INGEZONDEN (NE0EGEEUNG bet algemeen te duur is «it gepaard moet gaan met zorgen en la&tcn voor do be trokkenen en voor den Staat met onmoge lijke en onbereikbare controle. Om nu to beoordeelen in hoeverre de op brengst van een gewichtsbelasting van 30 ct. p. p. met een aanvullende banderollebe- lasting van 16 pOt-. alleen voor cigarotten, gelijk blijft met de accijns opbrengst van thans, laat ik hieronder volgen de bereke ning volgens de cijfers ontleend aan het verslag der Commissie. 1926. Waarde aan tabak voor sigaren f 19.360.000 Waarde aan tabak voor tabak f 9.727.500 Wa arde voor tabak voor cigoret- ten f 6.213.000 accijns inbegrepen. !Apbronget kleinhandelprijs si garen f 78.178.000 Opbrengst kleinhandelprijs ta bak f 31.110.000 Opbrengst Meinhandolprije ci garette n f 39.676.000 Kgr. aan tabak voor sigaren 9.655.000 Kgr. aan tabak voor tabak 12.970.000 Kgr. aan tabak voor sigaretten 2.899.875 10 pet. opbrengst accijns voor sigaren f 7.817.800 15 pet. opbrengst accijns voor tabak f 4.666.500 25 pet. opbrengst accijns voor cigaretten f 9.919.000 Opbrengst gewichtebelasting bij 30 ct. per pond: Aan tabak voor sigaren f 5.793.000 Aan tabak voor rooktabak f 7.782.000 Aan taljak voor cigaretten f 1.732.925 f 15.308.925 15 pet-, bandorolle cigaretten f 5.851.400 8. Betreffende exploitatie nood slacht plaats. 9. Verlaging gasprijs, 10. Ruiling van grond, 11. Verlenging termijn onbe woonbaarverklaring, 12. Behandeling be grooting dienst 1928, 13. Besluiten compta biliteit, 14. Ontheffingen schoolgeld. DE RIJNSTREEK Totaal f21.160.325 Opbrengst vergunningen thans f 300.000 f 21.460.3" Ten slotte wil ik er op wijzen, dat cij fers alleen onvoldoende kunnen zijn om over een gewichtsbelas ting in zijn geheel te oordeelen, wijl er nog vraagstukken, on der meer over te verleenen crediet en en trepot, opgelost moeten worden. Daarom kan het raadzaam zijn, den mi nister van Financiën te verzoeken aan de Commissie een nieuwe opdracht te geven om ook de mogel aeid van een gewichts belas ting te onderzoeken en daarover ver slag uit te brengen. Dit rapport kan dan betrekkelijk spoedig verschijnen, wijl alle gegeven uit het thans verschenen rapport bruikbaar zijn ook voor dit onderzoek. JUIT DE OW6EV1MB HILLEG0M. Zusterhuis „Theresia". Het zusterhuis der St. Joseph-parochie nadert zijD vol tooiing. Het wordt vóór 1 Nov. officieel in gebruik genomen. We komen op dit mooie gebouw nog nader terug. Het raadsel opgelost. Voor enkele da gen berichtten wij do merkwaardige vondst van een schildpad in den Weerla- nerpoldor. Thans zijn we er achter geko men, hoe dit dier daar gekomen is. Ruim tweo jaar geloden het was de tweede helft van Augustus 1925 gaf de heer S. alhier eon schildpad ter verzorging aan J. de G. aan de Pastoorslaan, daar de eige naar S. met vacantie ging. De schildpad stelde blijkbaar zijn vrijheid boven alles, wist althans te ontsnappen en verdween in een sloot. Toen nu het bericht van den gevangen schildpad gelezen werd, was het raadsel opgelost. Thans is de eigenaar weer in het bezit van de schildpad. Duivensport. Aan het Nat. concours voor duiven vanaf Harwich, afstand 257.8 K.M. werd door 964 duiven deelgenomen. De Zwaluw alhier behaalde daarbij 2 prij zen n.l. de heer S. Warmerdam met duif H. 1.2643685 en gebrs. Zwaneveld met H. N. B. 27, 6604. Voorzeker een mooi succes! Geboren: z. v. M. de Gierde Jong. z. v. J. van OudshoornHuisman. d. v. J. H. LousPalm. z. v. J. D. Reijne- veldOp 't Land. z. v. A. H. Berkhout Rijndors. Getrouwd: N. Assendelft en A. Rij- fers. J. J. Rusman en M. G. Jonkman. W. J. van Aalst en J. A. Van der Hoogt Overleden: J. van Stein m. 84 jaar. N00RDWIJKERH0UT. Geboren: Anna Maria Theresia, d. van H. Langeveld on M. A. Nieuwendijk. Maartje, d. van A. van der Tang en B. Passchior. Hendrika Catharina, d. van P. J. Gcerlings en M. van der Voort. Cornelia Johannes, z. van P. W. van Duin en A. C. Zonneveld. Ondertrouwd: J. H. Christiaanse 35 j. en P. M. A. Peters 25 j. P. J. Arts 25 j. en W. P. Bakker 23 j. Overleden: M. van Moorsel 77 j., wede. van W. Heemkerk. C. van der Harg 53 j., eohtge. van J. J. Vreeburg. S. van dor Zwet 78 j., ongeil. H. P. Lan geveld 68 j. te Warmond. ST0MPWIJK. Geboren: Martimis Petrus, z. van M. H. van Marrewijk en W. C. Sclirader. G ohuwd: W. J. Groenewegen en A. O. M. Beukers. Overleden: H. Bouliuijs m. 47 j. VEUR. Geboren: Maria Cornelia, cL van A. JT. van Oosten en A. M. 0. van Bohcemen. Leonardus Oomclis Aaloysius. z. van M. B. Ruitenman en O. M. Tetteroo. Ma ria Catharina EiLsa, d. van Q. J. Bloijs en 'A. 0. Janzen. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Do raad dezer Ge meente vergadert op Donderdag, 20 Oc tober, dos namiddags 8 uur. Agenda: 1. ühg. stukken, 2. Uitloting geldlcening, 3. Voorstel inwilliging verzoek R. K. Kerk bestuur ex art. 72 der L. O.-wet 1920, 4. Af wijking verzoek vereen. Moodersohapszorg, 5. Subsidie Landstorm, 6. Introkking ver ordening op de persoonlijke diensten, 7. y««t»teHin(g .verordening noodslaohtplaa te KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. De uitkeeringen aan de bijzondere scholen. De kosten der bestra- tingswerken. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond te 7 Yx uur. Voorzitter is de Burge meester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering met gebed, worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat B. en W. naar aanleiding van oen bij de behandeling der begrooting voor 1928 gemaakte opmerking, besloten hebben naar den financieelen toe stand van don gepensioneerden, die een bijslag van 30 pek uit de gemeentekas ontvangen, een onderzoek in te stellen en van den uitslag daarvan zal het afhangen of zij den Raad een voorstel tot vermin dering van dien bijslag doen. De stukkon en mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de uitkeering der ver gooding, bedoeld bij art. 101 der I. O.-wet 1920, over 1923 en 1924 aan het bestuur der Ned. Herv. school. De voorz. zegt, dat ge- ble! :i is, dat de cijfers door den heer van Egmond in de vorige vergadering ver strekt niet juist zijn. Ze betreffen boven dien het jaar 1922, hetwelk buiten bespre king is. Spr. zegt, dat er in de wet spra ke is van een voorschot, hetwelk in het looponde jaar wordt toegekend, van een vergoeding, welke wordt vastgesteld na vaststelling van de gemeenterekening en van de driejaarlijksehe afrekening. Thans is de vergoeding in behandeling; hierme de is gewacht, omdat er een verschil was met het Schoolbestuur over de administra tiekosten. bruggeld e.d. Spr. stelt voor met de driejaarlijlcsche verrekening over 1922, 1923 en 1924 nog te wachten, totdat over de vergoeding de definitieve beslissing ge vallen is. De mogelijkheid bestaat n.l. dat het Schoolbestuur van 's Raads besluit in beroep gaat. De driejaarlijksche verreke ning dient alleen om de vergoeding te ver minderen tot de werkelijke uitgaven voor de school of m.a.w. als de uitgaven der school hooger zijn, is de gemeente niet tot bijbetaling gehouden. Het voorstel om aan liet