TWEEDE MOEDER. TWEEOE BLAD „DE LEIDSCHE COURAMT" R3AAMDAG 24 OCTOBER IjMEiLSM. STAATSBEG ROOTING. et beleid van de regeering. [hans is verschenen hot voorloopig ver- der Tweede Kamer over het lioofd- ilJer Staatsbegrooting 1928 (Algemee- gesehouwingen). Een parlementair Kabinet gewenscht. alle waardeering voor don arbeid van •schillende leden van het tegenwoordige bine!) werd vrij algemeen betreurd, dat j optreden van een parlementair kabinet ^eeds niet mogelijk schijnt. In het zonder werd gewezen" op do verzwakte sitio van de volksvertegenwoordiging. In hiermede werd herinnerd aan do nding van het kabinet ten aanzien van ten vorigen jare aangenomen motie van Kamerleden Suring, Bulten en J. ter an en aan verschillende onaannemelijk- in liet afgeloopen pa-rlemen- To jaar door sommige ministers uitge- Betreurd wordt dc houding van a xttinister van Onderwijs, die in zijn [«oord op schriftelijke vragen van den er Albarda reeds bij voorbaat elk amen- afwees, dat strekken zou om de voor het zevende leerjaar i Januari in plaats van met 1 Juli '-X werking te doen treden. Wat blijft zoo vroeg men, op deze wijze van het meen ovreleg tusschen regeering en Sta- i-Geaoraal over? Salarisverhooging? word op gewezen, dat er over de ja- 19251927 een overschot van waar- lijnlijk 150 millioen gtilden zal zijn. Hier- is door de extra belasting op de ambte- roa voor 30 millioen en door de nood- besta-a®de in verhooging van heffingen voor ten minste 35 llioen, bijgedragen. Do regeering heeft dat deze maatregelen door over- icht werden afgedwongen. De onafwijsbare consequentio achtte ia derhalve, dat, nu die maatregelen niet ronnijdelijk blijken te zijn geweest en ie ambtenaren, kleine luyden en groo- gezilrnen onnoodig deze offers zijn op legt!, de eerste gedadxto moet zijn de- L „misgreep" zooveel mogelijk te ver asten. regeering wijst echter, zoo zegt men, j gedachte aan dit herstel af. om nu den bezitters van grooto in de gelegenheid te schenken voor b vermogen te verwerven, stelt zij voor I inkomstenbelasting met 20 pet. te ver ten. Deze politiek meenden vele leden te moeten veroordeelen. De belastingverlaging. Ladcron kwamen tegen deze beschou wen op. Tegen de voorgestelde belas- verlaging tiadden echter verscheidene en bezwaar. In de eerste plaats wensch- het beschikbare overschot te ge iten voor verbetering van de salariee- van de ambtenaren en voor sociale en Inrcele doeleinden, maar daarnevens den zij bezwaar tegen de wijze, waar verlaging volgens het voorstel der eering zou worden toegepast. Verlaging ikomstenbelasting is naar de mee- dezer leden niet het middel om het nomisch leven tot nieuwen bloei te bren- de werkgelegenheid, te verruimen, dien einde dient men hier het bedrijfs- in te hulp te komen, en®wel door ver ing of opheffing van andere belastingen, wees men op de zakelijke bedrijfsbe- iflg, de hooge accijnzen op gedistilleerd de personeele belasting, de ze en registratierechten, de forensen-be- ing, enz. kor anderen werd er op gewezen dat 't «tel der regeering aan de arbeiders, ne boeren en kleine burgers nog lang verlichting van beteekenis brengt, er aanbeveling zen verdienen, werd ge il, een belangrijke verhooging van den «k voor noodzakelijk levensonderhoud fan den kinderaftrek. •eer andere leden meenden, dat waar overschot ontstaan is uit te veel gekc- belasting het nu toch billijk