TWEEDE MOEDER. [0£ BLA0 „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 27 SEPTEMBER ffflPSBSBEiJfflS. )E LEIDSCHE VROEDSCHAP. Raad. De demping van het De verbreeding van hei De vrije artsenkeuze. Le an gas aan Wassenaar. De jjs-politiek. Interpellaties. Aanvallen der S. D. A. P. ,n hadden gisteren hun plaatsen a, zooais dat sedert de invoering Evenredige Vertegenwoordiging lijk is: fractiesgewijs, en de frac- [e volgorde als tot nu toe. De tafel den vorm van een hoefijzer en m naast de burgemeester, rechts, aiders Reimeringer, mr. Tepe, en Gosünga, de heer Sijtsma Jemocr.), de tien S.D.A.P.'ers, ver even Gkr.-Hist., de zeven R.-K., de iR., de gemeentesecretaris, en aan in 't midden (voorheen inge- oor de verdwenen Democr. Partij) Vrijheidsbonders. gisteren, huiten verwachting, een èu een avondzitting geworden. gistermiddag al met n keu- Ier de demping van het Leven heler gezegd: over de vraag, wan- jn er weer 'ns over gaat praten, je werd nün of meer genoegen ge niet de vrij pertinente toezegging oorzitter, dat deze kwestie aan ui ii-omec tegelijk met nee ui - [splan, en wel binnen een jaar. er slechts meer of min genoe- want aangekondigd werd al een 0 over dit onderwerp hij de a.s. •ling van de hegrooting. Wie nieuwe Raadsleden in den Raad zijn gekomen in de veronderstel- ,t daar zaken zakelijk worden be- hij is gisteren al onmiddellijk end" geworden door den heer die ongemotiveerd-heflig den itsma aanviel, omdat deze een tot demping van het Levendaal ^gediend. en dat niet had overgelaten S D. A. PI dig zal begonnen worden met af- an de panden, welke bestemd zijn breeding van het Gangetje. Hier- e wachten tot de behandeling van vord ireidingsplan achtten B. en W. rmeiir niet noodig. Wij kunnen dit niet - inzien, dan als een inconsequen te t inzake de Levendaal-demping terecht ingenomen standpunt, jlijk is besloten tot invoering der rtsenkeuze voor de stadspatiënten. dit voorstel, als zoodanig, was niet ,te oppositie. En oud-wethouder i, wien, blijkbaar te voren, door het van B. en W. verzocht was, dat 1 te verdedigen, had een gemakke- ak bij zijn toch uitvoerige schrif- verdediging. De heer Heemskerk zich tegen een onderdeel van het I, n.l. de voorgestelde salarieering 3 stadsgeneesheeren. Deze bedroeg )e 1500 gulden en zal voortaan voor ezer geneesheeren f 500 vast bedra- 1S Per Pai^nt 't bedrag, dat de zieken uitkeer en; het gemiddelde zal dus 0 gulden (voor den een meer, voor UN^ider minder). De heer Heems- vond dezen achteruitgang Ie hoewel de nieuwe medicus in lad, dr. v. Es, er op wees, dat tot deze geneesheeren eigenlijk den lijd, gezien de groote verminde in het aantal stadspatiënten, te veel en anderer bestrijding, hield Heemskerk voet bij stuk en diende oorstel in om de vaste toelage met Iden te verhoogen. - Dat voorstel •f slechts vier stemmen, iet voorstel inzake levering van gas gemeente Wassenaar door de ste- gasfabriek te Leiden maakte de losman de opmerking, dat in dit :t voor twintig jaar alléén een clau- lorkomt betreffende den kolenprijs, IBE -n ^en wijziging kan bren- ij oordeelde deze politiek onvoor- Volgens dit gemeenteraadslid is wenscht, in zulk een contract ook dergelijke clausulen op te nemen, etreffende het arbeidsloon. Derge- lausulen zullen niet gemakkelijk, 'redenheid van beide partijen, ge- (fleerd kunnen worden, maar do ge il is toch o.i. wel zeker de overwc- raard. Het voorstel werd z. h. st. lornen, nadat de heer Sijtsma een 319 GSfc IKE woord van hulde had gesproken tot de Directeur dor Stedelijke Gasfabriek, die, terwijl de gemeente 's-Gravenhage con current was, dit contract heeft welen af te sluiten. De