bestuur der Ned. Herv. school met den Bijbel toe te kennen over 1923 f 1599.03 en over 1924 f 2111.34wordt hierna z. h. st. aange nomen. Aan de orde komen thans eenige ont- werp-wijzigingen der begrooting voor 1927, welke o.a. verband houden met de uitge voerde bestratings werken De voorz. zegt, dat volgens gemaakte berekening onge veer f 1200 meer moest worden uitgegeven; hiervoor zal echter niet opnieuw moeten worden geleend, daar er nog te beschikken valt over een 2-tal batige saldi van vori ge dienstjaren op den kapitaaldienst. De meerdere kosten zijn, deels een gevolg van de verbreeding en verharding van den weg bij Paanderen, deels door het gebruik van Waalsteen voor de gaten. De heer Lie verse zegt, dat de klinkers afkomstig van de goot zeer goed gebezigd hadden kunnen worden voor verbetering van de straat bij de Herv. kerk. De voorz. zegt, dat dit zeker gebeurd zou zijn, indien men alles ha<l kunnen voor zien. Doch als men ongeveer een millioen steenen noodig heeft, kan men niet pre cies alles berekenen en oorspronkelijk dacht men dat oude klinkers uit de goot te kunnen ebruiken voor het voetpad. Later bleken deze laatst nog goed te zijn. De ontwerpen worden vervolgens z. h. st. vastgesteld. De voorz. zegt, dat B. en W. nog aan de agenda willen toevoegen een voorstel tot heffing van 60 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Tot nu toe wor den 40 opcenten geheven. De wet kent ten gevolge van een wijziging in 1926 aange bracht, welke 1 Januari a.s. van kracht wordt, een verlaging van belasting toe, aan alle aangeslagenen, doch voornamelijk aan de lagere perceelen met een geringe huurwaarde. Dientengevolge gaat de op brengst der opcenten ook aakken, doch de gemeente kan dit niet lijden. Het zal waarschijnlijk f600 verschillen. Juiste ge gevens verkrijgt men eerst in Maart a.s. Vermoedelijk zullen 60 opcenten noodig zijn, doch misschien kan worden volstaan met 55. B. en W. willen voorloopig voor een proefjaar 60 opcenten heffen. De heer Lieverse meent dat aldus de ver kregen voordeelen worden weggenomen; de voorz. toont evenwel aan dat het voor deel, verkregen door det wetswijziging, blijft bestaan. Eenige leden meenen een proef te moe ten nemen met 55 opcenten. De voorz. maakt daartegen geen be zwaar. Z. h. st. wordt aldus besloten. Rondvraag. De heer Oppclaar vraagt of de wegzakkingen der rioleering worden ■weggenomen. Do voorz. zegt, dat dit vóór de uitbetaling van den onderlioudstermijn zal geschieden. De heer Lieverse vraagt of het woest rij den van motorvoertuigen niot kan worden tegengegaan, bijv. door het uitbreiden van de bebouwde kom. De voorz. zal gaarne streng doen toezien op het te snel rijden. Wat de bebouwde kom betreft, merkt spr. op, dat Ged. Staten verzocht hebben do bebouwde kom aan te geven als nu het geval is. God. Staten hebben krachtens de nieuwe Motor- en Rijwielwet de bevoegd heid zelf do gronzen aan te geven en zij 6taan op het standpunt dat open gedeelten er niet onder vallen. Do heer Lieveise vraagt of er bij v. d. Berg in den Hondsdijk een lantaarn kan geplaatst worden. De voorz. zegt, dat do Raad de verlichting wildo inkrimpen; het zal dus moeilijk gaan er lantaarns bij te plaatsen. Spr. zal deze vraag met hoeren [wethouders onder de oogen zien. De heer de Jong verzocht er op te let- opuo[[iqosJOA u-ba uodfid-iooAj-u op uonoxp 3j°o "l"FP ^poiqJOA. StnnopJonoAOiiqod OQ •qpaoM qqoxqoso3 qoni qBB.rj&jooA op Tup nee; daken te worden herstelt. De voetstraat heeft thans veel van het water te