stadsnieuws. TWEEDE MOEDER. TWEEDE blad „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 13 OCTOBER gemeenteraad. n Gemeenteraad van Leiden vergadert ifaandag 17 October, des namiddags te ^behandelen onderwerpen: a Voorstel om goed te keuren dat de 3ture-H. W. Blote als Stads-geneesheer C wordt vervuld; Benoeming van vijf Stads-geneeshee- v0or het tijdvak 1 Januari 19281 man 1930. j Benoeming van eene tijdelijke leer- in de lichamelijke oefening aan het Tnnmsium, voor den verderen duur van cursus 1927-1928. 3„ Voorstel tot verhuring van liet per- »1 Nieuwe Rijn no. 21, aan J. Piëete en Karreman. Voorstel in zake het sluiten van kas- Uleeningen, gedurende het 4e kwartaal go Voorstel om Burgemeester en Wet- jer3 te machtigen met de Hollandsclie ectrische Spoorweg-Maatschappij een creenkonist te sluiten, inzake de verlen er van den termijn, waarbinnen moet ■den overgegaan tot het maken van een zeegbaar gedeelte in de Zijlpoortsbrug. go, Voorstel: a tot beschikbaarstelling van gelden ten hoeve van het afbreken van het brand- uitbuis aan de St. Jaeobsgracht en daar- de verband houdende werken; 1, om een desbetreffend adres van een olal bewoners van de St. Jaeobsgracht omgeving, als afgedaan t£ beschouwen, fo. Voorstel om aan daarvoor in aanmer- komende werklooze hoofden van ge- n en kostwinners een reductie op den ijs der brandstoffen te verieenen. go. Voorstel: tot beschikbaarstelling van gelden ten boeve van den bouw van een nieuwe oole Havenbrug met bijkomende werken; de desbetreffende motie van de ?ren Huurman en Eikerbout, benevens adres van de Federatie van te Leiden stigde Woningbouwvereenigingen, als daan te beschouwen, to. Voorstel: i. om medewerking te verieenen aan het stuur der vereeniging voor Christelijk derwijs, tot de vestiging van een bijzon- i school voor lager onderwijs in het Bscbkwartier; om een desbetreffend adres van de kling Leiden van Volksonderwijs, als edaan te beschouwen. AANVRAGE VOOR EEN PROTES- ANTSCH-CHRISTELIJKE SCHOOL. W. zijn voornemens het aantal open bare scholen in te krimpen. Ie Raadsvergadering van 25 Juli 1927 rd om praeadvies in handen van B. en d een adres van het bestuur der eeniging voor Christelijk onderwijs, in- idende het verzoek gelden beschikbaar dellen voor de stichting van eene bijzon- school in het Morschkwartier. de door de wet vereischte, door het tuur overgelegde stukken bevinden zich bevattende handteekeningen van Iers, die, door het stellen van hunne idteekening op die lijsten, verklaren be- Ie zijn hunne kinderen (in totaal 121) Ie stichten school te doen bezoeken, ia de indiening van de aanvrage door bestuur op 19 Juli 1927, werden door Comité van Actie voor de openbare «I alhier, alsmede door het bestuur afdeeling Leiden van Volksonderwijs, riftlijke verklaringen ingediend, waarbij laantal ouders hunne handteekeningen, 'laatst op de lijste van het schoolbe- W, terugnemen- B. en W. vestigen er de dacht op, dat, blijkbaar door een mis stand, vele van de door het Comité van aToor de openbare school ingezonden laringen afkomstig zijn van ouders, handteekeningen niet op de lijsten hei schoolbestuur voorkomen. P de inzending van die verklaringen da de indiening van rapporten, betref- i een vanwege Volksonderwijs en een het schoolbestuur nader ingesteld on- oek. ampele overweging kwamen B. en W. ie conclusie, dat, welke waarde aan do jhillendp beweringen moge worden toegekend, er voor een nader onderzoek vanwege het College geen aanleiding