FRUIT-SODA vijfde kind overleed. Davies verloor echter <jen moed niet en betoonde zich een goed %a,Jcr. Toen zijn dochter ziek werd en zij kampen had met den dood, kon hij de ondc van het kind niet langer aanzien en nz tot zijn daad over. Volgens do mcening van den dokter, die jiel kind behandelde, was haar leven hope loos en was haar dood nog slechts een kwestie van een paar dagen. Davies' verdediger verzocht de jury uit lo spreken, dat de openbare aanklager niet fcewezen had, dat het kind nog in leven as, (oen het in de badkuip werd gelegd. De rechter verklaarde in zijn resumé, dat weliswaar vast was komen te staan, dat Davies, indien hij het leven aan zijn kind had benomen, dit uit liefde en medelijden had gedaan, doch dat de wet dit niet toe stond. Hij verzocht de jury om, indien zij meende dat wanneer vaststond dat Davies met opzet zijn kind het leven had benomen, wegens moord het „schuldig" uit te spre ken, en indien zij meende, dat er redelijke twijfel was of het kind nog leefde toen liet het bad werd gelegd, het „niet schuldig" uit te spreken. De jury sprak na kort beraad het „niet ijjhuldig" uit, waarna Davies werd vrijge sproken. Een jeugdige moordenaar. Te Bunziau in Silezië heeft een 17-jarig [gymnasiast een meisje van denzclfden leef tijd, dat eveneens bet gymnasium be zocht. met een revolver gedood. De jongen, zwaarmoedig van aard, die veel occultis- tisclie boeken las, had enkelen tijd geleden aan een schoolkameraad verteld, van plan to zijn een eind te maken aan zijn leven. (Zaterdagmiddag heeft hij nu met het meis je een wandeling buiten de stad gemaakt Plotseling, toen zij ongeveer 3 a 4 K.M Tan de stad verwijderd waren, trok de jon- rd» Mn een revolver en schoot het meisje in borst. Nog verscheidene malen schoot [hij op het meisje. Tenslotte keerde hij naar huis terug en beschreef het drama uitvoerig. Te mid dernacht ging hij een schoolkameraad op- gel zoeken en vertelde hem, wat hij had ge- daan. Deze vertelde het onmiddellijk aan oer den directeur van de school, waarop ook da- de politie werd gealarmeerd. Op de plaats nd Tan het drama vond men het lijk van het leisje. mer Een palygaam za! door zijn twaalf vrouwen berecht worden. Een vreeselijke straf wacht den Ameri- laanschen aartsbigamist, den detective Alfred Herbert, die te Chicago zal moeten om erechtstaan omdat hij op één tijdstip met waalf vrouwen getrouwd was. De rechter heeft nl. bekend gemaakt, dat iet lot van dezen beklaagde beslist zal as" rorden door een jury bestaande uitzijn waalf vrouwen, dei Een prins-oplichter. De „Vossische Zeitung" verneemt uit 'raag, dat in het hotel Passage aldaar de O-jarige prins Edmund Schwarzenberg earresteerd is. De prins had van de Na- val ional Cash Register Gy. tien kasregister! ekocht en daarvoor wissels in betaling ge- 'aa.' even Den volgenden dag heeft hij de kas- tp''J egisters ver onder den inkoopsprijs weer ruP an de hand gedaan. Naar verluidt, heeft rdei e prins bekend, dat hij met een mede- iclpr;ilichtige het plan had gemaakt, in het ochl {bouw der genoemde firma in te bréken. tibte P1?" Binnen twintig jaar millionnair. Volgens berichten uit New York heeft onï m Italiaan, Poli genaamd, die twintig 'telJ lar geleden zonder middelen van in de Vereenigde Staten aankwam, in talrijke aandeelen in verscheidene water- en hioscoopondernemingen over- iens fdaan voor de fraaie som van 30 millioen Sprinkhanen. De regeerrng van Soedan waarschuwde Jj 1 Egyptische regeering voor de verschij- van sprinkhanen te Kadi Haifa, wel- -hai naar Noorden vliegen en den land- olS|m bedreigen. De gouverneur van de orincie Assoan ontving de opdracht me. e ieu! een te bestrijden. gel middelen te gebruiken om de sprink- RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Voor een aanrijding zes weken gevangensstraf geëiseht. ïteren heeft terecht gestaan de pen- Vgï "houder G. A. M,, uit N o o r d w ij k a. b?