ILa.boratorium tc Leiden toiitoongostc3<5 Spr. stond vervolgens uitvoeriger stil bij do proeven van Kameriiagh Onnes over den toestand der metalen en bij do onder zoekingen van Einthoven met zijn snaar- galvanometer. Aan de groote verdiensten en do buitengewone bescheidenheid van van Einthoven, door wiens overlijden de Universiteit een zoo zwaar verlies leed, word warme hulde gebracht. Tenslotte wees prof. Lorentz er op dat Kamorlingh Onnes en Einthoven tal van onderzoekers uit den vreemde naar Leiden hebben gelokt.. Zoo hadden zij voor buil deel er toe bijgedragen dat de beteekenis der Universiteit als school van hooger on derwijs in den besten zin van het woord, niet tot Nederland beperkt bleef. Spr.'s welsprekende lezing werd mot groote aan dacht gevolgd. Jaarboekje Juridische Faculteit Leidsche Studenten. Prof. mr. E. Kranenburg over Juridische opleiding ©n maatschappelijke werkkring Bij A. Vilders hier ter stede is verscho nen hot jaarboekje 1927/1928 van de Juridi sche Faculteit der Leidsche studenten. Prof. mr. R. Kranenburg, hoogleeraar in hot Nederlandsche Staatsrecht aan do Leidsche Hoogeschool 'heeft een voorwoord geschreven getiteld: Juridische opleiding en maatschappelijke werkkring. Eén der niet-bedoelde gevolgen van de invoering van het nieuwe academische statuut is geweest aldus prof. Kranen burg dat een voorzetting van de studie na het gewone doctoraal-examen in de rechtsgeleerdheid, gelijk vroeger plaats vond in de voorbereiding voor het docto raal-examen staatswetenschap, praotisch bijna niet meer voorkomt. Dat was zeker niet voorzien door hen, die bij de voorbe reiding van deze belangrijke wijziging in do organisatie van het juridisch hooger onderwijs betrokken waren. Men had zioh voorgesteld, dat die categorie van studen ten, welke vroeger de studie afrondde met het doctoraat in de staatswetenschap, thans grooter zou worden, omdat de eigen wetenschappelijke voorkeur een combina tie van vakken zou kunnen doen samen stellen, onder controle der faculteit, die menigeen meer zou bevredigen dan de groep vakken voor het oude doctoraal staatswetenschap. Heb omgekeerde is geschied. Het schijnt, dat het verdwijnen van den afzonderlijken doctors-titel in de staatswetenschap, die vroeger door velen werd behaald, het doc toraalexamen in de vrije studie-richting eigenlijk niet meer voor „vol" doet aan zien. Dat is een groot nadeel voor den openbaren dienst; het is ook een nadeel voor de studenten. Van den kant der administratie wordt ernstig geklaagd over de onvoldoende voor bereiding van de gewone juristen voor den ambtelijken dienst. Men zint op middelen, om daarin verbe tering te brengen; in Amsterdam is pas een regeling ontworpen, waardoor een exa^ men mogelijk wordt in vakken van de Ju ridische eft. Economische Faculteit dat voor verschillende ambtelijke functies een betere opleiding zal moeten waarborgen aan de gewone Juridischen. Bij een doelmatig gebruik van de moge lijkheden van het Academisch Statuut zou reeds nu wel zijn te bereiken. Men zou in veel meerdere mate zijn studie kunnen in richten ook met het oog op den lateren maatsohappelijken werkkring; thans, werkt men, zoo tenminste is prof. Kranenburg's indruk te veel naar een „schablone", er is veel minder „efficiency" in de functionee ring van dezen tak van openbaren dients, hot juridisch hooger onderwijs, dan er bij dezelfde organisatie zou kunnen zijn. Er is groote behoefte aan breed onderlegde hoogere ambtenaren, wethouders, Gedepu teerden, raadsleden, voorlichter der open bare meening. Prof. Kranenburg besluit zijn voorwoord mot den raad, bij de inrichting der studie niet de sleur te volgen, zich