RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIOEN. Do kleine getuige. Voor den kantonrechter stond gister middag als eerste in de rij van verdachten terech t L. de J., koopman to K a t w ij k aan Zee, wien ten laste werd gelegd, dat hij te K'wijk met 'n auto onvoorzichtig had gereden. Hij zou bij het passeeren van een klein paadje geen signaal hebben gegeven, met het gevolg, dat een jongetje van 6 ja ren, die op de fiets uit het zijpaadje kwam werd aangereden. Verd. was niet verschenen. Als eerste geluigo werd gehoord het 6-jarig jong- xnensch van D., die keurig gestoven en ge streken, met een smetteloos wit kraagje ten tooneelo verscheen- Onbevangen antwoordde do jongen op de hem gestelde vragen. „Was je gewond" vroeg mr. Klein. „Ja, daar aan de Beeklaan", antwoord de de knaap. Do kantonrechter herhaalde zijn vraag en nu begreep de kleine hem en zeide: „o, aan mijn been". „Ik kon nog een beetje loopen", verklaar, de hij, „en ik kon ook den volgenden dag weer naar school, maar mijn fiets was heelemaal kapot. Ik had ook wel afgestapt, maar die auto blaasde heelemaal niet". Een andere getuige J. de G. verklaarde pertinent dat verd. geen signaal had ge geven. Do verdediger Mr. Nord Thomson gaf een uiteenzetting van de situatie ter plaatse, waarna do zaak word aangehou den tot 21 Dec- tot het hooren van den va der van den knaap. In botsing met een boom. H. v. d. S. te H a a r 1 e m was eveneens een aanrijding ten laste gelegd. Op den bi- tumenweg naar Noordwijkerhout wilde hij oen met paard bespannen wagen inhalen, terwijl van den anderen kant ook een auto naderde. Verd. had tusschen beide wagens door willen rijden, waardoor de hem pas- eeerende auto tegen een boom terecht kwam Verd. gaf toe snel gereden te hebben, maar hij had direct geremd, wat volgens hem de andere chauffeur ook had moeten doen. Do verdediger mr. Do Clercq merkte bo vendien op, dat de stuurinrichting der be schadigde auto onklaar was geraakt, door dat do getuige de wagen plotseling van den harden weg op het zand had gereden- De schuld lag volgens mr. de Glercq bij dien chauffeur zelf. De ambt. eischte 10 of 5 dg., waarop de verd. op vrijspraak aan drong. Spreek met en 't komt in orde. Men kent die woorden die een firma hier ter stede dikwijls in advertentievorm pu bliceert. De zaak die nu tegen die firma voor het kantongerecht diende, was niet direct een bevestiging van dat spreekwoord, want het kwam nu niet in orde. Maar dat kwam omdat de firmant L. te Leiden niet verschenen en er zoodoende nu niet'met L.gesproken werd. L. werd beticht in zijn werkplaats geen arbeidslijst aanwezig te hebben gehad- Uit het getuigenverhoor bleek echter, dat L. geen meubelwerkplaats had, maar wel een werkplaats had verhuurd aan een meubel maker, die op eigen risico werkte. De ambt. achtte dit echter nog niet af doende en eischte f 4 of 4 dg. Do verdediger mr. de Clerq zette het ge val nog eens duidelijk uiteen, waarna de uitspraak werd bepaald over 14 dagen. Te laag in de bocht. P. B. L.f te Noordwijkerhout, die van een zijweg den Gooweg wilde oprijden met een vrachtauto, nam daarbij do bocht te veel naar links met het gevolg, dat hij een andere auto aam-eed Verd. praatte er wat om heen en een getuige, die bij verd. in de auto had gezeten, verklaarde ook niets te weten, daar hij, een groote etruische vent, wat zenuwachtig was en daardoor niets had gezien. De ambtenaar zag toen maar van verdere getuigen-verkla- ringen af en eischte 5 of 5 dagen- De twee gebroeders. A. v. E. en W. v. E., twee gebroeders te Katwijk aan den Rijn, die te zamen