be stond. Herhaaldelijk toch laatstelijk nog bij Kon. Besluit van 2 September 1927 no. 33 is door de Kroon de wet aldus geïnterpreteerd, dat aan den eisch van art 73, le lid sub a wordt voldaan, indien door het schoolbestuur op den datum van indie ning van de aanvrage redelijkerwijze kon worden aangenomen, dat de op de overge legde lijsten voorkomende kinderen, al thans tenminste 80 daarvan, de school zouden bezoeken. Naar de meening van B. en W. kon het schoolbestuur op den datum van indiening van do aanvrage redelijker wijze aanemen, dat in ieder geval meer dan 80 der op de lijsten voorkomende kin deren de school zouden bezoeken. Hieraan doet naar de vaststaande jurisprudentie niet af, dat de ouders van een aantal op de lijsten voorkomende kinderen achteraf heb ben verklaard, hunne handteekening terug te nemen. Evenmin kan hierop van in vloed zijn, dat de lijsten ten aanzien van 5 kinderen niet door den vader zelf zou den zijn geteekend en dat op de lijsten 20 kinderen voorkomen, die de door hen be zochte gelijksoortige bijzondere school zou den verlaten, aangezien, indien die kinde ren niet worden medegeteld, er toch nog belangrijk meer dan 80 geldige namen van kinderen overblijven. H-i. zal derhalve aan het bestuur mede werking moeten worden verleend tot de vestiging van een bijzondere school in het Morschkwartier. Die medewerking kan op grond van de wet op tweeërlei wijze worden verleend en wel in de eerste plaats door het verieenen van de benoodigde gelden voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw (art. 72, le lid) en in de tweede plaats door het be schikbaar stellen van een bestaand school gebouw (art. 77, 2e lid) Het behoeft geen betoog, dat, ndien medewerking kan wor den verleend in den vorm van het beschik baar stellen van een bestaand gebouw, die vorm van medewerking uit financieel oog punt bet meest verkieselijk is. Nu zal U, aldus B. en W. aan den Raad, bij raadpleging van de mede ter inzage ge legde gegevens blijken, dat verschillende openbare lagere scholen bepaald slecht bezocht zijn en dat, afgescheiden van de plannen van het schoolbestuur, wier ver wezenlijking ongetwijfeld het aantal leer lingen van verschillende openbare scholen nog zal doen verminderen, de tegenwoor dige toestand niet onveranderd kan worden bestendigd. Het aantal boventallige onder wijzers aan de openbare scholen, en daar door indirect ook het aantal boventallige leerkrachten aan de bijzondere scholen, neemt onrustbarend toe en zal, wordt niet ingegrepen, mede door het minder gunstige subsidiestelsel van de wet van 30 Juni 1924 S. 319 tot wijziging der Lager Onder- wijs-wet 1920, ongetwijfeld nog belangrijk stijgen. Thans reeds is door B. en W. op de ontwerp-begrooting voor 1928 een be drag van 98-899.geraamd wegens sa larissen van boventallige openbare onder wijzers, en een bedrag van 50.000.voor boventallig bijzondere onderwijzers, der halve in totaal 148.899.Reeds eenigen lijd wordt dan ook door B. en W. overwo gen, welke maatregelen zullen moeten wor den genomen, om tot beperking van deze uitgaven te geraken. Dat daarbij opheffing van één of meer openbare scholen niet kan worden voor komen, staat intusschen voor B. en W. wel vast. Al kan thans nog niet met volkomen zekerheid worden gezegd, welke school (scholen) zal (zullen) moeten worden op geheven, toch achten B. en W. het niet onwaarschijnlijk, dat één der in het gebouw aan de Paul Krugerstraat gevestigde open bare scholen voor