HAROL INGEZONDEN MEDEDEELING INGEZONDEN KIEDEDEELjj zig gedaald to zijn, op weg naar München De vlucht verliep volkomen normaal, zoo als niet anders te verwachten was bij een piloot, die dag-in dag-uit hetzelfde traject aflegt. Plotseling zagen de enkele ooggetui gen der ratap, namelijk vijf op het land arbeidende personen, hoe van het vliegtuig, nadat dit eerst van een hoogte van 600 tot 150 meter gedaald was plotseling de heide vleugels rechtop gingen staan. Daarna liet de linkervleugel los, waarop 't toestel om laag stortte. De c-abine kwam onderstbo ven te liggen, terwijl de motor zich diep in den grond groef. Vijf van de zes personen die zich in het vliegtuig bevonden, waren op slag dood. Hun afschuwelijk verminkte lichamen liet men aanvankelijk onder de puinhoopen van het toestel liggen, totdat de telefonisch gewaarschuwde autoriteiten in drie vliegtuigen arriveerden, ten einde een onderzoek naar de oorzaken van de ramp in te stellen- Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Klaarblijkelijk is het ongeluk echter aan een technische fout te wijten, daar gelijk gezegd, een der vleugels reeds in de lucht is momenteel nog een raadsel, daar bij de is mobenteel nog een raadsel, daar bij de nieuwe toestellen der Lufthansa, waartoe ook 't verongelukte vliegtuig behoorde, de vleugels met vier zware stangen aan de cabine zijn bevestigd. Aan het feit echter, dat do linkervleugel inderdaad reeds in de lucht heeft losgelaten, bestaat geen twij fel; deze vleugel werd namelijk vrijwel on beschadigd op een afstand van 20 meter van de plaats des onheils gevonden Men neemt aan, dat do bestuurder van het vliegtuig, de piloot Charlet, tijdens de vlucht bemerkte, dat er iets met den vleu gel niet in den haak was en dat hij nog heeft getracht, een noodlanding te doen De monteur Feiler, die eenige die niet op slag dood was, is inmiddels aan de gevol gen zijner zware verwondingen bezweken. Charlet behoorde tot de veteranen onder de Duitsche piloten. Reeds sinds 1912 had hij regelmatig gevlogen en in totaal meer dan 250.000 K.M. in de lucht aigelegd. Levine te Weenen geland. Het regende te hard. Levine is met zijn vliegtuig gisternamid dag circa halfzes te Weenen geland. Het regende hevig. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto vermorzeld door een sneltrein, Eén doode, èèn zwaar gewonde. Op den onbewaakten overweg bij de halte Cornjum van den Noord-Frieschen LocaaLspoorweg is gistermiddag een vrachauto voor veevervoer door den markt sneltrein, die om 2.36 uur van Leeuwar den in de richting Dokkum vertrekt, aan gereden. De auto werd totaal vermorzeld. Van de inzittenden, de gebroeders Tade- ma uit Onze Lieve Vrouwe Parochie, die een eindweegs werden meegesleurd, werd de bestuurder, Ale Ruurds Tadema, op slag gedood. Zijn broeder werd zwaar ge wond en naar hel ziekenhuis aldaar over gebracht. Beiden hadden juist eenige kalveren op Cornjumer Oudland afgeleverd. Zij waren op den terugweg naar hun woning. Voor bijgangers merkten op, dat zij in druk ge sprek waren. Op den smallen weg hebben zij waarschijnlijk het naderen van den trein niet opgemerkt of misschien op het laatste moment, toen het reeds te laat was. In volle vaart reed de sneltrein op den auto in. Kort voor het ongeluk had den de gebroeders nog 20 liter benzine ingeslagen. Deze vloog tot overmaat van ramp in brand en verspreidde zich langs en over den weg. Het gras ter zijde van den weg is geheel verbrand. Alvorens de jongste