is, dat dit ■schot in de eerste plaats voor belas- verlaging besteed wordt. Ook de voor tdie wijze van belastingverlaging keur- leden goed. Deze verlaging is lui. een direct en een indirect belang voor de arbeidersklasse. Enkele leden drongen aan op een cou ponbelasting. Sommigen toonden zich onvoldaan over hetgeen in de millioenennota over het vraagstuk van de f*in a n c ie e 1 e ver houding tusschen Rijk en ge meenten is gezegd. Bescherming der industrie. Do mededeeling in de Troonrede, dat een aanvulling van de wetgevirg wordt voorbereid, ten einde onder allo omstan digheden de mogelijkheid van het afslui ten van handelsverdragen te behouden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorde ren, was den meesten leden niet duidelijk. Men hoopte spoedig volledig van de be doelingen der regeering op de hoogte te werden gebracht. Met betrekking tot de Maastrichtsche nijverheid verklaarden sommige leden geen bezwaar te hebben, dat van Rijkswege bijvoorbeeld door het verstrekken ven cre- dicten steun werd verleend voor de mo- detniseering van de industriën, inddeü de oorzaak der huidige moeilijkheden te zoe ken mocht zijn in technische cn organisato risch achterlijkheid dor ondernemingen. Valuta-dumping. Vrij algemeen was men van oordeel dat de zoogenaamde valuta-dumping thans voorbij is. TTcrscheidene leden zagen voor Neder land echter een groot gevaar in dumping door internationale kartels- en concerns, die hier te lande hun producten afleveren Legen lagere prijzen dan in het land, waar zij worden vervaardigd. Deze leden dron gen aan op steun voor de Nederlandsche industri- tegen die machtige concerns en vroegen om een opgave van artikelen van Nederlandschen oorsprong, die in heb bij zonder daarvan te lijden hebben. Andere leden klaagden over hot gebrek aan een goed uitgewerkt stelsel bij de wel- vaartspoJitiek en de werkverruiming. De verhouding tot België. Met betrekking tot de verhouding tot België werd het vertrouwen uitgesproken, dat het onderzoek naar do grondslagen van oen met België te sluiten traetaat en de onderhandelingen daarover niet zouden worden beschouwd als een zaak van den minister van Buitenlandscho Zaken alleen, maar van het geheele kabinet. Oud-gepensiormeerden. Van verschillende zijden werd aange drongen op een regeling, waardoor zou kannen worden voorzien in den nood van vele oud-gepensionneerden. De toestand in Maasland. Met leedwezen had men uit de pers verl nomen, dat in het door den watersnood getroffen lanu van Maas en Waal nog vijf tig gezinnen dakloos den winter tegemoet gaan, hoewel zij een f 100.000 te helpen zouden zijn. Gevraagd werd, of dit juist is en, zoo ja, of de Regecring dan door Icrachtig ingrij pen wil voorkomen, dat ondanks de hulp vaardigheid van het Nederlandsche volk uit deze natuurramp een zoo beschamende toestand overblijft. Vragen van Kamerleden. De inenting tegen pokken. Op do schriftelijke vragen van mevrouw de VriesBruins betreffende stopzetting van de aflevering van neuro-vaccine en be noeming cener commissie van deskundi gen ter zake van de keuzo van do dan te gebruiken entstof heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgen de geantwoord: De ondergeteekende heeft 18 dezer be slist, dat de dermo-vaccino weder zal wor den verstrekt.' De verstrekking van de neu ro-vaccine is niet stopgezet in verband met de