lijden. Do voorz. merkt op, dat het verbod van schrobben, tenzij het vriest, zeer moeilijk is. Spr. wil ook deze zaak bezien. De af voerbuizen mogen in 't geheel niot op de voetstraat uitJoopen, doch in een riolee ring. Spr. heeft hierover een rapport doen uitbrengen, waaruit bleek dat doorvoering van het verbod voor vele eigenaars groote kosten meebrengt. De vergadering wordt hierna gesloten. WOERDEN. GEMEENTERAAD. De samenstelling der werk'oo- zencommissie. De kermis op nieuw ingevoerd. Een nieuwe Christelijke school. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag. Voor deze vergadering be stond van de zijde van het publiek een buitengewone belangstelling, zoodat een nog niet gezien aantal toeschouwers aan wezig was. Wie er echter op gerekend heeft om ,te zien hoe de vroede vaderen elkander in de haren zouden vliegen of ten minste scherpe debatten te hooren zou krijgen is bedrogen uitgekomen. De kermiskwestie werd in de volmaak- ste kalmte behandeld en bijna direct in stemming gebracht. Over de ontslagaan vrage van den heer Baas, kreeg men nog minder te hooren. Voor de behandeling van dit punt der agenda werd de openbare zitting geschorst, en werd na heropening zonder eenige opmerking het ontslag toegestaan met ingang van 1 Nov. '27. De voorz., de heer H. G. van Kempen, opent op de gebruikelijke wijze. Alle leden waren aanwezig. De heer Kalsbeek wenscht in verband met een door hem gebezig de uitdrukking op een vraag jan den heer de Kruif betreffende de wethoudersverkie zing een kleine aanvulling in de notu len te zien opgenomen, en wel, dat de be ginselen van G.-H. en V B., en ander zijds ook die van G.-H. en A.-R. niet ver uit elkaar loopen, terwijl die van R.-K. en G.-H ver van elkaar staan. De grenzen tusschen C.-H. en A.-R. konden dus niet zoo scherp worden aangegeven. Bij de ingekomen stukken was een schrijven, waarin verzocht werd om terug betaling van de door deze gemeente gehe ven vermakelijkheidsbelasting gedurende de hier gehouden landdagen Waar intusschen de termijn voor re clame is verstreken, kan hieraan geen ge volg worden gegeven. Wel achten B. en W. het gewenscht, de betreffende bepaling te verduidelijken, zoodat in het vervolg van dergelijke godsdienstige bijeenkom sten geen belasting zal worden geheven. De Ned. Bestuurdershond wensckte in de samenstelling der werkloozencommissie een wijziging aangebracht te zien, in dier voege dat deze commissie zal bestaan uit '7 personen en wel 2 uit het Burgerlijk Arm bestuur. 2 uit het gemeentebestuur en 3 uit de vakbonden. De heer v. d. Pol licht dit schrijven toe, terwijl deze gelegenheid tevens door spr. wordt benut om op te merken, dat de in een vorige zitting gebezigde uitdruk king van klaploopers aan het adres der werkeloozen, geheel misplaatst was. De heer de Wit antwoordt hierop, dat dit niet de werkloozen, doch de sociaal-demo- craten gegolden had. Over het woord klap- looper ontstond tusschen genoemde hee- ren een uitgebreide discussie. Het adres wordt gerenvoyeerd aan B. en W., waar mede de heer Smits zich vereenigd. Afwijzend wordt beschikt over een adres van de fa Groen en Aldenkamp be treffende een radio-centrale. Aan de orde was thans eenige adres sen inzake wederinvoering der kermis. Het college van B. en W. adviseerde den Raad hier afwijzend op te beschik ken. De heer Zon merkt op, dat er in dit college nog een minderheid was, die met dit adres niet accoord ging. Om voor- en tegenstanders der kermis tot elkaar te brengen, had spr. een voor stel. Uit een zakelijk oogpunt beschouwd, wilde spr. aan de najaarsmarkt eenige vermakelijkheden verhinden, om zoodoende ook uit den omtrek veel bezoek te trek ken. Spr. stelt dan voor op die dagen die vermakelijkheden toe te laten die destijds door den A.