18e Jaar^S DENSDAG 27 SEPTEMBER 1927 No. 5680 Se yieidóohz 6oma/nt )e ABON^entspr,js bedraa9t b,J vooruitbetaling r._ tpi^f 19 cent per week f2.50 per kwartaal. r .enten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, 'ranco pfP03t f2.95 per kwartaal. UD 15Ü Te7Ge5/8treerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver stegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jg. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Wad 9 ct- Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarii betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop f 0.50. IMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUBTENLAB3D 3j Volkenbond )E VOLKENBONDSVERGADERING Alle ontwapeningsresoluties aangenomen. Po plenaire vergadering van e heeft gistermorgen de groote debat- over de voorbereiding der internatio- je ontwapeningsconferentie voortgezet. Italiaansche gedelegeerde, generaal Do irinis, verklaarde, dat zijn land ook in toekomst daadwerkelijk aan de voorbe- dende werkzaamheden za,l deelnemen. moet echter met overleg en voorzich- heid te werk gaan. Japansche rëtte de vorming der speciale commis- voor het onderzoek dér kwestie van ar- trage en veiligheid. Daardoor is een ver stap naar de voorbereiding der ont- öngsconferentie gedaan. De Noor- ïe gedelegeerde opperde eenige beden- i aangaande zekere verdragen, die laatste jaren tusschen leden van den Ikenbond zijn gesloten. Hij zou gaarne dat deze steeds overeenkomen' met geest van den Volkenbond en dat er dit opzicht eenige controle werd uit- 1. -Slavië's gedelegeerde zeide ver- er van overtuigd te zijn, dat er igzamerhand een grootere mate van vei heid in Europa zal ontstaan, als er >er arbitrage-verdragen komen en deze elkaar worden aangepast. De Volken- nd is de aangewezen instantie voor het engen van eenheid in deze accoorden. Teil slotte werden alle op de voorberei- ïg der internationale ontwapeningscon- fentie betrekking hebbende resoluties on- grooten bijval der vergadering eei aangenomen. beteekenis der resolutie In de eerste der vijf resoluties van itffapeningscommissie, die gisteren door Volkenbondsvergadering zijn aangeno- len, wordt verlangd, dat de civiele lucht- lart slechts economische doeleinden mag "itreven. De resolutie verlangt verder bevorderen van overeenkomsten tus- chen de luchtvaartmaatschappijen der ver killende landen. In de tweede en derdi isolutie keurt de Assemblée de besluiten aanbevelingen van den Raad goed be- reffende een bespoedigend bijeenkomen het nemen van besluiten bij crises. >e vijfde en belangrijkste resolutie ad- iseert, zooals reeds voor eenige Itvoerig gemeld, ten eerste tot de ontwik- ieling der arbitrale beslechting van ichillen door het sluiten van particuliere verdragen, ten einde het hertrouwen te scheppen dat onontbeerlijk n Lb voor vruchtbaren arbeid der ontwape- ingsconf eren tie. Ten tweede beveelt de resolutie aan een beëindigen der technische jen voor de ontwapenings- mferentie, en ten derde de vorming van commissie voor de bestudee ring der veiligheidskwestie en van de ga- die door arbitrage verkregen kun- i. ken worden. Deze speciale commissie ■wordt gevormd door de voorbereidende ontwapeningscommissie. De onderzoekin- m der speciale commissie zullen de drie •Igende mogelijkheden betreffen: a. be moeiingen van den Volkenbond voor het Verkrijgen van een netwerk van afzonder- en_ collectieve arbitrage- en veilig- b. de systematische voor- w en uitvoering van pactverplich- tmgen; c. overeenkomsten tusschen ver schillende statengroenen, die onafhankelijk Van de pactverplichtingen kunnen worden aangegaan en het geven van inlichtingen oan den Raad over de strijdkrachten, die de verschillende regeeringen in geval van tonflicten in bepaalde gebieden aan den ■Raad ter ondersteuning van zijn beslui- 'Wn of aanbevelingen ter beschikking kun- 'hen stellen. België Beernaert gehuldigd. Jaspar tegen Hindenburg. Bij de onthulling te Ostende van het mo nument ter eere van den grooten, in 1912 gestorven Belgischen katholieken staats man Beernaert, heeft de premier Jaspar Zondag een herdenkingsrede gehouden, Waarin hij o.a. verklaarde: i,Beernaert heeft niet de weergalooze smart