VIERDE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT' VRIJDAG 23 SEPTEMBER UIT DE PERS. en aangename klank en toch.. Het Huisgezin schrijft: De aangenaamste klank, die uit de Mil- ,enennota opklinkt, is: belastingverla- ïïjaarvan kan niemand afkeerig zijn. En daar wij veel, en zeer veel belasting ■talon, is de aankondiging van verminde- Ui; een goede lijding. In veel gezinnen, ook met bescheiden iddelen, zal na het bericht omtrent de rlaging der inkomstenbelasting met 20 reent of een vijfde, een vriendelijk i,ord aan minister De Geer -worden ge- ijd. En toch. Wie niet aJleen oog heeft voor het recht- reekscho persoonlijke voordeel, maar de irinnering heeft bewaard aan hetgeen dertijd met de ambtenaren is geschied, JLn niet onverdeeld voldaan zijn over de ÏJ uitzicht gesteldo belasting verlaging. I Men kan de motie-Van Schaik niet zon- ir meer vergeten. Zij is verworpen; zij bindt het tegen- lordige kabinet niet. Alles erkend en toegegeven. Maar het zou toch dit ministerie niet. itsicrd hebben en als niet-politiek ka- nct had het dit nog eerder kunnen doen indien het, we zeggen niet vóór, maar uist belastingverlaging ook gedacht had in herstel van hetgeen door zeer velen, ik niet-belanghebbenden, als onrecht is i blijft gevoeld. Er is wat goed te maken, niet zoozeer ndat wat met de ambtenaars traktementen dertijd is geschied, moeilijk te verdedi- in va't. Elk komend ministerie en elke nieuwe amer zit met deze erfenis, en geen bevre- jn ging zal zijn verkregen ook voor vele litenstaanders zoo lang niet redres oft plaats gehad. Wij spreken niet meer van het verleden: e< k wij wi'len de dooden de dooden laten •o "raven. lc Maar nu voor de schatkist het vooruit- t, rht zoo goed is, dat over 1928 15, over ia 129 29 milioen op de inkomstenbelasting 0( in worden gemist, had men een deel irvan beschikbaar moeten houden voor betering der ambtcnaarsjaarwedden. Zou het zooveel hebben uitgemaakt, in- n de verminderingsbreuk in plaats van 1/5 op 1/6 ware gesteld? Z^ker. we zouden al'en iets hebben ge- t, maar bestaat het heele leven, indien in het goed, d.w.z. christelijk opvat, niet offers, die over en weer moeten wor- n gebracht? cat de Kamer, indien er niet eerder ii gelegenheid zich aanbiedt, straks bij to' it afdeelingsonderzoek van het wetsont- 'P tot verlaging der inkomstenbelasting, i-atyide'ijk van haar wensck doen b'ijken, de laging tot een kleinere breuk te vermin- •en, ten einde de regeering in staat te len, aan de jammerlijke ambtenaars- schiedenis een passend slot te bezorgen. BigmENiJiiaD -E TROONREDE EN ONZE HANDELS POLITIEK. 9 regeering heeft vier maatregelen op het oog. Men schrijft aan „Het Centrum" uit pp .rlementairen kring „De vage uitdrukking in de Troonrede as er de handelspolitiek heeft tot verschil- o! ade opvattingen geleid. t Met zeer goede zekerheid kan worden eegedeeld, dat de Kegeering vier maat- G gelen op het oog heeft. li le Maatregelen ter bescherming van de I aastrichtsche industrie; d 2e. maatregelen tot opbeuring van. de h ompenindustrie; 3e. uitvoerverbod van beenderen; 4e. invoering van een dubbel tarief van voorrechten: een maximum-tarief, dat je tegenover alle landen, waarmee wjj v en handelstractaat hebben gesloten, en ie n minimum-tarief voor de overige lan- •r -n, Z Ongetwijfeld zal de Kegeering door deze d er maatregelen aan vele bezwaren tegc- ai oet komen. Nr. 2 is al ingediend, als post op de Be- ooting van Hoofdstuk X. Nr. 1 en 3 zullen reeds spoedig worden a gediend, terwijl nr. 4 nog in voorberei- ng is." Men kan het bovenstaande niet vol lende vinden; in ieder