KiaBKTBERiCHTEK L. AMMERLAAN ZN., Kleermakers öuynstee van der¥elden DE LEIOSCHE Cl Buenos-Ayres ondernemen, zijn gieter morgen om elf uur te St.- Louis in Sene gal geland. Hiermede is de eerste etappe van hun tocht afgelegd. Militair vliegtuig neergestort. Uit Nancy wordt gemeld, dat bij Ce- rueil een Fransch militair vliegtuig neer gestort is en in brand geraakte. De twee inzittenden liepen ernstige verwondingen FINANCIËN EN OECDNOWIE. i BUITENLAND. DuitschRussische handel. ft7 Een ongekend sterke teruggang. In een lijvig verslag inzake de ontwik keling van den Duitschen handel met Sov jet-Rusland wordt do aanwezigheid van een sterken achteruitgang en een voor Duilschland ongunstige handelsbalans ge constateerd. Na afloop van hot Duitsche 300 millioen-credict is in de Duitsch-Rus- eischo handelsbetrekkingen een zekere im passe ingetreden, aangezien de binnen het kader van dit crediet getroffen schikkin gen afgewikkeld moesten worden. De zes maanden die sindsdien verstreken zijn, hebben een ongekend sterken teruggang van don Duitsch-Russischen handel ge bracht. Het totaalbedrag van het handels verkeer met de Sovjet-Unie bedroeg in do eerste negen maanden (October 1926 Juni 1927) 221.8 millioen roebel. Van kwartaal tot kwartaal liep do Duitsche handel terug en bijna uitsluitend op kos ten van den Duitschen invoer naar Sov jet-Rusland, terwijl de Russischo uitvoer naar Duitschland aanzienlijk steeg. De Duitsck-Russischo handelsbalans is in de eerste negen maanden 1926-1927 met 683 millioen roebel ten koste van het Duitsche passief gestegen, terwijl zij in de overeen komstige periode van het vorige jaar een actief van 60.6 millioen roebel uitwees. Opvattend is, dat ondanks do breuk met Engeland de Russischo bestellingen in Duitschland, inzonderheid bij orders voor machines en metaalwaren, een sterke vermindering onderging. De vermindering van de Russische bestellingen is in dezen vorm zelfs voor economische kringen on verwacht geweest, daar men van do uit schakeling van Engeland uit den handel op Rusland een stijging van den omzet verwachtte. Thans echter heeft Sovjet-Rus land openlijk uit politieke overwegingen besloten den handel met de Vereenigde Staten te forcoeren, waaruit in do eerste plaats een inkrimping van de Russische hestellingen in Duitschland voortvloeit. Wat de vooruitzichten betreft, speciaal die van de toekomstige Russische orders in Duitschland blijkt uit het bouwpro gramma der Sovjet-industrie voor 1927- 1928, dat de behoefte van Rusland aan builenlandsche machines en andere indus- ricele installaties mogelijk zal doen stij gen. Het is evenwel moeilijk te zeggen of de Duitsch-Russischo handel hiervan m liet komende economische jaar zal kunnen profiteeren. De uitschakeling van de En- gelscho markt is reeds thans door toene mende vermindering van don Russischen uitvoer te bemerken, waardoor do basis van Russischo bestellingen in het buiten land sterk ingekrompen wordt. Do politie ke overwegingen, die de Sovjet-regeering orloe gebracht hebben den Amerikaanschen handel ten koste van dien van Duitscn- land te forceereu, zullen waarschijnlijk ook in het jaar 19271928 een groote rol in de Russische import-politiek spelen. De Beiersche financiën. Een noodkreet. In do Maandag gehouden zitting van den Beierschen landdag, de eersto na het zo merreces, werd de ongunstige financieelo toestand van Beieren in den breede hespro- ken. De