„POSTDUIF". tW£EBEBLAD „DE LEIGSOHE CCU8ADT" DIMSttAG II OCTGSER Bemesting met stadsvuil. DE ONTGINNINGEN TE BRECHT. Het vuil van Antwerpen. Wij hebben indertijd uitvoerig geschre- over de kwestie of het stadsvuil lot [2 beiers geschikt was dan om te wor den verbrand. In verband o.a. met de „jannen tot demping van de Nieuwkoop- tbe plassen had deze kwestie voor onze cmeeving een zeer actueele beteeken is. Zooals toentertijd is uiteengezet, kan het TUil van de steden niet alleen gebruikt worden om plassen en moerassen te dem pen, maar is het ook zeer bruikbaar en goedkoop bemestingsmateriaal, zoodat men er bijv. woeste heidegronden medo kan ontginnen. Zulke heidegronden zijn er in ons land nog te veel, zoodat een gron de studie van deze kwestie alleszins ge rechtvaardigd is. In België heeft men reeds practisclie resultaten met bet ont ginnen van woeste gronden door middel van stadsvuil behaald. Zoo ontvingen wij dezer dagen van de jj, V Maatschappij voor ontginning van woeste gronden met toepassing van stede lijke afvalstoffen" te Amsterdam welke langademige naam zich gelukkig laat af korten tot „Mijvo" een album, waarin de resultaten in beeld zijn gebracht, be haald te Brecht in België met het vuil van de stad Antwerpen. In het voorwoord zegt de Mij., dat met de afvalstoffen van slechts eenige belang de gemeenten van Nederland jaarlijks pl.m 300 H.A. woeste grond in cultuur kan worden gebracht, een landaanwin ning, welke niet onbelangrijk kan worden geDoemd. De in ons land gelegen opper vlakte woeste grond, behalve de moeras gronden, bedraagt pl.m. 460.000 H.A. zoo dat er nog menig jaartje kan worden zoek gebracht met deze wijze van ontginning In ieder geval is het moeite waard te overwegen of het thans geen tijd wordt de dure vuilverbranding af te schaffen en de afvalstoffen op meer economische en so ciale wijze te besteden. Het album bevat behalve vele interessante foto's van de j landen rondom Brecht, zooals ze waren vóór de ontginning en zooals ze thans zijn, aanbevelingsschrijven o.a. van jbr. mr. Ruys de Beerenbrouck, en van den alge- meeDen bestuurder van den openbaren reinigingsdienst der stad Antwerpen. Deze laatste wijst er o.a. op, dat dezb wijze I Tan ontginning ongetwijfeld winstgevend I kan zijn en dat blijkt uit de resultaten van Brecht als men maar zooveel mogelijk handwerk vermijdt en mechanische mid delen aanwendt. M.a.w. men moet de zaak I liefst in het groot aanpakken. Bovendien I moet men goed overwegen welke wijze van I vervoer het voordeeligst is. In Nederland [kan men uitstekend gebruik maken van I de goedkoope waterwegen. I Jammer dat het album niet wat gege- Irens bevat omtrent Ie wijze, waarop men I in België de ontginning van de landeu ■nabij Brecht heeft aangepakt. Overigens Igeven de foto's wel een geed beeld van den ■rijkdom, welke thans op de voormalige ■woeste gronden is ontstaan. DE RIJNSTREEK WOERDEN. Jubileum Pater v. Scheijndel. Zondag werd de eerw. Pater van Scheijn- ïel door de pensionairen gehuldigd, voor welke gelegenheid ook een 100-tal oud- jensionairen naar Woerden waren geko men. I Als feestgeschenk werd den Rector een [prachtige koorkap aangebodena [Van de gehouden receptie werd door de woerdenaars druk gebruik gemaakt. De R. K. Jongensschool. Door het poolbestuur der R. K. Jongensschool nerd besloten, om over te gaan tot het iinleggen van electrisch licht in de school- Malen, Een aanvraag zal daartoe bij het [{emeentebestuur worden ingediend Jongetje aangereden. Zaterdagmid dag werd het 4-jarig zoontje van den heer h