DONDERDAG 13 OCTOBER 1927 No. 5693 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ge Jaargang 3)e 0ou/fcomt BONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL -e Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL 'per post f2.95 per kwartaaL geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver mar tegen betaling van 50 ot. per kwartaaL bjj voor taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 1 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. tl Kleine advertentie^ van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. IMEB BESTAAT UT TWEE BLADER. navolging van Rome. gead bericht lazen wij in de „N. Rott. Op de samenkomsten tot verleven- van bet Protestantsohe besef en te- Ie Roomsche propaganda te houden nsleidam zullen spreken: 22 Ootober Q. H. van Hoogenhyze: De wonde- Lourdes en mijn bezoek aan de aze grot; 9 November: dr. G. A. Haxtog: Wie vergeeft de zonden?; 14 ober ds. H. Bakker: Rome en de Bar- neusnackt; 11 Januari: dr. H. E. emeijer: De Onbevlekte Ontvangenis ilaria; 8 Februari idr. J. Kooy: Het (eeken; 7 Maart: ds. t,. 0. W. Eke- Het Roomsche Vasten". deze sprekers op de te houden bij- msten over de genoemde onderwer- :ouden willen zeggen de waarheid en aarheid aleen en geheel wij zou- kunnen toejuichen. „.ze sprekers op de te houden bij- msten het Protestantsche geloof en Piotestantschen eeredienst positief h willen uiteenzetten en verdedigen ij zouden het kunnen rechtvaardigen, ar, wie de namen der sprekers leest, al bij voorbaat, dat deze „Protestant- propaganda" voor een groot deel zal bestrijding der Katholieke Kerk, nd op onware gegevens! n zaait haat tegen Rome; men ver- lt leugen en laster, als men het Roomsche voorbeeld ropagan/la wilde navolgen, dan moest louter en alleen de eigen Protestant- leer trachten bekend en bemind te li doet Rome hetl En dè,t is een waar ardig optreden. Niet dat van de be- „Protestantsche propagandisten"! BUITENLAND Volkenbond heffing der handelsbelemmeringen. Golijn voorzitter der conferentie. op 17 dezer te Genève aanvangende ireutie van regeeringsgedelegeerden een beslissing moet nemen over een nationale conventie betreffende op- ng der verboden en beperkingen op in- en uitvoer, zal krachtens besluit den Volkenbondsraad door den Neder- oud-premier. den heer Golijn, en voorgezeten. België Een ongewenscht geschenk. door Frankrijk.over de grens ezette communisten, t „Handelsblad v. Antwerpen" ge^ t over het, zooals het blad 't noemt, „cadeauke" uit Frankrijk: de over rens gezette anarchisten, en citeert ingenomenheid de „Landwacht", waar schrijft: et is de eerste maal niet, dat Frank- )p zulke ongegeneerde manier te werk en binnenkort zullen wij op onzen d al het uitschot ontvangen, door de "'.he regeering uitgedreven, vragen ons af met welk reoht foijk zulke onvriendelijke daad stelt )ver ons land? i vragen ons ook af, wanneer onze "ing eens ernstig en krachtdadig zal len tegen allerhande ongewenschte die stilaan maar zeker ons land her 'pen in een soort bandietennest". jerdaad zijn, volgens het „H. v. A ".ten en wegen onveilig door bet aan- Frankrijk verjaagde anarchisten en iunisten: feral ziet men ze rondzwerven de ke- doorgaans geen middel van bestaan 'nde. Het zijn over het algemeen Bo- Zigeuners. Polen, Marokkanen, ■Wen, Italianen, Chineezen enz. ossel, onze hoofdstad is waarlijk be door allerhande vreemde bedelaars ■Jder dezen of geen bedekten vorm iïood trachten te verdienen, maar heestal overgaan tot diefstal en af- elanji toestand kan en mag niet blijven luren. itieke vluchtelingen bezitten ofwel middelen, of zij hebben politieke ten welke hen terzij staan en helpen; 1 hier niet als raddraaiers of samen pers optreden willen wij gaarne dat uuer controol, in België verblijven, ju wij bedanken voor het cadeauke t tüe internationale bandieten, anar- Jandloopers en ander galgenaas, vrijelijk binnen komt. ifT-t^ thans, dat streng door onteiten zal worden opgetreden, emdelingen, welke voorloopig kun- den £e.?uld, moeten gewaarschuwd uat zij bij de eerste overtreding -transcho grens zullen worden ge- f- Let galgenaas moet zonder vorm van proces onmiddellijk aan Marianne worden geretourneerd. België is toch geen