gekend van de misdaad te beleven, dm iiinet zuiver gemoed" gepleegd is door degenen, die onze neutraliteit schonden. jR-U heeft niet do afschuwelijke dagen °°vgemaakt, toen een invasie, „met zui vere handen" verricht, ons onschuldig rand aan brandstichting, moord en ruine overleverde. Hij heeft noch Leuven, noch rse, noch famines, noch Aerschot, noch mant meegemaakt, noch den langen gezien van onze tot slaven gemaakte \r. ^.duizenden weggevoerde landgcnoo- *Q- ffij onderging ook niet de laatste be proeving, zijn welbemind land te moeten verdedigen tegen haat en laster, die on verpoosd volharden in huu pogen om België's heldenmoed, en zijn lijden te wil len verkleinen". Frankrijk Ook Barthou tegen Hindenburg. Ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken voor een in Marokko bij het beleg van den ppst te Bibane ge sneuveld sergeant, die het een maand lang door een honderdvoudig overmachti- gen vijand omsingeld garnizoen met opof fering van zijn leven redde, heeft de Fran-, sche'minister van Justitie Barthou een rede gehouden, waarin hij zinspeelde op de door rijkspresident Hindenburg te Tanneuberg gehouden redevoering. „Er zijn ontkenningen", aldus Barthou, „welke de geschiedenis niet aanvaardt en welke niet staande gehouden zullen kunnen worden, onverschillig van waar zij ko men, tegenover de waarheid, de feiten, de documenten en de data. Die onweerlegbare getuigenissen kun nen door een plechtige, doch onhandige ontkenning onmogelijk te niet worden gedaan. Het Duitschland van 1914 had geen „zuiver gemoed", want, in plaats van de aangeboden bemiddeling te aan vaarden, verhaastte het den loop der ge beurtenissen en gaf het een ernstiger wen ding aan den toestand door een mobilisa tie, gebaseerd op onjuiste berichten. De autonomisten in den Elzas. Een eigem part ij voor de v.e rkiezingen. Naar uit Straatsburg wordt gemeld, is daar een vergadering van autonomisten gehouden, met het doel voor de a.s. ver kiezingen een eigen autonomistische partij te stichten. De leider van de vergadering, Roos, beweerde in een rede, dat de Elzassers op aan verdrukking blootgesteld staan. De op te richten partij wil practisch zijn. Zij zal opkomen voor den vrede on der de volken op den grondslag van het recht, echter niet op den grondslag van het verdrag van Versailles. De partij zal echter geen separatisti sche oogmerken nastreven, verklaarde Roos met nadruk. Een definitief programma zal dezer da gen worden gepubliceerd. Aan het einde van zijn rede verklaarde Roos, dat de partij zich heeft geconstitueerd en werd 'n voorloopige bestuurscommissie geinstal- leerd. Tijdens de vergadering werd 'n scherpe anti-Fransche brochure uitge reikt. Griekenland Dg onrust in Griekenland. Uit Athene wordt aan de Engelsche bla den gemeld, dat een nieuwe opstand in het Grieksche leger voorbereid werd, in verband waarmede 40 onder-officieren en soldaten te Athene gearresteerd zijn. Er waren reeds oproepen aan de be volking gedrukt, die door vliegers te Athe ne en tegelijk te Saloniki verspreid zouden worden. Ook enkele postbeambten, die als aan hangers van Pangalos bekend stonden, zijn gearresteerd. De garnizoenen te Athene en te Salo niki zijn in verband met deze gebeurtenis sen in de kazernes geconsigneerd. Van de gearresteerden zullen er verscheidene naar de eilanden in de Egeische Zee worden overgebracht. China. Swatau ontrukt aan Kanton. Een coup van twee Ghineesche generaals. De generaals Jeh Ting en Ho Loeng, die naar men geloofde, de vorige week een overeenkoms hadden getroffen met den commandant van het Kantongarni zoen, Li-Tsjan-som, hebben thans onver wacht Swatau veroverd, zonder dat Li veel moeite heeft gedaan om dit te voor komen. Een overeenstemming tusschen Kanon en Swatau wordt echter nog steeds mogelijk geacht, al is het waarschijnlijker, dat de twee generaals zich aan zullen sluiten bij'de nieuwe roode groep van Woehan. Toen Swaau bedreigd werd, zijn de autoriteiten gevlucht waarvan vele naar Honkong. Swatau werd toen tijdelijk aan de genade van de roode boeren overgela ten, die direct de gevangenissen openden. De in vrijheid gestelde gevangenen gingen er toe over officieele gebouwen en eenige winkels