verdere bestudeering van het vraag stuk. dat zich heeft voorgedaan. Voorshands staat naast de nouro-vac cine alleen de dermo-vaccine ter beeokik- king. Zoowol de vaccine en de vaccinatie als de verschijnselen van encephalitis, po- liomyeletis en andore, die daarmede moch ten samenhangen, zullen wetenschappelijk worden bestudeerd door een commissie, die de voorzitter van den Gezondheids raad op verzoek van den ondergeteekende heeft ingesteld. Die commissie bestaat uit: dr. Josephus Jitta, voorzitter; prof. dr. H. Aldorshoff to Utrecht; dr. v. Bouwdijk Bastiaanse, te '6-Gravenhagedr. P. Bijl, te Utrecht; dr. Fraenkel, te Utrecht; prof. dr. Gorter, to Leiden; prof. dr. v. Loghean, te Amsterdam; dr. Terburgh, te 's-Graven- liago en dr. Vitringa, te Amsterdam. Hte ligt voor de hand, dat verdere maat regelen, met betrekking tot de Verstrek king van vaccine niet worden getroffen dan na advies van deze commissie, die 22 de zer haar werkzaamheden aanvangt. De bestrijding van huuropdrijving te Amsterdam. Een gemeentel ij k advie s-b ureau ingesteld. Na twee lange zittingen heeft de ge meenteraad van Amsterdam aargeno men het draeadvies van B. en W. op hot voorstel-Do Miranda. Dit voorstel bedoelt do huurders te beschermen tegen onrede lijke huuropdrijving. Daarvoor zal aan den Gemeentelijken. Woningdienst een bureau ingericht worden, waar dergelijke huurders met raad en daad zullen worden ter zijde gestaan. Bij abnormale huurverhooging zal door dit bureau mot de voningverhuurders onderhandeld worden. In bijzondere geval len zuilen dergelijke huurders de voorkeur hebben voor de beschikbare gemeente-wo ningen in een voor den huurder bereikba ren prijs. In den loop van het debat deelde de wethouder mede, dat hij niet gelooft aan oen algemeene buitengewone huuropdrij ving, want er zijn bij hem eenige verzoe ken van woningbouw-vereenigingen inge komen om huurverlaging. Deze verzoeken zijn doorgezonden aan de Regeering. De winkelslultink op 1 November e.k. De Hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, gevestigd to Utrecht en den Nodorl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" te Amsterdam, doen een gezamenlijk beroep op H.H. Winke liers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken, overeenkomstig den wenscli hunner Kerkelijke Overheid, op Dinsdag 1 November, den Feestdag van Allerheiligen, welke als Zondag te vieren is, te sluiten en de niet-Katholioke Winkeliers om het Katholieke personeel dien dag in de gele genheid te stellen hun plicht te kunnen na komen en dien dag ais Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Rooms ene mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „niet extra" te be steden aan het doen van inkoopen, maar, zooals het K tholielren betaamt, in het ge heel geen inkoopen te doen. Waar de R. K. Winkeliers het offer we ten te brengen, om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hrrn geloofsgenoot-en ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval ia, wanneer zo dien dag de gesloten zaken voorbijgaan, en de geopendo winkels in gaan om hun inkoopen te doen. LflMB. EM TlHPJfKOUVl Bloembollen. De uitvoercijfers over September. Deze zijn zeer moedgevend. Het totaal aantal K.G. bereikt het recordcijfer van 20 millioen K.G. Augustus gaf 12 mililoen K.G. en daarvóór werd in dit jaar nog bij na 2 millioen K.G geëxporteerd, zoodat