ige Jaargang DINSDAG IS OCTOBER 1927 No. 5«07 e ftzicbofie (Bou^cmt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ,r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Ux> per post f2.95 per kwartaaL |t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- iiebaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jtbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ndagsblad 9 ct. x - Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. NUMMER bestaat dit drie bladen. Naar de sterren gekeken. Er is dezer dagen opgericht een uitvoe- a comité ter voorbereiding van het in- Ltionaal Astronomical (Sterrekundig) rogres dat van 513 Juli 1928 te Leiden ii worden gehouden. Xu zou het natuurlijk een onrede- L*e weusck zijn, als wij in dit comité de erschillende geestesrichtingen naar evenre- <rheid vertegenwoordigd zouden willen PD, Daaraan denken we dan ook niet. Maar opvallend is het toch, dat de Ka- lolieken o zoo schaarsch daarin zijn gere- re^enteerd; men moet zoeken naar ieer dan één naam, en zal dan, als we is niet vergissen, tevergeefsi azoeken. Men zou zoo zeggen: degenen, die dit hebben samengesteld, hebben te eel,... naar de sterren gekeken, en te reinig naar wat rondom hen leeft, tenzij in misschien in eigen kring. Er is echter een reden, waarom het ons Devalligerwijze niet erg spijt, dat de Ka- iolieken schaarse in bedoeld comité jbben zitting genomen. Dit comité vraagt n.l. o.m. om„fi- incieelen steun"En nu is het o.L m eerezaak van een natie of een gemeen- welke zich voorbereidt, om gasten te ntvangen, dat men, om die gasten waar in te recipieeren, nietf inancieelen leun gaat vragen. Het geld, daarvoor oodig, moet óf worden geschonken uit e algemeene kas óf en dit kan wellicht eel goed in dit geval geschieden uit de pontan o bijdragen ~va.ru.hen, die zich ïeer bijzonder met die «Skangst occo - wordt vrel financieele steun ge- velerlei doeleinden. Maar ook oor een zaak als deze een steunbewe- g te organiseeren, is, naar onze mee- ing, misplaatst. BUBTEISLAND Volkenbond DE IN- EN UITVOERVERBODEN. Het debat te Genève begonnen. Twee stroomingen. Gisteren is de conferentie van regeerings ledelegeerden tot afschaffing der verboden jp beperkingen van den in- en uitvoer te ienève begonnen. Men begon gisterènmid- lag met de algemeene beschouwingen. Reeds dadelijk is gebleken, dat er twee jtroomingen zijn: een welke een zoo radi aal mogelijke oplossing wil, en een, die tiet verder wil gaan dan een gedeeltelijke oil den wegruiming der in- en uitvoerver- !«len. Griekenland, Duitschland en België ichaarden zich aan de zijde van Golijn, voorzitter van de conferentie, die een :ale oplossing voorstaat, terwijl Enge land en Frankrijk een gedeeltelijke oplos sing verdedigden. Dit moet voorzien, dat er een heete I ftfijd zal worden gevoerd over de uitzon- 1 fengsbepalingen. e verklaarde zich voorstander fan algeheele afschaffing, maar meende houding te moeten regelen naar die L fan andere staten. China is slechts ge- afstanid te doen. Van zijn in- en uit- wrverboden, wanneer het de vrijheid op het gebied der tariefwetgeving. Frankrijk Frankrijk en Rusland. Rakofski en zijn opvolger. Zondagmorgen om 6 uur is Rakofski per Mo uit Parijs naar Berlijn vertrokken. Er deden zich bij het vertrek geen incidenten foor. - -fski is wel met stille trom vertrok ken, Daar het hem niet gelukt was plaats hespreken in den