TWEEDE MOEDER. erde blad ,de leidsche courant» vrijdag 83 UIT DE PERS. BINNENLAND. de toetssteen. er dit opschrift scrreef De Maas- enkele dagen geleden de volgende yjsto beschouwing, naar aanleiding et optreden van Mevr. BuisingVan buitengewoon gemakkelijk voQr iafboliek om de waardeering van de [en der Kerk te verdienen. Hij be daarvoor niets anders te doen dan oorzaam te zijn aan zijn Kerk. Al is «n en al lastert hij en al blijkt hij iet Katholiek beginsel niets te weten, j maar tegen het gezag der Kerk in- is hij vanzelf groot, moedig, kor- geleerd, vrijheid-lievend. eerste woord van waarachtige leering voor een man als dr. Poels, oor de mijnwerkers heeft gezwoegd Iemand in ons land, moet de redac- m „Het Volk" nog schrijven, ar daar is nu een vaandelvluchtige jlieko dame, die tot groote ergernis laar geloofsgenooten, haar hart uit- in het orgaan van den socialistischen /erkershond. Natuurlijk is haar daad ïaleerd door de Katholieken: die haar handelwijze als verraad en tij uldigen die dame van ontrouw aan Katholieke beginselen, ar de dame in kwestie kan de hulde tvangst nemen van „Het Volk", dat „moedig" vindt en dat haar „verde- f op een in het oog loopende plaats kt met de verzekering, dat de Ka- ike bladen die niet zullen durven af- ;en. Katholieke bladen hebben niet zoo'n ihart als de roode pers, die zelf nooit Timenten van tegenstanders aan haar voorlegt. dame, die gebelgd is omdat men te- laar verward geschrijf waarschuwde, zich als volgt verdedigd tegen een int die haar bestreed: „Gij zegt, anonymus, dat ik mij Ka- holiek noem; dit is de eerste in- linuatie; zou ik mij niet Katholiek ïoemen, wanneer ik het ben in hart >n nieren? Wat weet gij van mijn Ka- holiciteit af, en naar welken maatstaf lerekent gij het Katholiek zijn? Gij «gt niet wat ik schreef in „De Wer- cer", doch alleen, dat ik aan dit blad nijn medewerking gaf, is voor u vol doende om mij tegenover Katholieken andersdenkenden, die misschien tooit iets van mij lazen, te belasteren 'erdacht te maken, voorwaar een ichoon. liefdevol en rechtvaardig be- wdrijfl Zoo geheel in overeenstem- ning met de verheven Katholieke eerl" ivrouw gebruikt veel woorden, waar vestie toch zoo doodeenvoudig is. Ka- lisme toch is geen zaak van persoon- aard alleen; Katholiek-zijn wordt deeld naar daden. Wat iemand „in "en nieren" zegt te zijn, is voor nie- te controleeren; naar wat hij doet, geoordeeld. Katholieke doen nu wordt terecht end naar de volgzaamheid, aan het elijk Gezag betoond. Gehoorzaamheid dat gezag is de ware en de eenige staf waarnaar Katholiek-zijn bere- wordt. „Wie naar de Kerk niet luis- zij u als een heiden en zondaar", Christus zelf. boorzaamheid is de ware toetssteen: die in haar leden tekort schiet, er- Ie Kerk geen heiligheid en waar die 1 ontbreekt, erkent de Kerk geen Ka- eb-zijn meer. de Bisschoppen, die alléén gesteld om de Kerk te besturen, krachtens ambt. de socialistische vakvereenigin- veroordeelen en de socialistische bla/- verbieden, dan rekenen zijn degenen aan dit bevel niet gehoorzamen, niet tot de Kerk. un oordeel is de maatstaf voor iedere loliek: als de dame in kwestie zich dat oordeel niet onderwerpt, mist zij ene wat tot het wezen van het Ka- ek-zijn behoort: eerbied voor het ge zonder hetwelk de Kerk niet bestaan De opheffing der Hongaarsohe Kinderactie. Ofschoon de definitieve stopzetting vain do kinderactie voor Hongarije geschiedt op initiatief der Hongaarsohe regeering zelve, zijn de toestanden