rekenschap te geven van de werkelijke theoretische en practische belangstelling en voorkeur en in verband daarmede de studieinrichting zoowel als de bijvakken te kiezen. Het boekje bevat voorts het jaarverslag 19261927 der juridische faculteit der Leidsche studenten, uitgebreide inlichtin gen over de studie in de rechtswetenschap pen te Leiden en mededeelingen van de vereenigde foculteitea der rechtsgeleerd heid en dor letteren en wijsbegeerte, alge- meene inlichtingen der Leideche universi teit betreffende opgave van studentenver- eenigingen, van bibliotheken, examen- en promotiebepalingen, een uitgebreide opga ve van boeken en periodieken, voor zoover voor juristen en as. juristen van belang en ten slotte de vermelding een volledige op gaaf der uitgaven der Landsdrukkerij. Een zakenjubileum. Onder zeer vele blijken van belangstel ling heeft de heer H. G. J. Wolf, Breestraat 88, Zondag het 25-jarig bestaan van zijn sigarenzaak herdacht. Er was een schat van bloemen gezonden door fabrikanten, klanten, vrienden en konnissen; er waren geschenken van ande ren aard, want dc heer Wolf was de brui degom, zijn zaak de bruid. Die groote be langstelling deed zien, hoe ze-er juist hot „zaken gaan voor het meisje" is, want zaak en meisje zijn voor den heer Wolf één, geen wonder, dat hij er met ha-rt en ziel aan gehecht is en dat men hem nooit ergens andere kan vinden dan in zijn zaak Ook des middags bij de repeetie bleek duidelijk, hoe vele vrienden en kennissen „huize Wolf" in den loop der jaren heeft [verworven, 't Was een drukte van je wel- ete, maar zij zal ongetwijfeld een aange name herinnering achterlaten voor den zil veren jubilaris en zijn familie. Ten aanzien van- het zilveren jubileum jzan den heer EL W. Krom als postbode, kunnen we nog mededeel en, dat hij Zater dagmiddag werd verrast door een sere- A nado van het Poethannoniege zeischap waarvan hij zelf tambour maitre is. Men had hem zijn pak en zijn stafgeslolen om het gezelschap zoo volledig mogelijk ^te doen rijn. De Leidsche Winkelstand. In perceel Breestraat 143, waarin VToe- ger gevestigd was de zaak van de firma Beuzemaker, wordt heden geopend „Het Modehuis''. Reeds zeer velen ongetwijfeld hebben tijdens de feestdagen gezien, dat de etala ges gereed waren. Speciaal met het oog op de te verwachten drukte was zulks geschied en velen hebban dan ook reeds de keurige arrangeering kunnen bewonde ren, die het vermoeden deed rijzen, dat hier inderdaad vakmenschen aan het werk waren geweest. Niets is dan ook minder waar, zooals blijkt uit de ruiine sorteering tegen voordeelige prijzen. Het winkelinterieur belooft, voor zoover wij het hebben gezien, zeer keurig en smaakvol te worden. Er werd hedenmor gen nog hard gewerkt, want er is heel wat noodig om een dergelijke oppervlakte een aanzien te geven zooals het behoort. Wij wenschen den ondernemer veel succes. Doortrekking tramlijn Leiden WassenaarDen Haag. Maandagmorgen hebben Gedeputeerden een openbare vergadering gehouden, om eventueele bezwaren te hooren tegen de aan de H. T. M. te verleenen vergunning haar lijn Den HaagLeiden door te mo gen trekken tot het Plein, waarvoor be langrijke veranderingen noodig zijn aan de brug bij de Jozef Israëlslaan en de Ko- ninginnebrug. Aangezien geen bezwaren bleken ingekomen te zijn, hebben Gedepu- I eerden de vergunning verleend. Be heer Weijerman, ter vergadering aan wezig, dankte Gedep. voor hun welwillen de houding in deze aangelegenheid en voor net verleenen van de voorloopige ver gunning, welke, staande de vergadering in een definitieve werd omgezet. Vermoedelijk zullen togen Maart 1928 de' werkzaamheden voltooid zijn. Te Leiden gevestigd. R. Uges, Stationsweg 19. Liem Soei Poli Mariënpoelstraat 43. -r- J. G. L. Ro der, Rapenburg 51. M. W. H. Steeg- dèans, Noordeinde 50. G. Matthijsen, Visehmarkt 19. E. W. de Fielliettaz Goethart, Haagweg 34. J. P. v. d. Helm R.