broeder naar het ziekenhuis werd overgebracht, legde dr. Kiestra, die toe vallig aanwezig was, hem in een bagage wagen van den trein een voorloopig ver band aan. Zijn toestand is zeer ernstig. De marechaussee stelt een onderzoek naar het gebeurde in, terwijl ook de bur gemeester van Leeuwarderadeel spoedig aanwezig was. Doodelijk ongeluk. Motorrijwiel van een dijk. Gistermiddag om^oeks 4 uur is de on geveer 35-jarige Heestermans uit Oude Tonge op den weg van Middelharnis naar Stad aan 't He vliet bij het uitwijken voor een paard en waven, met zijn motor rijwiel van den dük afgereden met het noodlottig gevolg dat H. terstond werd gedood. Ernstige aanrijding. Een man 1 e vens g e v a a r 1 ij k gewond. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf heeft op den Meerssenerweg te Li mm el een ernstig ongeluk plaats gehad. De landbou wer B. R. wilde juist met zijn kar op het kruispunt aldaar den Meerssenerweg pas- seoren, toen een auto, bestuurd door den 18-iarigen G. uit Venlo, met groote snel- hi'id uit do richting Meerssen kwam aan rijden. R., die naast zijn wagen liep, werd dun- den auto gegrepen en meegesleurd. Zwaar gewond, met een hedelbreuk, een dubbele beenbreuk en een heupfractuur moest do man naar Calvaricnherg te Maas trieht worden overgebracht. Zijn toestand is uiterst zorgwekkend. Aanvaringen. Donderdagavond te circa half twaalf is bij de Waalhaven te Rotterdam de vracht boot „Senior H" aangevaren door de sleep boot „Paul" van Wilton. De kapitein van de „Paul" dio zijn aandacht gevestigd had op een passeerende boot, zag de „Se nior II" mede door het slechte zicht niet tijdig. De „Paul" kreeg schade aan het bergihgshout en een deuk boven de wa terlijn. De „Senior II" werd ernstig be schadigd, zij kreeg een deuk in den voor steven en een gat onder de waterlijn. Om zaken te voorkomen moest de boot aan den havenkant omhoog worden gezet. Later is zij met assistentie van een pmpboot naar een werf gevaren. Te ongeveer drie uur gisternacht is het sleepschip „Ampetco" dat uit de St. Jans haven te Rotterdam was gesleept en dwars in den stroom lag, aangevaren door de motorboot „Adriana", waarvan de kapi tein de „Ampetco" door het slechte zicht te laat opmerkte. De schepen liepen met de voorstevens tegen elkaar aan. De „Ampetco" kreeg deuken in berg hout en boeiing, van de „Adriana" werd de voorsteven achterover gebogen. Beide schepen konden hun reis voortzet ten. Pont gezonken. Gistermorgen is de pont in den weg FollegaOosterzee over de Lemsterrien gezonken, aangezien bij het oprijden van een vrachtauto de ketting, waarmee ze aan den wal ligt gemeerd, brak. Hierdoor dreef de pont af met de auto, die halverwege was opgereden. Door de auto, die gedeeltelijk achter de pont bleef hangen, werd de belasting aan één einde te zwaar, waardoor de pont water maakte en met de auto zonk. De chauffeur wist zich te redden, de scheepvaart wordt niet belemmerd. De valsche munters van Blerik. Nog ontvreemde voorwerpen gevonden. In zake het vervaardigen en uitgeven van valsch geld te Blerik, kan nog het volgende woTden gemeld: De dader, de 49-jarige P. de W- was be ambte hij de Ned. Spoorwegen en is in 1921 gepensionneerd. Het laatst had hij te Blerik aan de losplaats gewerkt. Zijn ge zin bestaat uit een zieke vrouw, en een 7- tal kinderen, waarvan er echter reeds twee gehuwd zijn. Van de overige vijf werken twee meisjes van 16 en 19 jaar bij de Lam penfabriek Pope, echter niet in vasten dienst. Zij