-R. wethouder Engel waren voorgesteld, en die door iedereen oorhaar ;worden geacht. De heer van Doorn wil het voorstel van B. en W. direct maar in stemming bren gen om zoodoende alle onnutte debatten te vermijden. De vergadering die hiermede accoord ging, verwierp het voorstel van B. cn W. met 76 stemmen, zoodat hier mede de kermis, die gedurende 13 jaren van de baan is geweest, weer is ingevoerd. Voor wederinvoering stemden alle R.-K., n.l. de heeren de Kruif, Smit, Walts en v. d. Bosch, V.-B. Zon en van Dijk en de S.D.A.P.'er v. d. Pol. Tegen, de G.-H., A.-R. en de afgevaardig de van gemeentebelang van Doorn. Een voorstel van den heer Zon, om de kermis te houden van Woensdag tot en met Donderdag werd met algemeene stem men aangenomen. Eveneens werd aangenomen een voor stel van den heer van der Pol om gedu rende de kermisdagen het tapverbod in te voeren. Op de marktdagen zal dit verbod, zulks op voorstel van den heer v. d. Bosch, niet gelden en wel tot des namiddags 4 uur. Door den heer Zon zal toezicht worden gehouden, op alles, wat er op de kermis komt en eventueele rommel verwijderd houden. De verbouw der Wdlhekninaschool, welke in de vorige zitting werd aange houden, werd thans wederom in behande ling genomen. Na uitvoerige berekeningen was de financieele commissie tot de con clusie gekomen, dat het in dit geval voor- deeliger was een nieuwe Ghr. School te houwen. Het oude gebouw zou dan van het schoolbestuur voor een bedrag van ƒ10.000 kunnen worden overgenomen. De nieuwe school zou geplaatst kunnen worden op gemeentegrond achter den watertoren. Met algemeene stemmen verklaarde de Raad zich in principe bereid, tot den bouw van een nieuwe school over te gaan. Tot den aanleg van electrisch licht en het doortrekken van een steenen muur op de speelplaats der R.-K. Jongens school werd eveneens toestemming ver leend. De kosten worden geschat op 990. Ook de noodslachtplaats in de Achter straat zal volgens do eischen der wet in orde worden gebracht, raming is hiervoor 800.— Wegens de groote kosten, hieraan ver bonden, zal de bestrating der Oudel.weg niet worden uitgevoerd. Getracht zal worden door het weghalen van hoornen, in dezen weg verbetering te brengen. Een sloot tegenover No. 45 op dezelfde weg, zal daar deze niet volgens de politie verordening wordt onderhouden wor den gedempt. Met het voorstel, om over te gaan tot het houden van een aanbesteding tot dem ping der zundgaten aan den Nieuwendijk, ging de Raad accoord. De kosten worden begroot op 21360. Een aanvrage van G. Burggraaf voor den aankoop van bouwgrond op de Steen- kuilen wordt niet toegestaan, daar dit in strijd is met het vastgestelde bouwplan. In eenzelfde aanvraag van de gebrs. van Es werd toegestemd. Aan de vereeniging Koninginnedag zal thans voor de laatste maal een subsidie van 350 worden ver strekt. Het in de begrooting hiervoor vast gestelde bedrag zal voor het vervolg niet meer worden overschreden. In overleg met de omliggende gemeen ten, zal de vleeschkeuringsdienst worden gereorganiseerd. In verband hiermede wordt tot hoofd van dienst benoemd de heer W. v. Doorn, terwijl als hulpkeur meester wordt aangesteld de heer B. W. Snijders. De onkosten voor het jaar 1928 bedragen 6135,25, waarvan de gemeente Woerden de helft