HOLLANDSCII'ZWITSERSCHE LOCARArem «SE INGEZONDEN MEDEDEELING burgemeester Max was spoedig bij het pa- 1 leis aanwezig. Na den wapenstilstand is het paleis eigendom van do gemeente Brussel gewor den. Het werd gebruikt voortentoonstel lingen en congressen. Zestig gevallen van paratyphus in een Duitsch dorp. Uit Frankfort a. d. Oder wordt gemeld: In oen dorp bij Büllichau zijn zestig per sonen ziek geworden, waarschijnlijk ten gevolge van besmetting met paratyphus. Een persoon is reeds overleden. Botsing met een ijsberg. Het vrachtschip „Mamari", dat be vracht was met een lading van 8.000 ton schapenvleesch en andere voortbrengselen uit Nieuw-Zeeland is gelijk destijds gemeld op 5 Augustus ter hoogte van de Falkland- ei lauden in een gebied van drijfijs op een ijsberg gestooten. Opeens hoorden wij een knarsend geluid en toen een verschrikkelijk gekraak, vertelt nu een der zeelieden. Niemand zag den ijs berg voordat wij er bovenop zaten. Hij doemde voor het schip op zoo zwart als de nacht, tusschen 200 en 300 voet hoog. Wij waren er pal op geloopen. De berg scheen ons te ontglippen en aan een kant voorhij te ?aan, waarna hij heelemaal omkantelde. In Zuid-Amerika is de gedeukte en ge scheurde boeg opgelapt met spanten en stalen reepen en zoo bereikte het schip Vrijdag Londen, waar het terstond gedokt werd. Doordat de zware schotten het uithiel den. was het schip voor ondergang be waard gebleven. Windhoos bij Graz. Groote schade aangericht. ,Een windhoos heeft in eenige plaatsen in de omgeving van Graz geweldige schade aangericht. In St. Ruprecht werd een op het land werkende boer twee meter hoog opgenomen en dertig meter ver weggeslin gerd. Hij bekwam een hersenschudding. Vijf personen werden door afgerukte dakpannen gewond. In Unterrohr werd een boerenjongen gedood. Enorme regenval in de Alpen. De rivieren wassen. Uit Genève wordt gemeld: Door den ho rigen regenval, die sinds Vrijdag j.l. aan houdt, wordt in de bergstreken groote be zorgdheid gewekt. Vele rivieren zijn reeds buiten baroevers getreden. Het peil van de Arve bij Genève is hooger dan in 1910 ten tijde van de groote overstroomingen. Do velden en tuinen staan geheel onder water. Te Montreux is een schilder, die tracht te nog eenig meubilair te redden uit zijn tuin, welke onder water stond, door den stroom meegesleurd en verdronken. Een hevige storm woedde Zaterdagavond over het kanton Tessino, waardoor groote schade aan den oogst werd aangericht. Uit Milaan wordt voorts gemeld: Over Florence is Zaterdag een hevige storm losgebarsten, waardoor de tram- en treindiensten gedurende eenigen tijd stop gezet moesten worden. Door de overstroo mingen te Va-llombrose werden vele eeuwenoude boomen ontworteld. Verschei dene bruggen over de rivier de Arno wer den ernstig beschadigd. In de omgeving van Friuli weerden de spoorweg en de straat .weg door grondverschuivingen on bruikbaar. Nieuwe aardschokken in de Krim. Naar uit Moskou wordt gemeld, is vooral de streek om Sobastopol en Jalta opnieuw door een hevige aardbeving geteisterd. Verijdelde aanslag op den Qriënt-express. Volgens een telegram uit Weenen aan den .,Lokal Anzeiger" hebben Macedoni sche komitadsji's een aanslag op den Simplon-Oriënt-express trachten te ple gen, en wel nabij Karasoeli in Grieksch- Macedonië. Men slaagde er echter in den aanslag te verijdelen en de hende op de v'ucht te drijven. De vervolging door Grieksche troepen bleef zonder resultaat. Millionnair-'andlooper. Te San Diego in Californië pakte de po litie onlangs een verwaarloosd uitzienden man op, die