Pyrol bij Ruwe Handen. eis pa£ro<naat©gobouw, worden momenteel diverse ocholcn en een zusterhuis voor Duininioanoesen, toegevoegd. Nadat architect Dunckor do bouwgeschie denis va-n de kerk had toegelicht (het eigenaardige van. hot plan is. dat do pas torie in hoef ijzer vorm om de kerk is heen- gebouwd gaf de beeldhouwer Wim Har- zing oen toelichting van het door hem ont worpen en gemaakte hoofdaltaar, waarvan do symboinohe beteekenis in hoofdzaak ontleend is aan de Calvarieberg. D o kerk bezit verder nog interessant glas-in loodwerk van den Kunstgiasbran- dcr Trautwein, een Theresiabeeld ook door den beeldhouwer Wtim Hanzing en een mooie beeldgroep door Gerard Hop pen. Na een wandeling can het complex en de bezichtiging van de glas-in-ioodramen van Lou Asperslagh in de kapel van liet zus terhuis, werd de excursie voortgezet naar de Rozenkranskerk in de J. Obrechtetraat. Door den kunstzinnigen pastoor Hosc- maiis is deze kerk, die op zichzelf altijd ©tui interessant brok architectuur blijft, in den laatstcn tijd bijzonder verrijkt. "Was de bedoeling van hot bezoek in de eerste plaats de bezichtiging van de muur schilderingen door Matthieu Wegman inde toren van de kruising aangebracht, de meesten zullen ook verrast geweest zijn door de vele andere kunstwerken, waar mede de kerk in den laatsten tijd verrijkt is. In de eerste plaats de St. Joseph's ka pel, ingericht door architect van MoorseJ, met een eenvoudig mooi altaar en meubi leer ing, voor welke kapel men een eigen milieu zou wenschen. Voor het altaar maakte de Haagsche beeldhouwer v. d. Winkel een mooi Mndonna.bceldterwijl de kunstglasbrander Joep Nicolas bozig is met een nieuwe beglazing voor deze kapel. Verder is er nog werk van Ninabor van Eyben en Fons Siebons. En dan de schilderingen van Matthieu Wiegman, waarover begrijpelijkerwijs de meeningen verdeeld waren en die in dit min of meer rammelend geworden milieu niet geheel tot hun recht komen. Maar hot werk bevat compositie-elementen en kleurcombinaties van groote waarde, waar voor men zwaarlijvigheid dor engelen en de mieeerigmallo kolommetjes der afslui ting gaarne vergeeft. Een gemeenschap pelijke lunch werd gehouden in het Ameri can Hotel waarna in een vergadering di verse huishoudelijke zaken, het vereni gingsleven betreffende, werden behandeld, zooaJs de uitgave van het orgaan, de sa menwerking tusschen do groepen onder ling enz. Na de vergadering werd een bezoek ge bracht aan het klooster van de H. Rita aan do Overzijde van het IJ, waar onder lei ding van architect A. J. Kropholler een rondgang door het gebouw werd gemaakt- Het gebouwencomplex, dat eenvoudig is in zijn hoofdvormen, haast bij het kinder lijke af, treft steeds weer door de rusti ge behcereohtheid en de stil religieuze etomming, die uit alles spreekt, een stem ming, die niet in formules is vast te leggen, maar die zich uit, zoowel in do groote lij nen als tot in de kleinste details. TIJDSCHRIFTEN. Keurlijsi 1927—'28. Door het Propaganda-comité „Room- 6che Jeugdlectuur" te Tilburg is samenge steld en in den handel gebracht de „Keur- lijst van Roomsche Jeugdlectuur 1927 '28 Deze lijst bevat een zeer groot aantal titels van jeugdboeken voor kinderen van 6 tot 16 jaar. Deze boeken dragen het stempel van den Keurraad voor Roomsche Jeugdlectuur. Het is algemeen bekend, dat dit een waarborg is voor het besto op het gebied van lectuur voor de R.