19e Jaargang WOENSDAG 12 OCTOBER 1927 No. 5692 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 2)e £cicbelve )0ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. |jj onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, imco per post f2.95 per kwartaal. [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- utbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 11 1 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 a POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. r. Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden 01 gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fö.50. hummer bestaat dit twee blader. Over een droeve waarheid. Met een gevoel van diep mededoogen nededoogen, hetwelk zonder eenige p cr oon lijk e zelfgenoegzaamheid moeit zijn constateeren wij de jammerlijke ver deeldheid in de Nod. Herv. Kerk een verdeeldheid, welke samengaat met steeds Jieper doordringende verdoezeling en loo- thening van de Christelijke waarheden. In die kringen zelf wordt deze verdeeld heid met wat er aan vastzit ook zoo ge doeld. De heer Hilbrandt Bosckma, voorganger ,van de evangelisatie-vereeniging van den Bond van Evangelischen te Ruurlo, schrijft in het vrijz. godsd. periodiek „Noorder licht" een zeer pessimistisch gestemde aan, klacht tegen de Ned- Hervormde Kerk: „Wie begint met zijn broeders te willen overheerschen door middel van het domme fitemmenaantal, heeft de liefde in beginsel aan kant gezet en zichzelven reeds het inzicht benomen om zijn broeder wer kelijk te verstaan; zijn ziel staat reeds open voor achterdocht, wantrouwen en vooroor deel „Is het wonder, dat de diepste religieuse ?moederen zich meer en meer van de kerk öfkeeren? Het Is zoo duidelijk als de c dat het Protestantisme aan zijn verdeeld- lid ten onder moet gaan. Als dét niet ge- jeurt, dan zal de mond der Waarheid, die eenmaal verklaarde: „Een huis, dat tegen eichzelven verdeeld is, kan niet bestaan", ot een leugenmond gemaakt zijrr. „Ik heb vroeger gemeend, dat de Kerk gebrekkige steiger was, waarbinnen het gebouw van bet koninkrijk Gods toch kon vrorden opgetrokken. Maar dat geloof ik niet meer.De Kerk is niet de gietvorm, Be is de paskwil van het Koninkrijk Gods. „En de Kerk is niet te redden en niet te reformeeren, omdat haar heele wezen op iet geweld gegrond Is en elke poging om jaar leven in andere banen te leiden im- ners met geweld van stemmenmeerderheid moet worden doorgezet. Het is net als wan neer men een dronkaard zou willen gene- ien en het eenige middel dat ter beschik- ing is, is.jenever". Tot zoover de Protestantsihe schrijver yan „Noorderlicht", logen wij dezen en dengenen, die mèt i aldus over den richtingsstrijd in de 1. Herv. Kerk denken, ter overweging voorleggen deze vragen: Acht ge, do door u als in strijd met Christus' uitdrukkelijken -wil gesignaleer de verdeeldheid in de Ned. Herv. Kerk, waarbij geen enkele richting zich kan be roepen op éénig autoritair gezag, dat bo ven dat der anderen uitgaat, niet een aan wijzing, dat dcictr niet de Kerk van Chris tus kin zijn. De schrijver schijnt in het boren-geciteerde dit eigenlijk al reeds toe te geven. verder: Acht ge deze door u betreur- ie verdeeldheid niet een noodzakelijk jevolg van het wezenlijk Proteatantsch •eginsel van het vrije Bijbel-onderzoek zon der bindend autoritair Leergezag? Ons dunkt, dat een bevestigend antwoord op deze vraag ten slotte door 'n ieder gege ven moét worden. Haar rijst dan ook niet voor u op, lich tend en richting-gevend, de eenheid der Kerk? BUITENLAMP België De blijde gebeurtenis. De kerstening der kleine prinses. 