dc uitvoer op 1 October het voor 3 kwartalen ongekend hooge quantum van ruim 34 mil lioen K.G. bereikte. Dit was het totaal jaar cijfer van 1926 op enkele duizenden kilo's na. Het quantum dat in de laatste drie maanden nog uitgevoerd wordt, zal dus het totaal aanmerkelijk meer doen worden dan in 1926. We wagen ons niet aan voorspel lingen als wij het quantum voor de laatste drie maanden van dit jaar stellen op 4 millioen K.G. (het quantum van het laatste kwartaal 1926), zoodat de export 1927 die van 1926, toen de 33 millioen K.G. werd overschreden, met bijna 5 millioen K.G. zal overschrijden. Dit is bijzonder verheugend en gelukkig, al zijn de prijzen lager van een groot deel der uitgevoerde bollen. De gemiddelde waarde bedraagt 1. per K.G en is dus het bedrag slechts ruim 35 millioen gulden; dus voor ruim 5 mil lioen K.G. méér tot 1 October, slechts de zelfde statistiekwaarde als in 1926. Men Aveet dat de norm. verlaagd is, juist om dat de prijzen lager waren en zoo is ook uit het bedrag van de waarde de econo mische toestand op te maken. Het cijfer dor Avaardo zal volgens de zelfde berekening als bij de hoeveelheid over 1927 niet hooger komen dan in 1926, toen de waarde van 33 millioen K.G. vermeld Averd op 39 millioen gulden (1925 31 mil lioen voor 4-1 millioen gulden). Maar dat wil toch zeggen dat dank zij de stijging van het K.G. cijfer, de opbrengst van den export slalionnair blijft hij 1926. Amerika is wat het quantum betreft vrijwel slalionnair gebleven, hoewel de Avaarde met een millioen gulden is gedaald Engeland geeft over September oen aan zienlijke stijging in hoeveelheid to zien, te meer opmerkelijk, daar de Augustuscijfera van 1926 en 1927 geen noemensAvaard ver schil aangaven. Er is dus 3 millioen K.G. meer geëxporteerd in de afgeloopen maand dan in de overeenkomende maand van 1926 cn deze voorsprong zal Engeland be houden, wanneer de cijfers over het laat ste kAvarlaal gelijk blijven aan vorige ja ren. Dan komt Engeland mot 3 millioen K.G. méér uit de bus, daar nu reeds het jaartotaal van 1926 is bereikt. Het waar decijfer voor Engeland is echter zeer veel gedaald. Was er verleden jaar nog con doorsneeprijs van 1 20, thans is bet nog minder dan 0.90. Minder hyacin then en meer Darwinlulpen? Naar Duitschland is do export nog te veel in vollen gang om conclusies te trek ken. Als het zoo doorgaat als in Augustus en September, zal het quantum dat naar Duitschland gaat en <lat in 1925 en 1926 stationair bleef, dit jaar wel 1 millioen K.G. hooger zijn. Scandinavië zal in totaal wel niet veel hooger komen dan vorig jaar. Polen nam dit jaar een voor dit land aanzienlijk quantum meer. Minimumloonen in den landbouw. Een studiecommissie zal worden benoemd. In een algemeene vergadering van het Kon. Nocl. Landbouwcomité heeft ir. B. Gerritzen, rijkslandbouwconsulent te Lon den, een inleiding gehouden ovor de mini mumloonen in den landbo-uw in Engeland. Spr. zeide, dat de arbeiders den loon- raad van 1917 terug willen hebben; de landbouwers willen geen minimumloonen zonder prijsvaststelling en bescherming. De voorzitter deelde na de rode mee, dat in de eerstvolgende vergadering dor eerste afdecling een commissie zal worden aange wezen, die het vraagstuk der minimumloo nen in studie zal nemen. Haar rapport zal aan de aangesloten organisaties worden toegezonden. Invoer van