d. Werf, wonende in de Pannenbakke rs, door een auto omvergereden. De ■otter constateerde lichte hersenschudding Pen chauffeur van de auto treft geen puld, daar de jongen plotseling van bcliler een wagen de straat overstak. I HAZERSWOUDE. I Kalverenkeuring. Woensdag werd op Iht terrein van den heer J. N. Verhaar |de jaarlijksche Kalverenkeuring van de |h het jongvee-register der fokvereeniging liAl Beter" ingeschreven kalveren en wel ITan beide veebeslagen. I Van het Zwartbonte veeslag was een ■Poole collectie aanwezig en tevens met Ifen oseterieur en hooge productie in cij- P" der afstamming. |>an het zw. blaar kop veeslag was de POectie echter niet zoo groot, maar van Pw'erieur waren zij uitstekend, vooral de ■"gelijke dieren. 1 A'adat door de voorz. den heer A. J. de Pa8 eenige mededeelingen waren gedaan ■^gaande de verdeeldheid der prijzen, Pfden de volgende dieren bekroond: Conatatijn Adolf geboren 27 Januari ï^or const. Nico no. 79 fokv. moeder Trui- i^hfokv. 432. Eig. A. J. de Jong lsto Constatijn Nico II geboren 24 De- |™her 1926 vader Gonst. Nico 79 fokv. iper Netje fokv. 395 Eig N. J. Kaptein K® Prijs August geboren geboren 23 |?n *927 vader De Verwachting no. 81 moeder Fientje VU 361 Eig. Jos. G. r^schngh. Eerv. verm. IlWVereil: Rika IH fakv. 632 Eig. t11 "fóselingb 1ste prijs. Agatha III Kd ^aart vader Diamant 83 fokv. Kp. Agatha H 426 fokv. Eig Th. W. Kiri v Prhsa- Ida II geboren 23 Fe- fcv p- Justuo 89 moeder Ida 888 mr" de Jong 3de-prijs- Neeltje fat!11 Februari Vader Arnold |y.J' hoeder Neeltje II 611 fokv. eig. prhs- Dora III geboren 7 Pfokv Roeland 28 moeder Dora III j eig. L. Vprgeer eerv, yerm. HAZERSWOUDE (Grosncdijk). R. K. Propagandaclub. Vrijdagavond hield do club „St. Petrus" een propaganda- avond waar als spreker optrad de beer Deerenberg van Schoonhoven. Deze zette op duidelijke wijze uiteen waarom propa ganda der R. K. beginselen noodig is. Hij wees er op, dat het werk van een propagandaclub op verschillend terrein ligt, doch dat om nuttig werk te verrichten op de eerste plaats aller medewerking noo dig is. Na deze leerzame redevoering werd nog van gedachto gewisseld, waarbij de heer Veelenturf er op wees, dat onze tegenstan ders hun actie voornamelijk voeren onder de jongeren, en dat het noodzakelijk zal zijn hierin niet achter te blijven wijl wij anders in de toekomst door onze tegen standers overvleugeld en verdrongen zul len worden. De heer Otto besprak het voeren van een protestactie tegen de gruwelen in Mexico onze geloofsgenoolen zijn blootge steld. Den voorzitter werd opgedragen dozo mogelijkheid nader uit to werken. De Voorz. dankte den heer Durenherg voor zijn schitterende propagandarede en sloot daarna de vergadering. Bernengde Berichten ONGELUKKEN. Verdronken Sedert Maandag 3 October werd de Haagsche jongen Wilhelmus Jan Brussee, geboren 2 December 1917, vermist Het ventje was laatst gezien, toen hij 's mid dags uit school kwam. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur is zijn lijkje opgehaald uit de Veenkade, waarin hij waarschijnlijk spelenderwijs is terecht gekomen en verdronken. Aan de gevolgen overleden. De 10-jarige Br. werd verleden week Maandag op het erf zijns vaders, aan de Damstraat te Roosendaal, hij het spelen met het 14-jarig knechtje idoor een onge lukkig toeval getroffen door een hamer welke van den steel vloog. Het knaapje, dat deswege in het ziekenhuis moest wor den opgenomen, is aan de gevolgen van de bekomen verwonding overleden. In 't ziekenhuis te Hoogeveen is over leden de arbeider Reinder Hoorn, die de zer dagen bezig zijnde met het lossen van een wagon lompen, daarbij uitgleed, op zijn hoofd terecht kwam en inwending werd gekneusd aan borst en schouder. Hij was ongehuwd. Ernstige val. Zaterdagmiddag is ile 15-jarige A. S. nabij de Broerstvest te Schiedam van de treeplank van een auto gevallen. De jongen kwam met het hoofd op de tramrails terecht. Hij liep een 10 c.M. lange wonde boven het oog en bleef be wusteloos liggen. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteren middag was het bewustzijn nog niet terug gekeerd. Trambotsing bij Velp. Gistermorgen kwamen nabij den Bil- joenschen weg te Velp twee motortreinen van de G. T. M. met elkaar in botsing. De motortram, komende van Arnhem, had een goederenwagen als volgwaren. Van deze tram werd het voorbalkon totaal vernield, terwijl de goederenwagen uit de rails liep. Het voorbalkon van de tram, komende van Dieren, werd in mindere mate be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De conducteur van de motor- tram, komende van Dieren, was van het tramstation, waar gewisseld moest wor den, blijkbaar in een oogenblik van ge dachteloosheid doorgereden en mede door dat het tramtreinen elkaar in de bocht, waar het uitzicht niet vrij is, naderden, had het ongeval plaats. Ruzie en ernstige mishandeling. Een zffaargewonde Aan de Nieuwe Haven .te 's-Gravenhage, is gisterenavond een ernstig geval van mishandeling voorgekomen Do 36-jarigé koopman K. S. de Jwonende op het Spui. had aan een perceel aan de Nieuwe Haven gisterenmiddag reeds opgespeeld tegen de bewoners, omdat hij beweerde, dat de vrouw, met wien hij samenleefde, en die van hem was weggeloopen.. zich daar schuil zou houden. Deze vrouw was wel bij de familie ge weest, maar weer vertrokken. Dit werd De J. medegdeeld. Hij geloofde daar echter niets van. Toen De J. niet van de deur was weg te krijgen, moest de politie er aan te pas komen om hem te verwijderen. Om halfzes kwam de man opnieuw de bewo ners lastig vallen. Hij vroeg nu mej. G te spreken, die daar woont met haar zoon en een kostganger, zekeren De Wdie schoorsteenveger van beroep is. Mej. G. kwam aan de deur. Toen zij alle moeite ge daan had, om De J. aan het verstand te brengen, dat de bewuste vrouw oiet hij haar in huis was, schold Do J., die intus- schen een stevigen borrel op had. haar uit voor alles wat leelijk isl Er ontstond een helsch spectakel, waarmee ten slotte ook de kostganger, De W. zich bemoeide. Deze laatste bracht op eens een puntigen steekbeitel te voorschijn en ging daarmee De J. te lijf. Hij bracht den man twee ste ken in den rug toe. De getroffeno stortte neer. Omstanders belden het Militair Hospitaal op. Men kwam met een brancard, waarmede de ge wonde vervoerd werd. Zijn toestand bleek levensgevaarlijk. Een long en een nier wa ren getroffen. De commissaris van politie, de heer Kramer, kon De J. in het zieken huis, een kort verhoor afnemen, waarbij medegedeeld is wie de dader was. Deze laatste had op zijn fiets de vlucht geno men. Hij is op den Rijswijkscheweg door een verkeersagent aangehouden. Op het hoofdbureau van politie heeft hij bekend. De dader blijft in verzekerde bewaring. Een avontuurlijke reis. Met oen motorbootje op do Noordzee. De Sclieveningsche zeillogger 405 heeft gisterennacht in de haven van Schevenin- gen binnengebracht den heer Oly en mej Veneman met hun 4.5 M. lang bootje, waarmee zij Zaterdagmiddag zes uur uit IJmuiden naar Engeland waren vertrok ken, doch op 00 K.M. van IJmuiden halverwege Lowestoft in den avond van dien dag door een stortzee die