in het Magyarenland toch geenszins zoozeer verbeterd, dat de Hongaarscbe kinderen althans over bet algemeen geen liefde en verzorging van buitenlandscho pleegouders meer behoeven zoodat de Hongaarsclie kinderaotio eigen lijk den laats ten tijd niet meer zoozeer noodig zoude zijn geweest. Heb „Noordih. Dagblad" legt uit, wat do eigenlijke oorzaak is, dat de aobie is stopgezet. „Wie de toestanden in Hongarije, en in bet bijzonder te Boedapest kent, weet, dat nog steeds tengevolge van den oorlog en zijn nasleep in tallooze Hongaarsohe gezinnen ontzettende ellende beerscht en dat een verblijf in Holland, in die kringen nog eteeds beschouwd wordt als eeu opne ming in het paradijs. Wanneer dan ook thans de Hongaarsohe regeering haar kindoren naar het vader land terugroept, dan geschiedt dit niet, omdat de buitenlandsohe liefdadigheids- aotie niet meer noodig is, maar omdat de politiek zich met deze mooi-menschelijke actie is gaan bemoeien. Sinds geruimen tijd bestond er in Hon gaarsohe regeeringskringen versohil van meening over de vraag, of het nationaal belang van Hongarije wel gediend was met een voortzetting der kinderuitzondinger waren er, die zich stelden op de basis van den werkelijken toestand en die er geen kwaad, maar eerder heil in zagen, dat het buitenland zou weten, in welken nood Hongarije verkeert met zijn kinderen èn met zijn „groote menschen". De kinderen moesten toch gered worden en de toestand was tengevolge van het verdrag van Trianon toch inderdaad onhoudbaar; andere autoriteiten stel den zich echter op het standpunt, dat de nationale waardigheid en het nationaal belang van Hongarije in politiek en econo misch en financieel opzich niet gediend waren met een langere voortduring der kinderactie, en dat deze actie vooral nu zij niet meer gold voor kinderen van alle gezindten stopgezet behoorde te wor den; het was voor het pestige en voor de credietwaardigheid van Hongarije niet goed, zoo meende men, dat Hongarije bij voortduring zijn armoede demonstreerde." Deze laatste strooming nu heeft in Hon- gaarscbe regeeringskringen de overhand gekregen, en daarom wordt thans de kin- deractie stopgezet. Telegraaf-journalistlekl Op de Radiotentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam vernam het „Volk" het volgende verhaal, dat een hel der licht werpt op de verhoudingen van de „Telegraaf"-redactie tot de adverten- tie-afdeelang der Holderb-ondernem i n gen. Over de radiotentoonstelling versoheen tot dusver geen letter in dat blad, niet over de opening, waar de Directeur-Gene raal der Posterijen sprak, noch over het tentoongestelde zelf. Het bestuur van den Bond van Radio handelaren belde de hoofdredaktie van de „Telegraaf" op en vernam, dat de negatie opzettelijk geschied was. De Bond van Radiohandelaren heeft namelijk besloten niet in nieuw op te richten radio weekbla den te adverteeren een besluit, waar door het „Telegraaf"-weekblad „Do Aether- bode" zoozeer werd getroffen, dat de ex ploitatie met ingang van 1 October wordt stopgezet. De hoofdredactie van de „Telegraaf" deelde nu aan het bestuur mee, dat zij gebruik maakte van het eenige wapen, dat de „Telegraaf" bad om zich op de niet- adverteerders te wreken: het zich onthou den van het geven van een tentoonstel lingbeschouwing. KERKNIEUWS KATHOLIEK LEVEN. De Zaligverklaring van 2418 martelaren. „Blijde boodschap" noemt de generaal der Minderbroeders in een brief aan de zwaarbeproefde missionarissen in Ohina hot bericht dat