IET MODEHUIS BONTVELLEN tweede blad „de leidsche courant" vrijdag 28 october BINNENLAND. STAATSBEGROOTING 1928. Ü.GEMEENE BESCHOUWINGEN, Memorie van Antwoord. ferschenen is de Memorie van Anl- ,0rd inzake het eerste Hoofdstuk der latsbegrooting voor 1928. Het Kabinet. Pat het Kabinet van zijn kant van den normalen toestand geen misbruik be urt te maken wordt volledig onderscbre- D Het is zich ook niet bewust dit ge- an te hebben. Het kan bezwaarlijk als i misbruik maken van «den toestand rden beschouwd, wanneer een Kabinei h onthoudt van maatregelen, die bet t voor zijn verantwoording kan nemen, al zijn deze in een motie belichaamd, a parlementair Kabinet zou niet anders êll- p.m. wordt opgemerkt, dat een oplossing n het vraagstuk van de medezeggenschap r arbeiders door den Minister van Arbeid jt is toegezegd. Hij betwijfelt of daarvoor de maatschappij reeds voldoende gege- is voorbanden zijn. De financiën. Ook de Minister acht den financieelcn istand niet zoo onverdeeld rooskleurig i hij aan sommigen toeschijnt, teminder lien hij rekening houdt met den toéne- aden, een enkele maal ook in de Ka- rs tot uiting komenden drang, het tijd- rk der versobering af te sluiten. Doch is hij met de hier aan het woord zijnde en van meening, dat het peil der uitga- i nog te boog is en dat de tot dusver eikte bezuinigingsresultaten onvoldoen- zijn, dit mag niet leiden lot do opvat- g als zou tot dusver weinig of niets eikt zijn. Belastingverlaging. )e minister betoogt dat hij, nu dit jaar den gewonen dienst een nieuwe belas- gverlaging mogelijk werd, mocht ver- chten in den geest ook van do Kamer handelen door vóór alles de inkomsten- asling daarvoor in aanmerking te bren- d. Deze belasting was immers ter zako d verlaging favoriet gebleken en niet der oorzaak. Men bedenke, dat van de derhalf millioen aangeslagenen in deze ling meer dan een millioen zijn perso- i met een inkomen van minder dan >000. Voorts dat de tarieven dezer he ling behooren tot de hoogste die in lig land geheven worden, foen in het voorjaar van 1914 de in- istenbelasting hier te lande tot stand am, was bet hoogste percentage, dat i de toenemingen werd gelieven, 5 pet ins is dit 15 pet. Vanneer de overmatige belastingdruk rdt verzacht en tevens het besef bijge- cht, dat verandering van woonplaats i plicht tot belastingbetaling, niet op- I, dan mag verwacht worden een nuttig 'ct tot herstel en preventie. 1st geldt hier een der hoofdpunten van rêgeerihgsprogram. Het blijft.de diepe f rtuiging van de regeering. dat een duur 1 ie verbetering van don economisch en Eiland slechts bij verlichting van druk i intreden. „M leven hier te lande met onze publie- uitgaven en inkomsten op een te hoo- voet en zullen dit niet straffeloos kun- c volhouden, s men vraagt de minister van ming, dat onze jaarlijksch met 100.000 sonen zich uitbreidende bevolking in de komst ook maar een bescheiden he in zal kunnen vinden, zoo er n i e t ge- ird wordt? 'oorts wijst de minister ten stelligste de 0 '3(ting af alsof besparingen, die in het lenland rentegevend worden gemaakt, ir ons volkshuishouden verloren zouden 'e minister besluit zijn verdediging van belastingverlaging met drie stellingen. Bovenal zij, die met hem in het accres bevolking een gunstig verschijnsel zien, ooren te bedenken, dat slechts bij een flmatig voortgaande kapitaalvorming i' de toekomstige generatie in dit land beslaan zal zijn te vinden. Bovenal zij, die met den minister diep effen het verontrustende van onze lang- ige werkloosheid behooren te overwe- de natuurlijke, d.w.z. duurzame werk- ruiming, slechts mogelijk is bij de da- I der productiekosten, waarvan een der rnaamste factoren is daling der pu ke lasten. Bovenal zij. die vooralsnog huiverig hi voor fiscale maatregelen jegens uilwo- de Nederlanders, hebben hunnerijds 1 plicht te bevorderen, dat het peil onzer 1' 'lieke heffingen dale tot een dat niet te r afwijkt van dat van andere landen. Handelspolitiek. 