K8e jaargang No. 5679 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 3 MAANDAG 26 SEPTEMBER 192/ §&£Mdóchz(SoufuM\t ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling len 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Deo per post f2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. J TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon© advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* buur, koop en verkoop f0.50. mm bestaat dit twee bladen. Bij een jubileum. w groote bescheidenheid is verkeerd, eng [Onder te groote bescheidenheid kan men rer* Liaan een zich verborgen houden of een he| jjzffijgen daar waar ter wille van rd? fe goede zaak openbaarheid of spre- n geboden schijnt. zou het o.i. van een te groote be- leidenbeid getuigen, als de Katholieke niet in het licht der openbaarheid iden plaatsen de feestviering van der itholieken journalisten jubileerende Ver- ïiging. Wij hebben dan ook elders in dit num- er een verslag geplaatst van de viering n'het 25-jarig bestaan der R.-K. Jour- istenvereeniging. Ter wille van de goede zaak, welke wij armede meenen te kunnen dienen, wil- wij hier gaarne de speciale aandacht igen eerstens op de door Z. D. H. Aartsbisschop bij zijn vereerend be- aan bestuur en leden gesproken woor- >n. Mgr. v. d. Wetering wees op den ooten invloed van de dagbladpers in de zinnen, waarin zij telken dage weer op- euw binnenkomt en wordt gelezen, waar op de gedachten en meeningen vor- ïd en richting-gevend inwerkt. En dan ikte Z. D. H. deze zoo behartenswaar- 3 opmerking: „Er zijn velen, die in bun irt zeker goed Katholiek zijn, doch die hun hoofd door het voortdurend lezen i liberale en neutrale bladen de libera- meening zijn Op de tweede plaats willen wij in 't jzonder het licht laten vallen op het bij ize feestviering verheugend gemaniféa- ieid verschijnsel, dat ook onder vele niet- iafholieken de invloed van de Katholieke wordt begrepen, de Katholieke pers rordt gewaardeerd. Dat bleek uit de wijze, raarop het gemeentebestuur van Utrecht ecipieerde en vooral uit de van ernsti- ;e studie en groote belezenheid getuigende - welkomstrede van den Burgemeester Utrecht, en evenzeer uit de hoffelijke mtvangst den anderen dag in de gemeen- Baarn. Dat bleek uit het feit, dat zoo- Ie niet-Katholieke autoriteiten uit stad 5n land de receptie van het Bestuur be- lochten om hunne gelukwenschen aan te en dat Werd aan den feest- lisch eerlijk en omonwonden uit jesproken door een niet-Katholiek jour- nlaist, die daar zijn vereeniging represen teerde. Ten slotte maakt het een blijden in druk. dat zooals bij deze feestviering k duidelijk bleek er een goede verhou ding bestaat in de pers zelf, tusschen de directeuren en de journalisten, tusschen Katholieke journalisten onderling en ook Katholieke journalisten en niet- joumalisten een uitstekende bestaan uitzonderingen ftierop bevestigen slechts den regeL Moge nóg steeds klaarder worden, die per in alle deelen van het Katholieke volk doordringen de waardeering-in-de-practijk Van de Katholieke pers de vervulling Van den Aartsbisschoppelijken wensch op töeze feestviering. BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSVERGADERING. Polens anti-oorlogsverklaring. Met algemeene stemmen aangenomen. Dg Volkenbondsvergadering heeft Za terdagvoormiddag, na aanneming van het door Loucheur uitgebrachte rapport over e internationale economische conferentie de door Polen ingediende anti-oorlogsver- s aring met algemeene stemmen en onder uijviusneiuigingen goeageKeura. o vergadering verklaart in haar resolutie ®et volgende: fcoden ^er huisoorlog is en blijft ver- Alle vreedzame middelen moeten »rend_ worden tot bijlegging van ge- 1 'GQ. die tusschen de staten ontstaan en van "wolken aard deze ook mo- Een zijn. ifori?0 Ver^adering verklaart, dat voor de 4x>üia fan. ^Gn Volkenbond de verplichting at, zich aan deze beide beginselen te Als eenig spreker nam de Poolsche ge- 1 delegeerde Sokal het woord, om zijn voor stel te motiveeren. Hij wees er op, dat de aanleiding der resolutie geen juridische ver plichting beteekent en dat haar geheele beteekenis daarin is gelegen, dat de at mosfeer wordt geschapen, welke aan alle staten die mate van zekerheid