opheffing in aanmerking zal komen- Mocht tot opheffing van één dier scholen worden overgegaan, dan zou de in het Morschkwartier op te richten bij zondere school in de alsdan vrijkomende lokalen van dat gebouw kunnen worden ondergebracht, waardoor de kosten van de stichting van een gebouw voor de nieuwe bijzondere school kunnen worden bespaard Met deze mogelijkheid zal h.i. bij het verieenen van do door het schoolbestuur gevraagde medewerking rekening moeten worden gehouden. Gaarne zeggen zij toe, dat hunnerzijds al hef mogelijke zal wor den gedaan om in deze spoedig zekerheid te verkrijgen. Rosumeerende geven B. en W. aan den Raad thans overeenkomstig het advies van de commissie voor bet onderwijs in over weging: ate besluiten, medewerking te verieenen aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk onderwijs alhier, tot de vesti ging van een bijzondere school voor lager onderwijs in het Morschkwartier, hetzij door het toestaan van de benoodigde gel den voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, hetzij door beschikbaarstel ling van een gedeelte van een bestaand gemeentelijk schoolgebouw. b. het tot den Raad door het bestuur van de afdeeling Leiden van Volksonderwijs gerichte adres als afgedaan te beschouwen Benoeming leerares Gym. Gymnasium Ten gevolge van de splitsing na hot twee_ de toelatingsexamen van de 4e klasse van het Gymnasium is het noodzakelijk om te voorzien in de aanstelling van een tijdelij ke leerkracht voor de lichamelijke oefe ning voor het geven van 2 wekelijksche lesuren gymnastiek aan meisjes in die klasse. Onder overlegging van het desbetreffend advies van den Inspecteur der Gymnasia stellen B. en W. den Raad mitsdien voor, te benoemen tot tijdelijk leerares in de li chamelijke oefening aan het gymnasium voor den verderen duur van den cursus 1927—1928: Mej. A. Kok, leerares M. O. gymnastiek te Leiden. Benoeming stadsgeneesheer. Met het oog op de ingevolge art. 2 der hij Raadsbesluit van 26 September j.Lvast gestelde verordening, regelende de genees kundige armenverzorging, te houden in schrijving ter bekoming van kostelooze ge nees- en heelkundige hulp en daarmede gepaarde vrije-artsenkeuze, is het noodig dat nu reeds wordt overgegaan tot de be stendiging van de Stadsgeneesheeren. Aan den heer H. W. Blote werd met in gang van 1 November a-s. eervol ontslag uit den gemeentedienst verleend. Zijn plaats zouden B. en W. niet willen doen vervullen, omdat het getal onvermo- genden, die voor kostelooze genees, en heelkundige hulp in aanmerking komen, belangrijk ia gedaald en omdat B. en W. meenen dat een aantal van 5 geneesheeren voldoende is, om daaruit eene keuze te doen Do heeren Schreuder, Timmermans, Veldhuyzen en Niemer zijn benoemd tot 1 Februari a.s. Laatstgenoemd© heeft er ech ter in toegestemd zijn eventueele nieuwe benoeming te doen ingaan tegelijk met de andere geneesheeren op 1 Januari 1928. De nieuwe benoeming moet overeenkom stig art. 10, 2e lid, der verordening, voor den tijd van 2 jaren geschieden. B. on W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. Verstrekking gr dkoope brandstoffen. De laatste jaren werd aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Arm bestuur of den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken daarvoor in aanmerking kwamen, gedurende het winterseizoen een roductio van 50 net- verleend op den prijs, waarvoor door de Lichtfabrieken cokes aan particulieren werd geleverd en als regel 1 H.L. per