cokesprijs-politiek der Gasfabriek maakte naar aanleiding van ingekomen adressen een onderwerp van breede dis cussie uit. Ons inziens bleek hierbij dui delijk, dat aan het vraagstuk zeer vele technische zijden zijn, welke in een Raads zitting niet voldoende belicht kunnen wor den en o.i. ook feitelijk niet voldoende be licht zijn boe helder ook wethouder Goslinga was. De Raad ging dan ook in overgroote meerderheid niet mee met een motie om den cokesprijs-politiek af te keuren. De avond was gewijd aan interpellaties en rondvraag en wat anders. Wij ver wijzen daarvoor naar het verslag. Onder dat „wat anders" bedoelen wij vooreerst een krijgshaftig-geharnaste ver klaring van den heer v. Eek over het niet benoemen van een lid der S. D. A. P. in de Commissie van Fabricage en van Grondbedrijf. De S. D. A. P. zal nu een voorstel doen om deze commissies van drie te brengen op vijf leden, om zoo de gelegenheid te geven, er alsnog een lid der S. D. A. P. in te benoemen. Wij zullen afwachten. Een andere aanval, niet op den Raad, maar speciaal op wethouder Goslinga, deed de heer Groeneveld, wien wethou der Goslinga verweet niet volgens de wet te handelen door de welhoudersfunctie uit te oefenen, terwijl hij nog geen verlof heeft van de Kroon om deze functie naast zijn voorzitterschap van den Raad van Arbeid uit te oefenen; de Raad verwierp een voorstel van den heer v. Eek om te gaan praten over deze zaak.waarmede de Raad feitelijk niets te maken heeftl Een langdurige zitting met gesloten deuren beëindigde de breedsprakerige vergaderingen.... te 12 uur. Voor de nieuwe leden een begin, om nu al te genzin voor hun functie op te wekken! GEMEENTERAAD. Voorz. de burgemeester mr. A. v. d Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisgeving de heer Rei meringer. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.a. een verzoek van inwoners van de buurt van de Witte Poort om aldaar een openbare lagere school op te richten, en een dito verzoek van bewoners van het Haagkwartier öm aldaar een openbare be waarschool te stichten. Praten over de Levendaal-dempsng. Verder is er ingekomen een adres van bewoners van het Levendaal om spoed te maken met de demping van het Levendaal waaromtrent de heer Sijtsma ëen voorstel heeft ingediend. De Vootz. stelt" voor dit adres tegelijk met het voorstel van den heer Sijtsma te behandelen wanneer het uitbreidingsplan der gemeente ter sprake komt. De heer -S ij t s m a is tegen zulk een uit stel. Spr. wilde deze kwestie hespreken hij de behandeling van de begrooting. De heer v. Eek steunt dit. Ook spreker acht de demping van het Levendaal van urgent- belang. De Voorz. vestigt er de aandacht op, dat dit voorstel verre van nieuw is. Zelfs vorig jaar heeft de raad een dergelijk voorstel afgestemd. Deze demping staat niet alleen, doch houdt verhand met de centrale rioleering. Het uitbreidingsplan houdt ook wel degelijk rekening met iden toestand in de binnenstad. Het is niet wen- schelijk, dat de raad daarop vooruit loopt. Het uitbreidingsplan is in bewerking. B en W. doen dit grondig, doch spr heeft hoop. dat het plan nog in dit zittingjaar klaar komt. De heer Sijtsma wil na deze toezeg ging zijn voorstel wel intrekken. De heer Schüller vindt deze houding van den heer Sijtsma slap. Spr. wenscht een meer definitieve toezegging. Verder loopt het rioleringsstelsel over 10 jaar. Daarom vreest spr. dat de demping van 'bet Levendaal nog wel 10 jaar zal moeten wachten. Iedere leek kan inzien, dat de Hoogewoerd ontlast moet worden en dat dit moet geschieden door demping van het Levendaal. Spr. zal bij de behandeling van de be^rootinv een