WOENSDAS 5 OCTOBER 1927 No. 5686 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ge Jaargang gONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, nze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Jo per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver jaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd agsblad 9 ct. Eaidóohz 0ou/to/nt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. hommer bestaat oit twee blader. Trein, tram en autobus. strijd tuschen autobus eenerzijds en tram anderzijds heeft twee eene zijde is die van een gewonen, iden concurrentiestrijd, andere is die van een strijd, waarbij ran beiden moet ondergaan of en vaak erger een kwijnend en ge- l bestaan gaat lijden, t e r w ij 1 zulks et algemeen belang verkeerde onge- ite gevolgen heeft. Er zijn bijv. waarin tram en autobus beide him iten doen, en waar voor het vervoer de ius zeer bevorderlijk is, doch men de Zéker niet kan missen. En nu zou 't jammeren zijn, indien daar tengevol- in de autobus-concurrentie de trein of moest verdwijnen of baar vervoer moeten beperken en inkrimpen, ider een gewonen, gezonden concurren- jjd verstaan we bijvdat de autobus kaar concurrentie trein of tram jzaakt, meer met de verlangens en de aften van het publiek rekening te hou- óf wanneer de autobus een in de streek lodig geworden trein of tram het ver- bestaan onmogelijk maakt, gevallen als hier het laatst bedoeld voor de Overheid geen aanleiding om grijpen. èl in gevallen als waarop wij hiervoor D. ich dan ook a 11 e e n in zulke gevallen, rzoover het algemeen be- gheteischt. „De Maasbode" is oen voorstander het autobus-verkeer aan het woord; schrijft: l iluurlijk behoort dit verkeer zoowel als regelmatig en betrouwbaar te •1 Maar in dit drieledig opzicht zijn wij en goeden weg. jgammele kastjes, die eenige jaren ien tal van buitenwegen onveilig 4 Wen en hun passagiers aan allerlei 4 wisse avonturen en barre ongerieflijk- 4 in bloot stelden, hebben gaandeweg Is gemaakt voor bedrijfszekere en con- ibale voertuigen, die de reizigers vlot ander ongemak op den vastgestelden te bestemder plaatse brengen. et feit dat zij bestaan en blijven be- 5 n, echte producten van het particulier f1 atief, zonder subsidies van overheids- e. integendeel belasting betalend als r ander, bewijst metterdaad, dat zij de behoefte van het reizend publiek r genoegen voorzien, lat hier voor de overheid een regelends eontroleerende taak is weggelegd, be- niemand. -ar die taak wordt tot algemeene vol- ïing behartigd door het Provinciaal uur, dat de plaatselijke toestanden en practisch heeft bewezen volkomen itaat te zijn tot een rationeele regeling levordering van het gewestelijk verkeer, lat de belangen van dit verkeer niet d3 evenwijdig loopen met het geldelijk fijt der Nederlandsche Spoorwegen, [e te betreuren zijn. maar kan nimmer doorslaand argument gelden om langs zijdelingsc'hen weg van concessie-wei- ng of -beperking het oude verkeers- opolie weer te herstellen. Is deze schrijver wil betoogen, dat er o i t sprake kan zijn van een concessie- ?ering of -beperking, gaat hij o. i. iets er. rij zouden liever willen zeggen: hoogst en en alleen wanneer er, bezien uit het >unt van het algemeen belang, zich een il van gebiedende noodzakelijkheid doet. BUITENLAND België Verhoogïng der Douane-tarieven? aar „L'Oeuvre" uit Brussel verneemt aat er momenteel in offioleele Belgi- kringen, of beter gezegd, onder de :e ambtenaren van het douane- en ncie-wezen, onder invloed van zekere utrieelen, een sterke neiging om de ane-rechten in België te verhoogan. eze tendenz wordt door de socialisten tbtlg bestreden. Tot dusverre hebben hun tegenkanting betrekkelijk suc- id. In het bijzonder richten zij zich o ieder tarief-verhooging op grondstof- balf-fabrikaten en op de levensbe- ften. Duitschland DE HINDENBURGFEESTEN n proclamatie van den Rijkspresident. resident Hindenburg heeft een procla- ie tot het Duitsche volk gericht, waar- 'ij o.a. zegt: Uit het geheele vaderland, uit alle ge- ngen van het Duitsche volk en van zeer Duitschers uit het buitenland, die zich ea dag met het vaderland sterk