week. In de Raadsvergadering van 27 Septem ber 1926 werd met betrekking tot de cokes verstrekking het gewijzigd amendement van de heeren Wilbrink, Van Rosmalen en Van der Reyden aangenomen, waardoor gedurende de maanden December, Januari en Februari de reductie over de dubbele hoeveelheid werd gegeven. In de praktijk wil dit zeggen, dat in de maanden November en Maart bons voor i H.L. en in de maanden December, Januari en Februari bons voor 1/1 H.L. cokes werden verstrekt. Gedurende 22 weken, van Zaterdag 30 October 1926 tot en met Maandag 28 Maart 1927 zijn door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en het Burger lijk Armbestuur aan bedoelde categorieën van werkloozen in totaal uitgereikt 7471 bons voor 1/2 H.L. en 12202 bons voor 1/1 H.L. cokes en wel door eerstgenoemden dienst 2538 bons voor 1/2 H.L. en 4399 bons voor 1/1 H.L. en door het Burgerlijk Armbestuur 4932 bons voor 1/2 H.L. en 7803 bons voor 1/1 H.L. De kosten bedroegen voor den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken 7.382.80 en voor het Burgerlijk Armbestuur 13.099.55 dus in totaal 20.482-35. Ook dit jaar zouden B. en W. den Raad willen voorstellen, vooral omdat do econo mische toestand niet noemenswaard is veranderd, in denzelfden geest als in het vorige winterseizoen brandstoffen te doen verstrekken. Zij zouden echter met do af gifte van de bons reeds willen aanvangen op Zaterdag 22 October a.s. en wel, omdat het vooral in gezinnen met kleine kinde ren in dit verbazend vochtige jaargetijde gewenscht is, zij het zacht, te stoken. Op do bons, geldig voor 1/2 H.L. cokes, zal door bijpassing van 25 cent 1 H.L. parelcokes in ontvangst kunnen worden genomen; op bons geldig voor 1 H-L. cokes zal men, zoo men dit verkiest. 11/2 H.L. parelcokes of met bijpassing van 50 cent 2 H.L. parelcokes kunnen krijgen. Het tijdvak, gedurende hetwelk de ver strekking zal plaats hebben, meenen v /ij weder op 22 weken te moeten bepalen; ge durende 13 weken daarvan, in de maan den December, Januari en Februari, zul len bons voor 1/1 H.L. worden verstrekt, gedurende de overige 9 weken bons voor 1/2 H.L. Hierbij zij nog opgemerkt, dat ook aan werkloozen, die een of meer dagen per week hebben gewerkt en daardoor een kleine uitkeering ontvangen, toch oen cokesbon wordt verstrekt. Op grond van het bovenstaande zijn B. en W. van oordeel, dat evenals vorige ja ren ook gedurende het aanstaande seizoen deze bijzondere steun moet worden ver strekt en wel van Zaterdag 22 October 1927 tot en met 20 Maart 1928. Do kosten zullen vermoedelijk bedragen 21-000.— Kasgeldleenïng. B. en W. geven den Raad in overweging hun College te machigen, gedurende het 4e kwartaal 1927 over te gaan tot het sluL ten van kasgeldleeningen tot zoodanig be drag, dat op geen enkel tijdstip in dat kwartaal de kasschuld de som van 500.000te hoven gaat en onder de voorwaarden, als door het College zullen worden bepaald. Afbreken brandspuithuis Garenmarkt. In overeenstemming met de Commissie van Fabricage geven B. en W- den Raad in overweging een bedrag van 2300.te hunner beschikking te stellen, voor het af breken van het brandspuithuis aan de St. Jaeobsgracht, het egaliseeren, verharden, bestraten enz. van het vrijkomend terrein en het in verband met den afbraak van het brandspuithuis maken van een kleine sme derij op de open plaats der hoofdpost van de brandweer aan de Garenmarkt. Verhuring perceel- Bij raadsbesluit van 29 Maart 1920 werd laatstelijk het