'e regeering vreest, dat het op den :t ir onmogelijk kan worden, doeltrcffen- handelstraclaten te sluiten, zonder dat eeue partij het besef heeft, een posi- 0 Prestatie to ontvangen van de andere. !i schillende teekenen van den laatsten wijzen in dié richting, oor te groote angstvalligheid zou het van den vrijhandel worden opgeof- aan den schoonen vorm. Het doel i altijd blijven, het internationaal ruil- keer te beverderen, niet oen onberispe- en snit in ons economisch kleed te be ren. lij moeten anderen trachten tegemoet omenhet is dus minder juist te spre- van een vechttarief. Dat dit hulpmid- °P den duur steeds zal moeten leiden ®eer protectie is door de ervaring niet «zen. Wel dreigt natuurlijk in dit op agevaar cn is voorzichtigheid geboden. 6 regeering heeft ter voorbereiding vao ontwerp te dezer zake een interdepar- -alale commissie ingesteld. en aanzien van de keramische industrie binnenkort een lijdelijke maatregel wor- Toorgesteld. Welvaartspolitiek. De regeering kan niet toegeven., dat zij op het gebied van werkverruiming niet voldoende actief is. Voorstellen tot een algemeen3 verlen ging van den arbeidsduur zijn van de re geering niet te verwachten Na de tot standkoming der wet van 22 Juli 1.1. zal de oprichting van een Centrale Bankinstelling voor den Middenstand niet lang meer op zich laten wachten. Ambtenaarssalarissen. De meening, dat. nu de finaneieele toe stand verbeterd is. tot herziening van de salarisregeling van het overheidspersoneel behoort te worden overgegaan kan de re geering niet deelen. Uitvoerig betoogt de regeoring dat do geruchtmakende verlaging van 1 Jan 1925, die ook toen reeds zakelijk niet ho ven de daling van het indexcijfer uitging, bovendien nog voor drie kwart is opgevan gen door de feiten van na dien datum. De regeering kan geen herziening van het salarispeil in liet algemeen bevorderen. De Minister is echter voor afzonderlijke gToepen bereid een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit ter hand te nemen en zich daartoe in verbinding te stellen met de centrale commissie voor ge organiseerd overleg. Hopenlijk zal dan een einde kunnen ko men aan het ongezonde verschijnsel dat de wedden der ambtenaren voortdurend in verband worden gebracht met de lotgeval len der staatsbegrooting. Voor 1914 was daar in dezen vorm geen sprake van. Verschillende opmerkingen. Medegedeeld wordt dat geen voorloopi- ge onderhandelingen met België zijn ge weest. Het samenstel der verschillende vraagstukken is nog het voorwerp van een nader onderzoek hier te lande. Naar de positie der landarbeiders wordt opnieuw een onderzoek ingesteld. Spoedig zal een voorontwerp inzake het pachtvraagstuk aan het oordeel van den Minister van Justitie onderworpen kunnen worden. De regeering acht het niet op den weg te liggen van dit kabinet, afschaffing van den stemplicht voor te stellen. De vijftig gezinnen, bedoeld in het pers bericht genoemd in het V. V., kunnen wat hun huisvesting betreft niet