DE OPENING VAN DE LEIDSCHE WINKELWEEK, GISTERMIDDAG IN DEN FOYER DER STADSGEHOORZAAL Openingsrede burgemeester. Nadat de voorzitter der Winkelweek- Commissie, de heer H. Simonis, zijn rede beiödigd had, verkreeg de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, hei woord. Deze dankte den heer Simonis voor üe hartelijke begroetingswoorden tot hem en zijn vrouw gericht. Spr. zeide gaarne deze gelegenheid te hebben aangegrepen om kennis te maken met de Leidsche winkeliers en hij acht het goed gezien van den voorzitter, dat deze de dames in zijn openingswoord niet over 't hoofd heeft gezien. Want zij mogen veelal onkundig zijn op zakengebied, zij zijn ech ter ook de meest kooplustigen en als zoo danig heeft men terdege met haar rekenmg te houden. De burgemeester dankte vervolgens voor het voorrecht hem verleend om deze win kelweek te openen. Spr. acht het goed ge zien van de middenstanders om niet elk jaar een winkelweek te houden, maar nu,, na drie jaar is zij weer op haar plaats en mag de aandacht van het publiek wel weer eens op bijzondere wijze getrokken wor den. Ook als burgemeester gevoelt spr. voor het streven van den middenstand zeer veel en hij hoopt van harte, dat het voorgestelde doel moge bereikt worden. Spr. wil verder een aansporing richten tot 't publiek om eens te gaan zien, wat er te koop is en hij richt die aan sporing ook tot de bevolking rond Leiden, van het Rijn land, waarvan Leiden zich steeds als het middelpunt heeft beschouwd. Een tocht naar de stad zal ongetwijfeld loonend en nuttig zijn. Het werk van den middenstand nader beschouwend zegt spr. dat de reclame, het zij door middel van licht en bloemen, het zij door pakkende spreuken of gezegden, absoluut noodig is. Uit het feit, dat er aan deze winkelweek een wedstrijd voor het publiek verbonden is concludeert spr., dat er in den winkelstand een strijd bestaat om den concurrent de loef af te steken. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER. Geboren: Lijsje Maartje, d. van J. M. Roodenburg en G. C. de Vries. Theo dora Adriana, d. van W. van Woerkom en M. A. Mesman. Wouterina Hendrika, d. van G. Resoort en J. G. Paans. Jan, z. van A. Knok en M. Groene weg. Overleden: L. Cohen 58 j. geh. met M. H. du Mosch. A. van den Heuvel 64 j. geh. met H. Kaars. LISSE. Ji-bileerende zaak. Dinsdag a.s. is het 25 jaar geleden dat do heer Thood. B. We ber zich alhier als banketbakker vestigde. Zeer in 't klein zette de heer Weber des tijds deze zaak cp, wat natuurijk ook zijn oorzaak vond in 't feit, dat het Lisse van 25 jaar terug op geen stukken was het geen het thane is. Een paar jaar geleden is het geheele interieur van de bakkerij her zien en is deze geheel naar de eischen des tijds ingericht en gemaakt tot een model zaak. Dit jubileum doet de heer Weber niet onopgemerkt voorbijgaan. Als een zeer aardige verrassing zond hij aan zijn geachte cliëntèle een souvenir, hetgeen als blijvend kan worden gewaard terwijl de inhoud van dit souvenir een aangename yèrsnapering is. Aanrijding. Gisteren werd een zoontje ▼an den werkman L. v. d. V. op de Ka baalstraat door een auto aangereden. Hét Men is genoodzaakt kooplust te scheppen, ook daar, waar hij niel bestond. Dat de Lei dsche Winkelstand bloeit is van zeer groot belang en spr. verheugt zich erin, dat er getoond wordt met zijn tijd mede te gaan. Met genoegen hoorde spr. ook, dat de Leidsche Winkelweken een goede reputatie genieten en dat daar om ook vanuit andere kringen het bezoek aan Leiden grooter wordt, doch de roeping van den winkelier reikt, naar spr. meent, verder. Hij moet er naar streven den smaak van het publiek te vatten, te leiden en te ontwikkelen. Spr. verzuchtte dan, dat de middenstan der er voor zou mogen zorgen, dat de machine toch niet alleen de productie zou beheerschen, want daarin valt een toene mende eenzijdigheid te conslateeren. Spr. doet daarom