winkelhuis aan den Nieuwe Rijn no. 21 voor 750.per jaar verhuurd aan do firma J. J. van der Pas to 's-Her- logenbosch. In verband met de omstandigheid, dat deze firma in staat van faillissement werd verklaard, zegde de curator de huur van het perceel tegen 1 November 1927 op. Voor de huur van het pand hebben zich o.a. als gegadigden aangemeld de heeren J. Pieëtc en F. Karreman, beiden wonende alhier, die voornemens zijn daarin een handel in raxiio-artnkelen te vestigen. Zij zijn bereid eveneens een huurprijs van 750.per jaar te betalen, waarmede naar de meening van B- en W. genoegen kan worden genomen. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. De Zijlpoortsbrug. B. en W. geven den Read in overweging het College te machtigen met de Holland- sche Electrische Spoorweg-Maatschappij te Utrecht een overeenkomst te sluiten, waarhij tot 1 Augustus 1938 wordt verlengd do met die Maatschappij in 1919 aangega ne overeenkomst, krach lens welke aan do meento tot 1 Augustus 1928 uitstel werd verleend van hare verplichting tot het ma ken, onderhouden en bedienen van een beweegbaar gedeelte van ten minste 8 M. wijdte in de Zijlpoortsbrug, onder voor- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 14 October. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmiiziek door het trio K. v. d. Hoek, viool. J. Frank, cello. P. do Gruyter, piano. 5.30—6.Gramofoonmuziek. 6.7.Orgelconcert door den heer George Robert in de St.-Bavokerk te Haar lem. 7Mededeelingen van het V. P. R.- O.-persburcau 7.05 VPRO-cursus: Vrijzinnig Protes- tanlsch Levens- en Wereldbeschouwing. Leider: Ds. G. Horreus de Haas (Zwolle). 2de deel: De Strijd tegen dogmatisme en materialisme. 7.45 Politieber. 8.108.35 Lezing vanwege het onder wijsfonds voor de binnenvaart door den heer C. A. M. C. van Kasteel uit Rotter dam: De assurantie en do bevrachting in de Binnenvaart. (De schadeverzekering). Daarna concert door het ANRO-orkest o. L v. Nico Troep. August Lcopolder en Otto A. Graef, pianisten uit Munchen. Vervolgens een populair orkestconcert. 10.30 Persber. 10.3012.N.O.V. Populair concert door het N.O.V.-cnsemble oi.v. John Beek. D a v o n t r y, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing: Empire history and geo graphy. 3.45 Concert. 3.50 Lezing: How reading and writing began. 4.05 Concert. 410 Schooluilzending. 5.05 Concert. 5.20 Causerie 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B.C.-mnzickcritiek. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: The art of the cinema. 8.05 Causerie over 't programma. 8.20 Symphonieconecrt. Wagner-pro- gramma. 9.20 onderbroken voor nieuwsber. 10.35 Berichten. 10.40 Mr. Flotsam en Jetsam, humo risten. 10.5511.20 Irene Scharrer, pianocon cert. R a d i o-P a r i s" 1750 M 10.50—11— Muziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Gevarieerd programma. Or kest en solisten. Langen berg, 469 M. Dortmund, 283 M en Munster, 242 M. 12.301.50 Orkestconcert. 3.554.20 Kindoruurtje. 4.205.20 Danscuziek. 7.20 „Madame Butterfly". 10.20 Dansmuziek. Köningswusterhausen 1250 M. 2.207.05 Lezingen en lessen. 7.25 „Macbeth", van Shakespeare. 9.50 „Fröhliche Zecher", Schubert, bas. Kermbach-orkest. Hamburg. 395 M 3.35 Orkestconcert. Bizet. 6.20 Orkest concert. 9.50 Actueele causerie. Daarna dans muziek tot 10.10. Brussel, 509 M 5.206.20 Orkestconcert. 