DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1927 BERICHT. 18e Jaargang No. 5676 3)e CeiulAelve Sou^omt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. 'pBij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd lagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. il Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bef dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Zij, die zich met I October a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren ontvangen tot dien datum de courant gratis. De Administratie. BUITENLAMP Volkenbond ONTWAPENINGSRESOLUTIE. Door de commissie aangenomen. Zooals men weet had de Nederlandsche 'delegatie een ontwerp-resolutie ingediend, om opnieuw de aandacht te vestigen op de beginselen van het protocol van Genève: arbitrage, veiligheid, ontwapening. In dien zelfden geest hadden daarna de Fransche en Duitsche delegaties even eens ontwerpen ingediend. De ontwapeningscommissie, waarin 'deze ontwerpen werden behandeld, stelde daarop een redactiecomité in, dat tot taak had de 3 genoemde ontwerp-resoluties tot (één heel to vereenigen. Dat is gelukt en gistten heeft do ontwapeningscommissie deze esolutie eenparig aangenomen. De nieuwe resolutie berust op de vol gende drio aanbevelingen: 1 Progressieve ontwikkeling van het Instituut van Arbitrage door het sluiten van afzonderlijke en collectieve verdragen en wel tusschen leden van den Volken bond met het doel het wederzijdsch ver trouwen, dat voor het definitieve resul taat der Ontwapeningsconferentie onont beerlijk is, te verzekeren. 2. De plenaire vergadering herinnert i aan hot hosluil. -der VolkGnhondsvorgade- xing van 24 September 1926, waarin de bijeenroeping der Voorbereidende Ontwa peningscommissie geëischt was en ver zoekt den Volkenbondsraad de Ontwape ningsconferentie binnen den kortst moge lijken termijn weder bijeen te roepen. 3. De Volkenbondsvergadering doet een beroep op den Raad do voorbereidende Ontwapeningscommissie de noodige aan wijzingen te verstrekken tot oprichting van een comité, bestaande uit vertegenwoordi gers van alle bij den Volkenbond aange sloten landen, waarbij dient te worden vastgesteld, dat de werkingssfeer der Ont- j wapeningscommissie niet beperkt is tot j het vervullen der voorbereidende werk- j zaamheden eener eerste Ontwapeningscon ferentie, doch integendeel zich uitstrekt tot de verwezenlijking van haar einddoel. I Dit Comité zal tot taak hebben volgens i de aanwijzingen der voorbereidende Ont- wapeningscommissie de middelen te onder zoeken, die er toe kunnen leiden de vei- j ligheid en arbitrage mogelijkheden van al le Staten te verzekeren, daar dit nood zakelijk is om de mate der Ontwapening zoo groot mogelijk te doen zijn en zulks in de toekomsto Internationale Ontwape- ningsovereenkomst vast te leggen. Na de resolutie wordt het direct nemen .der volgende maatregelen aanbevolen: 1- Een actie van den Volkenbond, het sluiten van afzonderlijke en collectieve ver dragen, scheidsovereenkomsten en veilig- heidsverdragen te bevorderen, te veralge- I Dieenen en er zooveel mogelijk uniformiteit bi te brengen. 2. Systematische voorbereidingen voor bet gebruik van het Volkenhondsinslituut teneinde het den Volkenhondsleden moge lijk to maken de uit het Volkenhondspact j voortvloeiende verplichtingen te vervul len. r 3. Het sluiten van overeenkomsten tusschen do Volkenbondslanden, teneinde de wederzijdsche geografische betrekkin- gen tusschen do Staten te regelen, voor- zóóver dit niet in strijd komt met de al- gemeen e verplichtingen, voortvloeiende uit bel lidmaatschap van den Volkenhond, benevens een verzoek van den Volken- bondsraad aan do aangesloten landen de Noodzakelijke maatregelen te treffen ter on- I dersteuning der Raadsbeslissingen in ge- Val van een conflict. Iedere Staat moet opgeven in welken omvang hij in een dergelijke situatie zijne strijdkrachten ter beschikking wil stellen. Jbr. Loudon aan het woord. 