0 om drie uur werd in het weis Bellevue officieel de geboorte gecon- fateerd van prinses Jozefine Charlotte. Daarbij waren o.m. aanwezig kroon- 'i'Qs Leopold, prinses Ingeborg de mi- asters Jaspar, Hijmans, Baels, Vander-* Telde, Huysmans, Vauthier, de Brogue- lille - burgemeester Max, hof maarschalk De Mérode, generaal Jungbluth ®n de voorzitters van kamer en senaat. Het kind rustte, na de geboorte, in de Toote wieg, waarin ook koning Albert, de imsen Leopold en Karei en prinses Ma te José als kind hebben gelegen. Het geboorte-uur is 7.50. in afwachting van het pleohtig Doopsel ra de prinses voorloopig gekerstend jhobus Pas'oor van de hofkerk Sint Ja- geboorte-constatatie lag het kind v Llzasser wieg op wieltjes, die ver lat met roso z^de en kant. De con- atie had plaats naast de kraamkamer. aeJ kind werd binnengereden zei chs»eST\ e^org;Heer en, ziehier onze at- De aanwezigen feliciteerden vader )njG grootmoeder. Het kind weegt zeven no^G^a^Ve ^0zeLue Charlotte kjreeg het rZ' namen Ingeborg Elizabeth Marie !U-C As tui wor loo Duitschland i-iï Stakingsmisère te Berlijn. Eén dag zonder „o n d e r g r o n d s o h e". Berlijn heeft het gisteren zonder on- dergrondschen spoorweg moeten stellen. Nadat het personeel eergisteren met overgroote meerderheid besloten had in staking te gaan, werd nog eergisteravond een vergadering van het bestuur van het in den Duitscho Verkeersbond georgani seerde personeel gehouden, dat zich even eens met overweldigende meerderheid ten gunste van staking uitsprak, welke onmid dellijk een aanvang nam. Dientengevolge werd het verkeer gisterochtend niet her vat. Niettegenstaande in de Berlijnscho ochtendbladen het stakingsbesluit was ver meld, begaven zich in de eerste ochtend uren toch nog duizenden naar de onder- grondsche stations, ten einde zich van de tenuitvoerlegging van het besluit te verge wissen. Eerst tegen zeven uur verschenen aan de stations de roode biljetten met de mededeeling: „Bedrijfsstoring wegens sta king". Vele arbeiders die op den onder- grondschen spoorweg zijn aangewezen, kwamen te laat op hun werk. De trams en autobussen waren stampvol en konden de geweldige menschenmassa's nauwelijks ver zwelgen, terwijl ook de taxi's een goeden dag maakten. Inmiddels werden gisteren tusschen de werknemers en werkgevers nieuwe onder handelingen gevoerd, die tot een accoord hebben geleid. De arbeid is gisteren her vat. Na het bekend worden van het stakings besluit bij den ondergrondschen spoorweg trachtten communistische agitatoren ook het trampersoneel tot een sympathiesta king te bewegen; hun pogingen hadden eohter geen succes. Het staken zit overigens te Berlijn in de lucht. Het personeel der Berlijnsche autobussen dreigt met staking. De Ber lijnsche brouwerij-arbeiders staken. In de Berlijnsche houtindustrie is een staking uitgebroken. Evenzoo onder de Berlijn sche metaalbewerkers. De Berlijnsche vlaggestrijd. De hotel-eigenaars geven toe. Het vlaggenconflict tusschen de autori teiten en de Berlijnsche hotels is bijge legd. Tusschen de hoteleigenaars en den minister van Buitenlandsche Zaken, Stre- semann, heeft namelijk een conferentie plaats gevonden, waarin eerstgenoemden beloofden voortaan bij openbare feestelijk heden de rijkskleuren te zullen hijschen. Een vertegenwoordiger der Pruisische regeering, die bij dit onderhoud tegen woordig was, verklaarde daarop dat de Pruisische regeering de boycotmaatregelen tegen de betrokken hotels zal intrekken. Frankrijk Zeeliedensfaking te Bordeaux. Een algemeene staking van 24 uur der