HOLLANDSCH'ZWITSERSCHE LOCARA jg BEREID VOLGENS i REEPEN ONZE NIEUWSTE METHGGÈ INGEZONDEN MEDEDEELING merkwaardig vlak, wat ook alweer in verband zit met de Oostersche ziel, die in vroeger ecuwen met Moorseho invloeden is geënt. Wij denken hierbij o.a. aan het feit, dat de Koran geen afbeeldingen van levende wezens maar uitsluitend vlakor namenten toelaat van allerlei vooral ge ometrische figuren. De Mesquita weet somtijds een diervorm bijna geheel te transponeeren tot een vlakornament, waar in men nog de hoofdlijnen van een dier vorm herkent, terwijl de weinige details roset- of andere constructies zijn gewor den (houtsnede van een uil). Perspectief werking is uit deze Oostersche visie uitge sloten. Ook in de plaatsing van do kleuren denken we geheel aan vlakversiering zon der dieptewerking. Verrassend schoon en zuiver is al dadelijk „Cactus'' en vlak in groene linten gehouden met een enkele ge- styleerde roodo bloemen. Even voornaam is „Ginkatak. Sierlijk slingert zich die mat- groene tak over het geelbruine fond. Er is in al zijn kleurtegenstollingen iets fijn- voornaams. Nooit wordt hij schel en op dringerig. Zoo ook niet in zijn „visioenaire verbeeldingen", wonderlijke caricaturen, heel geestig, waarin het cerebraal-phan- tastische overheerscht, maar toch ook met een element van fijne gevoeligheid. Maria Viola schreef indertijd in het „Handelsblad'': „Mesquita behoort niet tot degenen die styleeren uit geestelijke ar- meode, het is de volheid van zijn visie, de rijkdom van zijn verbeelding, die hij tot een edele eenheid bindt''. Met dit oordeel nemen wo de vrijheid accoord te gaan. Er is fijnheid en forsch- heid, sterkhoid en evenwichtigheid in zijn werk. Er is een logisch-constructisch© kracht in, die méér doet denken aan het muzikale, een soberheid die voortkomt uit een streng beheerschte wil. De „edele eenheid" van zijn kunnen geeft o.i blijk van zijn Semietische opvat ting, deze gepaard aan Moorsche invloeden, het aristocratische van-vroegere-Portugce- eche invloeden,en de toch ook weer niet te miskennen nuchtere werkelijkheidszin van de Hollandsche volksaard. Over 't geheel een zeer belangrijke ten toonstelling van edel werk, dat ons een heel bijzondere persoonlijkheid openbaart, Binnenkort zal bij den eigenaar van „De Rietvink" den heer J. A. A. M. van Es verschijnen een prachtwerk handelend over den kunstenaar, bevattend 27 zeer mooi uitgevoerde reproducties en 2 origineele houtsneden. Wij zagen het werk in aanleg en kunnen belangstellenden aanraden er kennis mee te maken. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Onder een vallende dorschmachine geraakt Een landbouwer gedood. Gisterenmorgen gebeurde zij Gramsber- gen een ernstig ongeluk. Bij het verplaat sen van een dorschmachine viel deze plot seling om. De landbouwer H. Tabbert ge raakte er onder. Toen men den ongelukki ge met vereende krachten bevrijd had, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Slachtoffers van het snelverkeer. Jongetje overreden. Het zoontje van den heer Mast te Gro ningen, is door een passeerenden auto aan den Peizerweg overreden en in hoogst ern- stigen toestand naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Een meisje overreden. Bij het uitgaan van een fabriek te En schedé, kwamen gisterenmiddag in de Mo lenstraat twee fabrieksmeisjes, op de fiets gezeten, met elkaar in botsing. Zij kwamen te vallen juist toen een auto passeerde. Een der meisjes, de 14-jarige V. uit Glanerhrug kreeg den auto over zich heen. Met een schedelbreuk en op verschil]eniie andere plaatsen gewond, werd zij naar