'Jhr. Loudon verklaarde dat de Neder landsche delegatie deze resolutie met groote instemming begroette. Daardoor is de wensch der Nedrelandsche delegatie hitgesproken door minister Beelaerts in r6] voltallige vergadering volkomen ver- jvuld. De bedoeling van de motie-Beelaerts steeds geweest nieuw elan te geven de beginselen van arbitrage, veilig- r;d_en ontwapening, de grondslagen van feti Geneefscho protocol van 1924. Dit doel - M thans geheel bereikt. Do voorbereidende commissie 1 November weer bijeen. Uit de beste bron vernemen wij, dat jhr. Loudon, in verband met de eenstem mige aanneming der resolutie betreffende den ontwapeningsarbeid van den Volken hond, thans besloten is de commissie ter voorbereiding der ontwapeningsconferen tie in November weer te doen bijeenkomen. Duitschland Dreigende uitsluiting te Solingen. In verband met door de arbeiders in de metaal-industrie te Solingen gestelde loon- eischen heeft een scheidsgerecht beslist, dat de loonen met 5 tot 15 pet. verhoogd moeten worden. De uitspraak van het scheidsgerecht is echter door beide par tijen verworpen. De werkgevers beschouwen de loonsvèr- booging als een te zwaren druk op de in dustrie, terwijl daarentegen de werkne mers de toegestane verhoogingen onvol doende achten en loonsverhooging tot 20 pet. eischen. Reeds geruimen tijd geleden hebben de werkgevers besloten tot uitsluiting over te gaan en thans verklaren zij, dat deze Don derdag over veertien dagen zal beginnen. Echter is het niet waarschijnlijk, dat het inderdaad zoover zal komen. Reeds meer malen zijn namelijk in de metaalindustrie dergelijke conflicten acuut geweest, maar telkens is men er in geslaagd, ze bij te leg gen. Mocht het thans echter wel tot een uit sluiting komen, dan zouden 25.000 arbei ders daardoor getroffen worden. Frankrijk Hef doodenhuis van Douaumcnt. Amerika's legioen te Verdun. Het middelpunt der belangstelling voor do Amerikaansche légionnaires was giste ren van Parijs naar Verdun verplaatst. Generaal Pershing en achthonderd Ameri kanen werden te Douaumond door maar schalk Pétain en Poincaró ontvangen, waarna do inwijding plaats had van het „Doodenhuis" voor de Fransche oorlogs slachtoffers wier identiteit niet vastgesteld kon worden. Voor de oprichting van dit grootsche monument heeft Amerika groo- ten steun verleend. Reeds gedurende eenige dagen hebben verschillende plechtigheden plaats gehad, waarover reeds bijzonderheden zijn ge meld. Zondag werden de eerste kisten met de overblijfselen der onbekende helden naar de crypten gedragen en de eeuwige vlam op den toren van het monument ont stoken. Den volgenden dag werd de kapel ingewijd met een religieuze plechtigheid, waarhij ook de „bourdon de la victoire" de klok, welke in den toren geplaatst wordt, door den bisschop van Verdun werd ingezegend. Bij de plechtigheden van gisteren werd niet nagelaten te wijzen op de rol. die de Amerikanen gespeeld hebben hij de laat ste gevechten hij Verdun. Tijdens een ban ket, dat vóór de plechtigheid op het slag veld, in de stad werd* gegeven wees Poin caró hierop in welgekozen bewoordingen. Na het banket marcheerden de deta chementen van het legioen vergezeld door een even groot aantal Fransche oud-strij ders, naar de begraafplaats, waar eenige onbekende soldaten begraven liggen. Uit de hier begraven gesneuvelden is inder tijd het. stoffelijk overschot gekozen van den onbekenden soldaat, die onder den Are ide Triomphe te Parijs begraven ligt. Een groote menigte had zich daar ver zameld, waaronder afgevaardigden van de gemeenteraden van Parijs, Dinon, Metz Nancy, Thionville en vele andere steden De inspectie der légionnaires had plaats door Poincaró, Pétain, Tardieu en, de ge neraals Noliet, Gouraud en Schleiter. On der groot enthousiasme werden de Ame rikanen, die in den sector van Verdun hadden gevochten, vereerd met een spe ciale Verdun-medaille. Ierland. Het kabinet Cosgrave blijft aan. Leden van het kabinet Cosgrave hebben verklaard, dat zij niet zullen aftreden. Zij verwachten geenszins iri de -minderheid gesteld te worden wanneer het een be langrijke kwestie betreft. De situatie der regeoring is, naar hun meening ten min ste. voor een jaar verzekerd. In ieder geval zou het voor de republi keinen^ zeer moeilijk zijn om een regee ring te vormen, want het is geenszins zeker, dat zij evenzeer op den steun der arbeiderspartij mogen rekenen als de partij van Cosgrave