-K. Priester, Haagweg 13. M. G. Hanrath, Noordeinde 50. G. H. Stroo- bach, K. Rapenburg 4. L. Hasper, hulp huish., Zoeterw. Singel 44a. J. G. Schregel, Staalwijkstraat 4. J. H. Har ders, Gobethstr. 8 Ko Tjay Sing, Oude Singel 112. J. C. Hoekstra, Groenho- venstraat 7. J. Nijhuis en gez., Ama- liastraat 24-. M. v. d. Lelie, Oude Rijn 124a. H. J. Reesink, Vreewijkstraat 13. -- R. W. Steur, Schelpenkadc 39. H. G. de Langen, bouwk. opz. en teeke naar, Plantsoen 89. E. Klöckner, dienstbode, Witte Singel 96. G. W. Bröring, Hoogewoerd 31. P. Bek, win kel juffr., Breestraat 104. J. Borreman, dienstbode, Prinsenstraat 25. J. J. Rai- mond, Lindestraat 21a. Th. P. Gale stin, Noordeinde 37. H. W. Mulder Donkersteeg 19. J. _C. v. Veen, Oude Rijn 24a. J. Hüttermami, dienstbode, Breestraat 173a. J. M. E. Isbrücker, Rapenburg 131. H. G. E. M. v. d. Stok, verpleegster Breestraat 149. Spranger- meijer, bankwerker, Steenstraat 34. J. Kalma, Schelpenkade 46. E. A. Wer ker, Houtstr. 3. T. A. M. ThomasStut- terheim. Rapenburg 77. C. v. d. Zwart, huishoudster, Korevaarstraat l'7a. 0. M. Schlichter, huishoudster. Breestraat 4-850 W. Ritz, keukenmeisje, idem. B. Lütz, idem. A. Sterk, dienstbode, W. Singel 20. P. van Empel, Rapenburg 17. H. J. Glasz, Rapenburg 131. A. F. van de Grampel en fam,, advocaat, Plan tage 5. J. Crispijn en gam., werkman, Groenoordstraat 42. H. E. van Os, journalist, Groenho venstraat 10. J. Drijvers, Vreewijkstraat 11. L. v. d. Molen, Rijnsb.weg 36. G. van der Deuze H.-Rijndijk 30. J. Walbeek en fam. schilder, Gasstraat 52. R. T. Boon, Stationsweg45. W. Visscher, schilder, Heerenstraat 121. B. H. v. Everdingen, Aalmarkt 15c. J. H. Bouwens, bakker, Ververstraat 37. D. ImthornVerburg, Groenoordstraat 8. A. Dworak, dienst bode, H.-Rijndijk 16. H. van der Maa- den, boekhouder. Merelstraat 52. G. N. M. de Goede, R.K. Pr., Haagweg 13. J. v. Gent, timmerman, Janvossensteeg 50. N. Bost ven, Lijsterstraat 4. K. L. Que, Oude Singel 112. H.WerkmanRepe- lius en gez. J. de Wittstr. 57. A. J. A. Kolster, monteur, Oude Rijn 60. E. A. de Vries, Rapenburg 131. J. M. Benthem id. H. M. PoolMeyl en fam., Rijnsb.wge 77. G. H. Kremer, Boots man, Janvossensteeg 48. M. G. Schoon- derwoerd, dienstbode. Rijn- en Schoekade 29. G. E. Rindels, dienstbode, Da Gos- tastraat 4. Ong Trong Liat, Kernstr. 21a Lie Ghien Ghiam, Maredijk 159. J. M. v. Steen, Meerburgerslraat 12. G. Boschloo, Schelpenkade 43. W. E. de Ruiter, N.-Rijn 46. M. J. M. Wibier, dienstbode, Breestraat 115. L. v. Lies hout en fam., conducteur N. S., Dahlia straat 2a. L, H. Ruitenber, J. v. Goycn- kade 9. H. M. v. Veen, dienstbode, Heerengracht 54. Uit Leiden vertrokken. J v. d. Woerd, Den Haag, Loosduinsche weg 891. H. M. E. Langerak, Den Haag G. Houtmanstraat 8. B. G. Kriek, Haar lem, Rooscveltstraat 12. G. A. G. Ver- kouw, Oss, Molenstraat 22. H. J. G. H. Metch, Ben Haag, Suezkade 116. C. M. Bourgonje, (geh. m. M. A. Jongsma), Den Haag, Loosdreclitschestraat 28. P. G. Kompier, Voorschoten, Schoolstraat 86. L. Meijwaard, Aalsmeer, Machineweg 302 G. J. Held, Den Haag, Bakhuyzen- straat 87II. G. v. Ordt, Deventer, Sy- ponbaanplein 10. N. Vianen, Utrecht Vrcdcnburg. 57 boven. J. P. A. Ver haar, Den Haag, Laan van Meerdervoort '104. J. G. Schalkwijk, Delft, Piet Hein- straat 60. E. LelieveldGriffioen, Den Haag, Engelenburgerstraat 15Öa. 