hun motor tot stilstand bracht, waren overvallen, waarna zij door den logger werden opge pikt. Omtrent zijn wedervaringen vertelde de heer Oly aan het „Vad.", dat hij. na uit Amsterdam door het Noordzeckanaal Za terdagmiddag IJmuiden te hebben bereikt, met zijn sloep zee had gekozen toen het radiografisch weerbericht slechts „nacht vorst. later nevel" voorspelde. In plaats daarvan kwam echter spoedig een vrij sterke tegenwind opzetten, die hem tel kens tot koerswijziging noodzaakte, ten einde de hooge golven te kunnen overwin nen. Omstreeks halfelf hij was toen, zooals gezegd, ongeveer 90 K.M. van IJmuiden verwijderd sloegen eenige krachtige golven geheel over het scheepje heen, waardoor do motor (4V*6 P.K. Johnson) tot stilstand werd gebracht. De heer Oly gaf echter den moed niet op en trachtte den motor weer op gang te brengen. Intusschen_bleek, dat ook de benzine pomp defect was geraakt, hetgeen hem, ook nadat het gelukte den motor weer in beweging te krijgen, toch genoopt zou hebben den tocht te staken. Hij had in middels aan den horizon een rood lichtje ontwaard en trachtte nu met behulp van een zaklantaarn noodseinen te geven. Spoedig kwam het rootle licht naderbij en toen bleek, dat het 't licht van een Scheveningschen logger was, den reeds genoemden Sch. 405. wiens schipper Buis ondanks de hooge zee dadelijk alle moge lijke moeite deed om het in nood verkee- rende sloepje te helpen. Na eenige vergeef- sche pogingen gelukte het een lijn toe te werpen, met welke, achteraan de sloep be vestigd. deze onder water door naar den logger kon worden toegetrokken. Toen men aldus langszij was gekomen, werd het kabeltouw aan den voorkant van de sloep, aan de z.g. kikker vastgemaakt en op deze wijze slaagden schipper Buis en zijn helpers er in, de beide schipbreu kelingen aan boord te brengen. Daarna brak echter, toen men wilde probeeren, de sloep aan boord van den logger te hijschen, de kikker af. zoodat de sloep 'op drift ge raakte. Het kostte een half uur tijd en heel wat moeite om de sloep terug te vinden. Ten slotte gelukte dit en werd. een anker uitge worpen op het achterdekje van de sloep, die hierdoor naar boven kon worden ge haald, zij het dan ook ten koste van die bedekking. Daarop werd de reis naar Scheveningen, tvaarheen do logger reeds op weg was, ge maakt en na verscheidene laveeringen, waartoe de windrichting noodzaakte, werd Zondagnacht een uur de haven bereikt. In Den Haag vonden de heer Oly en mej. Veneman spoedig bij kennissen on derdak en gisterenmorgen heeft de heer Oly zijn sloepje weer in orde gebracht om thans te trachten met zijn sloep en zijn medepassagiers via Ramsgate te Londen te arriveeren, waar hij in den afgeloopen nacht dacht te landen. En dan wacht hem nog de terugreis met netzelfde sloopje! Oplichtster over de grenzen gezel. De vreemdelingendienst in Den Haag heeft aangehouden en over de grenzen ge zet een 26-jarige Duitsche vrouw, die een maand lang in een voornaam hotel in Den Haag verblijf had gehouden en dat heeft verlaten zonder haar vrij hooge reke ning te betalen, met achterlating van haar bagage. Op verzoek van den hotelhouder onderzocht de politie haar beide koffers. De eene was geheel leeg, en de andere be vatte slechts enkele waardelooze toilet artikelen. Er werd niets van eenige waar de gevonden. De hotelhouder deelde nog mee, dat het hem opgevallen was, dat de vrouw zeer bevriend was met een heer, met wien zij dikwijls uitging. De bedoelde heer, door de politie ge boord. bevestigde deze verklaring en zeide nog, dat de dame, kort