rekenen mag op de boeren partij en op de onafhankelijken. Roemenië. Ex-kroonprins Carol. Hij betwist 'skonings testament. Uit Boekarest wordt gemeld: Het offi- cieele blad „Monitor" deelt mede, dat prins Carol den laatsten wil des konings betwist. Hij heeft een onderzoek gevraagd naar de kofadministratie van het afge- ioopen jaar, daar hij fraude vermoedt. Afrika De afschaffing der slavernij. In Sierra Leone. De „Daily Mail" meldt, dat er krach tens de nieuwe verordening, welke stellig door den Wetgevenden Raad van Sierra Leone, de Britsche kolonie in West-Afrika, zal worden aangenomen, 200.000 tot 300.000 slaven bevrijd zullen worden. De verordening, die don len November in werking treedt, heeft betrekking op het protectoraat Sierra Leone en niet de kolonie^ waar de slavernij in haar geheel Het onderscheid, hetwelk in boven staand telegram tusschen de kolonie Sier ra Leone en het protectoraat wordt ge maakt, berust op het feit dat in 1896 het protectoraat werd verklaard over het ge bied ten Noorden en Oosten van Sierra Leone, dat sedert 1787 reeds een Britsche kolonie is. Kolonie en protectoraat echter hebben één bestuur: de Wetgevende Raad, welks leden ten deele door verkiezingen, ten deele door benoeming door de Kroon zitting hebben. De a.s. afschaffing der slavernij in het protectoraat is te danken aan de actie van Sir John Simon, den voormaligen Attor ney-General en minister van buitenland- sche zaken. In het begin van dezen zo mer was twee maal na elkaar een slaaf in het protectoraat ontvlucht, doch spoedig daarna gevat, nog vóór hij tijd had ge had de grens der kolonie te overschrijden. Ware hij er in geslaagd de kolonie te be reiken, dan had hij vrij geweest, daar de slavernij daar is afgeschaft. De beide slo ven deden, ieder voor zich, een beroep op do rechtbank, welke te hunnen gunste uitspraak deed. Hun meesters namen hiermede geen genoegen en gingen in be roep hij het Supreme Court, dat met een meerderheid van twee stemmen tegen één de.slaven in het ongelijk stelde. De mees ters hadden juist gehandeld door hun eigendom juist weer in bezit te nemen. Deze gevallen brachten de zaak aan het rollen, waardoor nu de '"'vernij ook in het protectoraat zal worden afgeschaft. China. Onlusten te Hankau. Do Japanners maken gebruik van machine-geweren. Berichten uit Hankau maken gewag van ernstige opstootjes die in de laatste paar dagen hebben plaats gehad en voor namelijk tegen de Japanners en de En- gelschen gericht zijn. De Japanners zou den daarbij genoodzaakt zijn geweest van machine-geweren gebruik te maken, waar door verscheidene Chineezen zijn gedood. De Fransche concessie is gebarricadeerd. Het schijnt dat de toestand thans weer iets rustiger is. BI&jftSEKLflESD DE A.S. WIJZIGING VAN DE INVALIDITEITSWET. Verhooging der loongrens. Vermoedelijk tot f2400. De in do Troonrede aangekondigde wijzi ging van de Invaliditeitswet zal niet het karakter eener algeheele herziening dra gen. Naar wij vernemen beoogt het desbetref fende in voorbereiding zijnde wetsontwerp hoofdzakelijk een verhooging van de loon grens welke thans f 1200 bedraagt tot vermoedelijk f 2400. Voorts zullen nog eenige veranderingen worden voorgesteld, o.a. het onder de wet brengen van personen die in aangenomen werk arbeiden. „Tel." WIJZIGING VAN BELASTINGWETTEN Bij de Tweede Kamer zijn drie wetsont werpen ingediend, tot: lo. herziening van do wet op de vermo gensbelasting en in verband daarmee wij ziging van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet; 2o. herziening van de Verdedigingsbelas ting I; 3o. wijziging van de artikelen 2, 24, 33, 34 en 36 van de Wet op de Inkomstenbe lasting 1914. In zijn memorie van toelichting schrijft de minister van financiën om.: De vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer heeft den wensch geuit, dat door den ondergeteekende zou worden bevorderd eene wijziging in do heffing der verdedigingsbelasting Ib, waardoor een zoo groot mogelijke overeenstemming zou worden gebracht tusschen do wetgeving inzake do vermogensbelasting en die be treffende de eerstgenoemde belasting. Het in de tweede plaats genoemde ontwerp vervult dezen wensch. Dit ontwerp hangt