geeft, die voor de ontwapening noodzakelijk is. President Guani las daarop den tekst der anti-oorlogsverklaring voor en liet daarop de vergadering hoofdelijk stem men. om daardoor aan de aanneming der verklaring een bijzonder karakter te ver- Ieenen. Alle aanwezige delegaties stemden met „ja", waarop Guani de resolutie als eenstemmig aangenomen verklaarde. Sokal werd onder bijval der vergadering door talrijke gedelegeerden o.w. als'eerste den Duitschen minister van Buitenland- sche Zaken, Stresemann, hartelijk geluk gewenscht. Nederland en de Ontwapening. Bede van jhr. Loudon. In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van den Volkenbond heeft de Nederland- sche gedelegeerde jhr. Loudon een groote rede gehouden. Hij begon met iets te ver tellen over de besprekingen van het Ne- derlandsche voorstel in de ontwapenings commissie. De discussies in de voorbereidingscom missie schenen er op te wijzen, dat de re sultaten met betrekking tot de ontwape ning weinig bevredigend zouden zijn, zoo lang men zich niet zou bezighouden met andere problemen tot versterking van het gevoel van veiligheid. Onder deze omstan digheden "meende de Nederlandsche re geering, dat een hervatting van de sinds 1924 stilliggende studie der drie beginse len: arbitrage, veiligheid en ontwapening, in hun geheel de technische werkzaamhe den der voorbereidingscommissie zou kunnen vergemakkelijken. Naar het oor deel der Nederlandsche regeering recht vaardigden de gebeurtenissen sinds de uitwerking van het vredesprotocol van Ge neve op het gebied van arbitrage en vei ligheid de hoop, dat nieuwe bestudee ring zou veroorloven een stap vooruit te doen ten opzichte van de organisatie der internationale samenwerking, zonder dat het er om ging de discussies over het pro tocol te heropenen of te trachten de staten te hekeeren, die niet bereid waren het te aanvaarden Op deze wijze scheen het mo gelijk, grootendeels tegemoet te komen aan de wenschen der aanhangers van het vredesprotocol, terwijl men toch rekening hield met de bedenkingen der tegenstan ders. De door de Nederlandsche delegatie gestelde vraag, of het wenschelijk was het onderzoek over de drie groote beginselen te hervatten heeft in de derde commissie een ondubbelzinnig bevestigend antwoord Jhr. Loudon bepleitte vervolgens weder om het sluiten van non-agressieverdragen tot buiten de wet stelling van den oorlog. Het Poolsche voorstel is reeds een belang rijke stap in deze richting, maar het heeft vooral zedelijke waarde. De gedane eerste stap verlangt een tweeden en die is het ver bod van iederen oorlog. Voor het nieuwe comité zal alle aanleiding bestana, de sta ten uit te noodigen dergelijke verdragen te sluiten. De noodzakelijke bestudeering van arbi trage en veiligheidsvraagstukken mag ech ter, ging jhr. Loudon voort, geen voor wendsel zijn om hetzij de voortzetting dor technische werkzaamheden van de voorbe reidingscommissie, hetzij de bijeenroeping der ontwapeningsconferentie zelf te verda gen. Voorbereidingscommisise en nieuw arbitrage- en veiligheidscomité moeten ge lijktijdig werken. Hierna behandelde jhr. Loudon onder algemeene aandacht der Volkenbondsver gadering het tijdstip van het weder bijeen komen der voorbereidingscommissie. De commissie had hem als voorzitter in April de vaststelling van den datum der nieuwe zitting toevertrouwd. Spreker had eerst gedacht aan midden November, daarna, on der den indruk der heerschende ontmoedi ging in zake de ontwapening, achtte hij een lateren datum verkieselijk. Heden ech ter is spreker zich bewust van het élan, dat de werkzaamheden der Volkenbonds vergadering aan de voorbereidingscommis sie gegeven hebben, terwijl De Brouckère's helder en medeslepend rapport hem in die zienswijze heeft versterkt. Loudon aarzelt dus niet te verklaren, dat, indien de Vol kenbondsraad de volgende week aan de voorbereidingscommissie de noodige in structies wil geven omtrent de instelling van het nieuwe arbitrage- en veiligheids comité, hij de voorbereidingscommissie te gen einde November voor een korte zitting zal bijeenroepen, waarin dit nieuwe comité gevormd zal worden, opdat het onverwijld aan den arbeid kan gaan. Tegelijker tijd zou de voorbereidingscommissie