het zieken huis vervoerd. Haar toestand is zeer zorg wekkend. Door een motorrijder aangereden. Dinsdagavond is op het Jaagpad te Rijswijk een ongeluk gebeurd. De 16-jari- ge B. S.. wonende in de Prins Hendrik straat te Voorburg, kwam per rijwiel uit de bloemisterij van B. aan het Jaagpad en draaide, zonder zich te overtuigen of de weg vrij was on zonder een signaal te ge ven, linksom den weg op. Op dat oogen- blik werd hij door den heer D. J. v. W., wonende alhier, die op zijn motorrijwiel uit Delft kwam, aangereden met het ge volg, dat de jongen tegen den grond sloeg. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het R. K. Ziekenhuis te 's-Gxavenha- ge vervoerd. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat den heer v. W. geen schuld treft. De beide rijwielen werden slechts weinig beschadigd. Het aangereden jongmensch had een «rnstige schedelbreuk bekomen. Hij bracht weliswaar een rustigon nacht door, doch zijn toestand blijft hoogst ernstig. Auto over den kop geslagen. Gisterenavond is een Fordauto van do familie Visschers uit Dordrecht, welke op weg wa6 naar SKedrecht en waarin vier personen waren gezeten, te Papendrecht van den Merwededijk gereden, en bijna in ile rivier terechtgekomen. De auto sloeg tweemaal over den kop. Ze is zwaar be schadigd. De bejaarde weduwe Nederlof, kreeg en zenuwtoeval, Mevr. Visser ernsti ge wonden aan hoofd en beenen. Genees kundige hulp was spoedig tor plaatse. De txaa&ak- fh--onbekend Een autobus op het trottoir. Dinsdagmorgen heeft, naar „Eindho- vens' Dagblad" meldt, op de Hoogstraat te Gestel een autobusongeluk plaats gehad. In genoemde straat stond ter hoogte van een café een groontenkar bespannen met een paard, op welke kar een knaapje zat. Op dat uur passeerde oen losse stoom machine van de tram, die in de richting Eindhoven reed en de stoomtram had op geduwd. Op datzelfde oogenblik kwam een autobus uit Gestel aanrijden. De autobus- chauffeur waagde het tusschen de groen- tenkar en de tram door te rijden. Deze doorgang was blijkbaar te nauw mot het gevolg, dat de groentenkar werd aange reden en de autobus-chauffeur het mees terschap over het stuur kwijt raakte. Dien tengevolge reed de autobus over het trot toir tegen een woning aan, waarbij de muur en een deur aanmerkelijk werden beschadigd. Door den sohok van den bus tegen de groentenkar werd het knaapje van de kar geslingerd en kwam ongelukkiger wijze onder den bus terecht, zoodat het verschillende verwondingen opliep en ge neeskundige hulp weTd ingeroepen. De jongen werd naar de ouderlijke woning vervoerd. De passagiers van den autobus alsook de chauffeur kwamen met den schrik vrij Niettemin wekte dit ongeval nogal wat consternatie onder de passagiers, groo- tendeels marktkoopvrouwen met eierman- den, waarvan do inhoud natuurlijk zeer tegen den zin der boerinnen grootendeels werd gekneusd. De autobus bleek van vOTen nagenoeg geheel in elkaar gedrukt te zijn; het vehi kel, dat volgens het blad al lang een voor wereldlijk aanzien had gekregep, werd door de politie in beslag genomen en op de binnenplaats der oude marechaussee-ka zerne gebracht. Verdronken. Het 1%-jarig zoontje van den café houder A. v. d. H. te Maartensdijk is in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Het docdelijk ongeluk te Utrecht. De persoon, die als vermeld gisteren op den Gatharijnesingel te Utrecht door de tram werd overreden en gedood, is geble ken te zijn de heer v. d. S. nit Baarn. Deze 68-jarige man, die lijdende was aan doof heid en daardoor vermoedelijk het bellen van den wagenbestuurder niet heeft ge