zeelieden van de koopvaardijschepen ia gisteren te Bordeaux begonnen. Geen en kel schip is vertrokken. De zeelieden ver langen noogere pensioenen. Engeland Cosyrave herkozen als president. Gosgrave werd gisteren door het nieu we parlement van den Ierschen Vrijstaat met 70 tegen 70 stemmen tot president herkozen Oostenrijk Mgr. Seipel en de coalitie. De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Seipel, heeft voor het Christelijk Sociaal Verbond een politieke rede gehouden, die één groote polemiek was tegen de sociaal- democratie. Aan het slot van zijn rede verklaarde Seipel zich tegen een coalitie met de so ciaal-democraten. Niets dwingt ons, zeide hij, de houding, die wij de laatste jaren hebben aangenomen, te wijzigen. In ieder geval behoeven wij niet nerveus naar nieuwe wegen te zoeken. Bulgarije. De Macedonische terreur. Ontspanning tussohen Sofia en Belgrado. Het gevaar van een conflict tusschen Joego-Slavië eni Bulgarije wordt thans de finitief vermeden geacht, dank zij het ge matigde optreden der beide betrokken regeeringen. Te Parijs is bericht ontvan gen, dat de Bclgaarsche regeering na het afkondigen van den staat van beleg in de Macedonische grensprovincie oen ernstige waarschuwing heeft gericht tot de leiding van do Macedonische organisatie. Do pre mier heeft drie van do invloedrijkst© lei ders .dezer organisatie bij zioh ontboden, die ten slotte, toen hij dreigde hen anders te zullen laten arrestceren, voor hem ver schenen zijn. De premier heeft hun toen doen weten', dat het hun vrij staat, hun propaganda op wettige wijze te voeren, doch dat de door hen gevolgde methoden in strijd zijn met het belang van Bulga- rije, en dat hij gedwongen zou zijn, maat regelen tegen hen te nemen, wanneer er opnieuw moordaanslagen of invallen op Joegoslavisch grondgebied zouden plaats vinden. Ook do uit Belgrado en Sofia ontvangen telegrammen wijzen er op, dat zeer spoe dig een algeheele ontspanning in den toe stand te verwachten is. De Joegoslavische gezant heeft aan den Bulgaarschen minis ter van Buitenlandsche Zaken medege deeld, dat do door Bulgarije genomen maatregelen door de regeering te Belgrado bevredigend worden geacht. In verband hiermede zal Joegoslavië geen verdere stappen doen. De komitadsji's. De organisatie der komitadsji's, ofwel het revolutionaire Macedonische oomité is een organisatie, indertijd in den bevrij- dingsstrijd tegen de Turken ontstaan, wel ke thans strijd voert voor de autonomie van het bij het vredesverdrag onder Bul garije, Griekenland en Zuid-Slavië ver deelde Macedonië, waarbij de komitadsji's vaak op allerlei wijzen in Bulgaarsche kringen steun vonden. Thans echter be ginnen zij erg lastig te worden en bedrei gen zij het succes der buitenlandsche po litiek, die zich geruimen tijd gericht is op toenadering tot Zuid-Slavië en bevorde ring van de rust. Ziel van de komitadsji-beweging is de vroegere Bulgaarsche generaal Protoge- roff, wien dezer dagen een medewerker van de „N. Zur. Z.'' een bezoek bracht in zijn bergen temidden van zijn partijgan gers. Zonder groote heftigheid, wolke van zulk een man verwacht zou hebben, zette Protogeroff zijn standpunt uiteen. Zoowel in Servisch als Grieksch-Macedoniö, zoo verklaarde hij, is het ons verboden in onze eigen taal gebeden op te zeggen en te spreken. Bij zulk oen geestelijke onder drukking kan natuurlijk van politieke vrijheid geen sprake zijn. Geen wonder, dat wij de tegenwoordige, christelijke, be- heerschers van Macedonië nog gruwelijker vinden dan de vroegere, d? Turksche, die ons tenminste