zich verheugen in het bezit van één koe, traden voor het voetlicht, wegens het feit, dat dit melkgevend verschijnsel meerdere malen te veel interesse had getoond voor 's buurmons bloemkoolland. Verd. weten dat aan de slechte afrastering ter plaatse. Do buurman v. d. Vijver, die ook werd gehoord, verklaarde dat een der gebroeders onbehoorlijke taal tegen hem had geuit en hij zeide: „Die dacht me met een groote b - k weg te jagen" en toen, na beide verd oven bezichtigd te hebben, op een van hen wijzond: „Hier, dit persoon" De ambtenaar eischte tegen ieder der verd. 3 of 3 dg. Een te nauwe passage. G. v. d. B. te Woorden had met een auto, op den Hoagweg rijdende, een andere auto met een vaart van 50 K.M. ingehaald, terwijl er van den anderen kant ook juist een auto naderde. Er was geen ruimte ge noeg en daar verd. toch wilde passeeren volgde er een aanrijding- Twee getuigen kwamen dit verhaal be vestigen. Verd. zelf was niet verschenen, maar volgens het verbaal had hij het delict er kend. Do ambt. eischte toen 10 of 10 dg. Bestrafte philantropen. f J- v. K., L. N. G. W. en N- E. te Lei- don, vormende 't bestuur van de commis sie „Rhodé", tot Hnancicdcn steun aan het kinderhuis „Voordorp", te Leiderdorp, had- jdon te Leiden een geldinzameling doen houden, zonder hiervoor toestemming te hebben van den Burgemeester. Een 14-ja- Eig0 knaap, die als collectant had medege werkt cat deswege nu als getuige werd ge hoord, begon luid te snikken. Ü8 voorzitter van het comité, de heer N. Eikerbout, bestreed aan do hand van een wetsartikel de beschuldiging, als zou bet een collecte zijn, waarvoor vergunning noodzakelijk was, maar de ambt. dacht er anders over en eischte tegen elk der drie verdachten 5 of 2 dg. FaaLLSSSE^EWTEBS Uitgesproken: J. T. do Graaf, landbouwer te R ij p w e- tering; cur. Mr. dr. F. A. Bijvoet, Haar lem. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. ERNSTIG GEVAL VAN GAS- VERSTIKKING. EEN DOKTER EN ZIJN VROUW DOOD GEVONDEN. In perceel Laan van Meerdervoort 448 te 's-Gravenhage. zijn gisterenmorgen tand arts dr. G. J. Wijchgel en zijn echtgenoote dood op hun slaapkamer te bed gevonden, terwijl het geheele huis met gas was ge vuld. In verband met dit tragisch voorval ver namen wij hel volgende: Vrijdagmorgen waren dr. Wijchgel en diens vrouw op reis gegaan. Tot het dienstmeisje zeide mevrouw, ilat zij slechts enkele dagen weg zouden blijven. Maan dag moest het meisje maar weer terug ko men. De overige dagen had zij vrij. Toen bet meisje Maandagmorgen aanbelde, kreeg zij geen gehoor en dacht daarom, dat de heer en mevrouw W. nog niet thuis waren gekomen. Zij ging weer heen en belde den volgen den morgen om negen uur weer aan. Ook nu vond zij geen gehoor. Zij vond het wel wat vreemd, maar dacht dat de dokter en zijn vrouw eT nog een paar daagjes had den aangeknoopt. Toen zij echter gisterenmorgen opnieuw aanbelde en weer geen gehoor kreeg, dacht zij, dat „er wel iets gebeurd kon zijn." Zij waarschuwde daarop de politie. Dadelijk kwam er een inspecteur met eenige rechercheurs. Daar men door de deur niet binnen kon komen, zijn zij bij de huren aan den achterkant over de schut ting geklommen. Zij openden de keuken deur en een sterke gaslucht kwam hun te gen. Zij begrepen nu alles. Het doordrin gen in het huis ging langzaam. Allereerst bleek, dat in de keuken de gasslang defect was. Deze had losgelaten van de kraan aan den muur. De slang was wat te wijd en daarbij oud, en daar de kraan openstond, is het gas er uitgevloeid. Verder bleek, dat er melk gekookt was men had toen dit klaar was het