hoord, heeft, toen de tram vlak achter hem was, plotseling de trambaan willen oversteken. De bestuurder der tram heeft nog op alle mogelijke wijze geremd, doch de tram was Teeds te dicht hij. Door een balk getroffen. Gisterenmiddag heeft een 18-jarig boot werker, wonende in de Kleine Kattenbur gerstraat, te Amsterdam, die werkzaam was in het s.s. „Johan de Witt", een ijze ren balk op het hoofd gekregen. Aanvan kelijk zag men den toestand niet zeer ern stig in. De patiënt is naar zijn woning ge bracht. Dr. Brouwer achtte overbrenging naar het Binnen Gasthuis noodzakelijk. De jongeman is daar koTt na aankomst over leden. Onder een eg geraakt. Uit Leeuwarden wordt aan de „Tel." ge meld: Toen het 8-jarig zoontje van den landbouwer J. B. te Minnertsga zich achter den wagen, staande op een eg, liet mee slepen over het land, gingen de paarden plotseling in draf over, waardoor de knaap viel en onder de eg geraakte. De jongen werd een tiental meters meegesleurd en ernstig gewond opgenomen. De ijzeren pen nen hadden in bekken en dijbeen diepe wonden veroorzaakt. Van een redder, die zelf gered moest worden. Op de Veenkade te 's-Gravenhage viel Dinsdagmiddag een juffrouw in het drab bige water. Door hevig spartelen en hulp geschreeuw gaf zij het belangstellend pu bliek te kennen, dat zij niet kon zwemmen en dat zij er prijs op zou stellen uit het ijskoude nat gehaald te worden. Moedig drong een 24-jarige jongeman door de kij kers heen, roepende: „Waar is zij?" „Daar, riep het publiek, redt haar!" En zonder zich een oogenblik te beden ken was de jonge held met een formida- helen sprong in het groene water verdwe nen. Een oogenblik later verscheen zijn hoofd weer boven den waterspiegel, doch inplaats dat hij naar de in nood verkee- rende juffrouw zwom, begon ook hij om hulp te roepen. In allerijl werd nu de be kende stok, welke aan iedere brug is ge monteerd, gerequireerd en met vereende krachten werd eerst de juffrouw op het droge getrokken en daarna haar redder. Hef spoorwegongeluk bij Rijswijk. Het onderzoek der commissie Van der Vegt. De fcommissic van onderzoek inzake het spoorwegongeval te Rijswijk (de commis sieVan der Vegt) heeft haar werkzaam heden bereids aangevangen. Gisteren heeft deze commissie het reglementaire onder zoek, dat na ieder spoorwegongeval plaats heeft, gehouden, terwijl zij voorts bezig is met de samenstelling van een lijst van na men van personen, die binnenkort, wan neer het openbare onderzoek aanvangt, zul len moeten worden gehoord. Li den loop dezer week zal worden be slist, wanneer dat openbare onderzoek zal worden gehouden. Verkeersstoring RotterdamDen Haag. Gisterenmorgen omstreeks 5 uur heeft op den electrischen spoorweg Rotterdam Den Haag van de Z. H. E. S. M. een ver keersstoring plaats gehad. Naar wij ver nemen, was dit het gevolg van het defect raken van een motorrijtuig op de lijn ten hoogte van het station Laan van Nieuw- Oost-Indië te Den Haag. Het defect was niet van ernstigen aaivi en de verkeers stremming was na een kwartier weer op geheven. Gedurende dien tijd werden rei zigers, die aan het station-Hofplein te Rot terdam een kaartje vroegen, verwezen naar het station D. P. De levend-verbrande auto-rijder. Twee arrestaties. Gistermorgen zijn te Zwolle op last der justitie aangehouden mejuffrouw J. de GrootGroen en A. ten Koppel, chauffeur laatstgenoemde was chauffeur bij tien scheepsbevrachter H. J. de Groot, die. zoo als destijds gemeld, m den nacht van 11 September tusschen Wije en Olst in zijn auto levend verbrandde. De brand ont stond, doordat Ten Koppel op een eenza me plaats