Beiersche minister van financiën dr. Schmelzle wees er op. dat alleen de ver hooging der ambtenaarssalarissen Beieren jaarlijks op 58 millioen mark komt te staan, afgezien nog van do millioenen, die de ge meenten zullen moeten uitgeven. In totaal zal de Beiersche begrooting over 1927 met oen deficit v. ruim 85 millioen sluiten. Op nieuwe belastingen valt niet to rekenen. Dekking is alleen mogelijk, indien het rijk aan Beieren en zijn gemeenten nieuwe bronnen van inkomsten opent. De Beiersche regeering heeft daarom in den rijksraad voorgesteld de verdeeling der belastingen zoodanig te wijzigen, dat het aandeel der landen in de inkomstenbelas ting van 75 op 80 pet. wordt verhoogd. De minister noemde de vervulling van dezen Beierschen eisch een moreele en juridische verplichting van het rijk- Rubbercultuur In Brazilië. Ford richt een maatschappij op Uit Para wordt bericht, dat Ford een maatschappij heeft opgericht met een ka pitaal van 1.000-000 voor een aanplant en de verwerking van, alsmede den handel in rubber. Deze maatschappij heeft, naar gemeld wordt, de beschikking over 4 mil lioen acres land langs de Tapaja-rivier voor den aanplant van rubber. UIT DE LANDBOUWWERELD. Unifcrmiseering van Landbouwwerktuigen. Duitschland heeft de normalisatie van landbouwwerktuigen in studie en reeds ter hand genomen. Dit geschiedt door de D. L. G. (Deutsche Landwirtschafts-Gesell- schaft) en het Verbond der Duitsche Land bouwwerktuigenindustrie. Men beoogt het fabriceeren en invoeren van normen, van eenheidsmachines. Er is nu een stelselloozo veelvormigheid, die do machines duur maakt en vaak in do practijk groote moei lijkheden veroorzaakt, omdat, als een on derdeel stukgaat, oen vervangstuk moeilijk is te krijgen, of, als het er is, niet past. Iedere landbouwer weet, welke schade dit kan geven, als het in den drukken werk- of oogsttijd is. Daar zijn er, die de norma lisatie afkeuren, omdat zij vreezen voor smakelooze eenvormigheid, maar de voor standers zeggen, dat het schoonheids ideaal gezocht moet worden in de rich ting der doeltreffendheid: men heeft niets aan voorwerpen, die wel mooi, schoon, doch verre van doelmatig zijn. In Duitsch land is men begonnen met de verbete ring der vervoermiddelen, men wilde eeni- ge orde brengen in den enormen wirwar van boerenwagens. Zonder wagen kan geen enkel landbouwbedrijf. Valt in den zo mer een wagenrad, door al te groote droog te, uit elkaar, en kan men geen vervang wiel krijgen, is daarbij de wagenmaker te druk, dan staat de boer raar te kijken. Door normalisatie van boerenwagens zou den zulke en andere moeilijkheden wor den opgeheven. Uniformiseering is wel zeer noodig. Weet men wel, dat een groo te fabriek in Assen niet minder dan 10.000 verschillende naafvormen in voorraad moet houden? Groote resultaten werden al verkregen met maaimachines; voor de maalmachine- messen bestaan 400 verschillende mesvor men! Verschillende firma's fabriceeren jaarlijks 10.000 stuks machines, en dien overeenkomstig is natuurlijk ook de vraag naar onderdedenMen heeft nu bereikt, dat het maaimachinomes slechts twee lemmetten geeft, waarmee men in de toe komst hoopt uit te komen. Ook de con structeurs van dorschmachines zijn ijve rig met de normalisatie bezig; de norma lisatie van eggcfanden is gereed, straks zal men overal losse eggetanden kunnen krijgen; de drie groolslo fabrikanten van zaaimachines hebben een