vuilnisbak, waar andere landen hun vuil nis kunnen uitstorten. Duitschland De troepenvermïndering in het bezet gebied. Ems en Kreuznach worden niet ontruimd. Dezer dagen is gemeld, dat in verband met de reductie der troepencontingenten in bezet Duitschland. onder andere plaat sen ook Bad Ems zou worden ontruimd. De „Köln. Volksztg." publiceert hiervan een tegenspraak. Naar het blad verneemt, zal Bad Ems, evenals Bad Kreuznach, wel verminde ring der bezettingstroepen krijgen, de bei de plaatsen zullen echter niet worden ont ruimd. Diez an der Lahn daarentegen en Kö- nigstein in Taunus zullen weldra hun be zetting zien vertrekken. Rusland De oppositie in Moskou. Op de oommunistisohe vergaderingen. Volgens berichten uit Moskou organi- seeren de meeste communistische „cellen" dagelijks vergaderingen, waarin over de positie der partij wordt gedebatteerd. Deze vergaderingen worden gewoonlijk zeer druk bezocht. Aan de debatten neemt bijna overal ook de oppositie deele hetgeen natuurlijk vaak tot heftige incidenten aan leiding geeft. Een der oppositie-leiders, zekere Sm 11- ga, die in het voorjaar met een officieele zending naar Chabarowsk werd verplaatst bevindt zich sinds geruimen tijd weer te Moskou. Hij weigert naar zijn standplaats terug te keeren en voert krachtige oppo sitie tegen het Stalinbewind. De Sovjets en hun binnenlandsche leening. Volgens berichten uit Riga zijn de her haalde oproepen der sovjet-leiders tot vrijwillige inschrijving op de binnenland sche, z.g. industrialisatie-leening niet in staat geweest, de gemoederen der mosco- vieten in geestdrift te doen ontvlammen, zoo dat de commun istische comité's beslo ten andere maatregelen te treffen. Deze andere „maatregelen" bestaan in een verplichte heffing van de loonen der arbeiders. Natuurlijk heeft deze dwang onder de werkers ontstemming gewekt, een ontstem ming zoo hevig, dat de sovjetheerschers het voozichtig oordeelen, naar alle dis tricten de dringende instructie te zenden, niet met die gedwongen heffing door te gaan. Voortaan zullen de comité's niet meer mogen „eischen", dat de arbeider op de leening inteekent; zij zullen moeten trach ten den werkman te „overtuigen", dat hij al het mogelijke moet doen, om de onder neming te doen slagen. Men vreest echter, dat dit „overtuigen" der arbeiders wel in bolsjewistischen zin zal geschieden. Intusschen wcv.it ook het roode leger bewerkt. Unsckhcbt, de adjuncts-commis- saris van oorlog, beeft den troepen een „dagorder" voorgehouden, waarin betoogd wordt, dat het succes der Jeening een „mi litaire" overwinning zou zijn en een ge weldige slag, den vijand, die doende is, den oorlog tegen sovjet-Rusland voor te berei den, toegebracht. Gm die militaire' overwinning te bevech ten moet het leger eensgezind zijn, zegt Unschlicht. En daarom heeft hij, gevolg gevend aan den wensch der officieren en soldaten, in hun naam 60.000 obligaties, van 24 roebels elk, voor rekening van het leger genomne! Palestina. Bedoeïnen-inval. Verscheidene dooden en gewonden. Uit Jeruzalem wordt gemeld: Een Be- doeinenstam uit Zuid-Syrië heeft herhaal delijk invallen gedaan over de grens in Palestina, waarbij verscheideno dorps bewoners werden gewond en gedood. In een botsing met de politie van Palestina zijn twee Bedoeinen en een politie-beambto gewond. Britsch-lndië. Steeds weer godsdienstonlusten. Uit Delhi wordt gemeld: In het Noor den van Britsch-lndië heerscht grooto opgewondenheid onder de Hindoes -tenge volge van een moord op een rasgenoot, die te Lahore door een Mohammedaan met een dolksteek werd gedood. De magistraat van Lahore veroordeelde den woesten Mohammedaan tot 14 jaar ge vangenisstraf. China. De burgeroorlog. Het offensief van Tsjang Tso Lin. De vertegenwoordiger van het ministe rie van buitenlandsche zaken der regee ring te Peking maakt bekend, dat van de 2 legertroepen, die gelijktijdig het offen sief tegen de Zuidelijken begonnen, de eene van Haudohowfoe in het Noorden van Kiangsi uit, de andere van Paotingfoe uit, aan de Zuidelijken belangrijke ver liezen hebben toegebracht. Het doel van Tsjang Tso Lin is, de Zui delijke troepen in Westelijke richting naar Tatoeng te dringen, teneinde hen in het gebergte van