ver bonden gevoelden, zijn mij op mijn 80sten verjaardag vele duizenden gelukwenschcn en betuigingen van trouw geworden. Aan den door mij geuiten wensoh om gelden bij een te brengen ten einde de groote ver plichtingen te kunnen vervullen, welke wij jegens alle in den oorlog verminkten en achtergebleven betrekkingen te vervullen hebben, is in ruime mate gevolg gegeven in bijdragen voor het Hindenburg-fonds. Gaarne zou ik allen, die mij zoodoende blijken van sympathie hebben gezonden, persoonlijk danken, maar hun groote aan tal maakt zulks onmogelijk. Ik betuig hun daarom langs dezen weg mijn oprechten en hartelijken dank en verzeker hun, dat hun uitingen van sympathie mij diep heb ben geroerd en verheugd". Een telegram van den Paus. Van de vele telegrammen van geluk- wensch die de president der Duitsche re publiek ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag ontvangen mocht. vermelden wij o.a. een felicitatie-telegram van Z. H. den Paus, van den Oostenrijkschen bonds president, van den president der Ver- eenigde Staten, van den koning van De nemarken en van den Ghineeschen maar schalk Tsjang Tso Lin. Z. H. de Paus seinde: „Wij wenschen Uwe Excellentie van harte geluk met haar 80sten verjaardag en koesteren den vurigsten wensch, dat de goede God Uwe Excellentie nog gedu rende vele gelukkige jareu in het leven bo- houde en ook verder met rijke zegeningen begunstige tot heil van het Duitsche rijk" „De Oostenrijksche bondspresident zond het volgende telegram: „Het is mij een behoefte des harten, u, geachte heer rijkspresident bij den 80sten terugkeer van uw geboortefeest mijn op rechte en innige gelukwenschcn te zenden. Vol bewondering zien wij naar u op, hooggeachte heer rijkspresident, die, niet lettend op de zware lastene die uwe hooge functie met zich brengt, uw geheele kracht onvermoeid en ongebroken aan uw groote vaderland wijdt. Dat deze Arbeid van Uwe Excelentie nog zeer veel jaren moge duren, is de wensch, die heden op uw eeredag het stamverwan te Oostenrijk koestert^. De president der Vereenigde Staten te legrafeerde: „Ik breng U mijn hartelijkste gelukwen- schen op uw 80sten geboortedag, die een leven vol van de grootste activiteit kroont. Weinigen is het gegeven, den staat te die nen en daarbij een zoo schitterend voor beeld te geven, als u het door uw onwrik baar opkomen voor de grondwet gedaan hebt. Moge het u vergund zijn, nog vele jaren to beleven als thans, omgeven door de liefd en achting van het Duitsche volk, aan het welk het Amerikaansche volk zijn gevoelens van oprechte vriendschap be tuigt". Een dorpsveldslag. Bloedig treffen tusschen Duitschers en Polen. In een dorp bij Perleberg (provincie Brandenburg) is een formeele veldslag geleverd tuschen dorpsbewoners en Polen. Do Polen haden zonder eenige reden een knecht, die met hen op een landgoed werkte, een slag in het gezicht gegeven. De dorpsbewoners trokken als één man tegen de Polen op, die zich aanvankelijk moesten terugtrekken. Tegen tien uur 's avonds hadden de Po len echter versterking gekregen en zich met messen en stokken bewapend. Het kwam tot een woeste vechtpartij, in den loop waarvan een Pool de Duitschen arbeider Langenberg, die aan het gevecht zelf niet deelnam, een dolk in het hart stiet. De man was weldra een lijk. Gendarmen arresteerden een Duitscher en vier Polen. Frankrijk HET SECTARISME IN ELZAS-LOTHARINGEN. Uitzetting van een zuster. Een vastberaden protestactie De Parijsche correspondent van de „Msbd." schrijft: Wij hebben er reeds meermalen op ge- i wezen, dat als de radicalen aan het roer zijn, het sectarisme openlijk zijn kerkver- volgingsmaatregelen neemt en ten uitvoer legt en dat, wanneer het bewind in handen is van de Poincaré's en Millerands met een zoogenaamde partiottische unie-poli tiek, geestelijken en kloosterlingen gede coreerd worden, doch de ministerieele bureaux (Hemot's voorbereiding der „eenige school"), de nieuwe vervolgingen voorbereiden, terwijl de plaatselijke bestu ren allerlei sectarischo maatregelen nemen. Zoo zijn twee jaren geleden de religieu zen uit do ziekenhuizen van Straatsburg verdreven. Mgr. Ruch