vóór haar vertrek ruim 100 van hem geleend had. De politie kwam na korten tijd ter oore, dat de vrouw zich op een particulier adres gevestigd had en bij onderzoek bleek zij zich ook inderdaad daar op te houden. Op het politiebureap gebracht, verklaarde zij. mevrouw O. H. geb. W. te heeten en de echtgenoote te zijn van een Duitschen medicus. Een pas had zij niet. Wel werd in haar koffer gevonden een rekening van een der deftigste hotels te Scheveningen, waar zij een gedeelte van den zomer gelo geerd had. Deze rekening was gericht aan madame O. De aangehoudene verklaarde echter, nooit van madame O. gehoord te hebben en haar ook niet te kennen. De portier van het Sclieveningsche ho tel herkende mevrouw D. H. evenwel da delijk als de dame, die als madame O. in het hotel gelogeerd had. Zij had zich, vol gens verklaringen van den hotelportier, nog al opvallend gedragen met een hoog- geplaatsten persoon uit Den Haag. De vrouw was zonder middelen van be slaan, en daarom vond de vreemdelingen dienst het maar het best, haar naar haar land terug te zenden. Mishandeling met dccdelijken afloop. Een man te Amsterdam heeft aangifte ge daan van mishandeling van zijn 18-jarigen zoon door een 20-jarig persoon. Tenge volge van deze mishandeling is het slacht offer in het Binnengasthuis overleden. Verzei legen de politie. Zondagavond maakten een paar Duit sche zeelieden, opvarenden van het bij de werf Burgerhout te Rotterdam in repara tie liggende stoomschip Harald, in de buurt van de werf veel rumoer. Eenige agenten maanden do zeelieden tot kalmto aan. Dezen voldeden niet aan het verzoek, maar vielen do agenten aan. Eerst toen nog twee agenten ter assistentie waren komen opdagen, is het gelukt de Duit- schers naar een politiebureau over lo brengen. Een agent heeft bij de vechtpartij een vinger gekneusd; een andere heeft zijn broek gescheurd. De beide zeelieden zijn opgesloten. Einde van een stroopersdrama. Ruim een week geleden werd, naar men zich herinnert,, zekere N. te Anloëerveld bij een achtervolging door een schot in het hoofd gewond De man is thans overle den. Kwajcngensspel. Gisterenavond acht uur werd brand ont dekt in de leegstaande villa aan den West zeedijk te Rotterdam, welke villa eigendom is van de gemeente en bestemd yoor af braak in verband met het nieuwe straten plan in dit westelijk stadsdeel. De vorige week waren de laatste bewoners er uit ge gaan, doch hadden nog oen voorraad hout stroo en andere onbelangrijke dingen ach ter gelaten. Al spoedig was dit oude pand een mik punt van de jeugd goworden en waren de ruiten ingegooid. Tweemaal hadden zij er verleden week al brand gesticht maar tel kens was het tijdig ontdekt. Gisteren avond evenwel hadden zij meer succes. In een kwartier stond het geheele huis in lichte laaie en sloegen de vlammen uit alle ramen naar buiten. Met vijf stralen op de waterleiding werd door de brandweer ruim een uur water ge geven. Na de blussching bleek er niet veel meer over to zijn dan de muren. Niets was verzekerd. De „Burgersdijk" aan den grond en weer vlot. Het s.s. „Burgersdijk" van do Holland- Amerikalijn is gistermorgen bij liet bin nenkomen van den Waterweg nabij Vian- da te Hoek van Holland aan "den grond ge varen. Het vastloopen geschiedde tijdens het zwaaien. Zonder assistentio is het vaartuig halftwaalf weer vlot gekomen. Een politiebureau gescheurd. Politieagenten, die dienst dolen in het politiebureau te Spekholzerhei do-K ark- rade hoorden plotseling een hevig ge kraak en een zwaren slag. Zij wisten niet wat er gebeurd was en