de bruikbare verbindingswe gen af te snijden. Volgens verdere officieele berichten heb ben de Shansitroepen in dé laatste ge vechten ernstige verliezen geleden. Er zijn 10.000 gevangeneu door de Noorde lijken naar Mantsjoerije overgebracht. Chineesche piraten in actie. Brutale roof in de haven vam H&ngkong. Een sensationeele zeerooverij had gis teravond plaats in de haven van Hong kong, waarhij goud voor een waarde van ruim 35.000 uglden, dat naar Saigon ver- soheept moest worden, gestolen werd. Het goud was toevertrouwd aan een Chinee sche havenboot met een bemanning van 17 koppen. Drie van deze mannen stonden plotseling op, hielden de anderen in be dwang en stuurden de boot naar den wal, waar zij met den buit verdwenen. Het Chineesche stoomschip „Sjigon" Is door piraten op de West-rivier geënterd; zestig passagiers zijn ontvoerd. Mexico. De OPSTANDIGE BEWEGING. Bedwongen. Een verklaring van Galles. President Galles van Mexico heeft gis teren categorisch de beweringen tegenge sproken, volgens welke de revolutie nog steeds een grooten omvang zou hébben en dat deze revolutie door zijn xegeering in elkaar zou zijn gezet om zich op die ma- uier van haar vijanden te oi.tdoen. In de eerste plaats deelde Calles mede, dat de revolutie geheel onderdrukt is en dat de regeering zioh nog slechts voor de taak geplaatst ziet, de vluchtenle ben den uiteen te drijven. Verder wees Galles erop, dat het ieder in Mexioo sedert het begin der verkiezingS-campagne in Augus tus j.l. bekend is, dat de propaganda der generaals Serrano en Gomez niets anders was dan een ophitsing der militairen tot verraad. Do regeering is op de hoogte met alle bijzonderheden van een staats greep, welke op 1 September zou worden uitgevoerd. Op dien datum zou het con gres bijeenkomen in de hoofdstad. Elke twijfel dienaangaande is weggenomen door Serrano zelf die, naar Galles verklaart, zich kort voor de opening van het con gres tot dezen wendde met het voorstel, zich te verlagen tot een poging om de wet gevende macht ter zijde te schuiven. Dit, zou zeide president, is aan het Mexicaan- sche volk bekend geworden door de spon tane bekentenis van generaal Guijano voor den krijgsraad. 18 generaals en 64 officieren gefusilleerd. Het Mexicaansche ministerie van oor log maakt bekend, dat 4 divisie- en 20 bri gade-generaals van hun post ontheven zijn, omdat zij met de opstandelingen heulden. Verder wortd gemeld, dat sedert het begin van den opstand 18 generaals en 64 oficieren gefusilleerd zijn. Het spoorwegverkeer in het Zuiden van Mexico moet nog steeds onderbroken zijn. BISSSEÏILftMD R. K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. Onder voorzitterschap van den Hoog- eerw. Deken van Beverwijk J. M. Lucas- sen werd gisteren in het gebouw „Gusto- dia" aan de Brandtstraat te 's-Gravenhage de jaarvergadering gehouden van 't R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. De voorz. heette de aanwezigen welkom en wees er in zijn openingswoord op, dat de jeugdleiders hier bijeen zijn gekomen niet om te rusten, maar om te werken, want voor de jeugd moet nog zeer veel ger daan worden. Hierna werd overgegaan tot bespreking van het jaarrapport. Daaruit bleek, dat de 152 patronaten, waarvan gegevens ont vangen werden, 10312 beschermelingen hebben. In het geheel zijn bij het Juvenaat aangesloten 170 patronaten- De voorz. meende, dat het aantal beschermelingen nog aanmerkelijk verhoogd kan worden; alle jongelui, die onder de termen vallen, moeten in het patronaat worden onderge bracht. In 81 patronaten word een oudersavond gehouden. Vele patronaten hebben contact met de St. Joseph's-Gezellenvereenigingen, waarin de jongens bij het verlaten van patronaat worden opgenomen. Een Maria-Gongregatie bestaat in 72 patronaten, terwijl 7 bovendien een congre gatie van de H. Familie bezitten. Een jeugdaldeeling van de Derde Orde tellen 17 patronaten; een Oommuniebond 82 patro naten. In 27 patronaten is een afzonder lijke Missieclub. Het totaal aantal jongens, dat aan een retraite heeft deelgenomen, bedraagt 884, dat is nog geen 1U pet. van het totaal aan tal beschermelingen. Dit percentage moot verhoogd worden. Door het openen van een' nieuw retraitehuis is er thans gelegenheid genoeg, merkt de voorz. op. De voorz- wekte voorts op de jongens zich te doen aansluiten bij do katholieke vakorganisatie; dat is een noodzakelijko eisch. Verschillende afdeelingen geven ten deze een goed voorbeeld. In Amsterdam, Haarlem en Leiden werkt de Beroepskeuze-Arbeidsbeurs be vredigend. In 28 Patronaten wordt onderricht in de drankbestrijding gegeven. In de D. H. V. B. spelen 67 elftallen van R. K. voetbalclubs. 