godsdienstvrijheid, benevens vrijheid van taal en onderwijs Het. Op de vraag of een eensgezind nationaal gevoel in Macedonië bestond en hoe men tegenover Bulgarije staat, legde de gene raal uit, dat de bevolking van Macedonië bestaat uit Bulgaren, Tuyken, Albaneezen, Wollaeken, Joden, en in de laatste jaren steeds meer Grieken en nog steeds weinig Serviërs. Maar niettemin is er één ding, dat alle nationaliteiten verbindt n.1. het land, zijn tradities en zijn gemeenschappe lijk vrijheidsideaal, welken toestand Proto geroff vergeleek met dien in Zwitserland. De Bulgaren zijn numeriek de meerderen. Doch van de beweging noemde hij niet de vereeniging van Macedonië met Burga- rije, maar zijn vrijheid en zelfstandig heid: z.i. de beste oplossing niet alleen voor de Macedoniërs maar ook voor den Balkan zelf, waar Macedonië tot dusver steeds tot strijd aanleiding gaf. Onze leuze, zoo betoogde Protogeroff, is daar om: Macedonië voor de Macedoniërs. Polen. De gearresteerde geestelijken vrijgelaten. Naar uit Warschau wondt gemeld zijn op last van Pilsoedski zelf alle in het ge bied van Wilna gearresteerde Litausche geestelijken in vrijheid gesteld. Men neemt aan, dat de andere gearresteerde Litauers nog in den loop van den avond of uiterlijk morgenochtend uit do hechtenis zullen worden ontslagen. China. Onlusten te Kanton? Te Hongkong ontvangen berichten, welke echter nog niet bevestigd zijn, mel den dat in Kanton onlusten hebben plaats gehad. Voorts verluidt, dat Li Tsjai-soen gevlucht is. Mexico. DE OPSTAND. Het einde thans in zicht? Gomez en Almada zouden beslissend geslagen zijn. De chef van den staf generaal Alvarez, heeft medegedeeld, dat de rebellen-gene raals Gomez en Almada beslissend gesla gen zijn door de federale troepen, in een gevecht dat zes uur duurde en Zondag middag plaats had bij Ayahualco in den staat Vera Cruz. De fedenalo troepen, die 3000 man sterk waren yi door de gene raals Escobar en Aguirre werden aange voerd, omsingelden duizend man der op standelingen, van wie er ongeveer G00 ge vangen genomen, 100 gewond en 50 ge dood werden. De generaals Gomok en Al mada slaagden ex in met circa 100 hunner volgelingen te ontsnappen; zij worden door afdeelingen federalen nagezet. De be richten aangaande dezen veldslag zijn nog niet volledig, verklaarde do chef van don staf en men weet dan ook nog niet of do federalen verliezen hebben geleden. Verder is door de regeering medege deeld, dat 500 opstandelingen zich hij Cozautlan (Vera Cruz) hebben overgegeven. Men verwacht, dat nog meer rebellen dit voorbeeld zullen volgen. Bij Laboquilla Hacienda in den staat Queretaro zijn de troepen der opstandelingen vernietigend geslagen. Tot degenen die daar gesneuveld zijn behooren ook de generaals Armand Linares en Donato Sequera. De snelle over winningen der regeeringstroepen bij Aya hualco en elders, worden algemeen be schouwd als het einde van den opstand. De Kat holioken en de opstand. Er is reeds de aandacht op gevestigd, dat de tegenwoordige generaalsopstanden in Mexico niets hebben uit te staan met de Katholieke beweging tegen de regeering- Galles, welke beweging reeds in een mis lukte opstandpoging zich manifesteerde. In een brief uit Mexico d.d. 2 ber wordt dan ook het volgende De berichten, die de Mexicaansche re geering over de deelneming der Katholie ken aan de opstanden de wereld in stuurt, zijn niet waar. Dat is het beste aan het karakter der opstandige generaals te erkennen. De ge neraals Serrano en Gomez, de twee candi- daten voor het presidentschap, die waar schijnlijk binnen weinige weken tegen