorsteden zijn tent opgeslagen en zijn zes ezels uitgespannen. In het holst van den nacht stormt een twintigtal honden op hem af onder afgrijselijk geblaf. In doodangst neemt hij de vlucht en vindt bij zijn terugkeer enkele uren daarna de zes ezels in stukken gescheurd. Tot dusver is de politie nog niet bij machte geweest, 'n eind aan deze rooftochten te maken, dio een werkelijk gevaar opleveren voor do veiligheid. Kikvorschen In Zuid-Zweden. De kikvorscheninvasie in Skonen (Zuid- Zweden), waarover wij onlangs berichtten, schijnt voor het meest geplaagde visschers- plaatsje Borstahus tot een onverwachte broodwinning te worden. Een Berlijnsche firma, die voor wetenschappelijke instel lingen in geheel Europa snij-kamer-mate- riaal levert, heeft n.l. te Stockholm een proefzending van 500 kikkers besteld. Als „de zending naar genoegen mocht uitval len", zijn verdere bestellingen te ver wachten, zoodat de Borstahusers wellicht aan hun kikkers een niet te versmaden export-artikel hebben! KERKNIEUWS HET AANTAL KATHOLIEKEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika bevinden zich volgens de korte lings gehouden telling 24.990 priesters voor een bevolking van 20 millioen Katho lieken. In den loop van het jaar zijn 35.751 personen overgegaan tot de Katholieke Kerk. ENGELAND EN DE PAUS Vrijdag jl. zijn ongeveer zeventig R. K. Engelschen bij den Paus op audiëntie geweest. De Paus heeft een toespraak ge houden, waarin hij opmerkte, dat de te genwoordige toestand van de R. K. Kerk in Engeland een belofte inhoudt voor de toekomst, en dat ook de talrijke pelgrims reizen uit Engeland naar Rome wel too nen, dat Engeland met verlangen naar zijn katholiek verleden terug verlangt. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft de navolgende vonnissen gewezen in hooger beroep: G. V.G., drogist te Leiden, overtr. Wet artsenijbereidkunde. Vrijspraak bevestigd. H. J- S., te Leiden, ov. Motor- en Rij- wielwet. Veroordeeld tot f 10 subs. 10 da gen Vonnis bevestigd. A. N. W. V., te N oor dw ijker hout ov. Wetb. v. Strafr. Veroordeeld tot f 25 subs. 2 dagen. Bevestigd. G. B. te L e i d e n, ov. verord. tot wering van brandgevaar. Veroordeeld tot f 15 subs- 5 dagen. Bevestigd. J. A. K., te O e g s t g e e s t, ov. pol. ver ordening. Straf verminderd tot 5 of 2 d. P. H. te Leiden, ov. wetb. v. Straf recht- Vrijspraak bevestigd. Th. A. v. d. H., te Oud Ade, ov. prov. verordening ontsierende reclame (Kaagwa terbord). Vrijgesproken; het vonnis ver nietigd en v. d. H. veroordeeld tot 3. subs- 3 dagen. Cassatie aanhangig. KANTONGERECHT TE HAARLEMMERMEER. De nctenkraker. Nic. W., te H i 11 e g o m, heeft op een dag in Sept. hij van Roode, Molenstr. Hil- leagom, noten geroofd. Verd. bekent, het waren er maar twee. Get. .Mej. Balke nende verklaart meerdere malen verd. weggejaagd te hebben, met de opmerking dat hij als 18-jarige de jongeren beter voorbeeld moest geven- Verd. staat bij de politie niet gunstig bekend. Eisch 8 of 8 dagen. Uitspr. conform. Verwaterde melk. H. M. van B., geb. S., Sloterweg, Haar lemmermeer, laat verstek gaan. Haar is ten laste gelegd, 10 pet. water aan de melk te hebben toegevoegd. Haar man komt de toedracht vertellen. Hij verklaart, dat zij er. top gekomen waren, omreden maar 7 ct. per liter werd betaald, en de uitventers er 12 voor maakten. Hij had 3 koetjes en 2i H.A. land en kan er niet van komen. De kantonrechter merkt op dat dus de ver bruikers dan maar water in plaats van melk moeten koopen. De man verklaart, dat het niet meer zal gebeuren. Het O. M- wil hiermede rekening houden en eischt, niet zooals gewoonlijk 150, maar 50 of 10 dagen. Uitspraak conform. Als de peren rijp zijn. Verd. G. de J., schoenmakersknecht te Nieuwer Amstel, heeft bij J. Dillewijn te Aalsmeer art. 314 overtreden. Verd. zegt