kunnen onderzoeken, welke punten van den in April in eerste lezing aangenomen tekst der ontwerp-conventie rijp zijn voor een nieuwe bespreking en misschien zou de voorbereidingscommissie dan tevens kun nen beginnen met de tweede lezing over die punten en den datum kunnen vaststel len der volgende zitting, waarin de tweede lezing zal moeten nla-ats vinden. Hongarije. Graaf Bethlen bijna gelyncht. Hij had een boerenjongen overreden. Blijkens een bericht uit Boedapest is de Hongaarsche premier, graaf Bethlen, nog juist aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de door hem bestuurde auto nl. niet ver van Boedapest een jongen dorpeling had overreden, wilden ide boeren den grafe- liiken chauffeur te lijf; het scheelde niet veel of zij hadden Bethlen gelyncht. De minister raakte in het tumult bewusteloos Ten slotte wisten de gendarmes hem uit zijn netelige positie te redden. Rusland Moskou's voorstellen aan Frankrijk. Nader wordt gemeld, dat de voorstellen der Sovjet-regeering omvatten een aanbod tot storting, bij wijze van „aandeel der Unie van Sovjet-republieken in de beta ling der voor den oorlog aangegane lee ningen", van 41 annuïteiten van zestig miliioen goudfrancs elk voor achterstand op tde betalingen en als compensatie voor betalingen welke niet hebben plaats ge had, verder van tien annuïteiten van zes tig miliioen goud-francs als supplementaire vergoeding. In Frankrijk zal een indus trieel en commercieel crediet geopend worden van 120 miliioen dollar, dat ge bruikt zal worden voor de ontwikkeling der economische betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Frankrijk, hetwelk ver leend zal moeten worden in tranches van twintig miliioen dollar per jaar gedurende zes jaar. De bedragen zullen besteed moe ten worden voor bestellingen aan de Fransche industrie. Het monarchisten-proces te Leningrad. De doodstraf geëischt. In het te Leningrad plaats vindende proces tegen vijf Russische monarchisten is Zaterdag het verhoor der beklaagden beëindigd. De beklaagden bekenden schul dig te zijn aan spionnage ..i 'aan dn voor bereiding van daden van geweld. Voorts hekenden zij met buitenlandsche spion- nage-organisaties in verbinding te hebben gestaan en haar bevelen te hebben uit gevoerd. Aldus wordt n.l. uit Leningrad Amerikaansch staatsburgerschap afgewe zen, op grond dat de fascistische eed hen ongeschikt maakt tot het zijn van Ameri- kaansche burgers. BINNENLAND De officier heeft tegen alle beklaagden de doodstraf geëischt. China. Onder de nationalisten in China. Twaalfhonderd dooden en gewonden. De Associated Press seint uit Washing ton dat het Ameriaansche departement van Buitenlandsche Zaken van den con sul te Sjanghai bericht heeft ontvangen, dat bij de gevechten tusschen de nationa listische troepen onderling in de omge-. ving van Sjanghai op 20 en 21 September j.L, toen de nationalisten het 31ste leger als onbetrouwbaar ontwapenden, twaalf honderd dooden en gewonden zijn ge vallen. Geldroof van een Chineesche kannonneerboot. Uit Hongkong wordt gemeld: Terwijl de muitende bemanning het oogluikend toeliet, is de Chineesche kanonneerboot „Kwanghan" door zeeroovers geënterd, toen zij zich op weg bevond naar Canton met een groot bedrag aan bankpapier aan boord. De Cantonregeering die van 'mee ning was, dat de zeeroovers een gooi heenkomen in Hongkong hadden gezocht, vrpegen de regeering van Hongkong om assistentie bü het opsporen der schuldi gen. De politie is er vandaag in geslaagd •vier Chineezen te arresteeren. die zich in oen der voornaamste Europeesche hotels bevonden en in het bezit bleken van meer dan 10.000 pond sterling. Amerika Amerika's vlootaanbouw. President Gooldige verklaarde gekant te zijn tegen een grooter maritiem program dan dat, hetwelk vóór de mislukking dor drie-mogendheden-conferenio te Genève tot beperking der bewapening ter zee was ont worpen. De president heeft, nog geen besluit ge nomen ten aanzien van het definitieve pro gram, dat aan het Congres zal worden voor gelegd, maar naar gemeld wordt, koestert hij het voornemen, de kwestie te verwij zen naar den algemeenen marineraad. Coolidge zal derhalve geen extravagant program steunen, doch hij geeft er do voorkeur aan, dat jaarlijks