worden be schouwd als slachtoffers van den waters nood. Over de vraag in welken vorm een blijvende voorziening ware te heffen wordt nog" overleg gepleegd. INGEZONDEN MEÖEOEEUKO BREESTRAAT 143 v/h in gev. Fa. BEUZEiViAKER Rasè vanaf 80 ets. Bibereite 95 ets. Wit Chinees f 1.25 Petit Gris 13.50 Electric. Couleur f3.25 Geit Nertz. f4.25 Nerzilla Konijn. f 1.35 Nerts Langhaar f 1.35 Amerik. Opossum f 1.10 Haas in alle kleuren,, f2.10 Buiienl. Berichten. ONGELUKKEN. De ramp van de Mafalda. HET LOT VAN 345 OPVARENDEN NOG ONBEKEND. Toch meer slachtoffers? Uit Londen wordt gemeld: Tot ongeveer middernacht waren nog geen officieele mededeelmgen ontvangen aangaande het aantal vermisten van de „Mafalda". De jongste telegrammen uit Bahia en Rio doen evenwel vreezen, dat het aantal slachtoffers grooter is dan gistermiddag geschat werd. De agenten van de Naviga- zione Generale te Bahia en Rio geven het aantal vermisten als G8 op, doch de Ita- liaansche gezant te Rio de Janeiro heeft verklaard, dat tot dusver van slechts 905 opvarenden de redding va-st staat. Van dit aantal bevinden zich 353 personen aan boord van de „Formosa", 530 op do „Albe- na" en 22 aan boord van de „Mosella", zoodat men omtrent het lot van nog 345 opvarenden in het onzekere verkeert, aan genomen. dat do laatste opgave van het totale aantal personen, dat zich aan boord van de „Mafalda" bevond, n.l. 1250, juist is. Aan boord van de „Massalia" bevinden zich echter nog 58 geredden, die niet in dit aantal zijn opgenomen. Te midden der haaien. Volgens het verhaal van den kapitein van de „Mosella." was de nacht van den schipbreuk buitengewoon donker en stond er een zware zee. Na het zinken van de „Principessa Ma falda" was de zee vol schipbreukelingen met roddingsgordels en zwemvesten. Ik ge loof, dat zelfs goede zwemmers om het lo ven zijn gekomen, daar de zware zee hun het zwemmen onmogelijk maakte cn hot water van haaien wemelde". Do kapitein van de „Mosella" gelooft niet. dat de marconist van het gezonken schip tot de geredden behoort. De gezag voerder van de „Principessa Mafalda" bleef op zijn post, totdat alle passagiers en de geheele bemanning het schip verla ten hadden. Of hij gered is weet men ook niet. In totaal had de „Mosella" 32 overleven den van de bemanning der „Mafalda" aan boord. Een hunner vertelde, dat hij een grooten haai op een der overlevenden van de „Mafalda" zag afkomen cn dezen zag verslinden. Aan boord van de „Mosella" z.ijn vier der geredete schipbreukelingen ge storven. Een katholiek priester diende hun de laatste sacramenten toe. Het was een hartverscheurend schouwspel, dat de aan wezigen tot tranen toe bewoog. Do meeste geredden, die zich aan boord van de „Mo sella" bevinden, waren ziek als gevolg van do verschrikkingen, welke zij hebben door staan. De kapitein der „Mosella" geeft als zijn meening te kennen, dat tien of twaalf leden van het machinekaimorpersoneol het leven moeten hebben verloren, toen de ke tels ontploften. De „Mosella" is inmiddels te Bahia aan gekomen. Onder do geredden aan boord van dit schip bevnodon zich de tweede of ficier van de „Mafalda", Bosca, en de eer ste machinist, Quitte, alsmede de violist Pillim Verhaal van een ooggetuige. Van het Fransche stoomschip „Formo sa" is van een der opvarenden van het stoomschip „Principessa Mafalda" een verhaal ontvangen over de ramp. Aan boord van do „Principessa Mafalda" heb ben zich direct nadat de opvarenden zich bewust werden van wat er gebeurd