maar een paar keer wat vruchten te hebben genomen om zijn vrouw en kinderen te tracteeren; hij verdiende zoo weinig- Get. J. v. Dillewijn verklaart dat hij verd. wel 1/3 van een boom heeft gegeven, maar dat verd. nog herhaaldelijk wegnam. Hij had hem gewaarschuwd er mee op te houden, daar hij anders de politie er in zou moeien, doch verdachte bleef doorgaan, niet 2 maal maar meer dan 10 maal. Het O. M. wil rekening houden met verd. lage verdien sten en diens voornemen het niet meer te zullen doen. Eisch 5 of 5 dagen, Uitspr. conform. Verd. bedankt eerbiedig, dat het zoo goed is afgeloopen. dat het" zoo goed is afgeloopen. Strijd tusschen de autobussen A. M. V., chauffeur te Leiden, is op 17 September met zijn voor openbaar mid del van vervoer (autobus) bestemde wagen 6 minuten te laat vertrokken van Lisse. Get. Kaas, gemeente-politie te Lisse, heeft, op verzoek van Ged. Staten aan den Bur gemeester, moeten toezien op de naleving der verordening. Verd. laat verstek gaan. Get. meent, dat de Brockwaybus-maat- schappij geklaagd heeft bij Ged. Staten. Het is concurrentiestrijd. Als verd. wat later vertrekt pakt hij reizigers mede, die anders met de Brockway zouden gaan. Eisch 10 of 10 dagen, uitspr. conform. Waarom het kind van school ging. J. R., koopman te Alkemade, heeft zijn dochtertje niet geregeld de school la ten bezoeken. Verd. zeide, dat van hem 5 kinderen schoolgaan Nu zag hij bij zijn bezoek aan Ged. Staten over de schoolkwes tie te N. Wetering, dat zijn oudste doch tertje door den secretaris was afgevoerd als leerplichtig kind; do jongste was nog geen zeven jaar, dus niet leerplichtig, zoo dat hij maar 3 leerplichtige kinderen over hield. Verd. toont het schrijven van Ged. Staten, waaruit blijkt, dat werkelijk maar 3 kinderen als leerplichtig zijn aangege ven. Om deze reden had verd. z'n oudste van school genomen. Verd. vermoedt thans dat dit abuis met een bedoeling is geschied. Het O. M. begrijpt, dat verd. in de war is geraakt, als het zoo is geschied, doch verd. moet zorgen dat zijn leerplichtig kind de school bezoekt. Verd. vindt dit alles best, maar hij" heeft onwetend gehandeld. Het O. M. vraagt aanhouding der zaak tot 10 November, en wil eerst de Burge meester van Alkemade en den Secretaris hooren over deze school-aangelegenheid. De uitspraak word aangehouden ALLERLEI EEN KATHOLIEKE „BAEDEKER" UIT HET JAAR 1138. In Duitschland werd onlangs het fejj herdacht dat het 100 jaar geleden was dsj do beroemde „Baedeker" voor het eera verscheen in het jaar 1827. Toch is dit niet geheel juist: Baedelg was niet de eerste reisgids. Honderd jaren geleden waren er reeds gidsen dj, aan vreemdelingen en pelgrims de noodj. ge inlichtingen gaven op hun moeilijke rej. zen. Ook toen werden er groote reizen on dernomen: en kooplieden en pelgrims trot seerden alle gevaren die aan het reizg destijds waren verbonden, en zij schrikt voor geen moeilijkheden terug. De eerste vreemdelingengids werd mengesteld ten gerieve van de pelgrim. Hij dateert uit de twaalfde eeuw. Volgens d' meening van den Markie de la Incian, Voorzitter van den Spaan schen Touristenbond, zou hij uitgegevg zijn tusschen de jaren 1138 en 1140. H( betreft hier een zeer merkwaardig stij dat tot titel draagt „Reisgids voor de Bt devaartgangers naar Sint Jacob de Coa postella". In een lezing voor het Geschied kundig Genootschap te Madrid heeft d markies er de aandacht op gevestigd, dj de toenmalige Aartsbisschop van Corapoj lella beschouwd moet .vorden als de eerst die het touristenverkeer in Spanje geri geld en bevorderd heeft. Want reeds in c 12e eeuw organiseerde hij een bedevaai naar Sint Jacob de Compostella, die k tot de grootste moet gerekend worden di ooit in de middeleeuwen gehouden we» Deze Reisgids bevindt zich in de Katti draal van