nauw samen met het in do eerste plaats vermelde voorstel van web. Immers bevat de wet van 18 Augustus 1916 (Staatsblad no. 411) eenige regelingen die afwijken van hetgeen de wet op de vermogensbelasting in gelijke gevallen voorschrijft, maar die, naar het oordeel van den ondergeteekende, de voorkeur verdienen boven do voor schriften der Laatstbedoolde wet. Ten aan zien van enkele andere bepalingen heeft de ondergeteekende gezocht naar een mid denweg tusschen de van elkaar afwijken de voorschriften der beide thans geldende wetten. En ten slotte is gebleken dat, nu eenmaal tamelijk ingrijpende wijzigingen in de wet op de vermogensbelasting moes ten worden voorgesteld, zich tevens een gesehibte gelegenheid voordeed, om een aantal andere wensohelijk gebleken veran deringen aan te brengen. De belangrijkste wijzigingen, die in de wet op de vermogensbelasting worden voorgesteld, hebben betrekking op: a. hot als vermogen in aanmerking ne men van blooten eigendom; b. de berekening van de waarde van vruchtgebruik c. de behandeling van het wettelijk vruchtgenot; d. het betrekken in de vermogensbelas ting, ten deele op voorbeeld van de huidige verdedigingsbelasting Ib, ten deele op grond van de algemeene richtlijnen der in ternationale belas tingpolitiek, van enkele categorieën van buitenlanders. De wijzigingen, onder d aangeduid, brengen mede, dat ook de artikelen 2 en 24 der wet op de inkomstenbelasting 1914 dienen te worden gewijzigd. Deze wijzi ging is het voornaamste oogmerk van het derde ontwerp. Koninklijke Besluiten. Voorzitter Tweede Kamer.' Bij Kon. besluit van 21 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer der' Sta- ten-Generaal voor hot tijdvak dor tegen woordige zitting benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van die Ka- Voor uitbreiding der bureaux van het Int. Gerechtshof. Onze regeering biedt f240.000 a 1 s renteloos voorschot aan. De Nederlandsche regeoring heeft zich bereid verklaard een renteloos voorschot van tweehonderd veer tig duizend gulden te verleenen aan do Carnegic-s lichting te 's-Gravenhage voor uitbreiding van het bureau en do verdere ruimten dor griffie van 't Haagscho Internationaal Gerechts hof. Dit voorschot zal geleidelijk worden terugbetaald; de Volkenbond zal daarvoor n.l. ieder jaar tienduizend gulden meer subsidie aan de stichting verleenen. Do financieele contróle-commissio uit den Volkenbond heeft aan do vierde budge- taire commissie voorgesteld het Neder- landsch aanbod dankbaar tc aanvaarden. Bijeenkomst R. K. Indischgasten. Men -orzoekt ons te willen mededcelcn, dat do eerstvolgende bijeenkomst van R. K. Indischgasten, Oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Woens dag 28 September a.s. in „Huizo Voor hout" aan het Lange Voorhout No. 19 te den Haag, des avonds om 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen kunnen zich in verbinding stel len met het „Katholiek Indisch Bureau" de Carpentierstraat 153, te den Haag. STAPSPtBIEUWS GEMEENTERAAD. Do Gemeenteraad vergadert öp Maan dag 26 September des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Curator van h.et Gymnasium. 2o. Benoeming van twee Ouratoren van het Gymnasium. 3o. Benoeming van eone leorares in het Hoogduitsch aan het Gymnasium, voor den verderen duur van den cursus 1927—1928. 4o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Vischmarkt No. 14, aan de N.V. IIol- landsche Naaimachinehandel te Rotter dam. 5o. Voorstel tot verkoop aan de'gemoente Noordwijkerhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrckvaart-weg 6o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen om over te gaan tot verbreeding van het Gangetje door afbraak van een 3-tal perceelen. 7o. Voorstel: lo. om medewerking te verleenen aan: a. het bestuur der vereeniging voor Christetlijk Onderwijs te Leiden, voor de aanschaffing van schoolmeubilair ten be hoeve van de school voor U.L.O. aan het Noord einde No. 40 b. het bestuur der Gereformóode School- vereeniging te Leiden, voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de school voor U.L.O. en voor L.O. aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20a; 2o. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. 