slaapwagen Parijs dijn, welke lijn overdruk is. heeft hij ndagochtend bij het morgenkrieken zijn fnto laten voorrijden en is „met eigen mid- lelen" naar Berlijn spreekt vanzelf, dat nu de antece- f[G.n van Rakofski's opvolger Dowga- dski nauwkeurig worden nagegaan. M*ele Parijsche bladen herinneren er |n, dat, hoewel Dowgalefski op geen en- 'le wijze direct met de bolsjewistische f°Paganda in het buitenland in verhin- kan worden gebracht, zijn ambtstijd Stockholm samenviel met hernieuwde rc'iviteit van de Zweedsche communisten, etfl °-° u Zoover hebend. zijn de betrekkingen ^caen de Russische regeering en ide re uringen, waarbij Dowgalefski geaccre- 'leerd was, gedurende zijn verblijf in die Men steeds ongestoord gebleven, oor Ret optreden van zijn voorganger is Positie van den nieuwen gezant er ech- met gemakkelijk op geworden, vooral omdat, wanneer hij uit Tokio te Pa- 1,8 zal aankomen, de verkiezingscampagne in vollen gang zal zijn, waarbij de kwestie van de communistische agitatie een be langrijke rol zal spelen. Wat de onderhandelingen over de schulden betreft, wordt er bijzondere aan dacht aan geschonken, dat Tsjitsjerin in zijn laatste nota het noodig heeft geacht de opmerking te maken, dat het terugroe pen van Rakofski een zeer ongunstig ef fect zal hebben op den arbeid der com missie tot regeling der schulden. De pre sident dezer commissie, De Monzie, is echter van meening, dat het niet noodig is, de besprekingen geheel opnieuw te beginnen, daar de punten, waaromtrent overeenstemming is verkregen, natuurlijk gehandhaafd zullen blijven. Hij onthield zich van een aanduiding omtrent den juis- len stand van zaken en beperkte zich er loe mede te deelen, dat, dank zij de ge voerde onderhandelingen groote vooruit gang was bereikt, sedert op de conferentie van Genua de grondbeginselen van de gel delijke verplichtingen vastgesteld werden. Vrij algemeen is men echter van mee ning, dat de Sovjet-regeering noch het verlangen, noch de bedoeling heeft, om de vastgestelde annuiteiten te betalen, en dat zij zich slechts interesseert voor de door Frankrijk te verstrekken nieuwe leeningen. Joego-Slavië De Macedonische terreur. Nieuwe grensincidenten. Naar uit Instip wordt gemeld, is een groep komitadjis over de grens gekomen. Na een hevig gevecht werden zij door de* grenswacht op Bulgaarsch gebied te ruggeworpen. Volgens berichten uit Bitolje zijn van nacht acht uit Albanië komende Bulgaar- sche komitadjis de Grieksch-Albaneesche grens overgekomen. Rusland Het 10-jarig bestaan der Sovjet-regeering. Het centraal uitvoerend comité te Petrograd. Volgens berichten uit Petrograd is al daar met groote plechtigheid Zaterdag avond de feestvergadering geopend van het centraal uitvoerend comité van de unie der sovjet-republieken. Aanleiding tót deze bijeenkomst is het tienjarig bestaan der sovjet-republiek, dat men zoo schitterend mogelijk wil herden ken, en Petersburg (alias Petrograd of Leningrad) werd gekozen, omdat deze stad zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in de bolsjewistische revolutie. De stad is in vlaggentooi. Rond het Ouritzkipaleis, waar het comité vergadert, heerecht pen ongewone drukte. Do sessie zal vermoedelijk vijf dagen duren. Naar een Wolff-telegram uit Petrograd meldt, is daar een Duitsche delegatie aan gekomen, bestaande uit 61 personen, voorts een Belgische elf en een