zal hebben te betalen. De hoogere uitgaven voor dezen dienst ad 800 kunnen voldoende uit de opbrengst der keuringsgelden worden gedekt. Den heer G. G. Verkaik zal met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag als keur meester worden verleend, met dank voor de trouwe plichtsbetrachting, waarmede deze al die jaren deze functie heeft ver vuld. Hierna sluiting. NIEUWKOOP. Geboren: Jan, z. van D. Verweij en J. van Peet. Wilhelmus Petrus, z. van W. J. Verhage en C. M. van Houten. Ondertrouwd: J. H. va-n den Bosch 29 j. en J. H. Merkx 22 j. wijsje geven. Dat „bewijsjo" behoeft crediteur niet te houden, doch lean hij i koopen aan een ander. Men noemt zc_ papiertje een „wissel". Wanneer iemaa nu zoo'n wissel in zijn bezit heeft, dj, bijv. pas over 14 dagen betaalbaar wordi en hij heeft direct geld noodig, dan tv hij naar de Nederl. Bank gaan en vragq of die bank de wissel van hem wil over, nemen. Als alles secuur in orde is. hed de bank daar niets op tegen. Doch zij bt taalt dan natuurlijk niet de volle waard uit, doch het aangegeven bedrag vermin derd met een bepaalde rente tot aan dg betaaldatum. De rente nu, welke de bajd bij dergelijke transacties in rokerig brengt, heet het „disconto" en de geheel transactie npeant men „het disconteer® van wissels". De NederL Bank: is natuurlijk niet dj eenige, die zich bezig houdt met het di conteeren van wissels. Ook particulier banken doen dat. Hun rentetarief is he z<g. particulier disconto. Dit houdt na® verband met het officieele disconto van o Ned. Bank, zoodat, wanneei de Ned. BaJ haar disconto verhoogt, het particulier dis conto stijgt. In dat geval wordt het dus voor icmaa die een wissel aanbiedt, duurder om ai geld te komen. De banken berekenen da een hoogere rente. In 't algemeen zq men dan, dat het geld duur wordt. Zoo wordt het bij eenig nadenken dn delijk, dat verhooging of verlaging va het disconto der Ned. Bank een groot invloed heeft op de algemeene geldmarl Een bericht, zooals verleden week we> gepubliceerd, is derhalve een tijding, w* ke zeer belangrijke gevolgen heeft. Gemengde Berichte FINANCIES EN QECONQMIE. HET DISCONTO. Wat is dit eigenlijk? Naar aanleiding van ons bericht de vo rige week, dat de Nederlandsche Bank haar disconto met 1 pet. heeft verhoogd, ontvingen wij een schrijven van een onzer lezers, waarir hij mededeelt, dat hij r niet veel van begrepen heeft. De fout zat nogal fundamenteel, want hij wist niet wat disconto eigenlijk was. Hij had zich tot verschillend^ nor son en gewend om in lichtingen, maar niemand l:on het hem uit leggen. Er zou zelfs een meester in de rechten zijn geweest, die hem niet kon antwoorden op de vraag: „wat is dat, ver hooging van disconto"? Als dat juist zou zijn, adviseeren wij dien meester om zijn college-geld te gaan terugeischen of an ders aan zijn economie-professor te vra gen, of hij zich bij het examen soms niet vergist heeft, toen hij hem liet slagen. Hoe dit ook zij, wij zouden den inzender kunnen verwijzen naar een paar artikel tjes, indertijd in ons blad verschenen over eenige elementaire begrippen omtrent het geldwezen. Wij kunnen nu eenmaal niet bij ieder bericht omtrent gebeurtenissen, waarbij iets te pas komt. wat niet onder het bereik van iedereen ligt, telkens een uitlegging er naast zetten. Vooral niet, wanneer wij er juist eenigen tijd van te voren over hebben geschreven. Ómdat wij evenwel veronderstellen, dat de inzender niet de eenige onder onze lezers is, die nieuwsgierig is naar de beteekenis van die