WOENSDAG 19 OCTOBER 1927 No. 5698 ge Jaargang i)e ScidócHe Gou/tcwt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. ®ze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, o per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ,aar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- laling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd agsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. r. Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. 3 IIMER BESTAAT BIT TWEE BLADEN- BUITENLAND Volkenbond IN- EN UITVOERCONFERENTIE. Het Nederlandsche standpunt Ook tarief verlaging wenschelijk. 4 iermorgen werd de algemeene be te nving van de conferentie Colijn t- De oud-minister Postkiwia el het Nederlandsche standpunt uiteen. Ie legon met de verklaring, dat het 1- en van den volkenbond om tot de ai [ting van de handelsbelemmeringen de instemming van de Neder- ei jche regeering heeft. Men moet zich r afvragen, of de vrijheid van han- erkeer daadwerkelijk bevorderd wordt al belemmering voor 't handels ver wordt opgeheven, zoodat maatregelen oien worden om te verzekeren, dat opheffen der belemmering ook inder- nultig effect mede brengt. Indien afgeschafte belemmering in een an- i vorm weer zou terug komen, zou eker niet strooken met den geest, die moet zitten, als tot de opheffing van k ai of andere belemmering besloten Nederland, dat geen in- en uitvoer- ïet iden heeft en dus ook niet heeft af es- haffen, kan bij de beoordeeling van lat ahverp-conventie dit gezichtspunt niet df et oog verliezen. Nederland heeft de* en, eid, om, wanneer 't het wenschelijk lie in- en uitvoerverboden in 't leven te )oi m als afweermiddel- tegen maatrege- re- door andere staten genomen. Door al- eming van deze conventie zal dat bij i komen te vervallen, maar dat zal rog (ositie van Nederland verzwakken te lt) ver die landen waar zoo hooge in- ecliten bestaan, dat die een zelfde werking hebben als de cr. Mineer men dus niet erkent, dat het }eJ akelijk is maatregelen tegen de hooge ren te nemen, gelooft de Nederland en regeering niet, dat afschaffing van uitvoer verboden alleen meer vrij- _n het handelsverkeer zal brengen, df nuttig die afschaffing ook moge wezen- Te. üederlandsche regeering acht het dan °:jf gewenscht om in de conventie of tij— de beraadslagingen der conferentie op. nikking te geven aan de overtuiging, de gevolgen van hooge tarieven al aadeelig zijn als het bestaan van on- Iige in- en onder omstandigheden, serverboden. medewerking van de Nederlandsche ering aan het tot stand komen van pijl inventie zal dus in hooge mate hier- I afhangen, of aan haar wensch, om de l°%len van hooge tarieven te erkennen, r de conferentie gevolg zal worden ,i iven of niet. '(|- te Nederlandsche delegatie doet ten ''Mus een dringend beroep op de con- ie en geeft daarbij met nadruk den h te kennen, dat de hooge tarieven egen verlaging ondergaan. «e verklaring van den-heer Posthuma- lg duidelijk deed blijken dat Nederland saren zal makenmede te werken tot 3ru lot stand komen der conventié voor ifschaffing van in- en uitvoerverboden UIU lesprekingen, tenzij de conferentie den »tigen wil toont tot algemeene tariefs- M laging, maakte zichtbaar sterken in- op de aanwezigen. Rede van Wibaut. egen den Franscben gedelegeerde j-jp ruys betoogde gisteren de Nederland- (1' 0 gedelegeerde Wibaut, dat men geen jjVfl «bil moet maken tuschen nationale Ij, internationale economie, oorts zegt Wibaut nauwelijks te geloo- aan de mogelijkheid van wereldvrede, 0I de naties er niet in slagen haar econo- e cbe conflicten op te lossen op oen wijze, ijü, Jbij de nationale belangen bij do in- „„jationale worden achtergesteld. Als bij opstellen der conventie deze gedachte de overhand heeft, zou de conferentie ernstige en onherstelbare fout maken. Duitschland De rijksschoolweL Hotdebatindenrijkedag. pj h drie uur is gisteren de Duitsche ^ag, onder voorzitterschap van Loebe, bet eerst na de vacantie weer bijeen- for: ^9. vasstelling van de stelde voor eerst de sociaal-democratische interpelalties over den economisclien toe stand en over