aardappelen in Zwitserland. Het extra recht afgeschaft. De directie van don Landbouw de eb me de, dat blijkens bericht van Hr. Ms. Ge zant te Bern het sinds 30 September j.l. bij invoer van aardappelen in Zwitserland ge- he\-eo tijdelijk extra invoerrecht van fr. .50 per 100 K.G. mot ingang van Zater dag is afgeschaft. LUCHTVAART. DE VLUCHT VAN DE POSTDUIF- Te Karachi geland. Heden naar Bender Abhas. Luit. Koppen seinde d.d. 23 dezer uit Karachi aan het Haagsche Aneta-kantoor: Hedenmorgen zijn wij te Allahabad opge stegen en na een tocht van 10 uur te Ka rachi gedaald. Wij hadden een goede reis en de landing geschiedde vlot. Morgen ver trekken wij naar Bender Abbas. De reis van Bangkok naar Karachi. Nadat luitenant Koppen Vrijdagmorgen te Bangkok Avas opgestegen, landde hij vlot na een tocht van circa 10 uur te Calcutta. Zaterdagmorgen steeg hij opnieuw op en bereikte na bijna 5 uur vliegen Allahabad. De reis was mooi UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 25 Oei Hilversum, 1050 M. 12.Politieher. 12.352.Lunchmuziek door het Tria- nontrio. H. Sjouwerman, viool, J. do Jong, cello, H. Ryf, piano. 3.4.ANRO-kuipcursus door Mevr. do Leeuw van Rees. 5.30 Concert door het ANRO-orkest. J. v. Duuren- bariton. 0156.45 Landhouwpraatje door don heer Ir. S. Smeding, over: Dc landbouw kundige beteekenis der doorlegging van do Zuiderzee. 7.157.45 Engelsche los. 6.45 Voortzetting van het Concert. 7.45 Politieher. 8.109.Lezing door Mevr. Jo v. AmmersKüller, over: De verhouding lus schen ouders en kindoren in de literatuur (2e der serie lezingen over letterkunde georg. o. ausp. van do „Bijkenkorf', door Herman do Man. 9.Aansluiting van de Plantage Schouwburg te Amsterdam, alwaar opge voerd wordt de revue „Hallo Balavia"! 10.3012.Gramofoomnu.",:ek. (10.30 11.Operette 11.11.30 Revellers. Jack Smith e.d. 11.3012.Dansmuziek) N. 0. V. Huizen 1840 M. (n a 8 u. 1950 M.) "12.301.30 Lunchmuziek door hot Trio Winkels o.l.v. P. Luslenhouwcr. 6.157.Esperanto door den lieer P. Heilker. 7.7.30 Instituut Schoevers. 8.11.R.-K Omroep. Mej. D. Ho gers, alt. T. Andriessen, viool. Duhbelman- nenkwartet St. Caecilia, o.l.v. P Brüll. SI. Vitus zangkoor o.l.v. -E. Andriessen, St.- Clcmens-zangkoor 0.1.v. H. Meddens. O.L. Vrouwenzangkoor o.l.v. P. Brüll. 1. Ope ningsrede door Mr. P. Rcymcr, burge meester van Ililversum. Sluitingswoord door Pastoor Aveskamp. Davent-ry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet CorelÜ Win- deatts band en solisten. 2.50 Muziekles. 3.35 Fransche les. 4.05 Muziek. 4.20 Orkest concert. 5.20 Lezing: „Cranford" en „Wives and Daughters" 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., wcerber., nieuws. 7.05 Daventrykwartet 7 20 Lezing: How a revue is made. 7.35 Pianosonaten van Hyadn 7.45 Lezing: Single theads of ceaseless change. 8.05 „Songs for my little ones" (van Punch). 8.20 Lezing: Some literary travellers. 9.20 Weerbcr., nieuws. 9.35 Muziekbespreking. 10.Victor Olof sextet. F Holding sopraan, 10.50—12.20 Dansmuziek. R a d i o-P aria 1750 M. 12.50 Orkeslconcert. 5.055.55 Radio-trio. 8.5010.50 Concert. Operafraginenten. Orkest koor en solisten. Langenborg, 469 M. Munster, 242 M.. Dortmund, 283 M. 12.301.50 Orkeslconcert. 4.505.50 Vesperconcert. 7.30 „Das Konzert", klucht in 3 acton van H. Bahr. 9.40 Sluiten. Königswusterhausen 1250 M. 11207.05 Lezingen cn lessen 7.4510.50 „Samson", oratorium van Hiindel. Jaques Urlus a's Samson. Hamburg 395 M 3.35 Concert. 