geval is 't oer, dan de Troonrede deed vermoeden. Waarom dit niet in de Troonrede ge- gd Of moot dat Staatsstuk onbedui- >nd zijn. Moeten daarin misschien de oorden dienen om de gedachten te ver- >rgen? WEER EEN BRUG NAAR HET BUITENLAND? Telegram van de R. K. Werkgevers. ïl Met het oog op het feit dat a.s. Vrijdag e t Departement van Waterstaat de be- 'a issing zal nemen i.z. de aanbesteding van brug over het Ka tervee r, beeft de Alg. K. Werkgeversvereeniging, in verband et de zeer groote belangen die de Neder- ndsche industrie hierbij heeft, een tele- P am aan den Minister van Wiaterstaat ge- nden, luidend: >,Het Bestuur van Katholieke Werkgevers roeniging verzoekt U allerdringendst in ilang van den goeden naam der Neder- P'Kche Indiistrie en van de werkverrui- lng brug Katerveer in binnenland te doen -voeren. Namens Katholieke Werkgevers trceniging, Kortenhorst, secretaris." Ook het N. V. V. telegrafeert. Het. bestuur van het Nedcrlandsche Ver- au van Vakvereenigingen heeft aan den V mister van Waterstaat het volgende te rrain gezonden: ernemen dat brug over het Katerveer moedelijk in het buitenland zal worden rv*iardigd. Het bestuxir van liet Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen verzoekt dringend met bet oog op de werk gelegenheid in eigen land deze brug in Ne derland te laten maken. Van de Walle." „Een publiek schandaal." „Het Volk" schrijft: Ons bereikt bet bijna ongelooflijk bericht, dat de Minister van Waterstaat overweegt, den bouw van de brug over den IJssel bij Zwolle bij Ka terveer, aan een Duitsche firma op te dra gen, hoewel er zeer aannemelijke, zoowel wat het technische- als financieele ge deelte betreft, aanbiedingen van goed be kende Nederiandsehe firma's zijn. We ver trouwen, dat Minister van der Vegte zich nog bezinnen zal alvorens het advies van zijn adviseur te volgen. Het zou eenvoudig een publiek schandaal worden, als deze brug niet in ons land werd gebouwd. Het gouden feest van Patrimonium. Donderdag opende bet Nederiandsehe Werkliedenverbond Patrimonium te Utrecht zijn 44e algemecne jaarvergade ring, welke in verband met het vijftig-jarig lxsstaan van het Verbond een feestelijk karakter droeg. In do plaats van den heer Van Vliet, die bedankt bad, werd tot voorzitter gekozen de heer C, Smeenk, wethouder van Arn hem en lid van de Tweede Kamer. Van de daarna geboden gelegenheid om het jubileerende Verbond geluk te wen- schen, is een druk gebruik gemaakt. Ver tegenwoordigers van den Ohristelijk-Na- t ionalen Werkmansbond, van het K. K. Werkliedenverbond en van tal van andere bonden boden hun gelukwenschen aan. De Kamerleden Beumer en Zijlstra ver tegenwoordigde de anti-rev. Kamerfractie en de oud-ministers De Vries en Bijleveld het centraal comité der anti-revoiution- nairo partij. Mede deden door persoonlijk bezoek van hunne belangstelling blijken do Utreohtsche wethouder Smulders en de Utrechtacke raadsleden Frijda en Serton. Vele vooraanstaande personen in den lande, onder wie de ministers Donner, De Geer en Slotemaker de Bruine, de oud- miinster Van Dijk en Idenburg, de burge meester van Amsterdam, de commissaris sen der koningin in de provincies Gelder land en Utrecht, hadden telegrafisch hun gelukwensch gezonden. In het gezellig samenzijn des avonds voerden os. de ministers van Waterstaat, mr. Van der Vegte, en van Arbeid, dr. Slo temaker de Bruine, de oud-miinster mr. S. de Vries en het Kamerlid Schouten het woord. Do minister van Arbeid begon met do gelukwenschen van den minister-president over te brengen, waarom deze hem nadruk kelijk liad verzocht. Als de regeering, al dus spreker, belang stelt in dit jubileum, dan beeft dit drieërlei oorzaak, ten eerste omdat gij vijftig jaar een organisatie van werklieden zijt geweest, in de tweede plaats zijt gij een organisatie van werklie den op chris telijken bodem en ten derde zijt gij een stands organisatie. De regee ring wenscht u dan ook van harte toe, kracht, volharding en zegen om te blij ven wat gij voor ons volk zijt geweest. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Wonderlijk kostbaar Nederlandsch. De wet noemt het „eenvoudige" beleedi- ging. Maar de zaak, waarin R. wegens dat misdrijf terecht moest 6taan voor den Haagschen Politierechter, was heelemaal niet eenvoudig. Hij had nJ. in Mei, te L e i- den, aan K. (de letters die dezen R. vol gen, waren geheel anre man, dan die welke achter R. van verdachte staan) een brief gestuurd, waarin hij o.m. schreef: „Ook heb ik nog een bezwaarlijk ding voor U, iets weggenomen hebbende en weer verkocht hebbende." De brief-ontvanger gevoelde zich door dezen overigens nogal wonderlijken zin, eenvoudig beleedigd en diende een klacht in. Gistermorgen kwam de schrijver voor Mr. Bommezijn staan. Het bleek uit alles, dat hij heelemaal geen berouw bad. Hij sprak gewoon, nonnaal Neder landsch. „Ik heb er bewijzen van, dat gebeurd is, wat in dien brief staat. Het is dus de waarheid." „Als dat zoo is, had U die bewijzen aan den Officier van Justitie moeten sturen, maar U mag niet aan iemand schrijven, dat hij een dief is!" „Zoo, dus do waarheid mag niet gezegd worden?" „Niet op die manier." Do Officier van Justitie, mr. Polman, re- quireerde f 25.boete subs. 25 dagen hech tenis. „Sjonge, jonge, als ik geweten bad, dat recht krom is, dan had ik het niet gedaan", zei R. „Ja, hadt TJ maar een klacht ingesteld." „O, dus dat kan ik nog doen, niet waar?" Als stond hij te handelen, zoo zakelijk sprak de verdachte plotseling. „U schrijft maar een briefje aan den Of ficier en dan wordt de zaak onderzocht. „Dank U wel." Voor dit advies berekende Mr. Bomme zijn f 20. Niet voor niets, zelfs geen vreemd Ne derlandsch plus rechterlijke raad. „Vad." SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. De R. K. Sportdag te Haarlem. Het District Leiden is, zooals men weet, uitgenoodigd een vertegenwoordigend Ju nioren-Elftal naar Haarlem te zenden, om het dito van Haarlem tc bekampen. De vermoedelijke datum is 16 October a.s. Beide elftallen zullen bestaan uit Junio ren welke in het seizoen 19271928 in do reep. Junioren-Competities van Leiden en Haarlem zullen uitkomen. In verband hier mede worden do vercenigings-secretarissen uit het Lcidscho District beleefd verzocht vóór Woensdag 28 Sept. a.s. op te geven welke Junioren voor een plaats in een ver tegenwoordigend elftal in aanmerking ko men. Het ligt in de bedoeling twee Junio ren-elftallen samen te stellen, welke een proefwedstrijd zullen spelen op 2 of 9 Oct., waarna het Junicren-Elftal van Leiden de finitief zal worden gekozen. De tijd wordt kort en aller medewerking in deze is ten zeerste gewenscht. Dus vóór 28 Sept. zijn do opgaven bij ondergeteekende binnen Dc elftal-commissie zal vergaderen op Woensdag 28 Sept. a.s. des avonds tc 8 uur in het St. Pancratius-Patronaat, Hooi gracht 18 tc Leiden. De heeren gelieven deze bekendmaking als uitnoodiging tc be schouwen. Dus zij zijn present! D. HAVER KORN, Secretaris-Penningmeester. ATHLET1EK. Record speerwerpen van mej. Simmelink gehomologeerd. Mej. R. Simmelink, lid van „Hercules- Hebe" te Enschede, heeft van het K.N.A. U.