de staking in de bruinkool industrie te behandelen. Een Wolff-teelgram meldt nog over de rijksdagzitting: Het debat was ingeleid met een rede van den rijksminister van binnenlandseho zaken, von Keudell, die o.a. verklaarde, dat het in het belang der jeugd noodig was, de kwestie van het godsdienst-onder wijs wettelijk te verzekeren. De sociaal-democratische spreker trach- te te bewijzen, dat het wetsontwerp in strijd is met de beginselen der rijksgrond wet, en kondigde voorts een algemeen of fensief aan tegen de versterking van den „kerkelijken invloed op de school". De sprekers der Duitsch nationalen en van het centrum verklaarden zich voor het ontwerp. Het debat wordt beden voortgezet. De staking in het bruinkoolgebied. Een verscherping ingetreden. In de stakingssituatie in bet Midden- Duitsche bruinkolengebied is in zooverre een verscherping ingetreden, dat pogin gen worden in het werk gesteld verschil lende mijnen volledig stil te leggen door het niet meer uitvoeren van de werk zaamheden, noodzakelijk voor het onder houd der mijnen. Dit klemt te meer, daar van de uitvoe ring dezer werkzaamheden vele groote bedrijven afhankelijk zijn en de stad Ber lijn hiervan ook grootendeels haar electri- sche kracht betrekt. Een motie van wantrouwen. In de Rijksdagzitting hebben de com munisten een motie van wantrouwen in gediend tegen den Minister van Arbeid wegens de door hem aangenomen hou ding inzake de staking in het Midden- Duitsche bruinkolengebied. Italië. Fascisme en Vaticaan. Discussie uitgelokt door den H. Stoel. Van een zeer goed ingelichte persoon lijkheid, die in nauwe relatie met het Va- ticaan staat, verneemt de Romeinsche correspondent van het „Berliner Tage- blatt", dat de op het oogenbük do^r de „Osservatore Romano" en de fascistische pers gevoerde polemiek over een even tueel herstel van den Kerkelijken Staat niet toevallig is ontstaan. Veeleer is deze discussie door het orgaan van den Heili gen Stoel uitgelokt, met de bedoeling vast te stellen, in hoever het fascisme bereid is op de eischen van het Vaiicaan in te gaan. In het Vaticaan spreekt men op opvallend hartelijke wijze over Italië en men is er van overtuigd, dat Mussolini de eenige staatsman is, die werkelijk naar een oplossing der Romeinsche kwes tie streeft en in staat is zulk een oplos sing tot stand te brengen. Hoewel het Vaticaan de overtuiging heeft, zoo werd aan den correspondent van genoemd blad verder medegedeeld, dat een regeling der aangelegenheid niet spoedig bereikt zal worden, is men toch van oordeel, dat men reeds een zeer moei lijk gedeelte van den weg heeft afgelegd De hoofdzaak is, dat in het buitenland niet de indruk wordt gewekt, dat pausdom zich onder Italië heeft gesteld, of dat de paus fascist is geworden. Mexico. DE OPSTAND. Is de revolutie wel onderdrukt? De censor in aotie. Een telegram aan de „New York Times" uit Mexico meldt, dat uit de weinige In richten uit officieele bron, welke ter be schikking 6taan, valt af te leiden, dat de opstandige elementen onder generaal Ar- nulfo Gomez en generaal Hector Almada alsmede eenige andere opstandelingenlei ders een nederlaag hebben geleden, toen zij een poging deden om het stadje Hua- tusco in don staat Vera Cruz te verove ren. Te voren waren zij op 9 October j.l. door de regeeringstroepen verslagen. Dit bericht schijnt in strijd te zijn met de bewering van officieele zijde, dat ge neraal Gomez zou trachten, uit Mexico te vluchten en dat hij slechts twintig volge lingen zou hebben. Er bestaat dan ook eenige twijfel, of de revolutie wel geheel onderdrukt is. Uit alle berichten, die in de Vereenigde Staten uit Mexico worden ontvangen, blijkt duidelijk, dat de censor het potlood geducht gehanteerd heeft. 3115 stelde sociaal-democratische afgevaardigde 'er-Franken voor, het eerste punt, dat lil i*e eersto lezing van de rijks- eolffet, van de agenda af te voeren. e5er meende, dat dit voorstel alleszins 'Wolijk is na het echec, dat het voor in den rijksraad heeft geleden. De re- .1® mg heeft thans het voorstel weer on- ]t "jderd ingediend. clgen3 dezen afgevaardigde beteekent an' °^bverp een wijziging in de grondwet. r.