voorstel tot dem ping indienen als de heer Sijtsma zooslap is om zijn voorstel in te trekken. De Voorz. zegt, dat B. en W. zoo veel mogelijk spoed maken. Laten de heeren de zaak niet uit haar verband rukken. De .heer S ij t s m a vindt het vreemd, dat bijna het jongste lid het oudste lid van den raad voor slap uitmaakt. Dat is niets an ders dan concurrontie-zucht. De heer Schüller is fabricage-autoriteit! Wanneer het uitbreidingsplan in 1928 ter sprake komt, dan kan spr. er zich hij neerleggen, dat de dempings-kwestie tot dan toe wordt verschoven. De heer Schüller houdt zich het recht voor bij de begrooting met een voor stel te komen. De heer Eikerhout ziet het practi- sche nut van zulk een uitstel niet in. Bij de begrooting kan er best over gesproken worden. De voorz. zegt dat er dan nog wel gele genheid voor zal zijn. Verder is er een verzoek van de huur ster van het perceel Gangetje 1 om het perceel niet eerder af te breken dan tegen 1 Mei 1928. Zal behandeld worden bij punt Verder zijn er 2 moties ingekomen van den heer v. Stralen, nl. om alsnog de prijs der cokes tijdelijk te verlagen en vervol gens om adhaesie te betuigen aan eon voorstel van Ged. Staten om geld beschik baar te stellen voor werkverruiming. Bei de moties zullen behandeld worden na af loop der agenda. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der agenda.- lo. Benoeming van een Curator van het Gymnasium. Benoemd wordt prof. dr. F. Muller. 2o. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. Benoemd' worden prof. dr. L. Knappert en Mr. P E. Briët. 3o. Benoeming van eene leerares in bet Hoogduitsch aan de H. B. S. met 5-ja- rigen cursus, voor den verderen duur van den cursus 19271928. Benoemd wordt mej dra. G. M. de Haas alhier. 4-o Voorstel tot verhuring van het per ceel Vischmarkf No. 14, aan de N V. Hol- landsche Naaimachinehandel te Rotter dam Aangenomen. 5o. Voorstel tot verkoop aan de gemeente Noordwijkerhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaart-weg. Aangenomen. Spoed mei het Gangetje. 6o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen om over te gaan tot verbreeding van het Gangetje door afbraak van een 3-tal perceelen. Wethouder Splinter zegt naar aan leiding van het adres van de huurster van het perceel Gangelje 1, dat er met de be langen van de huurster rekening zal wor den gehouden. De heer Wilmer heeft zich de vraag gesteld, of bij deze. zaak ook niet het uit breidingsplan onder de cogen moet wor den gezien Dan zou het heter zijn nog eenigen tijd te wachten. Wethouder Splinter zegt, dat de eeni- ge verbetering van het verkeer op de Bo termarkt is de verbreeding van het Gan getje. Daarvoor alleen zijn ook de percce- ien aangekocht. Er is geen reden tot uitstel. Daarna z. h. st. aangenomen. 7o. Voorstel: lo. om medewerking te verleencn aan: a. het bestuur der vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Leiden, voor de aanschaffing van schoolmeuhilair ten be hoeve van do school voor U.L.O. aan het Noordeinde No. 4-0; b. het bestuur der Gereformeerde School vereeniging te Leiden, voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de school voor U.L.O. en voor L.O. aan do Hooglandsche Kerkgracht No. 20a; 2o. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. Aangenomen. Over een contract met Wassenaar. 