ZATERDAG 15 OCTOBER 1927 No. 5695 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 19e Jaargang Ste £eidóoh<z (Boiiïanl ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling a Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, fgneo per post f2.95 per kwartaal. [et Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal^ b\j voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 1 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenflën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarixi betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vef* huur, koop en verkoop f0.50. nimmer beslaai uil vlji bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. Gezag en medezeggenschap. Het Huisgezin'' herinnert aan de Ko- cniiale paragraaf der R. K. Staatspartij, relke luidt: Voorbereiding van staatkundige zelf beschikking, binnen het Rijksverband, van de deelen des Rijks buiten Europa, o.a. door krachtige ontwikkelingvan plaatselijke automie en zelfbestuur. nieuwe gouverneur-generaal handelt den geest van dezen programrwensch; lij wil n.l. aan de Inlandsohe bevolking aeer medezeggenschap verleenen in het jestuur en heeft daartoe een voorstel ge- laan, om aan den Volksraad een inland se meerderheid te bezorgen. Nederlander", verzet zich tegen dit i, omdat, zegt zij, de „uitgebreide pjïlioenenlaag van de plattelandsbevolking" politiek en Volksraad niets afweet en vertrouwen alleen te wekken en te be ien is door het voeren van een stevig S- „Het Huisgezin" acht deze opvatting pan het Ghr. Hist, orgaan terecht verwer- lelijk gezag, hetwelk door onderdrukking f, ais dit te sterk is gezegd, door onthou- ing van medezeggenschap, moet worden graaft zichzelf den onder- Het gezag moet juist door verstandelijk •loide medezeggenschap worden geste- „gd. Dat zulks blijkbaar door den ouverneur generaal van Ned. Indië wordt ;ezien, wijst op wijs beleidl Openbaar en bijzonder onderwijs. a.s. zal de gemeenteraad van een verzoek behandelen van de lereeniging voor Christelijk Onderwijs jen vereeniging' die Protestantsche scholen opricht; Protestant in den geest der Ned. lerv. Kerk om medewerking te ver tot het oprichten van een bijzon- lere school in het Morschkwartier. Zoo-, s bekend, adviseeren B. en W., de go- :aagde medewerking te verleenen. Daartegen is de afd. Leiden van Volks in verzet getreden. De vereeni- heeft alle ouders, wier namen onder óe lijsten bij het verzoek inzake oprichting jan genoemde school voorkomen, doen l, waarbij zou zijn gebleken, dat hiervan 32 ouders, tezamen vertegen woordigende 58 kinderen, niet de bedoe- ing hadden, deze kinderen naar de nieuwe ndere school te zenden. Onjuist zou ook genoemd moeten worden, dat aan den door de wet gestelden eisch, n.l. dat fedelijkerwij ze verwacht mag worden, dat datum van het ingediende verzoek lot oprichting van een bijzondere school minstens 80 kinderen (het voor Leiden stelde aantal) deze zuHen bezoeken, is ildaan. B. en W. hebben in hun voorstel aan m Raad opgemerkt, dat volgens de aan «n twijfel onderhevige jurisprudentie - officieele verklaring en toepassing van let wet men alleen rekening heeft Is houden met de verklaring, welke de bij de indiening van het verzoek afgelegd; en niet met een eventueel paarna afgelegde tegenstrijdige verklaring. Beze wetsinterpretatie is voor wie )vea rekening wil houden met hoe bet 'sitelij k zou gaan, als de wet anders on worden geinterpelleerd! Naar aanleiding van genoemd prae- pies van B. en W. inzake het verleenen Van medewerking tot het oprichten van |^n bijzondere school in het Morschkwar- &er heeft gisteravond de afdeeling Leidon |Tan Volksonderwijs onder voorzitterschap an prof. dr. B. D. Eerdmans een open- fere vergadering in het Nutsgebouw ge- Jnnden. In de vergadering waren o.hl "iwezig de heer Vriend, referendaris 1 de afdeeling onderwijs van de ge rente-secretarie, alsmede eenige raads- «nen Het doel der vergadering, aldus be ien de voorzitter zijn inleiding, beoogt ?ej 'öI.zyn een actie tegen het bijzonder «jderwijs als zoodanig. Volksonderwijs ook de wet loyaal doen uitvoeren! j. Bo wet loyaal doen uitvoeren. ZCK> ak Kroon ker kelijk ook prof. Eerdmans gaf dit it toe verklaard heeft, dat do wet "'gevoerd moet wordenl al de ouders, die aan een verte- *°ordiger van Volksonderwijs zouden j ea verklaard bij het teekenen van het to zijn misleid, was er gisterenavond 08 één aanwezig, die zeide, niet CTepen te hebben, waarom bet ging. De n blijkbaar beter gevonden, teei bijeenkomst niet te verschijnen. hritt ,.