kleine kraantje aan het toestel dichtgedaan. Maar niet de groote kraan, met het noodlottig gevolg. Later heeft men kunnen vaststellen, dat de heer en mevrouw Wijchgel Zondag avond zijn thuisgekomen. Zij zijn toen naar de huiskamer gegaan en mevrouw heeft toen melk gekookt, om voor het naar bed gaan nog wat thee te drinken. De slaapkamer waarheen het echtpaar zich begeven heeft, ligt op de tweede ver dieping. Het gas. dat uit de kraan in de keuken stroomde, is steeds hooger in het huis gestegen. De deuren stonden bijna overal open, zoo ook die van de slaapka mer. Toen de politie gisterenmorgen kwam stroomde het gas nog steeds door. Door het openschuiven van ramen werd het zoo goed mogelijk verdreven. Het echtpaar is vermoedelijk naar Amersfoort geweest. De Eerste Hulpdienst kon natuurlijk niets uitrichten. De dokter kon slechts den dood der slachtoffers constateeren. De familie is oogenblikkelijk door de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Het echtpaar had geen tinderen. Gasontploffing. Gistermorgen is in een onbewoond be nedenhuis aan de Karei van Gelderstraat te Arnhem een gasontploffing ontstaan door onvoorzichtig omgaan met vuur door een electricien, die daar aan 't werk was. Een der plafonds werd totaal vernield, een muur weggeslagen, talrijke planken vernield, terwijl in de bovenverdieping in een der vertrekken ook een muur werd uitgeslagen. De bewoners van het boT huis waren tijdens de ontploffing op een veilige plaats. Van een vijftal perceelen in de omgeving zijn de ruiten gesprongen De electricien is met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Overigens had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Door electrischen stroom gedood. Te Enkhuizen had gisterenmiddag om 3 uur een ongeluk plaats in den proefpol- der, dat aan den 24-jarigen werkman Evert de Wit het leven heeft gekost. Bij de werk zaamheden wordt gebruik gemaakt van electrischen stroom, die door middel van een noodkabel wordt afgetakt van het stoomgemaal „Het Grootslag". Door het aanraken van dezen kabel, kreeg de Wit den vollen stroom door het lichaam. Hij was op slag dood. De ongelukkige laat een vrouw en een jeugdig* kind achter. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Overreden en gedood. To Best is het kind van een scharen slijper door een vrachtauto uit Tilburg overreden en in het Gasthuis aan de ge volgen overleden. Door de tram gedood. Dinsdagmiddag had in de nabijheid van de Grietmansbrug te BovensmiLie een vreeselijk ongeluk plaats, dat aan den ar beider Jan Brands Gzn. het leven kosttte, meldt do „Asser Crt." Toen do tram van ongeveer zes uur uit Assen naderde, wilde Brands nog juist zijn geit, welke op de rails liep, redden. De tijd hiervoor was echter tekort en Brands met zijn geit werden door de tram gegre pen en gedood. Nog een aantal meters was hij meegesleurd. B. was 38 jaar en laat een vtouw met vier kinderen achter. 'Aan de gevolgen overleden. Het 4-jarig kindje van den heer B. L. te Terborg geraakte de vorige week onder een wagen van een stoomcaroussel met het ongelukkig gevolg dat het gisteren aan do gevolgen overleed. Tusschen twee buffers bekneld geraakt. Te Rijswijk is Dinsdagavond op het ter rein van de H. T. M. bij de remise aan den Delftweg een ongeluk gebeurd. De conducteur K., wonende te Den Haag. ge raakte tijdens het rangeeren van eenigo wagens met zijn hoofd bekneld tusschen een paar buffers. Met een lichte hersen schudding. een hoofdwonde en een ge scheurde oorschelp is K.. nadat hij voor- loopig door dr. N. was verbonden, per politie-auto naar het