8o. Voorstel in zake het aangaan van een overeenkomst, betreffende de leve ring van gas aan de gemeente Wasse naar door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. De heer S ij t s m a wil een woord van waardeering laten hooren voor het werk en haloid van d" rlirècRo van d" TtetPte- brieken, die nu weer het initiatief heeft genomen voor uitbreiding van haar afzet gebied. De heer Bosman wijst op een leemte in de overeenkomst. Er is geen clausule gemaakt bijv. wat betreft de loonen. Spr. stelt voor, daarin alsnog te voorzien. Wethouder Goslinga dankt den heer Sijtsma voor zijn woord van lof. Voorzoo ver spr. bekend, wondt nooit een dergelijke clausule in zoo'n contract aangebracht Men acht het blijkbaar niet noodig. De beer v. Eek noemt deze leverantie een groot succes voor do Lichtfabrieken. Wat do heer Bosman wil, zou uitstel ver oorzaken en dat acht spr. gevaarlijk. Ver der zou dat heteekenen een geheel ander systeem, wat spr. niet aanraadt. De heer Bosman zegt, dat hij doelde op een algemeene loonstijging. Dan zou Leiden niet achter kunnen blijven en thans legt men zich vast voor 20 jaren. Spr. is het met den heer v. Eek eens, dat uitstel niet gewenscht is. De Voorz. zegt, dat de directie v. d. lichtfabrieken goed zal doen, deze kwestie voortaan eens onder de oogen te zien. Hierna z. h. st. aangenomen. 9o. Voorstel: a. tot het aangaan van eene overeen komst met de gemeente Nieuwkoop, be treffende de levering van elecfricileit aan die gemeente on tot wijziging van de des betreffende overeenkomsten met de ge meenten Nieuwveen, Ter Aar en Zeven- buizen; b om goed te keuren dat oen hoog- spannings-koppelkabel tusschen het Leid- sche en het Utreckteche net der Electri- citeitsfabriek wordt aangelegd. Aangenomen. lOo. Voorstel om goed te keuren dat een r.ieuwe bedrijfswaterinstallatie voor de electrische Centrale wordt gebouwd. Aangenomen. llo. Verordening, tot wijziging van de verordening van 26 Juli 1920 (Gem. blad No. 33), houdende Reglement voor. het Burgerlijk Armbestuur te Leiden. Aangenomen. De vrije artsenkeuze en de honora ria. i2o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening betreffende het verleenen van kostelooze genees- en heelkundige hulp aan onver- mogenden en den werkkring en de bezoldi ging van de Stads-geneesheeren te Leiden; b. tot wijziging van den staat van be trekkingen, die als nevenbetrekkingen worden beschouwd vastgesteld bij raads besluit van 2 Augustus 1920 (Gem. blad No. 37). De Voorz. zegt, dat de heer Meijnen bereid gevonden is om de debatten in deze aangelegenheid te leiden, daar de heele kwestie is voorbereid door het vorig col lege. Spreker noodigt den lieer Meijnen uit, zitting te nemen op do plaats van wet- nouder Reiméringen, die afwezig is. De heer Heemskerk kan zich ver eenigen met de vrije artsenkeuze. Wel heeft spr. aanmerking op de vergoeding toegekend aan de stadsgeneesheeren. Volgens ile voorgestelde regeling zal de vergoeding gemiddeld 1000 per jaar be dragen, d. i. 500 vast en ten hoogste 500 aan bijdragon, naar gelang van het aantal hunner patiënten. Vroeger hadden zij 1500 vast, zoodat zij er 500 mee achteruit gaan. Het is juist, dat B. en W willen bezuinigen, het is ook juist als de stadgeneesheeren geen vast salaris meer krijgen, maar deze bezoldiging is te karig. Spr. denkt erover om een amendement in te dienen om het vaste salaris te brengen op f 750. Verder vraagt spr. eenige inlichtingen. De heer S ij tsma zegt, dat het heele voorstel van B. en W. niet veel beteekent. Die vrijheid van artsenkeuze is maar heel betrekkelijk. Men mag nl. kiezen uit zegge 6 artsen. De artsen zelf komen in een veel mindere positie, doch dat is in ieder geval bezuiniging. De heer Groeneveld heeft bezwaar tegen den langen tijd, welke dit voorstel hoeft noodig gehad om tot den raad te ko men. Acht jaar geleden heeft spr. reeds een motie ingetrokken, op toezegging van E en W. dat deze zaak „binnenkort" ter sprake gebracht