ontwerp van eenheidsvoorstel gepubliceerd, dat zon der bezwaar ook voor hakmachine en kunstmeststrooier kan worden gebruikt. Men ziet, dat reeds belangrijke vorderin gen zijn gemaakt. Verschillende landen houden vol verwachting het oog op Duitschland gericht. Ziektebestrijding bij' Ooffteelt en Wetgeving Er wordt al heel wat gedaan aan ziek tebestrijding en toch nog veel te weinig. Vele telers zijn laksch, óf omdat zij het nut niet inzien, óf omdat zij meenen of doen alsof dat alle bestrijding faalt zoolang niet alle kweekers ze toepassen. Dit laatste is slechts ten deele juist, 't Is waar, dat de bestrijding eerst dan volko men doel treft en met de minsto kosten kan gebeuren, als ieder er aan deelneemt, maar niettemin kunnen tal van telers uit ervaring getuigen, dat zij de ziektebestrij ding met succes en voordeel toepassen, ook al doen hun buurlui dat niet. Toch blijft het hoogst gewenscht, én met het oog op de resultaten èn met het oog op de moei-? lijkheden, welke do export geeft, als eeni- go ziekto heerscht, dat zooveel mogelijk alle kweekers de bestrijding ter hand ne men. Nu hebben we een Meeldauwwet se dert 1912, in 1915 gewijzigd, en een Plan- tenziektewet. De eerste verbiedt het te koop aanbieden, verkoopen, bereiden, ver voeren en doen vervoeren van struiken of vruchten, die aangetast zijn door den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. En de Planlenziektewet zegt, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur, 't zij voor het geheele land of voor een. bepaalde streek voorschriften tot bestrijding kunnen worden gegeven, indien ernstig gevaar voor de cultuur dreigt. Maar wat zien we in do practijk van de toepassing die ar tikelen? Er bestaan ook hier en daar ge meentelijke veordeningen, als te Eist, Val burg en Herveld, te Zwaag en Blokker; in Limburg en Brabantsche gemeenten zijn verordeningen, die voorschrijven, dat op bepaalden datum rupsennesten uit ha gen en hoornen moeten worden verwijderd; ze worden over het algemeen slecht nage leefd. 't Blijft te betreuren, dat ernstige kwee kers, die alles doen om een goed product te kweeken, door do nalatigheid van an deren op hoogere kosten worden gejaagd dan noodig is, en vaak niet dit uitkom sten zien, welke men zou mogen verwach ten als ieder meedeed. Propaganda is daarom noodig: le om de telers voor te lichten; 2o om ze allen in de organisaties te brengen. Van een organisatie kan de meeste kracht uilgaan. De Boomkweekers- vereeniging te Oudenbosch (N.-Br.) schrijft aan haar leden de verplichting voor om de bestrijding naar gegeven des kundige voorlichting uit te voeren Zóó moet het. Door gezamenlijk de handen in een te slaan kan zeer veel worden be reikt. En als dan hier ook een wet kwam, ge'ijk in verschillende Amerik Stalen, die de telers den pttcht oplegde zich aan te sluiten, dan kwamen we aardig in de goede richting. Intussclien: laten alle des kundige, goedgezinde kweekers het voor beeld geven! De resultaten zullen anderen doen volgen. Wenken en mededeelingen. Voor organisators van tentoonstellingen was er op de Tentoonstelling te Leeuwar den nog wel iets te leeren. De aanleg was royaal en ruim, men had gerekend op nattigheid: de hoofdwegen waren betegeld. Alleen de bekroonde dieren en de keur- collectio kwamen op de tentoonstelling. Men kreeg er te zien: oen bewaarplaats van pootaardappelen, voor vele vereenigin gen van belang; voorts hooiafladers