'J. T. Bolin, Ben Haag, Van Ostadcslraat 475. L. Kamper, Oegstgeest, Haarl.weg 10. Do dame Kievot, Den Haag, Luikschestr. 5. M. J. Strotmann, Venlo, Tegelsche weg 24. A. Leefwater, Broek op Lan gen dijk, Noordeinde. P. Dondorff, Da len, Oud Schoonebeek. E. de Ruyter, Amsterdam, Amstelveenscheweg 194II. W. G. de Snoo, Hengeloo, Leusveendweg 27 J. J. Admiraal, Amsterdam, v. Wou- straat 141 H. Slegtenhorst, Nijmegen, Kol. Reserve. H. J. Holverda, Delft, J. W. Frisostraat 44. G. W. Remstraat. J. G. Pet, Rotterdam, Schavensteeg 27. P. GladcLines, Luik (B.), Plein de Dracht Bressoute. M. J. Lodder-, Den Haag L. v. N. 0. Indië. S. M. Weijnen, Hil- legom, St. Josephgesticht. J. Galjaard, Den Haag, Hof Vredebest 12. J. Her mans, Rijnsburg, Oegstgeesterweg 27. G. J. Lulofs, Voorburg, v. Deventerplein 4. W. F. Stikman, Voorburg v. Deventer plein 4. J. P. Bochove, Woubrugge A 117. A. E. M. Meuleman, Oegstcest, Terweeweg 33H. P. Th. Meerdink, Vlis- singen, Badhuisstraat 57 b. Ph. P. de Graaf, Wassenaar, Oostdorperweg 201. Zetswaard, Amsterdam, Mesdagstraat 39 H. C. G. v. Tongeren, Den Haag, Marconistraat 6. J. H. v. Leeuwarden, Den Bosch, Zuidwal 52. H. J. Fr. ten Gate, Amsterdam, Overtoom 30. G. v. d. Kaay, Oegstgeest, v. Assendelfstraat 27. G. Peter, v. Neijenhofs Rozendaal e.a., Spoorstsaat 85. M. J. Alkemade, Alk maar, Vondelstraat 9a. H. J. Duiver man, Keulen, Perlenfühl 37 III. M. Hoekstra, Geldermalsen, Marktplein. B. J. Kemperman, Oegstgeest, Duivenvoorde straat 73. L. H. de Vos Klootwijk, id. v. Assendelftstraat 25. P. G. Trad. id., id. G. H. W. Vink, Boskoop, Boot straat 10. J. A. Boymans, Amsterdam, Uithoornstraat 30b. J. P. Bots, Maas- stricht St. Servaas Klooster. M. de Bol ster, Ro^erdam, Zw. Paardenstraat 115. TIJDSCHRIFTEN. Het Schild, Apologetisch Tijd schrift. Uitgave der A. V. „Petnis Cainisiuis". Oetober-afleverinig. De bekende pastoor van Bloetmendaal, pastoer L. Willenborg, opent deze afleve ring met een. eerste artikel ever „Heiligen- gemeensehap en Heiligen-vereering". Eerst wijst de schrijver ep het Katholieke degma van de Gemeenschap der Heiligen, waar ender wij verstaan de geestelijke vereeni- g«ng tussohen de leden vaai de strijdende, en lijdende en zegepralende Kerk. Naar onze bescheiden meening wordt over dit dogma weinig gesproken en ge schreven. De schrijver wijdt er, een paar duidelijke bladzijden aan, om dan te beginnen met een belangrijk onderdeel van dat degma: de heiligen-vereering. Prof. Verhaar vervolgt zijn artikelen over de Theosophieohe beweging met een verhandeling over de Theosophische Lei ders: Helena Petrovna Blavalsky en Annie Besant. De hoogleeraar besluit dit arti- „Wij schreven in ons eerste artikel, dat de geschiedenis eener beweging dik wijls den inhoud en bedoeling der bewe ging beter begrijpen en beoordeelen doet. Dit is, zooals wij reeds zedden, ze ker ook. het geval met de geschiedenis der leidende personen. En als zoodanig is een dergelijke beschouwing o.i. van groote waarde. Mevr. Blavatsky en Mevr. Besant mogen voor de theosophische or ganisatie van enorme beteekenis zijn en daardoor aanspraak maken op den dank der theosophen voor ons kunnen der gelijke Leidsters moeielijk Leera-ressen der waarheid rijn. Veeleer zouden wij tot een tegenovergestelde conclusio ge neigd rijn. Dergelijke biografieën belich ten de Theosophische Beweging wel heel scherp en zullen ons volledig oordeel over de beweging en haar leer in onze vervolgartikelen veel vergemakkelijken." Piet Kasteel maakt een vergelijking tus- schen de twee Protestantsche Wereldcon ferenties te Stockholm in 1925 en te Lau sanne in 1927. Kap. J. van Santé vervolgt rijn populair (populair in den besten zin des woords) apologetische