eeu zoo groot aantal mar telaars tot de eer der altaren zal verheven V orden. Vele proeessen voor zaligverklaring zijn in behandeling, maar eenig in de kerkge schiedenis is do - zaak waar het gaat om bijna 2500 martelaren die ter eero Gods en van zijn H. Kerk, tot roem der missionaris sen en van de arme Franciscus-orde deze onderscheiding zullen ontvangen. Met recht noemen wij, zegt de generaal, deze schaar van martelaren kinderen van den H. Franciscue; onder hen tellen wij ook de eerstelingen der Congregatie van Franciscanessen-missionarissen van Ma ria-, honderden derde-ordelingen, allen uit de vicariaten van Shansi, Hupe, Sohaunon en Hoenan, welk© aan de minderbroeders zijn toevertrouwd, en allen hebben daar hun bloed gegeven in de vervolgingen van de jaren 1820, 1875, 1900 en 1904. Onder deze martelaren zijn bisschoppen, missionarissen, zusters en eenvoudige ge- loovigen. Bisschoppen zijn: mgr. Gregorius Gra-ssi, Francis ous Fogolla, Antonius Fan- tosati, Theotinus Verhaggen; missionaris sen: P. Elias Faechini, Theodorious Ba-lat, Andreas Bauer, Josef Gamba.ro, Cassidias Giacomantonio, Victorieus Delbrouok, Fre- dericus VerhSggen (broeder van den Bis schop), Florentius Robbreoht; zeven Fran ciscanessen van Maria, die in 't jaar 1900 in den Bokser-opstand vermoord werden. De Katholieke Kerk in Engeland. Volgens het „Catholic Directory" voor 't jaar 1927 bedraagt het aantal Katholieken in Engeland en Wales 2.055.860, een toena me dus van 13.230. Het gezamenlijk aantal priesters bedraagt 4125. De toename was 29 (21 wereldpriesters en 8 ordepriesters). Volgens een verklaring van den kardinaal- aatsbisschop Bourne zijn de vooruitzichten voor den aanwas der priesters op het oogenblik gunstig, daar alle seminaries goed bezet zijn. Verheugend is de ontwikkeling der Ka tholieke scholen. Het getal der middelbare is 483 (toename 7), Katholieke volksscholen zijn er 1264 (toename 4). Het gezamenlijk aantal leerlingen bedraagt 361.820, een vooruitgang van 2742. Het aantal leerlingen der middelbare scholen is 53.227, hier valt een teruggang van 1361 te boeken. Katholieke huwelijken werden er 20.635 gesloten (241 meer), daarentegen nam het geboortecijfer met 2154 af, het bedraagt 65.411. Bekeeringen hadden er 11.948 plaats, 407 minder dan verleden jaar. De Katholieke bevolking van geheel het Britsche wereldrijk wordt op 15.229.660 zie len geschat. UIT DE OMGEVING LISSE. Pluimveeteelt. Woensdagavond hield de Vereeniging van Pluimvee- en Konij nenhouders in de zaal van de „Kleine Vereeniging" na een rustperiode van vijf maanden eene vergadering onder voorzit terschap van den heer W. F. Dandij. Uit de mededeelingen bleek, dat de protesten inzake de keuring op de tentoonstelling wenig resultaat hebben opgeleverd. We derom werden negen nieuwe leden aange nomen. Na ampele bespreking werd beslo ten dezen winter, te beginnen ongeveer half October, wederom wekelijksche veilin gen te houden; tot veilingmeester is door het bestuur benoemd de heer W. v. d. Reep. Aan de orde is hierna de verkiezing van zes leden voor de commisise van bij- stanr voor de dezen winter te houden ten toonstelling. Na gehouden stemming bleken hiervoor gekozen te zijn de heeren L. Kromdijk, L. van Schooten, N. J. Dol. L. Enthoven, J. J. Vliegenthart en P. Haan. Na de ge wone verloting werd de vergadering geslo ten. NOOTDORP. Inenting. Op Vrijdag 80 Sept. 