Zwitser- sche, zestien leden tellende. Kalin, de voorzitter van het centraal uitvoerend comité, opende de vergadering, waarna Rykoff een overzicht gaf van de buitenlandsche betrekkingen en van den binnenlandschen toestand der sovjet-unie. Eenstemmig is een manifest goedgekeurd gericht aan de arbeiders en de boeren, waarin het werk der revolutie verheerlijkt wordt en verschillende beloften worden gedaan voor de toekomst. Vanaf 1 October 1928, aldus beet het, zullen de arbeiders, vrouwen zoowel als mannen, niet langer dan zeven uur per dag werken. De doodstraf zal worden afgeschaft, behalve in gevallen van hoogverraad of banditisme. Alle reeds gevelde vonnissen, behalve dezulke, welke politieke misdaden betref fen, zullen worden verzacht. Het aantal niet-belastingplichtige boe ren zal worden uitgebreid. Een som van 50 millioen roebels zal worden uitgetrokken voor den bouw van sanatoria. Belastingschulden van 1925, welke nog niet voldaan zijn, worden geannuleerd, enz. enz. China. Een dringend beroep op Tsjang Kai-sjek. Om naar Nanking terug te k e e r e n. Volgens een bericht aan het Chineesche persagentschap te Londen heeft het be stuur van de Kwomintang een dringend beroep gedaan op Tsjang Kai-sjek en andere leiders om naar Nanking terug te keeren en hun taak in de partij weer op zich te nemen. Dit beroep is noodig go- worden door de intriges der communisten, die zich in do partij hebben gedrongen en wier misdadige bedoelingen thans ieder lid duidelijk zijn. Samenwerking aus- schen alle leden der partij, - aldus wordt verder gemeld, is noodzakelijk om de re volutie te voltooien en het militarisme der Noordelijken te doen verdwijnen. Ook moeten de verraders gestraft worden, zoodat de terugkeer van Tsjang Kai-sjek een dringende eisch is. Kalgan heroverd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Mandsjoerijsche troepen Kalgan op de i-troepen hebben heroverd. Mexico. DE OPSTAND. Gomez toch gevallen? Dertig opstandelingen gedood. Volgens de bladen zijn dertig opstande lingen, o.m. de rebellenleider Margarito Gomez, lid van de Wetgevende Vergade ringen van den staat Mexico, gedood in een gevecht met de regeerings troepen na bij Tacualzam in den staat Mexico. RiRSKjERSLAIflD DE RIJKSMIDDELEN., De Rijksmiddelen hebben in September f 39.988.800 opgebracht, of f 1.563.600 min der dan verleden jaar. Voor de eerste ne gen maanden van 1927 was er echter, bij een opbrengst van f 379.533.000 een voor- deelig verschil van f 14.669.000. De opbrengst der wegenbelasting over September bedroeg 137.330.22. Voortreinen op het traject AmsterdamRotterdam. O p Z cyi- en feestdagen. Wegens druk reizigersyervoer en voort durend plaatsgebrek op Zondagen in de electrische treinen, zullen voortaan eiken Zondag en Feestdag gedurende den win- terdienst op het traject AmsterdamRot terdam zes voortreinen en tusschen Am sterdam en Haarlem drie voortreinen wor den ingelegd. Deze voortreinen bestaan uit vijf rij tuigen en hebben alleen 2e en 3e klasse. Zij vertrekken vijf minuten vroeger dan de gewone treinen. Zondag liepen deze voortreinen voor het eerst. Uit het Drukkerbedrijf. Waarom het collectief arbeid s- contract werd opgezegd. In „Het Tarief" van 15 October geeft mr. dr. A. A. v. Rhijn, secretaris van de Federatie van werkgevers-organisaties in het boekdrukkersbedrijf antwoord op de vraag, waarom de Federatie tot opzeg ging der