stelden eon onder zoek in, waarbij hun bleek, dat het gebouw op verschillende plaatsen belangrijk ge scheurd was, klaarblijkelijk tongevolge van den mijnbouw, n.l. van de ontginning der mijn Willem Sophia. Een luchtballon gedaald. Op een weiland bij Gicssendam is Zon dagmiddag een luchtballon met vier hee- ren en een dame geland. Hij was afkom stig uit Essen. Jubileum op het Loo. De eerste portier van liet Koninklijk Pa leis Het Loo, de heer W. Jeths,. vierde gisteren zijn veertigjarig dienstjubileum. H. M. de Koningin, in Wier dienst de jubilaris lange "jaren was als Haar eigen nestelkoetsier, verleende den heer Jetha do gouden medaille der Huisorde van Oranje en Teikfe hem deze persoonlijk uit. Z K. H. de Prins, in wiens persoonlij ken dienst de heer Jeths eveneens lange jaren was, schonk den jubilaris een leu ningstoel. Ook van de zijde van de leden dor Hofhouding, van zijn collega's en van het personeel entving de jubilaris ge schenken en 7ele gelukwenschen. Hoog water. Men schrijft uit Nijmegen d d. 9 Octo ber aan de „Msbd.": De Waal blijft gelukkig vallen. Vrijdag pas was de stand zoover gedaald, dat de sluizen aan den Kadijk open gingen en de zoogenaamde Meer. die het water van den Hollandsch-Duitschcn polder „do Duffelt" afvoert, kon beginnen te loozen. Hoeveel schade dit jaar het water in de Duffelt, meer bepaaldelijk in do Holland- sche plaatsen Leuth, Kekerdom en Millin- gen, en de Duitsche plaatsen, Zijfflicb, Wijlen, Niel, Mehr, Dimmen en Keeken heeft aangericht, is bij benadering niet te zeggen. Heel veel wei- en bouwland hoeft meerde malen geruimen tijd blank gestaan en nog meer zat er den grootsten Ujd van den zomer tot aan de oppervlakte vol mot water. Met als gevolgen het bederven van heel veel gras, het vertrappen van veel weiland door hot vee en het geheel of groo- tendeels mislukken van groote stukken met landbouwgewassen, vooral aardappels en bieten. Thans hebben we mooi najaarsweer, prachtig weer voor den landbouwer. Maar in de Duffelt zijn zeer veel gronden on mogelijk te bewerken en ze zullen dat voor een groot gedeelte, zelfs bij snellen val van het water, wel niet meer worden ook, ze ker niet voor bezaaiing met wintergraan. Zal men nu in dezen polder toch eens eindelijk gaan inzien, hoe broodnoodig er te Nijmegen een stoomgemaal staan moet? Wat nut zoo'n gemaal doet, heeft men den heelen zomer door duidelijk kunnen zien aan den naast de Duffelt liggenden Ooy- polder, die bij de hoogste rivierstanden steeds zoo prachtig droog gehouden is Busten!. Berichteei. ONGELUKKEN. Auto in de Seine. 2 personen verdronken. Gisteravond is te Parijs een auto in do Seine terecht gekomen. Twee der inzit tenden verdronken; do anderen konden worden gered. Vroeger duurde het zes maanden, Als je naar de Oost toe wou; En nu vindt men negen dagen Nog niet eens zoo bijster gauw. Achttienhonderd Kilometer Iod'ren dag, dat is eon hijsch; 't Is zoowat per dag een afstand Driemaal AmsterdamParijs. Asjeblieft, dat 's een praestatie, Komt u daax eens even aan, En dat heeft bet kopstuk Koppen Koppig ied'ren dag gedaan. Vlug is hij er boen gevlogen, 't Luchtruim heeft hij snel doorkliofd Naar de Oost in negen dagen; En bij is er: asj'eblioft! Dat mag wel geboekstaafd worden, Opdat 't nageslacht het weet, Dat de snelle lucht held Koppen Voortaan Koppensneller heet. Waarde vrienden, wacht eens even; Juich vooral nu niet te vroeg, Want hij heeft nu mot zijn „Postduif" Nóg zoo'n reisje voor don boeg. Maar als 't met die and're helft Ook zoo snel en veilig gaat, Buigen wij voortaan