heeft daar tegen geprotesteerd, doch er viel weinig tegen te doen, daar de roode gemeenteraad vrij is de toewijdingsvollo zusters, door de ge heele bevolking gewenscht, door burger lijk personeel te vervangen. Thans heeft een andere gemeenteraad een onderwijsgevende zusters, door de ge- der „Dochters van St. Jan" te Ribeauvüle verdreven. Mgr. Ruoh heeft andermaal geprotesteerd en dezen keer zijn de El- zassers niet van plan aan de school te laten raken door de sectarische besturen. In de grootste zaal van Straatsburg zijn nu. Zondag 4000 mannen bijeengekomen om tegen die verdrijving te protesteeren en ze hebben besloten in do eerste plaats een poging te doen Poincaré er toe te be wegen zijn daden in overeenstemming met zijn woorden te brengen, want nauwelijks achtdagen geleden heeft hij te Ribeauville een redevoering gehouden, waarin hij den zusters hulde heeft gebracht voor haar toe wijding. De protestvergadering werd door mgr. Ruch persoonlijk geleid en redevoeringen werden uitgesproken zoowel in het Elzas- ser dialect als in het Fransch. Mgr. Ruch las een uitvoerig schrijven voor, door den kerkvorst tot Poincaré ge richt waarin gewaarschuwd wordt tegen de ernstige gevaren, die 't sectarisme voor den geest van de bevolking reeft. De ver gadering heeft met grooten geestdrift een uitvoerige motie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat wanneer Poincaré den maatregel niet doet vernietigen, de El- zassers zelf de zaak iri handen zullen nemen. Rusland „Trotski's schaamteloos gedrag". Het regent resoluties in de Sovjet-cent'r a. De Moskousche Sovjet-pers is begonnen met het publiceeren van een aantal resolu ties aangenomen door de provinciale par tij-organisaties. Hierin wordt de veront waardiging uitgesproken over „Trotski's schaamteloos gedrag" en do uitzetting van alle aanhangers van Trolski geëischt. De communistische partij to Odessa heeft twaalf medestanders van Trotski ontdekt, die een commissie hadden gevormd ter bestrijding van de Stalin-groep. Men gaf hun de keus tusschen het toonen van be rouw of uit de partij gezet worden, maar het twaalftal toonde niet het minste be rouw, zoo wordt verklaard, zoodat elf hunner uit de partij zijn gebannen. De twaalfde krijgt om niet bekende reden nog ©en kans. In verschillende centra, zooals in Ghar- kof en Leningrad, zijn felle anti-Trotski resoluties aangenomen. De Kim, of com munistische jeugd-internationale, heeft een verklaring uitgegeven, waarin de uit zetting van Trotski wordt toegejuicht. Op het oogenblik is nog niet bekend hoe Trotski op al deze uitlatingen zal reagee- ren. Daar de Stalinisten de geheele pers beheerschen, komen er bijna geen berich ten uit het kamp der oppositie. China. Kalgan door Jen Sji-Sjan bezet. Overwinning der Sjansi- troepen. De nationalistische militaire raad van Nanking deelt mede, dat de opmarsch naar Peking van den gouverneur van Sjansi, Jen Sji-sjan, met 170.000 man zal ge schieden. Tsjang Tso-lin laat alle beschik bare reserves uit Mandsjoerije aanrukken. Er gaan geruchten omtrent oneenigheid tusschen Tsjang en zijn generaals. Uit Peking wordt gemeld, dat de Sjan- sitroepen Kalgan hebben bezet. Mexico. DE KERKVERVOLGING. „Verzekeringen" van Calles. Een logenstraffing van den Aartsbisschop van San Francisco. Van achter de ministertafel in het Con gres heeft president Galles onlangs oen boodschap voorgelezen, waarin hij ver klaarde, dat de godsdienststrijd in Mexico een eind had genomen; de Katholieken» verzekerde hij nemen de anti-godsdienst wetten aan en wat hun geloof betreft, too nen zij een volkomen onverschilligheid. Op grond van zeer betrouwbare gege vens heeft mgr. Hanna, aartsbisschop van San Francisco de presidenteele bood schap als valsch gekenschetst. „Na een campagne, welke vijftien maanden duurt en waarvan de wreedhe den de brutaliteit der militaire expedities, overtreffen, hebben de officieren van het bondsleger en de agenten van den heer Galles niet de gewapende beweging, welke voor do vrijheid en de rechtvaardigheid strijdt, kunnen overweldigen. Deze bewe ging strekt zich thans uit over alle staten van Mexico. Op