Compostella. Hij bestaat uit 1 Hoofdstukken die achtereenvolgens heha: delen de groote heirbanen die van Fran] rijk uit naar het Spaansche PelgrimsoM voeren, de rivieren die men moet overst ken, de bergen die men moet beklimm* enz. Bovendien bevat dit gids de plants-; waar onderweg men goede herbergen h vinden, het noemt de namen van die „Ho tels" kortom het geeft aan de pelgrims al aanwijzingen die noodig zijn. HET MODERNE KAPSEL. Bourg-la-Reine is een allerliefst Frans stadje, een kwartiertje sporen van Parj af. Het heeft een mooie omgeving, en daa; door is het een uitverkoren oord voor Pi rijzenaars, die zich de weelde van et landhuisje veroorloven kunnen, 's Zomei en ook nu met de mooie herfstdagen no heeft het stadje inderdaad een specii Parijsch cachet. Een dezer dagen werd Bourg-la-Rds 'c morgens in de vroegte wakker geschrl door krijgsmuziek en krijgscommando's - heele regimenten soldaten trokken de still straten door in vol tenue. Generaals, ti piteins, officieren.... Wat was er? Het leek wel oorlog! Een film-opname misschien? Maar tii waren allemaal échte soldaten, échte oil eieren, kapiteins, échte generaals zelfs! Toch was het een film-opnames: o.l slag aan de Marne". De Minister van 0< log had edelmoedig daartoe zijn soldat! geleend, zijn generaals, zijn mitrailleur kanonnen, alles wat er maar noodig w voor een natuurgetrouwe weergave w den grooten slag. Natuurlijk waren in oen oogenhlik bewoners van Bourg-la-Reine op de b« Allemaal wilden ze erbij zijn, en allema wilden ze graag meegefilmd worden a dat mogelijk was. En dat was heel w mogelijk. Want voor die film waren o? volksmenigten noodig, en daarvoor kende uitstekend al die vrijwillige figurant! dienst doen. De jongemeisjes vooral vonden het éêni Wie weet. werden er zoo onder haar z film-sterren ontdekt. Maar daar ontdekte de operate plotseling heel iets anders dan film-sl» ren. Daar ontdekte hij. dat de jongemeii jee van Bourg-la-Reine een allerzot figuur zouden maken op een film, die 1914 speelt. Want al die jongemeisjes hi den zeer modieuse Parijsche kapseltjes, i dus kortgeknipt haar!en korthal ge meisjes bestonden nog niet in 1914' Die zouden in een 1914-fiIm een gruweli anachronisme vormen. Dus kregen ze kort en bondig bevel zit terug te trekken, allemaal, zonder uitzo: dering. In haast werd toen het stadje doorzod of er niet hier en daar nog eenige vw wen met lang haar te vinden zouden zi vrouwen zooals die van 1914. Met grot moeite werden er eenige ontdekt en m nog grooter moeite werden die overgeba» om als figuranten op te treden. De modern-gekapte meisjes zagen t gunstig die „ouderwetsche" vrouwen plaats innemen, die ze zichzelf toegedat hadden ;dc kans om een film-ster te wi den misschien de éénige kans die ooit krijgen zouden! zagen ze bil! verkeken!.... En, voor het eersten haar leven verwenschten ze het meden kapsel. (Hbli MARKTBERICHTEN - LISSE. 28 Oct. Veiling H. E. G. f 1 verbaar). EvT Witte Valk (klein) f 0.65 0.85; Rose Luisanto (klein) f 0.90; D Theeroos f 2.10; Murillo f 2.001 05; I Isabella f 0.70; DwT Will. Copland f 0.5 Bartigon f 0.900.60; Clara Butt f 1.00 0.45, Tonnaye f 0.800.65; Prof. Raufil 1 hoff f 0.80—0.65; Pr. Elisabeth f 110 c 0 90; Centenaire f 0.600.80; EN AVi. 1.adey f .85; Barrii Conspicous f 0.' t Empress f 2.00; DN Von Sion f 3.50li Sulphur Phoenix f 1.60; Gladiolen: Cii f Fryat 12-op f 2.15; Idem 1012 f 1/ g Oranje Queen 711 f 0.45; Prim. Sola nea 11 f 1.15; Conv. Alba f 0.15; Cr. P n f 2.80; Walter Scott f 0.95: Bijgoed: 4 li rea's in soorten f 3.507.Enk. Gaö t thus f 0.75; Diclyha Spectabilis f c Scilla Siberica f 0.250.50: Arum Cort Zi turn 25—28 f 11.20, 22—25 f 10.—, li 22 f 9.70, 18—20 f 6.40, 16—18 f 3i g -uithretia f 0.35; Hvac. Gandicans f

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4