öe» terzake van het veroorzaken van j aar lichamelijk letsel door schuld. Het [iu aau zijn schuld te wijten zijn geweest, ^en avond van den lsten Febr. ws 5 dit jaar, omstreeks half negen, gaan- in de richting Leiden, een einde voorhij nditi v'a^uct °P den Leidschestraatweg, als luurder van een automobiel, een uit kant komenden mo tijder, den monteur A. J. de Vink, ft aangereden, met net gevolg dat een ,Van dezen zoo ernstig werd gekwetst, hij ruim vier maanden in het zieken- is verpleegd moeten worden, 'c' 0- M., waargenomen door mr. Rij- 4, ai s. achtte verdachte's schuld bewezen le.c gebeurde van ernstigen aard. Spr. /rdo 6 weken gevangenisstraf tegen via- gjhte. ttdachte's raadsman, mr. Nord Thomp nteende, dat de schuld van verdachto 's komen vast te staan. eoncludeerde tot vrijspraak. ulo: Familie-twist. icloi k heeft zich te verantwoorden gehad aar fenkwerker W. C. v. d. M., uit Lei- J» wegens mishandeling, zwaar licha- letsel ten gevolge hebbende. In den hi en? Van bondag Juli van dit jaar Wachte ten huize van zijn moeder ge- Eu1"» 0o^ yerschillende andere fa- ik n' °-'w'- cenige neven, waren. Met Z0r neven heeft hij toen twist gekre- INGEZONDEN IHEDEDEELING 5711 Het namaken van vindt overal plaats. Alleen met R. H. W. op het etiket ontvangt U de echte. gen, waaraan al spoedig door de anderen werd deelgenomen. Verdachte zou toen met een hamer den eersten neef op het hoofd hebben geslagen. Deze is ineengezakt en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij een dag of tien verpleegd is. Verdachte be weerde, dat hij uit noodweer heeft gehan deld, omdat de ééne neef met een mes naar hem stak en een andere eenigo stoe len op hem stuk sloeg. Volgens de tegen partij daarentegen is er absoluut geen mes getrokken en is er eerst met een stoel geslagen, nadat verdachte de slag met den hamer had toegebracht. Het O.M. verwierp het verweer van ver dachte op noodweer en eischte 3 maan den gevangenisstraf tegen hem. Uitspraken over 14 dagen. DE MALVERSATIES TE WOERDEN. Bij het militaire kleedingmagazijn. Gistorenmoren heeft, zooa.ls reeds in 't kort vermeld, de Utrechtsohe rechtbank oen begin gemaakt, met de behandeling van de geruchtmakende strafzaak inzake de knoeierijen bij het Centraal Kleeding- magazijn te Woerden. Men zal zich her inneren, dat de voormalige commandant van dit magazijn door het Hoog Militair Gerechtshof was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf (eisch vier jaar). Thans hebben terecht gestaan oen aan nemer te Woerden en een bureelambtenaar uit Leiden. Eerstgenoemde was ten laste gelegd, dat hij in het laatst van 1925 en begin 1926 te Woerden terwijl hij wist, dat or te dier za-lce door zijn firma geen houtleveringen aan het Centraal Magazijn waren geschied opzettelijk valschelijk heeft opgemaakt en uitgeschreven oen aan tal rekeningen (facturen) ten laste van het Centraal Magazijn voor militaire klceding en uitrusting te Woerden, valschelijk in houdende, dat door een houtfirma een hoe veelheid hout aan voornoemd Centraal Magazijn werd geleverd en wel o.a. een rekening van f 400, waarvan de modelreke ning door den firmant voor voldaan is ge- teekend op 16 Febr. 1926, alsmede een re kening groot f 400 voor voldaan geteekend op 6 Mrfc. 1926, zulks met het oogmerk, cum deze valsche rekeningen als echt en on- vervalischt te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan; 2o. dat hij op tijd en plaats voormeld opzettelijk genoemde rekeningen heeft ter hand gesteld aan de bureelambtenaar, al