-bestuur bericht ontvangen, dat de door haar gemaakte worp van 28.87 M. op bet nummer speerwerpen bij de op 24 Juni j.l. te Almelo gehouden wedstrijden van het T. A. B.-kampioenschap, door de Re cord-Commissie als Nederlandsch record is erkend. Een docdelijk slag. Een even merkwaardig als zeldzaam in cident heeft zich tijdens een dezer dagen te Richmond (U S.A.) gehouden baseball wedstrijd voorgedaan. De gekende pitcher Shilling s'oeg den bal met zoo'n vaart de lucht in. dat een vogel in zijn vlucht ge raakt werd en dood ter aarde stortte. Hoe wel de bal toen door één der in het veld staande spelers gevangen werd, verk'aarde de scheidsrechter den slag ongeldig. ZWEMMEN. Leenheer naar Hei IJ. Naar wij vernemen, zal de internatio nale polospeler G. Leenheer (U.ZC.) het volgend jaar voor het IJ uitkomen. WIELRC*,MEN. Nielsen overleden. De Deensche wielrenner Nielsen, die op de Ordrupbaan bij Kopenhagen is geval len en een schedelbreuk bekwam, is aan de bekomen verwondmgen overleden. SCHAKEN. Om hel were'dkampiosnschap. Woensdagavond werd een aanvang ge maakt met de derde partij van de schaak match lussclien dr. Aljechin en Capablan- ca om het were'd-scbaakkampioenscbap Do partij kwam nog niet tot een einde; zij werd na 41 zetten afgebroken. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Twintig landen hebben ingeschreven. Naar wij vernemen hebben definitief toe gezegd aan de Tweede Olympische Spelen te St. Moritz deel te nemen Noorwegen, Zweden, Polen, Tsjecho-Slowakije, Cana da, Engeland, Joego-Slavië, Oostenrijk, Finland, Be'gië, Frankrijk, Italië, Duitsch- land, Nederland, Luxemburg,, Roemenie, Zwitserland, Vcreenigde Staten, Japan, Spanje, Letland en Hongarije. Tevens zal te dezer gelegenheid het In ternationale Skiverbond aldaar zijn twee- jaarüjksche Congres houden, dat van 14 Februari a.s. tot 17 Februari zal duren. De OLYMPISCHE SPELEN 1928. Een Italiaansch oordeel over het Stadion. D© heer Feretti, de Italiaansche verte genwoordiger, die, zooals reeds medege deeld, oen bezoek heeft gebracht aan Am sterdam, in verband met dedeelneming van Italië aan de komende Olympische Spelen, heeft zioh tegenover een redacteur van l'Auto zeer geestdriftig uitgelaten over bet nieuwe Amstcrdamsche Stadion. Hij vond de inrichting schitterend en prees het vooral dat men de technische on- derdeelen het eerst had verzorgd en daar na eerst de accomodatio voor het publiek. Hij verklaarde dat het grasveld zelf, op het oogenblik volmaakt is, het is elastisch en maakt den indruk van een Engelsch ga zon. De loopbaan vond hij eveneens voor treffelijk, doch het meest was hij in be wondering voor de wielerbaan, die hem ideaal leek. Hij had juist veel aandacht aan de wielerbaan besteed, daar Italië zooveel gioede amateur-wielrenners beeft en Italië dus juist veel belang bij die wie lerbaan heeft. UIT DE OBHGEtfBHG KATWIJK AAN OEN RIJN. Kortsluiting. In een der seintoestel- len van de N. Z. H. Tram, aan de paal bij de groote steeg, ontstond kortsluiting en brand. Het toestel bleef eenigen tijd bran den. LISSE. Rijkstuinbouwschool. Geslaagd bij het op 20 en 21 Sept. '27 gehouden toela tingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollencultuur te Lisse: A. W. Alkemade, Noordwijk; J. C. Bakker, H. Kuiper, te Haarlem; H. Biemond, Ab- benes; J. A. Bronkhorst, Heemstede; A. H. W. A. Bijvoet, J. Th. Ketelaar, Over- veen; N. A. Eelman, Koog Texel; J. En gel, H. J. Hylkema, W. Velthuys, Hille- gom; P. le Grand, J. W. Koning, J. M. Slingerland, Sassenheim: H. G. van Lent, Beverwijk; Ch. de Meuldcr, C. van. Parijs* Lisse: G. H. J. Molema, Wassenaar; H. J. van