collectieve arbeidsovereenkomst is overgegaan. De bestaande G. A. O., zeg', de schrijver, is voor den tijd van twee ja ren gesloten. Het huidige contract zou dus April 1.1. zijn geëindigd, wanneer het hoofdbestuur het vorige jaar geen maat regelen had voorgesteld, waardoor een verlenging met één jaar tot stand kwam. Nu was zeker de mogelijkheid aanwe zig, dat men dit jaar de C. A. O wederom met een jaar had verlengd. Maar dan tad het H. B. der Federatie daarvoor we derom de sanctie der alg. vergadering in Juni moeten vragen. Er was, vervolgt mr. v. Rhijn, natuurlijk geen enkele reden om het eene jaar de alg. vergadering wel te laten beslissen en het andere jaar niet. Waar de leiders van patroons en arbei ders wederzijds, met toestemming hunner leden, waren oyereengekomen de G A. O met een jaar te verlengen en di'. jaar nu om was. daar sprak het vanzelf, dat de G. A. O. werd opgezegd. Do Federatie gelooft voorts niet, dat het wenschelijk is een G. A. O na een termijn van drie jaar stilzwijgend te con- tinueeren. Een G. A. 0. moet niet als een nachtkaars uitgaan. Een rustig voortgaan van het eene jaar in hef andere zou bij de gezellen den indruk wekken, dat alles in het bedrijf zijn kalmen gang gaat. Bij de onderhandelingen bestaat voor de patroons de mogelijkheid om nog weer eens duidelijk te doen uitkomen hoe groot de moeilijkheden zijn. Er zijn, zoo schrijft de heer Van Rhijn, in de G. A. O. nog wel bepalingen te vin den, welke de bedrijfslasten kunnen ver minderen, zonder dat van gïzellenzijde onredelijke zware offers worden ge bracht. Op grond van hetgeen het vorige jaar gebeurd is en van de inderdaa 1 zware zorgen, waaronder tal van drukkerijen, vooral kleinere, gehukt gaan. ligt het naar de schrijven van oordeel is, voor do hand, dat de Federatie er prijs op zou stellen op nieuw over de arbeidsvoorwaarden te spreken. Utrechtsche werkloozen naar Overijscl. Gelijk hekend. is eenigen tijd geleden reeds een 25-tal werkloozen uit Utrecht naar Overijsel vertrokken, om daar hij verschillende werken te werk gesteld te wonden. Thans zijn weder 24 werkloozen met hetzelfde doel naar Avereest vertrokken. Zooals men weet, is het, de bedoeliug aan een honderdtal werkloozen op deze wijze werk te vjjTschaffen. Directie der Haagsche tram. De heer A. W. E. Weyerman heeft tegen 1 Juli a.a. eervol ontslag aangevraagd als directeur van de H. T. M. Vermoedelijk zal hij worden opgevolgd door den tegenwoor- digen onder-directeur Ir. P. M. Montijn. Trekking der „beroemde" Staatsloterij. De Trekkingszaal was Vrijdag meer dan vol en de menischen stonden tot op straat. Bij de 94-e trekking viel de f 100.000» die dus 130.000 werd. Slechts zes nummers scheidden het geluksnummer 9818 van de uiterst denkbare prijzencumulatie f 133.000 daar het laatste nummer altijd een premie van 3000 ontvangt. Dit moet ééns gebeurd zijn, maar in don grijzen voortijd, want iemand, die al 38 jaar bij de Staatsloterij in dienst is, vertelde ons, dat vóór zijn tijd dat wonder moet heb ben plaats gehad. De 130.000 had hij nog één keer bijgewoond. Aldus vertelt de „Nieuwe Crt", die ver volgt: Naar aanleiding van deze gebeurtenis zijn we even bij den Directeur der Staats loterij opgeloopen, die ons allervoorko- mendst ontving, maar natuurlijk in serene kalmte do sensationeele gebeurtenis be sprak. Terecht merkte hij op, dat de Staats loterij veel en