was, hartroerende tooneelen afgespeeld. Na de eerste ontploffing brak onder de passa giers een paniek uit. Allen trachtten van het schip te komen. Toen na verdere ont ploffingen ten slotte alle lichten uitgin gen, werd de toestand aan boord nog er ger. Heftige tooneelen speelden zich af. De officieren trachtten tevergeefs de passa giers tot kalmte te manen en zij moesten met geweld optreden, vooral tegen vrou wen met kinderen, die de waanhoop nabij waren. Do kapitein trachtte door luidspre kers de opvarenden tot kalmte te brengen en verzekerde, dat er voldoende tijd was voor allen om het schip te verlaten. Hij liet de scheepskapeJ het Italiaansche volkslied spolci. Toen de read'ngsbooten klaar gemaakt werden, gaf de kapitein hevel, dat de vrouwen en kinderen de voorrang hadden, waarbij de kapitein her haalde, dat allen het schip zouden kun nen verlaten voordat het zonk. Toen het evenwel donker begon te wor den en de „Principessa Mafalda" steeds verder zonk, laaide de paniek weer op. Allen die nog aan boord waren stortten zich op de reddingsbooten en zij die geen plaats meer in de booten konden krijgen sprongen overboord met scheepsplanken en reddingsgordels. Doordat het weer good was, bleek het mogelijk bijna alle opva renden van het schip te redden. Het Fransche stoomschip „Formosa", dat het eerst op de plaats des onheils was, werd met gejuich begroet. De sche pen met de geredde opvarenden worden heden le Bahia cn Rio de Janeiro ver wacht. Het bericht van de ramp heeft vooral in Brazilië een grooten indruk gemaakt. Voordat de geredden aan land zijn ge bracht, is het niet mogelijk een juiste op gave van het aantal vermisten le geven. De juiste oorzaak van de ramp is nog steeds niet bekend. De loterij des doods. De Boliviaansche wet. Vier mannen zitten reeds sedert vier jaren te La Paz in preventieve hechtenis verdacht van den moord op generaal Pau- do. oud-president van de Boliviaansche re publiek. Nadat zij schuldig waren bevon den, moesten zij in het openbaar con form de Boliviaansche wet loten wie hunner ter dood zou worden gebracht. De man, die het noodlottige briefje trok, verklaarde lachend dat hij onschuldig was en geen gratie zou vragen. Hij verzocht de terechtstelling te willen verhaasten. Maar de datum daarvan is nog niet vastge steld, aangezien van verschillende, niet belanghebbende zijden verzoeken om appèl werden ontvangen. Autobus te Berlijn overvallen. Beide daders gearrestoerd. Gisterennacht, kort na half drie, heeft zich hij de Brandenburger Tor te Berlijn een eigenaardig voorval afgespeeld. Be chauffeur van een nachtomnibus, die met zijn wagen in de richting van Neuköllu reed en, van de Brandenburger Tor ko mende, de Friedrich Eberlstrasse wilde inslaan, word door twee mannen, die zich midden op den rijweg hadden opgesteld, met de revolver in de hand aangeroepen. Do chauffeur, die meende met kwajongens te doen te hebben, reed echter door tot de volgende halte. De beide mannon liepen do autobus na en voordat deze zich weer in beweging had gezet was een hunner op liet achterbalcon gesprongen. Hij onthaal de den conducteur op een pak slaag en bedreigde de passagiers met zijn revolver. De ander was op den bok gesprongen en trachtte den chauffeur van den wagen af te gooien. Ook deze man had zijn revolver getrokken en bedreigde den chauffeur er mede. Deze haalde echter een hamer voor den dag en bracht zijn aanrander daar mede een paar flinke tikken toe. Voorbijgangers, die