het oogenblik waarop de heer Gal les sprak zuchtten twee en twintig Mexi- caanscho bisschoppen, honderden pries ters en duizenden geloovigen in balling schap, omdat zij weigerden het anti-gods- dlenstprogram van Galles te onderteeke- 1 nen. Honderden Katholieken kwijnen weg ln de verpestende strafkolonies of in de onderaardsche gevangenisholen van Mexico. De martelaren, die hun leven gaven te Puebla, Zamora, Léon, Guadalajara, Du- rango en in duizenden Mexicaansche dor pen; de tientallen priesters, die, opge spoord door de spionnen en de moorde naars met gevaar voor hun leven hun heilig ambt vervullen, do duizenden ge loovigen die alle gevaren trotsooren: huis zoeking, beslagneming, gevangenis; de vrouwen, die, na geweigerd te hebben haar geloof te verzaken, overgeleverd wer den aan lage soldatenbenden, logenstraf fen al deze bloedgetuigen en martelaren niet de beweringen van den heer Galles? Op denzelfden dag, dat de boodschap werd voorgelezen vermoordden, slechts eenige mijlen van de stad Mexico, te Toluca de agenten van Galles onder de meest weerzinwekkende omstandigheden talrijke burgers, alleen wegens hun godsdienstige standvastigheid". DE OPSTAND DER TROEPEN. Ook de Indianen staan op. Staat van beleg te Mexico City? Volgens berichten uit New York is de revolutionaire stemming, die in Mexico heerscht, uitgebreider, dan aanvankelijk werd gemeld. President Galles heeft zelf toegegeven, dat ook buiten de stad Mexico opstandige bewegingen zijn voorgekomen. De vluchtelingen worden door tweeduizend man federale troepen en een aantal vlieg tuigen achtervolgd. Zij hebben do wijk genomen naar Tecoco. Calles voorspelde, dat ook generaal Gomez binnen 48 uur in handen der regeering zal vallen, wanneer hij althans niet naar het buitenland ge vlucht is. Uit Tampico wordt gemeld dat het ge heele garnizoen alsmede de bemanning van een kanonneerboot in de kazerne is geconsigneerd. Uit Tucson in Arizona wordt gemeld, dat Yaqui-indianen, die eenige maanden geleden naar de Vereenigde Staten waren gevlucht, de grens weer zijn overgestoken, hoewel nog kort geleden de Mexicaansche generaal Manzo verklaard had, dat alle Yaquis zich onderworpen hadden. Ook do Tarahumara-indianen in Chihuahua zijn in opstand gekomen. Van deze incidenten, welke zich langs de grens voordeden, wordt in de officieele communiquó's geen melding gemaakt. Naar beweerd wordt, is in de stad Mexico de staat van beleg afgekondigd. Naar verluidt, heeft de politie te Mexi co gisteren 29 personen gearresteerd, o.w. 12 vrouwen. Tien vrouwen zijn later weer op vrije voeten gesteld. De politie beweert, dat de overigen bij de revolutionaire be weging van het garnizoen to Mexico be trokken zijn geweest. Arrestaties en executies. Generaal Serrano is met dertien zijner aanhangers gevangengenomen, voor een krijgsraad gebracht en terechtgesteld. De gevangenneming had plaats door trouw gebleven troepen in den staat Morelos. Ook kolonel Manvanilla en alle officie ren van zijn staf zijn gevangen genomen en wegens oproer tegen de bestaande re geering geëxecuteerd. Telegrammen uit Galveston molden, dat voor alle telegrammen tusschen Mexico en de Vereenigde Staten door de Mexicaan sche regeering de censuur is ingesteld. In de plaatsen aan de grens doen de sensa tioneelste geruchten de ronde. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Een interpellatieaanvrage. Van de omstandigheid, dat een openbaar vergaderingetje noodig was teneinde -eeni ge ontwerpen waaronder de Haringwet aan cL agenda van de openbare verg«u- deringen toe te voegen werd gebruik ge maakt van de behandeling van de interpel latie-aanvrage van den lieer Weitkamp (Chr. H.) betreffende de afwatering van OverijssoL De voorzitter merkte volkomen te recht op, dat bedoeld onderwerp ter sprake kan worden, gebracht bij de behandeling der Wateretaatsbegrooting en deed daar om het verstandige voorstel de interpella tie niet toe te staan. De heer W eitkamp'bleek aanvanke lijk wel geneigd om daar vrede mee te ne men; maar hij stelde een voorwaarde, de voorwaarde namelijk, dat de voorzitter hem dan een ietwat longeron spreektijd