-K. Jeugd. De co- pie van deze boeken is vooraf gekeurd volgens de beginselen, opgenoemd in het voorwoord van Catalogus „Rafaël" en in do brochure: „Wat laat ik m'n kinderen lezen" van Frater Sigebertus Rombouts. Tegen het aanstaande St.-Nicolaasfeest kan deze lijst voortreffelijke diensten be lwijzen. KERKNIEUWS INGEZONDEN HEDEDEELING. Van deze commissie is de voorzitter van hot hoofdbestuur, de heer L. 0. Eaiurveld, to Rotterdam, voorzitter, terwijl voorts daarin zitting hebben genomen de hoeren dr. L. van Oss te Hengelo, dr. G. O. Ger- rits to Amsterdam, dr. J. A. Rootort Fre- dorikse te 's-Gravenihage en TL Snel te Amsterdam. SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Ondanks het minder goede weer. speel den alle A. V. V.-elftallen Zondag voor de Competitie. Het le elftal speelde op Hoornpark te gen V. A. P. I; op een onbespeelbaar ter rein werd te 2.30 uur begonnen. A. V. V. met slechts 10 man. Al spoedig blijkt, dat van goed voetbal#geen sprake kan zijn en de gelukkige de overwinning zal behalen, .daar men geen controle over den bal heeft en glij- en valpartijen aan de orde zijn. V. A. P. komt al heel goedkoop aan de leiding, als een der A. V. V.'eTs wegens de gladheid in eigen doel plaatst 10, A. V. V. zit echter niet stil en heeft spoedig ge lijk gemaakt met een schitterend doelpunt van den midvoor, de strijd blijft tot rust gelijk opgaan en gedoelpunt wordt er niet meer. Na de rust valt A. V. V. terstond flink aan on belaagt voortdurend het V. A. P.- doel, doch vrouwe Fortuna is niet met A. V. V., zoodat succes uitblijft. Bij een der V. A. P. aanvallen weet de rechtsbuiten op oieuw te doelpunten, hoe A. V. V. zich ook geheel geeft en voortdurend het V. A. P.- doel belaagt, het baat niets en met 21 voor V. A. P. komt het einde, waarmede deze meer kreeg dan haar toekwam, daar zij zeer zeker geen overwinning verdiend Ladden. Het 2e elftal speelde thuis tegen L. en Sn. 3 en de 2de elftallers hebben getoond toch nog wel te kunnen voetballen, daar zij in een vluggen en spannenden wed strijd de puntjes met L. en Sn. broederlijk hebben gedeeld; het geheele elftal speelde een goeden wedstrijd, doch ook L. en Sn. speelde een mooie partij; de verhouding 22 geeft de verhouding goed weer. Het 3e elftal speelde evenals het le op Hoornpark en wel tegen Graaf Floris 4; de 3e elftallers hebben onze verwachtingen uiet beschaamd en hebben de eer van A. V. V. hoog gehouden; in een goeden en vlug gespeelden wedstrijd wisten zij met 30 te winnen en daarmede wederom 2 kostbare puntjes binnen te halen. SCHAKEN. CapablancaAljechin. De 20ste part ij afgebroken. De 20ste partij tusschen Capablanca en Aljechin is Maandagavond afgebroken, na 40 zetten. Gisteravond werd zij voort- j gezet. Aljechin was één pion vóór, maar Ca pablanca had de beste stelling. Experts, die in aanmerking nemen, dat de Rus ge weldig zeker speelt en geen gewaagde kan sen zal accepteeren, beweren, dat het re sultaat remise zal zijn. Aljechin opende met de koninginne- pion; de Cubaan antwoordde met zijn koningspaard. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kanunnik van het Me tropoli taan Kapittel de Hoogeerw. heeren H. J Koopmans en J. G. van Schaik. Voorts heeft Z. D H. benoemd tot ka pelaan te Nijkerk den weleerw. heer dr. A. G. Ramselaar en tot assistent te Zwar- temeer den weleerw. heer Th. G. J. Spelt- huis (24 Juli 1.1. priester gewijd). ONDERWIJS Eindexamen H. B. S. met 5-jarige cursus. Een onderzoek door een Commissie uit do A. V. M. O. Door het hoofdbestuur van de Algemoe- no Vereeniging van Leeraaren bij het Mid- dolb. Onderwijs is ©en commissie ingesteld, die aan het hoofdbestuur zal rapporteeren over den meest wenschelijken vorm van het eindexamen der H. B. S.