verdienen c.a. 1018 gulden per week; zóó armoedig was het gezin dus niet. Daar de man, zooals gemeld, maar één arm heeft, kon hij echter niets verdie nen. De huiszoeking en de bekentenis heeft de politie op het spoor gebracht van de me deplichtigen. Behalve de gietvormen, ma trijzen, gietzand enz. worden in het kip penhok en op andere plaatsen, nog voor werpen gevonden, die in het dorp voor eenigen tijd als ontvreemd waren aangege ven. Door scherpe ondervraging kwam de politie daarop tot de ontdekking van den „leermeester", den 19-jarigen Duitscher E- S., die in Tegelen verblijf hield, en den arbeider J. de H. uit Blerik die veel bij de W. aan huis kwam. De vrouw schijnt van de sedert kort be gonnen vervadsching niets te weten. Een 25-tal guldens en eenige kwartjes, alle zeer slecht gemaakt, werden nog in een klein werkplaatsje naast de woning gevonden. De gearresteerden zijn voorloopig te Roer mond in het Huis van bewaripg ingesloten. Naar de herkomst der vermoedelijk ont vreemde voorwerpen, wordt nog een onder zoek ingesteld. Weer een valsche munter gearresteerd. Behalve de reeds gemelde gepension- neerde spoorwegbeambte P. v. d. W. is op diens aanwijzing nog aangehouden zekere E. S., arbeider te Tegelen, een jongeman van 19 jaar en Duitscher van geboorte, die echter reeds zoo bedreven in het val- schc-muntersvak schijnt te zijn geweest, dat hij den gepensionneerde „het vak" schijnt geleerd te hebben. Nog een derde persoon, zekere J. de B., die medegehol- pen heeft, het geld uit te geven, is gear resteerd. De gearresteeredn zijn naar Roermond overgebracht en ter beschik king gesteld van den officier van justitie. Pijnlijk incident in de kerk. Men meldt uit Nieuw Borgvliet, d.d. 22 September aan de „Bossche Crt": Hedenmorgen onder het uitreiken der H. Communie deed zich in onze parochie kerk een pijnlijk incident voor, doordat een jong meisje, vermoedelijk in een vlaag van zenuwoverspanning, den Zeereerw. Heer Pastoor te lijf wilde gaan, zelfs de Ciborie met do H. Hosties wilde ontrukken. Tot driemaal toe uit de kerk verwijderd, wist zij telkens weer terug te keeren om tot driemaal haar aanval te herhalen, waarna zij door de politie naar huis werd geleid. Een en ander bracht begrijpelijk heel wat consternatie onder de kerkgangers te weeg. Naar wij nader vernemen, is het meisje lijdende aan zenuwstoornissen. Dameskousen en heerensokken gestolen. In den kousenwinkel van de firma S. in de Jonker Fransstraat te Rotterdam had den inbrekers zich toegang verschaft, na dat zij de buitendeur met een valschen sleutel hadden geopend. Een groote par tij dameskousen en heerensókken ter waar de van ongeveer 2000 werd uit den win kel gestolen. Ook een bedrag van 43, welk geld zich in de cassa bevond, was door de inbrekers meegenomen. Zij hadden alles overhoop gehaald en toen 's morgens de eigenaar in zijn zaak kwam, vond hij nog, een klein partijtje goederen gereed liggen, om mee te nemen. De dieven zijn gestoord, of haddon reeds te veel bij zich, om ook dit pak mee te nemen. Een dam bezweken. Een terrein aan de Waalhaven Oostzijde te Rotterdam wordt opgespoten voor in dustrieterrein. Aan de Oostzijde van dit terrein is Donderdagavond een dam door gebroken, waardoor een groote massa wa ter naar de lager gelegen terreinen achter den dam is weggevloeid. Een groot ge deelte van den Schulpweg en den Bree- den Sluisjesweg. kwam blank te' staan. Vele tuintjes laugs dezen wegen zijn over stroomd. Enkele kelders