op een hank in een park lag te slapen. Omdat hij in het geheel geen iden titeitsbewijzen bij zich had en er verdacht uitzag werd hij naar het politiebureau ge bracht. Daar vertelde hij Edward Brown te heeten, maar hij deed tevens een mede deel ing, die de politie-amhtenaren de oogen van verbazing wijd deed opensperren. Hij zei de namelijk eigenaar te zijn van 60 fa brieken en 30 huizen, en een banktegoed van 30 millioen dollar te bezitten. Hij leef de op de „vlakte" omdat hij telkens weer opnieuw wilde nagaan, wat voor leven hij nu wel zou moeten leiden als hij eens geen m'llionnair was. De politie hechtte aan deze verklaringen weinig waarde en toen Brown den volgen den dag voor den politierechter kwam, werd hij veroordeeld tot tien dagen ge vangenisstraf, want ook de rechter ge loofde dat Brown fantaseerde. Toen men echter ging onderzoeken bleek, dat de veroordeelde inderdaad geen woord te veel gezegd had. Hij was multi- mi II ionnair en was slechts landlooper, om dat hij dit als een soort sport beoefende en er genoegen in schepte als amateur-vage bond een deel van zijn leven te slijten. Op den politierechter maakte dit alles weinig indruk. Hij handhaafde de straf en zeide: „"Wie straf verdient, moet ze heb ben. We leven in een vrij land, waar geen ,verschil wordt gemaakt tusschen arm en ïijk. MiHionnaira en arme menschen moe ten allen identietitsbewijzen kunnen too- nen en als ze dat nipt kunnen of willen, volgt dofftraf". j j 3 1 BINNEHLAND. Ned. R.K. Journalisten-vereeniging. HET ZILVEREN JUBILEUM. De Nederlandsch R. K. Jouxnalisten. vor- eeniging vierde Zaterdag en Zondag te Utrecht haar 25-jarig jubileum. Te twee uur Zaterdagmiddag had. een ontvangst der leden met hunne dames in de hal van het stadhuis plaats. Met den Burgemeester waren ter be groeting aanwezig de wethouders Bekker Do Boer en Smulders, de gemeente-secre taris Dr. Do Lange en eenige leden van den Raad. De Burgemeester hield de volgende sym pathieke en interessante rede: Rede van Burgemeester mr. Fockema Andreae over de pers. Mijnheer de Voorzitter, Mijne Hoeren Leden der jubileerende Nederlandsehe Ito omseh-Kath o'lieke J ournal istenv ereeni- ging, die, met Uwe dames, ons de eer aan doet van Uwe aanwezigheid. Het Gemeentebestuur van Utrecht waar Uwe Vereeniging is gevestigd, waar voor U allen het kerkelijk middelpunt ligt on waar het Centrum zijn centrum vindt iiet Gemeentebestuur van Utrecht waar deert het U, zilveren feestgangers, hier bij een te zien en het is namens de burgerlijke overheid dezer stad, dat ik gaarne het woord neem om U met Uw feest van harte te complimenteeren. Onze gelukwe-nsch moge warm klinken, omdat daarin besloten ligt onze dank voor alle zorgen, die Gij hebt willen wijden aan de openbaarmaking van wat U van het nieuws uit Utrecht voor het courantenle- zend publiek van genoegzaam belang oor deelde en onze hulde voor de wijze, waar op Gij U van Uwe, mede door Uw geloof bepaalde, bijzondere taak hebt gekweten. Toen Gij XJwe afzonderlijke Vereeniging oprichttet, had de journalistiek in Neder land reeds een aanzienlijke hoogte bereikt. Maar sindsdien is zij zoowel dank zij den ontzaglijken vooruitgang der techniek en tal van verrassende uitvindingen, als on der den drang der bijzondere tijdsomstan digheden opnieuw merkwaardig snel in be- teekenis en kwaliteit gestegen en zeker niet in de laatste plaats heeft de Roomsch- Katholieke Dagbladpers ongetwijfeld gesterkt door den arbeid Uwer Vereeniging zich krachtig ontwikkeld. Naar ik vertrouw bega ik geen gevaar lijk waagstuk, als ik deze