5.20 Concert. 9.5011.10 Actueele causerie. Daorno dansmuziek in hot Alsterpavillon. Brussel 509 M 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Convert. Orkest en solisten FEUBLLET03I. har het Fransch, v. H. GREVILLE wel kwam onverwa-c-hfcs; met zijn ge- 6 behendigheid had. hij eenige uren bonnen die hij nu aan zijn zuster Hij vond Yvelina veranderd. hittering van haar fijn gelaat d® jongeling niet ontgaan. 'Wat is er gebeurd? vroeg hij zijn zus- glimlaclrend. Heb je soms een mooi ca- gekregen of ben je geslaagd in iets ie na aan 't hart ligt? Je ziet er zoo tofantelijk uit! Dat kan wei! zei Yvelina en zij be- hartelijk to lachen. En zij dacht aan irinen Valcourt. I kleurde echter zoo hevig dat Karei wat meerm'n zus is ge- veranderd. i bet hem echter den tijd niet een n'eu- *®&val te ondernemen. vader thuis op 't kasteel les l'ig- jjoeg zij. Neen moeder Odilia alleen. fader 'borgen. je alleen gekomen? Alet Piet. Morgenochtend gaat bij terug. Br ^ist zij niet te vragen; zij ging 6 piano, speelde eenige maten van arSeh van Chopin en hield dan plots voelde namelijk dat ze te gotd de ea dat haar vingers de geVc^iens van haar hart konden verraden, want zo wist dat Karei niets zou ontgaan. Eenige oogenblikken bleef zij op do pianokruk zitten en stond dan eensklaps op. Vastbe sloten gi*g zij naar haar broer toe, zag hem in de oogen en zei: Als jij zou willen tromven, zou vader zich daar tegen kanten? Jij of ik? vroeg het joDgrnensch ter wijl hij haar bij de handen nam. Zij weer stond een weinig maar liet zich toch naar de canapé trekken waar hij naast haar ging zitten. Enfin, hernam zij, niet zonder verle genheid, laten we veronderstellen dot jij trouwen wiltdat kan tooh gebeuren niet waar? Ik ben op de militairo school en reken op 't oogenblik niet meemaar als de tijd van een huwelijk gekomen is. wel dan zal vader daar natuurlijk niet op tegen heb ban. Ook niet alsals het meisje arm is? vToeg Yvelina met een zekeren trots over haar strategie. O is hij arm? dacht Karei en hij moest wel lachen om do list van zijn zuster. Hardop zei hij: Ik geloof niet dat armoede voor mij een beletsel is. Voor jou? hernam het meisje onge rust. Ja ik bedoel voor een man. Voor een atouw is dat zeker iets an ders? Karei wist niet wat daarop te antwoor den. Zijn philosophic wa3 nog niet erg ont wikkeld en hij was niet bij machte uit te drukken wat hij preeies voelde. Ik weet het nietzei hij eindelijk aarzelend. Vader is goed, billijk Hier brak hij den zin af. De herinnering aan Richards strengheid had voor den zoon wel niets bitters meer, maar was toch niet geheelen al uitgewisoht in zijn gevoelige ziel. Als ik in verlegenheid zat of geen raad wist zou ik wel weten wat ik deed, ik ging onmiddellijk met m'n moeilijkheid naar moeder Odilia. Yvelina trok voolbeteekenend haar on derlip op. Wat had zij met Odilia te ma ken? En waarom kwam Karei haar als een dwaas zoo'n voorstel doen, zoo'n raad ge ven? Ik weet het, vervolgde het jong- menschje kent haar nietdat is jammer, anders zou je zeker van haar hou denzij houdt zooveel van jou! Yvelina sprong verrast op cn keek haar broer recht in de oogen. Houdt zij veel van mij? Ja zus, zij houdt van jouen dat zonder jouw sympathie te hebben, zij denkt aan jou, en lijdt