-B. met k-jari- gen cursus. Word vroeger critiok gehoord op de toen gevolgde wijze van examen •fnemen, waarbij de scholen rayonsgewijze bij elkaar werden gevoegd en de leerlingen meest door leeraren dier scholen, die in de 5e klassen les gaven, werden geëxami neerd, ook het nieuwere systeem van ge temperd schoolexamen onder toezicht van ^deskundigen" heeft veel tegenstanders ge kregen. Zonder dat do feiten precies be kend zijn, is het zetfe min of meer in op spraak gekomen door do gebeurtenissen .van dezen zomer in Delft en Schiedam. De commissie uit de Alg. Voreeniging CA. V. M. O.) is zoo samengesteld, dat do •oden de oude en do nieuwe wijze van exa- inineeren beide kennen. Bovendien is reke ning gehouden met de vakken, waarin zq pioeeoren, zoodot zoowel do exacte als de Btteaiaaaie vakken er in zijn yjeriogenwoor- kQsdw - LUCHTVAART DE VLUCHT VAN DE POSTDUIF. Vlot geland te Bagdad. Vandaag naar Aleppo. Luitenant Koppen seinde gisteren uit Bagdad aan het Haagsche Aneta-kantoor: „Wij zijn na een vlucht van 8K uur op het vliegterrein alhier aangekomen. Wij hadden een goede reis en maakten een vlotte landing. Morgen vertrekken wij naar Aleppo". Lindbergh's propaganda-vlucht. Alle staten van de Unie thans bezocht. Kolonel Lindbergh is gisteren in zijn „Spirit of St. Louis" op Mitcheil-field aangekomen, na een bezoek van drie maan den aan alle staten van de Unie, welke tocht ten doel had de belangstelling voor de luchtvaart aan te wakkeren. Men schat, dat totaal dertig millioen menschen hem hebben gezien of hem hebben hooren spre ken. Lindbergh werd bij zijn aankomst be groot door den commandant van het vlieg veld, kol. Goulois, Harry Guggenheim, president van het Daniel Guggenheim- fonds voor de bevordering van de lucht vaart en ongeveer 2000 belangstellenden. De luchtheld arriveerde precies op tijd, zooals trouwens op zijn geheelen tocht, met uitzondering te Portland, toen de mist hem de landing belette. Lindbergh zag er kerngezond uit ondanks het feit, dat hij, zooals een zijner vrienden het uitdrukte, het slachtoffer was geweest van 69 officieelo diners,, 160 redevoeringen en ongeveer 2000 K.M. parade. De vlieger zei de, dat zijn machine zich nog in goe den staat bevindt en dat zijn Wright- Whirl-wind-motor het nog heel wat uur tjes kan uithouden. Hij heeft er 355 uur mee gevlogen, met inbegrip van zijn vlucht naar Parijs. Over de propaganda-resultaten van zijn tocht liet Lindbergh zich niet uit. Wel dceldo hij mede, dat hij overal vele per sonen had aangetroffen, die werkelijk be langstelling hadden voor de luchtvaart, terwijl alle steden van eenigo beteekenis over luchthavens beschikken of bezig zijn deze aan te leggen. Ruth Elder te Lissabon aangekomen. Ruth Elder en kapitein Haldeman zijn gistermiddag om 4 uur te Lissabon aan gekomen. Het grootste passagiersvliegtuig. Een ontzaglijke Britsche eendekker, het grootste passagiersvliegtuig, dat nog ge bouwd is, staat op het vliegveld van Martlosham gereed om beproefd te wor den. Hot weegt 20 ton en wordt gedreven door drie groote Rolls-Royce-motoren met een gezamenlijk vermogen van 2100 P.K. Het draagvlak heeft een breedte van 45 M. In de kajuit is plaats voor 30 passa giers, die ook meer ruimte zullen