een beroep op allen, om waar mogelijk den tusschenpersoon te ge- bruiben, die huisarbeid verricht. Spr. be treurt het, dat diens scheppende kracht meer en meer verdwijnt. Sprekend over do verhouding van den middenstand tot het koopend publiek zegt spr. naar het Latijnsche spreekwoord., dat een goed schaapherder zijn schapen scheert, maar ze niet vilt. In overeenstemming daarmee acht spr. het voor den winkelstand van belang, cïat de winstmarge niet te groot zij. Men moet geen kapers op de kust scheppen. Spr. oordeelt dit ook daarom van be lang, omdat de bevolking in Holland zeer toeneemt en de strijd om het beslaan wordt derhalve ook grooter. Na eenige wenken ten aanzien van de etaleerkunst, een belangrijke factor in het winkelbedrijf, en het behandelen van de klanten, ook door het personeel zegt spr., dat hij, die zich minachtend over den middenstand uitlaat, als onnoozel is te beschouwen en met den wensch, dat deze winkelweek moge slagen, verklaarde de burgemeester de Winkelweek geopend. Aan mevr. v. d. Sande Bakhuyzen wa ren bij haar komst bloemen; aangeboden door een dochtertje van den voorzitter, Henriette Simonis. ventje, dat doofstom is, werd deerlijk aan het hoofd -verwond e>n in huize „Pius" ver bonden. De auto reed gewoon door. OEGSTGEEST. Bloembollencultuur. De afd. Oegst- geest en Omstreken van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur vergaderde in café „De Harmonie" te Leiden onder voor zitterschap van den heer G. F. Hemerik. Besproken werd een in Februari te hou den tentoonstelling van bloeiende bolge wassen en andere bloeiende planten in don Dierentuin te den Haag, in samenwerking met de afd. Rijnsburg. De heer Kromhout zag in het houden van een tentoonstelling het voorbij streven van het doel van de afdceling Oegstgeest. Spr. ziet het nut niet in voor de kwee kers. Wij, vakgenooten, zegt spr., moeten toch onze inkomsten niet hebben door mid del van het exploiteeren van bloemenwin kels? Organiseeren wij een tentoonstel ling, dan doen wij dat met ons geld, ten voordeélo van de bloemenverkoopers in Den Haag.. De heer Den Older Sr. is het met den heer Kr. niet eens en zegt, dat de bloe- menkweekers, den bloemenhandel in de hand werkc .de, zichzelf direct ten goede werken. Meerdere leden stemden hier mede in. De voorzitter bespreekt, dat door bet houden van tentoonstellingen toch directe propaganda wordt gemaakt en de liefheb berij voor bloemenschoon in niet geringe Toespraak ten Cate Brouwer. Hierna verkreeg nog het woord de heer D. ten Gate Brouwer uit Alphen a. d. Rijn, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Deze begon met de verklaring, dat er voor hem, na al hetgeen door Leiden's eersten magistraat was gezegd, weinig te zeggen overbleef, temeer wijl de burge meester op zoo uitstekende wijze gewezen had op de plichten, die de Middenstand te vervullen heeft. Namens de Kamer dankte spr. voor de vriendelijke uitnoodiging, tot haar gericht en wees er vervolgens op, dat men in de Rijnstreek vol lof is voor de prestaties van den Leidschen winkelstand. Zelf even in de stad winkelend, kort voor de opening, hoorde spr. voor een winkel staande iemand zeggen: wat oen sorteering! Spr. dacht hij zich zeiven, dat allen zulk een etalage mochten hebben, want dan voldoet zij aan de hoogste eischen. Spr. besluit dan met te wijzen op de bc- teekenis van de Winkelweek en zegt, dat het niet genoeg is, dat een winkelier deze week nu eens een extra twee of driehon derd gulden ontvangt. Dat is geen vol doend succes. Een volledig resultaat heeft men slechts dan, als men zorgt, dat voor taan al hetgeen men noodig heeft, Ie kust en te keur in Leiden voorradig zal zijn. Een tocht langs de winkels. Nadat van een groot deel der aanwezi gen een foto was gemaakt begon de com missie met genoodigden in een elftal auto's een toer door de stad, om de winkels in oogenschouw te nemen. Als