te plunderen. Tot nu toe is echter geen enkele buitenlander gemolesteerd. Nieywe poging om Sjanghai te bezetten. Gemeld wordt, dat de nationalisten te Nanking binnenkort een nieuwe poging zullen doen Sjanghai te bezetten. Een nieuw offensief van de Noordelijke troepen' onder generaal Sun Tsjoeang Feng, die zijn strijdmachten thans concentreert wordt aangekondigd. De concentratie geschiedt aan den spoorweg bij Tientsin en langs het groote kanaal veertig mijl van de Jangtse. Amerika Coolidge en Calles. Bij de opening van de directe telefoon lijnen tusschen Washington en Mexico zal president Coolidge volgens een bericht uot Washington in tegenwoordigheid van de leden van het diplomatieke corps een gesprek met Calles voeren. Men ziet hierin een bewijs dat de be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico aanmerkelijk verbeterd zijn. Treinoverval in Mexico. Volgens berichten in de Mexicaanscho bladen is in de afgeloopen week in Mexico opnieuw een trein aangevallen en wel door een bende van ruim 100 personen. Er ontstond een gevecht tusschen de Mexi- caansche soldaten, die den trein begeleid den en de aanvallers. Van deze laatsten werden er 13 gedood, terwijl de soldaten 10 gewonden hadden. Buitenlandsche geestelijken uit Ecuador geweerd. Volgens een bericht uit Quito heeft de regeering van Ecuador een verbod uitge vaardigd voor het toelaten van buiten landsche geestelijken in Ecuador. Dit verbod geldt voor geestelijken van alle gezindten. De minister van binnenlandscke zaken kan in bijzondere gevallen verlof tot een verblijf van ten hoogste 40 dagen geven. Van het Vaticaan. De Romeinsche kwestie. Belangwekkende verklaring van de „Osservatore'\ De „Osservatore Romano" heeft ter ge legenheid van den verjaardag der inno- reï,%êp,dii^(r^v^Iaai,vefötónijfe kwestie. Het blad constateert, dat de bittere en felle handelwijzen, die men vroeger jegens de Kerk toepaste, thans verzacht zijn: de hardheid der anti-clericale vervolgingen is verdwenen tenminste in de meeste stre ken van Italië. Doch dat alles brengt geen wijziging in het juridisch beginsel noch hakt den knoop der „kwestie" door. Deze kwestie is geheel en al gelegen in de absolute en onmiskenbare noodzakelijk heid, volgens de Katholieke leer, dat de VTijheid en onafhankelijkheid van den op persten meester en zichtbaren leider der Katholieke Kerk niet alleen reëel en vol maakt moet zijn, maar ook duidelijk kenbaar voor allen, zoodat niemand, noch individu, noch regeering, in de politieke omstandig heden van den Paus een voorwendsel kan vinden om zijn beslissingen of zijn onder richtingen van nationalisme of regeerings- favoritisme te beschuldigen, en om zich aan zijn raadgevingèn en aan zijn voor schriften te onttrekken, wat zou zijn: schisma in de kerk brengen. Het is voor de supranationale positie des Pausen noodzakelijk, dat hij, die de Vader van allen is van individuen, zoo wel als naties, niét is en zelfs niet ook maar uit de verte kan schijnen te zijn: de onderworpene aan welke regeering, partij, of natie ook. En niet alleen deze vrijheid, maar deze evidentie van volle vrijheid en absolute politieke onafhankelijkheid moet hem noodzakelijk verzekerd zijn, niet door middel van particuliere schikkingen of diplomatieke maatregelen eener regeering, of eener partij, die aan het roer zit, maar door een constante juridische en univer seel erkende positie, zóódanig, dat in de oogen der volken voor het oogenblik zoo wel als voor de toekomst, alle noodzake lijke en voldoende waarborgen gegeven zijn van algeheele en kennelijke onafhankelijk heid van hun gemeenschappelijken leider en vader. Vóórdat dit verwezenlijkt is blijft bet een noodzakelijke consequentie, dat de oorspronkelijke oneenigheid in beginsel blijft bestaan, en door de volken en vreem de regeeringen wordt erkend, teneinde him de gerustheid te geven, dat de Paus aan geen enkele regeering onderworpen is, die hun mededinger of vijand, of minstens vreemd voor hen is en bijgevolg van na ture verdacht. Alle verzachtingen, aangebracht in de vroegere hoekigheid der wederzijdsche be trekkingen, doen geenszins de oneenigheid ophouden. Zij zou slechts ophouden wanneer ein delijk het middel gevonden zou zijn om den Paus, in het oog der heele Katholieke wereld, die onafhankelijk en die vrijheid te geven, die, naar wij gezegd hebben, niet alleen volledig en werkelijk is, maar dui delijk zichtbaar voor allen en universeel erkend, ten aanschouwe van alle Katho lieke volken. BINNENLAND. DE SPOORLIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. KOSTEN EN VOORDEELEN VAN ELECTRIFIGATIE. Ruim 19 millicen. Antwoord op vraag van een Kamerlid. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek be treffende de kosten en voordeelen der elec- trificatie van de spoorlijn Amsterdam Rotterdam, heeft de minister van Water staat geantwoord, dat de kosten van de electrificatie der lijnen AmsterdamRot terdam, HaarlemIJmuiiden, alsmede van het gedeelte Rotterdam D. P.—Schie- broek van de verbindingsbaan om Rot terdam, na voltooiing voor den op 2 Oc tober a.s. in werking tredenden dienst, hebben bedragen pl.m. 19.425.000, met in begrip van het voor den dienst op die lijnen benoodigde materieel. Door den electrischgn dienst met motorrijtuigen wordt het vervoervermogen van den spoor weg belangrijk verhoogd, zoowel in _de stations door vermindering van de ran geerbewegingen, als op de baan door de groote aanzetsnelheid, die het rijden van treinen met onderling korter tusschen- poozen mogelijk maakt. De vergroote tal rijkheid van treinen en de aantrekkelijk heid voor het publiek van het electrisch bediende vervoermiddel bevorderen in hooge mate de ontwikkeling van het ver keer, zooals in het bijzonder reeds op de lijn HaarlemIJmuiden gebleken is. De geldelijke voordeelen kunnen be zwaarlijk nauwkeurig worden geschat en zullen eerst na verloop van tijd kunnen blijken. R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. trale beiden verzoekF ons!*" meden(t5"9i1^"- len, dat hij bezoek heeft gehad namens het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging te Gouda, waarbij werd medegedeeld, dat het niet de bedoeling is geweest een voor stel: „Afschaffing van den Dienst plicht" bij de Kamer-Centrale Leiden in to dienen (zooals door „De Leidsche Cou rant" is bepleit geworden). Verlangd wordt slechts, dat de verga dering te Leiden medewerko, om een der gelijk onderwerp in den Partijraad ter sprake te brengen. Het bestuur van de R K. Kiesvereeniging te Gouda sprak deze wenschelijkheid uit met algemeene stem men. De R. K. Kiesvereeniging te Voorburg vraagt, de aandacht van den Partijraad te vestigen op den politieken toestand te Aar denburg en st\ulie te maken van de Kies wet, die tot eigenaardigheden kan leiden als bijvoorbeeld te Aardenhurg het geval is, alwaar een gezamenlijke minderheid, in den gemeenteraad meerderheid wordt. NED. R .K. VOLKSBOND. 37ste Algemeene Vergadering van den Centralen Raad te Rotterdam. In de groote zaal van het café-Restau rant .,'t Gouden Hoofd" aan de Zeevisch- markt te Rotterdam gistermorgen de 37ste algemeene vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond plaats ge had onder voorzitterschap van den heer L. H. van Rooyen. Mede namens het Centraal-Bestuur heette de voorzitter allen welkom en in het bijzonder den geestelijk adviseur rec tor J. G. Jansen, en den verbondsvoor zitter den heer A. G. de Bruyn. Openingsrede. Met vereende krachten, aldus de voor zitter in zijne openingsrode, zullen wij het eendrachtig samenwerken van de plaatse lijke vakvereenigingen aan de taak van onzen bond in de plaatselijke afdeelin- gen hebben te bevorderen. De naleving van het verplicht wederzijdsche lidmaat schap van vakvereenigingen en Volksbond laat hier en daar nog veel te wenschon over en toch is dat een eerste vereischte, wil men zich in do. afdeelingen als plaat selijke centrale van de R. K. Arbeiders beweging volledig kunnen ontplooien. In de naaste toekomst zullen wij ook onze volle aandacht moeten schepjten aan de vrouwenorganisatie, meer speciaal aan het OTganiseeren van de fabrieksmeisjes. Het geven van ontwikkelingscursussen, het bevorderen en steunen of beter het stichten van een R. K. Tooneel, de uit bouw onzer coöperaties, zoowel op het ge bied van woningbouw als op ander ter rein, de uitbreiding van de Dioc. Inkoop- Centrale het