thans aan een ander als waren deze reke ningen echt en bnvervalsoht; 3o. dat hij omstreeks 1926 te Woerden opzettelijk geld, tot een bedrag van on geveer f 50, dat door den bureelambtenaar, althans door een ander door verduistering, althans door misdrijf was verkregen, van genoemden ambtenaar als geschenk heeft aangenomen, althans uit winstbejag be waard. Als eerste verdachte stond de aannemer uit Woerden terecht. Uit de ondervraging bleek, dat deze zaken deed op naam van zijn vrouw. De president vroeg verdachte, of hij er kende een aantal foute rekeningen te heb ben uitgeschreven voor houtleveranties, die feitelijk niet hadden plaats gehad. „Dit deed u", aldus de president, „op verzoek van den majoor, die enkele uitgaven niet op de gewone manier innen kon en dan rekeningen voor gefingeerde houtleverin gen liet indienen". Verdachte erkende, dat hij de beide re keningen voor f 400 had uitgeschreven. Ook gaf hij toe, meermalen rekeningen op de zelfde wijze in elkaar te hebben gezet. De tweede verdachte, de bureelambtenaar, schreef dan de modelrekeningen, deze werden door verdachte's vrouw voor ac- coord geteekend en dan aan den comman dant gegeven, die ze doorzond naar Den Haag. Verdachte merkte nog op, dat het in het militaire leven een heel gewoon ver schijnsel was, dat fictieve rekeningen wer den ingediend, omdat op een andere wijze voor werkelijke plaats gehad hebbende uitgaven geen geld te krijgen was. ALs getuig© werd gehoord majoor Eg gink, de tegenwoordige commandant van het Centraal Magazijn, die een overzicht gaf van de te volgen handelwijze der le veranties. Getuige verklaarde, dat de mo- delrckenmgen na 1923 verboden waren. Vóór dien tijd waren ze verplicht. Naar aanleiding van verdere verHaringen van majoor Eggink verzocht de officier van Just itie een aanvulling van de dagvaarding, waardoor eigenlijk een niet strafbaar feit strafbaar werd gesteld. Verdachte's verdediger, mr. B. F. J. Si mon uit Utrecht, protesteerde tegen de<ze aanvulling, die eigenlijk een algeheele wij ziging der dagvaarding inhield en de ver dediging voor moeilijkheden stelde, die niet to voorzien waren geweest^. Wat de schor sing der zitting betrof refereerde hij zich echter aan de uitspraak van de rechtbank, die hierop in raadkamer ging. Na heropening der zitting, deelde dc pre sident mede, dat de rechtbank zich ver eenigde met de aanvulling, zooals door den officier voorgesteld. Do behandeling der zaak werd hierop voortgezet. Als getuige werd nu gedioord de ver dachte burcelambtenaar uit Leiden. Deze verHaarde, dat hij voor houtleveranties nooit bonnen had gezien, wel voor Heinere leveranties op ander gebied. Getuige er- kendo de rekoningen, door beH. uitge schreven, op modelstaten te heb£»'-n over gebracht., waarop dan do betadiog volgde. Voorts verklaarde hij, dat het'hem onbe kend was, dat do verdachte de rekeningen had verhoogd in verband met den hooge- ren aanslag in do belastingen, die het ge volg zou zijn van zijn fictieve nota's. Nooit heeft hij geld uitbetaald aan beH. (waarvan hij vermoeden kon, dat het voor den fis cus was bestemd. Door den verdediger van den verdachto werd gevraagd, of getuige erkende, geld als geschenk te hebben gegeven aan plei- ter's cliënt. Getuige ontkende dit ten stel ligste. Als volgende getuige werden gehoord overste Beltman uit Amsterdam en kapi tein Marcella uit Den Haag. Op vragen, door den verdediger gesteld, of zij zich kon den herinneren zelf in vroegere jaren op dracht te hebben gegeven ©enige rekenin gen hooger vast te stellen om hierdoor an dere rekeningen betaald te krijgen, ant woordden beiden, dat dit te lang was gele den om het nog te kunnen nagaan. Hierop nam de officier