gebouw van den go- meentelijken geneeskundigen dienst in Den Haag vervoerd. Kleeren in brand geraakt. Dinsdagmorgen had het driejarig doch tertje van een familie aan den Amstel- veenschenweg nabij Amstelveen het onge luk met hare kleeren te dicht bij oen brandend petroleumstel te komen dat in een hoek der kamer op den grond was geplaatst. De kleeren van het kind vatten vlam. Op haar hulpgeroep had een der huisgenooten de tegenwoordigheid van geest het meisje in een wollen deken te rollen, waardoor de vlammen werden ge doofd. De arme kleine bekwam hevige brandwonden aan armen en beenen. Een ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekeninrichting noodzakelijk. In een pot kokende aardappelen gevallen. Te Kerkdriel viel een 2-jarig kindje van W. v. d. Zalm uit een kinderwagen en kwam in een pot kokende aardappelen te recht. Het kind bekwam ernstige brand wonden. Trap van een paard. De 16-jarige landhouwersknecht A. v. d- Heuvel te Werkendam kreeg een trap van een paard tegen het hoofd. Hij werd met een hersenschudding bewusteloos op genomen. Zij toestand is zeer ernstig. Zweedscb stoomschip in nood. Uit Schiermonikoog wordt gemeld: Het Zweedsche stoomschip „Malva" is hij het uitgaan in het JFriesche gat aan den grond geloopen. Sleephootassistentie is van Ter schelling derwaarts vertrokken. De red dingsbooten zijn in gereedheid gebracht. Het weder is kalm. Het schip bevindt zich op een gevaarlijke plaats. Nader wordt gemeld, dat het schip op eigen kracht is verder gestoomd De red dingsboot „Insulinde" is op den terugweg naar de haven. Goed afgelosopen. Bij het binnenkomen te Leeuwarden van den ochtendsneltrein uit Groningen is gis teren een wielband van de locomotief ge sprongen, tengevolge waarvan de spui- kraan van de machine werd geslagen. Het gelukte den machinist den trein op het station tot stilstand te brengen. Moordaanslag. De vermoedelijke- dader gearresteerd. De marechaussee te Nieüwenhage heeft den 24-jarigen arbeider S., werkzaam op de mijn Julia te Eijgelshoven gearresteerd, als verdacht van doodslag. Te Herzogen- rade heeft hij, waarschijnlijk in staat van dronkenschap twist gekregen met een zij ner kameraden, zekeren Arets, eveneens mijnwerker op de Julia. Op een gegeven oogenblik haalde S. zijn mes voor den dag, waarmede hij A. verscheidene steken toe bracht, tengevolge waarvan deze overleed. S. is naar Maastricht overgebracht. „Het Volk". De moord in de Riemer&traat ie 's-Gravenhage. De verdachte op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen is de varengezel S., die hjj zijn terugkomst uit Amerika te Rotterdam gearresteerd was, vend acht van den moord, in Juli 1924 in de De Rie- merstraat te 's-Gravenhage gepleegd op den rentenier v. d. Stijl, wegens gebrék aan bewijs door de justitie in vrijheid ge steld. S. heeft sinds 26 Juli j.l. in voorarrest Een oude truc. Te Venlo kocht een Algerijn in een win kel een sporthemd en gaf een bankbiljet van 100 in betaling. Hij verzocht bank biljetten terug van 25.vervolgens liet hij deze weer wisselen tegen biljetten van 10.onder dit wisselen wist hij zich 45 toe te eigenen, wat ontdekt werd toen hij den winkel verlaten had. Het gelukte de politie den man te arresteeren toen hij op het punt stond naar Duitschland te ver trekken. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Een nieuw cplichterstrucje. In een magazijn te Haarlem vervoegde zich Maandag een man om een haard te hestellen, die bezorgd moest worden aan een adres te Halfweg. Bovendien vroeg hij den winkelier een gulden ter leen, dien hij noodig had om een boodschap te doen. De winkelier gaf een gulden, maar ging even later, omdat hij de zaak niet ver trouwde, op onderzoek uit. De opgegeven naam en het adres waren in Halfweg even wel niet te vipden. Dinsdag werd van een dergelijk geval aangifte gedaan. Een man die zich Blok noemde, en voorgaf in Hoofddorp te wonen, kwam in een man denwinkel te Haarlem voor een bedrag van 46.bestellen. Alles moest aan zijn adres in Hoofddorp bezorgd worden. De man verklaarde geen geld bij zich te heb ben. Hij had evenwel geld noodig om een drankje te koopen. Daarom vroeg hij den winkelier een rijksdaalder te willen voor schieten, die dan maar op de kwitantie moest worden hijgeschreven. Ook deze win kelier gaf hot gevraagde, maar is het na tuurlijk kwijt, want naam en adres waren in Hoofddorp niet te vinden. Inbraken fe Halfweg. Vermoedelijk in den nacht van Zondag op Maandag is te Halfweg ingebroken in de Ned. Herv. Kerk. Door het uitbreken van ©en in glas en lood gezet raam heeft men zich toegang tot de kerk verschaft. Eenmaal binnen heeft men de in een der vertrokken aanwezige ijzeren geldkist, die met twee hangsloten was afgesloten, go- forceerd en het zich daarin aanwezige geld van armen en kerk toegeëigend. Daar juist vóór eenige dagen een flink bedrag naar een andere bestemming was overge bracht, was de buit niet groot. Deze be draagt naar schatting pl.m. 40 gulden. De inbraak werd eerst Maandagavond zoo meldt de „0. H. Crt." ontdekt, toen in het kerkgebouw een bijeenkomst zou worden gehouden. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk omstreeks denzelfdon tijd werd ingebroken in de bovenwoning van den heer P. te Halfweg. Daar zijn o.a. eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Auto-diefstal. Eenige dagen geleden is een van dever- koopers van een autohandel te Rotterdam er met een nieuwen auto, model 1927, van door gegaan. Hij is met den wagen naar Den Haag gereden, waar hij hem heeft ge ruild tegen een auto van hetzelfde merk, model 1925. Hij heeft 1000 toe gekregen. Sindsdien zijn de verkooper en de beide auto's spoorloos verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Twee jongens stelen een auto. Dinsdagavond stond een auto voor een perceel in de dr. Dirk Bakkerlaan te Bloe- mendaal. Toen de bestuurder huiten kwam was de wagen verdwenen. De eigenaar, de heer Lansdorp, werd gewaarschuwd. Hij deelde het gebeurde onmiddellijk mede aan het politiebureau te Overveen. Terwijl hij nog op het bureau was, kwam daar een auto langs rijden, die een signaal gaf, dat met het signaal van zijn eigen auto over eenkwam. De politie snelde dien auto ach terop en hield den wagen op de Elswouds- laan aan Het bleek de gestolen auto te zijn. De inzittenden, twee jongens P. J. P. en G. P., heiden 16 jaar, werden in bewa ring Auto verbrand. Bij het station Drunen is de auto van den heer P. de Jong te Drouwenermond, bij het aanzetten in brand geraakt en ge heel verbrand. Brand. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur ont stond brand in de boerderij van 0. Tim mermans, gelegen aan den Noordgeest, nabij Bergen op Zoom. De brand, welke ontstaan was in de schuur, deelde zich ook spoedig mede aan den daarnaast gelegen stal, terwijl ook het woonhuis een prooi der vlammen werd. Toen de brandweer van Halsteren ter plaatse kwam werd begon nen met het omverhalen der nog recht staande muren. Behalve bovengenoemde gebouwen gingen ook verschillende land bouwwerktuigen in de vlammen verloren. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. Weer een vlechtenknipper. Een 15-jarig meisje te Rotterdam is Dinsdagavond weer de dupe geworden van de minder prettige practijken van een vlechtenknipper. Het meisje liep op de Kipstraat en werd plotseling door een tot nu toe ophekend persoon vastgegrepen, die van heur haar een flink stuk afknipte. De dader wist zich met zijn buit uit de voeten te maken. Een drievoudig bruiloftsfeest. Een zeldzame feestdag staat een der goed in Apeldoorn bekende families op 23 October a.s. te wachten, nl. een gouden-, een zilveren- en een eerste bruiloftsfeest op dien datum. Het echtpaar SchotmanTijhuis is dien dag 50 jaren in den echt verhonden; hun kinderen, het echtpaar Van "Welsum Schotman, 25 jaren terwijl om dien dag nog merkwaardiger te maken het kerke lijk huwelijk zal voltrokkèn worden tus schen en dochter van laatstgenoemden en den heer Berghuis. Voor deze laatste inze gening heeft de Aartsbisschop op verzoek van Deken P. van Beurden, wegens den Zondag dispensatie verleend. Het gouden echtpaar geniet op 77-jari- gen leeftijd nog een goede gezondheid; al leen de onderdanen van de gouden bruid weigeren hun dienst, zoodat zij in een wa gentje moet worden voortbewogen. Een 105-jarige. Op 1 November hoopt de wed. J. Assel- man geboren de "Witte te Hengstdijk (Z.) baar 105en verjaardag te vieren. Buiienl. Berichten ONGELUKKEN. Dood door drinkwater. 10 personen gestorven. Volgens de „Corriera della Sera" zijn in het hotel „Apennin" in Brachia 10 gas ten, tengevolge van het slechte drinkwater, aan tpyhus gestorven. Van het personeel zijn 7 personen ziek. De hotelhouder werd gearresteerd en er van beschuldigd, dat hij in zijn drinkwaterput beekwater heeft laten loopen. Baanwerkers aangereden. 3 dooden, 2 gewonden. Bij Doberschütz, niet ver van Halle, reed een personentrein, welko vertraaagd was: in een dichten mist op een groep baan werkers, die op weg naar hum werk wa ren in Ondanks het uitdrukkelijk verbod maakten de lieden van de spoorbaan ge bruik. Zij hebben den trein niet hooren aankomen. Drie van hen werden op slag gedood, twee anderen werden gewond. Granaat ontp'oft. 2 personen gedood. Bij opruimingswerk op hef vroegere slagveld hij Trelon in de huurt van Reims ziju 2 arbeiders door een granaat, die ontp'ofte, gedood. Twee andere arbeiders werden ernstig gewond. Het platgcbrandde dorp. Een dezer dagen maakten wij melding van een brand in een dorpe in do Fraii. sche Alpen. Het heet Puy Saint Andró dat 1400 M. hoog, zes K.M. van Brian^on is gelegen. JPuy-Saint André telt 419 bewoners.1 waai-van er 280 in het dorp zelf wonen! Het dorp lag in diepen rust, ten ongeveer 1 uur 's nachts het geblaf van bonden de bewoners uit hun slaap deed schrikken, Aan het einde van het dorp stond een huis in lichte laaie. Aangewakkerd door een heftigen wind, die op deze hoogte voortdurend waait! breidde het vuur zich. snel uit. Heel de bevolking was weldra op de been, en snelde de brandweer ter h Jp. Maar, huis na huis werd aangetast, zonder dat men het kon verhinderen, hé houten wanden en de etrooidaken vatten al te gemakkelijk vlam en water ontbrak Do boeren zagen, zonder iets te kun. nen doen, hun woning instorten. Alles, meubelen, oogst, vee, ging in de vlam! men op. 