Parcra, Noordwijkerbout; W. Roos, L. W. Steensma, Amsterdam; G. J. Yerdcgaal, J. N. Verdegaal, Vogelenzang; en J. A. Heidsma, Amsterdam alleen voor de yreemde talen. Na afgelegd herexamen werden nog tot de 2e kl. bevorderd: A. J. G. Hermans, Hillegom; H Koelewijn, Haarlem; P. D. Lindhout, Noordwijk; J. Ruygrok Jzn., G. N. Vclthuyzen van Zanten, Hillegom; D. v. Wieringen, Abbenes; W. v. Zadel, Aer- denhout. Afgewezen werd één leerling. Tot de 3e klasse werden na afgelegd herexamen bevorderd: H. W. Bader, J. Durieux, Sassenheim; J. H. Mooy, Haar lem; P. v. Reisen, Voorbout; A. H. y. Za del, Aerdenhout. De Harddraverij. Den 29en Septem ber a.s. herdenkt de harddxaverijvereeni- ging „Lisse" haar 25-jarig bestaan. Het bestuur heeft besloten er dit jaar op dien datum een groolsch paardensportfeest van te maken. Aan prijzen wordt 14U0 uitgeloofd. Des morgens om half elf vangt een draverij van meet aan en des middags om twee uur een handicapdraverij. De kortebaandraverij te Lisse kan tot een der beste van het geheel land grkend worden en naar men ons mededeelt zijn dc beste kortebaanpaarden uit het geheele land in- DE RIJNSTREEK, alphen aan den rijn. Vechtpartij. In de Vinkenbuurt speel de zich gisteren een ernstige mishandeling af. De 12-jarige V. bevond zich aldaar op een in den Rijn liggend houtvlot. Hij waan de zich daarop zoo heer en meester, dat toen zekere L. zich eveneens op het vlot wilde begeven, hij de plank wegnam, waar door eerstgenoemde kwam te vallen Deze ontstak daarover zoodanig in drift dat hij de jongen beetgreep en in den Rijn slin gerde. Deze wist zich zelf te redden en kwam even later in het bijzijn van zijn moeder terug, tusschen de vrouw en de bewuste persoon, die haar zoontje in het water had geworpen, ontstond nu een ge vecht, waarbij do vrouw tenslotte het on derspit moest delven. Zij h?d verschillen de ernstige verwondingen aan het hoofd hekomen. Van een en ander is aangifte ge daan bij de politie. „Wilskracht". De R. K. Sportvereeni- ging „Wilskracht", welke met negen van hare leden deelnam aan de athletiekwed- strijden te Lisso van de D. H. V. B. Kring Leiden, wist niet minder dan acht prijzen te behalen. De prijzen zijn geëtaleerd in het rijwielmagazijn van den heer W. Vreeswijk en aldaar voor belangstellenden te bezichtigen. Gevónden vccrwerpcn. Een heerenrij wiel, Bruin dameshandtaschje, postduif portemonnaie met inhoud. 3 dubbeltjes, een zilveren dames horloge armband, num merbord G 33781 met reflector, belasting- plaatje in étui. Gevestigd: W. van der Stoel, West- Kanaalweg 2, van Wassenaar. H. Kas- teelen, Emmalaan 59, van Leiden. J. W. Woning, Raadhuisstraat 44, van Kampon. Herta Saner, v. Mandcrsloostraat 96, van Winterswijk. Anna Panne vis Wed. van C. P. Kuiper, Hooftstraat 225a, van Rotterdam. J. B. G. Neerscbülte en ge zin, Pr. Hendrikstraat 69, van Hilversum. Talea Gcrdes, Oudshoornscheweg 110, van Woubruggo. Vertrokken: Lena E. van Dijk naar Rotterdam, Simonstraat 22a. Anna P. Cornet echtg. van D. Bakker naar Haar lem, Lange Wijngaardstraat 29. J. Brui- ninkx en gezin naar Leiden, Zuidsingel 30. Trijntje Bonda, naar Haarl'liede en Spaarnwoude. Magcheltje van Elswijk naar Hazerswoudc. C. van Leeuwen naar Amsterdam, Fr. v. Mierisstraat 56. W. E. van Galen naar Nijmegen. Kol. Re serve. Johanna M. van Steen naar Lei den, Meerburgerstraat 12. N. Delfos en gezin naar Leiderdorp. Gijsbcrta C. van Veen naar Leiden, Oude Rijn. Hendrika M. van Veen naar Leiden, Hoerengracht 54. C. van Heijningen naar Voorburg, van Heurstraat 24. H. Goor en gezin naar Maartensdijk. Plonia van Veen naar Ter-Aar. W. Broker naar Leimui- den. Anna