veel meer voor den Staat zou kunnen verdienen, als men meer lo ten wilde uitgeven. De loterij-liefhebber zou daarbij volkomen veilig kunnen spelen, omdat de beperking der Staatsloterij enkel de clandestiene loterij in de hand werkt en dus de gevaarlijke speelwoede aanwakkert. Natuurlijk was het agio op de twintigjes heden een absolute abnormaliteit, want regel is b.v., dat de loten op den dag der uitgifte zelf of vlak daarna reeds 80 doen en dat de beurswaarde al heel gauw 100 is. De Directeur doet alles, om de loten zooveel mogelijk te verdeelen en te zorgen, dat zij in zooveel mogelijk verschil lende handen komen, maar de vindingrijk heid der opkoopers gaat heel ver. Als socialisten patroon zijn Het personeel van de afdeeling bakkerij der socialistische coöperatie „de Volhar ding'' te Den Haag, georganiseerd in don Alg. Ned. Bond van Artfeïders in het Bak kersbedrijf, in vergadering onder leiding van het afdeelingsbestuur op Woensdag j.l., heeft, volgens het „Volk'', de volgende mo tie aangenomen: „Het personeel, enz., protesteert tegen de willekeurige wijze van behandeling waaraan in het bijzon der het losse personeel en meer in het bij zonder de modern georganiseerde leden onder hen, zijn blootgesteld; dringt ten sterkste bij het ooöperatie- besluur aan op het treffen van maatrege len waardoor een betere verslandhouding worde geschapen tusschen leiding en vak organisatie;. De socialistische patroons schijnen er wel erg „kapitalistische" manieren op na te houden Te 's-Gravenhage is overleden de beer A. J. Doorman, oud-secretaris-gene raal van het departement van Oorlog. Te Roermond is in den oir lord om van 65 jaar overleden Jhr. Mr. Edmond van Aefförden, oud-lid van Ged. Staten van Limburg. LUCHTVAART. Treurig einde der verwelkoming van Costes en Le Brix. Toen gisteren een vliegmachine ter eere van do komst van Costes en Le Brix te Rio do Janeiro hoven het vliegveld Campo dos Alfonsos eenige staaltjes van luoht- acrobatiek ten beste gaf, stortte de maclr"- ne van een hoogte van honderd meter brandend neer. De idrie inzittenden waren op slag dood. SPORT VOETBAL. Het Leidsch poiitie-elftal. Morgenmiddag om half vier zal het Loid- sche politie-elftal op het terrein achter „Pomona" een wedstrijd spelen tegen een combinatie van A.S.C. ZWEMMEN. De Kanaalzwemmerij. Mej. Gleitz zal het nog eens overdoen. Mej. Mercedes Gleitz, een van do kanaal- zwemsters uit den laatsten tijd. heeft den twijfel, die door do mystificatie van dr. Lo gan aan haar verrichtingen gewekt is, niet op zich laten zitten. Zij zegt, dat zij oan de eer van de kanaalzwemsterB op te houden, Woensdag weer het kanaal zal over zwem men. Zij moet de laatste maal 15 uur en één kwartier in het water zijn geweest, en was zoo verstijfd van koude, dat zij het laatste gedeelte van haar tocht maar half bij bewustzijn was, en toen zij grond onder haar voeten kreeg, niet kon staan. Aan do geloofwaardigheid van dr. Logan's ver richtingen was reeds voor het bekend ma- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De in- en uitvoerconferentie te Genève. Rakofski heeft Parijs verlaten. Volgens bericht uit Mexico zou generaal Goniez gevallen zijn. Luitenant Koppen op den terugtocht. (Luchtvaart, 3de blad). Een correspondentie over de Londenschc auto-show. (3de blad). BINNENLAND. De treinbotsing bij Rijswijk. Nadere bijzonderheden. Een commissie van