van justitie het woord, die het wettig en overtuigend be wijs geleverd achtte, dat valsche rekenin gen waren opgemaakt, om fictieve leveran ties te dekken. Spr. meende echter, dat bij de strafmaat rekening gehouden moet wor den met het feit, dat deze verdachte door zijn verklaringen groote misstanden heeft aangewezen in hot militaire leven. De offi cier bleek dan ook van oordeel, dat ver dachte voldoende gestraft zou zijn met de preventieve hechtenis (drie maanden en vier dagen) en eischte daarom een gevan genisstraf voor diezelfden tijd. De verdediger, mr. Simon, betwistte op juridische gronden, dat het wettig en over tuigend bewijs geleverd zou zijn. Verdach te heeft aan den bureelambtenaar slechts de middelen verschaft om modelrekeningen cp te maken. Hoogstens kan hier dus van medeplichtigheid worden gesproken, maar nooit van valschlieid in geschrifte, daar de uitbetalingen slechts geschiedden op de modelrekeningen, die door den bureelamb tenaar zijn opgemaakt en niet door plei- ier's cliënt. Ik vraag me thans af, aldus mr. Simon, hoc het mogelijk is geweest dat een gon- zonde bijenkorf van ongerechtigheid en corruptie, zooals de Militaire Kleedingma- gazijnen te Woerden toch ongetwijfeld wa ren, eerst onlangs is uitgerookt en onscha delijk gemaakt. Er zijn in den loop van het onderzoek cijfers genoemd van bedragen waarmede hot Rijk benadeeld zou zijn. Door getuigen, die het weten konden werd het bedrag met gerustheid" geschat op een kwart millioen gulden. Het noodlot is voor mijn cliën/t wel zeer bijzonder hard geweest. Dat deze man geen misdadiger is zal toch wel niemand mij willen betwisten. Het "pijt mij daarom dat hij toch voor u staat, waar het aantal van hen die inder daad op misdadige wijze knoeiden ongeli miteerd is, en het .(X M. nog veel betere keuze had kunnen doen. Tenslotte concludeerde ma-. Simon tot vrijspraak. 's Middags werd gehoord de tweede ver dachte, burcelambtenaar van het Centraal Kleedingmagazijn, wonende te Leiden, wien de dagvaarding ten laste had gelegd, dat hij in het tijdvak van October 1925 tot Mei 1926 te Woerden, in zijn functie van burcelambtenaar, met opzet geld of gelds waardig papier tot een bedrag van onge veer f 8300 heeft verduisterd. Dit geld word door hom gebruikt om de gcfingecr- do rekeningen van den anderen verdaehle, den aannemer uit Woerden, te betalen, terwijl het. hem bekend was dat het be stemd was voor den commandant.. Hem was voorts ten laste gelogd dat hij opzettelijk een kasboek of register, uitslui tend bestemd tot controle der administra tie, valschelijk heeft opgemaakt door dc bedragen van valsche rekeningen daarin op to nemen. Verdachte erkende dat hij dc kas on der zijn beheer had genomen, naar hij zei- de opdat ze niet verder „in de modder zou raken". Ook gaf hij toe, dat een net- en kladkasboek door hem werd bijgehouden. Op een vraag van den president of de commandant niet bij hem was geweest om te zeggen dat er een tekort bestond, ant woordde verd. bevestigend. Maar de gel den waren voor particuliere doeleinden ge bruikt en als er don weer een tekort was moest de aannemer komen. De president vroeg verdachto voorts of het juist was dat als de aannemer kwam door verd. werd gezegd: „de majoor zit er weer in", waarop de ander dan zou geant woord hebben: „is het weer zoo?" Ook dit gaf verd. toe. De aannemer schreef dan weer een reke ning waarop heel dikwijls bij betaling de commandant zelf het geld onmiddellijk in zijn zak stak. Toen ik er den commandant eens iets van gezegd heb dat hij verkeei*d deed, werd me geantwoord dat ik me maar met mijn eigen zaken moest bemoeien. Door majoor Eggink, den tegenwoordi- gen commandant van het Magazijn, werd verHaard, dat