®^uur van de Vereeniging voor 'elijk Onderwijs had aan de uitnoo- C om tekomen en dus in het openbaar te gaan debatteeren geen ge volg te geven. De vergadering liep na wat heen en weer praten uit op het zenden van een adres aan den Raad, verzoekende om niet de gevraagde medewerking te verleenen Nogmaals: Hoewel de Kroon deze eischt! Wij dachten gisteravond aan de juist heid van wat „De Standaard'' dezer dagen Voor de vrienden der openbare school is het een moeilijke tijd. Zij zien voor hun oogen die school wegbrokkelen. Al hun propaganda kan niet beletten, dat het Nederlandsche volk almeer die school den rug toewendt. En nu ontstaat hier en daar een stemming en gezindheid, welke aan onze aandacht niet mag ontsnappen. Men wil namelijk op de bevrediging, op de financieele gelijkstelling terugkomen. De Grondwetsherziening van Gort van der Linden en de Schoolwet van De Visser moeten ongedaan gemaakt wor den. Wij dachten daaraan vooral ook, toen prof. Eerdmans uitrekende, hoeveel le Leiden het bijzonder onderwijs de laatste jaren aan gebouwen heeft gekost; daar bij doende, alsof de uitgaven voor het openbaar onderwijs vanzelf sprekend zijn en die voor het bijzonder een noodelooze last! En ook nog buiten beschouwing latend de financieele over weging, dat, als het bijzonder onder wijs er niet was geweest, het open baar meer zou hebben gekost. Waarlijk, de schoolstrijd is er nogl RUSTEiSLABlD Duitschland De rijksschoolwet. De verwerping door den rijksraad. Gelijk wij gisteren in een telegram nog konden mededeelen, heeft de Duitsche rijksraad het ontwerp schoolwet van de rijksregeering verworpen. Dit ontwerp be oogt eenzelfde regeling van de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs als wij hier te lande reeds eenige jaren bebben. Bij de behandeling in den rijksraad wa ren niet minder dan 300 amendementen op het regeerings-ontwerp ingediend. Het belangrijkste amendement was door de regeering van Pruisen ter tafel gebracht die verlangde, dat in overeenstemming met de rijksgrondwet de openbare school zou krijgen. Bovendien verlangde Pruisen, dat in het regeeringsontwerp het aan de gods dienstige gemeenschappen gegeven recht tot het benoemen van een vertegenwoordi ger in de plaatselijke schoolcommissie in getrokken zou worden. Deze belangrijke wijzigingen van het re geeringsontwerp hebben echter schipbreuk geleden, niet slechts door den tegenstand van Beieren, maar ook omdat conservatie ve vertegenwoordigers van "vrijwel alle Pruisische provincies tegen stemden en aldus de stemmen der centrale Pruisische regeering ophieven. De verwerping van het ontwerp zelf ge schiedde om geheel andere redenen. Een deel der vertegenwoordigers van de lan den gingen de ingediende compromisvoor stellen te ver naar rechts, een ander deel der vertegenwoordigers achtten ze integen deel te veel naar links gaande. Het rijkskabinet, dat gisteren o. m. in verband met de beslissing van den Rijks raad bijeenkwam, besloot het oorspronke lijk ontwerp in onveranderden vorm bij den Rijksdag in te dienen, waaraan dan de mededeeling zal worden toegevoegd, dat de Rijksraad het ontwerp heeft verworpen. Na de eventueele aanneming door den Rijksdag van het ontwerp in zijn oorspron- kelijken vorm zal dan blijken, of de Rijks raad zijn verzet al dan niet handhaaft. Tsjecho-Slowakije Albanies gezant te Praag vermoord. De daad van een student. De Albaneesche gezant te Praag, Zena, bey, is gisterenavond tien uur in een café in het centrum van Praag door een Alba- neesch student vermoord. De student, die met het doel den gezant van het leven te berooven naar Praag was gekomen en reeds sinds drie dagen op een gunstige gelegenheid gewacht blijkt te heb ben. was den gezant in het bewuste café gevolgd, waar hij twee schoten op hem afvuurde. Zwaar gewond zakte Zena bey ineen. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, doch stierf reeds tijdens het transport daarheen. De moordenaar gaf zich vrijwillig aan do politie over. Het bleek te zijn de 18-ja- rige Albaneesche student Algiwiath Bebi. Bij zijn verhoor verklaarde hij le hebben willen verhinderen, dat Zena bey Albanië aan Joegoslavië zou verraden. Zena bey was inderdaad indertijd Alba- neesch gezant te Belgrado, waar hij vooral tijdens het Joegoslavisch-Italiaansch con flict op den voorgrond trad. Bulgarije. Het conflict met Belgrado. Een plan tot het vragen van legeruitbreiding. Uit Belgrado wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat de.Bulgaarscho regeering voor nemens is van iden toestand aan de Zuid- Slavische grens gebruik te maken om van de Entente een uitbreiding van het leger te verlangen. Zij zal er op wijzen, dat zij anders niet in staat is de orde aan de grens te handhaven. De regeering te Belgrado moet tegen dit voornemen reeds ernstig hebben geprotes teerd. Letland. Sovjet-spionnage. De bladen melden, dat een groote ten gunste van de sovjet-regeering werkendo spionnage-organisatie ontdekt is, als ge volg van inbeslagneming van documenten over de activiteit der Gepeoe in Letland. 23 personen zijn in hechtenis genomen, voor het meerendeel Letlandsche grens wachten en spoorwegbeambten. Rusland Een Kozakkenopstand in Koeba? Naar de particuliere correspondent van „L'Intransigeant" uit Kopenhagen be richt, is er een ernstige militaire opstand uitgebroken onder de kozakken in Koeba, gelegen aan den Noord-voet van de Kau- kasus. De opstandelingen weigeren om naar hun regimenten terug te keeren. De Gepeoe heeft talrijke troepen gezonden om den opstand te onderdrukken. Een tweede telegram, maakt melding van het feit, dat in Siberië (Omsk, Ja- koetsk en Orkoetsk) talrijke executies wor den voorbereid. De Sovjets beweren, dat zij een monarchistisch complot hebben ont dekt, dat door Franschen en Engelschen was op touw gezet. Talrijke personen zijn gearresteerd. Als gevolg van deze laatste provocatie- affaire zijn onder anderen'1 irie tsaristische officieren gearresteerd, waarvan beweerd wordt, dat zij de hoofd-aanleggers van het complot zijn. China. De burgeroorlog. Nieuw succes van Tsjang. Uit Peking wordt gemeld: Het An- kwotsjuun (het Noordelijke leger) trekt langs den spoorweg op naar Taijoënfoe, de hoofdstad van de provincie Sjansi. Aan de grens van deze provincie zijn de operaties vertraagd door vliegende colonnes uit Sjansi, die door de passen ten westen van Peking, trekken en verwarring trachten te stichten door aanvallen in den rug van het Ankwotsjuun. Colonnes van het Ankwotsjuun trekken verder op langs de Sangkan-rivier naar de grens van Sjansi, met het doel, Ta- toenfoe te bezetten. De Sjangtoeng- en Tsjili-troepen zijn, naar gemeld wordt, een offensief begon nen tegen de troepen van Feng Joe-sjang langs den Loenghai-spoorweg. Het hoofdkwartier der noordelijken te Moekden deelt mede, dat de noordelijken Hwailoehsien, ten zuiden van Peking, na bij de Sjansigrens, hebben veroverd. De Sjansi-troepen zouden Kalgan hebben ontruimd, zoodat uit deze berichten gecon cludeerd kan worden, dat de Sjansi-troe pen groote nederlagen hebben geleden. De H a n k a u-r egeering wordt ontbonden. Volgens mededeelingen van welingelich te zijde in China zijn de nationalistische groepen op een conferentie te Hankau over eengekomen, de regeering te Hankau le ontbinden en die te Nanking als het op perst gezag over de nationalisten te er kennen. Voorts werd besloten Tang Seng- sji tot opperbevelhebber der nationalisti sche legers te benoemen. Tang Seng-sji is voornemens, zich naar Nanking te bege ven en daar de nationalistische troepen te reorganiseeren met het oog op een op- marsch naar Peking. Amerika Bandieten-aanval In Nicaragua. Vier Amerikanen gedood. Telegrammen van de Amerikaansclie marine in Nicaragua melden, dat Zondag j.l. driehonderd gewapende bandieten een detachement Nicaraguaansche politie, waarbij zich ook Amerikanen bevonden, hebben aangevallen nabij Quilali, waar naar twee vermiste aviateurs werd ge zocht. Vier Amerikanen en 