van den Hoek naar Zeven bergen, Zuidhaven 315. Nederlandsch OosMndië HET BESTUUR TER WESTKUST. Na de communistische onlusten aan de Westkust van Sumatra is de Indische re geering begonnen met een grondige reor ganisatie van het bestuur. I)e „Deli Crt." schrijft daarover het volgende: Het is begrijpelijk, dat de kwistige over plaatsing van bestuursambtenaren van Sumatra's Westkust sterk de aandacht heeft getrokken, vooal waar dit ingeluid werd door liet heengaan van den resident en hierbij ambtenaren ingetrokken waren, wier naam in de achter ons liggende on lusten-dagen met eere genoemd werden. Uit het groote aantal overplaatsingen en het benoemen van ambtenaren, van wie een ervaren bestuurshouding verwacht mag worden, blijkt wel, dat het hier een kwestie van algemeene strekking betreft. Dat kan natuurlijk geen andere zijn dan het bestuursbeleid ter Westkust in ver band met de onlusten. Wij hebben indertijd bij het uitbreken dier onlusten, en na het bekend worden van de werkelijke verbluffende toestanden van wanorde en onveiligheid, die daaraan voorafgingen, gezegd, dat het Bestuur ter Westkust ernstig in gebreke is gebleven. Dat moet blijkbaar ook het oordeel der Regeering zijn geweest Maar wij voegden daaraan toe, dat de grondoorzaak daarvan bij de Regeering was te zoeken. De Regeering heeft in den tijd, die aan het uitbreken der onlusten is voorafgegaan, door het heelemaal niet op treden tegenover do extremistische ele menten, bij do ambtenaren de aanlacht gewekt dat dit de gewenschte gang van zaken was. Natuurlijk sloot dat niet in zich, dat on veiligheid en chaos welkom waren, maar wilde men daaraan een einde maken, dan moest men bevoegdheid hebben om de communistische propaganda en den ver koop der loode kaartjes tegen te gaan en het was juist dat wat de Regeering maai- eenvoudig zijn gang liet gaan. En waar uit deze communistische pro paganda al het andere is vbortgekonien daar is de Indische Regeering zelve in eer ste instantie de schuldige geweest en niet het B. B. De krachtige B. B.-figuur die tegen die houding der Regeering inging, liep grooto kans gedesavoueerd te worden en zelfs oen katje te krijgen. Zooals in do practijk in het optreden tegen communis ten het geval is geweest. Zoodoende heeft de Regeering bij haar ambtenaren een politieke angst gekweekt, waarvan die ambtenaren ter Westkust nu de dupe worden. Verschillende bladen hebben zich erover verwonderd, dat onder de overgeplaatsten ook ass. resident Karsen was. die in do onlustendagen zoo krachtig is opgetreden en zoo flink werk heeft verricht om don opstand te beëindigen. Het „Soer. Hbld." betoogde dat dit on mogelijk zou kunnen getuigen van ge brek aan waardeering voor zijn arbeid in die dagen en zag erin een symptoom van adatversterking, waarvoor men ambtena ren noodig heeft, die taal en zeden van het volk kennen Wij zien daarin iets geheel anders Ass. resident Karsen is bij het uitbre ken der onlusten inderdaad schitterend opgetreden. Van een oud-officier was dat ook te verwachten. Maar dat neemt niet weg, dat juist in zijn ressort de opstand het felst woedde, en dat ook daar tevoren geen enkele maat regel genomen was Waarbij ook de komst van een nieuwen resident mogelijk enkele overplaatsingen wenschelijk maakte om mot schoonschip to beginnen. Hoo dat zij. voor den toestand ter West kust kunnen de overplaatsingen wensche- liik zijn geweest, de diepere oorzaak van al die ellende ligt bij de regeerine zelve, die niet tijdig haar houding bepaalde en haar ambtenaren instrueerde, dat er tegen de extremisten opgetreden kon worden. Daarvan