zijn volgeloopen. Brand in een tabaksfabriek. Vermoedelijk door een vonk van een si gaar of sigaret, die op een der rmKken REUKLOOS HAARWATER bevordert de zindelijkheid van Uw haar. De kwaliteit is zeker aoed, wanneer U vraaqt naar Verkrijgb. bij Drogisten in flacons 30 en 45 ot. Voor Engros: Fa. F. VAN DORP, Leiden tabak was terechtgekomen, brak gister middag brand uit te Zeist in den tabaks voorraad op de bovenverdieping van de N.V. Tabaksfabriek voorheen A. J. Reyn- vaan aan de Donkere Laan. Wijl de motor spuit spoedig water gaf, bleef de schade beperkt lot het verloren gaan van pl.m. 1000 KG. fijne tabak, kapotte ruiten en waterschade, alles door verzekering ge dekt. Bioscoop „Scala" in Den Haag gesloten. Het nieuwste Haagsche bioscooppaleis „Scala" in de Wagenstraat, dat eerst eeni ge weken geopend is, heeft zijn voorstel lingen gestaakt. Financieele moeilijkhe den, wegens de slechte bedrijfsresultaten zouden de oorzaak zijn. Het moet in de bedoeling liggen binnen eenigen tijd onder nieuwe directie het theater weer als bios coop te gaan exploiteeren. Weer eens een vergeten schoolkind. Donderdagavond te ongeveer halfnegen hoorden voorbijgangers gehuil in de be waarschool, die om vier uur was gesloten. Bij onderzoek bleek een 4-jarige leerlinge te zijn vergeten. Zij is hoogstwaarschijn lijk in slaap gevallen en eerst eenige uren later ontwaakt. Buë£eni. Res^scihten Toenemende ellende in De Krim. Nog steeds aardverschui vingen. De Russische volkscommissarissen van Opvoeding en Gezondheid hebben tot de intellectueelen en arbeiders van Sovjet- Rusland een oproep gericht om inzamelin gen op groote schaal te houden voor de slachtoffers van de aardbevingen langs de Zwarte Zee. Do Sovjet-regeering is name lijk niet in staat om de algemeene ellende te lenigen zonder financieelen steun vau particulieren. De aardschokken, die zich het eerst op 12 September in de Krim deden gevoelen, herhaalden zich gedurende velé dagen en richtten groote schade aan. Duizenden be woners brachten dag. eA nacht in de open lucht door en zijn nog steeds bang in hun ernstig beschadigde huizen terug te keeren De toenemende ktëude vergroot de ellende nog meer. De officieele vertegenwoordiger van de Krim te Moskou, Qemerof, heeft medege deeld, dat de aangerichte schade aanmer kelijk grooter is dan aanvankelijk werd verwacht. Tallooze wijngaarden, tabaks plantages en tuinderijen worden door de nog steeds voortdurende aardverschuivin gen vernield. Het binnenhalen van den oogst wordt zeer vertraagd en de gewas sen, die nog op het veld staan, loopen ge vaar te verrotten. De oogstvooruitzichten waren reeds tamelijk slecht. Men heeft ge schat, dat de fruitoogst slechts de helft zou bedragen van verleden jaar en de tabaks oogst slechts zestig procent van 1926. 'Ook is er een groot tekort aan veevoeder. Dubbele moord. Gisternacht werd de politie binnenge roepen in een café te Hamburg. Zij vond daar een 21-jarigen handelsreiziger met een schotwond dood op den grond liggen, terwijl een ander persoon stervend bij den ingang van den keuken lag. In het lokaal zelf was alles kort on klein gslagen. De houder van het café verkaarde dat in zijn lokaal feest was gevierd, doch dat een twist was uitgebroken. Het licht was plotseling uitgedraaid en hij zelf was zoo bestookt, dat hij uit noodweer zijn revol ver genomen en daarop twee schoten had gelost. De houder van het café is in hech tenis genomen. De freindiefstallen bij Bebra. Het