eu een hooiblazer in werking; een modelstal, waar raelkproeven werden gehouden; de wijze, waarop de t.b.c. wordt bestreden. Mooie dingen om na te volgen. Eén op merking was te maken: de tentoonstelling had overzichtelijker kunnen zijn, de ruim te was er. M'en moet niet, als op vele ten toonstellingen, naar een of andere afdee- ling behoeven te zoeken. Als men binnen komt, moet men zich spoedig kunnen oriënteeren, en geen gevaar loopen iets over te slaan. Het is ook veel prettiger on gezelliger als men het geheel kan over zien. Weet gij? Weet gij, dat men do meststoffen tegen- wordig onderscheidt in „zure" en „alcali- sche"; dat „zure" meststoffen die meststof fen zijn, waarvan de plant het alcalische deel opneemt en het zure achterlaat? Weet gij, dat men zijn grond kan laten onderzoeken aan het Proefstation, waar men u dan vertelt, hoe (zuur of alcalisch) ge moet bemesten; dat door dit grondon derzoek reeds veel is bereikt en de prac tijk er wèl bij vaart? Weet gij ook, dat een Vereeniging is opgericht, die de ex ploitatie ter hand zal nemen van een Bedrijfstaboraiorium voor Grondonder zoek, dat het werk van het Proefstation wil overnemen, ten einde den grooten vloed van monsters vlug en goedkoop te kunnen verwerken; dat deze Vereeniging is opgericht door de gezamenlijke land bouworganisaties en door de Regeering sterk zal worden gesteund; dat het Labo ratorium waarschijnlijk te Groningen zal worden gebouwd en verbonden zal worden aan de 2de Afdeeling van het Proefstation aldaar; dat vanwege die Vereeniging mon sternemers zul'on worden aangesteld, wel ke de akkers volgens de voorschriften met een monsterhoor zullen bemonsteren; dat de kosten van elk onderzoek slechts 2.50 zullen bedragen (de werkelijke kos ten zijn grooter)? Weet gij, dat thans veel mislukkingen worden toegeschreven aan kou, vorst, vochtigheid of droogte, welke echter het gevolg zijn van bedrijfsfouten. B—r. gPJBGEBLIJKE STAMP LEMEN- Geboren: Gerarda Francin-a d. V G. v. d. Hoogt H. Beerenfenger Clasina Anta. Joha. Josepha. d. v. G- v. Berk el en W. G. J. Schouten Willem z. v. P. de Vrind G. v d Berg Sara d v. P- Mulder en G. M. Eradus Cornelia Joha. Mari-a d. v. A. J. v. Mil en M. J. Vrees wijk Gatka. Josina Alida d- v. J. P. Groenendijk en S. v. d. Klis Pieter Jo hannes z. v. B. Keijser en T. Rodenburg Alida Hendrika d. v. W. H. Taffijn en A. H- Kwik Teunis z. van N. van Roijen en M. W. Zirkzee Magdalena d. van H. J. Arons en L. A. v. Kempen Johannes z. v. J. G. Duindam en G. A- de Bruin Adrianus Johannes z. v. A. v. d. Meer en M. Hoogeveen Hendrika Margaretlia d. v. A- Koreinan en M. do Haan Lena Maria d. v. A. Wassenburg en H. v. d. Weijden Pieter z. van J. Siera en E. Bonte Cornelia d. v. J. van Es en G- Ar- bouw Martinus z. v. G. Grama en J. Truijers Pieternella Cornelia d. van G. J. v. d. Wilk en J. H- Ju Adrianus Theo_ dorus z. van P. L. v. d. Ham G. G. v. d. Hulst Jacobus Johannes z van W- Hu- ber en P. Uljó Nicolaas Hendrik z. van N. H. Hemmes en M. A. Smit Jurrien z. van M. Plan je en F. A. Veenstra Hendrs. Andreas Jobs. z. van L- H. v. d. Meel en S. van Egmond Franciscus Ja cobus z. van J. G. -Siebert en J. van Heu- zen Hendrik z. van S. Stikkelman en B. de Vogel. In Leiden gevestigd. A. J. Livingston, Heerengr. 