om je onverschilligheid Waarom zou ze mij liefhebben? vroeg Yvelina, die weer op haar eerste argument terug kwam. Karei had reeds eenige ondervinding op gedaan en dat stelde hem in staat dingen en mensehen juist te beoordcelen. Zij houdt van jou, was zijn bescheid, omdat zij veel van vader houdt. Ach Yve lina je weet niet wat het is werkelijk lief te hebben. Zij sloeg de oogen neer, uit vrees dat hij daarin zou lezen. Zoo lief te hebben dat men zijn ziel te eten geeft en te voelen dat de gram schap of vreugde van het beminde voor werp je somber of blij maakt, zoodat men rijk is wanneer die liefde beantwoord wordt, zoodat men zich ellendig, ongeluk- Idg acht wanneer je gevoelens worden mis kend. Heb je daar ondervinding van? vroeg het meisje verrast. Ja. Yroeger, toen ik nog oen kind was. had ik mijn vador zoo lief,en nu En nu Nu, houdt ik zooveel van moeder Odi lia, dio ik allea verschuldigd hen! Yvelina week een stap terug. Zij voelde, zich ©enigszins gekwetst door zijn geest drift; haar eenzijdige, bekrompen opvoe ding veroorloofde haar niet zich te ver plaatsen in den geest van haar broer. Alles? ben je haar alles verschuldigd? herhaalde zij ironiek, dat is niet weinig. Als je aan die vreemde vrouw alles ver schuldigd bent, wat blijft er dan voor je eigenlijke moeder over ,die je het leven gegeven heeft? Karei was diep ernstig geworden en met oen zekere plechtigheid die iets gewijds had, nam hij de- hand van zijn zuster. Yvelina, aan onze moeder heb ik vooreerst het loven te danken en ik zal haar nooit vergeten, wat jij er ook van moogb denken, maar aan moeder Odilia heb ik eveneens het leven te danken! Het leven Zij keek hem aan zonder te begrijpen wat hij zei. Ben je dam mijn ziekte vergeten? Wie zou mij zoo good verzorgd kunnen hebben als moeder Odilia? En je Avoet, 't ging daar op 't randje af; zonder haar zou je nu geen broer hebben die Kaïel heet. En danja je moest eigenlijk alles weten, want ik goloof dat je aan den vooravond van ernstige moeilijkheden staat. Je moet de vrouw kennen die jo steeds veracht hebt, jo moet weten wat zij voor mij ge daan heeft. Met de geestdrift en teedcrheul vau zijn jeugd verhaalde Karei nu van zijn examen en van alle cunstandigliodor die het voor af gingen en volgden. Hij gaf zijn indruk ken van toen weer, zxmder zo te overdrij ven, zonder ook zijn vader te beschuldi gen. In die oogenblikken van verwar-ing, verblinding en doffe wanhoop had hij naar den revolver gegrepen.... maar do angstig bezorgde. liefdevolle Odilia zocht hem, volgde hem en ontrukte het heillooze wa pen uit zijn handen.... Yvelïna's oogen stonden vol tronen en weldra stroomden deze ovo rliaar wangen. Haar handon hielden de poLscu vc aar broer vaet in een zenuwachtig-tcedere om knelling. Toen Karei er bij voegdo dot het schot af was gegaan en de lco-gel het bu reau had getroffen, kon zij zich niet langer meer bedwingen, maar viel snikkend om zijn hals. En dat heb je mij nooit verleid! lis pelde zij door haar tranen heen. Ik had dus al la-jig geen broer meor kunnen heb ben! En toen jij zoo wajihopig leed, vrug ik even dwaas, vroolijk en onverschillig als altijd. Hij bracht haar tot kalmte ou. zij ging weer rustig naast hem zitten. Waarom hol» je mij dat nooit verte Vit hm Lalde Yvelina aad&t rij haar txocta afgewiacht had.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3