vierledige stel ling poneer, dat Uwe taak, Mijne heeren Journalisten, is een zware, een dikwijls on dankbare, een zeer verantwoordelijke, maar evenzeer een schoone verheven taak. Niemand zal het mij betwisten, dat het een zware taak is, om van dag tot dag, of, wilt Gij, van nacht tot nacht, de star- pels en rollen en stroomen en golven copy de baas te blijven, al het nieuws na schif ting la minute te verwerken en in sier lijke vormen op te dienen, als smakelijke, sappige gerechten, welker appetijtolijkheid en geurigheid verhoogd wordt door 'zacht blanke en scherp gekruide sauzen, zooals redacteuren die naar geheime recepten met kunstenaarschap weten te bereiden. Menigmaal Gij zult het mij eveneens toestemmen is Uw taak een ondank bare, want niet alle lezers, critici, tegen standers beantwoorden aan den eiscih, die in den Codex iuris canonici (can. 1393 3) gesteld wordt aan Uwe censoren, n.l. dat zij aanbevelenswaardig zijn door hun ouderdom, hun wetenschap, him voorzich tigheid en, waar het geldt een leer goed of af te keuren, het juiste midden weten te houden. Evenmin zal iemand in twijfel willen V trekken het bij uitstek verantwoordelijke van Uwe taak. „De dagbladen", zoo schreef Paus Leo XIII in zijn Encycliek Longinqua (van G Januari 1895), „bestemd om wijd en zijd verspreid te worden, ko men dagelijks in handen van iedereen, en vermogen niet weinig op de meeningen en zeden der menigte." Over de plaats der pers en de grenzen harer vrijheid lieten de Hoofden Uwer Kerk menig waarschuwend woord hooren; ik denk bijv. aan een En cycliek van Paus Pius IX van 1864, die den dichter-Staatsman Schaapman inspi reerde tot zijn vlammend gedicht „De Pers". Maar Uwe taak moge dan zwaar en veel tijds ondankbaar zijn en een groote ver antwoordelijkheid met zich brengen, is zij daartegenover niet schoon en verheven? Ja, ongetwijfeld is zij dat, vooral als men zich steeds weet te houden aan de ge dragslijn, dio wordt aangegeven in een tweetal andere Pauselijke omzendbrieven t.w. de Encycliek Immortale Dei van 1 No vember 1885) van Leo XIII en dc Ency cliek over den Heiligen Franciscus van Sa- les (van 26 Januari 1923) van Pius XI, en, die hierin beslaat, „dat men niets wat met de jeugd en de waarheid in strijd is, in het licht en in de oogen der menschen plaatst" „dat men in wat men schrijft do kracht en tevens de gematigdheid en liefde navolgt en bewaart, welke den Heiligen Franciscus kenmerken; dat. men de waarheid niet zal verminken, noch haar, om de gevoeligheid der tegenstanders te ontzien, verzachten of bemantelen, dat men zijn zorg besteedt aan den vorm zelf en de bevalligheid van zijn taal en zich beijvert zijn gedachten uit te drukken in helderen en sierlijken stijl, opdat do lezers door de bekoorlijk heid der waarheden getroffen worden." Dat Gij bij Uw arbeid de Gemeenten niet vergeet, strookt evenzeer met een Pauselijken wensch. Het was Paus Leo XIII, die in de zooeven genoemde ency cliek van 1885 uiting gaf aan deze ge dachte: „voor het algemeen jwelzjjn is het van belang, dat men op verstandige wijze zich bemoeie met bet bestuur der gemeen telijke aangelegenheden." Ik ben overtuigd, dat allo aanwezigen, zich daarnaar steeds gedragen. Deden ook alle afwezigen het, hoe wèl zou het den gemeentebesturen, dank zij zulk een alzij dige verstandige actieve belangstelling gaan! Maar ook thans heeft de overheid veel aan de pers te danken. En wij moeten haar dubbel dankbaar zijn, omdat wij niet mogen onderstellen, dat de copy,welke de Gemeente U ver schaft of door wat zij doet of nalaat U