het .vreemde geval gadesloegen, waarschuwden de politie, die de heide revclverhelden in arrest nam. Roofoverval. Te Willebroeck, hij Merhelen, is een bru tale roofoverval gepleegd. Niet ver van het fort Breemdonck be woont het arbeidersechtpaar, Van Doors- laer, een klein huisje. Toen des middags de vader met zijn kinderen het dorp inge gaan was en de 48-jarige moeder alleen was thuisgebleven, drongen plotseling drie bandieten de woning binnen, duwden do vrouw een prop in den mond en bonden haar aan do trapleuning vast. Toen de vader thuis kwam, vond hij zijn vrouw half dood van schrik. Allo kasten waren omgehaald en do spaarpenningen, ten bedrage van 8000 francs, waren verdwenen. Het parket van Mechelen heeft een on derzoek ingesteld. Twee panters op het cricketveld geslagen. Een aantal Britsch-Indische werklieden zoo luidt het verhaal dat wij in een En- ge.'sche krant aantreffen, waren bezig met het kappen van een open plek in het bosch bij een plaats in do Gentraio Pro vinciën en vermaakten zich tijdens hun schafttijd met cricketen. Bij het werk was een panter opgejaagd en dit dier sprong opeens op een van de hatslieden af. Deze, een oud-soldaat, sloeg het met zijn bat op den kop, maar viel omver en de panter, die bijna verdoofd was, tui melde hoven op hem. Een derde inlander bij het wicket trok haastig een stump uit- den grond en sloeg, geholpen door andere cricket'ers, zoo lang op het dier tot het dood was. Nauwelijks was men het gevaar geluk kig te boven, of een tweede panter kwam aangesprongen. Vlug wapenden de man nen zich weer met bats en stumps. Hij vloog een van hen aan en haalde zijn schouder open, maar voor het dier ver der kwaad kon doen, werd het oók neer geveld. De kwetsuren van do twee aan gevallenen bleken niet ernstig. Dat komt ervan. Iu Bêthnal Green le Londen verdrong zich eergisteravond een grooto menigte voor een lingerie-winkel in welker étalage een aantal jongedames bezig was, bij wijze van reclame voor een speciaal soort zijden kousen, to charlestonnon. De toeloop was zoo geweldig, dat do spiegelruit ingedrukt werd en 16 personen door de scherven ge wond werden. KERKNIEUWS Pastocrsjubiieum dr. Th. Vlaming. Men schrijft uit Berkel en Rodenrijs: De parochianen van Berkel zullen op Zondag 6 November kerkelijk dankbaar gedenken het feit, dal hun pastoor dr. Th. M. Vlaming, na met geknakte gezondheid in hun midden te zijn gekomen, weer aan gesterkt, na 12J4-jarigen rusteloozen ar beid nog onder hen werkzaam is. RECHTZAKEN Poging tot doodslag. De Haagsche rechtbank heeft gisteren een 26-jarigcn grondwerker uit Den Haag, gedetineerd wegens poging tot doodslag, gepleegd op een opzichter bij de spoor wegen, onder wien hij in een nachtploeg werkzaam was bij arbeid aan den electri- schen lijn RotterdamDen Haag onder Voorschoten, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis voor den tijd van twee maanden. Aanslag op het leven zijner vrouw. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den land bouwer te Barneveld, die tot tweemaal toe een aanslag pleegde op het leven van zijn vrouw van wien hij gescheiden leefde. Den eersten keer loste hij revolverschoten op haar, zonder haar te treffen, den tweeden keer trof hij haar met twee kogels in den rug. Wegens deze feiten had hem de rechtbank veroordeeld tot straffen van zes maanden en vijf jaar gevangenis. Het Hof heeft de eerste straf verhoogd lot een jaar en de tweede verminderd lot vier jaar. LUCHTVAART DE TOCHT VAN DE POSTDUIF. Lt. Koppen te Belgrado. Heden op Schiphol verwacht. Luitenant Koppen seinde gisteren uit Belgrado aan het Haagsch Anetakantoor: Wij zijn na een vlucht van 11 uur uit Aleppo hier aangekomen. Wij haddon een goede.reis en alles is wel. Wij zullen trachten morgen om 16 uur op Schiphol te zijn. Miss Elder ziek. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is de toestand van de Oceaanvliegenierster Miss Elder, die door do griep is aangetast, ernstiger geworden. Haar vertrek naar Parijs, waar reeds appartementen voor haar waren gereserveerd, is voor onbe- paalden tijd uitgesteld. OE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Trottoir-kwesties. Een bad huiskwestie. Woensdagmiddag 2 uur vergaderde do Gemeenteraad. Alls leden waren aanwezig. Na de opening met gebed werden verschil lende stukken behandeld. Daaronder be vond zich ook de goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing der O. L. school in de Meyo. Do keuringsdienst van Waren te Leiden had op verzoek vac B. en W. een onedrzoek ingesteld naar het water dor Watorleiding. Behalve de lichtgele kleur, die echter uit hygiënisch oogpunt niet bezwaarlijk was, waren er geen op merkingen to maken. De heer Beyen heeft van de industrie klachten ontvangen over deze kleur, doch dit blijkt te zijn opgelost ijzerroest, die wel eens'in hot water komt bij reparaties. De andere ldcur is heel licht en komt van den bodem. Ingekomen was een adres van de Staatk. Geref. Partij, die dankbaar is voor hot verbod van melk- venten op Zondag, maar de openstelling der winkels van 8—9 uur hekelt. Ze ver zoekt alsnog de motie-Oldomans te aan vaarden. De heer Oldcmans verdedigt het adres, doch meent dat het op den weg der Chr. heeren ligt om hun beginselen te ver dedigen. Het adres wordt echter zonder discussie afgewezen. De voorz. meende, dat de zaak al voldoende besproken was. Dc fa. C. Kooy en de heer K. J. Kooy behooren tot hen die hun stoepen in de Noordstraat niet aan de gemoente wilden afstaan voor den trottoiraanlog. Nu adres- seeren zij aan den Raad, dat zo steeds be reid geweest zijn, doch op voorwaarde dat buizen en kabels steeds op 1 M. afstand van de fundeeringen worden gelegd. Het onderhoud zal to hunnen genoegen ge schieden. Zij behouden het recht om bij lossen cn laden voertuigen op trottoirs te pUatgen en nooit zal eenige belasting, in welken vorm ook van de trottoirs geheven kunnen worden» Do voorz. noemt do voor waarden van onderhoud onaannemelijk. De gemeente kan niot door oen vroege rc-n eigenaar gedwongen worden. Ze moet zelf het onderhoud beoordeelen. Hot recht om voertuigen op de trottoirs te zetten heb ben adressanten sedert 1 Sept. volgens de Rijkswegenwet, niet meer. Daarvoor is aan de Rijkswegen toestemming noodig, die de gemoente niet kan garandeeren. Tenslotte kan de gemeente niot beloven dat nooit een of andere straat belasting zal worden geheven. Dat zou hot nageslacht binden. De heer Beyen heeft gehoord van adres santen en van den anderen weigeraohtigen eigenaar, den heer Breeklandt, dat de be sprekingen heel vluchtig zijn geweest en bij meer practische behandeling wel tot een einde waren te brengen geweest. De voorz. loochent dit. Spr. heeft zelf met do adress. gesproken en daarna heeft weth. Batelaan een lang onderhoud gehad. Deze zegt, dat hij 1uur met dc adr. ge sproken heeft en daarbij steeds gestuit ia c~> hetbezwaar der vrijdom van belasting. Dat lean niet- De heer Breeklandt wilde graag