6.20 Esperanto 8.2010.20 „Requiem", Berlioz. waarde, dat de gemeente Leiden jaarlijks aan de Hollandscho Electrische Spoorweg- Maatschappij een vergoeding van 900. zal betalen tot den dag, waarop de nieuw te bouwen beweegbare brug van 8 M. wijd te voor het scheepvaartverkeer zal zijn opengesteld. FEUILLETON. het Fransch, v. H. GREVILLE Wt wil ik wal aannamen. En dat heb M menigmaal vermoed. Maar weet tot moeilijkste van die ondorne- 13? Nu? jtoh te doen uitnoodigen! hjkt me heel eenvoudig. Je noo- ■aevrouw de la Rouveraye uit den [f met Yvelina op 't -kasteel les Pig- komen doorbrengen. Je weet dat honkvast is en zelfs zonder dat 20U I er weigeren, om niet genoodaakt te ."a ^pgio maanden met mevrouw onder 't elfde dak te wonen to peide dames zijn niet meer zulke ^Fncnduinen als vroeger, a zelfs vroeger konden zij nooit lan- an twee dagen bijeen zijn, hoe veel fan elkander hielden, merkte Ri- tobend op. En hoe is je verdere ilf nÜ-^L0^011 hen UR> ZÜ weigert: jij [J t 1 j-T aan en beweert dat het jj ®p°<ng -is dat de kinderen op ver ft c-g ma.Ilior hen nis met elkander baar voorstellen e" Yvelina alleen te laten om onze EJWd niet op te dringen. Aoor de grootmoeder al alarm roc- ™et Tee* toegeeflijkheid stem belasten met de bewa- zoon. Mevrouw de la Rouve raye die de beleefdheid zelve ia, zal je dan natuurlijk uitnoodigen en je accep teert dat voor ons beiden Ondanks haar woede, besloot Richard; maar in haar beleefdheid zal ze niet meer terug kunnen! En je dochter zal zich aan je gaan hechten, zei Odilia mét tcederen trots, want men kan niet bij je leven zon der je lief te hebben. O Richard den dag waarop zij uit zich zelf naar je toe zal gaan om je een geheim toe te vertrouwen, dien dag zal ik de gelukkigste vrouw ter we reld zijn. Dit plan kreeg Richards goedkeuring ein delijk. En alles gebeurde zooals Odilia het had. voorzien. Mevrouw de la Rouveraye was woedend, maar toch te wel opgevoed om iets van haar gramstorigheid te laten zien en zij liet eenigö kamers voor mijn heer en mevrouw Bric© in gereedheid bren gen. De oude mevrouw Brioe was uitgenoo- digd, maar rij had geweigerd het kasteel te verlaten en wees als verontschuldiging op dein korten afstand der beide woningen, die haar in staat stelde de kinderen iede- ren dag te zien als zij dat verlangde. Piet had een zeer ernstig gezicht getrok ken. De goede man werd tamelijk oud en da/t maakte hem soms wat somber. Hij was echter niet uitgenoodigd en in een eerste opwelling scheen hij dat verzuim als een beleediging op te nemen. Doch hij ver mande zich spoedig. En na eenig naden ken vond hij zelfs, dat een verblijf bij me vrouw de la Rouveraye voor hem éen mar teling zou geweest zijn. Het personeel was daar zoo streng, zoo punctueel, zoo onbe rispelijk en volmaakt.. Daar paste Piet z'n eenvoudige, boerenaard niet bij. Dat personeel, had hij eens aan Odilia in vertrouwen gezegd, dat personeel hoort thuis in deftige kringen, daar is niets van te zeggen. Maar ik leef Kever in het hon denhok dan bij die lui. De honden toonen tenminste wat zij denken en wanneer zij bijten, welnu dan weet men ook zeker dat zij je niet als vrienden beschouwen! Piet bleef dus op het kasteel en zoo viel hom do eer en vreugd te beurt mevrouw Brico te vergezellen op haar tochten naar de familie. Zoo'n luchtje scheppen in de atmosfeer van 't landgoed de la Rouveraye deed hom wel goed en prikkelde op aan gename wijze zijn lust tot critiek, zooals een weinig mosterd de maag activeert. Op zekeren dag zei hij tot zijn meeste res: Als ik die fijne kamerheeren en ga lante keukenprinsessen zie, want