83 H. P. Ober, verpleger, Leeuwenhoekstraat 2 A- G. W. v. HaarlemLuijkenaar, v. d. Duynstraat 24 P. Kelderman, dienstbo de, 4o Biunenv.gr. 67 V. L. v. d. Ven, Roodborststraat 53 A. Wunderink, Ma- redijk 159 G. Paling, Vreewijkstraat 16 J. de Jager en fam., Merelstraat 40 W. H. Muller en fam-, Utr. Jaagpad 22 G. R. A. P. Legein, Noordeinde 29 G. E. J. H. Veen, Groenhovenstraat 20 W. v. d. Laan en fam-, metselaar. Leeuwerik straat 4 G. Reurich en fam., metselaar, Leouwerikstraat 4a J. G. Huijsen, mach. teekenaar, Heerenstraat 106 A. Bunt, J. v. Goyenkade 25 A. J. Rutgers. Ko- revaarstraat 6 Wed. T- J. Borsboom Bekenes en fam., Langebrug 55a W. G. van Rooy, verpleegster, Acad. Ziekenhuis J. Bos, id. id. G. F. Morriën, id. id. Wed. "M. L. BoeschotenTinholt en fam. Morschweg 66E A. E. Boese, H. de Grootstraat 1 H- J. E. J. do Ruyter de Wilk, Witte Singel 92 G. P. v. Dorst en fam., Morschweg 66c A. G. v. d. Wal, dienstbode, Breestraat 70 L. A. M. A. Bakker, Zoeterw.singel 65 A- H. A. v. Gent, Hoogewoerd 30 H. Hansen, zende ling, W. Rozenstraat 30 M. Hellema, J. de Witstraat 24 G. Paardekooper en fam., melkverkooper, Douzastraal 5 J. F. de Bie, Zoeterw. Singel 83 G. Nieu- wenhuis, Rijn en Sckiekade 91 G- van Hoeve, Witte Rozenstraat 16 J. Th. v. Altena, electricien. Acaciastraat 5 P. Crispijn, huiskn. Gasstraat 54 J. v. d. Veen Vonk, Oegstgeesterlaan 22 D. J. Wolkoff Witte Rozenstraat 30 M. F- v. Dam, dienstbode, K. Galgewater 3 A. M. KremerSchoe en fam., Janvossensteeg 48 K. Halbmeijer, bouwkundige, Bree straat 40 J. P. A. M. Rosier, Haarl.str. 80 A. Dormaar, Witte Singel 70 H. Huizinga, W-asstraat 67 W. P. Akerboom dienstbode, O. Heerengr. 24 G. v. d. Steen, Breestraat 128 B. J. W. Vroom, J. v. Goyenkade 18 M. Mandl, Rooden- hurgerstr. 9 P. v. Suchtelen, Roodborst straat 53 G. M. Hovingh, Rapenburg 81 G. G. Th. van Dorp, J. v. Goyenkade 24 P. I- Jongbloed, Hoogewoerd 120 H. G. Bosch, Riinsb.weg 177 H. F. Ver- kroost en fam., chef Bioscoop, Hoogewoerd 49 E. D. Maaklrink, Schelpenkado 43 J. N. v. Aalderen, Steenschuur 11 S. A- G. Buisman, Steenschuur 11 -l_ ]j' G. S. v. Raalte, Oegstg.laan 22a T. j] Setter en fam. houtzager, Waardgr. 185 H. Overdijk, bankwerker, Oranjestr. 3 J. N. Wceda en fam- Commies P. T., J. d0 Wittslraat 43 W. G. Willebrand—Ha genbeek, Seringenstraat 18 C. Roggen, Haagweg 9 J. A. Bruggen, manufactu rer, Doezastraat 23a J. H. de Groen, slager, Oranjegr. 60 P. L. Oudshoorn, betonwerker, Verwerstraat 14a J. Schrijvers, Apoth.dijk 6 G. M. d. Haas, leerares, Schelpenkade 48 H .C. J. Sem] gers, Vreewijkstraat 13 G. M. Hoekstra, onderwijzeres, Fagelstraat 36 H. Stelma, Mariënpoelstraat 27 J. A. j! Hendriks en fam. Handelsagent, K. Mare 2 J. Schotten, N_ ordeinde 27 E. Pe- linck, N. Rijn 46a A. M. A. Schuurs, Witte Singel 92 H. E. Deinum, Rapen burg 131 H. C- Ouwerkerk, ondermach. N. S. de Wetstraat 11 T. E. Mul, win kel juffr. L. Rjindijk 4 G. W. v. Hoog- sraten, O. Singel 18 F. G. de Veer, Zoeterw. Singel 29 W. B. F. Slootweg O. Vest 33b. S. J. J. Linsen, id. G. Wand, winkelbed. Haarl.str. 188 G. J. T- Verhorst en fam boekhouder Lijster straat 2. Uit Leiden vertrokken. G. Knohttck, Wassenaar, Zuylen v. Nijevcldstr. 85. J. P. Sloos, Oegstgeest, Doutzstr. 15. O. v. Orden, Middelburg, Koepoortstr. 31H. H. Ehrlie, Berlijn, Louisestr. 15. J. Pardon, Heerlen, Tal- mastraat 9. M. Blaaser, Antwerpen, Lentestraat 5. M. J. Vlugman, Tilburg, Wilh.park 56. Adr. v. d. Burgh, id., id. Jhr. A. G. Fr. v. Kinschot, Den Haag, B.'ankenburgstr. 