een teekening zien, die er nog niet is. Beide heeren beloofden echter uitslag of nadere bespreking, maar liets niets van zich hooren. Uit de discussie blijkt, dat Laatstgenoemde heer bevreesd is dat zijn huis, dat 30 c.M. lager ligt, in een kuil komt. Dc heer Jongeneel meent, dat de be schuldigingen van den voorz, in de laatste vergadering do adress. onaangenaam heb ben getroffen. Tenslotte staan do betrok kenen iets gratis af cn mogen zo wel voorwaaiden stellen. Do voorz. wijst er echter op, dat zo het onderhoud kwijt ra ken enaan don af te sfcanen grond niets hebben. Do Rand verzoekt B. on W. nu o«m nogmaals lo trachten tot overleg te komen. Een adres van Vorvoorn on van Ror.'on, ondernemers van den autodiens t Woerden ZogveldMoyeBodegraven om subsi die wordt afgewezen. Vier ouders van schoolgaande kinderen uit do Moye vragen vergoeding voor ver voer naar Bodegraven, nu do O. L. ohool in de Meyo wordt opgeheven. B. cn W. zul len een regeling voorstellen. Diverse adres sen om subsidie worden bij dc begrooting beliandeld, evenals twee voorstellen van leden. B. en W. brengt afwijzend prae-adviea uit over do motio-Olemans inzake ad- hacsio aan een voorstel-van Eek in do Prov. Staten voor werkelooshcidstcun. Do voorsteller beschuldigt B. en W. van een zijdigheid, doch trekt deze beschuldiging in. Do voorsteller verdedigt uitvoerig, doch dc Raad vcreenigt zich met hot advies, dat deze vraagstukken niet op haar weg lig gen. Behandeld wordt vervolgons dc Gemecn- tcbcgrooting 1928. Geen algemeene be schouwingen worden gehouden. Dc heer Oldcmans stelt voor dc salaris sen van het secretariepersenccl met f 300.— te verhoogen. Hij blijkt zich tc vergissen in do werkelijke salarissen, doch hand- haafd zijn voorstel, dat na discussie met 101 stem verworpen wordt. Het salaris is voor enkele maanden pas vastgesteld. De heor C. B. Batelaan wijst er op, dat het oorspronkelijke voorstel-Oldemane la ger was dan hot werkelijke Balaris en do heer Ban Batclaan noemt het gemakkelijk om als eenling steeds dergelijke voorstel len in te dienen, maar wijst op het voor beeld van den heor Wibaut als wethouder. De heer Oldcmans wijst op do voel hoogo- re salarissen in Amsterdam. Het debat werd sterk algemeen politiek en werd door den voorzitter afgebroken. Verschillende kleine voorstellen van den heer Oldemans om kleinere verhoogingen toe te passen, worden met gelijke verhou ding verworpen, of als het vergissingen blijken te zijn, ingetrokken. Sterk wordt door dezen geageerd tegen het voorstel om do Burgerwachten een subsidie te ge ven van f 225.Hij acht dit instituut over bodig. De eer Jongencel, zelf lid, acht f 150.voor do beide vereen, voldoende. De voorz. verdedigt het vooretcl-B. en W. cn heeft tegenovergestelde inlichtingen vgn do autoriteiten ontvangen, die dc plaatselijke organisaties prijzen cn subs, hoog noodig vinden. Do meening van den heer Oldemans bestrijdt hij. Het voorstel- Oldemans (schrappen) wordt met 101 stem verworpen, dat van Jongeneel met 74 stemmen. Voor: Jongeneel, dc Mars, Beyen en Oldemans. Een voorstel om het salaris van den slachthuisknecht te brengen op f 34.— woreb verworpen, omdat dit in 1 jaar tijds van f 25.op f 30.was verhoogd. Dc heer Oldcmans heeft een schriftelijk voorstel, ingediend om een Gemeentelijk Badhui1! stichten. Het water in onze ge meente wordt telkens meer vervuild en in den winter is or totaal geen badgelegen-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3