deze verdachte eigenlijk een geheel verkeerde positie innam, daar hem het beheer over de kas niet had mo gen worden opgedragen. Verdachte zelf erkende voor ongeveer f 8300.op gefingeerde rekeningen aan den Woerdcnschen aannemer te hebben betaald. In totaal zal voor ongeveer f 11.000.aan hout betaald zijn, terwijl hiervan slechts voor f3000.is geleverd. Vervolgens kwam het O. M. aan het woord. Do officier verklaard© met hetzelf de requisitoir te kunnen volstaan als in de eerste zaak en vorderde een gelijHuidende gevangenisstraf, nd. 3 maanden en 4 da gen. De verdediger, mr. Gerlings, zeide in zijn pleidooi, dat hij gaarne andere verzachten de omstandigheden van den officier zou hebben gehoord dan door dezen naar vo ren zijn gebracht. De positie van den verdachte is zeer moeilijk geweest en pleiter zou het betreu ren als een eenvoudig man als hij, die heeft .gevochten tegen de wantoestanden rondom licm nog een vonnis zou krijgen. Ook mr. Gerlings vroeg hierom vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak in deze beid© zaken over 14 dagen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: W. Verboon, melkslijter, te Leiden, Da Coslastraat 2; cur. nrr. H. van Ewijck, te Leiden. P. J. Lekkerkerker, to Zoeter wo u- de; cur. mr A. J. Romijn, te Leiden. N.V. Ravcnsbergen's Bloerubollen- kweekerij en Bloemenhandel te Rijns- burg; cur mr. M N. v. Eijk, te Leiden. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Hiermede zijn de uitgaven behandeld en komen de ontvangsten aan de beurt. Bij volgnummer 10: Verhaal van pensioens bijdragen deelt de Voorz. mede, dat als noodmaatregel de gemeente verplicht is geweest 5A pet. pensioenbijdragen te ver halen op de pensioensgrondslagen der ambtenaren als bedoeld in art. 36 le lia sub B der Pensioenwet. Hiertoe wordt z. h. s. besloten, doch alleen voor het jaar 1928. Verder brengt de Voorz. ter sprake het voorstel der commissie tot het geven van oen toelage aan alle ambtenaren eu beambten wier wedden meer dan 10Ü0 bedraagt ad 50 per jaar vanaf het derde kind. 13. en W. stellen voor een kinder toeslag te geven ad 25 per kind van af het eerste kind. Hoewel het laatste voor stel 100 meer kost achten B. en "W. hun voorstel beter omdat dan alle ambtenaren die kinderen hebben er van kunnen pro fiteered De heer Horsman is tegen het voorstel van B. en W. en had het berer gevonden die 100 welke nu meer wordt uitgegeven te besleden voor verhooging der wedden van de wegwerkers. De Voorz. zegt dat B. en \V. gebleven zijn in den lijn van het Rijk, dat ook een kindertoelage geeft vanaf het eerste kind. De heer Rot teveel vraagt of deze toelage vervalt tegs- lijk met de pensioensbijdragen. Do Voorn, antwoordt dat deze regeling ten allen tijde kan worden ingetrokken. De heer Rietbroek is B. en W. in prin cipe dankbaar voor hun voorstel doch is het niet eens met de bewering van den voorzitter. De commissie is van het denk beeld uitgegaan dat een jaarwedde wordt bepaald voor een normaal gezin, waaron der hij verstaat man, vrouw en twee kin deren. Bij meer kinderen worden de lasten veel zwaarder, zoodat hij met de commissie is opgekomen voor de groote gezinnen. De Voorz. zegt, aangezien het voorstel B. en W. het verstslrckkende is, dit het eerst in stemming zal worden gebracht. De heer Rietbroek deelt dan mede dat de commissie dan haar voorstel intrekt. Bij volgnummer 19: Opbrengst van tol len, vraagt de heer dc Vette naar de pu blieke verpachting van deze tol. De Voorz. antwoordt met de gemeente Leiden hier over in onderhandeling te zijn. Hiermede is do begrooling afgehandeld, welke sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 170.807.69*. De wijziging van de begrooting en een tweetal reclames schoolgeld worden zon der eenige discussie vastgesteld en goed gekeurd. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een schrijven van heeren Ged. Staten houdende niet-inwilliging van het verzoen om vrijstelling voor het geven van onder wijs in de lichamelijke oefening aan de school te Kaag; verder was ingekomen een adres van een 4-tal bewoners van de Zuidkade om een lantaarn geplaatst te krijgen. Dit adres wordt in handen gesteld van B. en W. ter onderzoek en afdoening. Als het betreft een geringe uitgaaf hij hoogo kosten zullen B. en W. hiermede in den Raad komen. Medodeeling dat tot den aankoop van een perceel tuinland en wa ter is besloten dat gekocht is van Th. Gastelein uit Amsterdam voor f 1600. De Raad gaat hiermede accoord, en machtigt B. en W. om over te gaan tot publieke verhuring van dit tuinland. De heer Riet- broek dankt B. en W. voor hun helder inzicht om met het voorstel tot aankoop te komen, want do werkloozen zullen hiermede weer ten zeerste zijn gehaat. Bij do rondvraag vraagt de heer Los wat dc oorzaak is dat de lantaarns bij de molen van Gouzijn des avonds om elf uur allen uitgaan, Do Voorz. vermoedt dat deze lantaarns verkeerd zijn aangesloten en zegt toe met de Lichtfabrieken te Lei den te zullen spreken. De heer Rotteveel merkt op dat het verkeer veel last heeft van de steenen welke langs den weg staan daar waar het paardenspoor is opgebro ken en vraagt of B. en W. hiermede soms een bedoeling hebben. De Voorz. antwoordt met het weghalen te willen wachten tot den winter, omdat dan de wegwerkers weinig op de wegen kunnen uitvoeren. De heer Heemskerk vindt deze steenen langs den weg zeer gevaarlijk voor het verkeer. Vooral op de hoogte bij Zoetemelk gebeu ren er zelfs ongelukken. De Voorz. zegt deze steenen zoo spoedig mogelijk te zullen weghalen. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Gevestigd: A. Muller van Lisso. P. Kiebert en fam., van Haralemmermecr. H. Th. v. Bourgondiën, van Katwijk. K. W. Stegerhoek van Alkmaar. Vertrokken: A. P. Versteege naar Oegslgeest. J. Waal naar Leiden. Th G. Ringelensteijn naar Utrecht. M. de Kruijff naar Den Haag. E. M. v. d. Berg naar Noordwijkerhout. Mej. Dijk v. d. Linden naar Haarlemmermeer. OEGSTGEEST. Geboren: Petrus Adrianus z. van J A. Jongenelen en G. J. Rijnaarts Ber- nardus Adrianus z. van J. G. Zandvliet en J. G. Hogervowt Jóaima Garolina Liegeberta d. van M. C. W. van Gent en M. P. van Beek. Ondertrouwd: V. Esbach, te Lei den, en J. L, Sollewijn Gelpke H. van Iterson en P. Ravcnsbergen, te Valken burg (Z.-H.) Overleden: Hendrika Johanna van. den Ouden 8 j. Johannes Cornelia Wouters 4 j. STOMPWIJK. Geboren: Marlinus Petrus z. van H. M. van Marwijk en W. G. Schrader Arie z. van P. Koot en E. de Graaff Dingena Pieternella d. van G. Nieuwkoop en J. van Geel Joannes Jacobus g. van W. A. van Haaster en A. P. van Bemmelen Anna Helena d. van G. Th. van Haasier en A. G. Groenewegen. Gehuwd: F. B. M. Wobbo en J. M. Kuslers W. J. M. v. d. Horst en G. M. v. Rijn H. Roos on D. A. Vonk. Overleden:' Hendrika Margaret ha Catharina Maria v. d. Helm 5 j. Jacoba Marie Hooijmans 81 j., echtg. van A. v. Leeuwen VEUR. Geboren: Hendricus Cornells z. van A. J. van Tol en E. Oostdam Alida Jacoba d. van G. v. d. Meer en M. G. van Hagen Leent je d. van L. v. d. Graaf en A. P. Kok Joseph Daniël z. van N J. Verkleij en G. M. Suidgeest. Ondertrouwd: Wijtze Dongn Petronella Verlinden. Gehuwd: Th. J. Schrader en V v. Santen. Overleden: Margaretha Catharina Swioters 89 j., wed. v. A. J. Roozenburg. W0UBRUGGE. De goeie oude tijd. Wat konden onzo vaderen hier voorheen met weinig toe. Wij vergeleken do begroot-ing van 1928 eens met die van 