zou worden. De heer Wilbrink sluit zich aan bij den heer Heemskerk. Een dergelijke vergoe- dinr is wol h"oi er* Kov'g Vorder be vreemdt het spreker, dat de heer Sijtsma deze bezuiniging toejuicht, daar deze toch door salaris-vermindering zou zijn verkre gen. De heer v. E s zegt, dat deze taak b<r schouwd moet worden als een nevenbetrek king, welkein den loop der jaren slechts verminderd is. De geneesheeren mogen blij zijn, dat zij in de laatste jaren het vroegere salaris nog hebben mogen behou den. Spr. verdedigt het voorstel. Do heer M anders is het daarmee niet eens. Spr. wijst op vaccinaties bijv. Dio werkzaamheden zijn niet zoo heel gering. De heer M e ij n e n zegt, dat dit voorstel zich kenmerkt door gematigdheid. Er is geen onbeperkte vrijheid. De armlastigen beschikken niet over gegevens om van do doctoren den juisten uit te kiezen. Zij zul len zich laten leiden door ondeugdelijke motieven. Het gemeentebestuur moest die vrijheid beperken tot do stadsgeneeshee ren, anders zou het gemeentebestuur ge plaatst worden voor een te groote verant woordelijkheid. Het voorstel is goedge keurd door den directeur v. d. Geneeskun digen Dienst, door de Gezondheidscommis sie en door het vorige College van B. en W. unaniem. Hot voorstel heeft niet veel cm 't lijf, zegt de heer Sijtsma, maar het hoeft in de practijk ook niet veel om het lijf te hebben, Het is juist dat de voorbe reiding lang geduurd heeft, doch dat heeft z'n reden, omdat de geheele geneeskundige dienst eerst moest worden gereorgani seerd, hetgeen veel lijd vorderde van den directeur van den Geneesk. Diensl Wat de bezoldiging betreft, is spr. het eons met den heer v. Es. Het aantal stads patiënten is de laatste jaren vrij snol af genomen nl. tot 1/3 van het aantal in 1900, en toch is het salaris gebleven zooals het was. Het vaste salaris van 500 acht spr. niet aan den lagen kant, ook al noemt men de te verrichten werkzaamheden als vaccinatie e.d. in aanmerking. De Voorz. dankt den heer Mevnen voor zijn verdediging van het voorstel. Het collego van B. en W. kan zich daar mee volkomen vereenigen. De geneesheeren hebben een adres in gediend, waarbij zij hun teleurstelling uit spreken over de vermindering van hun salaris. Dat is voor hun jammer, rnaar hun werkzaamheden zijn verminderd en bovendien is hun betrekking steeds een nevenbetrekikng geweest. Spr. ziet niet in, dat de geneesheeren het slachtoffer van eenige onbillijkheid zijn. De heer Groeneveld komt nog eens terug op de vertraging Men had al veel eerder deze bezuiniging kunnen maken, hetgeen een voordeel van circa 10.000 voor do gemeente zou hebben heteekend Wat de vrije keuzo betreft, ach t sur een keuze uit 6 artsen voldoende De werkzaamheden van deze artsen waren volgens spr, van dien aard. dat zij die f 1500 vrijwel cadeau kregen, althans zij die de minste patiënten hadden. Voor do artsen, die nu meer patiënten krijgen, beteekent dit voorstel wellicht loonsverhooging. Zoo krijgt men hier loon naar werken. De heer Heemskerk wijst orop, dat hoe minder patiënten er zijn, des te beter ze verzorgd kunnen worden. Van dien kant bezien heeft dio teruggang een goede zijde Maar als het aantal patiënten zoozeer 19 teruggeloopen, waarom dan ook niet het aantal stadsgeneesheeren ingekrompen De V o o r z, Dat had men kunnen doen Maar dat is geen reden om dit voorstel niet aan te nemen. De heer Huurman: Dan wordt do vrije keuze nog beperkter. De heer Heemskerk dient daarop een amendement in, om naast de vaste vergoeding van 500 er een too to ken nen van 250. Bij de artikelsgowijzo behandeling der verordening wordt bij art. 30 het amende ment van