's na middags to 3 uur bestaat er ten Raad hui ze gelegenheid tot kostolooze inenting. Ondertrouwd: P. J. van Leeuwen 65 j. en A. J. Schouten 32 j. L. P. Vie- veen 30 j. en M. J. M. Holtkamp vl j. N00RDWIJKERH0UT. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. Eliesvereeniging „Recht en Orde" hield Dinsdag j.l. hare jaarvergadering in het „Wapen van Noordwijkerhout" onder voorzitterschap van. den hoor H. Lango- vela. De commissie belast met het nazien der boeken van den penningm. over 192Ó braoht vervolgens verslag uit bij monde van den heer J. A. Schenk. Deze rapport teerde, dat zij beeft bevonden dat de in komsten in totaal 291.47 haddon beloo- pen en de uitgaven 246.64, zoodat er een batig slot van 44.83 is. De boeken waren goed bijgehouden en adviseerde do com- missio tot ongewijzgde vaststelling. Bij ac- olamatie werd hiertoe besloten. Do penningm. deed vervolgens rekening en verantwoording van zijn beheer over 1926—1927. Over 1926—1927 hebben do ontvangstne bedragen 277.78 en de uit gaven 213,95, zoodat het boekjaar sluit met een goed saldo van 63.83, Over 1926 '27 zijn echter nog verschillende schul den loopende in wel in totaal 50, zoodat er een werkelijk batig saldo is van 13.83. De voorz. brengt vervolgens ter tafel de begrooting voor 1927'28. De inkom sten worden geraamd op 263.83 en do uitgaven op J 263, batig slot 0.83. Op de begrooting komt voor het eerst voor de post „zaalhuur". Deze post wordt door verschillende leden heftig bestreden. Zij wijzen er op, dat niet eene vereeniging tot heden zaalhuur heeft behoeven te betalen, en dat, wanneer de kiesvereeniging hier mede een begin maakt, de verschillende vereenigingen noodgedwongen wel zullen moeten volgen en dat zulks voor verschil lende zeer bezwaarlijk zal zijn. Deze leden hadden het daarom verstandiger gevonden als het bestuur dezen post niet op de be grooting had geplaatst. De voorzitter ver dedigde den post vooral, omdat hij in ver band met de vergaderingen in De Zilk toch noodig zou zijn, maar wilde zich niet ver zetten tegen verlaging van den post tot het bedrag, benoodigd voor zaalhuur in de Zilk. Van andere zijde werd het betreurd dat geen gelden waren uitgetrokken voor een spreker vor het komende seizoen. Do voor zitter vindt dit niet noodig. Geklaagd word, dat er geen reglement was te bekomen, waar uit is wijs te wor den. Het reglement is zoo dikwijls gewij zigd. dat het dringend noodig is, dat het opnieuw wordt gedrukt en aan de leden toegezonden. De voorz. zegt, dat slechts weinigen er kennis van nemen, en dat hij het daarom jammre vindt van de druk kosten. Hij zal echter zorgen, dat er een beperkt aantal wordt getypt en zal deze beschikbaar stellen voor do belangstellen den. Ten slotte na langdurige discussie wordt de begrooting aangenomen. De contributie voor 1927'28 wordt overeenkomstig het bestuursvoorstel ge steld op 50 cent en op 75 ct. voor man en vrouw. De door het bestuur voorgenomen reglementswijziging ondervond groote te genkanting. Vooral de Wijziging van arti kel 3 n.l.: „hij, die lid wordt in een jaar, waarin gementeraadsvorkiezingen aan de orde zijn, betaalt eenmaal dubbele contri butie", werd sterk bestreden. Van aanne ming VTeesde men het kweeken van gele genheidskiezers. Veel beter xou een propa- gandaclub werken, meende men. Deze wij ziging werd ten slotte verworpen met allo stemmen der leden tegen en die der be stuursleden voor. Bij artikel 15 werd voorgesteld, een alinea toe te voegen: „Wanneer blijkt, dat- niet voldoende candidaten gesteld zijn of de gekozen candidaten nemen