benzine bijvulde en deze benzi ne door het aansteken van een cigaret door De Groot naar Ten Koppel ver klaart in brand vloog. De vrouw van De Groot wandelde, toen dit geschiedde, op eenigen afstand. Inbrekers aangehouden. Reeds eenige dagen was het aan de po litie te Vorden bekend, dat zich eenige be ruchte inbrekers uit Amsterdam naar den Gelderschen Achterhoek hadden begeven, met de bedoeling natuurlijk, om een onge- wenscht bezoek te brengen aan de een of andere hoterfabriek, boerenleenbank, een station of iets dergelijks. Overal in de omgeving van Vorden surveilleerde daar om de rijks- en gemeentepolitie en liet is haar 's nachts mogen gelukken op den straatweg bij Kasteel „de Wiersse" drie personen aan te houden, die zich per fiets in de richting Ruurlo begaven. Al spoedig bleek, dat de aanhouding belangrijk was en dat men hier met inbrekers van beroep te doen had. De mannen werden gesom meerd, onder politiegeleide weer naar Ruurlo te gaan en onderweg daarheen trachtte een der drie, door de bosschen te ontsnappen. Bij de worsteling, die daarbij ontstond en waarbij de politie met de re volver in de hand de verdachten in be dwang moest houden, bleek, dat men zich had willen ontdoen van een tasch met in- hrekerswerktuigen, terwijl later op die plaats nog een groote browning, die blijk baar was weggeworpen, werd gevonden. Bij het nader onderzoek te Ruurlo wer den in hun bezit gevonden de nieuwste in brekerswerktuigen, terwijl tevens bleek, dat deze mannen pas een lange gevangenis straf wegens inbraak achter den rug had den. Den volgenden dag werden ze op transport gesteld naar Zutphen, waar ze echter na verhoor weer op vrije voeten wer den gesteld Oplichters aangehouden. Te Tilburg, zoo meldt het „D. v. N.-Br. bestond reeds geruimen tijd een firma, die er haar werk van maakte, diverse hande laren in den lande voor belangrijke som men te dupeeTen. Firmanten waren H. J-, C N. en A. A. M. L. Zij maakten er hun werk van hij bonafide handelaren in het land groote bestellingen te doen en deze na levering niet te betalen. Reeds zeer vele handelaren in het land zijn op deze wijze voor belangrijke bedragen beetgenomen. De politie stond er betrekkelijk machteloos tegenover, doch den laatsten tijd heeft zij zooveel bezwarend feitenmateriaal weten te verzamelen, dat zij besloot tot het in stellen van een strafvervolging over te gaan. Op verzoek van de Tilburgsche poli tie zijn zij thans te Breda gearresteerd en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Zakkenrollerij. In ons nummer van Zaterdag is gemeld, dat, mede dank zij de oplettendheid van een 15-jarigen loopjongen, het de Rotter- damsche politie is gelukt den Pool M. Gl. aan te houden, die op de Vischmarkt te Rotterdam, van dien jongen een bankbil jet van 1000 had gerold, welk biljet de jongen had geind voor de firma G. en Go. Bij zijn pogingen den dief te achtervol gen is de jongen in zijn bewegingen be lemmerd. vermoedelijk door een paar hand langers van M. Gl. De politie heeft nu Dinsdag aangehou den den 19-jarigen Pool Gr., die daar den laatsten tijd leefde onder den naam van M. Heintz. Ooggetuigen hebben hem her kend, als te zijn een van de mannen, die den loopjongen destijds hebben tegenge houden. M. Gl. was reeds in het huis van bewa ring-opgesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent deze aanhouding van Gr. valt nog het volgende te melden. Graumann, de 19-jarige arrestant ver toefde reeds geruimen tijd in Rottendam, vigileerde op de Blaak en den Coolsingel en trachtte daar zijn slag te slaan. De politie had hem reeds lang