den heer Heemskerk ter snrako gebracht. Het is de bedoeling deze f 250 te beschouwen als vergoeding voor do be handeling der patiënten, als een soort overgangsbepaling. De heer Wilmer maakt do opmerking, dat men dan de bepaling erbij moet ma ken, dat dit geldt alleen voor do tegen woordige functionarissen. De heer Heemskerk wijzigtzijn amendement in dien geest. Het is zijn be doeling, dat eventueele nieuwe vaea'ures FEUILLETON. oeih bet Fransch, t. H. GREVILLE Ril bind sidderde even en bereidde zich fiardnckkijren tegenstand voor, doch geen woord. een o ogenblik geleden verried een ^schuifel op den overloop de aan- le'd yan een vrouw. Richard was er .^'tuigd dat Odilia heb niet was. verder! zei hij zonder zijn on- °|enhoid te laten blijken. 3' ïerder niets meer, zei mevrouw Brice, gen,reling naar binnen kwam. Heb ove- is een zaak tusschen mij en mijn ooii; hij heeft zijn ongelijk ingezien heb hem vergeven, dat gaat niemand Jetwaar Karei? >at gaat mij veel aan, zei Richard beefde hij bij zijn poging bedwingen, maar uiterlijk ver- Hl 'e'3 .z.^n ontroering. Ik moet de fou- dei 'n zo<>n hennen, zelfs al zijn ze de j11 ^00r goedheid. Ik ben zijn *2^. all6Gn is zijn rechter, riep me- l'üfl 1 yiCÖ uit. Indien hij zijn on- ekeut en verfoeit is dat voldoende. *°d en zijn vader, hernam Richard, je alles bekennen? a- kreet mevrouw Brice buiten zich au toorn, ik wist wel dat met die e rampspoed bet buis in zou ko- 'J heeft je tegen je eigen kind opge- l luister jo naar haar. ieder geval heeft zij mij niet door Piet laten roepen, antwoordde hij met bit tere ironie. Welnu Karei als jo niet alles bekennen wilt, moet je nog maar eens na denken. Ovc- een uur kom ik terug. Hij ging heen en verkeerde in de mee ning dat zijn moeder hom volgde. Dat was ook inderdaad zoo, maar zoodra Richard op zijn kamer was, ging zijn moe der naar den knaap terug. Odilia, zei Richard tot zijn vrouw, de oorlog met al zijn gevolgen is begonnen. Hij liet zich in een fauteuil neer vallen en bedekte zijn ontdaan gelaat met beide handen. Zwijgend ging zij naast hem knielen, opdat hij zijn blik zou lcunncn laten rusten op baar liefdevolle, medelijdende oogen. De strijd is begonnen, hernam bij en er zullen slagen vallen waartegen ik je niet altijd zal kunnen verdedigen, Odilia! Als hij de oogen opendo zag bij dicht bij zijn gelaat dat van zijn vrouw 't welk een heldhaftige onderwerping uitdrukte. Bij het zien van zooveel ziel ©grootheid ont roerde bij zoozeer, dat hem de oogen vol tranen schoten. Gedurende de eerste oogenblikken die volgden sprak zij niets maar wischte hem met haar zakdoek de oogen af, vervolgens zette zij zich naast zijn fauteuil neder. M'n lieve man, zoo begon zij na, ik ben niet alleen met je getrouwd om deel te nemen aan je vreugden, doch eveneens om je te ondersteunen en te troosten in de tegenheden en dat zooveel als mijn geringe kennis van menschen en zaken dat veroor looftOch Richard ik zal gelukkig zijn je droefheden te deelen als je dat ook maar iets kan verlichten. Nu je zoo pijnlijk j. getroffen wordt is het redelijk en gsoed dat j ik evenveel lijd, anders zou onze vereeni ging niet volmaakt zijn. Hij keek haar met een hartstochtelijke teederheid aan en in zijn hart begon het edelste van 's menschen wezen te trillen. Hij had haar niet-, of niet alleen lief om haar schoon gelaat en groot helder ver stand, maar wel voornamelijk om al de edele eigenschappen van haar gevoelige ziel. Wat er ook moge gebeuren, hernam zij, ik zal steeds aan je zijde staan; dat is wel weinig, maar toch iets nietwaar Ri chard? De tranen drongen naar haar oogen en de ontroering neep haar