hunne be noeming niet aan heeft het bestuur het recht het aantal open bestuursfuncties aan te vullen." Sommige leden vonden, dat bij aanneming, het bestuur een te groote macht zou krijgen en ontrieden de aanne ming. Een ander lid vond het artikel over bodig, omdat als een vereeniging nog niet eens leden in zijn midden heeft om een bestuur te vormen met voldoende le den, deze vereeniging maar moest worden ontbonden, omdat ze dan geen reden van bestaan had. Met een kleino meerderheid werd de voorgestelde wijziging ten slotte aangenomen. Aan het eind der vergadering deelde de voorzitter mee, dat het bestuur had beslo ten, tegen de eerstkomende vergadering welke waarschijnlijk in December of Ja nuari zal worden gehouden, in zijn gheeel af te treden, opdat de leden gelegenheid zouden hebben hun gevoelens uit to spre ken omtrent de zittende bestuursleden. De kiesvereeniging heeft thans een po riode van 4 jaar achter den rug, waarin het bestuur voor vele en dikwijls moeilijk te overwinnen bezwaren heeft gestaan, september UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 24 Sepl Hilyersum, 1060 M. 12 352.00 Lunoiimuziek door het jbdft D. Coronel, viool. J. Drukker, cello. E Kapper, piano. 2.00—4.00 Filmmuziek. Aansluiting VAH (je Cinema Royal te Amsterdam. Orkest b. 1. v. Hugo de Groot. 6.00—7.45 Goncort door het A. N. R. CL» orkest o. 1. v. Nico Treep. Het Arnhemse® Dubbel-Mannenkwartet, Dir. A. Kettelai? Jr., Johann Strauss Programma 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. D a v o n t r y 1600 M. 12.202.20 Dansmuziek en solisten. 8.20 Populair orkestconcert. Orkest en solisten. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Variété. 0.50 Weerbericht, nieuws. 7.05 Variété. 7.20 Lezing. 7.35 Orgelconcert. 7.50 E. Irving, in een schets. 8.05 Mr. W. A. Darlington leest uit eigen werken voor. 8.20 B. B. G. promenadeconcert. 10.00 Weerbericht, nieuws. 10.10 Promenadeconcert (vervolg). 10.50 Nieuwsberichten. 10.5512.20 Dansmuziek van het Sa>- voy-Hotel. R a d i o-P a r i s 1750 M. 10.50—11.10 Concert. 12.50 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek door de Homo nymo Jazz. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 1.30-2.50 Orkeslconcert. 5.506.50 Concert. Elberfelder kamer koor en K. Katzmann, sopraan. 8.8511.05 Vroolijko avond. Mot Robort Nonnenbruch. Daarna tot 1.20 Dansmu ziek. Königswusterhausen 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Sahara", oen reis in hoorbeoldon door Walter Mehring. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.50 Vroolijk concert. Orkest cn zang. 6.20 Populair concert. 8.20 Inwijding van hot Nieuwe Bremei N. O. R. A.-huis. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.8510.35 Orkestconcert. Orkest ou solisten. waarbij het niet altijd op voldoende mede werking van de leden heeft kunnen reke nen. In de eerstkomende vergadering zal dus een algcheelo bestuursverkiezing moe ten plaats hebben en het bestuur hoopt, dat er dan meer leden, dan tot heden ge bruikelijk was, ter vergadering zullen ko men. Hierna sluiting der vergadering op de gebruikelijke wijze. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Do aanvoer is dozer dagen voornamelijk vanwege hot slechte weer niet groot, en do handel is vlug met goede prijzen. Betaald wordt voor: Dah lia's f 1.603.Heliantlvus f 0.901.15, As ters blauw f 0.50—0.05, idem wit f 0.00 0.66, idem rood f 0.50—0.60, Chrysanthen f 0.240.39 per bos, Margrieten f 0.100.13, Montbretia's f 0.280.34, Pompon-Dahlia's f 0.700.85, Primulinus f 0.400.41, innia's f 1.1.10, Gladiolussen f 0.650.80. WARMOND. Het gemeentebestuur in gevaar. Gis terenmiddag is onder Oegstgeest een auto, waarin do burgemeester, do wethoudor Oudshoorn, do wanrm, gemeen te-secretari» en de gemeente-opzichter gezeten waren, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heor van Dijk uit Warmond. Boi- do auto's werden ©rastig beschadigd. Won- feuilleton. aar het Fransch, v. H. GREVILLE er man stond anders tegenover dien and. Daar hij bijna aanhoudend met lige prikkeling aan zijn zoon dacht, shafte de kalme onverstoorbare hou- van mevrouw do la Rouverayo hem indruk van vrede en rust, betgeen een r optimisme deed ontstaan. leerde Odila dat de meest liefheb- ■o en getrouwe vrouw gedwongen kan Ion Iets van baar gedachten te ver en voor baar man. Een onvoorzichtig d omtrent de ontvangst van mevrouw i Rouveraye had. bij Richard een on- rienheid gewekt die wel zeer gering i werd. En Odilia wilde in geen geval fcuk maken op hun innige, gelukkige «inging van hart en zieL bewanderenswaardigon moed en neid verdroeg zij alles in stilte. En de lidschap yan hen die haar beter ken den de beide grootmoeders, hielp haar aar moeilijk bestaan dat op die wijze zonder aantrekkelijkheden was. HOOFDSTUK VI. 10 larGn waren er verlooperu Mevrouw. 0 was er eindelijk toe gekomen haar 'zoon een onderwijzeres te gevon. ras een verstandige vrouw, die reeds g yP** gevormd had en die bij toe- «er jaren de moeilijke maar vleien de taak op zich genomen had leerlingen voor het lyceum klaar te maken. Tot nu toe was zij in die onderneming zeer wel geslaagd en zij stond ook als zoodanig be kend. Die verdiende reputatie moest wel do aandacht trekken van mevrouw Brice, die eindelijk begon in te zien dat haar Karei een weinig achterlijk was. De eerste achtien maanden ging alles tamelijk goed, maar toen kwam er van wege den leerling een inzinking. Einde- looze berispingen van de onderwijzeres volgden, doch haddon geen betere uitwer king dan opwellingen van toorn bij Kare'l die daardoor toonde hoe teugelloos zijn jongelingsjaren zouden zijn. Meerdere ma len was Richard tusschenbeide moeten- ko men, zajn tegenwoordigheid alleen reeds was voldoende om de kalmte te herstellen en den weerspannigen jongen tot zijn plicht to roepen, want Karei hield van zijn vader met een treffenden geestdrift. Niets was zoo goed, zoo schoon als zijn afwezige vader. Daarentegen deed do naam van Odila hem do wenkbrauwen fronsen, waarbij dan een harde, onverschil lige trek op zijn gelaat kwam. Was ma dame Odifwi er niet de oorzaak van dat bij ver van zijn vader moest leven? Die conclusie bad hij zelf getrokken- Ware hij minder in zich zelf teruggetrokken geweest dan zou hij met Piet, den huisknecht ge praat hebben en dio had zeker niet kun nen nalaten hem eenige kostbare waar heden te ontsluieren Doch sinds de onder wijzeres op het kasteel was za.g men Karei zelden meer bij den knecht. Zij had haar leerling er namelijk op gewezen dat een familiaire omgang met het personeel niet passend voor hem was. Natuurlijk wist zij niet welk oen hemelsbreed verschil er lag tusschen Piet en andere knechten. Mevrouw Brice, do bejaarde moeder, schatte Piet op juiste waarde en zij wist wel dat het beheer harer goederen aan geen betere handen kon toevertrouwd wor den; zij kende evenwel ook de openhartig heid van zijn taal en instinctmatig duchtte zij die rondborstigheid voor