in de pen geeft, U altijd belang inboe zemt en welgevallig is, en heeft niet Eras mus zelf, die toch bekend was om het on navolgbaar talent en wonderbaarlijk ge mak, waarmede hij zijn gedachten op pa pier wist te zetten, eens gezegd: „wat is lastiger don met tegenzin schrijven." Dien last wij zijn er ons van bewust bezorgen wij U meermalen. Maar, ge lukkig, Gij ziet er niet tegenop en Gij weet de moeilijkheden bijna steeds voortreffe lijk en vliegensvlug te overwinnen, en toont U, ook in dit opzicht, meester op Uw wapen, d.i. de wèlbekende wèlbesneden pen! Wij denken er niet meer aan om gelijk eenmaal Potgieter deed, het woord „cou rantenstijl" te bezigen in de beteekenis van slecht verzorgde stijl", evenmin als Gij er, naar wij hopen, vandaag zoo licht als vroeger toe zult komen om aan „stad huistaal" de oude, ongunstige beteekenis too te kennen! En hoever ligt niet achter ons de tijd, waarin de Ohal- mot, in zijn vervolg op Chomel's Al gemeen Huishoudelijk Natuur-, Zedekun- dig- en Kunst Woordenboek, verklaarde, „dat een letter kundig journalist een wezen is, hoedanig men op deze aarde tot nog toe niet gezien heeft." Niet alleen het publiek, maar ook Gij zelf stelt steeds hooge eischen aa-n Uw werk, en Gij hebt Uwe praestaties tot een beivonderenswaardige hoogte weten op te voeren. Een bekend Nederland sch journalist maakte eens deze aardige vergelijking: „Een courant is het kind van de haast, waarom zou zij niet haastig gebakerd mo gen zijn? Wie zou aan de sigaret, vluchtig gerold en geplakt onder niet afgebroken wandeling, dezelfde eischen van afgewerkt heid, netheid, correctheid stellen als aan de fijne afterdinner in zilverpapier gepakt, omgeven door een bandje." Hij schreef dit (in September 1902, dus omstreeks de geboorte van Uwe Vereeni ging. Thans, 25 jaren later, nu, dank zij de voorzienigheid van den wetgever alle si garen door een bandje zijn, gesierd en naast den ouden/der afterdinners een nieu we tabaksadel is ontstaan, legt het pu bliek, bij de beoordeeling van Uwen ar beid, een steeds hoogeren, laat mij zeggen afterdinner maatstaf aan. Misschien komt dit ook wel, doordat Gij, journalisten, ons door Uw gedachten- rijkdom, litteraire talenten, veelzijdigheid met de pen, virtuositeit en toewijding hebt verwend. Voor hetgeen Gij gegeven hebt in de kwart eeuw van het bestaan Uwer Vereeni ging, is Uw uitgebreide lezerskring U on getwijfeld zeer dankbaar. Vergunt mij, dat ik mij op dezen voor U even gewichti- nge als feestelijken dag tot tolk make van veter gevoelens van groote waardeering, waarmede de onze overeenstemmen, door U hulde en dank te brengen en U het beste toe te wenschen bij de verdere ver vulling van Uwe taak, die voor zoo velen Uwer een roeping is! Voorzitter Vesters geeft de verzekering, dat de leden met groote voldoening de blijken van sympathie, door den burge meester geschonken, hebben aanvaard. Verder zullen allen zijn getroffen door de redevoering, waarin den burgemeester als door een spiegel heeft laten zien, wel ke de taak der journalisten is, en waaruit ook bleek, dat in verschillende zaken wel eens wordt te kort geschoten. De rede zal den leden aanleiding heb ben gegeven, in zich zelf te treden, en te overdenken, of ze in hun journalistiek in vele zaken niet iets meer kunnen deen om te gelijken op het portret, dat door den burgemeester zoo talentvol is geteekend. De journalisten zullen hebben verbaasd gestaan over de groote konnis, waarme de de burgemeester zoovele schrifturen aanhaalde. De katholieke journalisten, die ook kennis namen van deze