in de gaten, doch het mocht haar niet gelukken den man op heeterdaad te betrappen. Dinsdag liep hij weer op de Blaak op een verdachte wijze en werd, daar men hem gedurende eenige dagen uit het oog was verloren door een rechercheur aange houden. Op het Hoofdbureau is do man aan een streng verhoor onderworpen, waardoor, mede met behulp van vingeraf drukken is komen vast te staan, dat hij onder een valschen naam leefde. De val- scho naam behoort n.b. toe aan een even eens zeer berucht individu, dat echter Oos tenrijker is. Op den Pool werden regu's van aange- teekende stukken naar Warschau gevon den, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat hij het gestolen geld steeds naar het „hoofdbureau" van de bende aldaar op zond. Voorts bleek hij op het station D. P. te De Missie-Custodie van het H. Land. door E. VAN KROONENBURG O. F. M. V. Nu de dubbele taak der Oustodio vol doende is omschreven, mogen nog wel eenige dingen bespraken worden die door onkunde en gebrekkige voorlichting stof leveren tot kritiek. Uit de gegevens, die voorafgaan, is liet zonder meer al duidelijk, del. er groote naïveteit noodig is om verwonderd te staan, dat in 7 eeuwen Palestina nog op geen stukken na bekeerd is, terwijl het be wondering moet afdwingen, dat er na zoo lange verdrukking nog zulke flinke pa rochies en betrekkelijk veel Katholieken zijn. Dat kunnen we dus voorbijgaan. Maar daar zijn andere dingen, die volgens som migen de Custctdie in het H. Land moest doen, en toch bestaan er de beste redenen, waarom zij het niet doet en het ook niet moet doen. Als een vreemdeling op zijn reis in Pa lestina een mooie kolonie dor Israëlieten ziet, dan komt heel gemakkelijk de vraag op: Zouden de Katholieken dat ook niet kunnen? Die vraag neemt soms nog een anderen vorm aanWaarom brengt de Custodie ook niet aooiets tot stand? Nu kan de vrager terecht komen bij iemand, die ter plaatse den weg weet, maar geen flauw begrip van het economisch vraagstuk heeft, en hij zal tot antwoord krijgen: Zeker kunnen ze dat, als ze maar willen. Of als de vraag in den tweeden vorm gesteld weid, wordt met genoegen de Custodie in gebreke bevonden, 't Heet heel voornaam en diepzinnig: Dat zal be paald te modern zijn. Wanneer de toerist echter zooals Kees Meekel bij een Oosterling met die vraag aankomt, kan hij er op rekenen, dat kolo nisatie van dat soort met alle warmte wordt bepleit, terwijl de vriendelijke pleit bezorger zich met alle liefde als zaakwaar nemer aanbeveelt om alles in orde te bron gen, als hem de noodige duizenden ter be schikking worden gesteld. Wat te denken van kolonisatie? Ook Dr. Kuijper heeft zich die vraag gesteld en de Joodsche kolonisatie van nabij bekeken en alles zelf onderzocht en zijn bevindin gen als altijd zakelijk weergegeven. Hij vermeldt oa. hoe de Alliance Israelite bij Jaffa 6000 morgen land aankocht (zooals ieder inziet gaat het bij zoo'n onderneming niet met duizenden maar met tonnen en millioenen) en hoe liet in de tachtiger ja ren tot werkelijke kolonisatie kwam. Maar hij laat cr op volgen: „Jammer slechts, dat dit eerste bedrijf tragisch afliep." Daar was echter een redder in den nood. Baron v. Rotschild stelde groote sommen ter be schikking en stichtte door zijn agenten een zeker aantal kolonies. Daarnaast kwamen weer andere op, ge heel onafhankelijk. Maar. vervolgt Dr. Kuijper, ook hün geld raakte op en de zaak vlotte niet. Toch kwam ook hier weer redding van de Jewish Colonisation Asso ciation met Baron v. Hirsch aan het hoofd. Dr. Kuijper noteert het resultaat. Een 20 kolonies met ongeveer 5000 menschen