8o. Voorstel in zake het aangaan van eeen overeenkomst, betreffendo dc leve ring van gas aan de gemeente Wasse- HET VOORNAAMST^ NfEUWS BUITENLAND. Overeenstemming bereikt in de ontwape ningscommissie van den Volkenbond in zake een ontwapeningsresolutie. De Ne derlandsche delegatie tevreden. Het lersche kabinet-Cosgrave blijft aan- BINNENLAND. De te verwachten wijziging van de In- validiteitswets beoogt in hoofdzaak ver hooging van de loongrens tot vermoedelijk f2400. (1ste blad). Wetsontwerpen tot wijziging van enke le belastingwetten. (1ste blad). De Nederlandsche regeering biedt 240.000 aan als renteloos voorschot ter uitbreiding van de bureaux van het Intern Gerechtshof. (1ste blad). Examen voor het verkrijgen van rijbe wijzen. Proeven in het Haagsche Bosch. De eischen. (3de blad). De Leidsche Winkelweek is geopend. (3de blad). naar door ide Stedelijke Gasfabriek te Leiden. 9o. Voorstel: a. tot het aangaan van eene overeen komst met de gemeente Nieuwkoop, be treffende do levering van clecfriciteit aan die gemeente en tot wijziging van do des betreffende overeenkomsten mot do ge meenten Niouwveen, Ter Aar en Zeven huizen; h. om goed te keuren dat oen hong- spannines-koppelkabel tusschen het Leid sche en hot Utrechtsche net der Eclectri- citeitsfabriek wordt aangelegd. lOo. Voorstel om good te keuren dal oen nieuwe hcdrijfswalerinstallatio voor de eloctrisoho Controle wmalt gebouwd llo. Verordening, tot wijziging van do verordening van 26 Juli 1920 (Gem. blad No. 33). houdondo Reglement voor hot Burgerlijk Armbestuur te T.eidon. 12o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening betreffende he' verleenen van kosteloozo genees- en heelkundige hulp aan onver- mogenden en den werkkring en do bezoldi ging van ide Stads-geneosheeren to Leiden; h. -tot wijziging van den staat van be trekkingen, die als nevenbetrekkingen worden beschouwd vastgesteld hij raads besluit van 2 Augustus 1920 (Gem. blad No. 37). (Reeds gepubliceerd). 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem. blad No. 21), op de Winkelsluiting. (Reeds gepubliceerd Dit betreft o.m. het verleenen van de bevoegdheid aan B. en W. om dispensatie te geven in het ver bod van melkhczorging op Zondag). Leidsche gaslevering aan Wassenaar. B. en W. van Leidon geven den Raad in overweging een overeenkomst aan te gaan met do gemeente Wassenaar omtrent leve ring van gas en gros aan die gemeente. De op f 90.000 geraamde kosten van den aanlog van een hoogedrukgasbuizennct mob toebchoorcn cn van een hoogodrukgas- pompinstallatie kunnen voorshands uit do aanwezigo middelen der Stedelijke Fabrie ken van Gas cn Eleotricitcit bestrede*1 worden. Uit een begeleidenden brief van commis sarissen der stedelijke lichtfabrieken blijkt, dat zij or in geslaagd zijn, behou dens nadere goedkeuring door den Rand. een contract voor de levering van g en gros af te sluiten mot de gemeente Wasse naar, wolke gemeente tot dusver zelf gas produceerde, doch thans haar gasfab lm zal opheffen. Do overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van 20 jaren, ingaande 1 Januari 1928. Wassenaar betaalt jaarlijks ter zake van den aanleg der persleiding met toobehoo- ren een vast recht van f 10.800 en voorts 3 y, cent per M3.; zij verbindt zich jaar lijks tenminste 800.000 M3. gas af te ne men; de verwachting is, dat do werkelijke afneming nog aanzienlijk boven dit cijfer zal stijgen. De monopoliepositie van Loiden is be perkt tot het gas, aangezien voor de leve ring van electricitoit een door Wassenaar reeds oorder aan de N.V. Electricitcits- Maatschappij „Wassenaar" verleende con cessie loopendo is, welke Maatschappij, do electricitoit, die zij aan Wassenaar levert, reeds sinds 1917 cn gros van Leiden be trekt. Voorts is in do overeenkomst do moge lijkheid opengelaten, dat Wassenaar met goedkeuring van Leiden ook van anderen dan Leiden gas betrekt, hetgeen voort spruit uit do mogelijkheid, welke Wasse naar voorziet, dat zou blijken, dat het ge deelte der gemeente ten Zuiden van do spoorbaan dor Zuid-IIollandsoho Elcctri- sche Spoorweg-Maatschappij beter vaf

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1