beschouwing van de vorige keer. „Rondom het Anglicanisme" is de titel van een studie, waarmede rector A. Roezen in deze aflevering een aanvang maakt. Wo behoeven niet te zeggen, dat de ru brieken „Op den Uitkijk" en de „Vragen- bus" veel en velerlei interessante onder werpen behandelen. FINANCIEN EN OECONGÜE. BINNENLAND. JurgensVan den Bergh. Vorming Voting Trust. Een week geleden werd een bericht ge- anceerd omtrent de oprichting van een internationaal margarine-syndicaat, voort spruitende uit de nauwe samenwerking tusschen van den Bergh en Jurgens. Verdere bijzonderheden laten op zich wachten, maar inmiddels ontwikkelt zich een levendige handel in aandeelen van beide maatschappijen. Terwijl gedeeltelijk gesteund wordt met het oog op de vooruitrichten, doen ook geruchten de ronde omtrent de vorming- van een Voting Trust. Geen definitieve in formatie kan omtrent de identiteit van degenen, die achter de laatstgenoemde be weging staan, ingewonnen worden, maar er zijn aanduidingen, die er op wijzen, dat zulk een plan in uitwerking is. Een verdere officieele mededeeling mn de directies van de bedde maatschappijen of van het nieuw gevormde syndicaat is noodig om hieromtrent een juist inzicht te krijgen. BUITENLAND. Disconto- ver hooging In Duitschland Met een vol percent. De Deutsche Reichsbank heeft haar discontorente van 6 op 7 pet., en de rente voet voor beleeningen van 7 op 8 pot. ver hoogd. De laatste wijziging had 10 Juni plaats, toen het disconto van 5 op 6 pet. gebracht werd. De Russische IJzerindustrie. Oprichting van een Duitseh Amerikaansche maatschappij Tusschen de groep Otto Wolff, Stahl- verein, Demag, oenerzijds en Dillon, Read Go. anderzijds, worden onderhandelin gen gevoerd over de oprichting van een groot staal- en walsbedxijf te Krivolrog, in Rusland. Te dien einde zal een nieuwe Duitsch- Amerikaansche maatschappij worden op gericht. De kosten worden geraamd op 40.000.000, waarvan 10.000.000 door de Amerikanen en 30.000.000 door de Duitschers zal worden opgebracht. De Duitsche participatie wordt tot 60 door de rijksregeering gegarandeerd. De loop tijd van het crediet bedraagt zes jaar. Volgens het „Berl. Tagebl.'' bevinden zich de onderhandelingen over de gerantie van het crediet nog in een voorbereidend stadium. L@WD. ERI TUISIBOUW lersche proeven met suikerbieten. Nederland maakt een goed figuur. Door bet departement van Landbouw te Dublin zijn proeven met suikerhieten geno men met het oog op het vestigen van een suikerfabriek te Garlow. Met 4 variëteiten uit verschillende landen werden proeven genomen, n.l. Nederlandsche, Duitsche, Deensche en Fransche. Het bleek, dat de Hollandsche bovenaan stonden, zoowel in opbrengst als in suikergehalte, gelijk uit onderstaande tabel, weergevende de ge middelde opbrengst en het gemiddelde suikergehalte van 113 proefvelden, blijkt. Opbrengst per H.A. in ton Suikergehalte Nederlandsche 31.3 17.4 Duitsche30.5 17.4 Deensche 29.7 17.1 Fransche 29.6 16.8 Geraewgrie SBericfaften ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een zwaar, twee licht gewonden. Maandagmiddag te circa drie uur reed te Venlo een luxe-auto van den Gol ten- weg naar den Schoolweg, waarbij een onbewaakte "overweg moest gepasseerd worden. Inzittenden in dezen auto waren de heeren J. v. K., verzekeringsinspec teur, te Venlo; G. H., koopman te Heerier- heide; N. H., koopman te Sittard en G. A. H., koopman te Heerlerheide. De auto reed met heel matige vaart. Hij werd be stuurd door G. A. H. uit Heerlerheide Op circa 15 Meter van den overweg, zag de chauffeur den trein uit de richting VenloStraelen aankomen. Hij wierp het stuur om met