onderzoek inzake de diefstallen wel ke in de goederentrein op het traject Be braEischenberg gepleegd werden, heeft tot opzienbarende ontdekkingen geleid. Nadat, zooals gemeld, uit de schuilplaats van den voornaamsten dader Pforr te Braunkausen een geheele wagonlading gestolen goederen weggehaald was, zijn er gisteren drie andere groote dievenholen ontdekt, en wel hij een rijwielhandelaar, bij een hoteleigenaar te Rotenburg aan de Ful da en bij een herbergier te Sontra, die al len met het gestolen goed een levendigen handel naar Kassei, Eisenach en Esch- wege gedreven hebben. Onder de voorwer pen, welke in beslaggenomen zijn, bevin den zich behalve linnengoed, levens- en genotmiddelen ook rijwielen, groote mas sa's autohanden, tapijten, speelgoederen, leerwerk, jachtgeweren enz. Voor een deel was het gestolen goed door de dieven en de helers reeds gebruikt om hun wonin gen in te richten. Er zijn thans in totaal vier personen gearresteerd. Juweelendiefstal te Brussel. Ten nadeele van de weduwe van den vroegeren Perzischen consul te Brussel, mevr. Goldzichier, zijn uit haar woning te Brussel juweel en ter waarde van meer dan een millioen francs gestolen. Zij was ongeveer een maand uitstedig geweest en merkte hij haar terugkeer niets ongewoons. Eerst toen zij een kastje open de, waarin zij haar kostbaarheden be waarde, bespeurde zij, dat tijdens haar vacantie onbekenden een bezoek aan haar woning gebracht hebben. Spo ren van inbraak zij echter nergens te vin den. Een gift van den paus. De paus heeft 100.000 dollar doen toeko men aan de R. K. autoriteiten in Amerika voor de Slachtoffers van den watersnood in de Mississipi-vallei- Er is een commis sie van bisschoppen benoemd, die na zal gaan hoe het geld het best kan worden besteed. De emigratie in Canada. Gedurende de maanden April, Mei en Juli zijn meer dan 47.000 vreemdelingen" naar Canada gekomen, hetgeen bijna 20.000 meer is dan in dezelfde maanden van 1926. De sluier in Syrië gehanhaafd. Het te Damascus verschijnende blad „E'ifba" meldt, dat eenige Mohammedaan- sche vrouwen te Damascus, beinvloed door den modernen geest, die tegenwoordig in Turkije heerscht, besloten, ongesluierd in het publiek te verschijnen en in verband daarmede een memorandum aan de Sy rische regeering hebben gericht, waarin zij om bescherming tegen aanvallen van fanatici verzoeken. Tegelijkertijd protes teerde de sjeik El Oeléma, tegen het „los bandig gedrag" der vrouwen, waarop de regeering verbood, dat de vrouwen zich ongesluierd zouden vertoonen. Pogingen der dames, om in het publiek, tegen liet INGEZONDEN MEDEOEELING MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten. 60 ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten 90 i Maag-Tabletten. 75 ■13592 Bij Apoth. en Drogist besluit der regeering te protesteeren, wt den met geweld onderdrukt. De Engelschen leven langer. Meer dan de gewone progenia tieke b langstelling, welke dorre cijfers plegen wekken, is gaande gemaakt door de cijfe welke Sir Alfred Watson, actuaris in i geeringsdienst, over de sterfte in Eng land heeft gepubliceerd. Het verheugci feit doet zich n.l. voor dat den Engelschi tegenwoordig een langer leven besch ren is. Uit nauwkeurig aangelegde en bijgehoi den statistieken blijkt dat gedurende i laatste vijf jaar de ^vensduur van di Engelsche mensch aanmerkelijk toegen men is; d.w.z. niet voor allen. De gehuw vrouwen leven langer dan de ongehuwde het sterftecijfer voor weduwen is echti weer