schrifturen, zouden ze menigmaal niet zoo paraat we ten aan te wenden. In de rede van den bur gemeester zullen ze ongetwijfeld aanlei ding vinden, deze dingen opnieuw zich be wust to maken. Namens allen betuigde spr. het Ge meentebestuur dank voor de hoofs oho ont vangst. Hierop werden ververschingen geser veerd, waarna een foto van de aanwezigen werd genomen. Eere-leden. Voor een korte bijeenkomst vereenigden de leden met hunne dames zich in het „Ka-stcel van Antwerpen". De heer Ves- ters spj/ak hartelijke welkomstwoorden, en gaf de verzekering, dat hij nog nooit zulk een prettige vergadering had mogen lei den, waar ook d.e dames wilden tegenwoor dig zijn. Bij deze gelegenheid wilde spr. het voor stel dox, eenige „echte" veteranen uit de vereeniging het eerelidmaatschap te ver- leenen, ml. aan Mgr. Eygenraam, pastoor Vranclcen (bekend als „Valuas"), rector Thompson, den heer J. v. d. Lans, en den heer Ferd. Wierdcls. Onder algemeene instemming werd. dit voorstel aanvaard; en een bijzonder ap plaus klonk op voor den heer v. d. Lans, die persoonlijk met mevrouw; jw^lde aan wezig rijm Huldiging van den Voorzitter. De vice-voorzitter, de heer P. Steenhoff, nam de gelegenheid te baat, een woord van bijzondere waardeering te betuigen aan den voorzitter, die 17 jaar lang het praesidium heeft gevoerd op zulk een voortreffelijke wijze. Zijn gelukwensehen deed spr. vergezeld gaan van de aanbie ding van een bureau met stoel, geschon ken door de leden. De voorzitter, dankend voor dit ge schenk, verklaarde, dat hij in de vereeni ging slechts zijn plicht heeft gedaan. Bezoek van Z. D.^H. den Aartsbisschop. Om ongeveer kwart over drie bracht Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering een kort bezoek aan de jubileerende vereeniging in het kasteel van Antwerpen. Z. D. H. was in gezelschap van rijn beide secretarissen, de Zeereerw. heeren J. Verburg en dr. W. Mulder. Monseigneur spreekt het bestuur toe, wenscht de jubileerende vereeniging ge luk met haar jubileum en brengt gaarne dank aan de katholieke pers voor wat zij gedaan heeft en wat ontegenzeggelijk van onschatbaar belang is. Monseigneur noemt den arbeid der ka tholieke pears een apostolischen arbeid en verbindt aan zijn felicitatie den wensch, dat rij haar taak, zooals zij die in het ver leden opvatte, moge voortzetten, tot heil van Nederland en tot welzijn van katho liek Nederland in het bijzonder. De .Voorzitter, de heer J. B. Vesters, dankt Monseigneur voor rijn bezoek, dat door de katholieke journalisten als een groot voorrecht wordt beschouwd. De woorden, waarin Monseigneur zijn geluk- wensch heeft willen kleeden, zijn voor de journalisten een heugelijke verrassing ge weest. Het stemt hen tot groote vreugde, te mogen weten, dat hun arbeid de goedkeu ring van het Kerkelijk gezag mag wegdra gen. Spr. kan namens de katholieke jour nalisten de toezegging doen, dat zij' op den ingeslagen weg zullen voortgaan en ernstig er naar zullen trachten, om het doel "hunner taak en wat rij Monseigneur thans toezeggen ook te bereiken. Opdat rij daarin Gods bijstand zullen vinden, vraagt spr. Monseigneur, wel Zijn zegen te willen schenken. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering vol doet aan dit verzoek, geeft den aanwe zigen den Apostolischen Zegen en richt vervolgens nog eenige woorden tot den voorzitter, waarin Hij andermaal wijst op het groote katholieke belang, dot de katholieke pers dient. Zij oefent een voortdurenden invloed uit ten goede op de hoofden en geesten. Er rijn eir velen, die in hun hart zeker wel goed katholiek zijn, doch die in hun hoofd door het voort durend lezen van liberale en neutrale bla den, de liberale meening zijn toegedaan. Vooral oók in de kringen van dezen kan de katholieke pers zoo buitengewoon veel nut stichten. Nadat vervolgens een foto van dc aan wezigen was gemaakt, vertrok de Aarts bisschop weer. De recepiie. De receptie, die van half vier tot vijf uur in het „Kasteel van Amstel" door het bestuur werd gehouden, was bijna onafge broken bezocht; afgevaardigden van bijna alle nationale katholieke politieke, sociale en charitatieve organisaties, afgevaardig den van den Ned. Journalistenkring, en van do Ned. Dagbladpers, de burgemees ter en de gemeente-secretaris van Utrecht, directeuren en hoofdredacteuren van dag bladen, zeer vele geestelijke en wereldlijke, katholieke en niet-katholieke autoriteiten kwamen hun gelukwensehen, hun hartelij ke waardeering voor den arbeid van de Kath. Pers uitspreken. Vele anderen o.w. H.H. D-D. H.H. de Bisschoppen van Haarlem en Roermond, Minister Waszink, de Hoogeerw. Provin ciaals van eenige Orden hadden in te legram of brief hun felicitatie gezonden. Van Prof. J. De Lange Wendels, voor zitter van den R. K. Vredesbond, werd het volgende telegram ontvangen: „Hulde en dank aan jubileerende Ver eeniging voor volbrachten trouwen stoe- ren arbeid. Mogen Roomsche journalisten vol bewust van katholieke traditie natio nale eer en grootsche wereldtaak door Vre desvorst Christus gevormd en bezield wor den tot kloek vredesapastolaat in het va derland en onder de volken". Bloemstukken waren gezonden o.a- door den Ned. Journalistenkring: de Vereeni ging De Nederlandsehe Dagbladpers; de Directie van», het Huisgezin en de Volks krant; de Buitenlandsche Persvereeniging te 's-Gravenhage; de Algemeene R. K. Werkgeversvereniging; de directie van de Residentiebode; den Ned. R. K. Tooneel- bond; den hond van Spoor, en Tramweg personeel St. Raphael; J. R. van der Lans. De feestmaaltijd. Om half zeven vereenigden de leden van de jubileerende vereeniging en hare gas ten zich aan een feestmaaltijd in hotel „Kasteel van Antwerpen". Aan de hoofdtafel namen met het be stuur plaats Z-Exc. Mgr. dr. W. H. No- lens, Z.Exc. Minister Lambooy, de voor zitter der Tweede Kamer, Minister van Staat Z.Exc. Jhr. mr.-Gh. Ruys de Beeren- brouck, de burgemeester van Utrecht mr. dr. J. Fockema Andreae, de oud-mi ter van Arbeid Z.Exc. mr. P. W. Aalbe de rector-magnificus der R. K. Unive teit te Nijmegen, dr. J. van Ginniken, heer Vieweg als vertegenwoordiger Ver. De Ned. Dagbladpers, mr. F. 1 lings als vertegenwoordiger der R. K, recteuren-^ereen-, de heer D. Hans en van Bolhuys, vertegenwoordigers van 1 Ned. Journalistenkring en de niq benoemde eereleden der vereeniging, heeren F. Wierdels en J. van der Lap» De voorzitter van de R- K. Journals vereeniging, de heer J. Vesters, op end? rij der sprekers en stelde een heildronk op Z. H. den Paus en de leden van Vorstelijk Huis. Daarna verwelkomde voorzitter de bovengenoemde gasten, het bijzonder de nieuw-benoemde eerele Mgr. Nolens bracht in een geestige t« rede hulde aan de Kath. Pers en pil hare groote verdiensten op velerlei gel Minister Lambooy wees op de schoont sultaten die de Kath. Journalistenvert I ging in 25 jaren heeft bereikt. Jhr. B de Beerenbrouck stelde een heildronk ii de samenwerking tusschen de R. K. Sta partij en de R. K. Journalistenvereenij Het woord werd hierna nog gevoerd prof. J. van Ginneken, die als rector-n c nificus dank bracht aan de Kath. p 1 door burgemeester Fockema Andreae; J den heer