zulk een kracht, dat de auto als een tol ronddraaide, waardoor echter niet voorkomen kon worden, dat het achterste gedeelte van den auto door den in volle vaart voorbijsnellenden trein gegrepen werd. Het geheele achterste ge deelte van den auto werd afgerukt en een dertigtal meters medegesleurd. De bestuur der bekwam geen letsel. De overige drie inzittenden werden door de glazen naar huiten geworpen. De heeren J. v. K. uit Venlo en G. A. H. uit Heerlerheide wer den bewusteloos in een sloot geworpen, waarin 75 c.M. water stond. De chauffeur snelde onmiddellijk ter hulp en redde bei den van een wissen dood. Beide kwamen er met lichte verwondingen af. De derde ingezetene, de koopman N. H. uit Sittard, die op het dToge terecht kwam, brak een rib en werd zwaar inwendig gekneusd. De uit het water geredde heer A. v. K., uit Venlo, kreeg een ontvelling aan de lingerhand en den linkerarm, terwijl de andere, G. A. H. uit Heerlerheide, licht aan het hoofd gewond werd. Leerling-machinist uit een locomotief gevallen. Overreden en gedood. Gisterenavond is op het Beursstation te Rotterdam, een droevig ongevel gebeurd. De 30-jarige leerling-machinist A. van Dort, wonende Diergaardesingel, die uit 'n rijdenden trein hing, om op het baanvak te kijken, bemerkte niet tijdig genoeg den lichtmast van een lantaarn, welke daar ter plaatse zeer dicht langs de spoorbaan staat. Door den schok viel bij uit de loco motief en geraakte beklemd tussohen de locomotief en het perron, ten gevolge waar van hem beide beenen wenden afgekneld. In zeer zorgwekkenden toestand werd de man per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Eenige uren na aankomst is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Auto gekanteld. Twee personen gewond. Gisterennacht heeft te Roermond een auto-ongeluk plaats gehad. De heer P. van Hoek uit Asten reed met zijn wagen, komende uit de richting Ka- pellerpoort, naar Maasbrug. Nabij den Roersingel is de weg verdeeld in een hoog en een laag gedeelte, afgescheiden door een verticaal muurtje. De bestuurder heeft dit muurtje niet bemerkt, met het gevolg, dat hij er afge reden is. De wagen kantelde en kwam op het lagere weggedeelte terecht. Een der inzittenden, de heer J. Pouppe- iaars uit A'sten, werd door de glasscher ven van den auto ernstig gewond. Hij j,, door dr. W., die spoedig ter plaatse -was verbonden en in diens auto nu&r Astea vervoerd. Een tweede inzittende bekwam minder ernstige kwetsuren. De auto werd zwaar beschadigd. Ongekik op de jacht. In den rug geschoten. De heer A. K. uit St. Maarten (N.-H;)' vergezelde voor zijn pleizier een drietal ja. gers in den polder Burghorn. Bij het sprin gen over een sloot ging het geweer van den jager S. af, met het gëvolg, dat het volle schot den heer K. op enkele passen af- stands in den rug trof. De getroffene ia terstond naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Doodelijk ongeluk bij Schaarsbergen. Zekere van D. was Zaterdagavond per A. A. A.-bus uit Arnhem naar Apeldoorn rijdend te Schaarsbergen uitgestapt. Rij wilde met de volgende bus, na vermoede lijk zijn zaken te S. te hebben afgedaan, de reis voortzetten en informeerde nog naar de komst van deze bus bij een uit Hoen- derloo herkomstig wielrijder. Terwijl de bus in aantocht was. werd zij voorbijgere den door den luxen auto, welke door van D. voor de bus werd aangezien, waarom hij zich een weinig meer midden op den weg begaf, om een teeken te geven, dat de bus moest stoppen. De chauffeur van den auto reed echter gewoon door en toen die dichtbij Van D. was gekomen sprong deze plotseling midden op den weg, tengevolge waarvan een aanrijding onvermijdelijk