hebben om heen en weer te loopen dan nog in eenig ander vliegtuig beschikbaar was. De „stroomlijnen" zijn zoo ontworpen, dat het vliegtuig een zeer groote snelheid kan ontwikkelen. Do firma Beardmore en Go. heeft het vliegtuig voor het luchtministerie ge bouwd. Noodlottige dag voor de Amerikaansche aviatiek. Vijf 'ongevallen. Zeven slachtoffers. De Ver. Staten zijn gisteren het tooneel van een groot aantal vliegrampen ge weest, waarbij in totaal zeven personen om het leven zijn gekomen. De rampen von den plaats te Lincoln (Nebraska), Mount Clemens (Michigan), Sanita Monica (Ca lif ornië), Kansas-City en Los Angeles. GercraeBigjgjja Belichten ONGELUKKEN. VREESELIJK MOTOR ONGELUK. Motorrijder gedood. Maandagavond is te Assen een vreesc- üjk ongeluk gebeurd meldt de „Prov. Dr. en Asser Grt." De heer G. Wilting uit Kloosterveen, passeerde met zijn vrouw achter op den motor onderweg naar Oude molen een tram, welke veel rook uitliet, zoodanig, dat daardoor het uitzicht op den weg werd belemmerd. Tengevolge hiervan merkte hij een voor hem uitrijdenden wiel rijder niet. waarop een botsing ontstond. De heer W. sloeg tegen den grond en liep een schedelbreuk op. Hij werd naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij gistermorgeh aan de bekomen verwondin gen is overleden Zijn vrouw werd niet ernstig gekwetst. Ook de wielrijder kwam er betrekkelijk goed af. Ernstig ongeluk. Door een machine gegrepen. Zondag, in den vroegen morgen, vond in de stijfselfabriek Zelandia. te Sas van Gent, een zeer ernstig ongeluk plaats, meldt bel „D. v. N. B.'\ De werkman A., wonende te Westdorpe, was in de siroopafdeeling doende met zijne werkzaamheden, toen hij op zeker oogenblik moet zijn uitgegleden, met het gevolg, dat hij op een der in volle werking zijnde machines is 'erccht geko men. Vreeselijk verminkt en onder de groot ste pijnen werd de man aanstond naar het R K. Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, waar hij in d eerniswekkenden toestand werd opgenomen. De man is gehuwd en vader van twee kinderen. Ernstige val. Gistermorgen is de 56-jarige Gil jon uit Vlissingen, werkzaam op de motorboot KotaTadja van de maatschappij de Schel de, dat in reparatie ligt bij de firma Wil ton te Schiedam, in de machinekamer van het schip gevallen. Hij kwam met het hoofd op 'n scherpe punt terecht en moest in bewusteloozen toestand met een hersenschudding en een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis te Schiedam worden vervoerd. Verdronken. Maandagmiddag is ui», ten achter de ge- Louwen det N.V. Biscuitfabriek „De Lin deboom" to Mijdrecht gelegen sloot opge haald het lijk van den 14-jarigen van Egmond uit Waverveen, werkzaam op ge noemde fabriek. De knaap werd den ge heelen morgen vermist. Tenslotte zag men zijn pet drijven, waarna terstond met dreggen is begonnen. Na eenigen tijd werd toen het lijk van den ongelukkigen jongen opgehaald. Te Alteveer is de aannemer L. S. met zijn fiets te water geraakt en ver dronken. Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. Door een woonwagen overreden. To Rossum is een 1 K-jarig kindje uit een passeerenden woonwagen gevallen en overreden. De kleine is aan de bekomen verwondingen overleden. Aan brandwonden overleden. Eenige dagen geleden was den heer J. J V., drogist in de Beetsstraat in Den Haag in zijn winkel aan het werk. Hij wou asphalt in een pannetje smelten, dat hij daartoe op een petroleumkacheltje had gezet. Opeens sloeg de vlam in het pan netje. De heer V. wou het naar buiten dragen, maar daarbij geraakte zijn klee- ren in brand. De man kreeg ernstige brandwonden en werd naar 't ziekenhuis gebracht. Thans is hij daar aan de beko men verwondingen bezweken. Onder een auto. Zondagnacht geraakte de slager Fr. van Lier te Breda bij het oversteken van do straat onder een auto, waardoor hij ern stig werd gewond. Hij is gisteren aan de gevolgen ovorleden. TREINDERAILLEMENT VOORKOMEN. Spoorbielsen op de rails gelegd. Toen Maandagavond de spoorwegwach ter van Beurden te Leur, dc lijn inspec teerde tusschen de Leur en het Liesbosch onder de gemeente Ettcn en Leur, consta teerde hij, dat nabij den Bromberg over de spoorrails een tweetal ijzeren balken was gelegd. Onmiddellijk verwijderde hij deze en kon daardoor nog juist voorkomen, dat een déraillement van den sneltrein van Breda, die op komst was, het gevolg werd van deze erge baldadigheid. Van Beurden stelde onmiddellijk de gemeentepolitie van Etten van een en ander op de hoogte, die onmiddellijk ter plaatse was en met een politiehond aan het onderzoek trok om de schuldigen op te sporen. Het onderzoek heeft nagenoeg den ge heelen nacht geduurd. Of voldoende aan wijzingen zijn gevonden om de daders op te sporen, is nog niet bekend. Of hier moet worden gedacht aan een aanslag op een trein of dat erge baldadigheid in het spel is, valt nog niet te zeggen. Hot politie-on- derzoek duurt nog voort. Nader wordt gemeld dat in verband met den (mislukten) aanslag op den trein zekere J. K. gearresteerd is. Aanranding en mishandeling. In den nacht van Zondag op Maandag keerde de heer H. J. Terwinselen naar zijn woning te Onderspekhols huiswaarts. In de Schaesbergslraat te Onderspekhols kwam naar 't „Limb. Dagbl." meldt een 4- tal personen tegen. Deze personen hadden Zondags te voren een kleine woordenwis seling met een paar bezoekers in een café in de Akerstraat te Spekholzerheide gehad Terwijl zij J. vroegen of hij een dergenen was met wie zij Zondags te voren een woordenwisseling haddon gehad vielen reeds de slagen en werd J. met een hard voorwerp ernstig mishandeld. Hevig bloedend en kermend van pijn kroop de heer J. op handen en voeten tot aan de woning van den heer M. alwaar hij werd binnengelaten. J. bleek een ernstig hoofdwonde en ver moedelijk een rechterbeenbreuk te hebben opgeloopen. Door den inmiddels ontboden geneesheer dr. Michels werd J. verbonden en daarna naar zijn woning, 150 meter verder, ge bracht. De hoosdoeners wisten na. deze daad vol bracht te hebben in richting Terwinselen te ontkomen. Poging tot inbraak. Gisterennacht zijn twee personen binnen gedrongen door het W. C.-raampje van de woning van de wed. J. V. te Middelburg. Door het kamertje van de dienstbode zijn ze verder het huis ingedrongen. Zoowel de weduwe als de dienstbode werden wakker en konden door een schel in richting de bu ren waarschuwen Toen de huurman kwam sloegen de inbrekers op de vlucht. Er was nog niets ontvreemd. Inspecteur Paul krijgt een koninklijke onderscheiding. Gisteren bracht de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Patijn, vergezeld van den hoofdcommissaris van politie, den heer Van 't Sant, een bezoek aan inspec teur Paul in diens woning. Reeds heeft de heer Paul zeer vele bewijzen van be langstelling ontvangen voor zijn kranig optreden bij het achtervolgen van een in breker. Ook de rogeering meende een blijk van belangstelling te moeten geven en gisteren deelde de burgemeester den heer Paul mede, dat deze is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vergiftige gassen in een autobus. De gemeentepolitie te Leeuwarden hoeft een autobus uit Harkema-Opeinde in be slag genomen, daar de bestuurder deze niet aan een onderzoek had doen onder werpen. Ook ontbrak een rood achterlicht. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zich in de autobus vergiftige gas sen bevonden, waarvan de reizigers reeds kennelijk last ondervonden. De Haarlemsche buitenslaper. Gisteren hebben wij melding gemaakt van den Haarlemschen werklooze, die daar met zijn familie nu en dan op straat over nacht voor de deur van den een of ande ren met gezag beklceden ingezetene. Naar wij thans vernemen heeft de politie den man wegens landlooperij opgepakt, zoodat men voorloopig wel van deze demonstraties bevrijd zal zijn. Men meende zijn invallen lijdelijk te moeten verdragen; maar het blijkt toch wel. dat dit niet noodzakelijk is. Het kón sneller. Den 23en Augustus van het jaar 1902 zond ceu lid van het technische personeel der „N. R. Grt." den meesterknecht der zetterij een vriendelijken groet per briefkaart. Dit blijk van hartelijke gezind heid heeft genoemden meesterknecht die thans van zijn pensioen geniet teren bereikt; de briefkaart is dien dag op de gewone wijze ten bureel van de N.R.G. bezorgd. Zij heeft er dus 25 jaar, 2 maanden en 2 dagen over gedaan! „N. R. Grt." Arnhem in donker. Maandagavond omstreeks 10 minuten voor tien is bet Noord-Westelijk gedeelte van de stad Arnhem in het duister zet. zoowel wat straatverlichting als wat Luizen betreft. De oorzaak was een fout in de electrische draaistroomk abels waar van het opsporen geruimen tijd vorderde Het duurde drie kwartier voor de storing was weggenomen. Gedurende dien tijd was een gedeelte van het stationsempla cement niet verlicht en het tramverkeer bij het Vèlperplein nigescbakeld. JiaaiHhasïB. Hgp-Bcfaten ONGELUKKEN. Auto-ongeval in België. Een meisje gecbood, drio gewonden. Uit Bergen (België) wordt gemeld, dal j directeur van de Soieries Artificiellei de Valenciennes, de Nederlander Gom. Ronctberg, gisteren mot zijn auto in hel bosch van do Hermitage (Gondó) tegen ©en boom, welke op een on verlichten wa gen was geladen, is gereden. In den auto bevonden zich mevr. Rondberg, die haai driejarig dochtertje op den schoot hield en naast haar mej. Janssen met een babj van slechts enkele maanden. Het driejarig dochtertje werd op slag gedood, de andere inzittenden werden licht gewond. District bij Bellinzcna ontruimd. De Monte Arbine wordt gevaarlijk. Uit Genèvo wordt gemeld, dvt de Zwit- sorsche autoriteiten de ontruiming door de bevolking van oen zona nabij Bellinzona ii het kanton Tessino hebben gelast. De ver schuiving van den 1670 M. hoogen berg Arbino, die reeds sinds 1888 plaats vinden, heeft thans zulk een tempo aangenomen, •dat de deskundigen voor een ramp vree- zen Typhus-epidemie bij Marienbad. Te Tepl bij Marienbad is een typhus- epidemie uitgebroken, die een zoo grooten omvang heeft aangenomen, dat d' tiënten naar de ziekenhuizen van Tcwhat en Karlsbad moesten wordei^ vervoerd, omdat te Tepl opneming ia gcisoleerd» afdeelingen niet meer mogelijk is. Groote juweelendiefstal in België. Voor 120.000 gulden eestolen De Belgische politie heeft aan de Engel- sche verzocht haar tc helpen hij de opspo ring van een handigen dief, die. naar eet de vermoedt, een Londenaar