^loogde, dat er geen roden ig om H wetsontwerp thans te behandelen en China. Gevechten bij Peking. Gisteren werd te Peking voortdurend het gerommel van een artillerie-bombardement gehoord, evenals geweervuur in verschil lende richtingen. Het trok de aandacht, dat men sterke troepenafdeelingen door de straten zag marcheeren en men vraagt zich met belangstelling af, boe de militaire toestand in de omgeving van de stad thans is. Blijkbaar is de tactiek der Zuidelij ken, welke door de Russen werd uitge vonden, op groote schaal door de Sjansi- leiders toegepast. Voor de Sjansi-troepen, die aan beide fronten verslagen zijn, ko men deze pogingen te laat, maar, zij ge ven toch reden tot groote voorzichtigheid. De poorten van de stad worden zorgvul dig bewaakt, terwijl alle verdachte perso nen, zoowel binnen de stad als buiten in de omgeving worden gevisiteerd. Er be staat weinig twijfel, dat, als de strijd ten gunste der Sjansi-troepen zou zijn uitge vallen, er tal van gevaarlijke benden de stad zouden zijn gekomen, wier eenig doel zou zijn geweest, een paniek te ver oorzaken, en de legers aan het front vernietigen. Velen zijn van meening, dat het optreden van Sjansi onder buitenland- schen invloed staat. Het grootste deel van de Sjansi-troepen maakte vroeger deel uit van Feng's nationalistisch leger, dat, zoo als de documenten die in de Sovjet-am bassade gevonden zijn, onomstootelijk heb ben aangetoond, gewapend en getraind werd door Russische officieren en in het algemeen bolsjewistisch was. Gisteren zijn 700 gevangenen der Sjansi-troepen Peking aangekomen. BiMWEMLAfaP TWEEDE KAMER. Een terugtocht. Slavernij. Een Postraad. De heer Weitkamp (Chr. H.) liet l.et niet aankomen op een tweede stem ming (de eerste was op 4 October mislukt wegens staking in stemmen)- over het voor stel van den Voorzitter om zijn (Weit- kamps) interpallalie over»de afwatering van Óverijsel, waarover evengoed kan worden gesproken bij ide Waterstaalsbo- grooting, niet toe te staan. Dr. de Visser vroeg wat de Voorzitter 4 October had be doeld, toen hij zeide bij de Waterstaatsbe- grooting ampele ^discussies over de aan gelegenheid te £^iien toestaan. En, toen ide Voorzitter doodnuchter had verklaard, dat bij daarmede bedoelde den.... re mentairen tijd van drie kwartier wat dus niet het minste extratje beteekende trok de beer Weitkamp zijn in terpellaties-aanvrage in! Eerste agendapunt was de goedkeuring van een Volkenbondsverdrag in zake sla vernij, van 25 September 1926. Het klinkt inderdaad wat vreemd, dat in dezen tijd van beschaving nog een ver- l tegen slavernij kan noodig zijn. We zijn ervan overtuigd, dat menigeen in de overtuiging leefde, dat er geen slavernij meer bestond. En toch bestaat er nog slavernij, en is er plaats voor een verdrag, waarbij de deelnemende landen zich ver plichten slavernij en slavenhandel te on derdrukken. Tegen de Nederlandsche onderteekening van het verdrag had natuurlijk niemand bezwaar. Toch gaf het ontwerp aanlei ding tot een woedende speech van L. d e Visser (C. P.), die de fiolen van zijn toorn uitstortte over de dictatuur in som mige landen, welke hij den ergsten vorm van slavernij noemde, doch waarhij hij het niet had over de dictatuur in Rus land. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Na de slavernij de Post. Er komt een nieuwe Raad, een Post raad. Het nieuwe artikel 78 van de Grondwet bepaalt, dat de instelling van vaste colleges van advies en bijstand aan do Regeering, krachtens een wet geschiedt die tevens regelen inhoudt omtrent hun benoeming, samenstelling, werkwijze en bevoegdheid. De Postraad. in een gisteren goedgekeurd wetsontwerp voorgesteld hij de eindstemming verklaarden zich slechts een deel van anti-revolutionairen en Christelijk-historischen en één Katho liek tegen is een uitvloeisel van de nieuwe grondwettelijke bepaling. Niet dan nadat er eenige wijzigingen waren aangebracht heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen. Vragen van Kamerleden. Tijdelijke opheffing van den vaccinatiedwang. Minis