zou geven bij de Waters taatsbogrootin^, buiten de nantsoeneering om. Do presi dent had daar echter geen ooren naar en verklaarde dat van hem geen voorstel zou te wachten zijn om aan eenig lid, wie HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rijkspresident v. Hindenburg heeft vele gelukwenschen van staatshoofden ontvan gen, o.a. een telegram van Z. H. den Paus. Het Fransche sectarisme in Elzas-Lo- tharingen. De opstandige beweging in Mexico blijkt uitgebreider dan aanvankelijk werd toegegeven. Een nieuwe Duitsche Oceaanvlucht? Gisteren is een Junkersvliegtuig te Schel- lingwoude aangekomen, met het plan om via de Azoren naar Amerika te vliegen. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. Adviezen van den Hoogen Raad van Ar beid omtrent de voor-ontwerpen van een Winkelsluitingswet en een Werktijdenbe sluit voor winkels (1ste blad). Vragen van een kamerlid over een leve ring aan het Rijksziekenhuis te Leiden (1st© blad). Een auto door den trein gegrepen; een ernstig en twee lichtgewonden (Gemengde Berichten, 2de blad). Een brutale roofoverval op een schip te IJmuiden (Gemengde Berichten, 2de blad) OMGEVING. Vijftigjarig professiefeest van den wel eerw. pater R. v. Scheyndel O.F.M. te Woerden (Rijnstreek, 2de blad). ook, een langoren spreektijd toe to staan. Bij de stemming over het presidiale voorstel staakten namelijk de stommen41 loden waren voor en evenveel tegen, zoo dat in een volgende vergadering zal moe ten worden overgestemd. Van de Katho lieken stemde alleen do heer Möllor tegen het voorstel van .ien voorzitter. Do heer Cramer (S.D.) drong nog aan op een spoedige behandeling der intorpcJ- latie-L. do Visser over de vervolging van Indonesiërs; de voorzitter beloofde do vol gende vergadering met oen voorstel to zul len komen. WINKELSLUITINGSWET EN WERK TIJDENBESLUIT. ADVIEZEN VAN DEN HOOGEN RAAD VAN ARBEID. De meerderheid wil geen uitstel en gelijktijdige invoering. De Hooge Baad van Arbeid heeft in zijn. 3 October j.l. onder leiding van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid ge houden vergadering zijn adviezen vastge steld omtrent de voor-ontwerpen van een Winkelsluitingswet en oen Werktijdenbe sluit voor winkels, die bij dat collego aan hangig waren gemaakt. Tijdstip van invoering. In oen uitvoerige discussie omtrent do beide voor-ontwerpen bleek, dat enkele le den van oordeel waren, dat het in verbond met de huidige omstandigheden niet ge wenscht is, verdere stappen te doen tot het invoeren van die beide voor-ontwerpen on dat daarvoor een meer geschikt tijdstip zou dienen te worden afgewacht. Een groote meerderheid in den raad vond echter geen aanleiding den Minister te adviseeren op grond van de huidige om standigheden de regeling van deze mate rie te laten rusten. De leden, die dezo meerderheid vormen, waren integendeel van oordeel, dat het al leszins wensclielijk is, dat de Overheid thans de regeling van deze materie ter hand neemt. Gelijktijdige invoering. De raad sprak bovendien unaniem aio Zijn gevoelen uit, dat het in het algemeen gewenscht zou zijn, dat gelijktijdig met de invoering van het Werktijdenbesluit voor winkels do Winkelslui tings wet in werking zou treden. Een meerderheid in den raad (18—11) achtte die koppeling zelfs in dien zin noodzakelijk, dat zij van oordeel is» dat het Werktijdenbesluit niet behoort te worden ingevoerd, zoolang do Winkelslui tingswet niet in werking treedt. Een minderheid in den raad was daaron- tegen van mooning, dat de invoering van: een Werktijdenbesluit voor winkels zoo urgent is, dat die invoering niet op het tot stand komen van een Winkelsluitingswet behoort te wachten. Uitzondering op de Zondagssluiting. Voorts gaf een groote meerderheid in den raad den Minister in overweging, in het voor-ontwerp van de Winkelsluitings wet een uitzondering op de verplichte Zon- dagssluiting op te nemen voor winkels waar uitsluitend of althans in hoofdzaak brood, gebak, suikerwerk en chocolade verkocht wordt, doch uitsluitend voor den vorkoop van deze waren. Dezo uitzondering zou echter niet voor

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1