dat zijn geon knechten en meiden, ik ben maar oen gewone knecht enfin als ik die lui in hun onberispelijke houding en livrei zie, denk ik wel eens't is misschien nog maar boter een eenvoudige knecht te zijn en 't paard en rijtuig schoon cn glanzend te hebben. Met deze en dergelijke gedachten onder hield Piet gedurende dien vacantietijd een zeker evenwicht tusschen zijn trots en ne- dorighoid en hij voelde zich daarbij tevre den. HOOFDSTUK XV. Karei, die in 't begin slecht .geluimd was, want hij had zijn dierbare vrijheid van thuis verloren, wende spoedig aan het le ven dat men op 't landgoed de la Rouve raye leidde. Deze cm zijn ligging en bouw merkwaardige woning was dagelijks het voorwerp van verscheidene bezoekers oa kwamen er de vriendinnen van Yvelina, waaronder eenige van haar leeftijd, ande re reed8 ouder. Zooals de meeste jongelin gen. jonge heeren, kan men zeggen, voelde Karei zich niet erg op zijn gemak temid den van zooveel jongedames. Maar hij was een aangename, mooie verschijning, aange naam tenminste wanneer hij dat wilde en zijn gebreken zag men bijna alleen in den intieincn huiselijken omgang. Het kon dus moeilijk anders dan dat hij weldra de ziel der dameskransjes werd. Op die wijze kreeg hij smaak in zulke gezelschappen, hetgeen Odilia niet had kunnen bereiken door haar salon te Pa rijs, dat Karei steeds ontvluchtte. En zijn tweede moeder constateerde met voldoe ning dat haar beschermeling nader tot zijn zuster kwam. Yvelina, hoe jong zij ook scheen, was in tusschen niet meer geheel en al een kind, maar bijna een jongedame; het korte ver blijf bij mevrouw Brico op 't kasteel had in baar diepgaande gevoelens gewekt. Ver gelijkenderwijze had zij ingezien dat het iets beteekende de dochter te zijn van mijnheer Richard Brioe. Bovendien had zij zioh rekenschap kunnen geven van het effect dat de beide grootmoeders on Odilia in de spreekkamer maakten! Sinds dien tijd hadden Richard en zijn vrouw bemerkt dat zij belangrijk gestegen waren in de achting van hun dochter. Yvelina hoorde haar vader soms noemen onder den naam van „Brice-Montaubray", en het wereldsch aangelegde meisje werd zich daardoor bewust van Odilia's situa tie. Zij, dochter van een Gedeputeerde, die roods minister was geweest! Dat was geen gering iets! Op zoo'n tweede moeder kon men zich beroemen. Toen Karei zijn zuster dan ook verweet dat zij hardnekkig zijn tweedo mooder bleef aansproken met „madame", ant woordde hot meisje niet, zooaJs zij toch zoo energiek kon doen. Haar broer, die baar verlegenheid bemerkte, waagde het, verder aan te dringen, op gevaar ai alles te bedorven. Waarom noem je haar niet gewoonweg mama? zei hij haar; ik heb je het voor beeld gegeven cn het is ook niet moeilijk! Als je eens wiat hoeveel genoegen jo haar daarmee zou doenen zij is zoo goed! Yvelina keek haar broer veel be te eke nend aan. Hot vleide haar niet weinig het voorworp te zijn van do attenties van een zoo flinken, aardigen broer! Daar hadden de vriendinnen haar reeds geluk mee ge wenscht en het meisje was dan ook in-een volmaakt goede stemming om met hom tc praten, zooveel als hij maar wilde; tot nu toe waren hun gesprekken zoo kort, zoo vluchtig en banaal geweest. Is zij werkelijk zoo goed? Ben jo daarvan overtuigd? vroeg het meisje. Dat zweer ik je. Zou je so ma het te gendeel gelooven? Ik moet je bekenr.cn, zei Yvelina zacht, dat ik daar nog niet veel aan ge dacht heb. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3