tor Slotomaker de Bruine heeft thans het volgende geantwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Krijger betreffende eventueele opheffing van den indirecton vaccinatiodwang. Na 22 Augustus j.l., toen met de verstrek king van neurovaccine een aanvang is ge maakt, zijn aan de inspectie van de Volks gezondheid drie gevallen van hersenaan- doeniagen bekend geworden, waarvan bij onderzoek één waarschijnlijk en twee zeer zeker bleken te zijn encephalitis post vac- cinalis. Men bedenke hierbij, zegt do mi nister, dat sinds den genoemden datum ruim 40.000 doses neurovaccine zijn afge- lovord, die zeker gr.ootendeels gebruikt zul len zijn. Er wordt op gewezen, dat op naar schat ting 550.000 entingen met de sinds 1924, doch vóór 22 Augustus 1927 verstrekte der- mo vaccine, 118 gevallen van aandoening i van het centraal zenuwstelsel zijn waarge nomen, dat is 0.21 per 1000. Reeds na het oenste geval heeft do Gezondheidsraad ver gaderd. Aangezien in het toen uitgebrach te rapport nog niet kon worden gerekend, met de twee sindsdien opgetreden positie ve gevallen, heeft de minister een na-der rapport verzocht, dat hem op 17 October bereikt heeft. Dit rapport strekt daartoe, dat, met be houd overigens van de bestaande voor- voorschriften tijdelijk buiten werking te stellen: 6ubs. om in dien de voorschrif ten niet gehandhaafd worden de moge lijkheid van bijzondere voorzorgsmaatrege len te openen. Bovendien heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Mij. tot Bevordering der Geneeskunst onder dagteekening van 14 de zer den minister, gelijk bekend, in overwe ging gegeven den indirecten vaccinatie dwang tijdelijk op te heffen. De minister zal bevorderen, dat een ont werp tot herziening der wettelijke bepalin gen in zake den indirecten vaccinatie dwang deze week het departement zal ver laten. Uit het Schildersbedrijf. Het collecti ef arbeidscontract opgezegd. De werkgevers en werknemers in het sohilderebedrijf hebben de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst opgezegd. Tot de voornaamste wijzigingen, die van arbeidorszijde worden voorgesteld behoo- ren o.m. verhooging van loon, vacantie en een betere regeling der ziekte-uitkeering. Arbeid in bakkerijen. Vergunning. De Minister van Arbeid, H. en N. lieeft bepaald, dat aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks zal worden vergund, dat, in afwij king van, het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht s volgt: lo. in het tijdvak van 7 tot en met 19 November 1927 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werkliedenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 21 tot en met 28 November 1927 gedurende 11 uren per dag en 60 uren per week, en zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de ar beidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des na middags; b. op dagen waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzondering van de Zaterdagen beidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des na middags; c op Zaterdagen do arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 10 uur des namiddags; B. door jongens van 16 en 17 jaar ir het tijdvak van 21 'November tot en met 5 December 1927 en bovendien op 23, 24, 30 en 31 December 1927 arbeid wordt ver richt gedurende 10 uren per dag en 5? uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. een en ander met dien verstande, dat, indien ingevolge het onder A en paalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in de zelfde week, hetzij op ten minste één an deren werkdag, na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 uur des na middags, geen arbeid mag verrichten. Hef spoorwegongeluk bij Rijswijk. Een openbaar onderzoek. „Staatscourant" No. 202 bevat thans het besluit van den Minister van Water staat waarbij wordt bepaald, dat om trent de botsing vjjk.de treinen 1144 en 1145 der NederlanctScho Spoorwegen bij Rijswijk, in den nacht van 15 op 16 Octo ber 1927, een onderzoek in het openbaar zal geschieden. Tot leden van de commissie van onder zoek ten aanzien van dat ongeval zijn, zoo;J^ wij reeds meldden, benoemd ir. A. H. van der Vegt, hoofdinspecteur-ge neraal der spoor- en tramwegen, te 's-Gra- venhage, tevens voorzitter; ir. L. M. Bar net Lyón, oud-lid van don raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, te 's-Gra- vonhage, en F. L. D. Nivard, wethouder der gemeente Rotterdam, te Rotterdam. Aan de commissie i3 als secretaris toe gevoegd ir. D. Verhoop, Rijkshoofdinge nieur voor do spoorwegen, to 's-Graven hage. Gasdirccteuren. De heer A. Sonderman, directeur der gasfabriek te Drachten, heeft zich lot B. en W. der gemeente Smallingerland wend, met een verzoek een commissie van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rijksschoolwet in den rijksdag. Er wordt aan getwijfeld of de opstand in Mexico wel geheel onderdrukt Is. Luitenant Koppen heeft te Bangkok pech gehad en zijn toestel beschadigd. (Luchtvaart, 1ste blad). BINNENLAND. Een ontwerp tol herziening van de wet telijke bepalingen inzake den indirecten vaccinatiedwang zal deze week het depar tement van Arbeid verlaten. (1ste blad) Overzicht Tweede Kamer: De Postraad. (lste blad). onderzoek in te stellen, nu do heer A. v. Stel, gewezen directeur der gasfabriek te Schoten, in „Het Volk" na zijn vroe gere onthullingen een nieuw lijstje publi ceert van gasfabrieken, welker directeu ren zich zouden hebben schuldig ge maakt aan corruptie door bet accepteeren van zoogenaamde „retourcommissies" uit handen van leveranciers. Onder dat lijstje werd n.l. ook de fabriek te Drachten ge noemd. Naar aanleiding van oen beschuldi ging tegen den vorigen directeur der gas fabriek te Vaals, werd door den gemeente raad een commissie van onderzoek be noemd. Daar hij op een oproep der com missie niet verscheen, beeft de raad beslo ten het hem verleende eervol ontslag in to trekken en aan de commissie voor de be drijven opgedragen de vraag onder de oogen te zien, welke vorderingen tegen be doelden directeur kunnen worden ingesteld zoowel straf- en civielrechtelijk. LUCHTVAART DE TERUGTOCHT VAN LUITENANT KOPPEN. Aankomst te Bangkok. Lichte averij. Het Haagsche Aneta-kantoor bericht uit Bangkok, dat de Postduif aldaar is aan gekomen en een goede landing maakte. Toen het toestel naar do loods gerold werd, zakte het in den zachbcn grond. Bij het vrijmaken kreeg het toestel aan een dor wiel8teunen een lichte averij, waarvan de reparatie een oponthoud van vermoede lijk twee dagen zal veroorzaken. De D 1220 te Lissabon aangekomen. Hot Duitsche vliegtuig D 1220 is gister ochtend om 6.30 uit Vigo vertrokken, Om 9 uur is de machine te Lissabon aange komen. Miss Elder. Uit Horba wordt gemeld: Miss Elder en Haldoman zijn gistermorgen met het b.s. Lima naar Madeira vertrokken om zich vandaar via Lissabon naar Parijs te be geven. RECHTZAKEN De express-banx te Schiedam. De Rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de drie directeuren van de Express-Bank te Schiedam, idie zich in hooger beroep heb ben te verantwoorden gehad, wegens een overtreding van de lotorijwet. Het vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij £e verdachten werden vrijgesproken en ten deele van rechtsver volging ontslagen, vernietigd en opnieuw rechtdoende heeft zij ieder der verdachten veroordeeld tot 100 boete, eubs. 14 dagen hechtenis. Diefstal met geweldpleging. Gistermorgen eischto het O. M. bij de Rechtbank te Roermond tegen G Saes te Weert, mijnwerker te Lutterade en diens broer H. Saes, mijnwerker te Hoensbroek respectievelijk negen en zes jaar gevange nisstraf wegens diefstal met geweldpleging en bedreiging gepleegd op den koopman H. R. Nies te Weert in den nacht van 5 op 6 Augustus j.l. Inbraak In het station Budel. Gistermorgen veroordeelde de rechtbank to Roermond een 26-jarlgon man terzako van inbraak in het stationsgebouw te Bu del on mishandeling van den stationchef aldaar tot drie jaar gevangenisstraf met aftrok van voorarrest. De eisch was ze3 jaar. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: R. Hofstra, te Oogstgooat. A. Stobbe. Den Haag. H D. Berg, te Zoeterwoude.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1