wij goed onthouden hebben nam de stoet de volgende route: Breestraat, Koorn brugsteeg, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Haarlemmerstraat* Steenstraat, Stations weg, Steenstraat, Beestenmarkt, Turf markt, Haarlemmerstraat, Oude Vest, Jan- vossensteeg, Haarlemmerstraat, Donker- steeg, Hoogstraat, Maarsmanssteeg, Bree straat, Hoogewoerd* Kraayerstraat, Nieu we Rijn, Rijnstraat, Hoogewoerd, Kraa- mate bevorderd wordt. De heer Kromhout komt terug op het be lang voor de.kweekers. In dit geval laat men den liefhebber van bloemen op kosten van de kweekers iets moois zien. Spr. voelt dan meer voor een vaktentoonstelling. De voorzitter zegt dat het publiek in een vaktentoonstelling niet ziet, wat de vakman ziet en dat is ook de bedoeling niet. Wel het maken van degelijke propa ganda. Geoordeeld werd, dat de kasten in ver houding tot de te bereiken resultaten te groot zijn. De heeren Den Older en Lubbe beweerden het tegendeel aan de hand van de verkregen resultaten van de dahila- en rozéntentoonstellingen. Zoo er een waarborgfonds gesticht wordt, zegt de heer Den Older, kan de kas der afdeeling geen schade beloopcn, be houdens nog het zeker te verwachten voordeel voor de inzenders. Langen tijd wordt dan de financieele zijde aan een nauwkeurige bespreking on derworpen. Het bestuursvoorstel: het in beginsel be sluiten tot het houden eener tentoonstel ling, werd daarna met alg. st. aangenomen. Voorgesteld wordt de benoeming van een voorloopige commissie, waarin zitting ver kregen de heeren T. van Egmond, Jac. Uit ten bogaard, G. Lubbe Thzn., L. U. den Ol der Sr. en A. Colijn. Deze commissie wordt verzocht deze zaak ip behandeling te ne men, waarbij de voorzitter medewerking yerstraat, Plantsoen, Korevaarstraat, Steenschuur, Doezastraat, Witte Singel, Noordeinde, Breestraat, Koornbrugsteeg* Nieuwe Rijn, Kraayerstraat, Hoogewoerd, Breestraat. Er is dus heel wat gezien maar on danks dat moet men ons nu niet verwach ten een uitvoerige beschrijving van al het geen gezien werd. En toch blijven enkele dingen, die bij zonder do aandacht trokken, ons heel goed bij. Dat waren b.v. vooral de bana nen-etalages, oen druiven-etalage, de koek- en deken-etalages, om van sigaren, eau de Cologne, hoeden en petten enz. maar niet te spreken. In het bijzonder trok nog do aandacht „de gesloten over weg" als reclame vooral voor jassen bij hagel en regen. Deze kleine uitweiding over den tocht is maar een losse greep uit het vele, dat deze winkelweek te zien geeft. Heusch, een bezoek langs de vele, hier en daar zeer keurige etalages, is inderdaad de moeite wel waard. Na terugkomst aan de Stadsgehoorzaal werd in de Receptiekamers de wijn rond gediend waarbij de voorz. der Winkel- weékcommissie, de heer H. Simonis, zijn buitengewonen dank uitsprak tot den burgemeester en zijn echtgenoote, van wier geduld en aandacht wel wat veel ge vraagd is bij zoo'n opening en langen tocht. Toch is spr. dankbaar, dat B. en W. gehoor hebben gegeven om den rond rit te willen meemaken. Spr. is dankbaar, dat er wapenschouw is verricht en dat de burgemeester den gemobiüseerden midden stand heeft geïnspecteerd. Spr. hoopt, dat de burgemeester kan zien, wat de mid denstand presteert. Daarnaast uit hij ook den wensch, dat de middenstand gemobili seerd blijft en hij geeft den burgemeester de verzekering, .dat hij, waar noodig, op den steun van den middenstand zal kun nen rekenen. Tenslotte deelde spr. mede; dat de auto's voor dezen rit welwillend waren beschik baar gesteld door de heeren Passchier, Stallinga, Dieben, Straatsburg, Kwestroo.. van de leden ten zeerste aanbeveelt inzake het te stichten waarborgfonds. DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Geboren: Leonardus Jacobus Gerar-, dus, z. van J. v. d. Ven en A. A. F. Turk. Elizabeth Henrica, d. van H. Th. Heijker en H. E. Klever. Maria Suzanna, d. van P. Brommers en