groot en klein samen. „De kolonisatie is er hoofdzakelijk omgezet in een zeker aan tal agrarische en industrieele ondernemin gen", die voor export werken." Daar blijven echter schaduwkanten. „Telkens dreigt misoogst. Er is gebrek aan goede irriga tie." „Do modelhoeve (bij Sedchera) is grootscheeps ingericht en is voorzien alle machines, maar de Jewish Col. As heeft uit financieel©, oorzaken van de ver. dere stichting van kolonies afgezien en denkt er aan om ook deze (haar eenige) modelhoeve op te geven." Hierdoor krijgen we eenig idee van bezwaren die zich voordoen, ook waar ws reldfeanken de onderneming steunen. Daaj is nog iet€ anders. Met land te koopen en dat aan Christenen ter bebouwing te g* ven is men er niet. Wie weet, hoe licht vaardig ze dikwijls met hun moeitevol ver kregen bezat omspringen, begrijpt wat ei te wachten is, als ze 't land present kre gen. Een geval ter verduidelij king. Daar wa« in Egypte kort voor den groot-en oorloj een heel© uitgestrektheid grond dooil drooglegging ter beschikking van de reged ring gekomen. Op voorstel van Lord Kit] chener werd besloten den grond in perced len onder kleine landbounwers te verdes len. Maar de Lord kende het volk en daar om werd in wetsbepaling vastgelegd dal de eigendom onvervreemdbaar zou zijn et op land noch oogst hypotheek kon word ei genomen. Zulke maatregelen met wettelij ke sanctie kan zoo maar niet iedereei treffen. Al stolden bankmagnaten de missie tol kolonisatie in staat, dan was dat nog nie gewenscht. Want wie het Oosten eei beetje kent, verstaat het dilemmahet geló verliezen of zijn christenen. En toch, het klinkt na het voorgaand paradoxaal, is er van katholieken kan wel viermaal met kolonisatie begonnen ei dat op de eenig mogelijke manier, occ Europeanen, Duitschers en Italianen. Wiare die onderneming geslaagd, dai had dat een centrum kunnen worden vou geleidelijke aansluitng van de inlandsch christenen, al zouden dezen nog niet zo ineens een betere methode hebben o vergt nomen en nog minder ter wille van de co» peratie van hun eigen stukje land vei huisd zijn. Maar drie ondernemingen mis lukten. Van de Italiaansche bij Teil-Hui weet ik alleen, dat ze met moeite op d been bleef. Of ze nog bestaat zou ik nii kunnen zeggen. Bij al die grauwe theorie dient niet vei geten, dat het getal der Latijnen in hei Palestina maar 18000 bedraagt, waardoa grootsche plannen op economisch gebiei eer aan megalomanie dan aan een prakti schen opzet doen denken. Nog twee punten, die koloniseerea^ idealisten over het hoofd zien. 't Is laöiï of liever onmogelijk menschen uit de stij als landbouwers naar het platte land tl krijgen. Ook handwerk trekt maar mati| als er kans is door handel of met weinj moeite aan den kost te komen. Die kwal is op pla-at-ser van druk vreemdelingenvei keer het ergst. Daar wordt de arbeidi schuwheid soms ergerlijk. Ten tweede heeft niet pas in den laai sten tijd, maar bijna drie eeuwen terug <1 Custodie in Bethlehem een nieuwen ta van industrie ingevoerd en gesteund naa het bewerken van paarlemoer. De Katbil lieken aldaar vonden en vinden daarii nog een bestaan zooals door kolonisau niet kon verzekerd worden. Dus een pracll tiige oplossing met blijvend resultaat. Rotterdam een koffer hebben staan, welke een aantal voortreffelijke costumes en an dere dure kleedingstukken bevatte. Bij Hollenkamp op de Hoogstraat had G. bo vendien dure avondkleeding besteld, ken nelijk met de bedoeling zich met behulp daarvan in goede milieus te begeven. Hij reisde dikwijls van Amsterdam naar Rot terdam en Brussel. Zijn aanhouding zal vermoedelijk