stichten van een kleinvee- TcrzekeTing, de behartiging der belangen van eigen ziekenfondsen ,het uitzenden van kinderen naar en het stichten van vacantiekolonies, het geven van rechts kundig advies ook op hot gebied van ar beidsrecht; voor een groot gedeelte blijft dat terrein onbewerkt, omdat wij niet be schikken over voldoende krachten. Hierna werd op voorstel van het be- stuur besloten de volgende jaarvergadc- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Alle ontwapeningsresoluties door do Volkenbondsvergadering aangenomen. Antwoorden van den Belgischen minis ter Jaspar en den Franschen minister Barthou op de rede van Hindenburg. Buitenlandsche geestelijken uit Ecuador geweerd. Groote ramp in China. (Builenl. Berich ten, 2de blad). Groote overstroomingen in Zwitserland en Tirol. Bij een treinramp in Tirol zijn 17 personen omgekomen. (Buitenl. Be richten, 2de blad). Minister Van der Vegte over de kosten en voordeelen der electrificatie van de spoorlijn Amsterdam—Rotterdam, (lsto blad). Vergadering Centrale Raad R.K. Volks bond. (1ste blad). Groote schade In het veenbedrijf ten ge volge van den aanhoudenden regenval. (Ie blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. kiekjes van: do R-K. Journalistenver. te Utrecht: eeni ge gebeurtenissen uit de sportworo'd te houden in Haarlem, zulks bij gelegen heid van het achtste lustrum van den bond. Aan deze vergadering zal oen fees telijke bijeenkomst worden verbonden Verslagen. ™«mte^TOt7rdaiLnB l,el 'anrT0rsl brSe*,'dat nn HMOS™! dat er door. den Centraiep, Raad anders kan en moet gehandeld worden, maar dot de Centrale Raad daartoe niet de macht heeft. Den Haag bracht naar voren, dat geenszins de hand wordt gehouden aan Let wederzijdsch verplichte-lidmaatschap en verzocht den Centralen Raad deze kweslie eens ernstig onder het oog te zien. De voorzitter verklaarde betreffende do kwestie van het niet naleven 'van het ver plichte lidmaatschap, dat er mot. allo kracht zal gewerkt worden om dit ver plichte lidmaatschap te realiseeren De voorzitter wees er ten slotte op, dat de aansluiting van den P T. T.-bond binnen niet to langen tijd een feit zal zijn. Medegedeeld werd dat 87 afdeelingen aan wezig waren mot 108 afgevaardigden. Aan do orde was do behandeling van het financieel verslag, Bestuursverkiezing. Aan de orde was de verkiezing van vijf leden in het Centraal Bestuur, wegens periodieke aftreding van de heoron: Ch. v d. Bilt, J. Boumans, B. J. Grnbben, J. W. Smit, en Ferd. Spit. De hnoren J Bou mans en B. J. Grobben stelden zich niet herkiesbaar, de overige leden wel. De voorzitter meende het eon plicht ore openlijk op deze vergadering dank te bren gen voor de opoffering en de toewijding van de aftredende heeren van den Cen tralen Raad. Bijzonder werd do hoer ham mers herdacht, die gedurende 39 jaren een trouw medewerker is geweest. Do voorzitter stelde voor en de vergadering gaf volgaarne do goedkeuring, om den neer Lammers tot eere-lid van den Ned R K. Volksbond te benoemen Aan den beer B. J. Grobben werd als huldeblijk een gouden horloge aange boden. De heer Grobben dankte voor dat hul deblijk hem geschonken en wees erop, met hoeveel enthousiasme hij steeds ge werkt heeft, om te bewerkstelligen, dat hei geestelijk zoowel als het materieele be lang van den arbeider vooruit zou gaan. De vergadering werd geschorst tot twee uur. De Begrooting. Na de pauze werd aan de orde gestold, de behandeling van de begrooting voor 1928. Er volgde in huishoudelijke^ zitting een breedvoerige discussie over dit punt. Do Centrale Raad heeft het noodig ge meend om voor de uitvoering van zijn plannen de inkomsten te vermeerderen door oonbributieverhooging. Do contributie aan het Centraal Bestuur zou dan moeten gebracht worden van 76 cent por lid per jaar, op één gulden per lid en per jaar. Komt deze vorhooging van contributie er door, dan heeft het C. B. het plan om twee gesalarieerde bestuurders aan te stellen, waarvan één hot penningmeesterschap waarneemt en do andere speciaal met d<? propaganda wordt belast. Rekening houdend met de mogelijkhciq dat de vergadering accoord zou gaan mef

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1