Vieweg, die getuigde van de g( 1 verstandhouding tusschen directeuren1 journalisten, door den heer Hans, c uiting gaf aan zijn hoogachting vooi 1 Kath. Pers en den heer Vesters huldi door den heer Teulings, die in het bijzoic wees op de hooge belangen der Ku Journalistiek; door den heer F- Wieri11 die als mede-oprichter van de Kath. J 1 nalistenvereeniging van zijn daadweE lijke belangstelling getuigde. Na het diner hieven de leden en ht dames nog eenigen tijd heel gezellig te men. Aan het einde van den avond brach voorzitter zeer hijzonderen dank aan di den der feestcommissie, de heeren I d. Broeke, W. Galesloot en J. Zwetsloot voor de regeling van de feestviering voortreffelijk hadden gezorgd. waardeering, die met hartelijk app door alle aanwezigen werd onderste De eerste dag had al getoond en de tw zou het nog bewijzen, dat de commissi feestviering op een waardige en voortr lijke wijze had georganiseerd Eén i klank is er in de feestviering, aldu voorzitter verder: de afwezigheid va* zen hooggeachten geest.-adviseur p Kruitwagen, wegens ongesteldheid. De Vesters deed het voorstel pater Kruitw e een telegram te zenden, welk denkbeeld telijke instemming verwierf. Zondagmorgen om 8 uur vereana allen zich in de kapel van het Ges St. Joannes de Deo om daar de H. Mi, te wonen. Naar B15 Om 9* uur waren allen op de N( waar drie keurige autocars gel stonden. Hiermede werd een heerlijke l gemaakt het weer was goed i Utrechts schoone streek, over Zeist, I hergen, Doorn, Amersfoort naar Be1 Onderweg te Doorn werd even gestapt, om koffie te drinken. Te Baarn werden de leden en hunne1 mes opgepacht en verwelkomd door burgemeester der gemeente en den 11 zitter en eenige bestuursleden van „Ba:1 Bloei", Vereeniging tot bevordering vai vreemdelingenverkeer en de welvaart 1 Baarn. „Baarn's Bloei" bood daarna een verzorgde lunch aan. Aan tafel werd toast door den voorzitter van „Ba Bloei", den voorzitter van de R- K nalistiekver. en anderen. En hierna tocht per auto door Baarn, waarbij he stuur „Baarn's Bloei" als gids fun de. Even hoffelijk en prettig als de yangst was, even aangenaam en ve send was ook de auto-toer door deze de natuur uitverkoren gemeente, met prachtige lanen en mooie villa's, haai geschonden bosschen en stille beide. iU lijk, wie daar wonen mag of er 's zo z'n vacantie kan doorbrengen is bei recht! En wie Baarn nog nooit heeft bei kent mooi Ned er land nog niet! wij geven hem een goed advies, als wij j aanri'len, er, zoo gauw zich daaxto gelegenheid voordoet, 'ns een kijkje (f men. j Na dezen genotvollen toch ging de naar Utrecht terug langs 'n anderen, minder schoonen weg, n.l. over de Vuursche en Bilthoven. Een beetje 1 j aan het einde van den tocht kon de voldane stemming niet verstoren. 1 Bij de aankomst te Utrecht was de 1 I viering ten einde. En 's avonds zaten de journalisten er aan hadden deelgenomen, thuis 0 1 hun bureau weer te schrijven, om,'de 1 zers nu ook 'ns iets mede te deelen ovê 1 feestviering van hunne vereeniging, Wij hebben hierbij in alles de koriii willen betrachten, op 'n enkele uitzondi na. De welkomstrede van Utrecht's gemeester, die hoewel, zooals men 1 niet-katholiek 'n speciale studie hai J maakt van katholieke geschriften, vei in haar geheel te worden gelezen. E woorden van Z. D. H. den Aartshifi* I van Utrecht moeten door allen ernM worden overwogen, opdat ieder or de B clusie uittrekkc, die hem nuttig is! dit laatste een blijvende vrucht is v«i Katholiek Journalisten-feest, dan dankbaar! X

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4