keel bijna dicht, maar zij wilde zich daaraan niet overge ven. Zij moest sterk zijn en door haar zelf- beheersehing en kalmte de moegestreden ziel van haar man rust geven en met nieu we kracht bezielen. Och jijja jij zult beschuldigd en belasterd wordenmisschien gehaat, hernam hij in een nieuwe opwelling van wanhoop. En in een zucht voegde hij e-r bij: O! wat is het leven moeilijk! Och Richard het verdriet dat je voor me ducht, zal me nooit erg diep treffen. Zoolang als ik verzekerd ben van jou gene genheid, tel ik het overige weinig. En wat je moeder betreft, ik zeg je in alle op rechtheid dat ik geen enkelen wrok gevoel voor haar. Vooreerst is zij jouw moeder en verder heeft ze een groote verontschuldi ging voor alles wat ze tegen ons misdoet, namelijk haar al te groote liefde voor haar kleinzoon; zij houdt te veel van Karei. Die liefde zoo vol zwakheden vindt men trou wens bij alle grootmoeders. Hierop verliet Richard haar, het hart vol ontroering en dankbaarheid over het bezit van zoo'n edele vrouw. Zij ging naar het venster en keek met verstrooide blikken naar het herfstland schap. Opeens hief zij de handen ten he mel en brak in snikken uit. Spoedig echter vormandde zij zich, wischte de sporen harer tranen met een weinig water af en zette zich op een stoel neder, bereid om alle mo gelijke gebeurtenissen met mood te door staan. Zooals Richard voorzien had, vond hij zijn moeder bij Karei. Alles is vergeven en vergeten, niet waar Richard? zei mevrouw Brice op een toon waarin een lichte gemaaktheid zich mengde met een geheime smeeking. Karei wil wel bekennc-j dat hij zijn grootmoeder beleedigd heeft; maar dat gebeurde in een o ogenblik van toorn, toen hij zich zelf niet meer beheerschte. Hij zal zooiets niet meer doen; 't spijt hem erg en ik heb hem alles vergeven! Richard je kunt toch niet stren ger zijn dan ik die de beleedigdo ben? Dat u hem vergeven hebt, antwoordde Richard, is een bewijs vap uw moederlijke goedheid, maar daarbij kan ik bet niet la ten; Karei gaat met mij meo naar Parijs en de volgende week stuur ik hem naar het lyceum. Deze uitspraak werd in stilte aange hoord, hetgeen Richard verwonderde, want hij had tegenwerpingen verwaeht. Maak het een en ander klaar, zei hij dan tot zijn zoon. Over oen uur vertrek ken we. Ook thans bleven moeder en kleinzoon zwijgen. Om een scène to voorkomen, ging Richard heen. Maar zijn moedor liep hem achterna en sprak opgewonden, doch fluisterend Je zult hem vanavond niet mee naar huis nemen. Kom eens even op m'n kamer. Hij volgde haar. Jo kunt hem zoo niet meenemen, wat moet je met hem beginnen vóór hij naai die school t,a.at?* En u moeder, wat zoudt u met hem doen? De onderwijzeres is gisteren vertrok ken en or is geen roden meer zich onbuig zaam te toonen; alles is weer in orde. Wanneer die school begint zal ik hem er zelf brengen cn in Parijs blijven. Jc zult toch niet willen dat hij daar als intern© is? Dat zou een dwaasheid zijn. Moeder hij zal interne zijn, hernam Richard oen weinig geprikkeld. Bent u het nu al vergeten dat hij de hand naar u op geheven hoeft? Wie heeft je dat gezegd! riep mevrouw Brice plots woedend geworden. Dat is ze ker jo vrouw? Natuurlijk, OdiliaPiot had het haar van uwentwege verteld. Maar niet voor haar! Ik was woe dend, en wist een oogenblik niet meer wat ik deed; toen heb ik Piet naar naar je toe gestuurd, maar niet om haar tc halen! Welnu, wat zou dat? Dat had zij jo niet moeten zeggen! Zij heeft Piet natuurlijk uitehoord. Hij had niot zooveel moeten praten, maar zij had dat vooral niet aan jou moeten over brengen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7