slechts twee a drie kruisers worden gebouwd, en wel gedurendo een periode van vijf jaar, opdat de uitgaven over verscheidene begrootingen worden verdeeld. Fascisten kunnen geen goede Amerikanen zijn. Volgens een draadloos bericht uit New- York hebben de naturalisatie-autoriteiten te Baltimore de verzoeken van 23 fascis tische Italianen tot toekenning van liet DE ARRESTATIE DER VIER INDONESIËRS. Naar aanleiding van de arrestatie der vier Indonesische studenten, deelt het Corr. Bureau nog het volgende mede. Na langdurig verhoor door den *rechter-com missaris jhr. mr. Galkoen, heeft deze een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd, welk bevel zes dagen geldig is. De recht bank zal waarschijnlijk Dinsdag een be slissing nemen of de hechtenis al dan niet verleend wordt. De verdediging van de aangehoudenen is opgedragen aan mr. Duys en mr. J. Mobach. Zaterdagochtend hadden beide advocaten een langdurig onderhoud met de verdachten, 's Middags hebben de heeren Duys en Mobach een onderzoek ingesteld te Leiden, en aldaar met verschillende personen uit de omge ving van de studenten een onderhoud ge had. Ook hebben de verdedigers met den Officier van Justitie, mr. De Vries van Dqpsburgh, en met den subst.-officier mr. Rijpens, de zaak besproken. Mr. Duys oordeelde het echter niet gewenscht in het stadium, waarin de zaak. thans ver keert, nadere mededeelingen te doen. Collectief contract in de Typografie. Opgezegd door de werkgevers. De Federatie van Werkgeversorganisa ties in het drukkersbedrijf heeft thans, naar „Het Gentrum" meldt, het vigeeren- de collectieve arbeidscontract opgezegd tegen ultimo Maart 1928. De werkgevers verklaren zich bereid over een nieuw contract te onderhandelen met de gezellen- bonden. Modehuis Hofweg 6. Met dezen naam werd vorige week aan gekondigd de.opening van een nieuwe da mes-modezaak te 's-Gravenhage. Deze opening heeft Zaterdagmiddag on der zeer veel belangstelling plaats gehad- De oudste directeur sprak bij de offi- cieele opening voor genoodigden zijn dank uit aan de heeren Symons en van Branin- gen, die architectonisch het hulpgebouw verzorgden en een prachtig mooie étalage- ruimte wisten te maken. Het Modehuis Hofweg 6 houdt vast aan het principe: contante inkoop en contante verkoop, daardoor een zoo laag mogelijke prijs. De belangstelling bij de opening was opt- zettend groot. Honderden Bloemstukken en telegrammen waren gezonden, w.o. een ge- lukwensch van Margo en Mary zeer geestig verzonnen. De op Amerikaansche wijze ingerichte étalages trokken den geheelen Zaterdag middag en -avond veel menschen, die te vens vrije toegang tot de zaak hadden. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. R.K S.V. „Leiden". De wedstrijd van „Leiden" tegen R.K.V. Z. is niet doorgegaan, wijl de Haarlemmers Zaterdag bericht van verhindering zonden. Zij zullen gedacht hebben: beter later dan nooit, doch „Leiden" werd er ten zeerste door gedupeerd. DIOC. HAARL. BOND. R.K.S.V.Teijlingen. Graaf Floris ITeijlingen I 11. Onder prachtig voelbalweer toog Teijlin gen naar hot Hoornpark om den compe titiewedstrijd te spelen tegen Gr- Flori3. Precies op tijd fluit scheidsrechter Bra bander beide elf lallen binnen de lijnen en na getosst te hebben brengt Homan den bal aan het rollen. Vliegensvlug gaat Teijlin gen het Gr. Floris-doel af; de back van Gr. Floris bewerkt den bal met zijn hand, wat echter den scheidsrechter ontgaat. Het laat zich wel aanzien, dat beide partijen hun Isten wedstrijd voor de competitie spelen Na 15 minuten spelen zijn beide partijen goed op dreef, en het spel is het aanzien ten volle waard. Beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar, doch achterhoede en keepers keeren voortdurend het gevaar: Bij een snellen aanval van Gr. Floris op het Teijilnger-doel heeft een misverstand in de achterhoede plaats en Zandbergen krijgt het nakijken (10). Nog 10 minuten is er te spelen voor de rust, en het is verbazenl zoö snel als het spel gaat, doch voor de rust blijven doelpunten uit. Na de thee wordt van beiden kanten ste vig aangepakt, waarbij de voorhoede van Teijlingen nogal eens met pech te kampen had, o.a. hebben 2 prachtige kopballen geen resultaat, daar zij via de paal werden weggewerkt. Wanneer de scheidsrechter fluit en niet weet waarvoor, wordt de bal in het beruchte gebied van Gr. Floris on partijdig opgegooid; een SDeler van Gr- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De anti-oorlogsverklaring van Polen, is door den Volkenbond met algemeene stem men aangenomen. Jhr. Loudon houdt een groote redevoering. Bij een gevecht tusschen Chineesche na tionalisten onderling zijn 1200 dooden en gewonden gevallen. BINNENLAND. Het 25-jarig bestaan der R.