64 patronaten hebben een gymnastiek club of geven gymnastieklessen aan een deel hunner beschermelingen. Uit het jaarverslag van den penning- mester bleek, dat er een voordeelig saldo is van 2277.79- Praeses van Adriohem merkte op, alle Sint Joseph's-Gezellenvereenigingen, die naast patronaten zijn opgericht, te doen aansluiten aan het Centraal Verband der St. Joseph's-Gezellenvereenigingen. Door een der aanwezigen werd betreurd, dat de diocesane retraitehuizen duurder zijn dan andere. Hierna werden eenige mededeelingen Het maandblad „Het Patronaat" heeft zich nagenoeg kunnen bedruipen. Het klei ne nadeelige saldo kan gemakkelijk weg gewerkt worden door eenige meerdei'e abonnementen. „De Jonge Wacht" floreert maar zou toch nog meer gelezen kunnen worden. Voorts is op de jaarvergadering van het Centraal Comité besloten het volgend jaar in Den Bosch een Patronaten-Congres te houden. Dit congres duurt 3 dagen. De eerste dag is een directeurendag, den twee den dag wordt een vergadering gehouden van directeuren en commissieleden geza menlijk en den derden dag vergadering en demonstratie, waaraan ook door zooveel mogelijk patronaatsbeschermelingen zal worden deelgenomen. Het is ge wensch t thans reeds te laten sparen om het mogelijk te maken, dat ook zooveel mogelijk bescher melingen aan het congres te doen deelne men. Gewestelijke jeugdleiders-cursussen zul len worden gehouden te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Beverwijk, Leiden, Gouda, Alkmaar, Hoorn en Goes Op een desbetreffende vraag deelde de voorz. mede, dat voortaan geen volle re traite meer behoeft te worden aangevraagd De kosten van de diocesane retraitehuizen zouden wellicht iets duurder zijn, maar daartegenover staat, dat in de meeste ge vallen de reiskosten daarheen veel lager zullen zijn dan naar retraitenhuizen buiten het diocees. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Backhuijs en gekozen in do vacature van den Zeereerw. heer J. W. J. van Kam penhout, die niet herkiesbaar was, de Weleerw. pater J. Gorver S. G. J. Vervolgens hield de Weleerw. heer G. J. Kemperman, directeur van hot St- Petrus patronaat te Leiden, een inleiding over de eigenlijke taak van de patronaatscom missie. Het patronaat heeft ten doel bescherming te geven tegen de gevaren van den tijd aan de jeugd. Het patronaat grijpt in het gezinsleven, dat het moet aanvallen niet krachtens recht van nature of roeping maar krach tens zielenijver. Do taak van het patronaat moet voortvloeien uit het gezinsidee. De zielzorg is het godsdienstig deel van de taak der patronaten. Deze zorg staat voor op. Hoe dit moet geschieden, zal de leiding zelf het beste kunnen beoordeelen. Als deze zich vasthoudt aan het gezinsidee, lost het j,hoe" zich van zelf op. Dan komt de zielzorg in wijdoren zin, waaronder spr. verstaat de zorg voor do maatschappelijke belangen der bescherme lingen. De patroonskeuze is daarbij van zeer groot belang. Van veel gewicht voor de geestelijke belangen is do omgeving, waarin de patronaatsbeschermeling werkt. De maatschappelijke zorg omvat ook doelmatig onderwijs, voorlichting bij be roepskeuze, lidmaatschap van de vakorga nisatie, enz- De gezinsidee in het patronaat is van het grootste belang. Waar deze nog niet bestaat, zal de patronaatscommissio zich hebben te herzien. Vervolgens moet in de parochio een lijst aangelegd worden van do jongens en meis_ jes en een geregeld huisbezoek bij do ouders worden verricht. Wanneer dit alles ge schiedt, bereikt hot patronaat langzamer hand alle jongens en meisjes, dio voor het patronaat in aanmerking komen. De zorg voor de godsdienstige en maat- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bedoeïneninvallen In Palestina. Volgens een verklaring van Caller If thans de opstand in Mexico geheel bedwon gen. Er zijn in totaal 18 generaals en 84 officieren gefusilleerd. Men maakt zich ongerust over het lot van miss Elder, de eerste vrouw, die een Oceaanvlucht maakt. Mrs. Grayson heeft haar vlucht uitgesteld. Het Duitscho vlieg tuig heeft een noodlanding moeten maken bij Brunsbüttei (Lucbtv. 