is en die een da- de me in het Royal Palace Hotel te Ostend- ia voor 120.000 gulden juweelen onIslol( heeft. De dief moet als een kat in de kamer Ee van de vrouwelijke gast geklommen zijn. en eerst den hond der dame en daarna de me zelf in haar slaap hebben bedwelmd, waarna hij gemakkelijk werk had De dame heet Martha Wolf en is afkom- ej stig uit Weenen In de kamer, grenzend aan de hare. had een Engelschman vertoefd, in wiens hand koffer een kamermeisje een zwart roas r0 ker had gezien Deze Engelschman wordt nu van dei diefstal verdacht en opgespoord Qmkooping in Nieuw-York. Corruptie bij den Gezondheidsdienst Onlangs is hij de City Council val0, Nieuw-York een rapport ingediend, waai uit blijkt, dat gedurende de laatste 10 jaaiev bijna de geheele staf van den gemeentelij ken gezondheidsdienst tot een corrup lichaam is geworden. Het meest werda e vergunningen om bedorven melk en ander, voedingsmiddelen le verkoopen, verkoel De nieuw benoemde geneeskundige amble naar heeft 45 employés wegens omkooperj ontslagen. Het hlc-ek. dat talrijke gezond beidsinspecteurs op de loonlijst van melk- bedrijven stonden en geregeld salaris onl a ingen. Melkverkoopers hebben verteli dat tenzij dergelijke uitbetalingen gedaai werden, de handel onmogelijk gemaal; P werd door ©indelooze klachten en lastei !?a De „eerlijke" menschen van den dien! ontvingen giften in nature andere la-eg'f1 fooier tot 50 dollar per keer Een typisch geval was het volgende: eei klein-handelaar betaalde 250 dollar een vergunning om melk te verkoopei Later kreeg de inspecteur van een groö D handelaar 5000 dollar om de vergunnin f van den eersten en ook andere klein-hai delaars in te trekken Een der grootó w bronnen van omkooperij was het binnen smokkelen van melk en roem in Nieu* York van districten, die officieel in ban waren. Een der hoofdinspecteurs b« op deze wijze meer dan 100 000 dollffi gekregen. Een andere methode van knoeien het opstellen van valsche rapporten voo het departement van financiën en het eel vragen voor bestrijding en voorkomen vai ziekten. De eene keer was het voor Spaansche griep, een andere keer voor typhus in Europa, een derde keer vod builenpest in een ander deel van dp Va eenigde Staten. In de meeste gevallen b stond de epidemie niet: op deze wijze meer dan 1.000.000 dollar verspild eenige verontschuldiging, welke de reebtt voor de inspecteurs kon aanvoeren, w het lage salaris, dat ontoereikend heetl om de menschen hoven groote verleidin te stellen! „Ned. Tijdschr. v. Geneesk. Moord uit deernis. V r ij spraak van een man, diezij kind doodt. In Frankrijk is het den laatsten tijd - paar keeren voorgekomen, dat iemand, i één zijner naasten uit deernis doodde, het „niet schuldig" van de jury door rechter wend vrijgesproken. In Engc-la! .a< is Zaterdag een soortgelijk vonnis gev« i® in een zaak, die groote berbering hw n gewekt. Een zekere Albert Davies, eon 28-jaf werfarbeider, te Rock Ferry, had in J' het stervensproces van zijn tuberculofl driejarig dochtertje, dat aan een hopeb'1 bk longontsteking leed, verhaast door haai" bat een badkuip te verdrinken. Voor lie! A* senhof van Chester, waar deze triesü k zaak Zaterdag werd berecht, bleek. fcj Davies een leven van groote ellendo ere gehad. Hij had vijf jonge kinderen, onderhoud hem de grootste zorg baatte terwijl zijn vrouw, die tuberculeus en bedlegerig was, bij de geboorte van Git

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4