haar klein zoon. Het was op een Septemberdag, op 't oogenblik dat Odila haar koffers opende na een verblijf van eenige weken bij haar vader in 't centrum des lands, dat de dienstbode met een verschrikt gezicht de komst van Piet aankondigde. De knecht wil mijnbeer dadelijk spre ken! Richard was evenwel afwezig en Odilia liet den trouwen dienaar in bet salon ko men. Wat is er Piet? vroeg zij. Mevrouw Brice is toch niet ziek hoop ikof Ka- rel soms? Neen mevrouw, antwoordde de knecht in een ademtocht; dat gaat wel, maar er is iets anders wat minder mooi is. Mevrouw Brice zendt me om mijnheer te halen. Om wat te doen? Om den jongenheer Karei tot rede te brengen; ditmaal is het meenons. Odilia onderdrukte haar onrust. Gewoon lijk werd Richard per brief gewaarschuwd en dan met do noodige voorzichtigheid om do streken van den jongen te verontschul digen. Hebt u geen brief bij u, Piet, vroeg zij daarom. Neen mevrouw. Mevrouw Brice was zoo toornig dat haar hand beefde en zij kon dus onmogelijk schrijven. Zij beval mij„Neem den trein Piet en ga alles aan mijn zoon vertellen." Maar is mijnheer niet thuis? Hij komt eerst morgenochtend thuis. Ik zal maar op hem wachten. Als wij den sneltrein konden nemen Hij keek haar met zijn goedige, bruine oogen oplettend aan en vervolgde toen: Ik zal alles aan mevrouw vertellen, misohien is dat beter met meheer zelf daar over te spreken. Ik heb wel gezien dat me vrouw van den jongen houdt Ja Piet, bekende hij, ik houdt wel veel van hem Goed, dan zal ik alles zeggen.... Want m'nheer zal niet bedaard kunnen blijven. Tijdens dé les beeft Karei zijn on derwijzeres een Hap gegeven. Wlat zegt ge? vroeg Odilia, die haar ooren niet geloofde. Hij hoeft haar geslagenin het gezicht, en Odila's gelaat werd steeds ernstiger en ongeruster. Piet vervolgde mot bijna fluis terende stem: En toen mevrouw hem dat verweet, 't is waar zij pakte hem geducht aan Welnu? vroeg mevrouw Brice, terwijl zij verbleekte. Hij beeft de hand naar haar opge heven. hij sloeg haar wol niet, o neen, mevrouw, gelukkig nietwant ik weet niet wat er dan zou gebeurd zajn, want mevrouw Brice windt zich gemakkelijk op. Terijl Odilia verstrooid naar één punt staarde, zag haar geestesoog het kind en de grootmoeder woedend tegenover elkan der. En toen hernam zij na een oogen blik. Toen is Karei naar zijn kamer gegaan om zich daar op te sluiten. Sinds dat oogenblik heeft hij niet willen eten noch do kamer verlaten. Het gelaat van do jonge mevrouw word zoo angstig dat Piet zich haastte er bij te voegen Ik heb hem gezien mevrouw. Ik ben in een boom tegenover zijn raam geklom men Wat deed hij don? Hij zat aan zijn tafel en schreef. Ik denk iets voor zijn grootmoeder of mis schien voor mijnheer Daarop ben ik ver trokken. En als hem iets overkomt? vroeg Odilia zacht, alsof zij haar vrees niet durf de uiten. Alen bewaakt hem mevrouw; er staat iemand bij zijn deur en een ander zit ia don boom met een touw om in geval van nood alarm .te luiden met den Hok. Men heeft de luiken buiten vast gemaakt en men past aanhoudend goed op. Verdof dit zei hij fluisterend heeft hij mes noch revolver onder zijn bereik. Zij keken elkander aan verschrikt door die woorden- Beiden hadden de zelfde go doch to: dio trotsche elfjarige jongen koa in zijn woede en vernedering wel eens aan zelfmoord denken Odilia sidderde en bracht de band voor baar oogen. Als ik eens alleen ging.zei zo ein delijk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9