hooger dan dat der ongehuwden. Voor beide seksen is de levensduur li genwoordig langer, al sterven de mannt nog altoos op joncreren lepftijd dan de vro wen. De levenpd""" ven rennen zomv als vrouwen tusschen de dertig en taoht; is aanmerkelijk toegenomen. Het aantal kinderen, dat vóór het tiei de levensjaar sterft, is verminderd, wijl ook de zuigelingensterfte afgemat is, gedurende 15 jaar zelfs met 40 pet, Een vrouwelijke dokter heeft inlusseht de meening geuit dat de toenemende steri te_ onder de jonge ongehuwde vrouwen i wijten is aan het feit, dat de meesten vat haar hard werken en in kantoren zij opgesloten. In plaats van 's avonds frii sche Jucht in te ademen, gaan zij nas danciiïgs en bioscopen, waar zij evcnmil goede lucht binnenkrijgen AGENDA'S. 1NTERPAROCHIEELE ST. JOZEFS. GEZELLEN VERREM|GING Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ki tjiolieke Gezellen-Vereeniging te doen schrijven.^R K Jongelingen vanaf jaar iederen Illen Maandag van maand, 's avonds om; half 9, in de Pm denfskimer van het Gezellen li nis Zondag is de, zaaLgeopend van 12 30- 2.30 en van 6 30 tot 10 15; verplicht bijeenkomst van 8.15 tot 9 45 Om 101 wordt de zaal gesloten. Na het Lof prijsbiljarten. Zondagmiddag excursie van-: de Studi en Debatingsclub naar de Lakenhal en nas de Hooglandsche Kerk. Vertrek van h Pieterskerkplein om 10 minuten voor dri Alleen voor leden der club. Maandan bijeenkomst voor de leden va 8 tot 10.15 uur. Zondag te 8 uur in do St. Lodewijk Algemeene H. Communie Te 4 uur Conti lentie voor allen in de benedenzaal Oi 4.45 uur ontspanning, om 5.30 uur Gönlr butie betalen, ook voor gymnastiek, spaai kas en Retraitefnnds. ST. ANTr RON ArtT (Hariebrug). Zondag onder de LI. Mis van half 8 Ah H. Communie voor het Bestuur en de ledt Te 5 uur vergadering jeugdafrleeling Orde Maandag van 810 uur bijeenkomst df Gezptlen Woensdag 7 15 uur Zangrepetitie, 8 i; tooneelrepetitie Vrijdag 810 uur bijeenkomst Gozella: Zaterdag, 67 uur, bibliotheek, betalic van contributie, gelegenheid tot sparen e Retraitefonds ST ACNES-PATRONAAT Voor de Parochies van O.L.Vr Hemelvaai en van den H Jozef Maandag 78.15 uur 2de leerjaar naai les. 7.308.15 1ste leerjaar godsdiens 8.159 ur 2de leerjaar godsdienst. Dinsdag 7.309 u. Ie leerjaar naaile 78.15 uur 3de en 4de leerjaar naaite 8159 uur 3de ea 4de leerjaar dienst. Woensdag 79 uur 1ste leerjaar naai les. 79 uur 3de en 4de leerjaar naai les. Donderdag 7.309 uur 2de leerjas naailes. 7.309 uur 5de afdeel ing naai les. Vrijdag 78 uur 1ste en 2de leerjas gymnastiek. 89 uur 3de, 4de, 5de leer jaar-gymnastiek. N.B Op alle handwerklessen g< heid tof sparen R.-K JONGEVRGUWENBOND GROEP! Godsdienstcursus (leden hoven '18 jaar Maandag 8 uur Mare, Zangciub Maandag half vijf Mare Tooneelclub Dinsdag 7 uur (Blijspel or der nieuwe leiding). Ttirnclub Vrijdag 6 en 7 uur Pielei» kerkhof. Dinsdag om half 9 in de groote zaal ver gaderïng van geheel do Vereeniging. All*1 worden alsdan verwacht, zoowel gehuwd als ongehuwden en Jonggezellen. Woensdag 8.15 uur repetitie Liederta fel „Sebastian Schaeffer." 8i30 uur repetitie tooneelclub Adolf Ping". Donderdag. Van 8 lot 9 uur in de otuurskamer zitting R. K. Arbeidshof voor Jongelingen. Te 8.15 uur Ledenvergadering van p Vriendenkring van het II. Sacrament. Of Gezellen die nog geen lid zijn doen l'1) •oed zich zoo spoedig mogelijk als lid v2" do Vriendenkring te doen inschrijven.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4