-K. Journa listenver. te Utrecht, gevierd. (1ste blad). Het collectieve arbeidscontract in het boekdrukkersbedrijf door de werkgevers opgezegd. (1ste blad). De arrestatie der vier Indonesische stu denten; een bevel tot gevangehouding uit gevaardigd. (1ste blad). Floris bewerkt den bal met zijn hand, de scheidsrechter fluit en een penalty volgt; van Nobelen plaatst zich achter den bal en het leer verdwijnt in den doelmond (11). Met nieuwen moed leggen beide partijen er nog een schepje op, totdat Gr. Floris een penalty wordt toegekend. Zandbergen weet ook op dit gevaarlijke moment zijn doel schoon te houden. Nu is het Teijlin gen, die een- geweldige strijd geeft om de overwinning, maar Gr. Floris geeft niet thuis. Tenslotte fluit de scheidsrechter ein de met onveranderden stand. De overwin ning zou zeker geweest zijn voor Teij'in en als G. Koppers niet op zich had laten wachten, daar tenslotte een speler van het 2de elftal moest invallen, welke reeds al een wedstrijd achter den rug had. Niette genstaande dit hebben alle spelers zich ge heel gegeven en wanneer het zoo blijft, voospellen wij vee] poeds voor het 1ste elftal Edoh IITeijlingen II OO Wanneer het 12.30 uur is, staat Teijlin gen en scheidsrechter A. v. d- Bosch in het velu, doch Edoh iaat" Bp'lich wachten tot 12.55 uur. Eindelijk kan dan begminca worden, hoewel zonder doe'not'en Ijt cornervlaggen. Teijlingen telt 2 invallers en Edoh speelt met 10 man. Geen v n h ide partijen kunnen er in komen, er wordt, zoo onnoozel gespeeld, dat men zou zeggen of de spelers voor het eerst in het veld wa ren, doch na een half uur wordt het iets beter, maar doelpunten bh'jven uit. Ondanks dit spel noteeren wij toch van beide kanten nog enkele gevaarlijke mo menten voor de doelen, maar beide keeper" geven goed spel en keeren alles Na de rust wordt er 80 pet. heter ge speeld aan beiden kanten, waarbij Teijlin gen vèr in de meerderheid is, doch do gas ten weten het niet in doelpunten uit te drukken. Wanneer scheidsrechter v. d. Bosch einde fluit «is ook deze wedstrijd in een gelijk spel geëindigd. Laten de heeren van het 2de elftal, wan neer zij weer een wedstrijd spelen, eens goed afspreken om met elkander saam to spelen, dan wordt van zelf beter geplaatst, dan ml succes zeker niet uitblijven. Het derde elftal van Teijlingen wist legen V.V.L. II ook al niet anders dan gelijk te spelen. Alle leden van de R.K.S.V. Teijlingen willen wel zorg dragen, dat zij a.s. Vrijdag, avond om 8 uur in het K-S.A.-gebouw op de vergadering tegenwoordig zijn? Do agenda is belangrijk, niemand verzuim© dus. SCHAKEN. CapablancaAljechin. De vierde partij afgebroken. Uit Buenos-Aires wordt gemold: De vier de partij, door Aljechin, mot wit, geopend met d2—d4, werd na 40 zetten in blijkbaar gelijken stand afgebroken UIT DE OMGEVING. STOMPWIJK-VEUR. GEMEENTERAAD. De levering van vuurvaste steenen. De gemeenteraden zijn het on eens over procedeeren. Zaterdagmiddag to 3 uur kwamen do Ra den der Gemeenten Stompwijk en Veur in gecombineerde Openbare Vergadering bijeen. Voorz. Burg. W. Koijzor, aanwezig allo leden- De voorz. opent de vergadering met gebed, waarna de notulen werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Do voorz. deelt mede, dat or enkele vra gen zijn ingekomen van het lid Willernse, nm. betreffende de zinker in den Zand- sloot, waarom deze nu f 900.moet kos ten, ofschoon deze kosten eerst waren ge raamd op f400.—. Vervolgens vraagt hij, of het bekend is, dat aan do Gasfabriek do arbeidswet wordt overtreden en waarom bij den Lichtaanlcg aan den Broek weg geen werkloozen uit de Gemeente zijn te werk gesteld, etc. De voorz. antwoordt, dat hij als voorz.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1