fameuze disconto-verhooging, zullen wij de zaak nog even in 't kort uitleggen. In den handel wordt zeer vaak op cre diet gekocht. Men betaalt niet direct, doch -It een bepaalden datum vast, waarop de ding zal plaats hebben. Op verlangen kaai de debiteur daarvoor een schuldbe- ONGELUKKEN. Ernstig mijn ongeluk. Een arbei der doodgedrukt. Maandagmidag is in de mijn „Laun le Eygelshoven de 40-jarige mijnwed J Smeets uit Nieuwenhagen, tussch een mijnwand en een kolenwagentje kneld geraakt. De man was bijna onmi delijk dood. Hij laat een vrouw en zeT kinderen achter. Ontijdige ontploffing van een patroon. Een luitenant vrij ernstig gewond. Uit Utrecht wordt aan dc „Tel." gemel Gisterenmiddag is op het fort Vosseg een ernstig ongeval gebeurd. Een patro ontplofte, waardoor een luitenant geant. een korporaal en vier soldaten wi den gekwetst. Bij informatie vernamen de volgende bijzonderheden: Naar aanleiding van het feit, dat regiment genietroepen bij het veldleger ingedeeld, bracht de commandant van veldleger, luitenant-generaal Muller M sis een bezoek aan de genietroepen. Nai eenige plechtigheden hadden plaats vonden trokken de troepen naar het I Vossegat. Met de daar gelegerde troepen van| eerste compagnie werden oefeningen houden die door den commandant weri bijgewoond. Bij een oefening met springmiddelen q plofte een zoogenaamde gloeiingspatw door tot heden onbekende oorzaak, dig met het gevolg, dat luitenant De een onderofficier, een korporaal en een manschappen werden gekwetst. Het geval liet zich eerst nogal ernstig aana daar de gewonden vrij hevig bloedden. dat eerste hulp was verleend, werden gekwetsten naar het St. Anthonius zieli huis overgebracht, ter verdere behandel Daarbij bleek dat de verwondingen van ernstigen aard waren. Alleen luitenant De Wit kwam er mi goed af en moest ter verpleging wor opgenomen. Spoorwegongeluk. Twee wagons ontspoord. Gisterennacht te kwart over twee op het stations-emplacement te Hoek Holland van een rangeerenden trein t wagons ontspoord. Het spoor werd i sperd. Daardoor kon de trein voor Bj die gereed stond, niet vertrekken en m een andere trein wonden samengesteld. Geen persoonlijke ongelukken kwaa voor. De materieele schade is niet aanzi lijk. Overeden en gedood. Gisterenmorgen heeft bij de halte D me Aanleg nabij Aalten een doodelijk a ongeval plaats gehad. De ploegbaas Geldersch-Westphaalsche Stoomlram- Kolste uit Breedevoort die daar aan werk was, werd door den uit Licliteiu de komenden auto van den heer 0. Aalten overreden en op slag gedood. De auto, die van den berm is afgen toen de bestuurder nog trachtte uit wijken, werd ineen gedrukt en is dooi politie in beslag genomen. Het slachtoffer laat een vrouw en kinderen achter. Tragisch ongeval. Maandagavond te tien minuten acht is een tot nog toe onbekend ge1, man van een der perrons op het D P. te R'dam gevallen, vlak voor binnenkomenden eleclrischen trein. Z> verminkt werd het lichaam opgenomen dens het vervoer naar het ziekenhuis den Goolsingel is de man overleden. 1 hij geen papieren bij zich had en docj verwondingen nagenoeg onhcrkeul was geworden, is het nog niet gelukt, identiteit vast te stellen. Ernstig auto-ongeluk te Delft. Op den Rotterdamschen Weg ie zijn gisteravond omstreeks 9 uur de en mevr. Perquin uit Delft, die per 11 op weg naar huis waren, aang# door een luxe auto uit Rotterdam heoT Smid, do een voor hem uit rijd' vrachtauto wikle passeeren. Beiden kwamen onder de auto W

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4