A. F. Uithol. Jacobus, z. van G. van Gent en P. v. Els wijk. Theodorus Leonardus Martinus, z. van Th. v. d. Ven en J. Groen in 't Woud. Getrouwd: J. Priem, 22 j. on M. H. van Gorkum 20 j. J. de Munck 25 j. en M. M. Smits 22 j. A. van Veen 23 j. en A. van Elswijk 21 j. WOERDEN. Veetentoonstelling en Kaasdag. De door de Holl. Mij. van Landbouw ge organiseerde veetentoonstelling en kaas dag (zie 3de blad) hebben zich in een bij zondere belangstelling mogen verheugen Op de veetentoonstelling welke op de terreinen van het arsenaal werd gehouden waren niet minder dan 240 inzendin gen, terwijl ook de kaasdag zich door een groot aantal deelnemers kenmerkte. De jury van den kaasdag werd gevormd door de heeren C. M. Blok, G. Buys en H. Hogendoorn te "Woerden en Ereekland te Bodegraven, terwijl als zuiveleousülentcn Rooijakkers (Oegstgeest), de Groot e Vreekep. Hierna nam de burgemeester nogmaal het woord en zeide, dat zijn opinie volko men bevestigd was. Men was erin geslaagi een schoon beeld te geven van wat d> winkelstand biedt. Hij was ervan over tuigd, dat de winkelstand zijn uiterste best had gedaan. Na de verzekering hebben gegeven, dat hij waar mogelij voor de belangen van den middenstan zal werken, eindigt spr. met den wenscl dat de winkelweek moge zijn een wet van beantwoordde verwachtingen en grot succes. De muriek-ommegans De eerste winkelweek-avond dreigde heel leelijk in het water te vallen In dei vooravond stortte de ergen in plasser neder.maar gelukkig hield het O] met regenen toen het donker werd Ei toen kwamen de menschen te voorsclijji Alsof er feest was., zoo dromden ze same op Breestraat en Haarlemmerstraat, i' het Gentrum enz. Het R K Muziekgezelschap „Perosi zou deze winkelweek met muziek inleidei f En het geschiedde. Dicht stonden de menschen opc-en pakt aan het einde der Breestraat en e bet ruime kruispunt daar achter, gedu! dig wachtend op het eerste tromgeroffi Velen vroegen zich angstig af, of bet w zou gebeuren, want 't werd later dan wa vastgesteld. Maar het kwartiertje va gauw voorbij en „Perosi'' trok uit De vo gende route, werd gemaakt: Garenmart Levendaal, Korevaarstraat, Hoogewoer Kraayerstraat, Nieuwe Rijn, Hoogstraa Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Prince sekade, Breestraat, Hoogewoerd, "Wate: steeg, Nieuwe Rijn, Rijnstraat, Hoof woerd, Watersteeg, Nieuwe Rijn, Vise1, markt, Maarsmanssteeg, Breestraat, Stee schuur. Voortdurend was er veel belangstellir langs dén weg en velen maakten de tocht geheel mede. Te ongeveer kwal voor tien kwam het einde "van den roni gang. waren aangewezen de heeren W J. Huis man en P. V Boekei. De jury der veetentoonstelling bestor uit de heeren K. Bosma, Rijksveeteeltcoc sulent te Den Haag, J. S. Swierstra, Rijk-1 veeteeltconsulent te Utrecht, W. F. Brui en A. W. Veelenturf te Bodegraven, R. Lekkerkerker te Montfoort. J. W. Bake Inspecteur G. R. S. te Voorschoten, G. 1 Breunink, Voorschoten en A. Hamoen, 4 Meern. De uitreiking der prijzen zal plaats b?J ben op 5 October a.s.. des avonds 7.30uc iri café Neuf. Personalia. Onze plaatsgenoot, d heer E. van Breukelen, slaagde te Utrect voor het candidaatsexamen in de rcchlci De Minister van Oorlog. Door Zij' Excellentie, den Minister van Oorlog, wc' Donderdag een bezoek gebracht aan <k-: gemeente. Het bezoek gold een korte speclie van het Centraal Magazijn. Tegen de kermis. Door tegenstand?: der kermis wordt tegen de wederinvoer"' groote actie gevoerd. Reeds werd dcx een grod aantak personen op hun lijs" ge.teei.end. Uit huis gegaan. Door J. V won? de op den Nieuwendijk werd bij de po"1 aangifte gedaan dat zijn 19-jarige doebtj de ouderlijke woning had verlaten en da* ir niet was teruggekeerd. Nadat haar signalement per radio opgegeven, werd zij door de politie te Z? opgemerkt, welke haar naar hare wof plaats terugbracht.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4