Gal les zullen uitkomen, zijn even bittere vijanden van den godsdienst en van de fatsoenlijke Mexicanen als de despoot Galles. Wanneer zij tegen Galles opstaan, dan is het hoofdzakelijk hierom, dat zij een belangrijk aandeel aan den grooten roof, die in Mexico voltrokken wordt, hopen te krijgen. De Katholieken zouden dwaas zijn als zij één dezer generaals zouden steunen, want van geen hunner hebben zij iets goeds te verwachten. Bekend journalist gearresteerd. Calles heeft den meest bekenden journa list van Mexico Palavicini, oen man, die In perskringon een uitmuntende ver maardheid geniet, doen arresteeren op be schuldiging, dat hij de geestelijke vader van do revolutie zou zijn. BINNENLAND VERLAGING VAN DE RIJWIEL BELASTING. VAN 3.— TOT 2.50 PER JAAR. Voorgesteld wordt ook, de datum van het belastingjaar in plaats van 1 Januari te stellen op 1 Augustus. Een wetsontwerp is thans ingediend tot wijziging van de Rijwielbelostingwet. De voornaamste wijzigingen die in het wetsontwerp worden voorgesteld zijn: ver schuiving van den datum van 1 Januari tot 1 Augustus en verlaging van het tarief van 3.per jaar tot f 2.50 per jaar. Voor eerstgenoemden maatregel wordt in do Memorie van Toelichting als motief aangevoerd, dat de postkantoren, welke thans belast zijn met den verkoop van rij- wielbelastingmerken omstreeks Nieuwjaar met werkzaamheden zijn overladen, zoodat de verkoop der merken alsdan veel bezwaar oplevert. Voorts valt het voldoen van het belastinggeld midden in den duren winter tijd velen meer bezwaarlijk dan des zomers Wanneer, zoo wordt verder gezegd, het be lastingjaar aanvangt op een tijdstip mid den in het rij-seizoen, iedero wielrijder, onmiddellijk nadat het model daarvan pu bliek domein is geworden, een merk noo- dig heeft, kan de gelegenheid voor het in omloop brengen van valscho merken veel geringer geacht worden. Om deze rodenon acht de minister van Financiën het raad zaam als datum van aanvang van het be lastingjaar 1 Augustus te nemen- Ook 1 Mei werd een geschikte datum geoordeeld, waro het niet, dat daartegen bezwaren der belasting-administratie bestaan. De voorgestelde verlaging van het tarief is een uitvloeisel van de belofte door den Minister in October 1926 in de Tweede Kamer gedaan. Zoo de raming der auto belasting zou worden overschreden door do opbrengst, zou het surplus in de eerste plaats worden gebruikt voor een verlaging der rijwielbelasting. Nu gebleken is, dat do autobelasting over een vol belastingjaar ruim 1.000.000 meer zal opbrengen dan do raming, lost do minister deze belofte in. Nauwgezet is onderzocht of de verlaging moest worden bewerkstelligd door een al gemeene verlaging van het tarief, dan wel door uitbreiding van de mogelijkheid om vrijstelling te verkrijgen. Met het oog op de practische bezwaren tegen het laatste systeem is ten slotte besloten tot algemeene verlaging van het tarief. Do tegenwoordige regeling van de koseloozo uitreiking van merken wordt alzoo gehandhaafd, zij hot in eenigszins verbeterden vorm. Bepaald is namelijk thans, dat indien het hoofd van oen gezin niet voor zijn be- roop of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch dit wel het geval is mot con door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd, niet in do Rijksinkom- slenbelasting voor het loopendo belasting jaar is of wordt aangeslagen, oen belas- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opstand in Mexico loopt ten einde. Staking van den ondergrondschen spoor* weg te Berlijn. Ontspanning tusschen Sofia en Belgrado BINNENLAND Er is een wetsontwerp