55. K. W. J. Neuman, Bergen op Zoom, villa Regina. J. Keja, Amsterdam (O.), Huismanshof 4. H. H. Schreinemackers, Oegstgeest, Nassau- laan 35. M. Th. J. Mulder, Oegstgeest, Emmalaan 57. J. Th. Favier, Den Haag H. Swaardecroonstr. 291. 'J. J. Gal- jaard, Amsterdam, Lumeystr. 50. A. M. Marree, Heerlen, Talmastraat 11. M. P. M. Wachie Eijsten, Nijmegen, Bosba- sasjastr. 78. W. Plekkepol, Arnhem, Reinoutstr. 25a. M. v. Staaden— Noest, Den Haag, 's-Gravenzande!aan 13. A. Gouvéev. d. Linden, Alkmaar, Wos- terwog 144. Fr. H. Mulder, Eindhoven, Henriettestr. 42. G. Geerlings, Alphen a. d. Rijn, Aarkade 2. S. W. Koeken- bier. Utrecht, Zadelstraat 23. A. Noor man, Utrecht, Rembrandtstraat 62. N. A. Weststraato, Rilland Bath, Derdeweg 165. E. Fr. G. Herber, Barmen, Ru- dolfstraat 144a.. Adr. J. v. d. Heuvel, Vlissingen, Ho'heiustr. 81. M. M. E. Bogers, Noordwijkerhout, T.50. B. A. Thoolen, Utrecht, Molenstraat 17. P. Prins v. Wijngaarden, Velp (G.), Heems- kerkl. 8. A. K. Stille, Veur, Veursche Str.weg 198c. E. Eschauzier, Den Haag Tobias Asserslr. 6. Chr. Hooykaas, Oegstgeest bij dr. Oort, Rhijngeest. W. Chr. v. d. Eem, Den Haag, Anton de Haanstr. 74. P. Haverkornv. Rijse-i wijk, Noordwijk, Voorstraat A54. J. P. Vijzelaar, Den Haag, Amalia v. Solmstr. '79. G. v., Ditmarsch, Zwolle, Anjelier- str. 30. A. J. M. Haagen, Alphen aan den Rijn bij C. v. d. Meer. A. v. Len- sen, Den Haag, L. v. Meerdervoort 432 L. P. A. de Wit, Helmond, Binderstr, 3. W. v. d. Kaay, Den Haag, Trekweg 219. ROELOFARENDSVEEN, 11 Oct. Veiling Groenten. Tomaten A 7.608.10, Idem B 7.70—7.90, Idem G 4,00—5.40, Idem CC 0.702.10, Bonken 3.80, Na- tuurtomaten 2.304.40 per 100 pond, Sla 3.603.70 per 100 krop, Kassnijboo- nen 4.404.70, Idem Stek 2.60, Prin- senboonen 2.65 per 10 kilo. VOORSCHOTEN, 11 October. Vrije Vei ling. Eieren 11.2011.80, per IOO stuks, kippen 0.700.90, hanen 0.60— 1.80, konijnen 1.601.90, duiven 0.20 0.25, per stuk. KOUDEKERK (Rijndijk), 11 Oct. Vrije Veiling. Aanvoer 599 eieren. Kippeneieren 9.7010.90 en Eendeneieren 6.90— 7 per 100 stuks; Hanen 40 cent en Ko nijnen 0.251.25 per stuk. Ware zuinigheid betracht men alleen, indien men Overjassen naar Maat laat maken. j,Naar Wlaat" waarborgt niet slechts „passende stijl", duurzaamheid van materialen en be trouwbare afwerking, doch eveneens de per soonlijke behandeling Uwer bestelling door een goed onderlegd vakman. 5375 HEERENSTRAAT 139-125 Dipl. Staatsakte N.O. Gevraagd, een HUISNAAISTER goed op de hoogte met het malceu van mantel3 en japonnen. Br. bur. v. d. blad No 5910. Terstond gevraagd een R .K. DIENSTBODE boven de 20 jaar met huise lijk verkeer. Br. bur. v. d. blad onder no. 5904b. Gevraaagd: EEN NET R. K. MEISJE voor dag en nacht. Zich aan te melden schoenmagazijn F. E. Hollants, Haarlemmer straat 234. 5878 Voor terstond govraagd oen notto R.K. DIENSTBODE leeftijd 1718 jaar, voor dag cn nacht. Brieven J. P. BAKKER, Verl. Hofstraat 45, Hillegom. 5887 PLAATSING GEZOCHT voor '2 Meisjes (zusters) 15-16 jaar, «Is Dagdienstbode. Fr. Br. No. 68S9b, B. PAATTW, Bockhandel Roelofarendsvcon. Gevraagd: 5095b EEN NET FLINK MEISJE voor hulp in do huishouding cn winkel, leeftijd 15 a 16 jaar voor dag, of dag en nacht. Zich aan te melden na 7 uur bij: N. v. d. Star Nieuwe Bijn75, tolef. 1702. MEISJE GEVRAAGD Wegeus huwelijk der tegen woordige, een net meisje ge vraagd met 1 November a.s. Aanmelden tusschen 79 uur 'a avonds, Mevr, Groenewe- gen, Rapenburg 55. 