1828, een verschil van ruim vier en negentig duizend gulden. Toen 2213.50, thans 96366.23. het eerste cijfer huilen het Ambacht en Hoog- made. Hoogmade had in 1828 een uitgave van 632.40. Wij zullen hier oenige cijfers laten volgen: Tractement burgemeester en se cretaris 475, ontvanger 149, veld wachter 190, bode J 50, twee nacht wachters 156, straatverlichting 50, brandspuit 100, kosten zitting kanton gerecht 100, subsidie armhuis 400, dokter 150, begraafplaats f 20, school meester 221.50 en pensioenen f 150. De commissie tot nazien der begrooliug zal thans niet zoo spoedig klaar zijn, ziende het lijvig dossier dat voor hen ge reed ligt. DE RÏJMSTREF BODEGRAVEN. K. S. A. Gisteravond vergaderde do pl. afdeeling der K. S. A. alhier in het Patronaatsgebouw. Aanwezig waren be stuur met do gees tel, adviseur en afge vaardigden van Patronaat, Hanze, Volks bond en Bouwvakarbeiders. Nadat de Voorz. allen welkom had geheeten, bij zonder don geestel. adviseur de pastoor als ook do kapelaan, die voor de eerste maal alhier een vergadering der K. S. A. bij woonde, opende hij do vergadering op de gebruikelijke wijze. Uit het verslag van den penmngm., bleek dat nog pl.m. 45.00 in kas was. Nadat dc rekening over het afgeloopen jaar was nagezien, werd den penningm. met een woord van dank voor het accu raat beheer, déehargo verleend. Van do Volksbond was een aanvraag ingekomen, om bijdrage in de kosten voor aanleg van electrische verlichting van tooneel en kleedkamer; besloten werd 21.00 daar aan bij te dragen. Bij do bestuursverkiezing die daarop volgde werd de heer A. R. v. d. Heijden met alg. st. herkozen, terwijl in plaats van den heer Driesscn, die als ex-be- stuurslid van den Volksbond niet herkies baar was, gekozen werd de heer v. d. Berg, welke beide heeren hun benoeming aannamen. Bij de bespreking van het wiuterpro- gram stelde het bestuur voor, daarvoor uit te noodigen de heer Piet Kasteel, re dacteur van „De Maasbode", alsook pastoor Perejuin, met het onderwerp over de R. K. Radio. Tevens zou getracht wor den een opvoering te krijgen van het ora torium „De Kindermoord te Bethlehem", welk programma de algemeen© goedkeuring kon wegdragen. Bij de rondvraag werd besproken do L. T. B. weder te doen oprichten, waar toe pogingen in het werk zullen gesteld worden. Do heer v. d. Borg, daarna aan het woord komende, zou gaarne zien door eendrachtig samenwerken van alle vereenigingen, het patronaat in zoo groot mogelijke bloei to krijgen. Niets meer aan do orde zijnde sluit de Voorz. de ver gadering. WOERDEN. Reclasseeringsfilm. In het patronaals gebouw werd Maandagavond door de R.K. Reclasseeringsvereeniging 'n filmavond ge geven, mot het doel meerdere bekendheid te brengen aan het roclasscoringswerk, speciaal aan het Katholieke. Na een comische één-akter werd op het doek gebracht een film, welke uit vier doe len bestond, voorslellcndo het Werkelijke leven en werken in een Ncderlandsche ge vangenis. Vanaf dc intrede tot het ontslag kon het geheele doen en laten der gevange nen worden gevolgd. Speciaal werd een beeld gegeven van de verschillende werkzaamheden die de ge vangenen te verrichten krijgen, terwijl ook hot bijwonen ©ener godsdienstoefening niet op het doek ontbrak. Door den heer P. G. Rademaker, direc teur der R. K. Reclaseeringsvereeniging to 's-Hertogenbosch, werd con en ander na der uiteengezet. Na het tweede gedeelte werd door ge noemden heer het groote nut der reclas- seering in een gloedvolle rede naar voren gebracht, waarin spr. verschillende voor beelden aanhaalde, waarhij het werken dezer voreoniging met succes was bekroond Dat dit voortreffelijk werk een grooten

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5