2o blad). BINNENLAND. De Nederlandsche bank heeft alle rente" tarieven met ingang van heden verhoogd. (Fin, en Economie, 2de blad). Vergadering van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem (1ste blad). Een geval van gasverstikking te s'-Gra- venhage, waarbij twee personen dood zijn gevonden (Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. B. en W. wijzen in een voorstel betroffen- de de oprichting van een nieuwe bijzondere school voor de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, er op, dat het aantal openbare scholen in Leiden te groot blijkt (2de blad) Voorstel van B. en W- inzake verstrek king van goedkoope brandstof (2de blad). OMGEVING. Een vergadering te Noordwijk inzake de verbetering van de Leidsche Trekvaart met naastgelegen weg (1ste blad). schappelijke belangen, zooals dat in een christelijk gezin behoort te geschieden, zie daar de taak van de patronaatscommissie. Wanneer men zich aan dezo taak houdt, komen de. belangstelling on .de steun van zelf. Spr. stelde ten slotte de volgende stel ling aan de vergadering voor: De eigen lijke taak van de patronaatsconmiissie is do zorg voor de godsdienstige en maat schappelijke belangen in een vrij vereenl- gingsleven (applaus). De voorz. onderstreepte de woorden van den spreker en dankte hom hartelijk voor zijn welsprekende voordracht. De conclusie van den inleider werd mot algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens hield de weleerw. pater H- J. Braun S.J., directeur van het St. Al- phonsus-patronaat te 's-Gravenhage, oen voordracht over orde en tucht in het patro naat. Zonder orde en tucht is al het werken van de patronaatscommissio vergeefsch. Wil het patronaatswerk opvoedend zijn, dan moet dit gericht zijn op gehoorzaam heid, het oefenen van den jongen wil zich te schikken naar vaste normen, maar dan naar zulke, welke het verstand kan be grijpen. Dus geen normen of maatregelen, die uit willekeur en nukken van do leiding voortkomen. Maar dan ook geen capitulee- ren met de voorgeschreven maatregelen; nog liever onwillig, of onbuigzamo elemen ten verwijderd, dat hot geheöle patronaats werk door toegeven te boderven. Hoe moeten die gehoorzaamheid en orde gekweekt worden? Van af het eerste, oogenblik de jongens inpompen: zoo moet het, omdat ik het wil en ik wil het zoo, daar het zoo het beste is Vervolgens: principiis obsta, weersta in het begin. Een jongen kan geen maat hou den; hij mist nog do noodige kracht om zichzelf perken te stellen. Ook handhaaft men het eigen gezag slechts door steeds gehoorzaamheid te eischen. Ten slotte: geef opmerkingen en vonna- ningen, als die gegeven moeten worden, met evenveel zachtheid als beslistheid. En bovenal houdt u aan het geheim© middel der opvoedkunde; wilt gij de kinde ren goed maken, zijt zelye goed. Hot leven de voorbeeld werkt veel krachtiger dan het krachtigst woord. Zelf een voorbeeld zijn van ordelijkheid en gehoorzaamheid is het beste middel om ordelijkheid en eerbied voor het gezag bij de jongens te kweeken. De patronaten zullen blijven een middol der goddelijke Voorzienigheid om te red den, die verloren dreigen te gaan. wanneer wij zelf zijn menschen van rotsvasten wil en heilige overtuiging (Applaus). De voorz. dankte ook pater Braun voor zijn leerrijke inleiding. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Haarlem te houden. Bij de rondvraag vroeg pater Alexan der, of er eenige samenwerking bestaat tusschen de tijdschriften „Dux" en „Hot Patronaat" cn zoo niet of het dan niet het beste is alleen „Het Patronaat" te propa- geeren. De voorzitter antwoordde dat „Het Patronaat" altijd blijft het eigen blad voor de jongenspatronaten, terwijl „Dux" een meer algemeeno strekking heeft. Over sa menwerking wordt onderhandeld. Hot Cen traal Comité meent intusschen, dat beidé

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1