ingediend, om het tarief van de belastingplaatjes voor rijwie len te brengen van 3.op 2.50 (lste blad). Het einde der Hongaarsche Kinderactie (2de blad). Een ongeluk op een onbewaakten en een op een bewaakten overweg (Gemengde Be richten, 2de blad). LEIDEN Weer een stagnatie in den electrischen treinenloop. (1ste blad). tingmerk kosteloos uitgereikt wordt voor een rijwiel, uitsluitend door dat lid te be rijden. Uit de Sigarenindustrle. Oonfliot opgeheven. Nadat Woensdag jJL door de directie der Sigarenfabriek firma G. en S. Majole, te Tilburg, was toegestemd in de van werk- nemorflzdjde gestelde eisch tot toe passing van het collectief arbeidscontract, was van die zijde de eiscli gesteld, dat de firma al le voorgenomen ontslagen zou intrekken. Gistermiddag nu had er tusschen beide partijen, onder voorzitterschap van den RijksbemiddeLaar mr. Aalboree, een be spreking plaats, waar overeenstemming is bereikt. De arbeidersorganisaties hebben dezen laats ten eisch laten vervallen, waar tegenover do directie toezegde, dat het aanbal ontslagen zoo klein mogelijk zou zijn. ^Torgen worden de werkzaamheden hervat. Pensioneering van Amsterdarnsche wethouders. De afgetreden wethouders, de hoeren F. M. Wibaut, 8. Rodrigues do Miranda en Ed. Polak hebbon hunne aanvragen om pensioen ingediend. Thans wordt aan den Raad voorgesteld, die peneioen te bepalen voor de heeren Wibaut en do Miranda op f 4000.en den heer Ed. Polak op f 2066.67 per jaar. Deze laatste kan nog niet voor vol pensioen in aanmerking komen, omdat hij 48 volle maanden wethouders is ge weest en daarvoor 72 maanden ambtsver vulling worden voroischt. De offers, voor de gemeenschap ge bracht. worden aldus wel gehonoreerd. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien naar Nederl.-lndië. Naar het Hsgz. verneemt, zal mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, den 5den November zich inschepen voor Nodcrlandsch-Indië, waar hij eon vijftal maanden denkt te zullen verblijven. Vrouwelijke conducteurs. Binnenkort zal de éénmansbedioning der autobussen van de Geld. Mij. ophouden door de aanstelling van vrouwelijke con ducteurs. Zij zullen in een keurig groen uniform gekleed gaan. Als practisch re sultaat verwacht mqn, dat de duur van den rit tusschen Arnhem en Zutphen met ruim 20 minuten kan worden vermin derd, zonder dat de rijsnelheid verhoogd behoeft te wonden, nl. door minder op onthoud aan de halteplaatsen. SPOftTt DE OLYMPICSHE SPELEN 1928, De bezichtiging van het In aanbouw zijnd stadion. Men meldt uit Amsterdam aan de „Msb.": Gisterenmiddag was de pers weer de gast van het Oomité 1928 voor de maando- lijksohe bezichtiging van het in aanbouw zijnd stadion. Rondgeleid door den heer roo, den voorzitter van de afdeeling gebou wen en terreinen, werd óns de inderdaad verblijdende vooruitgang van den stadion- bouw duidelijk gemaakt. Die bouw ia trou wens in een stadium gekomen dat ook den leek volkomen duidelijk wordt dat over den eigenlijken stadionbouw geenerlei onge rustheid behoeft te bestaan. Dat werk komt zeker op tijd klaar. We zeggen dit met nadruk, omdat er op dit punt blijk baar onder 't groote publiek eenige onge rustheid is ontstaan, die mogelijk korten tijd geleden niet geheel ongemotiveerd was. Doch het tempo is sedert dien aan merkelijk versneld on ongetwijfeld is do bouw zoo ver gevorderd, dat hot stadion' tijdig, ja zelfs zoo noodig maanden tevoren kant en klaar afgeleverd is. Een ander geval is het mot de bijgebou wen. Weliswaar is 't hoofdstadion, t voof-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1