zijn naar onze meening de ambtenaren de dupe geworden, al had een krachtig bestuurder de Regeering dringend moeten waarschuwen, dat de oorzaak spaak liep en dat hij de verantwoordelijk heid niet verder kon aanvaarden, zonder extra machtsmiddelen Aldus de Deli Crt" Het zou onbillijk zi.in wanneer hieraan niet werd toegevoegd dat do Regeering in de aangegeven richtingen diligent is. fK T PI KATHOLIEKEN, LEERT ESPERANTO. Het ia ongeveer een jaar geleden, dat wij bovenstaande oproep tot dc katholieken richtten. Velen keken toen vreemd op; zij hadden nog nimmer van Esperante ge hooid. Anderen haaldon minachtend do schouders op. Doch p"dort is er heel wat veranderd. Men begint thans aller wogon in te zien, dat Esperanto, als wereldhulptaal, in de toekomst een gewichtige rol gnat spelen. Wetenschap cu Handel, Radio cn Tou risme, Regeoringen en Volkerenbond, allen houden zich met Esperanto bozig! Ook de katholieken zijn actief geworden. Het schitterend geslaagd Congres van Ka tholieke Esperantisten lo Tilburg heeft daartoe een machtigen stoot gegeven. Op verschillende plaatsen toch, is men bezig om, op het voorbeeld van Tilburg, een af deeling van „Nedcrlanda Kaboliko" op to richten; ons prachtig maandschrift „Es- pero Katolika" ontvangt eiken dag nieu we abonnees; er wordt hard gewerkt om ten spoouigste katholieke studieboeken en katholieke literatuur te krijgen. Nog pat is verschenen, van de hand van don emi nentcn voorzitter van „Nederlanda Katoli- ko", den heer. P. Heilkor, het zeer hoog staande werk „Esperanto", leerboek vooi Diploma B.", dat wij aan ieder Esperantist ten zeereto aanbevolen: nog verscheen van denzelfden schrijver: „20 Mondelinge Exa mens voor Diploma A.", een zeer nuttig boekje voor de A-candidaten. Ook zijn bij na pereldaar leer- en oefeningboekjes voor de hoogste klassen van de lagere school met een apartcn leidraad voor do onder wijzers. Bovendien kon een nieuwe uitgave wor den ter hand genomen van den echt katho lieken wereld beroemden roman„Fabiola". Dit prachtige werk van Kardinaal Wise man word uit het Engclscli in Esperanto overgezet door een Engelse he dame, die zich met haar beide zoons tot het Katho licisme bekeerde; één dier zoons word zelfs Jezuiet. Do vertaling is zoo keurig, dat het werk op één lijn kan gesteld wor den met do krestomatio van Zamenhof. En dit alles, dank zij den daadwerkelij- ken steun, die van vele achtenswaardige zijden mocht worden ondervonden. Ook bet getal van hen, die zich op de studie van Esp. toeleggen, neemt meer en meer toe. Behalve de vele leeken-onderwij zers en onderwijzeressen, bereiden zich talrijke leden van een 12-tal onderwijsge vende Congregaties tot de examens voor, zoodat weldra op vele scholen gelegenheid zal bestaan om onderwijs in Esp. te ont- vengen wat reeds op enkele plaatsen het go val is. De heer P. Heilker is aangezocht om oen cursus in Esp. tc geven door middel van de R. K. O. Bovendien begint met October de nieu- wo schriftelijke cursus waarvoor zich reeds meer <Lan 700 deelnemers hebben aange meld. Deze duurt 26 weken en kost slechts drie gulden; men geve zich spoedig op: Centrale Espcranto-Kurso, Hugo dc Groot st r. 35, Nijmegen. Mogen alle katholieken liet groote be lang inzien, dat esp. voor ons heeft, ge dachtig het woord van Kardinaal van Ros som: ..Het esp. is geroepen, de Katholieke Kerk groote diensten te bewijzen 1" Met volle overtuiging roepen wij U du/; nogmaals toe: „Katholieken, leert Espo- ranto!" Frater Wigbcrtus van Zotf Pensionaat, St. Cornelius, Reuse!

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11