's Morgens stonden, van de 85 huizen, er nog slechts vijf overeind, waarondei de kerk en het gemeentehuis. Twee menschen verloren het leven en acht werden zwaar gewond. De sckadj wordt op een millioen frs. gesohat. Viervoudige kindermoord in godsdienstwaanzin. Ontzettend drama te Sarrebourg. Een ontzettend misdrijf heeft te Sarre> bourg (Lotharingen) de vrouw van eei brievenbesteller gepleegd. In een vlaaj van godsdienstwaanzin heeft de bekla genswaardige tijdens afwezigheid v. haa: man haar 4 kinderen, resp. zeven, zes, drif en twee jaar oud, verdronken. Na haai daad begaf zij zich naar het commissa riaat van politie, waar zij alles vertelde met de toevoeging: „Nu zijn er vier gelen meer in den hemel." De rampzalige vrouw is onmiddellijl opgesloten. Toen de vader van het ge beurde hoorde, kreeg hij zulk een schol dat men voor zijn vorstand vreest. Hei nieuwe model Ford. Reeds 3 7 5,0 00 person bebben een een auto bestelt'1 zonder het model of de prijs te kennen. De Ford Motor Gy. maakt bekend, da de productie van het nieuwe model ovei eenige dagen zal beginnen. Noch de prij!1 is hekend, noch weet men hoe de nieuw auto er zal uitzien, doch niettemin hebbe 125.000 personen het nieuwe model Foi jl! besteld en daarvoor een som gedeponeerd terwijl 250.000 personen de nieuwe auti hebben besteld zonder daarvoor te «tor ten. df fcn ter !D, :eii ea v Waaghalzerij op de Templiner See. Op de Templiner See hij Berlijn is gïsf*1 teren naar aanleiding van een weddenn schap een buitengewoon stoutmoedig waa;in stuk volvoerd. Fritz von Opel demonstreer de met zijn bekende motorboot Opel waarmede hij te Parijs het wereldrecoi k verbeterde, dat bet mogelijk is. aan hooi ia van een in volle vaart voortsnellend vlieg tuig te klimmen en bet weer te verlatea Het waagstuk werd volbracht in tegei|ai woordigbeid van verslaggevers, leden luchtpolitie en tal van sportliefhebbi Terwijl de vliegers Raab en Katzensteifer die hun medewerking verleenden, boven den waterspiegel vlogen, raasde Opelboot in volle vaart er achter aan. de voorplecht stond de piloot Schindler het gelukte dezen een van het vliegtuig hangend touw te grijpen en in het toeajcl te klimmen. Een half uur later werd ook het tot dt er* verre voor onmogelijk geachte in omgekeerde richting volbracht. De 0p< n(] boot slaagde er in in volle vaart den i het touw hangende piloot te hereiken hem ongekwetst weer aan boord te nenn r., De „Stiermarksche Stinnes" gearresteei sl,ei Te Graz in Oostenrijk is een der leidt der Oostenrijksche Duitsch-Nationale pi tij, dr. Victor Wutte. tevens een der grc< ste industrieelen des lands, onder verd; ding van bedrog gearresteerd. Deze arrestatie staat in verband knoeierijen bij de Graz-Köflacher, Eist bahn und Bergbau-GeseHschaft, waanf, Wutte president geweest is. Wutte's zaken hebben in de eerste j ren na den oorlog zulk een vlucht gei ni' men, dat men hem den „Stiermarksct ?r° Stinnes" noemde. Door zijn speculat ruineerde hij echter vorengenoemde mal schappij en eveneens de Zentralbank De: scher Sparkassen. Erupties van een Japanschen vulkaai ster; Uit Tokio wordt gemeld: Met dondert sPr geraas is gistermorgen de Asayama-i 'r kaan gaan erupteeren. Enorme mass 'hu: dikken zwarten rook verspreidden zich ven do omgeving, terwijl het land I "e dekt is mot witte asch. De landbouw* l3Pï die in den omtrek aan het werk wal f moesten zich met, parapluics tegen asch beschermen, die tot op 100 K.M.1 den vulkaan valt. Een verdwenen eiland komt weer aan oppervlakte. Volgens het rapport van een Engel oorlogsschip is een eiland van Tongagroep ten Westen van Austrt dat vroeger verdwenen was, weer aan oppervlakte van den Stillen Oceaan komen. Het is het z.g. Falcon-eiland, dat 1886. ten gevolge van vulkanischo vVeri aria uit de zee opgekomen was doch 2 ifrid later weer verdween Ook thans heeft men een krachtig® kanisclie werking op hel eilaud, dat ge veer H K.M. lang on 1200 breed vastgesteld. lerz Dl

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4