5882b GEVRAAGD met November een R. K. Boerendienstbode, wegens huwelijk der tegenwoordige, bij A. Oostdam bij do R. K. Kerk te Lange raar. 13860 BANKETBAKKERIJ. Gevraagd: een nette leer ling, N, B, J, Goddijn, Lage Rijndijk. 5872b EEN NETTE JONGEN loeftijd pl.m. 14 jaar en een jongen cengszins met het vak bekend kunnen geplaatst worden ter boekbinderij P. Drommel, Apothekcrsdijk 26, Leiden. 5902b TE HUUR een bovenwoning, zeer ge- uveuwumug, zeei gc- schikt voor één of twee da mes. Te bevragen- Heerengr. 64. 58SOb "Wilt ge U zelf of kennissen een prima 5896b KANARIE CADEAU! govon? Komt U dan oons bij mij zion. Go kunt U dan meteen OYortuigcn van do cnormo collectie praoht Kooien cn Aquariums. D. GROENEYELD Jr., Hoogl. Korkgrackt 27, Tolef. 25S0. BOEKHOUDEN Volledige opleiding practijk- examens „Mcrcurius", „Ver. van Leeraren" enz. Veel ge slaagden! Condities f 5. per maand, per wek. lesuur. J. A. Jansen, Burgsteeg 3, Leiden. Bureau voor Boek houding. 13830b Kassiers en Commissionairs in Effecten RAPENBURG 30, hoek Houtstraat 77.5 INTERC. TEL. 62 SAFE DEPOSIT Pracht zw. dubb. vcerig SALON-PATHÉFOON v. sol. pers. zonder vosruitb. f 1.50 p. w. 10 pr. numm. gratis. Wegens verand. prima Pathéfoon met platen f 17.50 on prima Gramo- foon met platen f10. 5897b Hcerenstraat 79. LIJSTENMAKERIJ Wij zijn nog lager in prijs dan al die schreeuwende con currenten. Vanaf heden ge ven wij op al onze lage prij zen nog korting. Zie de Eta lage. H. M. Herrcur 162 Haar lemmerstraat 162, naast Fir ma Biesiot. 13S75b J ABONNEMENTSKLEED ING vanaf f 10.per maand ver krijgbaar. Winterjassen vanaf f 38.Colbertcostuums vanaf f 45.Regenjassen. Chr. van Eyken, Haagweg 28. KIPPENHGUDERS! October is de maand Uw kippen tot den leg aan te sporen. Yoedert daarom „Cleveland's Eggsmeal". D. GROENEYELD Jr., Hoogl. Kerkgracht 27, Tel. 2590. Bertels Kunstkorrels. Voederbakken, poot- ringen f2.per 100. Cardium grit 5 K.G. 40 et., 50 K.G. f3.25 5895b R.-K. Ver. van Kraamverzorging zendt in Leiden en Omstreken gediplomeerde Kraamverzorgsters voor dag- en nachtvcrpleging. In Leiden ook wijkverzorging meer malen daags. Bureau Bocrhaave- straat 80. Spreekuur 1012 uur. Donderdags alleen 24 uur. SLUIK SLUIK Te koop, prima zaadvrij bloembollendek, geperst in balen. J. Pcsthmus, Valken burg (Z.-H.). 13855 SALON-PATHEFOON. Spofckoopje. Pracht staande eiken salon-pathefoon, Zwit- sersch veerwerk en 34 num!- mors voor f 45.gekost hebbende f 85.Hansen straat 30 (Boekwinkel). Te koop: inzinkbare TRAPNAAIMACH INE met 4 laden, ringspoel, ook als kokenschuit, prachtstuk ken voor weinig geld, Gritz- ner, Singer, Naumann. Ge bruikte machines voorradig. Vertrouwendst en soliedst adres voor reparaties. Aanbe velend Westdorp Co,. Morschstraat no. 56. 5892b OPENBAAR SLACHTHUIS Groote afslag. Zaterdag voormiddag 10.30 verkoop van een buitengewoon groote par tij gekeurd rundvleesch, rund- vet, reuzel en bouillon. 5S79b FRANKE. KACHELS. Groote voorraad nieuwe en gebruikte kachels, binnen- kachels, platen, vulkitten, pijpen vanaf 35 ct. per Meter, ellebogen vanaf 15 ct. Con currentie onmogelijk. J. C. W. MULDER, smid Langegracht 149. 5893b De Electrïsche Schoenmakerij van G. SPIERINGS is thans •van ouds de Econoom, de PrÖ" zen als voorheen. 5819 Bureau RAPENBURG 10 Telet. Int: 935 - Giron. 103003 Vraagt Proefnummers! Vraagt Prijsopgaaf!

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6