25 a 50 ban dieten werden gedood. Van het Vaticaan. Argentijnsch minister bij den Paus. Geschenken van don H. Vader. Bij gelegenheid van de plechtige audiën tie, door den H. Vader aan den Argen- tijnschen minister van buitenlandscho za ken, Gallardo, verleend, heeft de Paus in een lange toespraak zijn bijzondere sym pathie voor de republiek Argentinië tot uiting gebracht. De H. Vader bood den minister en zijn familie waardevolle geschenken aan. De echtgenoote van den minister ontving een gouden Rozenkrans, de minister zelf en de kinderen kleine, zeer mooie relikwieën van de H. Theresia van het Kindje Jesus, welke kort tevoren uit Lisieux waren Een broeder van den Argentijnscken minisfer van buitenlandsche zaken, mgr. Gallardo, heeft hier te Rome langen tijd gewerkt en hier zelfs een kerk gebouwd, de kerk der Madonna Addolorata op de ^Piazza Buenos Aires in één der mooie nieuwe stadswijken. Mgr. Gallardo Is twee jaar geleden ge storven. De minister en zijn familie begaven zich naar genoemde kerk, die inwendig nog niet geheel voltooid is, doch reeds voor den eeredienst in gebruik is genomen. De kerk staat onder de pastorale leiding van de Paters Mercedariërs, die in de Spaansch-sprekende landen in grooten getale werkzaam zijn. In deze kerk liet de familie Gallardo zich in de Derde Orde van de Merceda riërs opnemen, een plechtigheid, die met grooten luister volgens den gebruikelijken ritus plaats had. ESafóiNENLAÜD. LEEKEN-APOSTOLAAT EN PROPAGANDA. St. Bavo bevat het volgend schrijven van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem: „Telkens worden Ons vragen gesteld over do verhouding tusschen de bestaande propagandaclubs en het door Ons in de Prosynode van 1927 voorgeschreven Lee- ken-Apostolaat. Daarom volgt hier, een naar Wij hopen, afdoende uiteenzetting. Ons doel kon niet zijn vernietiging van reeds bestaand goed werk, maar aanvul ling en vervollediging, en dus moet de propaganda voor ieder goed werk in het leeken-apostolaat (wat werken moet voor het geheele- dus openhaar en innerijk-ka- tholiek leven) worden opgenomen, en de werkende leden dier clubs en zoo noodig gevormd worden tot leeken-apostelen. Met eenigen goeden wil zullen hun sta tuten, zoo zij die wenschen te behouden, gemakkelijk worden aangepast aan de door Ons gestelde ruime bepalingen van het leeken-apostolaat. Alleen moet de Pastoor of de door hem aangestelde pa rochie-Geestelijke de noodige leiding heb ben omdat het privaat en openhaar katho liek leven de ziel moet zijn van alle pro pagandistisch werk". De inenting tegen pokken. Tijdelijke opheffing van don indirect en vacoine-d wang verzocht. De Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst heeft aan den minister van Arbeid, H. en N. het volgend adres gezonden: „Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst., gezien het aantal gevallen van enoepha- litis, waarvan sommigen met doodeHjken afloop, optredende na en klaarblijkelijk in verband met een te voren verrichte inen ting tegen pokken; gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in ver band met vaccinatie met het op de nieu we wijze bereide vaccin; acht liet zijn plicht Uwe Exceüentie in overweging te geven den indireeten vacci- nedwang op te heffen. Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie inzake het vookomen van pokken, resp. van pokken-epidemieën, zou het hoofdbestuur het op prijB stellen, wan neer de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting, zooals dit in artikel 10 van de wet, houdende voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten is vastgesteld, on verminderd bleef gehandhaafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste be lemmering worde in den weg gelegd". KERKNIEUWS Het St. Bonifaclus Missiehuis te Hoorn. Donderdagmorgen ia met eenige plech tigheid de eerste steen gelegd van het eerste Missiehuis in Holland's Noorden het St. Bonifacius-Missiehuis der St. Josephs- congregatie van Mill HilL SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. Wedstrijd ingelascht Voor morgen is in de 3de klas E de wedstrijd S.N.A.V.V.L. ingelascht, om 2.30 op het S.N.A.-terrein. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rijksschoolwet door den Duitsohen rijksraad verworpen. De Albaneesche gezant te Praag ver* moord. Een kozakken-opstand in Rusland? Een Argentijnsch minister bij den PauS. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp in zake het herstel van de zevenjarige leerver plichting met ingang van 1 Juli 1928. (2do blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Een vervolg-artikel over Joannes den Dooper. (3de blad). Over stichtelijke proza in de Middel eeuwen. (3de blad). Een vervolg-artikel over Roomscho jeugdlectuur. (2de blad). Een beschouwing over do opvoeding, door pater dr. Gerz. (4de blad). STADSNIEUWS. R. K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding. Een permanente Oommissio opgericht. Gisteravond was door bovengenoemd® Commissie een vergadering belegd in „In den Vergulden Turk, waartoe uitgenoo- digd waren verschillend o personen uit Lei den en Omgeving, om tot oprichting te ko men van een Commissie, welke zich ten doel stelt de B. K. Sport in Leiden en Om streken te propageeren. Een vijftiental belangstellenden waren tegenwoordig, toen de voorzitter, de heer Tobé to half negen de vergadering opende met den Ohr. groet. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, begon spr. met een korte inleiding over het doel dezer vergadering. Reeds eenige maanden terug is een voorbespreking gehouden om tot op richting te komen van een Commissie, wel ke zich ten doel zal stellen de eenheid in de R. K. Sport te bewerkstelligen, alsmede propaganda te voeren welke het rayon Lei den en omgeving bestrijkt. Niet genoeg doordrongen is men van het feit, dat R. K. georganiseerd in do sport eon vereischto is van den Katholiek. Niet-Katholieken en neutralen roeren den trom om alles naar de neutrale sportorganisaties te trekken. Waarom zouden wij niet hetzelfde doen voor onze Katholieke vereenigingen 1 De R. K. sport moet gepropageerd worden om do Katholieken, thans in neutrale organi saties, to overtuigen, dat hun plaats aan onze zijde is. Men moet er van overtuigd worden, dat R. K. georganiseerd zijn in do s rt plicht iel Meerderen personen moet sympathie voor de R. K. sport bijgebracht worden. Daartoe, aldus spr„ zijn wij bijeen do middelen te bespreken welke daartoe kunnen leiden. Als wij een blik slaan op hetgeen in 't District Leiden van den D.H. V. B. is gepresteerd bij do viering van zijn le lustrum op 18 Sept. 1.1.. dan moeten wij constateeren, dat de R. K. sport niet al leen reden van bestaan heeft, maar dat zij er mag zijn. In verband daarmede bracht spr. hulde aan het wakkere Districts*- bestuur en in het bijzonder aan zijn secre taris-penningmeester, den heer Havorkom. Nadat de voorz. nog een uiteenzetting heeft gegeven van de Leidsche Sportweek, welke van B tot en met 13 Nov. alhier wordt gehouden, spreekt hij nog eenige woorden van opwekking om ook in de om liggende plaatsen daarvoor propaganda te maken, opdat het succes zoo volledig mo gen, zij. Kap. Groot, alsnu het woord vorkrijgen- de, dikt een en ander aan. De zaak waar hot om gaat is deze. De R. K. sport moot ovc 1 gepropageerd worden. Er moet door ons een gezamenlijke actie gevoerd wor den. Naast het District Leiden van den D. H. V. B. moet komen oen kring, welke alle andere takken van sport omvat. Boven dien moet ieder onzer in zijn eigen plaat» van vestiging de sport bevorderen en aam- moedigen. Getracht moot worden tot op richting te komen van R. K. Sportvereeni- gingen. Samenwerking met de Jeugdorga nisatie moet gezocht worden, waardoor een band tot stand komt tusschen de reap. Sportvereenigingen. Dit is in nlgemeeno trekken, hrt doel waarvoor wij hier bij een zijn en waarvoor door ons zal dienen te worden gewerkt. De heer v. d. Meer (Noordwijk) vroea waarom do secretaris van den D. H. V. B. niet op deze vergadering aanwezig was, waarop do voorz. antwoordde, dat zulks voor hem onmogelijk was, gezien do veld werkzaamheden van bedoelden secretaris in verband met do Leidsche Sportweek. De heer Sohölvinck (Warmond) deed daarna het voorstel over to gaan tot do oprichting van een Permanente Commit-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1