was zonder evenwel de schuld te zijn van de: chauffeur. De man overleed aan de gevo] gen. Mofo. ongeluk met doodclijken afloop. Te 't Zand onder de gemeente Zijpe is een motorongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een vriend van den heer Stroo- bach uit Zaandijk reed met een motorrij wiel van Koegras over 't Zand naar huis, terwijl de heer S. op de duo had plaats ge nomen. Door onbekende oorzaak, schien door het breken van een duo-stang, viel de duo-rijder tegen den bestuurder aan, waardoor beiden kwamen te vallen. Met een hersenschudding is de heer S. naar het R. K. Ziekenhuis te Schagen vervoerd, waar hij is overleden. Onbekende doodgereden. Uit Apeldoorn kwam hij de politie te Velp bericht in, dat tusschen Hoenderlo en Apeldoorn een nog onbekend persoon, die in het bezit was van een kaartje Arn hemVelp, door een auto was overreden en gedood. Een der kleedingstukken was gemerkt v. D.. terwijl hij ook een papiertje in zijn bezit had, waaruit bleek dat hij in Velp was geweest. Autobus tegen een boom gereden. Zaterdagavond te ongeveer half tien is op den Vleutenscheweg te Vleuten een uil de richting Utrecht komende autobus vaa den dienst UtrechtKockengen tegen een boom gereden. De stuurinrichting werd geheel vernield en enkele ruiten verbrij zeld. Een inzittend meisje bekwam enkele snijwonden, terwijl «de chauffeur, die tus schen zitbank en stuur bekneld geraakte, ernstige inwendige kneuzingen opliep, Beiden zijn met de volgende autobus naar Vleuten vervoerd, waar de eerste genees kundige hulp verleend werd. Het ongeval: is te wijten aan het feit, dat de bus in een zandhoop terecht kwam, tengevolge waar-, van de chauffeur het stuur kwijt raakte Aan de gevolgen overleden. - Het 2^-jarig jongetje A. Buys, uit de Eendrachtstraat te Haarlem, dat "Woens dag in een emmer met kokend water ge vallen was, is in het Sint Elisabeth gast huis aldaar aan de bekomen brandwonden overleden. Over boord geslagen en verdronken. Van het Zweedsche s.s. „Ptria" is bij 1 et vertrek van de papierfabriek te Velsen ten gevolge van het slippen van een I de tweede stuurman Johansson over boord geslagen en verdronken. Na~ kwartier werd het lijk opgehaald. Doodelijk mijnongeval. In de Oranje-Nassaumijn 3 te Heerler heide is Maandagnamiddag een doodelijk ongeval gebeurd. De 30-jarige ondergrond- sche Duitsche arbeider S. R., die b was met kolen scheppen, wend door val lend gesteente getroffen en op slag gedood. Ontploffing. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur waren in de machinefabriek van v. d. Z. in de van Alkemadestraat te Rotterdam twee machi nebankwerkers bezig een eenigszins afge' sleten luchtpompzuiger in een vorm vloeibaar gemaakt metaal te repareeren, Hierbij had onverwacht een ontploffing plaats, de beide werklui kregen het zeer heete metaal in het gezicht. Beiden werden verwond aan de oogen, doch zooals i teraf gebleken is, niet zeer ernstig, getroffenen, de 32-jarige J. de V. wonende Ged. Slaak en de 39-jarige F. J. H. wo nende aan den Coolsingel werden naar het ziekenhuis aan den Goolsingel overge bracht en vandaar naar het instituut voor ooglijders om behandeld te worden. Aan den dood ontsnapt. Maandagavond is de 25-jarige G. v. B. in volle vaart met zijn motorrijwiel tegel een neergelaten afsluitboom bij den spoor overweg aan de Dorpsstraat te Nieuwer- Amstel gereden, v. B. vloog over denB°9® heen. Wonder boven wonder bleef hij. be* halve dat hij eenige ontvellingen opliep, overigens ongedeerd. Hij is ternauwernood j aan den dood ontsnapt, daar op geen lu I meter afstand een trein naderde.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4