onderzoek. (Gemengde Berichten, 2de blad). De Rijksmiddelen in September. (Isto blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: de Universiteitsfeesten te Amsterdam; de werken aan de Zuiderzee; vecht wagens van het Ned. Leger: de Lisserbrug; do autoshow te Londen. ken van haar mystificatie twijfel geuit en wel door den kanaalspecialiteit en vete raan Jabes Wolffe en mej. Gleitz zegt, dat er zelfs zonder officieel toezicht, vol .1- do controle bestaat op de zwemmers om dat de kenners van het Kanaal heel goed kannen nagaan of getij, stroom en tempe ratuur succes op de poging mogelijk ma ken. Op 1 Sept. 1920 heeft ook een zwem ster beweerd het kanaal te zijn overge zwommen. Do Evening Standard heeft toen baar bedrog weten aan te toonen. SCHAKEN. Winterwedstrijd Schaakclub „Philr'or". Voor dozen wedstrijd, die gisteravond begon, hebben zich 23 leden opgegeven. Deze zijn naar speelsterkte verdeeld in 3 groepen van 5 en 2 groepen van 4. In de eerste groep (de sterkste) spelen mede de heeren: H. I. de Nic. W. H. v. d. Nat Jr., W. F. Snioder, E. W. v. d. Burgh en P. J. v. d. Zeeuw; in do 2o groep: J. Workt, N.N., J. do Boer, J. J. Abspoel en H. C. do Nic. De wedstrijd duurt tot do laatste Maandag van Maart '28. Er wordt een dubbele ronde gespeeld, terwijl liet tempo 40 zetten is in 2 uur, daarna 20 zet ten per uur. De heer W. Brouwer al' er heeft voor de eerste groep een fraaie pla quette beschikbaar gestold, een belang stellend lid voor do 2e groep een zilveren medaille. Deze prijzen zijn wisselprijzen. Ze komen definitief in het bozit van hem, die driemaal och tereen volgens als no. 1 uit komt. In do overige groepen zijn de prijzen kleine kunstvoorwerpen. De eerste uitslagen waren de volgende: le greep: Van der Zeeuw wint van II. I. do Nie, SnioderVan den Burgh afgebro ken partij. HONDENSPORT. Tentoonstelling te Delft. Dank zij het enthousiast werken van eenige kynologen te Leiden, waren er in Delft 25 honden uit de Sleutelstad inge schreven. De bekroningen werden als volgt uitgedeeld Bar s o i. Starette van J. Linck I Z.G. Eng. Setters: Prica van L. van Sonsbeek III G. Iorscho Setters: Romero van J. Keller III Z.G. en I Z.G. Shamrock Sebat van J. C. H. Horstman I Z.G. Paddy of Sunflower van A. Tuyll I U. Punch of Sun flower van idem I Z.G. Selma van Terpcl- kwyk van idem I Z.G.. Cherehy of Sunflo wer van idem I Z.G. Cora van Gallice van F. v°n Dorp I U. en boste hond uit Leiden. C ock er-S paniols: Wyda von J. Ver- meulen II G. Duitsche Herders: Al varus van Leiden van A. G. Houps Z.G. en beste reu Dresseerclub. Blitz van Noordwijk van A. Lamens G. Scott van N. Schaft Girnet von Kronamt van Th. G. Barthen III G. Anchor uit de Burchtstad van E. Enceaux I.G. Al ouzo uit do Burchtstad van J. van der Nat II G. Hertouhine van EL van Weeren Z.G. en beste teef Dres- seerclub. Cleopatra van Noordwijk van Th. G. Barthen G. Ella aus der Schafer- hütte van A. Lamens G. Ajamina uit do Burchtstad van Jac. de Koning III G. AL wina uit do Burchtstad van M. Valken burg I G. Aestrid uit do Burchtstad van J. Fontein II G. Schipperkes: Itam van A.Kou- wenberg I. U. Tippie van do Leidscho Zwartjes van P. de Gooyer II G. Tinny van de Leidscho Zwartjes vain W. Pikaar I Z.G. Duitsch D w.-P i n c h o r sFreddy v. Mevr. de Gooyer 11 G. Tipina van H. vafl Weeren II G.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1