de koppen, Als men over Koppen praat. Ontploffing. Twee dooden. Reuter seint d.d. gisteren uit Quebec: Tengevolge van oen ontploffing van een hoeveelheid afgekeurde munitie in het la boratorium van het arsenaal werden tweo mannen gedood. Auto-ongeval. Op den straatweg Elsterberg-Plauen heeft een ernstig auto-ongeval plaats ge had. Een auto reed tegen een boom, waar door hot voertuig zoo goed als geheel ver nield werd. Zeven der inzittenden moes ten naar het ziekenhuis te Plauen worden overgebracht. Onderweg is een van hen gestorven. Van de andero gewonden is do toestand ernstig, van een nog levensge vaarlijk. Trein door een muur. Een botsing, die geen monschenlevons eischto. En niet alledaagsch spoorwegongeluk, dat als door een wonder geen menschcnle- vens heeft geëischt, heeft zich Zaterdag nacht to St. Nazaire voorgedaan. Van den sneltrein uit Parijs, die juist het station St. Nazaire binnenreed, weigerden do rem men. De trein reed daardoor op een stil- slaanden ledigen trein, die door den schok het kop-perron werd opgeduwd, dóór deD stationsgevel heenstoof en ten slotte groo tendee's vernield to lande kwam op hoi stationsplein. De aanrijding had plaats met een snel heid van GO K.M. por uur. Geen wonder, dat aan den stilstaanden trein een formi dabele schok werd toegebracht en oen groote snelheid toebedeeld. Het statiou St.- Nazaire. een kopstation, is bovendien verbazend nauw van bouw, zoodat tus- schen het omloop-perron en de p'aats van tot-rust-koming der eenmaal binncngeloo- pen treinen nauwelijks con ruimte van on- kele decimeters is. Bovendien wordt het genoemde perron alléén door een muur, waarboven een glazen „lantaren", van het stationsplein gescheiden. Men kan zich do ontsteltenis indenken van de menscben, die op het stationsplein, wandelden, daar opeens den stationsgevcl zagen openscheuren en er oen geweldige zwarte massa met donderend lawaai uit zagen springen, te midden van een wolk van stof en rook. Een doodsche stilto ont stond daarentegen, zoodra de wagonmassa eindelijk, vernield en ineengezakt, mid den op het plein tot rust was gekomen. Een moment vreesde men, dat voorbij gangers er onder waren geraakt. Deze vrees b'eek echter niet gegrond De cenigen die kwetsuren opliepen waren eenige rei zigers uit deu aanrijdenden trein, die door den schok worden gewond. Ontsporing vat. een goederentrein. Volgens mededeeling van de spoorwog- rectio van Frankfort a.d. Main ontspoor den gisteravond to zeven uur bij het ran geeren op het stationsemplacement lo Bebra vijf goederenwagons. Alle wagens vielen om. Een rangeerder kwam daarbij om het leven. Hevige stormen op de Zwarte Zee. Schepen beschadigd. Tengevolge van een op de Zwarte Zoe woedenden storm dreef in de haven Con- stanza een Amerikaansch stoomschip le gen een Italiaansch palroleumschip „Mo- riseda" en het Duitsche tankschip „Schwarzos Meer". Deze tweo echopen werden beschadigd. Het Amerikaansche schip kon wegens don hevigen storm geen zee kiezen. De aardbeving te Weenen en omgeving. Ook te Praag is zij gevoeld. Gelijk gisteren gemeld, is Zaterdag avond omstreeks 9 uur te Weenen een sterke aardschok gevoeld. Te Praag werd volgons oen Wolff-lele- gram om 8 uur 50 een lichte aardbeving waargenomen. Ook in eenige plaatsen buiten Praag werd de beving waargenomen. Naar Wolff seint, zou de aardboving lo Weenen op de verschillende punten 20 lot 34 seconden geduurd hebben. Alle toestellen van het seinmografisch observatorium te Weenen zijn volkomon vernield.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5