door gevangenneming ge volgd kunnen worden, daar hij herkend is als handlanger van den eersten arrestant. Deze eerste nog jeugdige internationale zakkenroller heeft te Berlijn reeds een ge vangenisstraf van 10 maanden ondergaan wegens zakkenrollerij. Hij hield te Rotter dam verblijf in een pension aan de Baan Inbraak. Zondagavond of in den nacht van Zon dag op Maandag is ingebroken -in de Ge reformeerde kerk aan de Koedieflaan te Heemstede. Een paar offerbussen waren opengebroken, terwijl ook een gesloten kast was geforceerd. Door uitbranden van het slot van tde buitendeur heeft men zich toegang verschaft. Er wordt slechts een klein bedrag uit de offerbussen vermist. Met duistere machten op vertrouwelijken voet. Een fabrieksarbeider te Nicuwei-Amstel werkte samen met iemand die beweerde met duistere machten op vertrouwelijken voet te staan. Het gevolg van dezen huiten- gewonen omgang was dat de desbetreffen de persoon een z.g. „kwade hand" had, welke bij de minste aanraking ongelukken veroorzaakte. De fabrieksarbeider werd door den duivelskunstenaar hij het oor ge trokken en onmiddellijk zwol dit vol gens den betrokkene op, een kneep in den neus en dit lichaamsdeel werd gelijk vormig aan- een volrijpe biet, een druk op het hoofd en er ontstond eene verzwering in de hersenen. Teneinde raad liep de geplaagde arbei der naar een „helderziende" juffrouw aan den Amsteldijk te Amsterdam. Deze ont dekte onmiddellijk de hooze geesten; het was alleen aan het sterk gestel van het slachtoffer te danken dat nog niet meer onheilen over hem waren gekomen. O. a. had de man- sigaren van zijn belager aan gepakt, wat volgens de juffrouw ai i tanden en kiezen had kunnen kosten, i iecept gaf zij, bij het spreken met d man, op een meter afstand te blijven een koffieboon in den mond te nemen. Vi moedelijk heeft het slachtoffer zich ni aan het recept gehouden, want hij he zich Dinsdag onder behandeling van e specialist moeten stellen. Tegen den di velskunstenaar kan echter niets meer w den ondernomen, deze is nlplot ling doodgebleven. „Hbli De verzekeringsmaatschappij en de helderziende. Het „Haagsche Volk" vertelt: Men b innert zich, dat zekere G„ gewezen bean te bij het gemengd bedrijf der Ha-agst Tramwegmaatschappij, eenige weken gt den een bedrag van 15.000 verloren he onder omstandigheden, die bij de tram rectie en de justitie het vermoeden dei postvatten, dat G. dit geld zou heb! ïerduisterd. Een nauwkeurig onder® wees uit, dat deze verdenking niet door aan het licht gekomen feiten gedekt we G. kwam dus in vrijheid, doch verloor i betrekking op grond van ongeschiktheii Het gemengd bedrijf ondervond door! gebeurde geen schade, daar het hiertef verzekerd was bij een bekende ma schappij hier ter stede. Deze nu achtte bli baar het onderzoek van politie en jusl niet betrouwbaar genoeg. De directie bood G. te haren kantore in de Anna P lownastraat en daar ontmoette hij hem vreemde personen, „particuliere chercheurs", die hem verzochten mee gaan naar een helderziende in de Goro Jolestraat. G. willigde dit verzoek in en helderziende „besliep" de kwestie. 1 eersten keer was dc zaak hem blijkb niet duidelijk en hij verzocht het dri 's middags terug te komen. Ten tw« male „sliep" de heer L. en hij gaf toen verzekering dat G. het geld inderdaad' loren had. De verzekeringsmaatschsl had dus een strop. Tegen de waterleiding. Te Oosthuizen (N.-H.) zijn iwee i® leden o.w. een wethouder geverbaliSl omdat zij weigeren hun woningen a®1 waterleiding aan te sluiten, rv~' verplicht is.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4